DE TROONREDE Nauwelijks zalig Buitenland MEDITATIE rv. -niEui/s BureauPrins Hendrikstraat 122 c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon DruMterij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZAfbRDAG 20 SEPTEMBER 1947 20e JAARGANG No. 1653 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. Prinsjesdag. De dag welke vele plattelandsmensen, maar ook vele stedelingen vrij houden, om een bezoek te brengen aan onze Re sidentie. De traditie wil, dat altoos op die dag het Oranje-zonnetje schijnt, als is het dan maar, dat het even doorbreekt door de wolken. Aan zonneschijn heeft het ditmaal niet ontbroken. De Qpening van de Staten-Generaal. Het hoogtepunt is de rit van onze Ko ningin van het paleis Noordeinde naar het Binnenhof. Ben stoet vol kleur en leven. Vooral als de Koningin in de gou den koets rijdt, omringd door hoge dignitarissen in hun gouden gewaden. Ge ziet dan de Koningin niet komen; ge hóórt ze komen. Het aanzwellend ge juich zegt u, hoe dicht zij genaderd is. Straks bij de aankomst aan de Ridder zaal worden de geweren gepresenteerd. Dan kunt ge reeds in de te koop gebo den blaadjes lezen de troonrede, welke op dat ogenblik wordt uitgesproken te, midden van de beide Kamers der Sta ten-Generaal, in zitting verenigd. Weer is het prinsjesdag geweest. Maar geen ech>te. Er ontbrak wat. Neen, niet „wat". Hetgeen zo me'rrig oranjehart steeds weer warm doet klop pen, ontbrak. Hare Majesteit de Konin gin verrichtte ditmaal de opening niet zelf. Een lichte ongesteldheid belette het haar. 't Is niet de eerste keer, dat de opening van de Staten-Generaal niet door Haar zelf geschiedde. Welgeteld is het de negende keer. Dan ontbreekt er wat. Haar verschijnen temidden van de Staten-Generaal is een symbool van de eenheid van Oranje en Nederland. Maar ook voor de prinsjesdag-houders ont breekt er veel. Ditraaal geen Koningin en geen koninklijke stoet. Vierentwintig gemotoriseerde liuzaren vergezellen de auto van de Koningin, waarin Dr. Beel, de minister-president van het paleis Noordeinde naar het Binnenhof gereden werd, om namens de Koningin de troon rede voor te lezen en de zittingen te openen. De troonrede, een staatsstuk, waarin in algemene lijnen het toekomstig beleid van het Kabinet van Ministers wordt uitgestippeld. Er zijn momenten in het staatkundig leven van Nederland geweest dat het uitspreken van de troonrede een evenement was, het wegschuiven van een gordijn, waarachter tot-dan-toe de plan nen van de regering verborgen waren. Zoiets was nu niet te wachten. Het idea lisme (haast zouden wij zeggen: de over moed) van de eerste troonrede na de be vrijding, heeft reeds lang plaats gemaakt voor een minder hooggestemde verwach ting. Vandaag kondet ge het horen, ook uit de aangeboden millioennota van de Minister van Financiën, dat de moeilijk heden vele zijn. Tegenslag bij de bezuini gingen, heet het. De toon der troonrede is voorzichtig, maar doet ook mat aan. Zij biedt geen houvast. En dat niet alleen met betrekking tot de plannen van de regering. Er spreekt geen rustige kracht uit. Het is eën droge opsomming van wat er allemaal moet gaan gebeuren op wet gevend gebied. Het „hoe" blijft verbor gen. Ook klinkt et geen toon in door van „wacht op onze daden." Maar al te zeer weten wij het, dat het veelal maar een „op zien komen spelen" is. 't Kan zó, het kan ook é.nders. Naar Franse trant wordt overal de weg van dé min ste weerstand» in het bestuursbeleid ge zocht. Van stuk tot stuk behoeven wij deze troonrede, niet te bespreken. De regering heeft heel wat hooi op haar vork. Br zal dit er zal dat. Het is niet veel meer dan een summiere opsomming. Over de rich ting, waarin wij ons bewegen, wordt niet veel gezegd. Maar dat weten wij wel zo ongeveer. En dat doet ons eer vrezen, dan hopen. Over Indië een somber geluid van „ernstige belemmeringen": een „helaas" en een „ten diepste teleurgesteld" zijn. Over de internationale verhoudingen wordt gezegd: „Het valt te betreuren, dat het optreden van de Veiligheidsraad er in het algemeen nog slechts weinig toe heeft bijgedragen, om de bestaande onzekerheid te verminderen." Dat wil dan in gewone taal zeggen, d9,t het op treden van de Veiligheidsraad de be staande onzekerheid heeft doen toene men. Ons komt zo het woord van de Spreukendichter voor: Vertoont gij u slap ten dage der