De voorschrilten bij ontslag of verandering van belrekking. BINNENLAND Neem'nAKKElifJE De Nedetlatidsche Pijnsfillei I Rantsoenbonnen Eieren ongeldig. ------_o--------- RECHTZAKEN. NIEUWS UIT ZEELAND. Onzuiver bloed vergiftigt Uw lichaam en veroorzaakt Rheumatiek. ilifi^^i||i|i|iillgi§iiii§iiHÉ|| PLAATSELIJK NIEUWS ïilLAND. ■ociien,. ©e vorige wereldoorlog heeft het doen zier», boeveel Woed er steeds maar 'weer opnieuw vloeide, zonder dat het front door een of andere partij werd opgerold. Wanneer een invasie poging aanvankelijk succes heeft, maar daarna dood loopt op een vast aaneengesloten front, zal er evei'yals in 1918 iets vanuit het Zuiden moeten Voorden) ondernomen, om Duitschland kwetsbaar te treffen. Wil de oorlog zijn hoogtepunt naderen dan moeten) aan de West-Zuid en Oost grens van Europa groote militaire ope raties plaats hebben, eni met succes wor den bekroond, anders loopen de fronten weer vast en brengt 1944 de beslissing waarop de geallieerden hopen,, niet. 'Duitschlands militaire kracht wordt nog te veel onderschat. Bij Nikopol hebbea de Sovjets, na een -feile art'i'erie-voorbereiding, het offen sief geopend. In verbitterde gevechten werd de aanval tot staan gebracht. Pe netratie gebiederj werden gesloten. Bij Rezjitsa (aan den Dnjepr boven Kiev) is de geheele week zeer verwoed gevochten'. De sterke druk van de Sov jets duurt hier voort. Bij Kirowograd en Nowograd-Wölynsk bieden de Duitschers hardnekkig' tegen stand. Bij Newel-Leningrad en het Ilmenmeer hebben de Sovjet.? evenieens een hevig offensief geoperid. 'Enkele kleine succes sen werden afg'egrendeld, overigens lie pen ook 'hier alle aanvallen vast. 'De winter is vooral in het Noorden niet zeer stremg. Het vriest 's nachts, doch overdag is de temperatuur meestal rondom het vriespunt. Strenge vorst heeft men nog niet gehad. Het is nog jnogelijJc dat de winter zich nog laat gevoeïen. Het is meer gebeurd, dat eind Tiinuari, begin Februari de /winter nog zeer streng inzette, tot eind Februari toe In 1929 begon het in Nederland te vrie zen Zaterdag 25 Januari en eind Febru ari lagen de groote riviei-en nog' geheel dicht. Wanneer het in .Nederland zoo streng- vriest, is de vorst in de Oostzee- landien nog strenjjer. Van het Zuid-Italiaansc'he front wei nig nieuws. De geallieerden rukken ter gend langzaam op. De Duitschers vechten als heïle honden. In den Westelijken sector hebben de Duitschers aan de Guarigliano hun troe pen op den Noordelijken oever terugge- t>"ol«ken. 'Bij Cervaro werden sterke aan vallen van den vijand afgeslagen. Tenl Oostenj van de golf van Gaeta zijn de- geallieerden met verscheidene divi sies tot den aanval overgegaan. 'De strijd is nog in vollen gang. De vei'houding tusschen iSpanje en En geland is de laatste weken zeer ver- (De blauwe divisie Spanjaarden strijdt - nog steeds aan het Oostfront enl dit ia de Solojewlsten een, doorn in het oog. Herhaaldelijk dringen) de Engelschen aan deze divisie terug te roepen en waar- schuiwen .Spanje voor de gevolgen, in dien! Franco hieraan geen g'ehoor geeft. In sinaasappelenkisten, welke uit Spanje afkomstig waren bevonden zich tijdbom men. De Engelsche bladen zijn hierover zeer ontstemd en' eischen scherpe maat regelen. iMinister Eden heeft in het Lagerhuis over de verhouding tot Spanje gespro ken' en zeide dat Engeland beproeft, thans de Italiaansche scheper» welke in Spaansche havens liggen, vrij te krij gen. 'Ook generaal Badoglio heeft zich met eenizelfde verzoek tot Spanje ge richt. Franco, schrijverij de Engelsche bladen, zal nu kleur m.oeten bekennen. iMinister Ohurchill is weder te Londen gearriveerd. Hij weid door leden van "net oorlogskabdnet de hoogste militaire auto riteiten, alsmede vriendenl en, bekenden verwelkomd. 