Gemeenteraad Nieuwe Ton^e Raad te Goedereede Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag- 11 October 1947 A^BVOLG TRIBUNAAL van deze kwestie van naamsverwisseling sprake is. Dat besoh. in zijn angst, toen hij door de C.'C.D. werd betrapt, de hulp der Duitsers heeft ingeroepen, meende het Tribunaal onoirbaar te zijn. In aanmer king nemende, dat besch. overigens een goed Nederlander was; werd alleen zijn vermogen verbeurd verklaard tot een be drag van f 1500. (Wij maken er onze lezers er op at tent, dat dit bedrag dus voor besch. moet worden betaald en niet, zoals velen me nen, hij f 1500.mag overhouden en het resterende bedrag van zijn vermo gen geheel verbeurd verklaard zou zijn Red.) In de zaaK Jam Blok te Middelhamis nam het Tribunaal aan, dat hij formeel bij de firma Hoek in dienst was geweest, doch zijdelings het oorlogs-potentieel van de vijand had be vorderd, door bij een aannemer te wer ken die bunkers e.d. bouwde. Het ver raad van Bolk door besch. is niet ko men vast te staan. Wel gaf hij van zijn N.S.B, gezindheid blijk, door zich met W.A.-koppel en -pet te vertonen. Het Tribunaal veroordeelde hem voor internering voor de tijd, die hij in de tentie heeft doorgebracht, terwijl hem voorts de kiesrechten werden ontnomen en het verbod om openbare ambten te bekleden werd opgelegd. De beschuldigde Com. Verolme te Middelhamis werd geacht vrijwillig van de fa. Essenberg naar de fa. Hoek te zijn gegaan. Ook van hem is niet vast komen te staan, dat hij Bolk verraden zou hebben, terwijl voorts niet bewezen is, dat hij steun van de N.S.B, zou heb ben ontvangen. Het Tribunaal noemde echter de houding van besch. inzake de zUveren munten van zijn schoonvader minderwaardig. Ook deze besch. werd veroordeeld tot internering voor de tijd, in detentie doorgebracht, terwijl ook hem de kiesrechten werden ontzegd en hem verboden werd openbare ambten te bekleden. Vervolgens kwam voor de 3e maal Jacob de Vos te Oude Tonge voor de balie. In zijn vorige dagvaarding waren enkele wijzi gingen aangebracht, terwijl nog enkele nieuwe punten waren toegevoegd, naar aanleiding van ^n verhoor van ex-bur gemeester Dekker, die verklaard had dat de Vos van tijd tot tijd bij hem kwam klagen over de vleeg-toewijzingen aan slager Cohen. De zaak was, dat Cohen, Jood zijnde, niet meer in het slachthuis mocht komen en deze intussen de vlees- bonnen ook wel bij de klanten van zijn concurrenten ging ophalen. Dekker had verder verklaard, dat de Vos niet de enige was, die geklaagd had, hoewel hij de Vos als N.S.B.-er anti-Joods achtte. Gtetracht was destijds een Nazi-commis saris voor de Vleesverdeling op Flakkee te krijgen. De President las verder nog een ver klaring voor van Rommelse, die van de Vos gehoord had, dat hij zeide: „die Jood moet er uit!" „Dat ging daar niet over!" zei besch. U was anti-Jood meen,de de Pres. Dat was ik niet!" verdedigde besch. zich. „Daarom heb je zeker Joodse huizen gekocht!" viel de Pres. uit. „Dat deed ik om m'n centen te red den", zei besch. Besch. bleef verder bij zijn vorige ont kenning, dat hij iets van de voorgeno men arrestatie van Cohen aïwist of iets met de betrekking van zijn arbeidsver gunning te maken zou hebben gehad. Ook in de fietsenaffaire hield hij voet bij stuk. „Ik leefde met Cohen als 'n broer", zei besch. onder tranen. „Dat moet Jaap ook weten. Ik was voor hun met de beste bedoelingen bezield!" Daarom heb je zeker ook hun huizen gekocht", yerweet de Pres. „Neen, daarom niet", zei besch. „Dat was om m'n zuurverdiende centen te redden. Aan elke cent hangt een druppel zweet van me. Ze hadden me gezegd, dat na de oorlog die huizen weer aan de Joden zouden komen en ik er mijn geld weer voor terugkreeg!" Ook de aankoop van het slagersge reedschap van Cohen door besch. kwam weer ter tafel, doch besch. hield het er bij, dit gedaan te hebben met de bedoe ling de spullen weer aan Cohen terug te geven. Gehoord werd nog Get. P. Beijer, slager te O'Plaat, die verklaarde met de andere slagers naar ex—Burgemeester Dekker geweest te zijn om te trachten een toewijzing voor 'n koe te krijgen, bestemd voor Cohen. De toewijzing was toen te laag en een telefoontje naar Maan hielp niet. De Pres.: Je moet niet liegen! Zelf hadden jullie ook belang bij die toewij zing en dan moet je niet zeggen, dat het alleen voor Cohen was. „Ik was er eigenlijk tegen om mee te gaan, zei get. Waarom dan?" vroeg de Pres. Tegen U gezegd, omdat hij van „de partij" was, zei get. De Verdediger