yossi r CONFECTIE Plaatselijk Nieuws Een goede ontsmetting Uit het Kerknieuws .J "N IS BETER Bladz. 2 „EILAJSrDEN-NIEUWS" Woensdag 1 October 1947 VERVOLG GEMEENTBRAAÖ SOMMELSDIJK Ook het Ambtenaren-reglement werd naar aanleiding van een Ministrieel schrijven gewijzigd. De raadscommissie tot het nazien van begrotingen enz. werd bij acclamatie herbenoemd. In verband met het bedanken van de heren Volwerk en Breur als leden ad vies-commissie Woonruimtewet werden in hun plaats de heren A. C. van Driel met 10 en H. v. Lente met 8 stemmen benoemd. Daarna kwam aan de orde een voor stel tot wijziging overeenkomst met het bestuur der Ned. Herv. Kerk te S'dijk betreffende de begraafplaats. Vroeger had de kerk het recht tot het heffen van begrafenisrechten. Dit is op 8 April 1830 aan de gemeente overgedragen tegen betaling van 218.per jaar aan de Kerk als vergoeding voor het der ven van deze inkomsten. Waar de be graafplaats niet meer wordt gebruikt, stelden B. en W. voor het bedrag van 218.terug te brengen op 175. per jaar. Dhr. Mijs vroeg of er ook in dat con tract staat vermeld, dat de gemeente dit eeuwigdurend aan de Kerk moet betalen. Als het kerkhof gesloten wordt, zijn er ook geen rechten meer te heffen. De Vooi-z. antwoordde dat de clausule „eeuwigdurend" wel niet in het contract voorkomt, maar dat het kerkhof eerst officieel gesloten moet zijn, eer men de heffingsrechten kan laten vervallen. Dit is nog niet het geval, doch het zal bewerkstelligd worden. Dhr. Blok beschouwde het contract meer als bedoeld voor gebruik van de grond, doch de Voorz. weeè er op, dat het was voor derving der inkomsten van de Kerk. Dhr. Mijs vond de zaak twijfelachtig en wilde in elk geval de restrictie maken dat het bedrag betaald zal worden tot een zekere termijn, waarop de Voorz. toezeide het te zullen regelen zover de begrafeniswet dit toelaat. Verder werd besloten het bedrag, dat aan de Ned. Herv. Kerk betaald wordt voor het gebruik der torenklokken te verhogen van 52.— op 125.—, een en ander in verband met de hoge kosten, waarvoor het kerkbestuur zich door aan schaffing van nieuwe klokken geplaatst ziet. De raad ging accoord met een voor stel van B. en W. om aan Ged. Staten een verzoek te, richten, het presentiegeld der raadsleden op 5.— per vergadering te stellen, welk verzoek met redenen om kleed zal worden ingediend. Op een vraag van dhr. Mijs op welke gronden Ged. Staten een vorig verzoek van gelijke strekking hadden afgewezen deelde de Voorz. mede, dat er toen geen gronden aangegeven waren, doch alleen een afwijzend antwoord was ontvangen. Ook zal het verzoek worden gedaan om de jaarp/edde der Wethouders van 259 op 400.te brengen, gezien het vele meerdere werk, dat moet worden ver richt. In ogenschouw nemende, dat reeds dit jaar 41 wethoudersvergaderingen met 1019 agenda-punten werden gehou den, achten B. en W. dit verzoek zeker op zijn plaats. Dhr. Mijs vroeg nog ironisch of het nu wel de juiste tijd was om met een der gelijk verzoek aan te komen, nu men binnen een jaar bij Stad aan 't Haring vliet ingelijfd zal zijn! De Voorz. meende dat rhen tot het laat ste zijn zelfstandigheid moet bewaren en zelfstandige besluiten nemen! B. en W. stelden vervolgens voor over te gaan tot aanstelling van een vaste straatmaker in combinatie met Middel- hamis. In verband met de slechte toe stand der straten en met de bepaling, dat niemand anders dan een straatma ker meer aan de straten mag werken 'dus geen P.T.T., Emgo, e.d. is aan stelling van een vast persoon hiervoor gewenst. Voorgesteld werd een principe besluit te nemen tot aanstelling op een jaarwedde van 2000.