Vleesch- (rantsoenen Byilenland MEDITATIE Bureau; Prins Hendrikstraat 122 c Middelhamis, Telef. 17, Giro 167930 Postbox 8. Telefoon Drukkerij 19 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAG voor de ZUID HOLLANDSCHE en ZEEUWSCHE EILANDEN ZATERDAG 29 MAART 1947 I9e JAARGANG No. 1606 Abonnementsprijs 1.50 p. kwartaal Advertentieprijs 12 ot. p. millimeter. Bij contract speciaal tarief. Onze regeering heeft zich genoodzaakt gezien aan het volk mede te deelen, dat na Paschen de extra vleeschbon van 50 gram komt te vervallen, terwijl er ook rekening mee gehouden moet voorden, dat over, eenige weken het weekrantsoen wellicht nogmaals met 50 gram verlaagd zal worden en gebracht op 150 gram. Deze mededeeling heeft versèhillende pennen in beweging gebracht en wel, omdat het feit als zoodanig niet zoo heel ernstig is, maar wel de oorzaak. Nederland kan zich zelf nog niet voe den uit eigen veestapel, omdat er ook moet worden geëxporteerd ten behoeve van onze deviezen. De smokkelhandel, waarover wij laatst hébben geschreven, tiert welig en maakt het de regeering niet makkelijker. Bij het sluiten van leeningen werd overeengekomen, dat wij een zekere hoe veelheid buitenlandsch vleesch mede zou den afnemen. Nieuwe leeningen kunnen wij moeilijk krijgen, waarop reeds maanden geleden vooraanstaande personen en instellingen heoben gewezen, doch waarop het stil zwijgen werd bewaard. liet eindje zal de last wel dragen en daardoor komt de regeering in het nauw en moet zij, of zij wil of niet, haar ar moede blootleggen. Wij hebben g'een geld om vleesch' in het buitenland te koopen. Niet alleen vleesch, maar eveneens wordt er gesproken over koffie, thee, chocolade, brood en nog enkele artike len. Chocolade wordt reeds in prijs ver hoogd, om zich aan te passen aan de buitenlandsche prijs. Hoe ernstig een rantsoenverlaging ook is, toch zouden wij de regeering steu nen in haar moeilijk beleid, ware het niet, dat zij zelf een oorzaak is ge weest van de feiten, waarvoor zij nu staat. Nu moet men diep ingrijpen in de noodzakelijke levensbehoeften* van het volk, terwijl voorheen roekeloos werd ge leefd en helaas ook thans nog niet die zuinigheid wordt betracht, welke beslist noodzakelijk is. Gods Woord leert ons om een harde regeering eyenzoo goed te dienen als een zachte. Terecht echter wijst Calvijn er in zijn Institutie op, dat waar het mindere volk geen stem heeft en door de regeerings- maatregelen het zwaarst getroffen wordt, vertegenwoordigers en allen, die eenige invloed kunnen uitoefenen, de roeping hebben voor de rechten van dat volk te pleiten en op het verkeerde te wijzen. Alt^d door maar crltiek is hoogst on aangenaam, maar helaas noodzakelijk. Zwijgen zou gelijk staan met onze roe ping en plicht te verzaken. Van communistische zijde ageert men in tegenovergestelden zin op het besluit Een krachtige actie wil men inzetten, om, waar de regeering het levensmidde lenpakket in prijs verhoogt, de loonen eveneens te doen stijgen, omdat door de gewone man, he^ nog bereikbare, niet be taald kan worden. Het is de kringloop, waar al zoo hon derden malen voor gewaarschuwd is en die men niet ontgaan kan. Ons land verkeert wel in een droevige toestand. Menig tot oordeelen bevoegd financier en econoom wijst er op, dat het volk niet weet hoe arm het is.^Het is te hopen dat de nood, regeering en volk tot inkeer zal brengen. God de Heere slaat ons en wee on zer, zoo wij op die slagen niet letten Uitgaan en aansclionwen „Gïiat uit en aanschouwt, gfl doch teren Sions, den Koning Salomo." Hooglied 3 11a. Zij die in dit schriftwoord toegespro ken worden met het: „gij dochteren Sions," zijn de door den Heere levend gemaakten, de door den Heiligen Geest wedergeborenen, 't zij uit het Jodendom of uit het heidendom, gelijk Salomo's uitverkoren bruid uit Egypte was geroe pen, en het met de gansche Kerk die zal zalig worden, vernemen mocht: Hoor o dochter, en neig uw oor, verlaat uw volk en uws vaders huis. Deze krachtdadige, onwederstandelijke roeping is het groote mysterie dat geen vleesch en bloed kan verklaren en dat geen natuurlijk onderwijs ons schenken kan. Het is het groote heilgeheim, dat iPsaJm 25 