Onze Landbouw Stakende bakkers GEEN HOUT VOOB WEDEROPBOUW, WEL VOOB EEN DANSVLOEE. HET COMMUNISME IN DE WERELD EIIAI1DEI1-I1IEU1I/S Bureau: Prins Hendrikstraat 122 c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon DruMcerlj 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID-HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1947 20e JAARGANG No. 1646 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. millimeter Bij contract speciaal tarief. •Vóór de grote oorlog overheerste de inening, dat wij het van de landbouw niet moesten hebben. Het droogleggen van de verschillende Zuiderzeepolders was niet nodig. Het was veel te kost baar. Nimmer zou dat zijn geld op kun nen brengen. In afkerigheid daarvan, werden zelfs wel voorspellingen van gro te onheilen gewaagd. Als men -het met een potloodje op een papiertje uitreken de, kon men veel goedkoper met zijn goud in Zuid-Amerika graan kopen. De kwaliteit was beter, de prijs lager. Waarvoor zouden wij bouwgrond verwer ven, dat per H.A. zoveel geld kostte? Die theoriën Vvorteïden, welbeschouwd, in de vnening-, dat wij rijk genoeg waren, en waarom zouden wij nu die rijkdom men besteden aan grondontginningen, terwijl wij er zó levensmiddelen voor in het buitenland konden kopen? Thans is er wel wat meer waardering voör onze landbouw. Bij de algemene verarming zijn wij het ons bewust gewor den, dat onze bodemrijkdom een reëlere waarde heeft dan het goud, dan wij nu kwijt zijn. Het is waar, wij zullen het zonder voortgezette industrialisatie niet kunnen stellen. En een gedeelte van de indus triële producten zullen wij af moeten zet ten naar het buitenland, om daar we derkerig weer andere noodzakelijke din gen voor in ruil te kunnen ontvangen. Maar landbouw, tuinbouw en veeteelt zullen onmisbaar blijven. De bevolkingsdichtheid van Nederland neemt nog steeds toe. Hierdoor wordt een steeds groter oppervlakte voor wo ningbouw in beslag genomen. Een ge deelte daarvan wordt onttrokken aan de bodemteelt. Dit brengt met zich de eis, van steeds groter intensivering van de bodemteelt. Met andere woorden, het streven zal moeten zijn om de opbrengst per H.A. zo groot mogelijk te maken. Bij wijze van spreken: Ieder hoekje moet worden benut; de meest rationele methoden zullen moeten worden toege past; ook die gronden, die slechts door moeizame bearbeiding productief zijn te maken, moeten worden bewerkt. Het stelt de eis van hard werken. Hierop moet meer en meer worden gelet. De bouwgronden moeten niet in handen wor den gebracht van hen, die de bekwaam heid en de bereidheid missen, om dit in toepassing te brengen. Daarbij moet als eis van goed beleid er naar gestreefd worden, om zo moge lijk die gronden voor woningbouw te be stemmen, welke minder geschikt zijn voor cultuurgrond. Nu zit daar iets te- genstrijdigs in. Waar de grond het vruchbtaarste is zal de bevolkingsdicht heid toenemen, daar zal ook de woning bouw toenemen en dus grond aan de bodemteelt worden onttrokken. Dit brengt logisch mee, dat de industrie ge vestigd moet worden in die streken, waar de bodem het armste is. 'In de oorlogsjaren is er wat meer waardering gekomen voor onze land bouw. Men is het zich bewust geworden, dat hier de meeste bestendige factor voor de welstand van het land wordt gevonden. Er moet in de landbouw hard worden gewerkt. Nu was er ook vóór de laatste wereld oorlog een sterke drang naar de stad. Daar komt men gemakkelijker aan de kost. Er was geen waardering voor hen, die in land- en tuinbouw werkzaam wa ren. Maar ook men waardeerde het zelf niet, om er in werkzaam te zijn. Nü nog weet men in de oorlogstijd niet aan werk krachten te komen om de oogst binnen te halen. Er is ook een bestendige geestelijke factor in land- en tuinbouw en veeteelt. Nog steeds geldt het Schriftwoord: De hand des vlijtigen zal gezegend worden. Het Tweede Kamerlid Stapelkamp heeft de minister van W(ederopbouw en Volks huisvesting schriftelijk gevraagd, of het hem bekend is, dat in Renkum niet vol doende hout beschikbaar is voor de her bouw van huizen en boerderijen, terwijl wel hout aanwezig was om een nieuwe dansvloer in een hotel ter plaatse te leg gen. Verder vroeg de heer Stapelkamp o.m. of de minister bereid was te bevor deren, dat dit hout alsnog voor de we deropbouw ter beschikking komt. -O- SCHANDAI^IG AANBOD IN DEN HAAG. Men kan het geloven of niet, maar