Bmtenland SAMENVOEGING GEMEENTEN OP GOEREE OVERFLAKKEE KNIPCURSUS Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 11 October 1947 Cholera epidemie. Eg-ypte wordt op dit og-enblik geteis terd door een zeer ernstige cholera epi demie. Een groot gedeelte van het land, waaronder het gehele Oostelijke deel van de Nijl delta, is als besmetgebied ver klaard en geïsoleerd van het overige ge. deelte van het land. De regering van Palestina heeft een grote strook grond langs de Egyptische grens afgesloten voor alle verkeer, al leen voertuigen der medische dienst heb ben toegang. Een gedeelte van het spoorwegverkeer is geheel stopgelegd. In het besmette gebied ligt de bekende havenplaats Caïro benevens nog 16 vrij grote steden. Er zijn dagen dat de ziekte meer dan 200 slachtoffers eist. Meestal treedt bin nen 48 uur, nadat een patiënt door de ziekte is aangetast, de dood in. Uit alle delen der wereld, Rusland, Zwitserland, Nederland, Frankrijk, Dene marken, Zuid Afrika, snelt men met vliegtuigen te hulp, om Egypte aan de nodige medicamenten, voornamelijk vac cine, te helden. Volgens de laatste berichten breidt de ziekte zich nog steeds uit. Communistische Internationale Cpmmimistische afgevaardigden uit 9 Europese landen zijn te Warschau in ge heime vergadering bijeen geweest. Zij hebben daar een nieuwe communistische internationale opgericht. De landen, welke zich aaneengesloten hebben, zijn Bulgarije, Yoego Slavië, Sovjet Unie, Polen, Tsjecho Slowakije, Frankrijk, Hongarije, Roemenië en Italië Het bureau zal zijn zetel vestigen te Belgrado. De resolutie, die is uitgegeven, wijst er op, dat de wereld nu verdeeld is in twee kampen, waartussen zich de begin sel verschillen hoe langer hoe meer toe- spitjsen. Aan het ene kamp geeft het kapitalis tische Amerika de leiding en aan het an dere het communistische Rusland. Tevens wordt er op gewezen, hoe het socialisme aan het verzwakken is en steeds verder naar het kapitalisme gaat overhellen. Als personen werden met na me genoemd de Franse ministers Rama- dier en Blum, de Engelse Attlee en Be- vin, de Duitse leider Schumacher, de Oostenrijker Renner en Saragat, de Ita^ liaan. De oprichting van deze internationale wordt in de pers zeer druk besproken. De Komintern, welke op verzoek van president Roosevelt, door Stalin ontbon den is, omvatte 60 landen en deze nieu we slechts 9 landen. Toch ziet men in de aaneensluiting van deze 9 landen een veel groter gevaar dan in de Komintern van voorheen. Als politieke groep kunnen zij de doel stelling van Amerika veel heftiger be strijden en aan de kaak stellen, dan als afgevaardigden van hun land, in de 'Ver gaderingen der Veren. Naties. Voorheen stonden als grootmachten tegenover elkander Rusland en Duits land, doch nu Rusland en Amerika. In Frankrijk onderschat men het op richten van deze internationale niet. Toch zijn de rechtse partijen van oor deel ,dat nu het Franse volk duidelijk ziet, wat de bedoeling der communisten is, n.l. om zich bij het Oosten doelbe wust aan te sluiten. Amerikaanse functionarissen zien in deze oprichting een actie van Rusland, om zich vastberaden tegen het plan Marshall te stellen en te trachten de invloed van Amerika in Europa te bre ken, zoveel als mogelijk is. Frankrijk. Zondagmiddag heeft generaal de Gaul le, op de renbaan in het bos van Vin- cennes, een politieke rede gehouden over de gemeenteraadsverkiezingen, welke over 14 dagen in Frankrijk gehouden zullen worden. Br