liiiiiïi^ I Het beste op Uw bon BUITENLAHD 'Van Houten's Oorlog nadert beslissend stadium mm mÊÉm PUDDINGPOEDERS I P Vervols rede van den Führer Het Nederl. Arbeidsfront PLAATSELIJK NIEUWS Laffe moordaanslag te Leiden. NIEUWS UIT ZEELAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN In verschillende smaken verkrijgbaar Ze willen altijd uit mijn kruikje drinken! Ik heb er altijd Florita in, zie je, en dat smaakt puik! Al heb ik 't den heelen dag in m'n kruik, dan nóg blij ven smaak en geur onover troffen, 'd Beste drank! Bijna net zoo fijn als thee! 10 tabletten 12/j et, THEETABLETTEN met den echten theesmaak H.V. KOFFIE HANOELMU. „MAIAGAIPA" A'DAM Ik spreek het tegenover het Duitsche ■volk miet -wol vertrouwen uit, dat waar ook de g'eallieerden toun landing zullen uitvoereni, de ontvangst passend zal zijn. De Diuitsche soldaat zal ook hier, de noodlotsbeteekeniis van dezeni oorlog in ziende, zijn plicht vervuileni. •;i:?-Het is bij een izoo fwereldomvattenden 1 gew^sügen,en ontssettendleji' strijd niet I te vetSn^dien- dat de'pllysièke b^astingen t tier> c^feniiAeaiyité mannen vaak gaan tót de grens van het draaglijke, ja dat zij deze menigmaal ook overschrijden. -Des ondanks heeft over het geheel genomen iedere D'Uitsche formatie kort na de noodzakelijkste rust steeds weer haar iplioht gedaan. De heldhaftigheid van onze soldatien, vian leger, van marine luchtmacht enl Wafferu S.S., is -uniek in de geschiedenis. De bomaanvallen op Duitsche steden. De toommenoorlog tegen Duitsche ste den ipalkt allen diep in het hart. Het zijn minder de steden zelf, haar huizen en openbare bouwwerken. Zeker, wij be treuren onze definitief verloren gegane (kunstschatten, doch wij zullen onze ste den schooner opibouwien, dan zij voor heen wareni. De georganiseerde nationaal socialistische volksstaat zal in weinige jaren de sporen van dezen oorlog uit den weg geruimd hebben. Uit de ruines zal een nieuwe Duitsche stedenpracht op bloeien. Berlijn en Hamburg, München en Keulen, Kassei en al de andere groote en kleine beschadigde steden zal men enkele jaren nia afloop van den oorlog nauwelijks imeer herkenmen. Overigens zal het uur der vergelding komen. 'Onigekeerd heeft echter deze oorlog ook een andere zijde. Wie hier alles verloren heeft, snoet weten, dat slechts de overwinning -hein zijn have iiWeejiigeefti Stechts bet succes van dezen iasoorjeg '^1 onze Duitsche steden uit de -9f>ttiiïteöpen weer veranderen in btoeien- xJe-jg-Sneenschapscentra. Oorlog tot de laatste consequentie. De leiding van den nationaal-sooialis- tischen staat is vastbesloten dezen oor log met het mterste fanatisme en tot de laatste oonsequenltie te voeren. Zij zal zich daarin onderschelden van de zwakkelijke en laffelijke leiding van het Duitsche volk in den wereldoorlog. De partij, die door haar leden haar zeer grooten tol aan bloed aan het front brengt draagt met haar organisaties van jeugd en van dteni ouderdom,, van de vrouwen en meisjes ook thuis den ver antwoordelijken arbeid, niet slechts bij de opvoeding, doch in de eerste plaats toij de leiding van onze volksgenooten in zeer zware en zeer bijzondere uren. De prestatie van deni Duitschen land bouw worden aangevuld door het werk der millioenlen; van onze arbeiders, die in de eerste plaats den soldaat wapens en munitie leveren. In tegenstelling tot den wereldoorlog, toen wij in 1918 te genover een aantal van 3% duizend vij andelijke pantserwagens nauwelijks een dozijn eigen pantserwagens en in het geheel geen pantserafweer bezaten steeg in dezen oorlog de productie van onze eigen pantserwagenjs in kwaliteit en aan tal onafgebroken, evenals