ZEELAND FOTO'S Abonneert U op dit blad! Schrammetje schrijft ^ETSOVER DE VISSER IJ 14) VAN MIDDELHARNIS door H. DE KORTE j'ohsz. Woensdag 1 Octboer 1947 „EILANDEN-NIEIUWS" Bladz. 3 DISTRIBUTIEKBING ZIERIKZEE Distributie van B\jwielbanden. NEMJitreiking inschrüvingsbewijzen A-B. De Directeur van de Distributiekring- Zierikzee maakt bekend, dat in het tijd vak vajt 1 tot en met 15 October 1947 gedurende de bekende zittingsuren een neuuitreiking van inschrijvingsbewijzen A-B zal worden gehouden voor hen, die na de bevrijding nog geen bonnen of in schrijvingsbewijzen voor rijwielbanden hebben ontvangen. BKUINISSE. Men is thans bezig de Duitse landingsvaartuigen, die voor de wal van Bruinisse aan de grond gezet zijn, te slOjpen. Daartoe maakt men ook gebruik van springladingen. Dit slopen blijkt niet zonder gevaar, want dezer dagen öam men de lading iets te zwaar, met het gevolg, dat een stuk ijzer een paar honderd rneter ver werd wegge- slingerd en terecht kwam bij de mensen die bezig waren met de dragline de sloot langs de Boomdijk schoon te maken. De politie werd van een en ander in kennis gesteld. Voor de GerefGemeente alhier heeft "bedankt Ds. Blok van Zeist. Benoemd als lid van de Commissie van Advies -voor Sociale Bijstand (als vertegenwoordiger der gemeente Brui nisse, de z.g. Commissie van Drie, de heer A. Kik, ambtenaar ter secretarie alhier. De overige leden zijn de heren van der Kaaij van de afd. Soc. Bijstand van het Departement van Soc. Zaken en P. Marijs, vertegenwoordiger van het Gewestelijk Arbeidsbureau. i Zeer ten gerieve van de bewoners lean met genoegen worden meegedeeld, dat het aantal lichtpunten van de straat verlichting ig uitgebreid. Wie nu des avonds nog buiten moet zijn krijgt lang zamerhand weer het Vooroorlogse idee, toen de straatverlichting niets te wen sen overliet. STA-tTENÏSSE. Op heden, Woensdag 1' October zal de opening plaats hebben vaw het Instituut voor Voortgezet On derwijs, wat gegeven wordt in het daar toe ingerichte leslokaal in de woning van dhr. K. Koetsdijk aan de Voorstraat, Het aantal cursisten, dat zich tot he den opgegeven heeft, bedraagt 199, "waarvan 7? uit onze gemeente. Tussen de Thoolse autöbusondeme. niers van der Klundert en Krijger is een fusie tot stand gekomen. De onderneming zal de naam dragen van Thoolse Auto- "busdienst. De nieuwe dienstregeling zal in werking treden op 7 October, een dag na de opening van de brug. Zeer ten ge rieve van het reizigersverkeer op het eiland zal zowel van Stavenisse als St. Annaland rechtstreeks naar Bergen op ^oom gereden worden met aansluiting op de vandaar rijdende treinen. We hopen in het a.s. Zaterdagnummer de officiële dienstregeling te kunnen op nemen. Dé zomer is ten einde. Nu komen de fotfc's ^die klaar zijn in een mooie nieuwe album. Prgzen vanaf 3.50 en loeder 8.50. Zakalbunipjes vanaf 35 cent. GEBBS. DE WAAL, Markt St. ütfaartensdqk. DE DUITSE GOUDRESERVE ZAL ONMIDDELLIJK VERDEELD WORDEN Ook Nederland krijgt een behoorlijk deel Sngeland, Frankrijk en de V. S. heb oen besloten de Duitse goudreserve ter waarde van 330 millioen doUar, die tij dens den oorlog in beslag genomen is, zo snel mogelijk te verdelen onder de be nadeelde naties, om te gemoet te komen aan de dringendste financiële noden in Europa. F'rankrijk en Italië zullen het groot ste aandeel in dit goud ontvangen. Daar na volgen Nederland en Oostenrijk. Men schat, dat Frankrijk goud ter waarde van 80 a 90 miUioen zal ontvangen, ter