vroeg aan get. of er tevoren hierover met de Vos overleg ge pleegd was. „Neen!" zei get. beslist. De verdediger: „Er is anders een ver klaring van get. waarin hij het anders gezegd heeft!" Get. gaf uiteindelijk toe, dat de Vos er alleen met hem over gesproken had. Jó, zei hij, ga daar nu niet naar toe!" De verdediger. Mr. J. W. W. v. d. Hoeven betoogde, dat de dagvaarding van 14 tot 18 tenlaste gelegde punten was uit gedijd, waarvan er elf liepen over de ver houding van besch. tot slager Cohen. Een slechte verhouding is er tussen hun niet geweest. Ik ging het verloop der zaak nog eens na, hoe slager Doesburg zich het eerst over de vleesverdeling door Cohen die destijds een positie bij de P.T.C, bekleedde bij Ravens be klaagd had. De Vos heeft toen ook met Ravens over een betere vleesverdeling gesproken. Intussen kwam het bevel dat de Joden geen openbare functies meer mochten bekleden en werd de Vos met grote meerderheid tot Voijrz. der P.T.C, gekozen. Hij was geen hinderlijk N.S.B.- ër, die kwaad deed. Hij verdeelde het vlees tot aller tevredenheid, waarvan ook de verklaring van Both getuigt. Mis schien heeft besch. wel eens dingen ge zegd, die uit 'concurrentie zucht voort kwamen, doch over het algemeen was de verhoudig met Cohen goed. Ook het be zoek op de zilveren bruiloft is daarvan een bewijs. Voor de Vos waren er moei lijkheden. Er was weinig vlees en Cohen behield groter toewijzingen door zijn „Kousjer-slachtingen. De getuigenis van Beijer geeft blijk, dat ieder probeerde zo veel mogelijk in de wacht te slepen. Belangrijk is echter of de Vos deel heeft gehad in de actie om Cohen te ehmine- ren. De andere slagers hebben een café bezocht, moed gevat en zijn naar Dekker gegaan, met het droeve resultaat dat Cohen's winkel gesloten werd. Beijer verklaarde, dat de Vos zeide: doe het niet! Hij wou zich niet lenen het Cohen nog moeilijker te maken. Aan de arrestatie van Cohen heeft besch. part nog deel gehad. Fl. gaf toe, dat de Vos we! eens min of meer onvriendelijk tegenover Cohen gedaan zou hebben, maar dat hij iets meer dan de andere slagers gedaan zou hebben, geloofde pi. niet. Het totale beeld gaf pi. de indruk, dat besch. al zeer weinig in de schoenen geschoven kan worden. Dezelfde motieven om Co- hen te elimineren keren zich nu tegen besch. Men is hem niet vriendelijk ge zind omdat hij weer 'een zaak beginnen zal na zijn invrijheidsstelling en dat ziet men liever niet. PI. achtte niet bewezen dat besch, dienst als landwachter ge daan heeft. Ook had hij geen functies bij de N.S.B. In de fietsen-aXfaire is het de vraag of de kwetsende termen ge bruikt zijn. Eén getuige, die besch. niet welgezind is, legde daarover slechts ver klaringen af. Besch. stond in werkelijk heid niet vijandig t.o. Cohen. De aan koop winkelinventaris is begrijpelijk, an ders was deze voor Cohen verloren ge gaan. Het kopen van Anbo-panden als Spoeil-Openbare vergadering van de Kaad der gemeente Nieuwte- Tonge op Maandag 6 October '47 te 19 ure. Aanwezig: alle leden. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en deelt mede, dat de Raad thans is bijeen geroepen tot het aanho ren van een bijzondere mededeling, Spr. had gedacht de primeur te kunnen bren gen, doch door een vöör tijdige mede deling van het A.N.P. is dit niet het ge val. Morgen, zegt spreker, zal de volgende bekendmaking in de gemeente worden aangeplakt BEKENDMAKING Het is mij een eer en groot genoegen U hierdoor te mogen mededelen, dat H.K.H. pnnsrsES judeana en Z.K.H. PRINS BERNHARD het voornemen hebben te kennen gege ven om op Maandag, 27 October a.s. een bezoek aan ons eiland te brengen. Het ligt voorts in het voornemen om om op deze dag een kort bezoek aan de ze gemeente te brengen. De organisatie van de feestelijkheden in verband hiei-mede, is door de Oranje vereniging te dezer plaatse op zich ge nomen. Nadere medelingen zullen ten spoedig ste worden bekend gemaakt. Nieuwe Tonge, 7 October 1947 Chr. van Hofwegen De Burgemeester, Dit bezoek, aldus de Voorzitter, stemt het gemeentebestuur, als vertegenwoor diger der gemeente, in de allereerste plaaats tot grote vreugde, doch in de tweede plaats rust op het gemeentebe stuur een grote verantwoordelijkheid en brengt het verplichtingen met zich mee. alleen staand feit, is geen motief om iemand te arresteren. Eerst kocht besch. twee niet-Joden panden. PI. achtte dit niet zo ernstig; het is geen uiting van Jodendwarszitte- rij. Van de klachten bij Dekker wordt besch. het slachtoffer. De