Stelhndam protesteert [egen samenvoeging Distributie -nieuws Bladz. 2 i.ÈILANDEN-NIEUWS" Woensdag 15 October 1947 VERVOLG KANTONGERECHT ging er niet mee accoord. „Ik kwam van rechts en sta In m'n recht" meende hij. 'De Kantonrechter sprak yerd. vrij. t J. Lengkeek, uit Poortugaal, niet ver schenen, werd ten laste gelegd dat hij een kalf op kwellende en pijnlijke wijze naar de Centr. Slachtplaats te S'dijkzou hebben vervoerd. Get. H. Maan verklaarde gezien te hebben, dat een kalfje-uit een auto ge laden werd bij de Centr. Slachtplaats, waarvan een der voorpoten gebroken was, wat volgens get. vóór het vervoer gebeurd moest zijn. Get. R. V. d. Hoek, veearts te fBaren- drecht gaf een deskundige verklaring over het kalf, dat een geboorte-gebrek had en dat hij had geopereerd aan de rechter voorpoot wat uiteindelijk is mis lukt en tot afslachting werd geadviseerd. Het vervoer naar iS'dijk achtte de vee arts voor het dier niet kwellend of pijn lijk geweest te zijn. Get. A. J. V. Hemert, rustend veearts verklaarde ook het gebrek aan het kalf geconstateerd te hebben. De ondervoet was geheel dood. Get. zou het beest liever ter plaatse afgemaakt hebben. Het vervoer kan niet geheel pijnloos geweest zijn. Get. Frijlink, veearts te M'harnis had ook het kalf gezien toen het geslacht was. Toen bleek, dat het onderpijpbeen was afgesleten en de ondervoet dood was geweest. Get. was ook van mening dat het dier ter plaatse had moeten worden geslacht. De eigenaar zal echter meer voordeel gezien hebben in een levering aan de Centrale, dan in een noodslach- ting. Bij levering van vee wordt er ech ter nog al met de beesten gesold, wat voor dit kalf niet wenselijk was. Get. meende dat het dier onderweg pijn ge leden zou hebben, in elk geval door het gesol van de ene plaats naar het ander. Get. was van mening, dat er een voor beeld gesteld moet worden; om de minder zachtzinnige slagers ter plaatse te over tuigen dat zoiets niet toelaatbaar is. An ders is het hek van de dam. De ambtenaar van hetO.M. meende dat het vervoer op nodeloos pijnlijke en kwellende wflze had plaats gehad, hoe wel hij niet geloofde dat dit opzettelijk was gebeurd. Voor dé algemene preven tie requireerde hij daarop f 15.of 10 d.h. De Kantonrechter zei dat twee per sonen gedagvaard zijn, die het beest ver voerd zouden hebben, terwijl er van het vervoer niets is gebleken. De verd. Leng keek wil hij eerst horen vandaar dat de zaak werd aangehouden. Dan kwam de eerste overtreder van. de coloradokeverbespuitingsvoorschriften de heer Keur van Melissant voor de groene tafel. Get. Wachtm. de Vos verklaarde dat Kéur in elk geval het land bewerkte, al was dit eigendom van het kroondomein. Verd. zei dat het land van zijn zoon was, hij was enkel een soort compagnon, gaf de paarden en betaalde het perso neel, enz. Voor de ambtenaar van het O.M. stond het wel vast dat Keur ver bruiker was; als de zoon toevallig ge dagvaard was, zou die zeker de vader als gebruiker aanwijzen. Hij wenste voor B.1 deze overtreders eenzelfde requisitor te houden en hoopte daardoor behoed te worden voor het verwijt, dat hij dit op aanstotelijke scherpe wijze deed. Hij kon thans verklaringen overleggen van de PI. Dienst dat er, zo de verdachten van goede wil waren geweest overal sproei- machines te krijgen waren. Ook was er een brief ingekomen, dat er' bij de smid van Dam te Ouddorp een hele zomer twee sproeimachines te koop stonden. Dat de loonsproeier van Melissant stuk ken had, zat in de constructie. Dit was een oorspronkelijke boomsproeier die van horizontaal in verticaal werkend werd omgewerkt. Daarom zou hij persisteren bij zijn vorige eisen, met enkele uitzon deringen voor de „kleine luijden." r Kantonrechter: Ja Keur, dat is een sneu geval, 't is jammer, maar ik zal je moeten straffen zonder dat je schuld hebt. Wie zal zeggen of de lOuddorpse machines bruikbaar waren. Wat te doen? 