benauwdheid, uw kracht Is nauw. Nu meer dan ooit een vaste hand het stuur van Staat diende te houden, ont breekt deze. Willen wij dan graag optimistische klanken horen? Ach neen, wat zijn ten slotte woorden. Lees het slot van deze .troonrede: Gevoegd bij de vele en grote moei lijkheden, waarmede wij zowel op het nationale als op het internationale ter rein nog voortdurend te kampen heb ben, zal de behandeling van deze veel heid van zaken, evenals in het ver streken zittingsjaar,- grote en voort durende inspanning van u vergen. Op deze inspanning moge, de meer dan ooït voor het slagen van ons men senwerk noodzakelijke zegen Gods rusten. Als wij deze woorden lezen in een staatsstuk, waarvoor een Rooms-Rode regering verantwoordelijk is, dan schrijnt het ons even van binnen. Mensenwerk. Ja, dat is het altijd. Maar er is een mensenwerk, waarbij gebogen wordt voor het recht Gods. En in dat buigen ligt de kracht: „Gdd van den he mel zal het ons doen gelukken." Dan gaat een buigen in 't besef der godde lijke roeping vooraf, en mag mensenwerk volgen. Maar als het mensenwerk voor op gaat, en men buigt niet onder Gods recht, maar heeft het steeds over de rechten van de mens en over het volke renrecht, ook dan als dat indruist tegen alle rechtsbegrip, en Gods zegen wordt er bij verlangd om ons te bevestigen in eigen gekozen wegen heeft dat dan nog enige werkelijke betekenis? Er is wel een verlangen naar „ver nieuwing" (de troonrede zegt het), maar waar wordt gevonden het nationaal we derkeren tot de rechten en inzettingen des Heeren? De rechtvaardige nauwelijks zalig wordt. (1 Petrus 4 18a.) Nauwelijks zalig worden. Vanwege de hitte der verdrukking en het kruis dra gen, de vaak bange wegen en donkere leidingen, die de Heere houdt met zijn volk. En juist de liefste kinderen Gods zitten in de hoek, waar de meeste slagen vallen. Is dat de liefde van God voor zijn gunst- en erf volk? 'Is wel waarheid: Loutere goedheid, liefdekoorden, waar heid zijn des Heeren pafin? Ja, het is GoddelQk waar! Het natuurlijk hart wil er niet aan, dat achter de leidingen Gods zit de lief de Gods; Gods kerk klaagt ook wel on der de tegenheden en nood: Mijn weg' is voor den Heere verborgen en mijn recht gaat mijnen God voorbrj. Nochtans het nauwelijks zalig worden heeft goddelijke bedoelingen; hierin is de wijze opvoed kunde des hemels. God maakt 't zó met den rechtvaardige, dat hem alles moet medewerken ten goede, ter bevordering zijner zaligheid. Door de verdrukkingen en beproevingen, door smartelijke levens ervaringen en bange wegen worden de zonden bitter gemaakt, wordt - de oude mens gedood, gekruisigd en begraven, is er afsterving aan de wereld en hare be geerlijkheid; in die weg is er toeberei ding voor het hemelse, zalige leven, weg gelegd voor alle liefhebbers van des Heeren Naam. Nauwelijks zalig. Vanwege velerlei aanvechting en bestrijdingen, menigerlei benauwenissen en donkere uitzichten kan het zó zwaar stormen en het scheepje der ziel door de overlopende wateren zó worden bedreigd, dat er is vreze voor omkomen. Toch zal er geen omkomen zijn, want de Heere maakt waar de poorten der hel zullen mijn gemeente niet overweldigen. God is de getrouwe HEE RE, die bevestigt de belofte: Mijne goe dertierenheid zal van U niet wflken en het verbond mijns vredes zal niet wan kelen, zegt de HEERE, uw Ontfermer. De rechtvaardige wordt nauwelijks za lig. Gods Kerk is de Kerk ónder het Kruis, een lelie onder de doornen. Gods volk wordt geworpen in de smeltkroes der el lende en de vuuroven der verdrukking ter loutering en reiniging; gelijk Petrus schrijft in het eerste hoofdstuk van be droefd zrjn door menigerlei verzoekingen opdat de beproeving des geloofs, die veel kostelijker is dan het goud, hetwelk vergaat en door het vuur beproefd wordt, bevonden ijvorde te zijn tot lof en ere en heerlijkheid, in de openbaring van Jezus Christus bij het verkregen van.het einde des geloofs, nml. de zaligheid der zielen. De hemelweg is nauw, de zielevijanden stellen zich in het geweer tegen dea Heeren volk, 'doornen en distelen wonden de voet; op reis door hét Baka (moerbei dal steekt hen de hete middagzon, doch dan betoont zich de Heere hun Bron, die een milden regen zendt èn uitstort op zijn bezwijkende erfenis om sterkte aan haar te geven. St. Maartensdijk Ds. Joh. de Bres (Wtordt