verklaringen van Dekker zijn onvoldoende bewijs. Het was een slecht mens, die de Orts- commandant heeft gebeld, dat Cohen's zaak gasloten moest worden. PI. releveerde nogmaals het gedrag van besch. t'.o.v. de ondergedoken Joden, die alle lof voor hem hadden. Straf heeft besch. verdiend, maar men moet oppas sen dat deze opgeblazen zaak niet buiten de proporties wordt gehaald. PI. hoopte dat besch. bij de uitspraak in vrijheid zal worden gesteld en hij verzocht het besch. verder niet moeilijk te maken door hem een boete op te leggen, aangezien het verspelen der Jodenpanden voor hem een verlies is; dat ver uitgaat boven een normale boete. Het Tïibunaal zal thans in deze zaak uitspraak doen op 21 October, nam. 3 u. Tenslotte diende de zaak van Gerbrand Klapwijk van beroep tuinder, woonplaats onbe kend, werd beschuldigd van hulp en steun verlening aan de vijand door in Mei 1944 vrijwillig in dienst gegaan te zijn bij de Duitse Marine eerst als sol daat en daarna als Gefreiter tot om streeks het einde der vijandelijkheden. Verder had hij te Rijswijk medegewerkt aan het oproepen van mannen voor ar- beidsinzet in Duitsland,, althans in Nov. 1944 samen met een ander lid van de Weermacht aan W. J. C Borsboom te Rijswijk aan te zeggen, dat alle manne lijke personen van 1750 jaar zich op een bepaalde plaats en tijd zich moesten melden voor arbeidsinzet in Duitsland. Deze beschuldigde, die op Flakkee ge arresteerd is en aan de Engelsen is uit geleverd is thans spoorloos verdwenen. Hij werd q.q. vertegenwoordigd döor mr. Peijkes, die uit de dagvaarding begrepen had, dat besch. het alleen had gedaan om tegen het bolsjewisme te vechten. Uitspraak over 14 dagen. Verantwoordelijk omdat alles ordelijk en spontaan moet geschieden, een grote verplichting, omdat dit bezoek niet al leen voor Nieuwe-Tonge, mjaar zeer ze ker voor het Prinselijk Paar onvergete lijk moet zijn. Vele werkzaamheden wachten het gemeentebestuur en de Oranjevereniging. De Voorzitter achtte het een eerste vereiste en noodzakelijk de Raad wel licht uit drukke werkzaamheden en van de huiselijke kring weg te roepen, doch zag het als zijn plicht de Raad van dit bezoek als eerste in kennis te stellen. Daarna sluiting. ------O------ Woensdagavond 1 October j.l. verga derde de raad van Goedereede. Onder de ingekomen stukken bevond zich de door Gedeputeerde Staten vast gestelde gemeente-rekening over 1944. Besproken werd het door het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland ontworpen plan tot bebouwing vah de gronden, gelegen ten Oosten van de Sta tionsweg. Dit plan biedt plaats voor de bouw van 38 woningen. De raad ging met dit plan accoord. Het plan zal, zo als het door het instituut is opgesteld, worden voorgelegd aan de commissievan advies voor de uitbreidingsplannen in Zuid-Holland. Bovendien zal de Provin ciale Waterstaat het plan nog moeten goedkeuren in verbsind met de op het programma staande omlegging van de Provinciale weg. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten om met de heer M. van der Wende, landbouwer, alhier, ingaande 1 Januari 1947 een contract aan te gaan tot huur van een paard met kar voor de gemeente-reiniging tegen een vergoeding van f 7.per week benevens de be schikking over het opgehaalde straat- en huisvuil. Het bedrag, dat de gemeente over '46 werkelijk heeft uitgegeven voor de kos ten, bedoeld in art. 55bis der L.O.-wet 1920, voor het gewoon openbaar lager onderwijs wordt voorlopig vastgesteld op f 1336.94. Tot leden van de commissie van ad vies ingevolge artikel 8 van de woon- ruimtewet 1947 worden benoemd de he ren W. van der Bok, C. Groenendqk, D. Lokker, D. Sandifort en C. ISoeteman. Tot leden van de commissie voor het nazien van de gemeentebegroting 1948 worden benoemd de heren D. Sandifort en J. Tanis Jzn. Tenslotte wordt nog vastgesteld de 4e wijziging der begroting 1947 betreffende de gratificaties aan het gemeente-perso neel over dit jaar. PAP EN YOGHURT 1 CENT PER LITER DUURDER In verband met de verhoging van de omzetbelasting van 2% op 3% op melk producten zijn nieuwe maximum-ver- koopprijzen voor pap en Yoghurt vast gesteld. De nieuwe prijzen, welke op Za terdag 4 October zijn ingegaan, zijn eén cent per liter hoger dan de tot nu toe geldende prijzen. De prijs van consump- tiemelk blijft ongewijzigd. ------O------ Eilanden-nicuws het meest gelezen blad in dit rayon. Plaatst er Uw familie-be richten in.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 6