't Ja60 gld. of 2 mnd. hechtenis. Dan ga ik misschien wel in hoger be roep, zei verd. Doe dat zei de ambtenaar, je hebt goed gezelschap, want heel BrieUe is in beroep gegaan. Volgend jaar eisen we 500 gld. voeg de hij er nog aan toe. Je bent nog een witte raaf met 60 gld. zei de kanton rechter omdat wachtm. Vos verklaard heeft, -dat je overigens goed bekend staat. P. Korteweg, M'harnis zou in Febr. met sneeuwballen op de Westdijk hebben gegooid, wat deze ontkende. Van get. Verhage was een schriftelijke verklaring, dat ze m.et hun vijven had den gegooid. Het O.M. persisteerde bij de vorige eis, doch de Kantonrechter sprak verd. vrij wegens gebrek aan bewijs. ,,Maar ik geloof, dat je óók gegooid hebt hoor voegde hij er aan toe. H. Peeraan, vrachtrijder te M'harnis had pp de NoUendijk te Melissant met zijn auto een aanrijding veroorzaakt. Verd. zei aan de uiterst rechtse kant van de dijk gereden te hebben. „Ik voelde maar een klein tikje", zei hij. Het O.M. persisteerde in deze aangehouden zaak bij de vorige eis. De kantonrechter sprak verd. wegens gebrek aan bewijs vrij.. Daarna kwam de aangehouden zaak van iloh. Kardux, landb. te Herkingen, die niet verschenen was, waartegen de ambtenaar ter vorige zitting f 100.of 40 d.h. ge)ëist had wegens het te laat besproeien van zijn aardappelgewas. Ook hier persisteerde de Ambtenaar bij zijn vorige eis, op grond dat er drie sproeimachines van 8 M. sproeibreedte bij van Dam te koop gestaan hetiben, waarnaar niemand gevraagd heeft. Get. Bakker te Abbenbroek, in dienst bij de Plantenziektenkundige Dienst wist mee te delen dat over het algemeen nog niet voldoende sproeimateriaal wordt aangeschaft door de boeren, hoewel dit te krijgen is. De loonsproeiers kunnen wegens versleten materiaal niet alle klanten helpen en toch nemen ze maar aan. Get. verklaarde dat er dit jaar sproeimachines te koop waren bij het Centraal Bureau. De boeren zouden in combinatie -een machine moeten aan schaffen, doch daar gaan ze slechts schoorvoetend toe over. De prijzen vari ëren van f 3000.tot f 5000.dus in dividueel is aanschaffing niet te doen. De Ambtenaar wees in deze zaak nog^ op het voorkomen van 50.000 colorado- kevertjes in het veld van Kardux. De Kantonrechter hield rekening met het feit, dat verd. wegens zfln doofheid eigenlijk buiten het leven staat en ver oordeelde hem tot f 60;boete of 60 dagen hechtenis. J. Stassen te Oude Tonge, stond voor hetzelfde feit terecht. Hij had 12 roeden niet tijdig en met een ondeugdelijk mid del bespoten. De Ambtenaar reduceerde hier zijn eis, die hij de vorige keer „in de boos heid zijns harten" genomen had en vr'oeg f 25.— of 10 d.h. „Ik weet het niet te betalen", klaagde verd. De Kantonrechter veroordeelde hem tot f 10.of 10 d.h. „Maar 't is eigenlijk te weinig voor jou!" voegde hij verd. toe, die vriendelijk dankend ver trok. Corn. Los, Oude Tonge had 2 Are niet besproeid. Eis f 20 of 10 d.h. Uit spraak f 15 of 10 d.h. C. de Roolj, Melissant stond voor 14 bunder terecht. Hij hield het er bij, dat Human elk ogenblik kon komen. De amb tenaar bleef bij zijn vorige eis: f 100. of 40 d.h. Verd. vond het veel, maar was overtuigd van zijn schuld. De uitspraak luidde f 60.of 60 d.h. Leunis Padmos, Ouddorp had 6 Are niet voor de 2e keer besproeid. Hij be- v/eerde dat het maar 3 Are was. Get. Tiggehnan verklaarde, dat er duizenden colorado-kevers in dat stuk zaten. Daar mee rekening houdende was de leis van het O.M. f 100.