Ingrijpende wijziging van de indeling der Flakkeese gemeenten op komst. Voorgesteld wordt 5 inplaats van 13 gemeenten. Tegelijkertijdgrenscorrecties. lll\riDEI1-l1IEUW5 Bureau: Prins Hendrikstraat 122 c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drul^erij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1947 20e JAARGANG No. 1648 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. müllmeter Bij contract speciaal tarief. rie en hun IV uit f EMIGRATIE en KOLONISATIE Wanneer door economische omstandig heden kleinere of grotere groepen van de bevolking in moeilijkheden geraken, dat „het land hen niet meer kan dragen", wordt een uitweg gezocht naar die van de wereld, waar men wél een bestaan denkt te kunnen vinden. Zolang men naar een- ander werelddeel emigreert, om daar een werkkring te zoe- ken in het midden van de daar opgebouw de maatschappij, wordt men deelgenoot van de algemene welstand van dat volk, j in het midden waarvan men zich ves- i tigt. Men kan daar niet geïsoleerd gaan leven. Men moet min of meer eigenvolks gewoonten los laten en zich voegen in [het nieuwe verband. Men wordt in de [stroom opgenomen. Men wordt niet al- I leen mededeelgenoot van de welstand van [dat land, maar men wordt ook in de I geestesstroom of één der geestesstromin- Igen opgenomen. Men kan, als men naar [een der steden van Noord-Amerika gaat, [geen Hollander blijven. Men wordt lang- izamerhand Amerikaan. De kinderen wor- Jden het zeker; de kleinkinderen voor I honderd procent. Men moet zich losma- (ken uit zijn oude volksgemeenschap. Fa- Fmilie- en vriendenbanden mogen er al [blijven bestaan in het oude werelddeel; toch zullen ze rekken. Er zitten altijd twee kanten aan, als bde wens, om naar een ander werelddeel Ite vertrekken, opkomt, geboren uit de fnoodzaak. Er is moed toe nodig, om te |gaan; maar het kan ook zijn, dat de noed ontbreekt, om aan de tegenwoordi ge omstandigheden in eigen land langer tiet hoofd te bieden. ChurchiU, de leider van de oppositie |n Engeland, richtte zich onlangs tot het Bngelse volk, in verban^ met de daar tieersende crisis. Ook daar is, vanwege Be zeer ongunstige economische omstan digheden, een sterke drang om te emi- Teren. Zij, die dat wensen, betonen ener pijds, dat er bij hen nog een zekere on- flememingslust is. Het zijn dus in het g.lgemeen die mensen, die wat in hun aars hebben. En nu deed ChurchiU juist |p deze honderdduizenden, die óf naar nerika óf naar de Dominions willen, een beroep, om daarvan af te zien, de handen ineen te slaan en mèt het Engel- Se volk in harde arbeid de moeilijkheden ^eboven te komen. Hij zou dan willen, ■^at de nationale saamhorigheid zó sterk Iprak, dat die goede werkkrachten zich niet los zouden maken uit het nationaal .ferband. Zo het mogelijk is, zouden wij als Ne- ■ierlanders ook dat standpunt moeten %memen. Hier doet zich altijd de vraag jp, of de gebondenheid aan het eigen folk wel genoegzaam spreekt. Is de nood ^erkelijk zó groot, dat wij beseffen: Wij Weten weg; wij zijn overtuigd, dat on- ;^e roeping binnen ons volksverband op- gehouden heeft; dat wij eer tot last dan 5p)t nut zijn, als wij hier blijven. Ieder moet dat voor zich en zijn gezin uitma- ;Wootmoedig geloof in Gods voor- "enigheid, welke ook spreekt in onze irsoonlijke omstandigheden, is hier voor IS wel een eerste vereiste. Sluit zich ier de weg? Opent zich elders een pad? Emigratie in die zin, dat wij terecht 'men temidden van een geordende laatschappij in een ander werelddeel, fordt steeds moeilijker. Vele wegen, die •eger openstonden, zijn nu gesloten. Dan blijft er misschien nog een andere rm van emigratie over: Die van kolo- iatie. Er zijn nog genoegzaam grote gebieden wereld over, waar schier geen rveUng woont. Men kan met een klei- e of grotere groep naar zulk een ge- trekken. Men vindt daar geen ste- om te bewonen. Geen akkers die men kan bezaaien. Er is dikwijls geen onder vinding van wat daar groeien wil. Men moet daar primitief leven. Alles van de grond op inrichten. Een voorbeeld van een dergelijke kolo nisatie hebben wij voor ogen. Juist is het honderd jaar geleden, dat een grote groep kolonisten onder leiding van Ds. V. Raalte naar die nieuwe wereld trok, om zich daar een