wijl Italië om te beginnen, voor een waarde van 20 millioen krijgt. De andere landen, die van deze rege ling profiteren, zijn België, Luxemburg, Albanië, Griekenland, Joego-SIavië, Po len en Tsjechoslowakije. Op voorstel van de V. S. zal men trachten vóór 15 Oc tober een voorlopige verdeling te doen plaats hebben. Volgens Robert Lovett, den Amerikaansen onder-minister van Buitenlandse Zaken, zal bij deze voorlo pige -verdeling nog slechts de helft aan de betrokken landen worden toegewezen België zal zijn aandeel aan Frankrijk afstaan, omdat laatstgenoemd land in 1946 aan de Belgische regering een scha deloosstelling in goud heeft gegeven ter waarde van 230 millioen dollar voor het goud dat de Duitsers uit dit land hebben geroofd. Er gaat haast geen dag voorbij, of Schrammetje hoort z'n Trijn klagen, dat het leven zo duur is. Een handvol geld is net als droog zand: het glijdt door de vingers en men ziet niet waar het blijft. Het is daarom vandaag de dag voor dui zenden huisvrouwen een hele toer om dg eindjes aan elkaar te knopen. Alleen fle aankoop der hoog nodige levensmidde len slorpt aj een heel stuk van het door Vader thuisgebrachte weekgeld op en Moeder houdt d'r hart vast als er nieuwe kleding of andere gebruiksvoorwerpen in het gezin nodig zijn. De kinderen groeien uit de kleren, de dekens en la.- kens op bed roepen om vernieuwing en tal van andere dingen vragen om onder houd. Dat alles kost afgezien nog van het feit, dat het nog moeilijk te krijgen is handen vol geld. En de huismoeder die met kunst- en vliegwerk kan zorgen, dat alles in haar gezin nog zo'n beetje reut en zeilt, krijgt van Schram 'n 10 met 'n griffel. Vader mag dat wel waar deten. Als Moeder niet uitgerekend is, geraakt men in de schulden en daarvan is het eind niet te overzien. Gaat men lenen, dan moet er rekening mee gehouden ^worden, dat dit geld toch ook te avond of te morgen weer terug betaald moet worden. Tal van mensen hebben gebruik gemaakt van het consu- menten-crediet en daarbij gedacht: „zie zo, ik heb het en de regering moet maar zien, dat ze het terug krijgt! Aan deze houding heeft de regering zelf ook wel 'n weinigje schuld, want toen men aan dit crediet begon, is er al bij voorbaat gezegd, dat er op gerekend werd, dat een groot gedeelte nimmer zou worden terugbetaald! Zoiets moet je zeg gen, tegen iemand, die geld van je leent! Erg zakelijk vindt Schram' dat niet. Maar daartegenover is het immoreel, wanneer men geleend geld niet terugbe taalt, of tracht dit niet te doen, ook al is dat geld van \3e regering. En onze rege ring heeft al meer dan genoeg tekort! V hebt kunnen lezen, "dat dit tekort vijf tienhonderd zes en zestig millioen gul den bedraagt en dat is geen peulschille- tje! Hoe Minister Lieftinck daar nog van kan slapen is me een raadsel. Hij ziet zelfs kans naar hij zegt, om binnen niet al te lange tijd de balans weer in even wicht te krijgen. Een der mogelijkheden daarvoor noemde meneer de minister het -sparen. Ja, sparen! Als je spaart, zegt hij, gaat er geld uit de omloop en wordt de kans op inflatie geringer. Zeer juist, me neer Lieftinck, maar hoe komt de ge middelde Nederlander nog aan sparen toe op het ogenblik? En zo er nog eens een centje kan wor den weggelegd, dan zal de Minister die eerst even inzamelen. Want de gewone belastingbetaler zal volgend jaar twee honderd- en acht en dertig millioen méér aan belasting moeten opbrengen. En de mensen die nog een potje hebben, krij