bezingt: 't Heilgeheim wordt aan Zijn vrinden. Naar Zijn vreêverbond getoond. De wijze spreekt: hoe kunnen deze dingen geschieden? en God de Heere spreekt, en het zal zijn, dat de dooden hooren zullen de stem des Zoons Gods en hoerende zullen leven. Gelijk nu bij het kind, in de natuurlijke geboorte groei en opwassen ervaren moet worden, alzoo ook in de geestelijke ge boorte. De hier aangesprokenen zijn nog zwakke en onkundige geloovigen. iMaar wat ze hebben mogen gelooven, was een waar geloof, hierin waren ze kinderen die niet liegen zouden, ze ge loofden: ze hadden tegen een heilig, rechtvaardig maar ook tegen een goed doend God gezondigd; ze hadden de hel rechtvaardig verdiend; ze onderteeken den bg den aanvang hun vonnis, dat ze een welgevallen namen in de straf hun ner ongerechtigheid, en als ze dan door geestelijke, bevindelijke bearbeiding eens gelooven mochten; De Heere schaamde zich hunner niet, welk een wonder! hoe mateloos groot. Nu, dezen Sionsdochteren klinkt het tegen:. „Uw Heilzon is aan 't dagen." Inmiers van dien Salomo weten zij niet en 't ligt nochtans in het eeuwig raads besluit vast, dat allen die het van den Vader gehoord en geleerd hebben, tot Hem tot dien Salomo, tot dien beteren Salomo komen zullen, maar alleen door een bevindelijke kennis. Mijn medereiziger naar de eeuwigheid, onderzoek u zelf nauw, ja zeer nauw, of ge er aldus geestelijke kennis aan hebt ontvangen, opdat het niet eenmaal ver nomen zal worden: Ik heb u nooit ge kend. Deze dochteren werden toegesproken, gelijk de Heere het voor Zich Zelf gehou den heeft om Zich aan Zijn Sfón bekend te maken door Woord en Geest ,alzoo ook hier: Ze worden toegeroepen: Gaat uit en aanschouwt. Dus eerst uitgaan. De eisch van dit uitgaan ligt op elk schepsel, geteekend met het sacrament des Heugen Doops en hoewel van zich zelf nooit willen de of kunnende volbrengen, zal die eisch waar God geen onrecht doet, krachtens Zijn onkreukbaar recht, het creatuur hieronder geboren, het doen hooren, voortlevende op het breede pad des verderfs en daarop stervende: Gij hebt niet gewild', en schrikkelijk zal het zijn te vallen in de handen des levenden Gods. Uitgaan, en toch het einddoel niet be reikende. 'n Gansche schare van die ongeluk- kigen is ons geteekend: Ezau, Or pa, Loths vrouw, Demas. Des Heilands woor den verklaren het: Alle plant, die Mijn Hemelsche Vader niet geplant heeft, zal uitgeroeid worden. 't ds het uitgaan in eigen kracht. Bij hoevelen bleken het te zijn morgenwol ken, niets blijvends achterlatende. Eenzijdige weldaad als dit bevel, als gift geschonken wordt. Dan is dit uit gaan een levensdaad niet in woorden te verklaren, maar in daden zich open barende. Dit is practicaal werk. Er is een uit: gaan uit zonden, uit zondige gezelschap pen, uit de verzekeringen van de goden der eeuw, maar ook bij verdere leiding en nadere ontdekking des Heiligen Gees- tes, een uitgaan uit zich zelf, uit eigen gronden en daarom volgt er „aan schouwt." Aanschouwen is met oplettendheid, met nauwkeurigheid zien. Door des Geestes bediening wordt in het zaligmakend geloof,, het oog des ge- loofs geschonken, om te mogen zien eenerztjds dat Gods heilige deugden geen gemeenschap toelaten, hoewel zulk een ziel van de goedertierenheden Gods ge smaakt heeft in den lokkenstijd, maar Bethel zal ga.an over Achors dal, maar dan ook anderzijds, als er een „aanschou wen geschonken wordt op den Eenige, in wien hulpe is besteld. Hier komt bijzonderlijk onderscheid openbaar tusschen waar en schijn-Chris- tendom. Het nabgkomend werk, neemt dit alles aan, eigent het zich zelf toe en dezulken zijn de grootste vijanden, met schijngods- dienst, van het bevindelijk werk door des Geestes bearbeiding. Hier loopt de lijn der scheiding: Een iegelijk, die het van den Vader gehoord en geleerd heeft, zal tot Mij komen. „Zal" en zoo zullen ze den Koning aanschouwen. O! dan is er een hartelij ke, dringende begeerte den Heere Jezus te mogen leeren kennen, bij den aanvang en bij den voortgang in dierbaarheid, gepastheid en iioodzakelgkheid. Ds. v. B. en niet tot Zijne wetten en inzettingen terugkeeren. Wij mogen ons wijsmaken dat wij vrede zullen