bestaan te verwerven. In ons land gaan er stemmen op, om te koloniseren. De geschiedenis van deze kolonisten heeft wel getoond, wat ontzaglijke moei lijkheden daaraan verbonden zijn. Het enige wat men daar vindt is de grond. Is deze vruchtbaar, of althans vrucht baar, te maken? Men leeft afgesloten van de mensenmaatschappij. Men is op zich zelf en elkaar aangewezen. Er moet ten slotte leiding zijn. Een der dingen, welke het voor sommigen zo aantrekkelijk maakt, is, dat men ééns geestes is. Men is niet als Lot in Sodom. Maar het be derf der zonde neemt men mee, zowel als de monnik dat doet naar het kloos ter. Andere voorbeelden hebben wij in de trekkers naar Zuid-Amerilla. Hier droeg het wat minder het karakter van kolo nievorming. De oude voortrekkers reis den van plaats tot plaats. Men moet afdalen van de cultuur naar de natuur, streeft er aanstonds naar, om van de natuur op te klimmen tot een zekere cultuur. Worden de menigvuldige, moeilijkhe den wel beseft? Misgewassen; gebrek aan ervaring in de bijzondere omstandig heden; het ontberen van de nodige hulp middelen. Ziekten. Vervulling der gees telijke behoeften. Maatschappelijk en godsdienstig onderwijs van onze kinde ren. Sociale spanningen. Onderlinge ver deeldheden. Criminaliteit. De taalkwes tie. Tenslotte mene men niet, daar een klein Nederlandje te kunnen stichten. Al zal het proces wat langzajner ver lopen; uiteindelijk zal men toch samen moeten groeien met de natie, waartoe het grondgebied behoort. Gods hand leidt de natiën, ook in hun ontstaan. De aarde wordt hoe langer hoe meer vervuld. Hoe vast wij ons ook wa nen in onze steden (bouwde zich Kaïn niet reeds een stad?) wij zijn alle reizi gers. De kinderen worden verzadigd en laten hun overschot hun kinderkens achter. Wij hebben hier geen blijvende stad. Mogen wij, vervullende onze tijdelijke roeping hier of elders niet verzuimen een toekonlende te zoeken. HET GROTE GEVAAR. o Rusland speelt in de internationale verhoudingen een grote rol. Niet alleen als staat maar ook door het communisme. Inzonderheid in de ver gaderingen van de Verenigde Naties en de Veiligheidsraad voert Rusland een po litiek waardoor de internationale ver houdingen en tegenstellingen steeds scherpere vormen aannemen. Men kan gerust zeggen, dat Rusland een bedreiging voor de wereldvrede vormt. Daarbij gesteund door zijn satellieten. de communisten, die overal een vijfde colonne vormen. Rusland, dat het Oos ten van Ehiropa en de Balkan in zijn in vloed en overheersing houdt. In die lan den alle vrijheid belet en belemmerd. Een lajid, dat in naam democratisch is, maar dat in wezen politiestaat vormt. Ben zuivere dictator, zij het- dan met com munistische inslag. Dictatuur, hetzij fas cistisch of communistisch, onbestaan baar met de werkelijke vrijheid van de mensheid. Rusland met zijn communistische dic tatuur is een land, dat aanstuurt op ver warring en chaos in alle andere landen. Het altijd er op toelegt om verwar ring aan te richten en in de internatio nale verhoudingen alle constructieve ar beid belet. Een werkelijk gevaar voor de wereld vrede. Steeds gereed staat met zijn veto, waardoor werkelijke arbeid ten enenmale onmogelijk is. Er is geen kwestie of Rus land mengt er zich in en sticht verwar ring en stuurt aan op chaos en voorbe reiding van de wereldrevolutie. Alle vol ken van Oost-Europa houdt het gevan gen met inbegrip van de Balkan en het dreigt West-Europa te overstromen. De chaos over de gehele wereld ten bate van zijn eigen belangen. En zulk een land voert in de vergade ringen van de Verenigde Naties het hoogste woord en met zulk een land ver gadert men om de wereld vooruit te brengen. De grootste dwaasheid. In- plaats van het gevaar openlijk aan te wijzen en zich te onttrekken aan zulke vergaderingen gaat men voort elkaar te bedriegen en met elkaar te huichelen. Door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is aan alle collega's van Burge meester en Wethouders op de Flakkeese gemeenten een schrijven gezonden, waar in wordt medegedeeld, dat zij het- wen selijk achten om wijziging te brengen in de gemeentelijke indeling van Flakkee. De tegenwoordige indeling brengt vol gens het oordeel van Ged. Staten reeds geruimen tijd