Het dagboek 'f'^erhiW^ SETS OVE 15) door H. Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 4 October 194T VERVOLG GEMEENTERAAD OUDE TONGB aan geschonken, ook inzake het wegste ken van een grasgrond. Nu laat de R. T.M. de heining weer opschilderen. Dhr. De Vin merkte op, dat er vier mensen wonen terwijl er driehonderd pa len zijn geslagen van een daalder per stuk. De Voorz. had gedacht da,t de raad verfraaiing van de gemeente op prijs zou stellen. Dhr. Gïbraad wees er op, dat dit een uitvloeisel is van een raadsbesluit uit 1946. Dhr. De Vin hield zijn bezwaar vol, dat men voor particulieren werkt. Dhr. Faasse dacht dat de gemeente voor de afheining moet zorgen nu er gerio- leerd wordt. De Voorz. zei te hopen, dat de heining er niet lang zal staan, maar dat er een mooie provinciale weg zal komen. De raad keurde in principe het plan van herbeplanting goed. B. en W. stellen voor een verordening op de heffing van een reinigingsbelasting vast te stellen.' Het college wilde het hef fingspercentage progressief maken en de aanslag bepalen naar de huurwaarde. Voor een huurwaarde van 80 werd voorgesteld een heffing van 1.50; van 80 tot 150 huurwaarde 2.50; van 150 tot, f 200: 3.—; van ƒ200 tot 250 3.50; van 250 tot ƒ300: 6.50 en bij een huurwaarde van 400 of ho ger een heffing van 7.50. Dhr. De Vin vond de redactie van art. 1 niet juist. Men kon nu onder de ver plichting uit. De Voorz. zei, dat de verordening in 1946 al is vastgesteld en door Ged. Staten goedgekeurd. B. en W. wilden dit echter nog wel eens bezien. Dhr. Hartman informeerde hoe het in de Nieuwstraat is. De Voorz. zei daar onderzocht te heb ben. Het kwam hem het beste voor als de mensen hun afval aan de reinigings dienst afgaven. Spr. was van oordeel, dat geen enkele wijk ontheven mag wor den van de verplichting. Dhr. De Vin vond, dat de gemeente dan ook voor de uitvoerbaarheid inoet zorgen. „Als er van beide kanten g'oede wil is, is het, zo opgelost", meende de heer Hartman. ,,Da8,r moet ie maa,r niet op rel-cenen!" stelde dhr. De Vin er tegen. De Voorz. zei, dat B. en W. nog een reorganisatie van de reinigingsdienst be ogen. Er is nog veel te doen in dit op zicht in de g-emeente, Som_migen ledigen zelfs de WC-emmers hier en daar. „Maar waar moeten ze er mede blij ven? Ik heb zitten vissen en kreeg een WC-emmer over mijn hoofdijk was erg boos, maar moest ook zeggen: „,,waar moest de man er mede blijven!" vertelde de heer De Vin. De Voorz. achtte medewerking'van de gemeentenaren gewenst. Men gooit nu de sloten maar volAlles kan echter niet ineens. De raad ging tenslotte met het voor gestelde accoord. 'Ook de verordening heffing van hon denbelasting m-oest vastgesteld worden. De voorzitter had ontdekt, dat deze vast stelling nog niet geschied was. De raad ging er nu ijlings toe over. De heffing werd bepaald op 10. voor een luxe hond en 2.50 voor een waakhond. De heer Hartman betreurde het dat deze vaststelling zo laat ge schiedt. Er zouden al een heleboel hon den opgeruimd zijn. De voorzitter on derschreef dit en weet een en ander aan de drukte op het secretarie, dat te slecht bezet is en waar men met een grote achterstand kampt. Inzake de straatbelasting had men met eenzelfde feit te maken. Hiervoor werd de heffing ibepaald op 6% voor gebouwd en 3% voor ongebouwd. De heer Faasse legde zich slechts noodgedwongen neer bij deze heffing daar sommigen eenzijdig worden gedupeerd. Dhr. De Vin merkte op, dat men ze ker wel een huur of pacht mag verhogen als dat gemotiveerd is, maar men moet vooraf goedkeuring hebben. De raad ging er vervolgens mede ac coord om. de gratificatieregeling van het rijkspersoneel ook op het gemeenteperso neel van toepassing te verklaren. B. en V/. kwamen vervolgens met een verordening voor de salariëring van de ambtenaren ter secretarie. De regeling