'Ongeveer een 'Uur na aankomst der extra trein, trad hij het Lagerhuis bin nen. 'Ö'P een vraag- van een der leden, hoe het met de invasie stond, antwoord de Churohilt: ,,nog voor medio 'Maart zal de wereld getuige kunnenl zijn van de grootste militaire onderneming, die ooit in de „geschieder|is is ver|meld." ,Aan deze verklaring hecht men in Engeland groote waarde. Het opperbevel van de Duitsche weer- r^ht maakt bekend: i'eneinde den indruk der voortdurende ciware verliezen, die de Amerikaansche terreur-vliegers bij hun aanvallen O'p de Duitsche bevolking lijden, bij het Ame rikaansche 'publiek te verzachten, geeft het Amerikaansche luchtwapeni voortdu- rerid sterk overdi'even getallen' ten aanzien van het aantal neergeschoten Duitsche jagers. IZoo beweren de Amerikanen, bij 'hun aanvaller! op 14 October 1943 op Schweinfurt il04, op 11 December 1943 op Elmden 138 'en op 11 Januari 1944 in Midden-Duitschland 152, dus tezamen 394 Duitsche jagers te hebben neerge schoten. De feitelijke verliezen daaren tegen bedragenl 98 Duitsche vUegtuigen. Meer dan een derde der bemanningen kon met valscherm neerspringen en bleef ongedeerd. -O- RANTSOENBONNEN BRANDSTOF- »<^EN BLIJVEN GELDIG. Ten einde misverstand te voorkamen wordt de aandacht er op gevestigd, dat de rantsoenbonnen voor brand'stoffen met het opschrift ,,73 één E Brandstof- Een"', gedrukt op een groenlen achter grond, niet door nieiiwe rantso-snbonnen v^ervangen worden!. Deze bonnen), alsme de alle andere rantsoen-bonnen voor lirandstoffen, blijven dus geldig'. EEN iSAMENVATTING. Nog altijd komt het voor, dat werk gevers en werknqni'ers, die een overtre ding- hebben begaan van de Verordening- van den Rijkscommlissaris inzake het veranderen van betrekking-, zich beroe pen op onbekendheid met de ter zake be staande voorsc'hrifteni. 'Ofschoon een der gelijk beroep uiteraard onaanvaardbaar is, zij er nogmaals aan herinnerd, dat zoowel de werkge-ver als de werknemer de voorafgaande toestemming- van het Gewestelijk Arbeidsbureau noodig heeft voor iedere opzegging van eeri dienst betrekking. Dit geldt mede voor ontslag zonder inachtneming- van een opzegter mijn. Eveneens is vergunning- vereischt voor 'het in dienst nemen van personeel, ook wanneer het leei'lingen en volontairs of' aanstellingen op proef betreft. Deze voorschriften hebben betrekking op mannen en vrouwen, ongeacht de leeftijd van de betrokkenen. Slechts in bij-zondere uitzonderingsge vallen kan aohteraf '(ten hoogste drie dagen na het ontslag) de toes'tem)mdng- van het Gewestelijik Arbeidsbureau v/or der) gevraagd'. Geen toestemming van het GfijWestelijk Arbeidsbureau wordt vereischt voor de 'aanstelling van vrou welijk personeel, dat sedert 1 Juli 1943 niet heeft gewerkt of nog niniraer in het at'-beidsproces betrokken was. Ten aanzien van huishoudelijk perso neel (mannelijk en vrouwelijk) is voor een opzegging der dienstbetrekking geen vergunning vereischt. De huisvrouw be hoeft derhalve voor het ontslag van een huishoudelijke kracht geen vergunning bij het 'Geiwestelijk Arbeidsburwiu te vragen. Anderzijds is ook het huishou delijk personeel vrij ontslag te nem,en. Bij een en ander houde men echter in het oog, dat voor het in dienst nemen van huishoudelijk personeel wel vergun ning vereischt is, terwijl eerj huishoude lijke kracht, die haar of zijn dienstbe trekking verlaat, zich aanstonds bij het naastbijzijnde Gewestelijk Arbeidsbu reau of bijkantoor