DE BON-LOZE SIGAAR ^aad ^JOMtndUdJjk Westelijk deel van Java Is thans van de republiek afgesneden III\I1DEI1-I1IEUW5 Bureau: Prins Hendrikstraat 122 c Middelharnis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drulakerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor Je ZUID HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN WOENSDAG 30 JULI 1947 20e JAARGANG No. 1640 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 et. p. mil imeter Bij contract speciaal tarief. De Overheid weinig efficiënt- De Nederlandse sigaren-rokers, die vol verwachting hebben uitgezien naar de door de regering aangekondigde maat regel, dat in het vervolg de sigaren „vrij" zouden zijn, dus weer normaal ver krijgbaar, zijn in deze verwachting wel zeer teleurgesteld. Het bericht hierover door de regering gepubliceerd, gaf de indruk, dat men al les goed had overzien en de bonloze si gaar, zij het niet overmatig, maar dan toch wekelijks in een gegarandeerd minimum zou verkrijgbaar zijn. Er waren kranten-berichten, dat kleine fabrikanten en z.g. thuiswerkers" met grote onverkoopbare voorraden zaten, dat de sigaren-winkels zelf flinke voor raden hadden, zodat de Overheid een ze kere consumptie aan sigaren zou kunnen garanderen. Hoe ging het er in ons land over 't algemeen naar toe, toen de sigaren vrij kwamen? Er was van de eerste dag af een run op de winkels: die het konden betalen ^gingen met kisten vol naar huis, terwijl anderen zich met slechts enkele sigaren moesten tevreden stellen. Wij willen de schuld hiervan niet al leen op de Overheid schuiven: het publiek was kooplustig en de sigarenwinkeliers vrijgevig. Regeren is echter vooruitzien en wij menen dat de Overheid ook in deze maatregelen had moeten nemen om de chaos die nu ontstaan is ,te voorko men. Ter verontschuldiging wordt de devie- zcnpolitiek van de regering in het geding gebracht het gaat er echter niet over, dat er minder sigaren zijn, maar over het feit dat het bonloze systeem een zeer on gelijke verdeling heeft teweeg gebracht. De sigarenwinkeliers op het eiland, die v,ij ovei dit onverkwikkelijke geval heb ben gepolst en die inderdaad trachten de kleine'wekelijkse voorraad zo goed mo gelijk onder de klanten te distribuereïi, drukten de wens uit: waren de sigaren maar op de bon gebleven! Men raakt kIsEten kwijt en er is in sonmiige geval len concurrentie ontstaan. Was het nu niet veel beter geweest telkens „een extra sigarenbon" uit te reiken en zou daardoor de verdeling niet veel billijker zijn geweest? Tüans is het zo, dat de „vrije sigaren" voor een groot deel bij de zwarte handel terecht zijn gekomen en over de grenzen v.eiden gesmokkeld. Het Alg. Handels blad meldde, dat, toen de berichten op doken dat de sigaren van de bon kwamen bij d(; smokkelaars aan de grensstreek grote orders sigaren werden geplaatst. Op het ogenblik kan men tegen zwar te prijzen gelukkig niet overal beter aan zijn rokertje komen, dan langs de gewone weg. Wij achten het gelukkig, dat er in de distributie-regeling langzamerhand en kele artikelen kunnen worden vrijgege ven. Maar onze regering dient toch ook een weinig efficiënt te zijn bij het los laten van een regeling. Hierin is men te kort geschoten en kan men spreken dat de „bonloze sigaar" een mislukking is geworden. Dat had o.i. anders kunnen zijn. Nederland bereid tot interim-regering. In een tweede radiorede, bijzonder be stemd voor de Verenigde Staten, Austra lië, Malakka en NVuw-Zeeland, heeft medegedeeld dat de Nederlandse regering bereid is een interim-regering in Indone sië te installeren voor de overgangspe riode, met medewerking van Java, Su matra, Borneo en Oost-Indonesië. ïn deze rede behandelde dr. v. Mook koorts dezelfde punten, welke hij in zijn voorafgaande radiotoespraak had aange roerd. Gemotoriseerde Nederlandse troepen hebben op 40 km ten Zuiden van Soe- kaboemi de kust van de Indische Oceaan bereikt, waardoor het Westelijke gedeel te van Java is afgesloten van de repu bliek. Deze troepen bezetten daar Pala- boehanratoe aan de Wijnkoopbaai. Tegelijkertijd werd het Nederlandse bruggehoofd aan de Noqrd-Westkust van Java vergroot door een landing van ma riniers bij Tegal, die daarbij