enige wandelaars hebben verleden week in de Herman Costerstraat bij het Hob- bemaplein te 's-Gravenhage het aanbod gekregen een kind van drie maanden over te nemen tegen de prijs van tweehonderd gulden. De Rotterdammer schrijft daai'bij: Ti-agisch? Schandalig? Zielig? Wij ge loven dat deze woorden nog niet vol doende tot uitdrukkig brengen wat achter deze straatventerij op een zonni ge morgen in Augustus 1947 in de Resi dentie schuilt. Dat men ansichtkaarten, veters, fruit of andere dingen op straat te koop aanbiedt: het wekt geen be vreemding in een grote stad. Maar wij vragen ons af: waar moet dat heen, wanneer een ouderpaar zijn kind tegen een zacht prijsje kwijt wil? Bij informatie is ons nog gebleken dat hier sprake is van het echtpaar v. d. V. uit het woonwagenkamp te Voorburg, dat in Den Haag wandelde en bij ver schillende voorbijgangers informeerde of iemand soms het kind van drie maanden dat in de woonwagen was achtergelaten, wilde overnemen. In ieder geval heeft dit echtpaar nog zoveel liefde betoond voor het kind, dat het de kleine stak- kerd niet te vondeling heeft willen leg gen, maar het is toch verschrikkelijk, wanneer een moeder zover komt dat zij wel het kind kan verkopen. De politie heeft het echtpaar op straat aangehou den en opgesloten. Man en vrouw ont kennen dat zij het aanbod hebben ge daan, maar voorbijgangers hebben het' echtpaar herkend en bevestigd dat hun een dergelijke offerte was gedaan. De rechter staat hier voor een moei' lijke taak. GEESTELIJKE VEBZOEGING DER MILITAIBEN. De generale synode der Geref. Gemeen ten besloot, dat deputaten ad hoc bij de overheid een klacht zullen indienen in zake het houden van vlaggenparade op de schepen op de dag des Heeren en er op zuUen aandringen, dat in elk geval zij die gewetensbesrwaren hebben daar van zullen worden vrijgesteld. De synode besloot ook de gemeenten op te wekken inzake de geestelijke ver zorging der militairen aan hun verplich. tingen te voldoen. Er gaat een zegen .uit voor heel het land. De vlucht van het platteland wijst op een geestelijk verval. De beste tradities wor. den bewaard op het platteland. Daar vindt ge het minste van het communis me. Daar vindt ge het meeste de gods dienst betracht. Daar is het zedelijk peil het minst gezonken. Daar is de tevreden heid het grootst. Dat mogen wij wel waarderen. Ook in dat opzicht moge land- en tuinbouw niet in verachting komen en gewaardeerd worden als van grote zegen voor ons land. EEN EXTRA VLEESBON. Als gevolg van de langdurige droogte is er onvoldoende voeder voor het vee. De laatste weken is er dan ook een toe nemend aanbod van slachtvee waar te nemen. De vries- en opslagcapaciteit is echter niet voldoende, om het gehele aanbod te verwerken. Daarom is besloten deze week aan personen van 33 jaar en ouder een extra rantsoen van 100 gram vlees toe te wijzen. In verband hiermede maakt het C.D.K. bekend, dat voor personen geboren in 1942 en vroeger van 19 t.m. 30 Augustus op bon K 03 vlees 100 gram vlees ver krijgbaar is. ------O------ LET Oa? uw HOEVEELHEID SLAOLIE! De Keuringsdienst verzoekt er de aandacht op te willen vestigen dat de 120 gram slaolie, welke op de bon wor den verstrekt, geen 120, maar ruim 130 kubieke centimeter meten. Slaolie is iinmers lichter dan water. Zo moet bijvoorbeeld iemand die vijf bonnen inlevert daarop niet zes maat jes, doch zes en een half maatje ontvan gen en anderen naar verhouding. Nieuw Nederland publiceert cijfers over het aantal actieve leden der communistische partij in de wereld. We lezen in dit artikel o.a. het volgende: „United Press-heeft een onderzoek in gesteld naar het aantal actieve leden der communistische partij in deze wereld. En het resultaat van dat onderzoek, hetwelk wij gepubliceerd vonden in de Gazet van Antwerpen, wijst uit dat dit aantal 20 millioen bedraagt. Hiervan bevindt zich 85% in Europa en Rusland, terwijl als merkwaardige bizonderheid wordt mede gedeeld, dat er ongeveer tweemaal zo veel leden der communistische partij in andere Europeese landen zijn dan in de Sovjet-Unie zelf. Het rapport vermeldt de volgende cij fers: Rusland 6.000.000; Europa (zonder Rusland) 11.304.625; China (naar schat ting) 2.000.000; Azië (zonder China, Rusland en Klein-Azië) SOl.boO; Nabije Oosten 13,700; Noord-Amerika 141.000; Zuid-Amerika 340.000. Buiten Rusland vindt men in Europa het