Partijformatié Doop van Prinses en gedood. Burgemeester van Ouddorp geschorst MEDITATIE Goddelijke ontmoeting. n. 2y2-jdri3 kindje te Sommels- dijk door een auto overreden EIIMID -niEUWS Bureau: Prins Hendrlkstraat 122 c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Dratekerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID^^HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG n OCTOBER 1947 20e JAARGANG No. 1661 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. mUilnieter Bij contract speciaal tarief. Na de bevrijding ïneenden velen, dat het oude partijenstelsel van de baan was. Voortaan zouden wij wijzer zijn. De oude. partijindeling werd vervangen. Men moest tot concentratie komen. In de bezsttingstijd had men elkander le ren -verstaan. In St. Michielsgestel had men elkander gevonden en was men het eens geworden over de vernieuwing. Er moest een doorbraak komen op allerlei terrein; ook op politiek terrein. De man nen van het „verzet" zouden de leiding nemen. Dat kwam hun toch toe? Eigen lijk v^'as men gegrepen door de gedachte, dat al dat partijgedoe wel weg kon, en plaats diende te maken voor een een- heidsstreven, dat gestalte had gevonden in de verzetsbeweging. Van de leiding maakte men zich meester. Van demo cratie werd wel gesproken, maar ken nelijk dacht men weer aan een soort democratie, waarvan de naam ook be stond onder het Hitlerregime. Je moet voorzichtig zijn met namen af te schaf fen, als je de zaken der namen opzij w'il zetten. Rusland heeft ook zijn de mocratie. Voor die democratie is het geen bezwaar dat er geen eenheid van beginsel bestaat bij een partijvorming, als je de meerderheid maar hebt. Bij deze democratie moesten de verkiezin gen zolang mogelijk worden uitgesteld. Dat doet immers de partijhartstochten maar oplaaien. Bovendien was het Ne derlandse volk na de bezetting nog niet rijp voor verkiezingen. Wel de nieuwe Partij V. d. Arbeid was rijp; die is nu '■>;'!iramers" aljpverrijp. Het is intussen /wel véj'ti^nderlijk, dat; diegèjfde mehseri.yaji mening zijn, dat de Indonesiërs, die ver-" keerd hadden onder de terreur van de Jappen en nu onder die van hun opvol gers, Soekarno en consorten, wél rijp voor verkiezingen zijn. Het uitstellen van de verkiezingen gaf gelegenheid om partijconcentratie te be werkstelligen. De resten der oude par tijen dienden samengesmeed tot een _nieuwe. Hét zou niet mogelijk zijn allen daarin op te nemen, maar deze eenheids beweging zou toch zulk een omvang moeten hebben, dat ze met de rest nau welijks rekening befioefde te houden. Aanvankelijk verkeerde men in de me ning, dat de communisten en de oude S.D.A.P.-ers best in één verband kon den worden gebracht. De communisten wilden dat wel; ze waren toch óók de mocratisch geworden? Als ze de leiding maar hadden kunnen nemen. Op vakver. enigingsgebied is het in de E.V.C, ook beproefd. De S.D.A.P. was nationaal. Zelf zeggen de communisten nationale doeleinden na te streven; nu nog, op het ogenblik dat de communistische partijen van negen landen zich verenigd hebben en een gemeenschappelijk bureau hebben gesticht en dus eigenlijk de oude Kom intern doen herleven, zeggen ze, dat ze het doen tot verdediging van de nationa le onafhankelijkheid en de souvereiniteit van hun landen. Met zulke nationaal-de mocraten moest het toch wel mogelijk zijn in één partij saam te werken. Br is niet veel van terecht gekomen van al die concentraties. Slechts wist men een samensmeltingte verkrijgen van de oude S.D.A.P. met de Vrijzinnig- Democraten. Ook wist men sommige Christelijke-Historischen erbij te betrek ken. Sommige S.D.A.P.-ers legden hun ongodsdienstigheid af. Anderen beman- telden hun anti-godsdienstigheid. Zo kon- den zelfs Hervormde predikanten de „doorbraak" helpen froceren. De vroegere Vrijheidsbond herleefde als Partij v. d. Vrijheid. Waarom verenigde deze zich niet met de V.D. Ze èwamen juist te laat. Bij de verkiezingen bleek, dat er wel een verschuiving naar links had plaats gehad. Maar allengs werd het openbaar dat er, tussen de partijen In, nogal wat politiek daklozen waren. Tussen de com munisten en de P.v.d.A. zweven er, die gaarne de oude S.D.A.P. willen doen her leven. Tussen de P.v.d.A. en de P.v.d.V. zweven er velen, die vroeger tot de V.D. behoorden. Vrijzinnig-democraten als mr. Oud, die slechts schoorvoetend toe had den gestemd, in de samensmelting in een Partij v. d. Arbeid, hadden reeds lang een gevoel van onbehagen. Ze waren wel democratisch i(en gevoelden zeker dat van die democratie niet veel terecht kwam?)