gen ook geen kans om dat bij elkaar te houden, want de vermogensaanwasbelas- ting en 'de heffing-in-eens zal de kas van de Minister van Financiën met drie dui zend millioen moeten aanvullen. Alle maal cijfers om van te duizelen. Cijfers, die in Schram z'n metselaarszaakje niet aan bod komen, maar z'n aandeel zal bij er wel in moeten betalen! Door de hef fing van zulke kapitalen daalt echter het nationale vermogen zodanig, dat de minister voor 1948 de opbrengst der ver mogensbelasting op slechts 50 millioen schat, tegenover een opbrengst in 1947 van 91 millioen. Ons volk wordt dus het volgend jaar de helft van zijn bezit ont nomen. Waarvan moet men dan nog spa ren? Dat er niet gespaard kan worden blijkt ook wel uit het feit, dat de opna men bij de spaarbEinken de inlagen verre overtreffen. Van sparen gesproken! Neen, meneer Lieftinck mag zijn hoop niet op de spaarders vestigen! Hij zal het mes er op andere plaatsen moeten in zetten. Er zijn nbg wel lekjes in de Staats uitgaven, die gestopt kunnen worden. Door inkrimping van het ambtenaren corps zou ook een aardige cent te be zuinigen zijn, maar daar durf ik niet over praten. Want om al die dubbeltjes binnen te krijgen heeft meneer Lieftinck het volgend jaar Cp zijn ministerie nog' 3300 ambtenaren meer nodig. Op het ene departement ambtenaren ontslaan en op het andere er weer bij nemen, is lood om oud ijzer. Er zullen andere wegen ge zocht moeten worden. Omdat Schram maar metselaar en geen econoom is, kan hij die niet aanwijzen. En al zou hij de vinger Op enkele wondeplekken leggen, dan zouden de grote heren zich daar niets van aantrekken. Maar zoveel weet ik toch wel dat, als er gespaard en be zuinigd moet worden, het vlugger navol ging zal vinden bij de burger, als de Overheid er in alles mee voorgaat! SCHRAMMETJE. EEN EI VOOB ALLE LEEFTIJBSGBOEPEN. Op 9 October a.s. zal voor alle leef tijdsgroepen een bon voor een ei bekend worden gemaakt. EEN WONDERLIJK GEITENLAM Een geitenlam van de heer R. Joesse te Nieuwer St. Joostland op Walcheren, dat in April werd geboren, geeft thans reeds een halve liter melk per dag, het geen als een unicum moet worden aan gemerkt. De klok staat op 6 uur, en de wacht, «m 5 uur begonnen, is „uit." Hij port nu de twee kleinste jongens, die eerst niet begrijpen „hoe zij het hebben" daar het zo licht is, en de zonnestralen door de dekglazen naar omlaag schijnen, uit de kooi. SjKjedig is de slaap uit hun ogen, want het dringt tot hen door: „het is Zondag, dus niet vissen vandaag." De oudste der twee, gaat nu de koffie- ietel vullen, terwijl de jongste de „koffie-koker" genoemd zonder veel leven te maken de kachel aan maakt. Spoedig kookt het water, hij zet de ke tel op hét achterste gat, waar de kof- -fie warm blijft. Nu wordt de „kok", op één na de grootste der jongens, uit zijn kooi geroepen, en gaat hij met de „bak ker" beslag maken voor het Zondags- maal de „poeting',. Als het beslag klaar is, wordt het in twee zeildoekse zakjes gedaan, en in een grote koperen ketel op' het vuur gezet. Intussen heeft de „koffie-koker", het broodbermetje ,een klein, rond, van witte teen gemaakt mandje, uit de ,,broodton" inet „kaeken" gevuld, en dit op het ach- terlaen", de zitplaats van de baes klaar gezet. Door het leven wakker geworden, komen de ouwenman en de matrozen uit de kooi, gaan even naar boven, en ko men dan weder naar omlaag. Ook de baes" is wakker geworden, en komt uit de kajuit naar voren en gaat naar om