was een zeer grote menigte opge komen, men schat het aantal toehoor ders op een half millioen mensen. De generaal wees er op, hoe na de be vrijding de oude partijstrijd weer 'opgeld deed en oorzaak was, dat de wederop bouw van Frankrijk rnet lamheid werd geslagen. Heel sterk gispte hij het doel en het optreden der communisten en zei- de, dat het land in gevaar was en dat het hoog' tijd werd, om. de handen ineen te slaan. De Gaulle, hoewel hij zich fel tegen Rusland keert en er op wijst, dat als het Oosten gaat overheersen, het met de vrij held van de mifens gedaan is, wil zich echter toch met en bij Amerika aanslui ten. Hij roept het Franse volk op, oona het daarheen te sturen, dat Frankrijk in het Westen van Europa, zijn leidende positie van voorheen weer zal gaan innem.en en een zelfstandige macht worden, tussen Amerika en de Sovjet Unie in. De Fran se stem moet weer worden gehoord, de Franse macht gewicht in de schaal leg gen voor de wereldvrede, die thans be dreigd wordt. Met Frankrijks belangen, inzake de verdeling en heroprichting van Duitsland, moet terdege rekening gehou den worden, omdat het levensbelang van het land daarbij zeer nauw betrokken is. Om deze oorzaak wekt generaal de GauUe het Franse volk op, om bij de ge meenteraadsverkiezingen te stemmen op de mannen van zijn partij. Niet dat deze verkiezingen op zichzelf zo belangrijk zijn, maar wel dat het uit de uitslag mo ge blijken, dat het Franse volk een an dere koers wil en het zich fel keert te gen een verdere voortschrijding van het communisme. Frankrijk bevindt zich in een ernstige crisis en van deze noodtoestand willen de communisten gebruik maken, om het bewind over het land aan zich te trek ken. Hierop een duidelijk antwoord te geven, is het doel van de Gaulle's op treden. Engeland Ook in Engeland worden de politieke gemoederen heftig in beroering gebracht Zaterdag heeft Churchill, op een con ferentie der Britse conservatieve partij, een belangrijke rede gehouden. Hij be schuldigde de Labourregering ervan, dat zij de oorzaak was van de verbrei ding der ellende en de moorden in In dia. Een jaar geleden heeft hij hierte gen ernstig gewaarschuwd, doch zijn raadgevingen werden in de vrind gesla gen. Een hulpeloze millioenenmassa on dervindt nu de schrikkelijke gevolgen van deze nalatigheid. ChurchiU is zeer bevreesd, dat Birma hetzelfde lot zal ondergaan, doch hij vindt de gevolgen zo vreselijk, dat hij bidt, dat hij ongelijk moge hebben. Naar Churchills mening is de Labour regering niet in staat om de ernstige cri sis, waarin Engeland zich bevindt, op te heffen en hij voert het pleit voor vrije verkiezingen, nog in dit of in het begin van het volgende jaar. Stafford Cripps noemde ChurchiU de knapste man op administratief gebied en was van oordeel dat hij stellig wel enige successen zal boeken. Het land redden kan hij echter niet, vanwege de socialistische doelstellingen der Labour regering. Intussen heeft Attlee zijn kabinet ge heel hervormd, vier bekende jonge kop stukken uit de partij zijn in de niéuwe regering opgenomen, terwijl heel wat nieuwe hoge ambtenaren zijn benoemd. Minister Shinwell, de man, die de mijn werkers op zijn hand heeft, doch verder in het land weinig of in het geheel niet gezien is, vanwege de brandstoffennood der afgelopen winter heeft zijn zetel over het Ministerie van Brandstoffen, moeten prijsgeven en is nu Minister van Oor log, doch heeft geen zitting in het Ka binet. Hij