Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen op 27 October a.s. Flakkee bezoeken. Koningin zal tijdelijk gezag overdragen ddenstand CHR.. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ONZE Op Maandag 27 October a.s. ho pen Prinses Jiullana en Prins Bernhard een officieel bezoek aan hét eiland Goeree en Overflakkee te brengen. Het liigt im de bedoeling van het Prinselijk Paar een hele dag op het eiland te vertoeven. Door dit bezoek willen de Ko- ninkUjke Gasten niet alleen hun meeleven betonen met ons door de oorlog zwiaar getroffen eiland, voor al wat beüreft de inundaties, doch zij willen zitsh ook op de hoogte stellen van hetgeen door de bevol king na de oorloig is gepresteerd. Burgemeester Kijnders van Mid- delhaxtnis heeft reeds een bespre king onstrent deze voor Flakkee komende grote gebeurtenis gevoerd met de Commissaris der Koningin van Zuid Holland, die mede onder de ^nwmgen zal zijn. Wanneer het officiële program ma gereed is, met de samenstoUing waarvan men reeds zo igoed als klaar is, zullen wij onze lezers vol ledig over de gebeurtenissen van de dag inlichten. Thans willen wij daarop nog niet vooruitlopen. Wel hopen wij, dat de Prinses en de Prins geleigenheid zullen vinden alle dertien Flaklteese gemeenten te bezoeken, hoewel het voor de hand Ugt, dat dan de dag over belast is. Wanneer in verband met de rust periode van H.M. de Koningin met het betreffende wetsontwerp de no dige spoed betracht wordt, is heit niet uitgesloten, dat de Prinses ons eiland reeds als Regentes bezoekt. Het belooft voor Flakkee een prettige dag te worden, waarop de banden met ons Vorstenhuis weer nauwer zullen worden aangehaald. Zonder twijfel zal in elke ger meente ons Prinselijk Paar een waardige, enthousiaste ontvangst worden bereid. Prinses Juliana regentes EiiAnDEn-niEui/s Bureau: Prins Hendrlkstraat 122 c lüddelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drulekerij 19 WOENSDAG 8 OCTOBER 1947 20e JAARGANG No. 1660 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bq contract speciaal tarief. Het is voor ons nauwelijks meer in te denken, dat in vorige eeuwen het inwo nertal van ons land twee millioen be droeg. Door de gestadige aanwas tot tien mil lioen zijn er grote problemen ontstaan. Oorspronkelijk waren vnj in hoofdzaak een landbouwend, handeldrijvend en zeevarend volk. Nering en hantering bloeiden. Wij waren een nijver volk. Er waren ambachtslieden: er ontstonden kleine industrieën om in de noodzakelij ke behoeften van kleding en allerlei ge bruiksvoorwerpen te voorzien. De kunst bloeide. Het land kon zijn bevolking dra gen. Er waren meesters en knechts, boe ren en boerenknechts. Een bloeiende middenstand was de ruggegraat van ons volksbestaan. Door de sterke bevolkingsaanwas is de structuur van ons volk intussen sterk gewijzigd. Er is een sterke vierde stand gekomen. Hoe langer hoe meer is er een tegenstelling gekomen tussen werkne mers" en werkgevers. Steeds groter is het percentage geworden van hen, die zich tot de bezitlo/en rekenen. Het land kan ons alleen niet meer voeden. Steeds meer hopen zich in de bevolkingscentra dè mensenmassa's op. Massa-industrieën zijn ontstaan. Zaken met 10.000 pan personeel en meer. 'In deze grote indus trieën is ieder, tot zelfs de directeur, loontrekkende dienaar. In het staatkundige geldt niet meer de stem van hen, die begaafd zijn om lei ding te geven, aan wie men naet ver trouwen de leiding kan en wil overlaten. De ..democratie" naar de tegenwoordige opvatting brengt mee, dat iedere mede het beslissingsrecht wil hebben. Men ziet in hen, die men kiest als vertegenwoor diger in raden en staten, niet zozeer de vertrouwensman als wel de mandataris, de uitvoerder van de volkswil. En toch, hoe langer hoe meer worden wij in dat alles kuddedier, massamens. Door de ontwikkeling van deze dingen komt de middenstand hoe langer hoe meer in het gedrang. De spanningen ne men steeds toe. Er is hoe langer hoe meer een tegenstelling ontstaan tussen de kapitalisten en de proletariërs op staatkundig en maatscha,ppijlijk gebied, degenen die het heft in handen hebben, die trusts vormen en behoren tot de „upper ten", dikwijls „over de ruggen der arbeiders naar boven gekropen." Door hen moet gelaveerd worden om de massa in het gelid te'houden. Natuur lijk zien zij wel in (voor zover zij van goeden wille zijn) dat, als zij de leiding uit handen geven, alles in een chaos ver loopt. De proletariërs, ze mogen nog zo schetteren tegen deze kapitalistische machthebbers, ze zullen moeilijk anders kunnen doen dan zich bij de gang van zaken neerleggen. De massa moge zich van haar kracht bewust zijn en de kracht door massastakingen demonstre ren de machthebbers laten het stil over zich heen gaan: ook het stakings- wapen is een tweesnijdend zwaard. De dupe van deze tegenstellingen is hoofdzakelijk de middenstand. Numeriek komt deze meer en meer in het gedrang. In de belangenstrijd kan men zich alleen maar handhaven öf door de massale or ganisatie 6f door achter de schermen aan de touwtjes te trekken. Het één zowel als het ander mist de middenstand. Deze zit als een buffer tussen de