Nationalisatie Buitenland MEDITATIE Goddelijke ontmoeting. IIAnDEn-IIIEUl/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122 c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukikerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 4 OCTOBER 1947 20e JAARGANG No. 1659 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Het toverwoord van onze dagen. De panacee yoor alle sociale en economische kwalen. Wat er is, is voor ons allen. Privébezit moet niet meer bestaan. Of, om. het maar eens heel deftig en voorzichtig te zeggen: De overbodige koopkracht moet worden afgeroomd. Is het niet mooi ge zegd op het Plancongres der communis ten? De; brede massa, de petten en hoe- denproletariërs, komen koopkracht te kort. De rrjke, de leidinggevende perso nen, de winstmakers hebben te veel koopkracht. Neem haar die af en geef het aan degenen, die te weinig koop kracht hebben. Wat er is, is voor ons allen. Voorlopig legt men bij dat „ons" de nadruk nog nationaal. Wat wij In Nederland hebben, ia voor ons, voor alle Nederlanders. Eigenlijk wordt het zo ook nog niet geziegd. Men zegt: „werkend Nederland." En van dit werkend Neder land sluit men dan uit de rijken, die niet werken. Sluit men wellicht de proleta- riërs die niet werken, ook uit? De slam pampers, de zwarte handelaars? Maar deze schuilen voor een groot percentage onder de vleugelen van de Communis tische Partij NederlEind. Eigenlijk bedoelt men met het uitspre ken van de gedachte: alles is van ons, eeB internationale gedachte uit. Alles op de wereld moet onder allen op de wereld worden verdeeld. Of liever: onder „de werkende wereld". Daarom, ,proletariërs aller landen, verenigt u. Maar voorlopig worden de idealen nog nationaal uitge werkt. Daarvoor moet de overheid dienst doen. De overheid m.oet over allen en alles dan ook alles te zeggen hebben, anders loopt de beste regeling, het beste plan vast. Men begint dan nu maar te eisen, dat de sleutelbedrijven genationaliseerd wor den. Zo moet dan alles staatsbedrijf wor den en wij allen staatsambtenaar. Het eerst komen voor nationalisatie in aan merking de bedrijven, die een monopo listisch karakter dragen. Zijn zo de democratische rechten van een volk het beste gewaarborgd? Het voert naar het staatsabsolutisme. De staat moet alles regelen. Maar er komen gelijktijdig nog andere verschijnselen. Dat zijn die van de dicta tuur van de meerderheidspartijen. Liever nog van een meerderheidspartij. Liever nog van één partij, terwijl daarnaast geen partijen worden toegelaten. Dat is de democratie van Oost-Europa, Maar- dat is geen democratie naar westerse opvattingen. De communistöp hebben hier de mond vol van democratie, maar men dient goed in het oog te houden, wat ze hiermee bedoelen. Ook de Partfl van de Arbeid zegt democratisch te zijn, maar de practijk leert het anders. Er is een democratie, waarin de meerderheids partijen alles te zeggen hebben, en de minderheden in de hoek gezet worden. Er zijn immers geen leidende beginse len. De rechten Gods gelden voor hen niet. Wat de meerderheid goed vindt, (en dat is het werkende volk) is daarom goed en recht. Ook ten onzent gaat men hoe langer hoe meer de kant op, dat een kabinet van ministers, steunende op een bepaalde meerderheid in de volksverte genwoordiging, zich de weg voor laat schrijven door de meerderheidspartijen. Nu geeft men voor, dat dat ds demo- cratische gedachte is. Maar het is dan toch een democratisch standpunt, dat in het tegendeel verkeert. Nu pleit men voor nationalisatie van de grote bankbedrijven. Wat zijn de ge volgen Het is een democratisch recht van de eerste orde, dat de volksvertegenwoordi ging het budgetrecht heeft. De Staten- Generaal, moeten de begroting goedkeu ren. Zonder deze goedgekeurde begroting De goedertierenheid en waarheid zullen elkander ontmoeten, de ge rechtigheid en vrede zullen elkan der kussen. (Ps. 85 11.