grootste aantal leden in Duitsland, naar schatting 2.221.125 met inbegrip van de socialistische eenheidspartg in de Russische zone. Dan volgen de commu nistische partijen in Frankrijk en Italië, elk met een getalsterkte van naar schat ting 2 millioen. Zij worden op de voet gevolgd door Tsjecho-Slowakije met 1.700.000. Voor Joegoslavië is het getal vermoedelijk hetzelfde, doch men kon geen ledental in handen krijgen, daarom werd Joegoslavië niet in het rapport op genomen. Alle overige Europese landen hebben betrekkelijk machtige communis tische partijen. De grootste is de Bul gaarse, met 850.0OO, gevolgd door Hon garije met 650.000, Polen met 600.000. Voor Oostenrijk zijn deze cijfers 175.000, voor België lOO.OOO voor Groot-Britta- nië 43.000." Waimeer we deze cijfers lezen, moeten wel onder de indruk komen van de ge weldige invloed, die het communisme juist in ons werelddeel heeft. Het is een macht, die steeds driester gaat optreden en voor geen enkel middel treugdeinst. De cijfers hierboven geven alleen ma.ar de aantallen actieve leden aan, Millioe- nen anderen brengen hun stem bij ver kiezingen op de communistische lijsten uit. Overigens echter blrjft het ook ten aanzien van de communisten waar: De Heere regeert. De hel kan wel woeden, maar de Heere houdt Zijn Kerk in stand. Te Amsterdam zijn Maandag de bak kers op een klein gedeelte na voor 3 dagen in staking gegaan, naar aanlei ding van de beslissing van Min. Mansholt om niet terug te komen op de verlaging subsidie meelprijs met 1.70 per 100 kg, wat neerkomt op i cent per brood. Vol gens de Bakkerij-stichting zouden de bakkers in de vijf grote steden op 100 grote broden 2.76 verlies lijden. Met dit cijfer ging de accountantsdienst van het departement niet accoord en de mi nister bleef bij zijn besluit. Tal van bak kerijen in andere plaatsen hebben het voorbeeld van Amsterdam gevolgd en zijn mede in staking gegaan. Maatregelen der Regering. Een staking in de bakkerij van een omvang als die, welke thans in het bij zonder in de hoofdstad en enkele andere grote steden plaats heeft, verstoort in ernstige mate de normale gang van za ken in onze samenleving. Degenen, die een dergelijke actie als wapen in een strijd om persoonlijke belangen han teren, nemen daarmede een grote ver antwoordelijkheid op zich jegens hun medeburgers. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft dan ook en kele maatregelen genomen, welke in een dergelijk ernstige toestand passend zijn. In de eerste plaats zal worden over gegaan tot het vorderen van een aantal bakkerijen, teneinde onder beheer van de overheid een beperkte voortzetting van de broodvoorziening te handhaven. Daar naast zal aan comhinaties van consu menten i(groepen personeel van grote be drijven enz.) het mogelijk worden ge maakt op broodbonnen gezamenlijk bloem te betrekken. Aan de daarvoor in aanmerking ko mende gemeentebesturen zal worden aanbevolen eigen verkoopplaatsen voor' bloem op enkele piunten in de gemeente in te richten. PBOF. Dr. K. SCHILDER NAAR AMEaUKA. 1 Prof. Dr. K. Schilder, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool (art. 31) te Kampen is Vrijdag 15 Aug. met het s.s. ,,Veendam" naar Amerika vertrokken. Hij zal dwars door Amerika reizen van Oost naar West, lezingen houden, conferenties bijwonen en op vele plaat sen preken. Eind November zal Prof.. Schilder naar Nederland terugkeren. BACONVAKKENS DIENEN OP TIJTD GELEVERD TE WORDEN. Omstreeks half Juli is voor varkens houders in verschillende provincies de gelegenheid opengesteld mestcontracten af te sluiten voor baconvarkens. In deze mestcontracten zijn bijzondere voorwaar den opgenomen, o.m. dat de levering zal plaats hebben op een door het Bedrijf schap voor Vee en Vlees nader aan te wijzen ontvangstplaats en in één der maanden September t.m. December, weL ke in het desbetreffende contract ver meld staat. Gebleken is, dat in enkele gevallen nu reeds baconvarkens geleverd worden, zonder dat voor de levering ontvangst- plaatsen zijn aangewezen. Dit is in strijd met de bepalingen, welke in het mest- contract voor baconvarkens zijn opgeno men. Voor baconvarkens, op overnameplaat- sen worden aangevoerd, worden dan ook niet de door baconvarkens vastgestelde prijzen uitbetaald, doch de normale prq- zen, welke voor slachtvarkens gelden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1