EILANDEN-NIEUWS OUDE TONGE Uit het Kijkvenst er (fwordt herbeplantQ De nieuwe Bonnen 2e blad Zaterdag 4 October 1947 No. 1658 (vn.) Zondagsdiensten Artsen. Nieuwe Dienstregeling Autobusdienst E. F.'A. O. Abonneert U op dit blad! H- De Noodwet-Oudsrdorasvoorzieniiig' Deze wet Ijeeft een tweeslachtig ka rakter. De opzet is, aan bepaalde perso nen .een recht toe te kennen, maar de toekenning van dit recht is afhankelijk van het oordeel van de Raad van Ar- beid, voorgelicht door de commissies van onderzoek. De Minier heeft in de Ka mer terecht er op gewezen, dat maar niet zonder meer recht op betaling uit de staatskas kan worden toegekend. Al lerlei factoren van persoonlijke aard spe len in dit proces een rol. Men kan hoog stens zeggen dat hij, aan wie uitkering is toegekend, daarop recht heeft zolang zijn omstandigheden niet veranderen. Een zeer juiste bepaling is die van art. 5, n.l. dat hij, die, hoewel tot werken in staat, heeft nagelaten voor zijn 65e jaar regelmatig in zijn onderhoud en dat van zijn gezin te voorzien, geen uitkering krijgt. Zwervers, landlopers, zij die vrouw en kinderen in de steek lieten e.d.m. kunnen maar niet op 65-j. leeftfld boven water komen om een staatspen sioen in ontvangst te nemen. Vooral wat de gezinsverlating betreft zijn er echter veel grensgevallen, waarin men toch niet van zwervers kan spreken. Dit wijst er op, hoe moeilijk het is zulke uitkerin gen billijk te gaan uitdelen en te moei- Irjker wordt dat alg ambtelijke instan ties daarover moeten oordelen. Dat men met deze wet^ practisch op het terrein der algemene hulpverlening staat, blijkt ook uit de bepaling, dat wie tot zijn 65e jaar door ambacht, nering of beroep in zijn onderhoud voorzag, wordt uitgesloten. Terwijl anderzijds be paald is dat de helft van eigen inkomen op de uitkering in mindering wordt ge bracht! De oplossing is, dat men deze bepaling nodig heeft om bevoegd te zijn uitkering te weigeren aan hen, wier in komen niet is vast te stellen, en van wie men vermoedt, dat zij geen hulp nodig hebben. Het ig echter niet de bedoeling eerlijke, betrouwbare mensen uit te slui ten. Een recht op beroep is er niet, wel mag hij, die Ach verongelijkt acht, bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam een klacht indienen. Als er kennelijk ver keerde wetstoepassing is, kan de R. V. Bank de beslissing van de Raad van Ar beid herzien. Veel stof is opgeworpen door het feit, dat de helft ook van genoten 'pensioen wordt in mindering gebracht. De pa troons zouden daardoor niet veel animo hebben nog pensioen aan oude arbeiders toe te kennen. In theorie is dat juist, maar als men die inkomsten vrij liet, zou men ook inkomsten uit kapitaal, land of effecten vrij moeten laten en de Minis ter heeft opgemerkt, dat het niet aan gaat uit de Rijkskas maar toeslagen bo ven genoten pensioenen te geven, de last zou dan veel te zwaar worden, of de uit keringen zouden veel en veel lager ge steld moeten zijn en daar dupeerde men dan hen mede, die niets hebben of be zitten. Zo er zich geen bijzondere gezichts punten of schokkende voorvallen meer openbaren, mag ik het hierbij nu wel laten. In grote trekken kan een ieder zich een oordeel vormen. De wet is met spoed tot stand ge bracht. De bedoeling was ook met spoed de ouden van dagen te verblijden. En voorts... men kon niet weten wat er ge beurt! Zo ben je minister, zo lig je er uit. Dan komt er een ander, die mis schien van uw wetsontwerp niets weten wil. De buit is nu binnen. Het heeft wel gestormd,, binnenkamers. Want Indië stelt de samenwerking der politieke he ren op een zware proef. Heel het minis terie heeft aan een zijden draad" geljan- toenen draad. Indië kan nog allerlei nieu we wrijving brengen, de regeerlast wordt nu al zo zwaar, en men zit pas 2 jaar in 't zadel! Ook is er Grondwetsherziening op til, dat betekent Kamerontbinding 'met nieuwe verkiezingen! Dan komt er weer leven in .de brouwerij; houdt Uw partij-apparaat in orde, want het is mo gelijk dat we spoedig de verkiezing van 1945 dunnetjes overdoen. Dan zal de be vrijdingsdwaasheid, dat men alle partijen wel samen kan smelten, weer een nieu we stoot te