* maar niet socialistisoh. Zij moesten het wel gevoelen, dat het de P.v.d.A., welke het regeerbeleid moest schragen, maar tegelijk de oude dem.ago. gie niet geheel los kon laten om niet al te veel kiezers af te stoten naar de com munisten, op de duur fout zou lopen. Reeds in de vroegere V.D.-bond beston den schakeringen, welke, bij voorkomen de politieke constellatie, beurtellings op ■de voorgrond traden. Denk aan de ont wapeningsleus na de eerste wereldoor log. Mannen als Mr. Oud zullen daar wel nooit veel voor gevoeld hebben. Nu is het zover gekomen, dat Mr. Oud in het Alg." Handelsblad een artikel plaatste, dat hij de opsmelting van de S.D.A.P. met de V.D. een mislukking achtte. Anderzijds achtte hij het ook niet wenselijk zich te voegen bij de libera len, de P. V. d. Vrijheid, al staat hij per soonlijk daar ongetwijfeld dichter bij. Hij vifil een middengroep tussen de P.v.d.A.. en de P.v.d.V. Hij beseft dat deze groep niet bijster groot zal zijn, en bepleit daarom nu reeds een samenwerking met andere partijen op een vast werkpro- gram. Intussen zijn op zijn initiatief een aantal niet-socialistische democraten sa- röeiigekonjen- -én 'heeft men een comité tot voorbereiding van de .oprichting van een democratische volkspartij gevormd. Zo hebben wij ongeveer weer de gehele staalkaart van partijen van vóór de oor log terug. Of deze verbrokkeling in het algemeen niet is te bejammeren? Zouden wij niet voor concentratie zijn? Ongetwijfeld. Er is echter maar één basis, welke moge lijkheid voor concentratie biedt. Dat is de terugkeer van ons volk tot de paden van Gods Woord. Daar vindt men elkaar vanzelf. Dat is ver zoek. Tot de wet en de getuigenis worden wij teruggeroepen. Anders zullen wij geen dageraad heb ben. Naar wij vernemen is de burgemees ter van Ouddorp sinds een paar weken niet meer in functie. Reeds Maandag j.l. ging in genoemde gemeente het gerucht, dat hij uit het ambt geschorst zou zijn. De gemeenteraad is in spoedeisende ge heime vergadering bijeen geweest, ter wijl wethouder en locoburgemeester C. Grinwis bij de Commissaris der Ko ningin ontboden is geworden. Bevesti ging van een officiële schorsing kon den, wij op dit moment nog' niet verkrij gen, doch deze vv^ordt wel verwacht. Bij informatie werd ons medegedeeld, dat betrokkene niet meer in Ouddorp zal te rugkeren. ------O------ OOLTGENSPLAAT Verpachting land. De Kerkeraad der Herv. Gemeente stelt de gelegenheid open om mede te dingen naar de met 1947/48 ingaande pacht van 1 H.A. 79 A 30 cA bouwland in de polder de Groo- tenblok, voorheen in pacht bij de heer J. A. Slis, Dzn. Pachtprijs f 60.—"per H.A. Schriftelijke verzoeken in te die nen bij de boekhouder dhr. K. Korteweg, Voorstraat 33 uiterlijk op Dinsdag 14 October 1947. De goedertierenheid en waarheid zullen elkander ontmoeten, de ge rechtigheid en vrede zullen elkan der kussen. (Ps. 85 11.- Dan willen wij nog wijzen op de ont moeting van de gerechtigheid en de goe dertierenheid in de hemel, binnen het grote voorhangsel, daar de Voorloper, nl. Jezug is ingegaan. De weg was gebaand, toen het Voorhangsel scheurde. De offe rande was aan 't kruis volbracht en ver zegeld door de Hemelse Rechtbank. Er is ook de onderlinge ontmoeting voor de rechtbank van het geweten, wanneer de dadelijke verzoening tussen God en de zondaar plaats heeft. Daar treedt het aUes reinigende bloed van Christus tussenbeide, Hij, die zich opge offerd heeft tot verzoening van de zon de van Zijn volk. Door de besprenging des bloeds wordt de ziel gereinigd van dode vvferKen, om de levende God te die nen. Dat bloed spreekt betere dingen dan het bloed van Abel, want dat roept om wraak, maar het bloed van Jezus brengt verzoening. Het geweten van een waarlijk overtuigde zondaar staat in vuur en vlam gelijk de berg Sinaï, er is vrees voor de hel en de vwaak Gods als hij voor de vurige wet gedaagd wordt. Volkomene gehoorzaamheid wordt geëist op straffe van dfe eeuwige dood. De zon. daar ziet zich verloren en veroordeeld, maar zodra komt het bloed van Jezus, verschijnende voor de rechtbank van zijn geweten en het spreekt betere dingen! Zodat zulk een ziel kan uitroepen: O wet, gij hebt niet meer te verdoemen, want Christus, Gods Zoon is tussenbeide getreden en