contact heb ben gekregen met uit Batavia opruk kende Nederlandse troepen. Intussen wordt uit Oost-Java gemeld, dat de Nederlandse troepen verder op rukken; en dat van gezaghebbende repu blikeinse zijde het verlies van Malang zo goed alg zeker wordt beschouwd. Het schijnt, dat Nederlandse verkennings troepen zelfs reeds in Malang zijn ge weest. Volgens een zegsman te Batavia is de eerste phase van het politionele optreden op Java achter de rug. De volgende taak der Nederlandse troepen zou dan zijn. West- en Oost-Java verder van Midden- Java af te snijden, om hierna in die ge bieden besturen in te stellen. Volgens dezelfde woordvoerder zou tot een op mars naar Djokjakarta niet officieel be sloten zijn. Laatste cijfers: 41 doden Blijkens het Nederlandse legercommu- niqué bedragen de Nederlandse verliezen tot en met 26 Juli in totaal 41 doden, 75 gewonden en 8 vermisten; in deze cij fers zijn ook enkele nagekomen meldin gen verwerkt. Legerberlcht van Maandag OLIEVELDEN EN KOLENMIJNEN DEZEX BATAVIA, 28/7. Het officiële leger- communiqué van Maandagmorgen luidt als volgt: West-Java: Pengalengan, 30 km ten Zuiden van Bandoeng, werd bezet. Na in Tegal aanvankelijk zwakke tegenstand te hebben geboden, wierpen de republi keinse troepen aldaar hun uniformen en wapens weg en juichten de Nederlandse troepen langs de weg luide toe. z Sumatra: Op Zuid-Sumatra werden Mocara-Enim en Lahat ten Zuidwesten van Palembang bezet. De Nederlandse troepen zijn hiermede thans circa 156 km van Palembang opgemarcheerd. Ten Zuidwesten van Medan hadden verkenningsacties plaats. Overigens zijn geen bijzonderheden te melden. De Nederlandse luchtmacht verichtte uitgebreide verkenningsvluchten en wierp levensmiddelen en voorraden ten behoeve van de troepen uit boven de voorste lijn. Zijn de architecfen-bureaux semi - overheids - flessen trekkerijen Onder leiding van Weth. Dijkers kwam Vrijdagavond de gemeenteraad van Som- melsdijk bijeen, welke vergadering be legd moest worden inzake de afhande ling van een kasgeldlening. De notulen werden na opening met gebed aangehou den tot de volgende vergadering. En kele ingekomen stukken, w.o. de terug ontvangen goedgekeurde begroting '47, enige goedgekeurde raadsbesluiten en bericht van dhr. Hoogmoed en Heijboer dat zij resp. hun benoeming als 3e gem. werkman en onderwijzer O.L.S. aanna men, werden voor kennisgeving aange nomen. Ook was er een rapport van de be zoeksters van de bewaarschool te S'dijk, waarbij dhr. v.' d. Boogert opmerkte, dat er in het rapport staat dat het de be doeling is de kinderen van 3 jaar er af te nemen en van 5 en 6 jaar toe te la ten. De limiet voor toelating was toch 4 jaar? De Voorz. zei, dat kinderen beneden de 4 jaar niet mogen worden aangeno men. Daarna werden de pensioengrondslagen ondei-wijzend personeel vastgesteld en er^n wijziging der verordening op de hef fing van leges en rechten van de Burg. Stand goedgekeurd. Besloten werd de bij de Raffeisenbank te Utrecht lopende kasgeldlenmg ad 60.000.wederom voor een jaar aan te gaan, doch thans op een rentevoet van 1%%. Vervolgens kwam aan de orde de aan koop grond en aanvaarding grond in erf pacht voor aanleg straten. De Voorz. lichtte hierbij toe, dat de woningbouwver. grond heeft aangekocht waarvan het gedeelte, voor straten be stemd, aan de gemeente zal worden over gedragen. De grond voor de gemeente EERST STRATEN, DAN WONINGEN J zal ter besparing van transportkosten rechtstreeks van de eigenaars aan de gemeente worden overgedragen. De aanleg weg naar de St. Nicolaas- dreef zal een bedrag vorderen van 17.200.waarvan 1076.ten laste van de gemeente komt en het restant door de woningbouwver. wordt betaald. Dhr. Blok informeerde hoe het gaat met de kostenverdeling, nu de aan te leggen weg alleen nog maar aan de N. Zijde bebouwd wordt, waarop de Voorz. antwoordde, dat het een brede straat wordt met een plantsoen in het midden. Met de Z. zijde komt het dus later in orde, omdat het eigenlijk 2 wegen zijn. Dhr. Knape meende dat het uitbrei dingsplan ter sprake gebracht zou wor den, doch de Voorz. zei, dat dit gebeuren zal als de Burgemeester weer present is. Dhr. Knape raadde aan niet verder te springen dan