- T. De vraag kan gesteld, waar en wan neer deze wonderbare ontmoeting plaats heeft, n.l. wanneer de goedertierenheid en de waarheid elkander ontmoeten en de gerechtigheid en vrede elkander kus sen. Hierop kan in de eerste plaats worden geantwoordt, dat dit geschiedde in de Raadsvergadering van het verbond der verlossing van alle eeuwigheid, vóór de grondlegging der wereld, éér de morgen sterren juichten. In die Raad des Vredes verklaart de Rechtvaardigheid te zijn voldaan. Ge rechtigheid en Vrede kussen eikanderen dat alles in Christus Jezus, die volgens de inhoud van het Verbond Zijn ziel zou geven tot een offerande voor de zonde, wanneer Hij zaad zou zien. Het tweede' tijdvak dier onderlinge ont moeting w^,s in de hof van Eden, nS. de val, toen de mens zichzelf verdierf en bloot stond aan het vlammend zwaard der Goddelijke gerechtigheid. Toen kwam de Goedertierenheid wandelen in de Hof en nadat de Gerechtigheid het vonnis had gewezen, ontmoeten de Goedertie renheid en Waarheid elkander in de ge lukkige uitspraak: „Het zaad der vrouw zou de slang de kop vermorzelen." Ziet daar de gerechtigheid en vrede elkander kussende en rechtvaardige wraak uitge voerd over de duivel en al zijn werken. In de ceremoniële offeranden was de of ferande Christi tot voldoening van Zijn Volk afgeschaduwd. Dan volgde de.wonderlijke ontmoeting te Bethlehem bij de menswording van Christus en de Doop in de Jordaan; en nadien de onderlinge ontmoeting in Geth- semané, alwaar Hij grote druppelen bloeds zïJeette. Onder de last der wre kende Gerechtigheid was een Oceaan van Goedertierenheid, want God heeft Zijn eigen Zoon niet gespaard, de drinkbeker kon niet voorbij gaan, er werd Hem geen genade bewezen, anders zou aan de ver loren mens geen genade bewezen kunnen worden. Gerechtigheid moest door Hem voldaan worden, opdat Goedertierenheid tot ons komen kon; dus ontmoeten hier de Goedertierenheid en de Waarheid el kander. Dan de ontmoeting op Calvaria, waar Christus gekruist is. 't Was door Christ tus' Kruis, dat goedertierenheid en waarheid elkander ontmoetten en ge rechtigheid en vrede elkander kusten. Want immers aldaar werd de schuld der uitverkorenen, waar de waarheid en' ge rechtigheid voldoening eisten, betaald tot de laatste penning, toen Hij uitriep: „Het is volbracht!" Volbracht, wat de Wet vorderde, volbracht wat de Vader in die Verbondshandeling tevoren be stemd had, volbracht, wat in het Vre desverdrag was beloofd. Hij heeft het verzegeld met Zijn bloed, in de gehoor zaamheid tot de dood. En daar ontmoe ten Gods eigenschappen elkander.De berg Calvaria is veel heerlijker dan Si- naï; op Sinaï verscheen God in Zijn schrikkelijke Majesteit doende alles da^ veren, maar op de kruisberg verscheen Hij niet alleen in Gerechtigheid maar ook in tedere Barmhartigheid. Hij ver scheen in schrikkelijke grimmigheid te gen de zonde, maar tevens in tedere ont^ f erming over de zondaar. M. Vetter. Over de toestand in Indië is deze afgelopen week weinig nieuws. Het tussen rapport der consuls zal deze week nog in de veiligheidsraad worden behandeld. De consuls tonen aan, dat er geen sprake van is, dat het vuren wordt ge staakt en wijzen op deze ongewenste toe stand. Zij spreken er zich in dit tussen- ra,pport niet over uit, welke partij de schuldige of meest schuldige is. Hierna komt nog een hoofd- en slot- rapport. Vele vragen worden opgeworpen, hoe de Nederlandse regering, weer met de republiek de onderhandelingen kan voort zetten. Er zijn werkelijk tientallen be zwaren, waaronder onoverkomelijke. Ons in allerlei gissingen verdiepen 'wil len 'wij niet, en oordelen het beste af te wachten, hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Wel is het zeer droevig en vervult het ons hart met grote zorg, dat er dage lijks Hollandse jongens sneuvelen, en hiertegen zo weinig kan worden gedaan. kan geen cent van de belastingen be steed worden. Maar nu wil men de Ned. Bank nationaliseren, dat is: er een staatsbank van maken. Door deze cir- culatiebank onder overheidsleiding te stellen, kan de overheid over eigen gel den beschikken. Een bank schept crediet. Nu zal straks de Overheid crediet schep pen, geld maken. Enkel door de Ned. Bank kan bovendien reedè zulk een in vloed op het hele bankwezen uitgeoefend worden, dat ook zonder de vervulling van de eis der communisten om de vijf grote banken te nationaliseren, de over heid een machtsapparaat in handen wordt gegeven, welke zich aan de parle mentaire controle, en natuurlijk ook aan die der Rekenkamer, onttrekt. Via het bankwezen wordt een ontzaglijke invloed op het hele maatschappelijke bestel uit geoefend. Deze invloed wordt in feite uitgeoefend door één of meer partijen: of liever door één of meer partijbesturen welkegeen officiële verantwoordelijk heid dragen. Zo gaan de democratische rechten ver loren en verglijdt het zogenaamd demo cratisch bestel in een dictatuur. Of wil men: Wij krijgen een soort democratie naar Russich model, en deae is een dictatuur. Ziehier, waar nationalisatie ons heenvoert. Engeland. De