incasseren krijgen. De Soc. democraten moéten dan maar zien hun afgedreven kiezers uit het communisti sche kamp terug te halen. Dat was toen de doorbraak der scheidslijnen! Maar naar de verkeerde kant. Misschien moe ten we spoedig het land door om een woordje daarover te wisselen. Ik houd niet van strijd, maar heb óók 'n hekel aan onduidelijkheid in de politiek. WAARNEMER. BANTSOENBONNEN TEXTIEL, SEBIE B NA 18 OCTOBER ONGELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de rantsóenboiirien voor tex tiel van de serie B na 18 ^October a.s. niet meer geldig zijn. Na genoemde da tum zijn alleen de rantsoenbonnen voor textiel van de serie C geldig. De geldig heid van de punten der gewone textiel- kaarten ondergaan geen wijziging. DÉ GRONDWETSHEBZIENINU Naar wij vernemen zou het in de be doeling liggen de commissie ter voorbe reiding van de beperkte grondswetherzi- ning te doen bestaan uit de 7 leiders van de voornaamste fracties in de Tweede Kamer en waarschijnlijk drie hooglera ren in het staatrsecht, terwijl minister Beel het voorzitterschap op zich zou ne men. z;in ambtgenoten de ministers Jonk man en Van M aarseveen zouden even eens deel van deze commissie uitmaken. ZONDAG 4 OCTOBER Middelharnis-SonMnelsdijk. Afwezig de artsen C. F. Arends en A Kievit te Mid- delharnis. Voor spoedgevallen Tj. Kui pers, Arts te Sommelsdijk, Telef. 240. Oost-Flakkee. Afwezig de artsen P. Bouman te Stad; C. W. Kramers te Oolt- gensplaat; P. C. J. Voogd te O. Tonge. Voor spoedgevallen G. J. Buth, arts Den Bommel, Telef. 6; P. J. de Man, arts te Nieuwe Tonge, Telef. 20. Dirksland-Melissant-Herkingen. Geen op gaaf. -------O------ Blijkens de in dit blad opgenomen ad vertentie treedt de Winterdiènst bij de Autobusdienst ..B.P.A.O." op 6 dezer in werking. De dienst Herkingen/Middelhamis. Haven geeft geen verandering van enige betekenis. Trouwens, deze Gemeente had reeds met de Zomerdienst T maal per dag een dienst waarvan 6 met aanslui ting van- en naar Rotterdami. De dienst Oiiddorp/Middelharnis kon thans belangrijk worden uitgebreid. Dank zij de reeds in gebruik zijnde nieuwe autobus en de 'binnenkort nog in dienst te stellen nieuwe wagen worden op deze lijn voortaan 6 volle ritten v.v. gemaakt, terwijl nog enkele tussenritten zijn opgenomen. Men deelde ons tevens nog mede dat tegen het aanstaande voorjaarsseizoen nog een derde nieuwe autobus in exploi tatie zal kunnen worden genomen, zodat de Ondernemer hoopt de Zomerdienst '48 weer volledig en naar volle behoefte te kunnen uitvoeren.. Dat de „E.F.A.O." zich nog steeds in de belangstelling van het" reizend publiek mag verheugen blijkt wel uit het feit, dat alleen in de maajid Augustus 19347 pafeagiers werden vervoerd. Vanaf 1 Januari t/m eind Augustus bedroeg het aantal passagiers 124618. In dat cijferi zijn niet begrepen de reizigers vervoerd met extra reizen, n.l. het aantal toer- reizigers. voor het tijdvak van 5 t.iM. IS Oct a.s. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KO 711 (Serie N) N02 Diversen 100 gram bloem of zelf- rijzend bakmeel of kindermeel, of kinderbiscuits. N03 Diversen 500 gram suiker, boter- hamstrooisel enz. of 1000 gram, jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. N—04 Diversen 225 gram huifehoudzeep of 180 gram toiletzeep. Bonkaarten KD, KE 711 (Serie N) N12 Diversen 100 gram bloem of zelf- rijzend toakmeêl, of kindermeel of kinderbiscuits. N13, N14 Diversen 250 gram suiker boterhamstrooisel enz, of 250 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen N15 Diversen 450 gram huishoudzeep of'360 gram toiletzeep. N16 Diversen 500 gram bananen voorinlevering) N16 Btserve 500 gram bloem of zelf- rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MD 711 (bijz, aj^beid, a.s. moeders en zieken (Serie N). N21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz of 250 gram versnaperingen Tabak en Versnaperinigenkaarten enz. QA, QB, QC 711. N01, N08 Tabak 2 rantsoenen ciga- retten of kerftabak. N01 Versnaperingjen 20O gram versna peringen of 200 gram suiker, boterham strooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. N03 Versnapsringen 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boterham strooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Reserve 5 Tabak 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercreme of 4Ö0 gr. snelscheercreme Bovengenoemde bonnen kuimen reeds op Vrijdag 3 October worden gebruikt. De bon voor scheerzeep blijft voorlopig geldig. Bon N16 Diversen voor bana nen moet uiterlijk op 11 Oct. a.s. bij een handelaar in groenten en/of fruit wor den ingeleverd. Wanneer warden de de solate scholen hersteld De reinigingsbelasting en de W.C.