— met de moge lijkheid van 20% prestatietoeslag voot ieder geiViaakt werk. Dhr. Van Zielst vroeg of er het gehele jaar werk zou zijn voor een straatmaker. De Voorz. zei dat B. en W. overtuigd waren, dat dit zeker het geval zou zijn. Vooral voor beide gemeenten is er con tinu werk. Dhr. Mijs zag meer heil in een aanbe steding van het grote werk. De gemeen te ligt er dan weer voor jaren goed bij. Voor het tusseptijdse werk wordt een vaste man te duur. Spr. was niet over tuigd van de noodzakelijkheid en behoef te van een straatmaker. De Voorz. had juist gemeend, dat dit voorstel in de lijn lag van dhr. Mijs, daar deze laatst zo klaagde over de slechte wegen. We blijven, zei spr. bene den peil als het gaat zoals nu en de straatmaker ons na een paar uur wer ken weer in de steek laat. Bovendien is het de bedoeling deze man op arbeids contract aan te stellen, zodat zijn be trekking in tijd van minder arbeid weer kan worden opgezegd. De eerste jaren moeten we ons echter tegenover hem verplichten. Dhr. Mijs gaf toe, dat er wel werk is, doch volgens zijn zienswijze is het eind er aan weg als alles door één man moet gebeuren. Spr. had het gevoel, dat het in de practijk niet zal bevallen. Dhr. Blok vroeg of B. en W. soms met dit voorstel waren gekomen in verband met een bepaalde pressie van de straat maker. De Voorz. antwoordde, dat dit voorstel los van enig persoon staat. Op een te plaatsen advertentie zullen ook mensen van buiten het eiland kunnen reflecte ren. Dhr. Knape informeerde naar de kos ten van het straatmaken in vorige ja ren. Als het te veel zou schelen, was hij tegen het voorstel van B. en W. De Voorz. zei dat het voordeliger uit zou komen en dhr. Dijkers merkte op, dat aanbesteding van de straatwerken veel en veel duurder zou komen. Op verzoek van de Voorz. werd dit punt aangehouden ter verdere bespre king in besloten zitting. Tenslotte hechtte de raad zijn goed keuring aan een verzoek van dhr. Ka merling- Sr., aan wien een stuk grond verhuurd was om dit op naam van Ka merling Jr. te plaatsen. Daarna besloten zitting. VAN MÏDDELHARNIS Op de Internatio nale tentoonsteUing met Congres welke gehouden w^rd te Hilversum van 22 t.m. 26 Sept. voor Orthopaedische schoenen Maatwerk en reparatie, werd door 8 ver schillende landen deelgenomen, o.a. En geland, Frankrijk, België enz. Er werd ook door onze plaatsgenoten L. Couwenberg en L. Smit werk ingezon den, in de afd. reparatie, waarvoor door iedere deelnemer 3 paar schoenen inge zonden moesten worden, gemaakt in 3 verschillende maakwijzen. Het is voor beide heren een succes ge worden. Ze mochten het genoegen sma ken, de bronzen medaille voor hun inge zonden werk toegewezen te krijgen. Voorwaar een mooi succes, vooral ge zien dit de eerste maal is dat aan een tentoonstelling werd deelgenomen. Moge deze bronzen medaille nog eens een zilveren worden ofeen gouden! Ksrstjjakketten voor onze jongens in Iisdië. Het Bestuur van de Afdeling Middelharnis van het Ned. Rode Kruis heeft zich voorgenomen aan onze mili tairen in Tndië met Kerstmis a.s. pak ketten met enige verrassingen te doen toekomen, indien velen die daarvoor be langstelling hebben daartoe hun mede werking willen