daarvan moet meldew. Deze laatste verplichting geldt trouwenis voor alle werknemers zonder onder scheid, die hun dienstbetrekking ver laten. Ge-ea ontslag-vergunning van het Ge westelijk Arbeidsbureau is voorts ver eischt, indien: Ie. de onderneming op grond van een rechtsvoorsc'hrift of bevel van een tot stillegging- bevoegde instantie wordt stil gelegd; 2e. de werknemer op proef of als hulp is aangesteld en de dienstbetrekking binnen een maand na het in dienst tre den 'wordt beëindigd; 3e. de staat, de provincies, de gemeenten of andere publiekrechtlijke lichamen, dan wel de Nederlandsche Bank hun werknemers opzeggen. Wat betreft de op den (werkgever rus tende verplichting tot het vragen van een aanstellingsvergunning, deze geldt niet v/anneer het om weikkrachten gaat die in de bedrij-ven van den mijnbouw, van den land- en tuinbouw, bij de zee ën binnenvaart, bij de zee- enS binnen- visscherij of rechtstreeks op het gebied van de gezondheidszorg moeten worden aangesteld of tawerkgesteld. Werkgevers in den land- en tuinbouw mogen uitsluitend arbeidskrachten te- werksteilen, die in 'het bezit zijn van een ontslagbewijs, dat het ontslag uit hun vorige dienstbetrekking wettigt. Met nadruk zij er op gewezen, dat overtreding van de voorschriften der verordening tot strafvervolging kan leiden/. In alle twijfelgevallen wende -men zich daarom tot het Gewestelijk Arbeids bureau'. Kuim 27 miilioeii aan boeten. De prijsbeheersching in 1943. DEVENTER, 14 Jan. Dat er groei end i'isico vastzit aan het begaan van prijsovertredingeni, 'blijkt wel hee'l duide lijk uit de cijfers welke de Gemachtigde voor de Prijzen) publiceert omtrent de activiteit van het Prijsbeheerschingsa.p- paraat in het afgeloopsn jaar. -Op zich zelf zijn deze cijfers reeds indrukwek kend;^., er werden 119.329 gevallen van prijsovertreding afgedaan, waarbij 27. 266.50i9,32 aan geldstraffen is opgelegd. S'prekender worded zij echter nog- wan neer men ze vergelijkt met de corres- pondeerende cijfers over 1942. Toen zijn er ruim 93.0'OÖ prijsovertredingen, be- J.t.".:i^.!'-^^. "Cf ^lerhïi _ifï Vtiiria f ^9 >ri:illjoiPi->. aan boeten opgelegd. Het aantal behandelde zaken steeg dus met bijna 30%, het totale boeten- bedrag echter met ver over 100%. Hier delmonstreert zich -wel zeer dui delijk 'het strever^ der prijzenrechters ara bij de toenemende schaarschte aan verbruiksgoederen door zwaardere straf fen het economische leven toch in het spoor 'te houden). Naast de geldstraffen, welke de In- S'peoteurs voor de Prijsbeheersching op leggen, zijn er nog- verschillemde bijko mende straffen, diie herhaaldelij-k worden gehanteerd en de veroordeelden in het algemeen g^evoelig treffen. Bij 14.062 (in 1942: 7890') veroordeeldngen werden in beslag- genomenj goederen met een nor male handelswaarde van 803.628.53 verbeurd verklaard. Ook werd in 316 strafbeschi'kkingen de tijdelijke, in enke le gevallen/ z'elfs de definitieve sluiting van (winkel of bedrijf gelast, een tijde- lij'k verbod tot ultoefemng van een be paald beroep werd aan 469 person'en op gelegd. Van 48 zaken werd de bedrijfs voering voor eenigen tijd onder toezicht van bepaalde overheidsinstanties ge steld. Tenslotte is van 2332 vonnissen de openbaarmaking in de pers of an derszins gelast. Verkeerd uit den trein gestapt. Vrouw doodelijk verongelukt. ROTTERDAM, 14 Jan. In de ]Put- schelaan is gisteravond, ongeveer kwart over neg-en,, de 44-jariige vrouw De Hon- De Jong uit de -De la Reystraat, doode lijk verongelukt. De vrouw, die passa- giere was van de stoomtram, die uit de richting Hellevoetsluis kwam, had