ressorteert onder de Minister van Defensie. Geheel aan de kant zetten, durfde Attlee hem schijnbaar niet. Of deze hervorming nog zodanig op tijd komt, dat zij een nuttig effect zal hebben inde geweldige crisis; dient te worden afg'ewacht. De Labour mensen juichen over deze nieuwe groepering en koesteren hoge verwachtingen; de Con servatieven daarentegen zijn van oor deel, dat de crisis alleen door andere methoden te bedvringen is en de La bourregering onherroepelijk zal moeten aftreden. De tijd zal het leren, welke van de twee partijen er gelijk heeft. De door ons Blad ingestelde enquête over het vóór of tegen samenvoeging volgens plan vin Ged. Staten is niet twijfelachtig. Al zijn nog niet alle for mulieren binnen, de uitslag is bijna van allen tegen. Hier volgen enkele citaten uit de on derschriften, der reeds binnengekomen formulieren Uit MIDDELHARNIS: Eén schreef: vóór samenvoeging. Re den: Bezuinigen. - Een ander: Geen mening: te onkundig om te oordelen. Tegen. Alle verandering is geen verbetering. Tegen. Omdat het niet uit de ge meenten zelf komt. ileder voelt zich gehecht aan eigen gemeente en kan zich niet gemakkelijk voegen naar' een andere gemeente. Hoe wel Middelharnis en Sommelsdijk, zijn samengegroeid, zal niemand uit ,,Som- merdiek" ooit „Menheersenaar" worden. Nog veel minder iemand uit ,,Stad." (Dit als voorbeeld.) Uit SOMMELSDIJK: ,,Lae m.'n bie 't ouwe bluuve, 't is varre weg 't beste oar!" Het brengt verwarring en disharmonie Tegen, omdat het historisch gegroeide teloor gaat. ■- Nooit geen Menheersenaar! Uit HERKEVGSN: Herkingen is 100% tegen. De onder schriften zijn geestig, soms scherp. Hier volgen er een paar: „Hitlers' geest wordt vaardig over Ne derland. Ps. 2 1 en Ps. 82 5. Des truction córneth; and they s&iall seek peace and there shall be none. Ezek. 7 25 zet de oude palen niet terug al le willekeur is in strijd met de consiëntie en bovendien is het tegen de vyil van de bevolking wij willen vrij zijn en vrij blijven wij dulden niet dat vreemden over ons heersen het is geen weder opbouw maar afbraak het brengt geen voordeel eigen meester niemands knecht onredelijk van Ged. Staten we willen niets met'Dirksland te maken hebben, daar zijn we negen maanden ge ëvacueerd geweest, dat is genoeg! ik wens geen Dirkslander te worden! De saamgevoegde gemeenten worden bijlo pers tegen concentratie, dat naar het fascistische stelsel riekt. Enz. Uit MELIJSSANT: Uit Melissant ontvingen we geen en kel formulier van voorstanders. Eenpa rig is men 'onder onze lezers tegen. pe heer P. D. Sieling is tegen de be staande toestand en bepleit een andere regeling. Zie zijn ingezonden stuk in het Tweede Blad. Komisch is het volgende gedichtje: Samenvoegen heeft geen zin „'k Zie er gans geen voordeel in: „Iedere dag naar een andere gemeente (starten •„Daar kan men 't volk alleen mee (tarten. ,,A1 komt er een enkele ambtenaar los „Die blijft toch hangen in de bos! „Dus verander ik maar liever nie „We zitten al genoeg onder buurman's (knie!" AnderenOmdat ik verre gemeente lijke boodschappen zal moeten gaan doen Het tast de autonomie der gemeenten aan de belangen der kleinere gemeen ten komen in 't gedrang vrees voor doorvloeien van sport en spel op Zondag. omdat de erve der vaderen geschon den wordt wat onze voorouders heb ben opgebouwd, gaan wij afbreken^ vóór de oorlog ging- het ook goed! acht de nadelen groter dan de voordelen lÈn dan van iemand een puntdicht: „Van al die nieuwe