— of 40 d.h. „Dat is veel," zei verd. „Ik ben ook ook. maar een werkman! Nog nooit ben ik voor de rechtbank geweest!" ,,U was op dat ogenblik een gevaar voor de samenleving", meende de Amb tenaar. Uitspr. f 60.of 60 d.h. „Met scha en schande moet je leren", zei verd. tot slot. (Slot in ons Vrijdagnummer) Donderdagavond werd in de openbare school te Stellendam een protestverga dering gehouden, die belegd was door het comité van actie inzake de samen voeging van gemsenten. De voorzitter daarvan, de heer A. van Bek, leidde de ze bijzondere en druk bezochte bijeen komst. Mede aanwezig waren burge meester Van Knobelsdorff, secretaris v. d. Broek len de gehele gemeenteraad. In zijn inleidend woord zei de heer Van Eek, dat bij velen de mening heeft post gevat als zou alles inzake de sa^ menvoeging reeds in-kannen en kruiken reeds besloten zijn. Dat kan echter niet het geval zijn, want er is zeer veel no dig voordat een samenvoeging een feit is. iSpr. vertelde daartoe een en ander omtrent de procedure. Het is een zeer lange weg. Samenvoeging kan niet licht vaardig geschieden. Maar als men niets „doet" zal het wel doorgaan. Er is echter het verschijnsel, dat er nu onder alle po litieke richtingen een grote eenheid is. Zich bepalende tot Stellendam noemde hij de argumenten, die het standpunt be palen om tegen de samenvoeging te zijn Samenvoeging zou voor Stellendam de gemeentelijke dood zijn. Spr. besprak dan de vraag: centralisa tie of decentralisatie. De Republiek der Zeven Verenigde Provinciën was zeer ge decentraliseerd, zozeer, dat zij er aan ten onder ging. De Franse revolutie bracht volledige centralisatie tot in het andere uiterste. Srp. noemde het teke nend dat alle revolutionaire richtingen centralisatie willen. Tussen deze twee systemen gaat de strijd. Koning Willem I verdubbelde het aantal gemeenten. Volgens Thorbecke was het doel van de gemeente, vrijheid en zelfstandigheid. De gemeenten moeten dan ook zelfbeschikkingsrecht hebben. Dat past ook bij onze volksaard. Centra lisatie maakt het historisch gegroeide kapot. Gehechtheid aan de geboorteplaats, ze den, gewoonten, geestelijk milieu, dient door de overheden te worden gerespec teerd. De gemeentelijke zelfstandigheid is een moment, dat behouden moet blij ven. De drie gemeenten zijn zeer verschiL lend. Samenvoeging in één verband wa re onnatuurlijk. Ouddorp is steed^-steg geïsoleerd geweest en het is dat heden nog. Goedereede" heeft een geheel eigen geschiedenis en eigen geestelijke instel ling. Het scheelt met Ouddorp veel en met Stellendam ook niet weinig. Stellen dam dateert eerst van 1780. In naenta- liteit lopen deze gemeenten dan ook zeer uiteen. In een democratisch stelsel houdt men niet van d*ang. Met opgelegde samen voeging vermoordt men de democratie. Hoe ^eer centralisatie, hoe minder de mocratie! Gedep. Staten hebben bezwaar tegen te kleine gemeenten. Het criterium zou 5000 zielen zijn. Er zijn in Nederland 700 gemeenten met minder dan 5000 inwo ners! Moeten die alle weg? De vraag is: „welke gemeenten vornaen nu de zwakke plek?" Spr. gaf in overweging die vraag aan minister Lieftinck te stel len. Die heeft wel slapeloze nachten van Rotterdam en Amsterdam, maar niet van Stellendam. De grotere gemeenten wa ren eerder en sterker noodlijdend. Daar vergen de overheidsbemoeiingen schat ten. Men voert er alles door, ten koste van enorme tekorten. Bezuiniging zit er niet in samenvoeging, wel zal verhoging der lasten het gevolg zijn. Men zegt: „kleine gemeenten kunnen geen goede ambtenaren betalen." Maar heeft men voor de gemeentesecretarie nu wel zulke theoretici nodig? tSpr. was ei- trouwens