aan de halte Putschelaan het doel van haar reis bereikt. Zij stapte echter verkeerd uit de tram, teuwijl deze nog niet stil stond en geraakte onder een der rijtui gen). De tram moest worden opgevijzeld, teneide het slachtoffer uit haar benarde positie te 'bevrijden. Het bleek, dat haar beide beenen -waren afgereden. Door den G.'G.D. is zij naar 't Zuiderzieken huis vervoerd',waa'rzij kort na aankomst is overleden. Twee kranige scholieren. Te Apeldoorn hebben twee IS-jarige scholieren S'Chimmel en Spackler een fietsendief gegrepen,, toen deze in de Hoofdstraat een) rijwiel wilde stelen. Zij hebben hem aan het politiebureau afgele verd, waar de gearresteerde een( beruch- ten dief, H. tem H. uit Ajmsterdam bleek te zijn. VLUCHTELING DOOR MARECHAUSSEE NEERGESCHOTEN Gister)en is te Beek bij Nijtnegen een 23-jari,g-e jongeman op straat door een, marechaussee aangehouden. Hij nam ech ter de vlucht en; na eenige waarschu- (wingsschoten tehebben gelost schoot de marechaussee op den vluchteling. Deze werd in den rug getroffen) en zwaar gewond naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij eenige uren later is overleden. NIEUVv'E SPOORBOEKJES TEGEN ÏNLBVEBING VAN OUDE. UTRECHT, 19 Jan. Wegens papier- schaarsc'hte zie^ de Ned. Spoorwe-gien zich genoodzaakt een maatregel te ne men, waarvoor zij i-eeds thans de mede werking van het publiek inroepen. Bij het verschijnen van denl volgenden reis gids zal men namelijk slechts dan eeni nieuw spoorboekje kunnen koapen, als men een oud inlevert. T.z.t. zal een rege ling over de inlevering bekend gemaakt wovAen. Het verdient dus aanbeveling dat allen, die in het bezit zijn van eten reisg'ids, dezen goed te bewaren. TWEE BRIEVEN UIT DUITSCHLAND PER MAAND. Het opperbevel van de Duitsche weer- macht heeft de geldende regeling voor -. ^-^-- 3ct"-.'t-?-f:---uit Duitschland naar het niet vijandelijke buitenland dus ook naar Nederland, imet e'en verordeiJl'ng aange vuld, welke 15 Jan. in v/erking is ge treden. In het niet-zakelij'ke verkeer mogen in het vervolg- ten hoogste twee torieven per imaand verzonden word-en-, -Deze brie ven mogen; niet meer dan twee kantjes schrift bevatten. Ieder kantje van den brief fnoet den voUedigen naam en) het volledige adres van den afzender be vatten. Het aantal briefkaarteni dat ver zonden, mag worden, is echter aan geen beperking onderhevig. De brieven moesten tot nu toe inge leverd worden aan het loket van het postkantoor, waar de afzender zich dan door zijn pas moet legitimeeren. Met in gang van 15 Jan., denl dag dus, waarop de nieuwe regeling in -werking is getre den, mioet de afzender bovendien' een controlekaart voor buitenlandsch brief verkeer (Kontrole-Karte für den auslan- dischen Biriefverkehr) overleggen. Deze kaarten zuilen op aanvraag door de 'po- litie-instanties uitgereikt worden aan alle personen boven de 16 jaar, die in Duitschland wonen. Door het afkondigen van deze maat regel kunnen de Nederlandsche arbei ders in Duitschland dus voortaan niet meer dan twee brieven per maand naar Nederland 'zerAden. (Het Volk) CLANDESTIENE OLIEPERSERIJ OPGERUIMD. Het was controleurs van den Centra- leri Controle Dienst ter oore gekomien, dat op een bedrijf in de cimgeving van Dordrecht vermoedelijk frauduleus olie werd bereid. Bij onderzoek ter 'plaatse vonden zij drie zakken koolzaadpulp, zes zakkeri lijnzaadpulp, een zak lijnzaad era twee tonnen met koolzaad. Verdachte vef^klaarde de lijnzaadpulp verkregen te hebbeiï door uitpersing- van door h^m geteeld lijnzaad en de koolzaadpulp door voor anderen kool zaad uit te -persen. -De -afvalproducten (waren bestemd voor zijn vee. Eten zak lijnzaad was eveneens van eigen teelt en dan ook niet op het dorschbriefje ver meld. Het was de bedoeling dit zaad nog voor eigen gebruik''uit te persen. Het koolzaad was gekocht van een anderen landbouwer. Laatstgenoemde gaf toe, dat hij koolzaad, dat bij 'het vervoer naar de dorschmachine in den wageni was geva'llea, had opgeschept ew aan eerstgeno^mden verdachte had verkocht. Proces-verbaal werd opgemaakt, terwijl de zakken pulp, het koolzaad en het lijn zaad, alsmede de olie)wringer, in beslag werden genomen. (Het is noodzakelijk ge-blelafen met in gang van heden) de rantsoenbonnen' voor eieren, die zijn uitgevoerd in groen( met als opdruk -Een Ei Ir met een rood nim mer 37 ongeldig te verklaren. Deze bon nen kunnen dus niet meer bij een hande laar worden ingeleverd ter verkrijgiing JA, WAAROM EIGENUJK NIET Inderdaad, v/aarom zou je eigelijk óók niet eens naar zoo'n weersport-ka.mp in Duitschland gaan Honderden jon gens zijn je reeds vóór geweest en thans bestaat wederom voor iedereni Neder- landschen jongen van 1618 jaar de ge legenheid zich aan te melden). ElerJ maand, gevuld m'et sport, veld werk, klein kalibersehieten en als er sneeuw is skiën is niet te vers)ma- den. Gehai'd en sterk zul je terugkomen Daarom, hak de knoop door en meld je aan bij het aanmeldingsbureau, Konings laan- 9, Utrecht, of aan een der volgen de adressen: Maastricht, Vrijthof 25 Goes, Violenstraat 44 Groningen, Groote Markt 24 Assen. Roldei'straat 45 iD-en Haag, Nassauplein 6 Rotterdam, Eenörachtsweg 35 Eindhoven, Keizersgracht 9 Hengelo, Drienlarstraat 6 Amsterdam, Willömsparkweg 186 Leeuwarden, Emmakade 48 van eieren. Met ingang- van heden kan liet publiek uitsluitend eieren betrekken op de rantsoenbonnjen van nie-uiw model, die van 10 Januari af zijn uitgegeven. De onderg'i'ond van deze bonnen is in twee kleuren n.l. bruin enl blauw uitge- 15—4 voerd, terwijl hierop in rood 44 Eieren is gedru-kt. Zieken, die in aan;merking komen voor verstrekking van bonnen voor eieren', zullen in vele gevallen bon nen van oud model hebben ontvangen voor verbruik in een na 17 Januari ge legen tijdvak. De distributiediensten zul len hun voor dit tijdvak nieuwe bonneni uitreiken en' de betrokkenien hiertoe op roepen. Voor bonnen, die bestemd waren voor verbruik in een vóór 17 Januari gelegen tijd-vak zal in g-een gevrJver goeding 'worden gegeven. Het is nutte loos verzoe'kten, hiertoe of tot ruil van oude tegen nieuwe bonnen in te dienen, aangezien) hieraan in geen geval gevolg kan worden gegeven). KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Zitting- van Vrijdag 14 Januari. Kantonrechter: de Heer Ir. G. Terhiln. De aangehouden/ zaak van dhr. A. R. te Herldngeni is het, die het eerst ter tafel komt. De kantonrechter licht deze zaak nogmaals toe en zegt, dat het wet tig en overtuigen-d bewijs is komen vast te staan, dat in de gestand. 16%, in de taptemel'k 7% deelen 'water waren ge constateerd. Het is den kantonrechter ge-bleken„ dat deze verdachte Riedijk, die tevens ook couranten'bezorger is, er eigenaardige manieren op na houdt. Vanuit Herkingen zijn hem eenlige exem plaren van het „'Eilanden-nieuws" over gelegd, waaruit -het verslag van de vori ge zitting juist dat gedeelte is wegge- knipt, waar zijn rechtzaak in voorkwam. Blijkbaar 'heeft hij zijn zonde aan de publiciteit willen onttrekkenl. De Ambt. van het 'O.M. zegt in zijn requisitoir dat de fe-iteni voor hem vast staan, er is hier zoowel in de gestand, als in de tapte- melk flink geknoeid. Spr. heeft ook in zage genomen van de exempl. van Eil. nieuws waar de betreffende rechtzaak van verdachte is verdoezeld. Daarmee 'blajmeert hij zichzelf. Spr. eischt een boete in de kwestie gestand, melk groot 75 subs. 10 dg. hechtenis, in de 2e zaak 50 boete subs. 