zou' ingaan op 1 October 1946. Dhr. De Vin was er onaangenaam door getroffen, dat de ambtenaren ge dupeerd worden door het derven van de overbruggingstoelage, die per 1 Januari 1945 zou ingaan. Spr. wilde daarover echter niets meer zeggen, na al wfat hij al aangevoerd heeft. Voorgesteld werd vervolgens een in structie voor de gemeentesecretaris vast te stellen. De raad- ging ook in deze ac coord met het voorgestelde. Ook voor de gemeenteontvanger werd een nieuwe in structie vastgesteld. B. en W. wilden .voorts een verzoek richten tot Gedep. Staten om over 1944 en 1945 geen rioolbelasting van de in- ivoners te heffen in verband met de inun datie. Do raad ging hiermede accoord. De raad moest hierna overgaan tot be noeming van een'Commissie van A'dvies volgens de woonruimtewet 1947. In de huidige woningcommissie zitten acht personen, terwijl de nieuwe er slechts vijf of een vijfvoud mocht tellen. Ter bespreking schorste de voorzitter de openbare vergadering. Na heropening werden benoemd mevr. E. Bierbooms en de heren W. Mooyaart, W. M. Faasse, C. Lambert en P. L. Beijer. De raad besloot vervolgens tot het aangaan van een kasgeldlening van 35.000.voor ten hoogste 12 maan den, dit o.a. voor werken, die in uitvoe ring zijn. Dhr. Hartman vroeg hoe men de mid delen zal vinden om deze lening binnen een jaar terug te betalen. De Voorz. antwoordde, dat men des noods een lening met lange looptijd kan aangaan. Een bezwaar is, dat de plaat selijke belastingen nog niet geïnd kon den worden. Daardoor komt men in een moeilijke positie. De tekorten zullen pas blijken als de jaarrekeningen zijn opge maakt. Wanneer dat zal zijn kon spr. niet zeggen, daar het secretarie te slecht bezet is. B. en W. stelden voorts aan de orde een voorstel om over te gaan tot herstel van de afrastering en het aanbrengen van trottoirtegels aan Emmastraat en Wïllemstraat. De opzichter, de heer Lou- werse had een rapport hierover opgesteld B. en W. wilden volgens zijn advies uitvoeren. Dhr .De Vin vroeg of het wel juist was dit vrerk te doen, daar er woningen gebouwd zullen worden. De Voorz. deelde m^ede, dat niet op die plaats gebouwd wordt. Dhr. De Vin vond een afrastering van een meter hoog te gering. De jeugd klimt er vast over. De Voorz. vond hoger niet fraai. Hij vond dit een kwestie van opvoeding van de jeugd! Tenslotte stelden B. en W. voor, me dewerking te verlenen 'aan de v/oning- bouwvereniging Samenwerking" tot de bouw van 24 woningen. Deze zullen ko men aan Julianastraat on Willemstraat. Dhr. Hartman meende, dat rnen te veel te hooi op zijn vork nam door boven de 20° woningen, tot welker bomv reeds be sloten, werd, er nog 24 te willen bouwen. Als er 8 waren aangenomen zouden die misschien al gebouwd zijn. Er zijn im mers ook te weinig ambachtslieden. De Voorz. deelde mede, dat de eerste woningen niet gegund konden worden. B. en W. maken zich zeer ongerust daar er overal gebouwd wordt behalve in Oude Tonge. Aanvaardt men deze 24 niet, dan zullen ze elders toegewezen worden. Dhr. Faasse meende, dat er wel enige versoberingen aangebracht konden wor den. Dhr. De Vin vroeg hoeveel de inschrij ving boven de begroting was. Dit bleek een bedrag van plm. 75.000 te zijn. Dhr. Hartman dacht dat de plaatse lijke ambachtslieden voor 8 woningen ongeveer gelijk aan de begroting zou den hebben ingeschreven. De raad ging tenslotte accoord met het voorgestelde. Dhr. de Vin informeerde naar de win kelsluitingswet. Per 1 October wordt dat 6 uur 's avonds. Enige winkeliers zouden- gaarne dispensatie hebben omdat vele van een soldaat tn Indië Donderdag 31 Aïigastsis. Om half 12 's morgens vertrokken wij met 3 groepen van 5 man om een sawah te doorzoeken naar leden van die bende. Het was zo uitgestrekt en er waren zo veel bosjes en kali's, dat wij er maar 3 konden pakken. In de