vervolgd) DE OPENING VAN DE THOOLSE BRUG De Thoolse brug zal op 6 October of ficieus en op. 10 Octoher officieel ge opend worden. Het besluit van de overdracht is Maandag j.l. in de raad van Tholen, zij het onder protest, gevallen. Dat was een belangrijk besluit. B. en W. en de Raad van Tholen zijn niet tegen de overname of te^en een tol- vrije brug, maar het gaat over de wijze hoe het Rijk de brug overneemt. Daar over loopt het protest. Door een der Wethouders en door de Burgemeester is een breedvoerige uit eenzetting gegeven op welke wijze dat is toegegaan. We hebben deze redevoerin gen in extenso in onze Zeeuwse editie afgedrukt. De veerrechten dateren uit 1574, ver leend door Philips van Bourgondië. In 1928, bij het bouwen van de eerste brug, zijn die veerrechten door de toen malige Minister van Waterstaat erkend. O.i. haalde de Burgemeester dan ook terecht aan, dat bij de onteigening van de brug, (evenals bij onteigening grond) de gemeente Tholen volledig schadeloos moet worden gesteld. Uit de kapitaal-be rekening blijkt dat niet. Verenigde Naties. De Vereen. Naties hebben Dinsdag te Tilusking haar tweede zitAigsperiode aangevangen. Dr. Oswaldo Aranka, de afgevaardig de «?an Brazilië, is opnieuw tot voorzitter gekozen. Opmerkelijk was het reeds bij de aan vang, dat er van een ajiti-Russische stemming kon gesproken worden. Op de eerste vergaderingen worden de voorzitters gekozen van de verschillen de commissies, die de afgevaardigden zullen rapporteren en de voorstellen na der uitwerken. Rusland vormt op deze vergaderingen al een vrij sterk blok, doch hier tegen over stelde zich de rest van de wereld. Zo verkreeg b.v. de Luxemburgse minis ter van Buitenlandse Zaken, Joseph Bech voor de zeer belangrijke politieke 'com missie, 42 stemmen, terwijl de Poolse Mi nister Modzelewski, die door Rusland was voorgedragen, slechts 13 stenunen verkreeg. Voor een der functies verkreeg de Oe kraïne 27 stemmen en Cuba 27 stemmen. Het lot viel op Cuba, zodat ook deze Russische candidaat weder werd uitge schakeld. Er wordt nu op Cuba aandrang uit geoefend, om haar plaats aan Rusland af te staan, teneinde Rusland niet te veel te ontstemmen. Ondanks dit, doet hét gemeentebestuur van Tholen alle moeite, de brug van Tho. len geopend te krijgen. De laster, die is rondgestrooid, als zou het gemeentebe stuur tegenwerken om maar tol te kun nen heffen, blijkt ongemotiveerd. De openstelling van de brug wordt vooral door vrachtvervoerders niet blijd schap tegemoet gezien, omdat het ver voer over de pont niet van gevaar is ont bloot. Algemeen vraagt men zich af, wat deze tweede periode brengen' zal. De Griekse kwestie is wel het belang rijkste punt. De commissie, die door de Veiligheidsraad is aangewezen, heeft in haar rapport duidelijk aangetoond, dat Yoego Slavië, Bulgarge en Albanië, niet oprecht handelen en de opstandelingen steunen. De Veiligheidsraad heeft een perma nente commissie benoemd, doch de ge noemde landen sluiten hun grenzen voor deze commissieleden en verlenen geen medewerking. Hiertegen moet nu iets gedaan wor den. De Vereen. Naties hebben vastgesteld,» dat op een onrechtvaardige wijze Grie kenland bedreigd wordt. Alleen, Is het land niet bij machte, aan deze bedreiging het hoofd te bieden, en er gaan nu ge- 'ruchten, dat Amerika met een voorstel zal komen, dat de Vereen. Naties een po. litiemacht in het leven moeten roepen, om bedreigde leden te hulp te komen. Om over alle moeilijkheden heen te ko men, zou Amerika zijn eigen, militaire a,pparaat, daarvoor aanbieden. Eenvou dig gezegd, staat de zaak dan dus zo. Geschiedt er ergens in de wereld onrecht en de Vereen. Volkeren hebben de juist heid hiervan erkend, dan biedt Amerika zijn leger aan, om dat onrecht ongedaan te maken, en orde, rust en veiligheid, zo nodig met de wapenen af te dwingen. Oppervlakkig beschouwd, zou men zeggen, eerlijker kan het niet en toch wordt gevreesd, dat dit punt het grote struikelblok zal zijn in deze periode. Het is echter al meer voorgekomen, dat, als het op een breuk aankwam, Rus land de wereldopinie niet tegen zich wil de hebben. Daarom moet ook thans het verloop worden afgewacht. Behalve Griekenland, is er ook de ne telige kwestie Perzië, waar Russische en Amerikaans-Engelse oliebelangen elkan der kruisen. Zie vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1