heeft aan de Goddelijke Ge rechtigheid voldaan, de schuld is be taald. Hij is Borg geworden en in mijn plaats gesteld! Hij heeft volbracht de heilige Wet Gods, heeft de straf ten vol le ondergaan. Ps. 40 79, Jes. 53 6. Hij is een vloek geworden voor mij, tot zonde voor mij gemaakt. Daarom, o wet, hoewel gij de waarheid en gerechtigheid aan Uw zijde hebt, hier is de Goeder tierenheid en de vrede! Zij stemmen een- drachtiglijk overeen, zij ku^en elkander ten teken van haar volkomen overeen stemming in Christus Jezus, alle eisen zijn in Hem beantwoordt en vervuld ter wijl de partijen aldjis in der gelovigen geweten elkander hebben ontmoet. De genadetroon is met bloed be- sprengd; de Goedertierenheid kan zich niet uitlaten zonder bloed. De waarheid kan zonder bloed niet verklaard, de Rechtvaardigheid zonder bloed niet vol daan, de vrede zonder bloedstorting niet verkïegen, want zonder bloedstorting is geen vergeving, O wonder van gena! en welzalig de ziel, die deze weldaad ondervindt, wiens zonden vergeven zijn, door het albetalend en verzoenend bloed des Lams. M. Vetter. Woensdagmorgen heeft te Sommelsdijk een droevig ongeval met een auto plaats gehad, dat een 2% jarig dochtertje van de heer M. Hollaar, die chauffeur is bij dlir. R. Goudswaard, het leven heeft ge kost. De autoverhuurder B. A. de Gast uit Dirksland had in zijn auto aan de Mo lendijk, nabij het Kantongerechtsgebouw met iemand staan praten. Toen hij de wagen weer op gang bracht, bemerkte hij, dat er iets sleepte, terwijl hij op het zelfde moment een angstige gil hoorde van de vrouw van Hollaar, die tot haar grote ontsteltenis gewaar werd, dat haar 2% jarig dochtertje onder de auto ge raakt was. Ogenblikkelijk stopte de Gast die nog maar een enkele meter gereden had, doch het ongeval had zich reeds voltrokken en het kindje lag dood ach ter de auto. Voor de moeder zowel als voor de chauffeur een gewaarwording die niet in woorden weer te geven is. Noch de heer de Gast, noch een naast hem zittend chauffeur van de Coöp. Bakkerij uit Dirksland hadden, terwijl de auto nog stil stond, geen van beiden ook maar iets van het kindje bemerkt, dat, naar achteraf bleek met een iets groter zusje hand in hand in de nabij heid van de auto had gelopen. Vermoe delijk hebben de zusjes elkander losge laten en heeft het kleine hummeltje zich bij een der wielen opgehouden, waar door zij bij het wegrijden van de auto gegrepen werd, met het droevige ge volg. Begrijpelijkerwijs heeft dit tragisch ongeval grote deernis met de zo zwaar getroffen familie in de gemeente en daar buiten verwekt. Indrakwekkendie plechtigheid. Woensdagmorgen 11 uur heeft te Utrecht de H. doop plaats gehad van Prinses Marijke, waaraaan de tegenwoor digheid van vele iJuitenlandsö gasten groten luister heeft bijgezet. De Hofpre- diker ds. J. F. Berkel had tot tekst Jes. 43 Ib. „Gij zijt de mijne." Na de predikatie las hij het formulier van- de H. doop. Na de beantwoording' der vragen aan de Koninklijke Ouders, hield de Prins het Prinsesje ten doop. Toen de kerkdienst was afgelopen be gaf de Koninklijke familie zich naar de sacristie, waar haar gasten gelegenheid hadden te feliciteren. Ds. Berkel over handigde de Priiises en de Prins een oorkonde, gecalligrafeerd door de- Utrechtenaar Haulboom. Namens de Kerkvoogdij werd een verkleind' model van het doopbekken in zilver aangebo den. Door de Kerkeraad werd een bijbel tje met opdracht aangeboden. Onder de aanwezigen bevonden zich H.M. de Koningin, de GrootHertogin van Luxemburg, Prins Felix van Luxem-' burg, de prinsessen Beatrix en Irene, Mary Soames^Churchill, de Zweedse gezant. Prinses Armgard en Prins Asch- ■win, kardinaal De Jong, aartsbisschop van Utrecht,_ mevrouw Post'Salomons, de weduwe van een der hoofdfiguren uit de illegaliteit, zomede mevrouw Röell Feith, en de heer A. J. André Wiltens, vertegenwoordiger van de studenten- groeperingen die bij het verzet betrokken waren. De kerkdienst werd bijgewoond door ongeveer 1200 personen. De Koninklijke Christelijke Onatoriumvereniging w:as" mede aanwezig om tijdens de zang de gemeente te ondersteunen. Om 12 uur was de plechtigheid afge lopen en reden de zeven hof-auto's met de leden der Koninklijke familie weer naar Soestdijk. 'Overal langs de weg werden de inzit tenden hartelijk toegejuicht. Utrecht had enige bijzondere uren beleefd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1