namiddag moesten wij met 2 man onder bescherming van een sectieinfanterie een spoorbrug con troleren, halverwege de weg naar Che- ribon, er was bericht gekomen dat ze die aan het vernielen waren. Bij goed nazien zagen wij, dat enkele spoorsta ven geheel los geschroefd waren, zodat er geen trein overheen kon. Wij konden duidelijk zien dat zij overhaast hadden moeten vluchten en eensklaps zagen wij er nog enkelen weglopen, waarvan er een paar werden neergelegd. Wij hadden geen gereedschap bij ons en konden de zaak dus niet herstellen, doch hebben er bericht van aan de Genie gedaan. Vrijdag 33 Augustus. Allereerst werd begonnen met het in be slag nem.en van een dogkar (een wagen tje voor 6 personen) met 3 paardjes, van een met de T.N.I. meewerkend persoon. Deze worden vastgehouden tot de eige naar zich komt melden, wat wel nooit gebeuren zal. Daarna zijn wij een orang djahat op v/ezen halen, maar de vuur wapens die hij hebben moest waren ner gens te vinden. Bij het vissen in een v/elput haalden wij heel wat minutie, granaten en springstof op, die daar bij het terugtrekken verborgen zijn. Alles wordt door ons onschadelijk gemaakt. Zaterdag 23 Angastus. Om half zes verlieten wij het kamp al voor een klopjacht door de sawahs, doch verkeerde elementen waren niet te vin den. Nadat wij terug waren en gegeten hadden, moesten wij enkele huiszoekin gen doen, waarbij een inlander gewond werd. Na verbonden te zijn lieten v/ij hem naar huis gaan, daar hij onschuldig bleek. Enkele baboes, die bij andere jon gens werkten, v/erden naar Cheribon ge bracht, daar zij m.edeplichtig waren in het vergiftigingscomplot. Zulke luitjes kunnen wij hier niet gebruiken. 'Om 9 uur 's avonds moesten wij naar enkele kampongs waar wij nog niet geweest wa ren, doch nadat wij het eerste huis om singeld hadden, liepen verderop enkele mensen weg, wa.arop wij schoten, zodat het verder vergeefse moeite was, daar ei- nu toch niets meer te vangen v/as. De terugtocht viel niet mee, in de donker over die glibberige sav.'ahdijkjes, onder weg werden nog 7 gevangenen jjemaakt, die netjes werden opgeborgen. Bij het sluiten van de Celdeur ging liet geweer van de jongen die naast mij stond af, wij stonden met 4 man vlak bij elkaar en schrokken aardig, het was ook erg onvoorzichtig. Zondag 34 Augustus. Het was tegen 11 dat wij opstonden en hadden een rustige dag. 's Avonds kregen wij bericht dat er 's nachts waar schijnlijk een aanval op het kamp zou plaats hebben. Wij waren alleen binnen en moesten klaar staan om uit te ruk ken, de rest, op één peloton na die in hinderlaag lag, zorgde voor de bewaking, doch er gebeurde niets. Maandag 25 Augustas. Om half tv/ee lag alles gekleed in die pe slaap, 1 man moest waken. De hin derlaag had geen nutgehad, want ze waren precies van de andere zijde geko men, doch bij het kamp durfden ze blijk- mensen zeer laat uit het land thuis ko men. De Voorz. meende, dat geen dispensa tie van de wet mogelijk was. Ook de groenten- en fruithandelaren hadden ge vraagd een uurtje langer open te mogen zijn om fruit te kunnen ruimen. Dhr. Faasse informeerde naar de werk zaamheden aan de haven. De Voorz. antwoordde dat er begonnen is. De raadsleden doen goed zich ter plaatse op de hoogte te stellen. baar' niet. In Palimanan waren ze wel geweest en hadden een huis in brand ge stoken. De bevolking v/as weer bedreigd, dat hun huizen vernield en zij zelf ont- voerd zouden worden, als zij nog langer voor de Blanda's zouden werken. Zo doende lag de fabriek helemaal stil. 's Middags hebben w^;'wat geslapen, maar zodra het donker was, gingen wij met een patrouille op pad in een der kam pongs. Alle bewoners waren 's nachts verdwenen, zodat wij zonder iets te be reiken terug konden. Dinsdag 26 Aagustus. 