hebben; al wandelen wij naar het goeddunken van ons booze hart de geschiedenis is daar, om het tegen deel te bevestigen. UrrSLUIXEND MABGARINE VAN 13—26 APRU.. In de periode van 2 tot 15 Maart is in het totale vetrantsoen 125 gram mar garine vervangen door eenzelfde hoeveel heid boter voor de houders van een A-, B-, of C-kaart. Dit gebeurde in verband met de moeilijkheden in de margarine industrie, welke een gevolg waren van den door de vorst gestremden aanvoer van grondstoffen. In de periode van 13 26 April zal ter compensatie 125 gram boter in het vetrantsoen voor de betrokken groepen vervangen worden door eenzelf de hoeveelheid margarine. ------O------ TWEE BIEREN VOOR PASCHEN. Voor Paschen zullen twee eieren per persoon beschikbaar worden gesteld. De bon zal reeds in de eerstvolgende bon- nenltjst bekend gemaakt worden. -------O------ SCHEEKZEEP KAPPERS Heereukappersbedrijveh kunnen thans voor de Se, 6e, 7e en 8e per. wederom een aanvraagformulier voor scheerzeep in dienen. Bij indiening van de aanvraag moet het bewijs van inschrijving van de Vak groep Kappersbedrijven worden overge legd. Rosland. In den Veiligheidsraad heeft zich weer een eigenaardig incident voorgedaan. Albanië en Griekenland staan met el kander reeds vele jaren op gespannen voet. Griekenland werd openlijk gesteund door Eiigeland en nu Engeland om fi- nancieele redenen dit moet opgeven, neemt Amerika de taak over. Albanië daarentegen heeft zich ge- schaar(i onder die landen, welke hulp en steun bij (Rusland zoeken. Dat Albanië niet eerlgk handelde, meende Engeland nu met overtuigende bewijzen te kunnen aantoonen. Het kanaal van Korfox, dat langs de kust van Albanië loopt, vlak bij de Grieksche grens, is een belangrijk vaar water, waar het internationale scheep vaartverkeer toegang heeft. De eene oever is grondgebied van Albanië, de an dere oever Grieksch. In October 194=6 voer een Engelsch smaldeel door genoemd kanaal en wer den toen twee torpedojagers door een mfln getroffen. Engeland heeft dit voorval direct aan de Middellandsche Zee Commissie gerap porteerd en deze commissie gaf aan de Engelsche vloot opdracht, het kanaal van mijnen te zuiveren. Hierdoor kwam aan het licht dat de Albaneezen het vaarwater hadden ver sperd met Duitsche mijnen, welke daar ten hoogste drie tot zes maanden gele den waren gelegd geworden. Elngeland heeft dan ook een nota, tot Albanië gericht, dit land beschuldigd van een internationaal vergrijp en schadever goeding geëischt. Reeds eerder had Engeland met Alba nië gehaspel over beschieting van En- gelands schepen zonder dat het overtui gende bewijzen kon voorleggen. lOip 29 Jan. 1947 zou de zaak dienen, maar toen was de Albanische vertegen woordiger afwezig en kon het proces niet doorgaan. Thans, nu de zaak aan de orde komt, wordt een uitvlucht gezocht. Aan En geland wordt het overtuigende bewijs gevraagd, dat de Albaneesche regeering deze mijnen heeft laten liggen. Omdat dit feit niet pertinent bewezen kan wor den, verklaarde Engeland, er genoegen mee te nemen, dat in de beschuldiging zou komen te staan, dat de mijnen waren gelegd niet zonder voorkennis der Alba neesche regeering. iRusland en Polen verklaarden zich te gen behandeling en omdat het vetorecht nog bestaat, is hiermede deze aangele genheid verworpen. Het vetorecht houdt in, dat geen zaak zal worden behandeld wanneer een der groote geallieerden er tegen is. De Voorzitter van de Veiligheidsraad wil echter dit punt nog niet van de agen da terugnemen en beproefd, op een an dere wijze, toch deze kwestie aan een uitspraak te onderwerpen. (De Geallieerden zijn onderling druk be- ig om het vetorecht dat tijdens den oor log gold, nu te laten vervallen, doch thans bestaat het nog. Mjen ziet hierin een zet van Rusland tegenover Amerika. Amerika neemt het krachtig voor Griekenland op, om de communistische agitatie te weren. Rus land daarentegen neemt haar bescher melingen onder haar hoede. Temeer bevreemdt dit, omdat te Mos kou de vrede nog al wat bestendig blijft en minister Bevin juist een onderhoud gehad heeft met maarschalk Stalin. Zie vervolg pag. 2 Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1947 | | pagina 1