'l'O dagen, wat door den kantonrechter wordt bekrachtigd. Weer ko;nt eert aangehouden nielkzaak naar voren, n.l. van N. Oss, Zuidzijde, 'Den Bommel. Hier was slechts een ver schil van 3/10 Verd. licht deze zaak toe en' -zegt dat wanneer men even niet roert in die poedermelk, er direct een verschil in zit van 3/10 Spr. acht dat niet noemenswaard. De Ambt. eisc'ht 50.:boete -wat de -kanton rechter, g-ezieni het geringe verschil, re duceert tot ƒ15.boete, subs. 5 dagen. De waarnemend Kantonrechter Ir. G. Terluin sluit daarna de zitting, waarna de Kantonrechter Mr. v. d. Velde v/eer in functie treedt. Terecht staat nu J. de B., chauffeur te Den Bommel, wegens niet stoppen; m^t zijn auto op duidelijke aanwijzing van de marechaussee. Get. Wachtm. v. Dieren verklaarde dat hij een duidelijk stopteeken g-egeveni heeft. Verd. voert aan, dat hij meende dat het een groet was, hij stak zelf zijn hand op. Het 'O. M. meent, dat het nonchalance was en eischt 10.'boete of 10 dg. Veroor deeld tot 7.50 boete of 7 dg. hechtenis. Dan kamt een jachtzaak voor tegen C. 'Lodder, niet versch., te Ouddorp, (ge machtigde Mr. denl Hollander) wegens het 'Zich in 'het jachtveld ibevinden met zijn hond, welke een haas achterna zat. Gemachtigde verklaart dat verd. zijn hond heeft teruggeroepen. Getuige J. L. W'arnaer 37 j. landb. te Dirksland verklaart dat hij gezien heeft dat bedoelde hond in de Kraaijert op zijn land een haas --ving. Hij heeft niet ge hoord dat de hond iwerd teruggeroepen. Spr. heeft het haas zelf afg-enomjen. Get. a decharge. Mar. v. d. Baan, Me- lissant, licht het geval toe enj zegt. dat L. zich op zijn land bevond en de hond heeft teruggeroepen. Dat hij een haas gevangen heeft kon hij niet zien. Het O. M. acht het feit 'bewezen, daar verd. niet voldoende tegenlmaatregelen heeft geno men en eischt een principale hechtenis van 3 dagen. De verdediger, iMr. den Hollander licht toe, dat het niet de bedoeling was te stroop-en, het doel was bezichtiging van een partij poters. Spr. verwondert zich dat de Ambt. rustig verklaart dat het feit beiweaen is. Spr. acht geen) spoor van bewijs van het ten laste gelegde feit aanwezig. De getuige heeft onder eede verklaard, dat L. terdege de hond heeft teruggeroepen. Wordt voor onbe paalde tijd aangehouden om verdachte zelf te hooren. (Wordt vervolgd) Economische Rechter. CLANDESTIENE SLACHTINGEN. Verdacht van frauduleuze slachting is de vrachtrijder J. Pulleman te Oude Tonge veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, met last tot onmiddelijke gevangenneming. Het bij hem' in beslag genomen vleesch iwerd verbeurd ver klaard. De landbouwer G. Huizer uit Den Böm- imel, die aan J. Pulleman zijn schuur voor de frauduleuze slachting had afge staan, kreeg drie maanden gevangenis straf. Bij hem in beslag genlomen vleesch iwerd verbeurd verklaard. Rechtbank te Rotterdam. 