Engelse regering ondergaat een vernieuwing. Minister Attlee heeft aan zijn oude medewerker Arthur Greenwood verzocht, zijn plaats ter beschikking te stellen. Enkele wijzigingen hebben er plaats gehad. De nieuw gekozen minis ter Stafford Cripps is benoemd tot mi nister van economische zaken. Sir Stafford Cripps is in Engeland geen onbekende. Hij heeft reeds meer malen in de Labour partij zijn waarschu wend woord doen horen, en het voor spelt, dat éen ernstige crisis noodzake lijk uitbreken moest? indien niet door tastend werd ingegrepen. Toen, hij S|prak was nien het niet geheel met hem eens, althans de toestand werd niet geacht zo ongunstig te zijn, als Cripps voorstelde. Nu echter zijn profetie bewaarheid ge worden is, moet regering en volk erken nen, dat hij gelijk heeft gehad, en daar om is hij aangezocht, om het land uit de impasse tei helpen. Of de vakbeweging, althans de mijn werkers zich zullen gedragen naar de eisen van Cripps, zullen de komende we ken of maanden leren. Iedereen erkent dat de toestand noodzakelijk verbetering eist, maar wanneer een bepaalde groep een offer moet brengen, is zij van me ning, dat niet zij de eerste: maar een andere groep daarvoer de aangewezene is. In kringen der oppositie verwacht men, dat de crisis zo'n omvang aan zal ne men, dat de Labour regering zal moeten aftreden of zij wil of niet. Uit de reconstructie van het kabinet, waarvan de benoeming van Sir Stafford Cripps de eerste vernieuwing is, blijkt, dat de Labour partij nog steeds hoop heeft, de crisis het hoofd te kunnen bie den. Zij bezit in Cripps ontegenzeggelijk een knap minister, welke echter niet re geert naar volledige zin van de partij. Veiligheidsraad. Australië, Brazilië, en Polen zijn iAde Veiligheidsraad aan de beurt van aftre ding. Hiervoor zijn reeds gekozen Cemada en Argentinië. Over de derde plaats, hebben de afgevaardigden echter al ze ven geheime stemmingen gehouden, zon der tot resultaat te komen. Daarop is de vergadering verdaagd. Rusland heeft voor deze derde plaats de Oekraïne aanbevolen en Wysjinski Jieeft een paar maal zijn groot.ongenoe gen uitgesproken over het verloop der stemmingen. De tegenpartij van de Oekraïne, was India. De vrees dat de Sovjet te grote in vloed krijgt neemt hand over hand toe, vandaar steeds die conflicten, waaruit Rusland terecht kan concluderen, dat er een geest gekweekt wordt tegen de Sov- jet-Unie. Hidp aan Europa. President Truman heeft met de lei dende personen uit het Congres gespro ken over de hulpverlening aan Europa. De president heeft medegedeeld, dat voor hulp in het komende winterseizoen, Frankrijk, Italië en Oostenrijk, direct 580 millioen dollars zouden nodig heb ben. Deze hulp zou steeds toereikend zijn tot 31 Maart a.s. Truman wil deze bedragen alvast ver lenen in afwachting wat het Congres be sluiten zal, omtrent de hulp aan Europa, ook ten opzichte van de andere landen. Frankrijk vraagt 120 millioen dollar per maand, aanvangende 15 October a.s. Naar aanleiding van enkele uitlatin gen van vooraanstaande iCongresleden, ia het oordeel van de geraadpleegde afge vaardigden, eerst de rapporten af te wachten, die zullen worden uitgebracht, opdat het gehele Congres, daarna zijn oordeel over de hulpverlening zal kun nen uitspreken. Op zijn vroegst kan de beslissing verwacht worden December 1947^Jsuiuari 1948. De hoopvolle ver wachtingen worden hierdoor niet weinig getemperd. Suiker moeilijklieden. Zoals de lezers weten is het rantsoen, levensmiddelen in Frankrijk, zeer aan de kra,ppe kant. Ongeveer veertien dagen geleden voe ren twee Rijnaken geladen met suiker, de sluizen binnen van het plaatsje Ver dun. De bevolking liep echter te hoop en onder leiding van de commimistische afgevaardigde Savard, werden de sche pen aangehouden en de sluizen gesloten. Alle pogingen van de regering, hebben tot nog toe gefaald. Politie, tank corps, auto's, het heeft alles nog niet mogen baten. Omliggende plaatsen, hebben zich bij de aanhouding aangesloten. Alle toe gangswegen tot Verdun zijn voorzien van barricades. De regering wil trachten te voorkomen, dat er bloed zal vloeien. De bevolking staat echter op het stand punt, dat, met ^let oog op de krappe voedselpositie der Fransen, het niet ver antwoord is, suiker aan Duitsland te le veren. (Bij het afdrukken der courant kregen wij het bericht door, dat de sche pen toch onder militaire begeleiding zijn doorgevaren.) (Red.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1