die van de wapens van den afweer. De crisis komt nader. Het jaar 1944 zal harde, zware eischen aan alle Duitschers stellen besloot Hitler. Het enorme oorlogsgebeuren zal in dit jaar de crisis naderen. Wij heWben het volle vertrouwen, dat wij haar met s-uc- ces 'zullen doorstaan. Ons eenig gebed- tot God zal niet zijn, dat Hij ons de over winning schenkt, doch dat Hij ons recht vaardig moge -beoordeelen wat onzen moed, onze dapperheid, onze vlijt en onze offers 'betreft. Het doel van onzen strijd is Hem bekend. Dat is geen ander dan het bestaan van ons volk, dat Hij zelf heeft g^eschapen, te behouden. Onze 'bereidheid tot offer en onze vlijt zullen Hem niet verborgen blijven. Zijn recht vaardigheid tzal ons zoolang op de proef stellen,, tot Hij Zijn oordeel kan vellen. O-nze plicht is het, er voor te zorgen, dat wij in Zijn oogen niet te licht schijnen, doch het genadige vonnis, dat „Overwin ning" heet, en dat tevenis het leven be- teekent, zullen krijgen. Ter gelegenheid' van de jaarwisseling heeft de Führer een Nieuwjaarsoproep gericht tot het Duitsche volk. In de eer ste plaats 'wees hij er O'P dat het de Engelsche politiek is geweest, welke de zen oorlog ontketen^d heeft. Ten tweede, hoe echter niet de wereld macht van Engeland als overwinnaar uit den strijd zal kamen, gesteld dat de ge allieerden winnen, maar dat het Sovjet- Rusland zal zijn. Het communisme dreigt 'geheel Eiuropa te overstroomen en zal ook met zijn verderfelijk beginsel de kanker voor de maatschappij, het gehee- le Engelsche volksleven ondermijnen. 'Ook wees de Führer er op, hoe deze oorlog gestreden wordt zonder medelij den. Hij herinnerde aan het feit, dat toen Duitschland voorstelde geen burger bevolking te bombardeerem, dit reeds vóór dat de oorlog uitbrak door Enge land is verworpen geworden. Reeds toen tertijd leefde dus aü in het brein der ge- nialerV lE'ngel'SChenl om de Duitsche be volking te treffen. Hoe hard de slagen ook zijn, het volk wordt daardoor nog 'harder. Fanatiek strijdt het voor het be houd van zijn land; van zijn volk, van zijn ras. De dag der vergelding zal ko men. Heel goed beseft het Duitsche volk dat het Ibij een capitulatie er niet meer bovenop komt en dat alleen de overwin ning 'hen hun steden en hun welvaart zal teruggeven. Wat zal er van de her bouw der steden terecht komen bij een communistische en Engelsche overheer- sching Het jaar 1944 zal harde, zware eischen aan alle Duitschers stellen. Het eniorme oorlogsgebeurerj zal in dit jaar de crisis naderen en wij hebben het voile vertroujwen, dat wij haar zullen door staan. Ons eenig gebed tot God zal niet zijn, dat hij ons de overwinning schenkt, maar dat hij ons rechtvaardig moge be- oordeelen wat onze moed, dapperheid, ■vlijt en onze offers betreft. Het doel van onzen strijd is Heni be kend. Zijn rechtvaardigheid zal ons zoo lang op de proef -stelleni, tc^, Hi-i .'Zij-i üOrujïe! kan vellen. Onze 'plicm. is het, ervoor te 'zoi'gen, dat wjj' in Zijn oogen niet te licht schijnen, Aocln het genadige vonnis zullert'krijgenl, dat „overwinning" heet, en dat tevens het leven 'beteekent. Ook heeft de Führer een dagorder uit gevaardigd tot de Duitsche weermacht. Hierin releveerde hij welke crisissen het Duitsche volk heeft medeg^emaakt en hoe het leger deze volledig i-s te boven gekomen. Hij verzekerde, dat nog meni ge harde slag zou moeten worden opge vangen, doch was er vast van overtuigd dat ook in het vijfde oorlogsjaar de Duitsche soldaat van geen wijken ZO'U 'Wiillen weterï. 