beide par tijen. En, waar de brede massa toch geen vat heeft op de rijken en machtigen en hoogstens een beetje kan schelden op de „suikerbaronnen", „kapitalisten" e.d. daar zorgen deze er wel voor, dat zij afreageren op de middenstand. Er moet bezuinigd worden. De rege. ring grijpt overal in. Diep wordt ingegre- pen in het economisch leven. De midden stand, zonder verweermiddelen, moet hier het loodje leggen. Men tracht van regeringswege de spanning tussen lo nen en prijzen te verminderen. De land en tuinbouw komt door de regerings- maatregelen in het gedrang. Door de Stichting voor de Landbouw is ernstig daartegen gewaarschuwd. De bakkersta king is er een symptoori van. Nu is, om de inkomsten der schatkist te stijven de omzetbelasting verhoogd. Het prin cipe van deze belasting is, dat de con sument deze last draagt. De prijsbeheer- sing, welke de verkoopsprijzen vaststelt, houdt dan ook bij de bepaling der prijzen rekening met deze lasten. Nu is het per centage van deze omzetbelasting ver hoogd, en nu wordt verordend, dat deze verhoging niet mag worden doorbere kend in de verkoopsprijzen. De nering doende middenstand moet dus alléén de ze lasten dragen. In vele gevallen is de marge tussen inkoop- en verkoopprijzen al zo krap gesteld, dat dit enkele pro cent van de verkoopsprijs een niet on belangrijk gedeelte van de brutowinst bedraagt en een nog belangrijker gedeel te van de nettowinst. De inkomsten moe ten verhoogd, de lasten durft men niet Op te leggen a^ de brede massa, en nu moet een bevolkingsgroep, de midden stand, de gehele last dragen. Er is te kort. Men tracht overal wat te vinden. Wij moeten soberder leven. Er wordt overal wat afgeknabbeld, en nu moet de meest weerloze groep het gelag betalen. Het is niet te verwonderen, dat er on rust heerst bij de middenstand. Het is, helaas, zo, dat de regering meer reke ning schijnt te houden met de politieke gevolgen van haar maatregelen, dan met de economische. Toch moge wel bedacht, dat een gezonde middenstand van zeer groot belang is voor ons land, en dat niet dan tot grote schade voor het ge heel de middenstand zou bezwijken. Het Curagaose volk heeft f 30.000 ge schonken voor de oprichting van de kleuterschool in het buiten „De Beuken" te Hees bö Nijmegen. HET NIEUWE SPOOKBOEKJE VAN DE ROTT. TKAMW. IHCÖ. Het nieuwe spoorboekje van de R.T.M. Winterdienstregeling 1947'48 is ver schenen. Het omslag en het interieur van het boekje is zeer fraai/uitgevoerd. De veranderingen in de dienstregeling zijn heel weinig. Van Flakkee naar Rot terdam is de vroege dienst die 4.30 uur vaii Dirksland en 4.43 uur van Middel- hamis ging afgelast. De vroege dienst gaat nü alleen op Dinsdag vanaf Middel- harnis om 6 uur, zulks in belang van de veehandelaars. Een verbetering is, dat het aantal vaarten aan het veer Middelharnis-Hel- levoetsluis, speciaal voor auto's is uit gebreid. De sloombootdienst rechtstreeks van Middelhamis-Rotterdam v.v. vaart alleen op de dagen Maanda,g, Dinsdag, Donder dag en Zaterdag. LANDBOTJWEKS STAKEN HET ZAAIEN VAN'WESrTEBTAIlWE Op de beurs te Middenmeer werd be kend gemaakt, dat de 3 landbouworgani saties t.w. de kath. en de chr. boe ren- en tuindersbond en de Hollandse Mij voor de landbouw hun leden adviseren geen wintertarwe te zaaien alvorens de richtprijzen voor de oogst 1948 door de regering bekend gemaakt zijn. Het zou in de bedoeling van de land bouworganisaties liggen om op Donder dag 9 October tijdens een gezamenlijke vergadering deze kwestie nader te be spreken. Vooraanstaande landbouwers geven als hun mening te kennen, dat er dit jaar belangrijk minder wintertarwe zal wor den gezaaid dan in voorafgaande jaren. Zij achten de prijzen niet voldoende om tot een dragelijke exploitatie van de met wintertarwe bezaaide oppervlakten te komen. Van officiële zijde wordt gemeld: Reeds in een vorig bericht is medegedeeld, dat H.M. de Koningin zich nog zeer vermoeid gevoelt en zich opnieuw genoodzaakt ziet rust te nemen. Deze rust kan eerst doeltreffend zijn, wanneer Hare Majesteit tijdelijk zich ontheven weet van de zorg voor de zaken van de staat. Teneinde hiertoe de mogelijkheid te scheppen zal eerstdaags bij de Verenigde Vergadering der Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig worden gemaatt, waarin met toe passing van artikel 43 van de Grondwet de gelegenheid wordt geopend, dat Hare Majesteit zodra haar gezondheid daartoe aanleiding geeft, de uitoefening van het koninklijk gezag tijdelijk neerlegt. Het wetsontwerp zal inhouden, dat voor de tijd gedurende welke de Koningin het koninklijk gezag neerlegd H.K.H. Prinses Juliana als Regentes van het Koninkrijk zal optreden. Hare 'Majesteit is voornemens om terstond na de tot standkoming van deze wet daaraan voor enige tijd toepassing te geven. H.M. de Koningin verzoekt uitdrukkelijk mede te delen, dat voor enige onge rustheid voor haar gezondheid geen aanleiding bestaat. Het behoeft nochtans ;üet te verwonderen, dat de zware zorgen, welke op haar hebben gedrufet en nog steeds drukken niet ongemerkt aan haar geaondheid zijn vootbij gegaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1