3500.aan Wijntje en Trijntje. De handelaar H. Coijee te Zeist, had een advertentie geplaatst in het blad ,,De Landstand", waarin hij een partij sjalotten te koop vroeg. Daarop kreeg hij bezoek van den 38-3arigen commis- sionnair W. A. woonachtig te Ouddorp, die hem HOt-OiOO kg. sjalotten aanbood a ,f 0.35 per kg. De handelaar ging op de offerte in en had ook geen 'bezwaar gemaakt om de koopsom, zijnde 3500, direct te voldoen. Zoo was de O'Uddorper met het geld vertrokken. Te 'Rotterdam aangeland, was hij er een borrel op gaan nemen in een luxueuze bar, waar men al s-poedig in de gatten had, dat de buitenman veel geld bij zich 'had. Er kwamen/ tal van dames op he,m af en dit had voor onzen buifcertaan het fatale gevolg, dat hij aan geen sjalotten meer dacht, doch uitslui tend aan liefde, 'n hartigeq brok en een lekkeren bbrrëlT Hij liet zijn opdracMge- ver te Zeist aan zijn lot over, bleef ge- durer)de vijf weken door Rotterdam ?iwerveni, en verbraste de hem toever trouwde 3500. Hij bekende en het 'O.M. eischte tegen hem 7 maandlan gevangen|:sstraf, met aftrek van het voorarrest, terwijl mr. J. H. 'Landwehr duidelijk maakte, dat men heusch niet zooveel borrels in der gelijke bars kan drinken voor 35-00, als men teg-elijk door allerlei kroegrat- ten beslopen is. PI. drong- op strafver lichting aan. -------------O------------- THOLEN. Alhier overleed op 62-jari- gen leeftiid de heer Berrevoets, die kort geleden zijn 40-j'arig jubileum bij de Visscherij-politie vierde. Bur. Stand. Geboren: Dirk Leendert z. V. J. Deurloo en J. K. v. d. Sande; Maria Willy d. v. J. Blaas enl K. Poot; Marinus Jacobus z, v. J. A. Stoutjesdijk en T. W. Ampt. Gehuwd: A. P. Engelvaart 24 jaar en N. 'M. V. d. Shel 23 jaar. Geboren: Margaret'ha d. v. G. J. Dragt M. Eggersman; Leendert Pieter z. V. O. de Regt -en I. N. Bijl; Simon z. v. J. Baaij-Aarnoudse. 'O'veileder^: Leendert Berrevoets 62 J. echtg. van D. Adriaanse; Abraham Ge luk 68 jaar, ongehuwd. Loop der bevolking over 1943. Totaal 1 Januari 1943 3190 inwoners. Geboren 74, gevestigd 87, overleden 49 en ver trokken 80. Totaal 1 Januari 1944, 3222 iniwoners. .STAVENISSE. Gedurende de maand 'Decemlber werd op het postkantoor bij de iR.P.S. een bedrag van ,f 5223.55 in gelegd over 42 inlagen, 5 nieuwe boek jes werden afgegeven/. In 5 terugbeta lingen werd een bedrag van 6613,25 uitgekeerd, terwijl 1 boekje werd afg-e- schreven. SCHERPENISSE. Burg. Stand over Dec. Geboren: Cornelia Adriana d. v. D. J. 'Gebraad en D. Vroegop; Adriaan z. v. A. Jansen-s en J. E. Bevelander. Gehuwd: J. Hoek 2i7 jaar en P. O. Deurloo 26 jaar; Ondertrouwd: H. A. 'Guiljam 22 jaar en M. J. Qu-aak; O. W. Bijl 27 jaar en H. v. d. Werf 26 jaar. Overleden: J. C. v. d. Velde 76 jaar wed. van D. Dorst. 'De werikm.an J. D. had bij het schoon maken van draineerbuizen het ongeluk imet eeni voorwerp 'zoodanig in zijn hand te steken dat -hij het rwerk moest .«taken en zich onder geneeskundige hulp 'moest stellen. i Bij H. üsr. werden verleden week 2 konijnen, gestol-en en ook aldaar geslacht Van de daderi(si)' geen spoor. ST. MAARTENSDIJK. Woensdag j.l. hield de geitenfokkersvereeniging- „Ons Doel" haar jaarvergadering. De Veree- niging telt thans 70 leden). De -boeken) en bescheiden /werden in orde bevonden. Uit het verslag van den penning'm'ee.ster INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Bestrijdt onzuiver bloed met Kruschen de beproefde en over de heele wereld erkende remedie, lederen dag de kleine dosis zoo veel als er op een cent gaat Is voldoende om U te verlossen van Uw Rheumatiek, Uw hoofdpijn en die neerslachtige buien. Bti Apoth. en Drog. 0.41,0.76, t.47. N.V. Rowntree Bijna niet Jn staat uw dagelijksch werk te doen? "AKKERTJES" zullen U weer spoedig en heele- maal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar: -bleek, dat het batig saldo op 1 Januaii f 207.44 bedroeg. In de plaats van het aftredend bestuurslid dhr. M. van Gor- sel werd benoemd dhr. D. v. d. Rhee. Tot boekhouder werd benoemd dh]-. G. Kaashoek. Het dekgeld werd van 1.50 op ,f 2.50 gebracht. Voor de eerst volgende geitenkeuring werden door 17 leden totaal 27 geiterj opgegeven. POOBTVLÏET. Op 31 Dec. 1942 telde deze gemeente 894 m.annen en 848 vrou- wenl; totaal 1742 'personen. ;Dit aantal vermeerderde door geboorte met 22 m. en 11 vr. en door vestiging met 14 m. en 29 vr. totaal 76 personen. Door overlij den verminderde -het aantal met 9 m. 