3 jongens moesten naar Kali-Paten, 30 km van hier, om een vernielde brug te herbouwen. Wij gingen met 5 man naar de huizen van gisteravond kijken, de 5 mensen die binnen waren, werden zolang met een touwtje vastgebonden, 2 mannen die met stoelen vertrokken waren, werden bij het terugkeren ook opgepikt, dit waren knechtjes van de persoon die wij hebben moesten. Terwijl wij met 2 man de wacht hielden, gingen de andere 3 jongens met één gevangene op zoek naar hun bazen, die ze echter op een dwaalspoor bracht. Wij brachten de gevangenen in het kamp en 3 jongens bleven achter bij de huizen. Met de auto gingen wij op zoek naar hun bazen, doch die waren gevlogen. Uit die huizen werd het meubilair en alles wat waarde had naar het kamp overgebracht, 3 grote auto's vol, de grootste helft was gesto len. Schrijf-, reken- en telmachines, net jes ingepakt, flessen kwik enz. van alles was er, het was donker eer wij er klaar m.ee waren, 's Avonds zijn wij niet ver geweest, daar er onweer op komst was. ■Woeiüsdag 2'? Augus'tns. lOm half zes vertrokken wij met 2 auto's en 4 carriers, terwijl één peloton lopend vertrokken was. Na een km of S moesten wij ook lopen, de auto's kon den niet verder. Alle kampongs die wij passeerden werden onderzocht, maar nergens was iets van de T.N.I. te be speuren en Zoals overal bij de inlanders, niemand wist iets van de benden. Over al was het antwoord: Tida taoe Toean (niet v/eteïï mijnheer). Na op ons eind punt een uurtje gelegen te hebben, kwa men de jongens die lopend vertrokken wa,ren en gingen wij samen terug naar de auto's. Deze waren naar het kamp teruggereden en kwamen een poosje la- ter, half elf, v/eer terug. Wij waren net jes op tijd in het kamp terug, zonder iets gevangen te hebben, 's Nachts be hoefden wij niet op patrouille. Donderdag' 38 Aiigastiis. Wij hadden eigenlijk vrij, doch daar een paar mensen naar Cheribon gebracht moesten worden, gingen wij met 4 man mee om onze gewonde kameraad in het hospitaal op te zoeken, die het uitste kend maakte en vol goede moed was. 's Avonds tegen elven gingen wij weer op stap, maar er was nergens onraad te bespeuren, een enkele maal hoorden wij in de verte een schot, docji daar bleef het bij. Vrijdag 39 Augustus. Het liep al tegen de middag eer wij opstonden. De hele middag hadden wij het druk met het doorzoeken van kam pongs, er werden 7 personen geknipt en het liep tegen donker eer wij in het kamp terug waren. De onderzoekingen hadden behoorlijk resultaat opgeleverd, xvij waren een belangrijke zaak op het spoor. Een van deze heren was admini strateur van alle benden in de omtrek en betaalde hen. Er werd een flinke hoe veelheid nieuw republikeins geld bij hem gevonden, 7000.en hij bekende, dat de persoon van wie hij dit geld kreeg, kisten vol had. Langzaamaan komen wg Zaterdag I overal acl richt, datf actie, 4 11 partij ged| Zaterdag Om ha Ke,poen voor wege ten wij wl Djamblanf van 'Cheril ken 2 coll| van gister wat hij uil Kali-Pateij Dit geld die onder gens op ning niet naast bijzj middel va komen, zv gaan licht| naar bed, het ."^cnds spel staat.l STRO EN| De Tucl Rotterdan landbouwel 't Haring gen tot bi tot 600.1 geperst gr| prijs. De RottI verkocht Schiedam wetende d^ Eeistger laatstgeno^ zag zijn pa Duui-der Stellendam staan-3 e in "bedrag- tov re legaa} b| een huis. Vo'.->r hetl percsel v/el landbouwer boete en pi 'Ook vool stellen besi werden ov.e, ■delaar N. De handd Rotterdam Mers te duJ De ene voor Stuurll boord. ledel vaste plaat| en drie jor man met dj aan B.B's De aan houten bak| Soms was jongens die plaats hebb| Na dat matroos dij wat boter ginnen allej ben gedaan| de kok, naa zijnen ge-vul als toespijs! met gekooli 'Zaterdagavl scheepsbier I ieder kon da wilde. Na tj behalve de feooi voor mooi weer il wacht over[ om de „Noo 'Om drie de kok ,,gej bakken va

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 6