'De Führer sprak zijn warmen! oprech ten dank uit voor de groote offervaardig beid, dapp'erheid en moed, welke heel de weerm-acht 'aan de dag legde op alle fronten, waar de vijand' ook maar be proefde Duitschland lagen te leggen. In dezen strijd om het zijn of nie zijn, zal Duitschland tenslote 'zegevieren. VeldmaarscbaJlk Goring beeft tot de 'Duitsche liuchtmacht eveneens een dag order gericht en Groot-Admiraal Dönitz tot de marine. Dr. Goehbels heeft een radio toespraak gehouden' tot het Duit sche vol'k. De inhoud hiervan stemde ge heel overeen met de toespraak van de Führer tot zijn volk enl zijn soldaten. Het jaar 1944 zal een) crisisjaar zijn, doc'h de Duitsdhe leiding heeft vol ver trouwen dat het volk deze crisis zal doorstaan, waardoor de zege, de eind overwinning aan hare zijde is IntuBSChen wordt de winterslag aan het oostfront in al zijn hardheid voort- geizet. 'Op verschillende punten van het front, Newell, Witebsk,, Nikopol heeft de 'Sovjet-legerleiding' een hardnekkig offen sief geopend. De -Duitsche verdediging beeft stand gehouden en de Sovjets heb ben niet meer bereikt, dan een paar kleine plaatselijke 'succesjes welke deels weer door de Duitschers heroverd zijn, anderdeels weinig van toeteekenis waren. In den sector van Zjitomir is het echter anders gesteld. De Sovjet-Russische ge neraal 'Watoetln heeft in dezen hoek al zijn krachten, verzameld en eeni geweldig offenisief geo-pend. De plaatsen Korosten en Zjitomir, welke oorspronkelijk door de Sovjets waren genomen doch daarna weer aan maarschalk von Manstei-n moesten worden afgestaan, zijn door het nieuwe offensief opnieuw in Russische handeq gevallen. De strijd in dezen sec tor is nog in vollen gang en omtrent de afloop schrijft men van D-uit-sche zijde, dat nog weinig (kan worden gezegd. W'a- toetin ibuigt met zijm troepen om naar het Zuiden 'en| -strijdt tegen Berditsjef. Gelet op de DuitsOhe tegenstand en de groote verliezen der Sovjets neemt men in Duitsche kringen aani, dat dit offenv- sief niet tot het gewenschte gevolg zal leiden en vandaag of morgen eveneens zal doodloopen. De imogelijkheid wordt echter ook opengelaten ziende het groote overwicht aan manschappen en materi- aal,datdeSovjet's hun doorbraakpogingen zuilen) blijven herhalen en nog niets op geven. 'Lettende op de groote kracht, welke hier ont-svikke'ld wordt, wordt on willekeurig de vraag gedaan, wat zou den de Sovjets beoogen. Hier is het het eenigste punt waar zij een flinke deuk in het Duitsche front hebben kunnen) ge ven. Een doorbraakpoging is tot nu toe verijdeld. Alles op alles zetten -zij om een doorbraak te forceeren want gelukte dit, dan zou het front gescheiden worden De gevolgen daarvan zouden zijn, dat de Duitschers genoodzaakt werden direct een gedee'lte van het front terug te ne men aan beide zijden der doorbraak om te verhoeden, dat zij o-p sommige plaat sen niet tusschen twee vuren/ komen. De eerste maal na de doorbraak bij Kiew wilde Watoetin ook naar het Zuiden om buigen, doch von Manstein heeft dit energiek ibelet opdat de Dnjepr-bocht geen gevaar zou loopen. De Sovjets, stui tende op taaie tegenstand hebben toen hun pogingen voortgezet in N. richtin-g en Korosten weten te bemachtigen. Nu na de herovering van de plaatsen Koros- benJ en 'Zjitomir schijnt opnieuw het doel te zijn,, te 'beproeven naar het Zuiden om te buigen. Hoe hevig op andere punten van het front ook gevochten wordt, deze gevechten vallen in het niet bij de ope raties in dezen sector, met het oog op het groote belang, dat hier op het spel staat, -wordt de afloop met aandacht ga degeslagen. 