'en 6 vr. en door vertrek met 18 jn. en 29 vr. totaal 62 personen. 'Op 31 Dec. 1943 bestond dus de bevolking- uit 903 man nen en; 853 vrouwen, totaal 1756 pei'so- nerj. Er werden 11 huwelijken gesloten. OUD VOSSESiEEK. De bevolking be stond op 31 Dec. 1942 uit 1138 mamion en 1118 vrouweny totaal 2256 -personen. Dit aantal vermeerderde door gebom-te met 34 m. en 21 vr. e-n door vestiging met 21 m. en 36 vr. Gedurende 1943 over leden 14 mannen en 8 vrouwen-, terwijl vertrokken 25 m. en 43 vr. Op 31 Dec. telde de gemeente dus 1154 m. en 1124 vr., totaal 2278 personen. Er werden 15 'h'J'vVéiijKien/ gesloten, terwijl 1 echtschei ding -plaats had. Tot kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen! de heeren- W. A. den Engelsman en W. v. d. Ploeg. STAVENISSE Als volontair ten gemeentehuize is alhier tawerkgesteld dhr. J. Eng-elvaai'l te 'Oud-Vossemeer. ---------------O------'-------- MIODELHARNIS Jubileum Hoofdkantonnier B. van Zijl!. Zaterdagmorgen) 15 Januari is de hee)' B. V. Zijl! alhier, Kvelke 25 jaren trouwen dienst achter den rug- had, in het kan toor van den Prov. Waterstaat, daartoe plechtig gehuldigd. Aanwezig- ,'was het voltallige -personeei met den ingenieur van den: Prov. Watec- staat in Z. Holland, de heer G. TerlU'in en de heer iN. M. Steur, Techn. Ambt. bij denzelfden dienst. De Techn. An*t. de heer de Leeuiwerk, de directe chef van dien 'heer v. ZijU, was door ziekte afwezig. Ir. Terluin drukte zijn leedwezen uit. dat de eerstaanwezend Ingenieur de heer Roy er niet kon tegenwoordig zijn; hem was verzocht in zijn naam te spre- kerj en den jubilaris in intieimen kring' een -hulde te bereiden. Spr. schetste de loopbaan van den jubilaris: hoe hij be gonnen was als -hulpbrugknecht bij de W'ilh. brug te 'Leiden. In deze besehei den betrekking kon hij zich niet uiten; a-ldra werd hij benoemd tot kantonnier aan het Rijks-Schiekanaal, waar hij 8 jaar lang zijn kunde en ijver -heeft ont plooid. In 1928 iwerd U hier, aldus Ir. Terluin, benoemd tot Hoofdkantonnier, juist in de tijd, dat m-en overging tot de grooi- sche wegenbouw. In deze dienstkring heb ik U aangetroffen en U leeren ken nen en waardeeren als een vakkundig en ijverig am'btenaar. Nooit was het U te vroeg om te beginnen, te laat om te eindig-enl. Met waardeering haalt spr. verschillende staaltjes van zijn kunnen aan en zegt onomwonden, dat de Prov. wegen in F-lakkee er schitterend bijlig- genl. 'Ook mede namens dhr. de Leeu- werk bi'engt hij hem daarvoor hulde toe. In Den Haag wordt het werk van dta'. V. Zijll odk gunstig- beoordeeld; als voor beeld noemt spr. het teren van wegen, dat onder zijn leiding het laagst is per M2. Spr. wenscht ham een, ambtsperiode toe tot in lengte van dagen in de gelulf- kigste omstandigheden ook voor zij" gezin. Namens den Eerstaanw. Ir. Royer over handigt apr. hem een in lijst gezette diplama, voor zijn 25-jarige trouwe plichtsvervulling. Namens de Dienst van de Prov: Waterstaat ontvangt hij tevens een gratificatie in envelop en een) ps''' soonlijk schrijven van Ir. Royer. Van het personeel ontving 'hij eenige attri buten voor zijn bureau, n.l. een brief opener en aschbak met Inscriptie. Tenslotte las ir. Terluin een gedicht

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1944 | | pagina 2