Het gaat goed met de gemeente-administratie r y Communistisch plancongres VREDE - VRIJHEID - WELVAART RAAD SOMMELSDIJK EiiAnDEn-niEUi/s Bureau: Prins Hendrikstraat 122 c Middelhami^ Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drulskerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 1 OCTOBER 1947 20e JAARGANG No. 1658 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprfls 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Aan plannenmakers is er geen gebrek. De communisten kunnen daarbij niet ach terblijven. Wat ze van plan zijn? Ach, dat weten wij zowat »wel. Ze zouden ons met huid en haar over willen leveren aan Sowjet-Rusland. Ze pleiten voor vrijheid. Wat deze vrijheid betekent, weten wij zo langzamerhand wel. Alles in handen van de almachtige staat; en deze geregeerd door de proletariërs. Deze zal iedereen vrijmaken, door ze alleen dienstbaar te maken aan de staat. Geen loonslaven zullen we meer zijn. Maar wat we dan wèl zullen zijn, wordt er liefst niet bij gezegd. Als het loon de arbeid niet meer verzoet, als wij niet meer genoodzaakt worden te arbeiden om in ons levenson derhoud te voorzien, dan zal er toch een andere prikkel moeten zijn. Want of men hoog of laag theoretiseert, er moet toch geproduceerd worden, zal men kunnen eten, en in andere behoeften kunnen voorzien. De prikkel, die dan tot werken zal moeten aanzetten, is de prik van de bajonet. Wij worden staatsslaven. Kr zit niets anders op, er komt een arbeids- dwang. Laten wij het voorlopig maar met de zachte naam van arbeidsplicht betitelen. Maar, dat doorzichtig plan van de we reldrevolutie moet toch ook een beetje gecamoufleerd. Ze kunnen toch maar niet aldoor spreken over verwoesten en afbreken. Ze moeten toch ook voor de dag komen met plannen. Van daar het plancongres. De leuze is: Hoger lonen, lager prijzen. Maar, wat wil dat zeggen? Met groter inkomen kan men meer kopen; als de prijzen lager zijn kan men óók meer ko pen. Maar, dan moet hetgeen men kopen wil, er zijn. Als er niet meer is, geven noch hoge lonen noch lage prijzen.^ Na tuurlijk, als ik alleen meer loon heb, kan ik persoonlijk meer kopen; als anderen het maar niet hebben. Dat is natuurlijk individualistisch, maar alles behalve com munistisch. Maar ons volk als geheel kan niet meer consumeren dan het- pro duceert en invoert. En ja, dat invoeren kan alleen maar als men öf uitvoert, öf schulden maakt. Schulden maken kan men niet blijven doen, en uitvoeren kan men alleen maar als men hetgeen men uitvoeren zal eerst produceert. Dat wordt natuurlijk wel gevoeld. Men is|Jus met de leuze: hoger lonen, lager prijzen, niet klaar. Welnu, tóch maar hoger lonen eisen met het argumept, dat, als men hoger loon krijgt, men ook wel harder zal gaan werken. Hier mag wel een groot vraagteken gezet worden. Im mers, wij consumeren nü reeds meer dan wij produceren, dat wil zeggen, wij ma ken nu reeds iedere dag onze schulden groter. Moeten wij de schulden nog ster ker opvoeren in de hoop, dat dan de pro ductie wel in sterker mate zal stijgen, dan de schuldtoename Zulk pleiten op een welvaartscongres lijkt merkwaardig veel op demagogie. Toch wil men de lonen omhoog ge bracht zien. Dat moet dan maar van de winsten af. Die zijn toch te groot. Maar hier geldt al wederom, dat als er meer geld komt en de productie stijgt niet, met andere woorden: er komen niet meer goederen beschikbaar, er tochyvoor dat meerdere geld niet meer kan verkregen worden. Een distributiesysteem moet dan het goederenverbruik beperken, en de rest van het geld, dat men niet aan goe deren kan besteden, omdat die er eenvou dig niet zijn, zal worden gspaard, öf de prijzen zullen weer stijgen en de vrtnsten weer automatisch vergroot worden. Er is maar één reële factor: en deze is onze actie in Insulinde. Geen wónder dan ook, dat de communisten zich uit putten om te betogen, dat wij de „oor log" moeten staken. Nu wiUen wij voor ditmaal niet bespreken of wij dan niet zeer tekort schieten in onze plicht. Wij zullen ook dit eens van de economische kant bezien. Ook de communisten heb ben het in hun congres niet durven ont kennen, dat wij met Tndië economisch zser gebaat zijn. Het wegvallen van m- dië is voor ons van zoo doorslaajide be tekenis, dat, als wij verloren hetgeen wij daar aan kapitalen hebben