'De Bolsj'ewisten willen door breken ten 'koste van alles, terwijl de Duitsche legerleiding alles in het werk stelt om juist dergelijkedoorbraken te voo-rk'omeni, wat haar tot hier toe bij zonder wel is gelukt. Ten N.W. van Ko rosten hebbeii( de Sovjets de plaats Olewsk bereikt, welke in de nabijheid ligt van de oude Poolsche grens. Van het verre Oosten deze week wei nig nieuws. De Amerikanen hébben op het eiland Nieuw-Brittannië bij kaap Gloucester een nieuwe landing uitge voerd, eveneens hij Saider op Nieuw-Gui- nea. Uit alles blijkt, dat de Amerikanen willen trachten de Japanners uit dezen 'hoek te verdrijven, at zal het oogenschijn lijk nog wel een poosje duren', alvorens dit doei is bereikt. Strategisch gaat het om de bedreiging van Au-stralië geheel af te weniden. Anderzijds is ook het doel om de rijke hulpbronnen welke Japan in -bezit genom-en heeft en die het voor het voortzetten van den oorlog zoo goed gebruiken kan, af te neimen. Voorloopig is Amerika zoo ver nog niet, doch de doelstelling -kan uit de strategische po sities heel goed worden opgemaakt. In Italië is de toestand nog gelijk aan die van de vorig^e weken en maanden. Heel langzaam vorderen de Geallieerden maar het is zoo gering, dat slechts zoo nu ea dan 'hun vordei-ingen op kaart kunnen worden) aangetoond. Er wordt thans gestreden ten W. van Venafzo en ten N.W. van -Ortona. De luchtaanvallen op Berlijn zijn, wan neer de weerstoestand het toeliet, her haald. Boven Berlijn komt het voortdu rend tot 'Zware 'luchtgevechten, waarin aan de Amerikanen groote verliezen worden toegebracht zoowel aan mien- schen als materiaal. Het gebeurt dat bij één aanval meer dan 400 man vlieger- personeel ibuiten gevecht wordt gesteld. Ook de plaats Kiel heeft ernstig te lijdeni gehad van eer.1 Amerikaansc-he luchtaan val. B'eg-unstigd' door een wolkendek werd de stad vanaf een hoogte v-an 7 tot 9 km. aangevalllen. Verklaring van Tsjiang Kal-sjek. Volgens een bericht van Radio-Landen heeft Tsjia-ng Kai-sjek naar aanleiding van de wisseling des ja-ars zijn mede werkers er van in kennis gesteld, dat Tsjoengking van de geallieerden tot taak 'heeft gekregen een groot offensief op het Aziatische vasteland uit te voeren. De Chineesche strijdkrachten zijn ec'hter niet zoo ver ontwikkeld. China moet derhal've een algemeerle mobilisatie uitvoereil Rede van Mihailowitsj. Generaal Mihailowitsj, aldus verneemt S.P.T. -uit New York, heeft in een voor de Vereenigde Staten bestemde radiored-e het beleid -van de 'Zuidslavische regee ring te Kairo verdedigd en het -partisa- nen-'bestuur van generaal Tito veroor deeld. De laatste streeft, naar hij zeide, een oo'mmunistische dictatuur na. Ver volgens oritiseerde Mihailowitsj de hou ding van de Engelsche regeering, die zich voor Tito heeft verklaard' en thans hem, Mihailowitsj, den steun ontzegt, omdat Tito meer zou doen. Generaal Mi- 'hailowitsj zeide, dat zijn troepen thans ong'eveer 500.000 man sterk zij'n en dat zij niet alleen de Duitschers doch ook de troeipen van Tito zuUerj bestrijden. Ko ning Peter bezit, aldus eindigde Mihailo witsj, het vertrouwen van het Z-uidsla- visehe vol'k, ondanks alle leugenachtige verhaaltjes, die hierover worden verteld. (Van onzen) Haagsohen redacteur) Zooals uit de d-agorders en toespra ken van de hooge rjiritsche gezagsdra gers ter. gel e-geniheid van de jaarwisse- üng is gjeblèken is Duit-schland volkomen voorbereid o-p de geweldige acties, weliie van Anglo^Amerikaansche zijde zijn aan gekondigd. Het element van verrassing is volkomen uitgesloten en overal waar de Geallieerden een p'oging zullen wagen om de Buropeesche Westkust te betre den is voor een passende ontvangst zorg gedrag'en. Aan den andereni kant heeft ook Duitschland plannen voor geweldige ac ties hetgeen ook steeds met nadruk is gezegd. Moge bij de meermalen aange kondigde invasie het element van -ver rassing ontbreken,, aan Duitsche zijde heeft m^en dit volkomen in de hand. Het is op geen enkele wijze te zeggen waar, hoe en wanneer Duitschland een volko men verrassende actie tot volle ontplooi ing zal brengen. 