van overtuigd, dat het Stel- lendamse secretarie bij is! Br zijn dingen, die de kleinere gemeen ten niet zelfstandig kunnen regelen. Daarvoor is in de wet echter de moge lijkheid gelaten van gemeenschappelijke regelingen. Ook dat maakt samenvoe ging overbodig. Het aantal inwoners van de drie ge meenten is: Ouddorp 3800, Goedereede 1100, Stellendam 1925. in de nieuwe raad van 13 zetels zou Ouddorp er 'T innemen. Gelukkig vinden de Ouddorpers dat ook niet juist! Maar Ouddorpers zouden be slissen over Stellendamse visserij-aange- legenheden en iStellendammers zouden moeten spreken over strandproblemen van Ouddorp. Het belang der visserij. In de grote steden gaat men nu al wijkraden aanstellen. Daar heeft centra lisatie tot verwaarlozing geleid. De Stellendamse vissers hebben groot belang bij deze zaak. In Ouddorp heeft rmen ook visserij, maar slechts 4% van de bevolking. In Goedereede is dat 25%, maar daar heeft men overwegend zee visserij. En in Stellendam is 35% der be volking bij de garnalen-visserij betrolcken. In een rapport, opgevraagd'-door de mi nister van landbouw, handel en visserij en door deskundigen opgesteld, staat: de vloot van Stellendam is niets meer waard! De visserij ter plaatse moet ge saneerd worden. Er moet hier iets ge beuren. Plaatselijk komt men voor grote vraagstukken te staan. Die moeten door Stellendam zelfstandig worden opgelost. Spr. behandelde voorts de grenswijzi ging, die Stellendam op 410 H.A. en 22% van zijn grondgebied zou komen te staan Alleen als plaatsen geheel aaneenge- groeid zijn, als de bevolking het wenst, als de bebouwing het motiveert en als ook niet door samenwerking een oplos sing te krijgen is, is sEimenvoeging op zijn plaats! Maar ook dan alleen. Na deze rede van de heer Van Eek volgde een algemene bespreking. De heer L. U. Vogelaar zei nog altijd niet ontdekt te hebben wie de adviseurs van Gedep. Staten zijn. Dg burgemeesters kunnen het niet zijn, want die zijn nog veel te kort op het eiland. Dezelfde spreker wees er op, dat Ouddorp ook zozeer op land bouwgebied afwijkt, dat er een speciale commissie van de landbouworganisaties voor gevormd is. Hij was van mening, dat de Flakkeese Gemeenschap zich nu in dienst der bevolking moet stellen en de mening van meerderheid der bevol king moet weergeven. Met zoveel woor den gaf spr. te kennen, dat hij echter een geheel andere houding bij de Flak keese Gemeenschap meent te kunnen be speuren. De vergadering besloot met algemene stemmen en met grote bijval tot indie ning van' de navolgende motie bij Gedep. Staten en de gemeenteraad: MOTIE. De Stellendamse burgerij, in al haar politieke, kerkelijke en sociale groeperin gen in vergadering bijeen ter bespreking van de plannen ven Gedep. Staten tot samenvoeging der gemeenten Stellendam, Goedereede en Ouddorp, gehoord de uiteenzetting van de voor zitter van het Comité van Actie en de daarop gevolgde discussie, spreekt eenparig het volgende als haar OOLTGENSPLAAT. De Leider van de Distributiedienst Ooltgensplaat maakt bekend, dat per sonen wier TD nummer eindigt op het cijfer 1, alsmede aan kinderen geboren in de maanden October en November van één der jaren 1932 tot en met 1945 en aan kinderen geboren in de maanden December 1946 en Januari 1947, in aan merking komen, voor een schoenenbon. De uitreiking van deze schoenenbon nen zal plaats hebben als volgt: OOLTGENSPLAAT op Vrijdag 17 Oc tober a.s. van 910 uur; DEN BOMMEL op Vrijdag 17 Octo ber a.s. van 23 uur; OUDE TONGE op Woensdag 22 Oc tober k.s. van 910 uur. Voor deze uitreiking moet de stam kaart met inlegvel worden mede ge bracht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 2