geïnvesteerd, reeds daardoor de armoede bij ons voor de deur staat. Ware deze militaire actie in Insulinde te vermijden geweest, onge twijfeld zouden de zaken er bij ons min der slecht voor hebben gestaan. Als wij nü Indië op zouden geven, zou dat voor ons betekenen een verslechtering van on ze toestand. Maar, wie is de schuld, dat wij er zo veel geld en kracht aan moeten beste den? De schuld daarvan ligt voor een niet gering deel bij die communisten, die nu moord en brand schreeuwen, dat die actie ons zo duur te staan komt. Zon der hun hulp (de verkeerde kant op) zou, menselijkerwijze gesproken, geen' politio nele actie nodig geweest zijn en zou het niet nodig geweest zijn, zoveel jonge mensen hier aan de productie te onttrek ken, en zoveel schepen er voor in de vaart te brengen. Dan zou, terwijl de zelfstandigwording van Indië reeds veel verder gevorderd zou zijn, reeds weder om een bron van inkomsten voor ons zijn gaan vloeien, terwijl ook voor de Indo nesiërs de economische toestand zich veel gunstiger zou hebben ontwikkeld. Het optreden van de „republiek" is de grootste rem voor de welvaart hier en ginds. En daar zijn de communisten, die de leus (maar het is niet meer dan een leus) van „vrede" aanheffen op hun plancongres, de gi-ootste schuldigen aan. Men heeft ook gepleit voor de natio nalisering van de banken en ^Uerlei an dere bedrijven, en suggereert, dat daar door de vrijheid en de welvaart bevor derd zullen worden. Dat dat gezonde de mocratie zou wezen. Vrijheid wordt gevonden in het buigen onder Gods Woord, in het wandelen in Zijn inzettingen; niet in het bedenken van systemen, welke opkomen uit de revo lutie. NAAR EEN NIEUWE PABTIJ? De bekende vrijzinnig-democraat Mr. Oud, vroeger minister van Fin'a.nciën is met de politieke toestand in ons land niet tevreden. Hij heeft daarvan in» een dagblad blijk gegeven en de mogelijkheid opgeworpen om te komen tot een nieuwe partijfor matie. Na de bevrijding is Mr. Oud terecht gekomen bij de Partij van de Arbeid. Met hem zeer zeker veel vrijzinnig-de mocraten. Maar de partij van de Arbeid is voor velen op een teleurstelling uitgelopen. En een van die teleurgestelden is Mr. Oud. Och het leek zo mooi.- Socialisten en democraten, alles in een grote partij on dergebracht. Dat beloofde veel voor de toekomst. Dan kon men gemakkelijk komen tot een sterke regeringspartij en kon er een echt democratisch bewind worden ge voerd. Te meer, daar de socialisten wat water in hun wijn hadden gedaan en het felle rood wat verbleekt was. Zodoende was er zelfs ook wel plaats voor de Christen-Democraten. Het kwam er niet op aan, als men maar democratisch was. Alzo een nieuwe partij. Een partij van de doorbraak. AUe muren ook van gods- dienstigen aard waren zo men meende doorbroken. Immers als men maar democratisch gezind was dan was er voor de gods- dienstigen ook wel plaats. De verkiezingen kwamen, maar lever den toch voor de Partij van de Arbeid teleurstellingen op. Daar was enerzijds de sterke groei van de communisten en anderzijds het zich handhaven van de Christelijke Par tijen. Een bewijs dat vele rasachte socialis ten van de Partij van de Arbeid niets moesten hebben en liever communistisch stemden. In samenwerking met Rome werd het regeringskasteel bezet. Maar meer en meer blijkt dat de Partij van de Arbeid geen eenheid is. Dat het bin nen in de partij kraakt en dat grote te genstellingen nauwelijks overbrugd kun nen worden. Zoals zovaak ook in de In dische kwestie gebleken is. 'Waaruit genoegzaam blijkt, dat velen bij de Partij van de Arbeid terecht zijn gekomen, die er niet thuis horen. Een van hen zeker één van de meest geziene en invloedrijkste is Mr. Oud. Bedriegen de voortekenen in het poli tieke- leven niet, dan zal het zeker wel tot een nieuwe partijformatie komen. Van welke aard die zal zijn is nog niet te zeggen, maar het ligt voor de hand, dat ze wat gematigder zal zijn dan de Partij van de Arbeid. Hoe het ook zij, uit een en ander is wel gebleken dat het formeren van een nieuwe partij op brede basis als de Partij van de Arbeid bij zijn aanhangers geen tevredenheid brengt. Een vaste grondslag is nodig. En dié vaste grondslag kan geen andere zijn dan 's Heeren Woord. Wat niet opi die grondslag staat, maar op een humanis tische wortel stoelt zal geen