de stok lang is. Straks zijn er goede wegen, zonder bebouwing. De Voofz. zeide dat een gedeelte van de nieuwe weg inderdaad bebouwd wordt tot aan de St. Nicolaasdi-eef, terwijl in de dreef ook vier hulzen zullen komen.; De woningbouw is dringende noodzaak en gaat door; daarom moeten er vooraf straten zijn. Dhr. Knape was van oordeel, dat par ticuliere bouwers geen kans kregen en sprak er zijn afkeuring over uit, dat een vreemde snoeshaan er tonnen van op strijkt, De Voorz. antwoordde hierop dat de particuliere bouwers aan de beurt komen als er meer materialen disponibel zijn. Er moet gebouwd worden en de woning bouwver. heeft het initiatief genomen. De kwestie van het toezicht daarop acht te spr. niet aan de orde. Dhr. Blok wees op de noodzakelijkheid van de aanleg van straten alvorens er gebouwd wordt. Onze voorgangers van 30 jaar geleden hadden geen oog voor de uitbreiding. Wat het architectenbureau betreft, zei spr., dit wordt ons van Rijks wege opgelegd. Dat de eigen mensen kon den bouwen, daar is gelegenheid voor ge weest. Gelukkig ,dat er een vreemde snoeshaan geweest is, anders had de bouw niet doorgegaan. Spr. wees daarbij op het verschil van de inschrijvingsbe dragen. Dhr. Knaps noemde het semi-overheids flessen trekkerijen. Er wordt ontzaglijk veel gerekend voor het maken van te keningen e.d. Als dat er allemaal af ging zouden de huizen heel wat goedkope? worden. De Voorz. hamerde op deze scherpe uit drukking en zei dat de woningbouwver. bouwt volgens de voorschriften van het Rijk. Alle mogelijke medewerking is ver leend en ook Wederopbouw is in alles ter wille geweest. Door het geluk dat S'dijk een lage inschrijver heeft gehad zal de bouw worden gegund in tegenstel ling met andere gemeenten. Gezien de schreiende noodtoestand op woninggebied moeten we aan de bouw onze beste krachten geven. Dhr. Ie Comte was het met dhr. Blok eens, dat er eerst straten moeten komen. Jarenlang is daarvoor gevochten. Als er straten zijn is er gelegenheid tot bouwen. Eir is een conferentie geweest met het Streekbureau, waar naar wegen werd gezocht om op Flakkee toch tot bouwen te geraken. S'dijk is de enigste gemeente waaraan vergunning wordt verleend. Dhr. Blok wees er nog op, dat hij de tarieven van het architectenbureau ook hoog vond, doch het bureau Niepoth is dwingend voorgeschreven. Daar tegenin gaan zou de woningbouw vertragen. Dhr. Knape was van mening, dat als alle gemeente de koppen bij elkaar sta ken, grote kans was de kosten te druk ken, waarna dhr. Ie Comte op een heer send misverstand te dezer zake wees. We architect ontvangt niet 8% van de be- stedingskosten, doch van de bouw kosten, berekend naar Mei 1940. Boven dien betaalt het Rijk de woningen, waar om dit het recht aan zich houdt voor hun eigen geld de architecten aan te wijzen. Dhr. V. d. Boogert vond de aanlegkos- ten der wegen zeer hoog en drong aan op vereenvoudiging van het schema. I>hr. Ie Comte zei, dat de riolering, die nog beneden de raming gebleven was. alleen al 5000.kost en de Voorz. meende dat het ineens goed moet ge beuren, al is alles ontzettend duur. Bo vendien betaalt de woningbouwver. er 16.000.aan en de gemeente slechts ruim 1000.wat in 5 jaar zal worden afgeschreven. Dhr. Blok zei dat er bij verschillende wegenbouwers was aangevraagd en een en ander door een deskundige was gecon troleerd, zodat de gemeente zich hierop moet verlaten. De Voorz. achtte dit punt voldoende doorgepraat ,waarna de aankoop m.a.s. werd goedgekeurd en de vergadering gesloten. SCHOENENBON OP NUMMER 9 Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in 't tijdvak van 21 Juli t.m. 30 Augustus een schoenenbon naar keus zal worden verstrekt aan hen, wier stam kaartniimmer eindigt op het cijfer 9 voor zover de bon 612 zich nog aan hun inleg- vel bevindt. Tevens zal in bovengenoemd tijdvak aan kinderen, geboren in de maanden Juli of Augustus van een der jaren 1932 t.m. 1941, alsmede aan kinderen gebo ren in de maand September of October van het jaar 1946 een schoenenbon (al leen voor kinderen) worden verstrekt. Bij lasftstgenoemde uitreiking zal bon 604 van het inlegvel worden verwijderd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1