verlenen. Gedachtig aan de hartelijke brieven van onze jongens Overzee waaruit de giote waardering sprak voor het blijk van medeleven met hen voor de ontvan gen pakketten, doet de Afdeling een be roep op U om een en ander zoals boe ken, scheermesjes, postpapier, envelop, pen en .andere artikelen of een geldelijke bijdrage beschikbaar te willen stellen. Een en ander zal vanaf Zaterdag a.s. bij U worden afgehaald. Beleefd wordt verzocht voor Zaterdag a.s. een volledig adres van Uw zoon of verwanten in militairen dienst in Indië van Middelharnis en Sommelsdijk te doen toekomen- aan ons bestuurslid Me vrouw J. P. Timmers-Mast Voorstraat Middelharnis, waarvoor het Bestuur U bij voorbaat dank zegt. Woensdagavond 7 uur zal voor de Ring van J.V.'s der Ger. Gemeenten op Flakkee optreden de heer E.^Kuijk van Amsterdam met een rede over „De dienst der E'agelen", in het kerkgebouw der Ger Gemeente. Na de lezing bespreking. Aan vang 7 uur. Toegang vrij. DIBKSLAND Grote N.I.W.I.N. Wan deltocht te Dirksland op Zaterdag H Oct. Af mars 1-30 uur. Afstand 25 K.M. Doet allen mee voor onze jongens over zee. O.K. Inschrijving vóór Maandag 6 Oct. a.s. bij de heer H. J. Spaan, Heul, Dirksland. Inleggeld 1.— per persoon. HERKINGEN Cand. Klootwijk hoopt Zondag 12 Oct.' a.s. in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn intrede te doen. Beves- tiger is Ds. van Dorsen van Nieuw Lek- kerland. J.l. Vrijdag werd in onze gemeente een Niwin-comité opgericht. Tot voorz. werd dhr. A. de Geus gekozen, tot secre taresse Mevr. de Geus-Witvliet en tot Penningmeesteres Mevr. Faasse-Witte- koek. Als verdere medewerkenden wer den uitgenodigd de dames Mevr. Geluk, Mevr. Keizer, Mevr. Kastelein, Mej. J. de Geus, Mej. G. Vermeulen, Mej. H. den Boer en de heren J. Witvliet, Faasse, v. Vulpen en J. W. de Geus. Het comité wekt alle dorpsgenoten op wanneer zij een dezer dagen om' een fi nanciële of materiële bijdrage worden gevraagd, deze loj^aal af te staan, voor de jongens die in Indië zulk een zware taak hebben te vervullen. Boeken en tijd schriften kunnen alle bij de secretaresse worden gedeponeerd. Getracht zal wor den zo spoedig mogelijk pakketten met waardevolle verrassingen te verzenden, waarom de ouders van militairen in In dië worden verzocht het adres van hun zoon bij de secr. op te geven. In de a.s. bietencampagne zal als we ger voor Dinteloord als voorheen optre den dhr. P. C. Kalle en voor Putters- hoek de heer H. Kievit, wegens vertrek van de heer J. W. Bruggeman. A.s. Donderdagavond half zeven zal er zitting worden gehouden in de consis torie der Ger. Gem. tot ontvangst van zitplaatsgelden. MEMSSANT -4-an de dpi. Korporaal L. V. Oudenaren van het v/apen der Ca valerie is volgens de Legerorder 1944 No 6 het Oorlogsherinneringskruis met de gesp uitgereikt voor bijzondere krijgs- verrichtingen. STELLBNBAM Maandag werden al hier de eerste suikerbieten aan de haven gebracht door de landbouwer Adr. Kr. voor de fabriek te Puttershoek. In Oct. a.s. zal alhier in de O. L. School een bazar worden gehouden ten bate van de Groene Kruis Vereniging. Ook zal dan het 45-jarig bestaan her dacht worden van deze vereniging. Door dhr. L. Tamboer is ontslag aan gevraagd als afslager van de alhier be staande vismijn. NIÉUWE TONGE Wij vernemen dat de eerste levering van suikerbieten dit jaar zal plaats hebben in de week van 29 Sept. tot 4 Oct. a.s. Door de droogte is de opbrengst