dageraad hebben en brengt voor land en volk geen heil aan. Maandagavond vergaderde de ge meenteraad onder leiding van Burg. Rijnders. De heer Grootenboer was af wezig. Na opening met gebed werden de no tulen, die ter inzage gelegen hadden, onveranderd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevon den zich een flink aantal door Ged. Sta ten goedgekeurde raadsbesluiten en be grotingswijzigingen. De heren T. v. d. Doel, J. Hoogmoed, en J. V. Zielst hadden meegedeeld hun benoeming als lid der Comm. v. advies ingevolge de Woonruimtewet te aanvaar den; de heren Volwerk en Breur schre ven evenwel voor hun benoeming te be danken. Het oude contract. - Klok- luiden wordt duurder. De Raadsleden en Wet houders vragen meer pre sentiegeld. Komt er een vaste straat maker Verder was ingekomen Se begroting Vleeskeuringsdienst over 1946, welke sloot met een tekort van 1000. De gemeente Diever verzoekt adhaesie te willen betuigen aan een door hun aan de ministerraad gericht schrijven waarin zij bezwaar maakten tegen de classifica tie der gemeenten in' verband met de salarisregelingen. Hoewel B. en W. met de inhoud" van dit schrijven symphatise- ren achten zij het toch effectiever, zelf een dergelijk schrijven tot de minister raad te richten. De raad ging daarmee accoord. Van dhr. Mijs was een vraag ingeko men naar de kosten van de verbouwing der O.L. School aan de Binnenweg. De Voorz. antwoordde hierop, dat hem deze gegevens in een der volgende vergade ringen zullen worden verstrekt, bij welk antwoord dhr. Mijs zich kon neerleggen. Ook :fiad dhr. Mijs een vraag ingediend hoe het stond met het rioleringsvraag stuk, waarop de Voorz. antwoordde, dat dit de volle aandacht van B. en W. heeft doch dat men hiermede ook aan den Haag gebonden is. De-opzichter heeft evenv,'el opdracht een nieu-)v riolerings- plan te maken en B. en W. zullen trach ten dit vóór 1 Maart a.s. ter tafel te brengen. Dhr. Mijs zeide deze vraag gedaan te hebben mede in verband met de riolering der nieuwe straten. In aansluiting op de nieuwe riolering zal het ,riool daar la ger worden gelegd. Spr. meende, dat de nieuwe woningen reeds betrokken zullen zijn eer het nieuwe rioleringsplan uitge voerd is en de vraag is nu of er dan voor die mensen voldoende uitwatering zal zijn. ..-;;:-; ;.S' De Voorz. zeide daarop geen direct antwoord te kunnen geven en dit nadei? te zullen bezien, doch de heer Ie Comte was van oordeel, dat het lager,leggen der buizen als tijdelijke voorziening geen bezwaren oplevert. Wel blijft het riool dan vol staan, maar het water heeft vol doende uitweg. De begroting Drinkwaterleiding 1948 was door de Commissie tot nazien daar van in orde bevonden en. adviseerde bij monde van dhr. van Zielst'tot vaststel ling, wat de Raad overnam. Ook de rekening en verslag Waterlei ding over 1946 was door de Commissie accoord bevonden en adviseerde bij mon de van dhr. Knape tot vaststelling. De Raad ging ook hiermee accoord. Dhr. Van Zielst rapporteerde vervol gens het nazien der begroting Gasfabriek 1948. namens de Commissie, en adviseer de tot vaststelling daar alles accoord was bevonden. Zonder wijziging werd ook deze begroting aanvaard. De gemeentebegroting 1945, begroting Bur. Armbestuur 1945 en de gemeente rekening 1945 werden daarna eveneens vastgesteld. Dhr. Knape had namens de Commissie tot goedkeuring geadviseerd, en ook het Verificatiebureau had geen bezwaren ingebracht. De Voorz. zei, dat de begroting '45 was opgemaakt aan de hand van de gemeente rekening, eigenlijk in omgekeerde volg orde dus. Dit vond echter zijn oorzaak in de achterstand gedurende de oorlogs jaren. Wanneer als laatste stuk van de achterstand de begroting en rekening '46 klaar zullen.zijn is alles ingehaald. Het ligt in de bedoeling deze nog voor het eind van dit jaar ter tafel te brengen, zomede ook de begroting 1948. Volgend jaar is men dan geheel bij. De Voorz. zei dat het de Raad goed zou doe te verne men, dat enkele leden der Ged. Staten, die vorige week een bezoek aan de ge meente brachten, er hun blijdschap over uitspraken, dat men in Sommelsdijk zo vlug opgeschoten was. In verband met enkele opmerkingen van Ged. Staten werd er in de leges-ver- ordening nog een kleine wijziging ge bracht. Zie vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1