wetten ,,Daar moet ik niets van hebben. „De heren uit Den Haag „Zenden ons plaag op plaag... Beter esn kleine baas dan een grote knecht het beginsel vloeit voort uit staatsalm.acht Autonomie der gemeen te moet behouden blijven. Hoofdgemeen te zal in voordeliger positie komen. Uit STELLENDAJW: Bij de rondgang langs de abonné's voor deze enquête viel een geest van on verschilligheid te bespeuren. De Stellen dammers hebben geen crediet voor de re gering, daar deze toch naar eigen wille keur handelt. Onder de formulieren von den we twee abonné's vóór. Reden: 1. Voordeliger voor de financiële toestand. 2. Minder ambtenaars, beter beheer. Hier volgen enige onderschriften' van tegenstanders: Invloed van politieke macht van gro te op kleine gemeenteen zet de oude palen niet terug we willen de Stellen- damse belangen zelf behartigen baas blijven in eigen huis ieder, heeft ge noeg aan zijn eigen kwaad geen nieu wigheden absoluut geen voordeel elke gemeente eieren traditie, morele ver slechtering enz. Uit GOEDEKBEDE: Goedereede denkt er gemakkelijker over dan b.v. Stad. Goeree voelt zich niet zo bekneld. Misschien denkt Goeree nog wel de hoofdgemeente te worden! Eén vond het verschil in mentaliteit te groot. De meeste formulieren waren tegen. Eén voor. Deze schreef, dat de be woners uit de Oostdijk hun brood onder Goedereede verdienden en te Ouddorp belasting moesten betalen. Dat de we gen door Goeree onderhouden werden. Z.i. zou Goeree moeten strekken van Ooievaarsdijk tot aan Middeldijk. Deze abonné wil dug „grenscorrectie." Uit OUDDOBP: Onze lezers te Ouddorp zijn voor 100% tegen. De meesten schrijven, dat zij te gen de schending van de dorpsgrenzen zijn en dat het historisch gegroeide en de eigen geaardheid er door te loor zal gaan Enkele onderschriften: Zet de oude pa len niet terug nadeel voor de rechtse partijen Gemeentebelang kan alleen door personen uit eigen gemeente behar tigd worden wij hebben genoeg aan ons zelf om O'dorp op de been te houden ieder moet z'n eigen boontjes maar doppen! Omdat Ouddorp een afzon derlijke gemeente is naar ligging en aard het historisch gegroeide wordt met voeten getreden ik woon met drie gezinnen in één huis, en dat gaat ook niet best aUe verandering geen ver betering omdat Goeree's politieke en godsdienstige ligging heel niet strookt met die van Ouddorp geen vreemde eenden in de bijt Rechtse meerderheid wordt na samenvoeging verzwakt. Het historisch gegroeide wordt aangetast. Voordelen zijn nihü de Staat grijpt te veel in beginsel vloeit voort uit Staatsalmacht méér twist en twee dracht wens autonomie te behouden acht beter dat iedere gemeente eigen Raad behoud. Uit STAD AAN 'T HARINGVLIET: Te Stad is men fel tegen. Geen won der ook. Stad ligt ver van Middelharnis af en moet er nu tegenaan worden ge plakt. De argumentaties zijn vrij abso luut. Wij laten er een paar volgen: Eén schreef: a. we willen het dorps- INGEZONDEN MEDEDELING Voor de abonné's van dit blad openen wij een schriftelijke cursus PATBOON- TEKENEN, KNIPPEN en NAAIEN. 't Is niet moeilijk. Geïllustreerde v/eke- lijkse lessen welke U worden thuisge stuurd. Per les 75 et. Geen verdere kos ten. Voor de deelneemsters steUen wij GBATÏS EEN FEAAIE MODEPLAAT MET BUIM 300 MODELLEN ter be schikking. Aannielding schriftelijk. Naam en adres s.v.p. duidelijk schrijven. Op de enveloppe vermelden „löfIPCUBSUS ILM:0", Bureau van dit blad.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 2