moeilijkheden met zich, waarom dan ook de gemeentegrenzen, waar deze botsen met de practijk, naar behoefte zullen worden gewijzigd. De -sa menvoeging van Middelhamis en Som- melsdtjk is allereerst een voor de hand liggende oplossing, temeer, daar de be woners van deze gemeente bij elkander winkelen en er een intensief verkeer tussen beide gemeenten bestaat. Ook de eigenaardige situatie te Dirksland vraagt om een oplossing, daar een gedeelte van de Oostzijde van dit dorp tot Melissant's grondgebied behoort, terwijl het daarop aansluiteEtde Kralingen weer onder Som- melsdijk resorteert. Het grondgebied van Ouddorp strekt zich uit tot in de be bouwde kom van Goedereede, wat de woningbouw weer moeilijkheden in de weg legt. Het station van Nieuwe Tonge staat op 'Sommelsdijk's gebied en tal van andere grensbepalingen scheppen eigen aardige situaties. Om al deze en meerdere hinderpalen uit de weg te ruimen hebben Ged. Sta ten mede met het oog op een groot scheepse bezuiniging wat betreft het voor iedere kleine gemeente benodigde bestuurs- en administratiefapparaat een ontwerp voor een nieuwe indeling van de Flakkeese gemeenten gemaakt, wat door de colleges van B. en W. in een der eerstvolgende vergaderingen de gemeenteraden zal worden voorgelegd. De gemeenteraden kuimen dus hierovei' hun gevoelens uitspreken en eventuele ad viezen indienen, welke vóór 1 November a.s. aan Ged. Staten moeten zijn kenbaar gema.akt. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten om alle 13 Flakkeese gemeenten op te heffen en daarvoor 5 nieuwe ge meenten in de plaats te stellen. De nieuwe indelinig. De nieuwe indeling van Flakkee wordt als volgt voorgesteld: Samenvoeging van Ouddorp, CSoede- resde en Stellendam tot een oppervlakte van 5555 H.A. met 6807 inwoners. Samenvoeging van Melissant, Dirks land en Herkingen tot een oppervlakte van 4573 H.A., met 6188 inwoners. Samenvoeging van Middelhamis, Som" melsdyk en Stad aan 't Haringvliet tot een oppervlakte van 3432 H.A, met 9172 inwoners. Sajnenvoeging van Nieuwe Tonge en Oude Tonge tot een oppervlakte van 4268 H.A., met .5682 inwoners. Samenvoeging van Den Bommel en Ooitgensplaat tot een oppervlakte van 3614 H.A., met 5290 inwoners. Bij deze nieuwe indeling zal dan te vens een stuk van Sommelsdijk (Kralin gen) aan Dirksland komen en een uit stekend stuk van Melissant bij Sommels dijk worden gevoegd. Zo zal er ook een stuk van Middelharnis en van Sommels dijk bij Oude Tonge worden getrokken, terwijl daartegenover weer een gedeelte van Oude Tonge aan Middelhamis komt. Ook de Kranendijk, die thans onder Den Bommel behoort, komt als de voorge stelde wijzigingen doorgaan, onder Oude Tonge. Hebben de gemeentebesturen hun oor deel over de wijzigingen uitgesproken en aan Ged. Staten kenbaar gemaakt, dan kan de wets-procedure beginnen. On ze lezers zullen er zeker belang in stel len, hoe een en ander dan verder ver loopt. De gang van zaken is dan als volgt. Een gemotiveerd verzoek tot grenswijziging wordt door Ged. Staten gericht aan de Kroon, welk verzoek ver. gezeld moet zijn van een mening der ge meenteraden der betreffende gemeenten.- Daarna besluit de Kroon of het verzoek verder in behandeling zal worden geno men. Wordt daartoe besloten, dan nodigt de Minister van Binnenlandse Zaken Ged. Staten uit om een ontwerpregeling te maken met kaarten en toelichtingen. Deze moeten dan hinnen een door de Minister te bepalen tijd aan de betrok ken gemeenten worden gezonden, waar na de Burgemeester ze 30 dagen ter in zage legt op het gemeente-secretarie, zo spoedig mogelijk na de ontvangst. In de nieuwsbladen wordt deze ter-visie-leg- ging, aangekondigd. Ieder ter' plaatse wonend rechtspersoon is gerechtigd zijn bezwaren schriftelijk bij Ged. Staten in te brengen, wat drie weken na de ter- visie-legging moet zijn geschied. Ook de gemeenteraden brengen hun gevoelens ter kennis van Ged. Staten binnen een door hun vast te stellen termijn én ver gezeld van de notulen der betreffende raadsvergaderingen. Vervolgens deelt het college van Ged. Staten het oordeel van de ene gemeen teraad aan de andere mede, zodat een grondige uitwisseling van gedachten tus- Zie vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1