-emmer. Medewerking tol bouwen tan nog 24 woningen. De gemeenteraad van Oude Tonge kwam onder presidium van burgemeester Van Dijk in openbare vergadering bijeen op Maandagavond j,l. Na opening volg de vaststelling der notulen. De heer Hartman had een kleine opmerking, waarmede bij de vaststelling rekening gehouden werd. Bij de ingekomen stukken wees dhr. Baardse op de desolate toestand van de Openb. School, die gevaar oplevert voor de kinderen. B. en W. hebben'de opzich ter een en ander laten nagaan. Men hoopt spoedig het herstel te kunnen aan besteden. Dhr. Faiii-se deelde mede, dat in de Christelijke School ëenzeUde .toestand heerst. De Voorz. antwoordde, dat deze aan gelegenheid onder oorlogsschade valt. Dhr. De Vin_vroeg wat er nu al ge daan wordt. Spr. liad al meer op die toe stand gewezen en hij nam geen verant woordelijkheid meer. Het wacht al twee jaar. Volgens de Voorzitter is het voorstel al in bestek en voorwaarden klaar. Dhr. De Vin werd „%kelig van het ge zanik," Het blijft maar duren! Men moet een ambachtsman sturen. Het moet ge- gen, thans hangt het m.i. aan een ka- repareerd worden. ,,Dat zal nu wel gebeurd zijn, maar er komen telkens nieuwe dingen bij. Wij hebben wel aandacht voor hfet geval", aldus de Voorzitter. „Het duurt allemaal zo lang, bah!" vond de heer De Vin. De Voorz. meende, dat er toch moêl lijk meer gedaan kan worden da:n in de laatste maanden. Ged. Staten hadden de begroting 1946 goedgekeurd. Alleen omtrent de raming der salarissen had men enig voorbehoud. Het voorlopig tekort' is bepaald op 29.000.—. Gedep. Staten zonden goedgekeurd te rug de ontwerpovereenkomst inzake een lening ten behoeve van de gemeente. Op een verzoek van de vereniging van brandweercommandanten om de plaatse lijke commandant te doen toetreden werd afgewezen. Gedep. Staten keurden een wijziging in de gemeenschappelijke regeling bouw en woningtoezicht goed. Ged. Staten willen het raadsbesluit in zake loslopende honden geheel laten ver vallen en opnieuw vaststellen, omdat het indertijd door de sub-burgemeester Dek ker is vastgesteld. Gedep. 'Staten gaven nog een nadere mededeling inzake de grenswijzigingen met name van Kranendijk en Bleekert, alsmede de bewoners van de Rode Haan. De Rijksdienst Landbouwherstel had een plan voor herbeplanting ingediend. Beplanting van de Emmastraat kan eerst geschieden nadat er trottoirs zgn aang-elegd. In de omgeving van de Oost dijk zijn bomen geprojecteerd op parti culier terrein. In de Kerkring worden lin den aanbevolen om een rustige beplan ting te krijgen. Voor de Katholieke kerk en de begraafplaats zijn reeds plan nen gereed. Op de gemeentebegraaf plaats worden essen voorgesteld met een heesterbeplanting. Langs de ILangeweg worden linden en Meidoorns aanbevolen. De Schoolstraat zou zeer verfraaid kun nen worden door ligusterhagen. Ook voor Molendijk, Oudelandsedijk en Zuid- dijk wordt beplantingswijze aangegeven in deze plannen van de heer Wamou. Dhr. Hartman dacht dat een en ander de gemeente zou verfraaien en de parti culieren zal stimuleren. De Voorz. zei nog, dat Landbouwher stel subsidie geeft. Dhr. De Vin besprak het aanbrengen, op particulier terrein, van een rij palen, door de gemeente. De Voorz, wist niet beter of dit was uitvloeisel van de riolering. Spr. zag niet in waarom de gemeente er geen taak heeft. Dhr. De Vin meende, dat er kosten ge maakt worden. De weg is van de polder. „De sloot is gerioleerd en dus was er de consequentie van een heining", dacht de Voorzitter. Dhr. De Vin kon dat niet inzien. De Voors. had er zeer zijn aandacht Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 5