laag. Allen wachten op hem, en begin nen niet te eten voor hij er is, en hij eerst een „kaeke" uit het mandje heeft genomen. Nu gaat het mandje rond, en ieder zoekt uit wat hem aanstaat, ook de jongens, want er is genoeg voor al- lenl Ieder haalt nu uit zijn ,iStoppe'„ een klein vierkant langwerpig kistje, fiet- welk met een plat deksel het z.g. ,,stop- pescheel" kan worden gesloten, een gro te kom, waarmede men koffie uit de ke tel schept. Men doet er een kaeke in, om hem te laten weken. Vervolgens doét men er wat boter en suiker of ge raspte kaag op, en men begint, na een kort gebed, te eten. Het is nu echt gezel lig in de „vrongele" en allen zijn goed gemutst, en zijn blij dat het Zondag en rustdag is, en zij weder na zes lange en drukke dagen, wat op hun verhaal kun nen komen. Het eten smaakt, want als het „brood" dat is de h9,rde scheepsbe- schuit goed van kwaliteit, en goed ge bakken is, mist men het verse brood van de wal niet. Na het maal bergt,jieder zijn kom en schaaltje weer op, zodat hier geen va ten zijn te wassen, wat vaak zo veej werk geeft in een groot huisgezin „an de walle". De kost heeft men „van het schip", maar voor boter, suiker en versnaperin gen moet men zelf zorgen. Die dus in het begin van de reis „schootte an"! dat is zuinig deed, kan in het laatst der reis „schootte vieren", dat is, het er wat rui mer van nemen. Sommigen, vooral de jongens, deden het anders om,en had den in het laatst van de reis niets. Daar het mooi weer is, wordt er geen wacht „gelo,pen", maar kijkt men nu en dan eens uit, of er soms iets „in de weg is." Het is nu omstreeks negen uur ge worden, en de „baes" haalt het hun al len bekende boek „De Christelijke Zee vaart" van Petrus'vaji Leeuwarden voor de dag, voor de gewone Zondagmorgen godsdienstoefening. Allen zoeken uit hun „kooi" hun psalmboek op, waarna de „baes" een vers op geeft, wat door een van de goede zangers wordt ingezet. Weldra klinken de stemmen op, en het plechtig gezang brengt ieder in een ernstige stemming. Er waren onder de „vissers", goede zan gers, die door hun krachtige stem zorg den, dat men niet „van de bocht" dat is van de wijs geraakte Nu begint de baes uit bovenvermeld boek, een op het zeemansleven toepasse lijke predicatie voor te lezen, wat beslo ten wordt met het zingen van een psalm vers. Na het eindigen van deze eenvou dige Godsdienst-oefening komt de ou wenman", die voor ieder (behalve de kleine jongens) een voor de Zondag be waart maatje" dat is een klein tinnen „mokje" brandewijn in schenkt. Voor de jongens komt nu de „smokkel doze" voor de dag, waaruit hen door hun va der of „zeevader" iets wordt gegeven. Het is dus feest vandaag, het hoogtepunt van de dag, het eten van de „poeting" moet nog komen. Tegen twaalven is de ze gaar, en neemt de „deelder", één der matrozen, het „spekplajikje" om de met de poeting meegekookte ham, in 13 ge lijke „porsjes" te delen. Nadat dit is ge daan, geeft hij het plankje aan de baes, die één hem smakelijk lijkend stuk uit kiest. Vervolgens gaat het plankje rond bij de ouwenman en matrozen, en dan komen de jongens aan de beurt. Eindelijk beland het bij het jongste lid der bemanning, die dus niet behoeft te kiezen. Alles gaat naar oude gewoonten, en dat noemden de vissers ,,Menheerse ma nieren." De kok gaat nu naar boven, waar hem de zware ketel „opgegeven" wordt aan het dek, waar de poeting wordt gedeeld in twee houten bakken. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 3