kleiner dan vorig jaar. Onze vroegere dorpsgenoot A. Kievit Hz. werd met ingung van 1 Sept. j.l. be noemd als plaatsvervangend leider van de Distributiekring Kamerik te Utrecht. Tot koster der Ned. Herv. Kerk is benoemd de heer Th. de Gast Cz. De heer C. Kievit, die 33 jaar als kos ter werkzaam -was, is Zondagavond na de kerkdienst door Ds. v. d. Kooij toege. sproken en daarna werd door de gemeen- van stal en kippenhok is een eerste vereiste voor de gezondheid van uw vee, Creoline, Lysol, Shelltox-D-T-T. Vraagt eens in Wed.-Kurvinks-Dro- gisterij. te hem toegezongen de zegenbede uit Ps 134. OOLTGENSPtA.%T D.V. Dinsdag avond 7 October 7 uur. hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan Ds. Blok van Zeist. De beroepen predikant bij de Geref. Kerk, Cand. Th. Struijs van Rotterdam, hoopt a.s. Donderdag een bezoek aan de gemeente te brengen. Om 7 u. 's avonds zal in de kerk een gemeente avond wor den gehouden, waar dan gelegenheid is om met Cand. Struijs kennis te maken. Voor rekening van de Suikerfabriek „Puttershoek" werden Maandag de eer ste suikerbieten aangevoerd op de MzaX door landbouwer J. W. Korteweg Dzn. GEREF, GEMEENTEN HERDENKEN HUN 40-JAEIG BESTAAN Donderdag 9 October a.s. zal het veer tig jaar geleden zijn, dat de Geref. ge meenten onder het 'kruis met die van wijlen ds. Ledeboer (de z.g. Dedeboeria, nen) zich verenigden tot de Geref. Ge- -meenten in Nederland. Ingevolge besluit van de Generale Synode zal 9 Oct. a.s. te Rotterdam in het kerkgebouw aan de Boezemsingel een herdenking worden ge houden. In de middagvergadering zal als spreker optreden ds. J. Fraanje van Bar- neveld en in de avondvergadering ds. G. H. Kersten van Rotterdam. Beide predi kanten nemen sedert tal van jaren in het leven der Geref. gemeenten een voor aanstaande plaats in. NED. HERV. KERK Dhr. Baart te Dirksland is benoemd tot Evangelist te Utrecht (Wijk C) voor het v,rerk onder de buitenkerkelijken meldt „De Zaaier." Déze benoeming geschiedt via de Herv. kerkeraad, vanwege de Herv. Bond voor Inw. Zending op Ger., Gr. dië op deze wijze een bijzondere taak aan vat in de grote staden: Rotterdam, Am sterdam nu ook Den Haag en Utrecht Officieus bestond deze benoeming reeds geruimen tijd; formele aangelegenheden hielden deze alleen op. AANBIEDING ONTWERP DER HERV. KERKORDE Naar wij vernemen, zal het ontwerp van de nieuwe Kerkorde der Ned. H^. Kerk door de betrokken commissie in de vergadering der Gen. Synode, welke op 27 October a.s. aanvangt, officieel aan de Synode worden aangeboden. SAMENWERKING OP ZENDINGS GEBIED De Gereform.eerde Zendingsbond, uit gaande van de Geref. Bondsgroep in de Ned. Herv. Kerk en de Chr. Geref. Ker- ken hebben elkander op zendingsgebied gevonden. Beide hadden een afzonderlijk zendingsterrein op Midden-Celebes. Krachtens een gemeenschappelijk ac coord is besloten daar samen te werken, waardoor kon worden geïnstitueerd 9e ongedeelde Christelijke Toradjakerk. NED. HERV. KERK Beroepen: te Maartensdijk (U.) J. T. Doornenbal te Oene (Vel.); te Muiden (toez.) C. V. d. Boogert te Ridderkerk. 'Benoemd: tot Evangelist te Utrecht, J. Baart te Dirksland. Bedankt: voor Giessendam-Neder Har, dinxveld (toez.) L. Brasser te Rijssen; voor Barneveld (3e pred. pi.) K. v. d. Pol te Ede; voor Brandwijk, J. v. d. Haar te Kamperveen; voor Hagestein W. Vroegindeweij te Poortvliet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 2