'Dit beseft men in Enge- -land terdege en de nerveuze stemming aldaar laat zi-ch hieruit li-cht verklaren. Men kan er intusschen verzekerd van zijn, dat Diuitschland op geen enkele wijze de dingen iaat komen, zooals ze komen. Gedurende dezen oorlog heeft Duitschland steeds weer bewezen, dat het de Geallieerd-en nog steeds een sl'ag voor is geweest. Dat het verloop der ko mende o-peraties ten nauwste samen hangt met de plannen van de Duitsche opperste militaire leiding is d-us duide- lij'k. Het risico, dat voor Amerika 'en Engeland bestaat met betrekking tot de aangekondigde invasie is niet gering, derhalve is dan ook steeds weer gezegd, dat de voorbereidingen zoo grondig zui len zijn, dat een- mislukking niet moge lijk is. Want begrijpelijk 'is, dat de Ge allieerden, wanneer zij de invasie niet tot een suiccesvolle operatie kunnen ma ken, dezen oorlog -verloren hebben'. Indien dus Duitschland hetzij 'kort voor of welhöht tijdens het begin van uitvoe ring der landingsoperaties een be'paalden tegenzet doet, dan zal het g'-eheele ver loop -der oorlogsvoering beïnvloed wor den. Het is derhalve 'niet onmogelijk, dat de aangekondigde vergeldingsactie tegen Engeland samenvalt met dit plan. Van officieele 'Zijde -echter laat men vanzelf sprekend niets los over -de plannen, die m-en voor heeft. In ieder geval gaat er iets gebeuren dat de oorl'og in een beslis send stadium brengt. Militair en econo misch is D'uitschland momenteel sterker als bij het uitbreken van den oorlog, zoo zeide Dr. Göbbels brj de Jaarwisseling. Hieruit moge men concludeeren, dat Duitschland de strijd met vertrouwen tegemoet kan zien. Ook het moreel der soldaten is ongeschokt en achter het front staat een vaderland), dat dag m dag uit een voorbeeld is van standvas tigheid en diepveranlkerde trouw aan zijn Führer. De ontknooping van -een geweldig dra ma,, dat de wereld meer dan vier jaar beroert is komende. Duit-schland is over tuigd, dat zijn vijanden zich te pletter zullen loopen tegen de stalen imu-ur, die Europa omringt. Het gaat thans in cie eerste plaats om ihet zijn of niet -zijn van het Duitsche volk, maar tevens ook om het behoud van Europa. Wanneer de DiUitsohe soldaat moet wij-ken zullen de oultuurvernietigende horden uit het O'os- ten en Westen ons continent overstroo men en een einde worden gemaakt aan alle begrippen van beschaving. Dan heeft niemand meer iets te verwao-hten van leven en toekomst. Dan alleen heerscht de vernietiging en de -onder gang van alles, 'wat door een meer dan duizendjarige cultuur en beschaving is opgebouwd'. Laten ook onze volksgenoo ten dit thans meer dan ooit bedenken De Centrale Persdienst van het Ne- derlandsche Arbeidsfront meldt: O'P aandringen van Het Nederlandsche Arbeddsfront werd aan den wensch van een groote groep Nederlandsche arbei ders, die tijdelijk in het buitenland ver toeven en thans met Kerst- en Oude- jaars-verlof in Nedéirland verblijvem, als nog tegemoetgekomen. Het betreft hier de verstrekking van de extra Kerstrantsoenen sipijsolie, stroop en suik-erwerken, waarvoor deze groep van Nederlandsche arbeiders aan vankelijk niet in aanmerking zou komen. Thans izuiten, m-ed-e dank -zij de be moeienissen- van Het Nederlandsche Ar- beidsf-ront, de navolgende categorieën alsnog deze toewijzing ontvangen: A. d'e zoogenaamde weekgrensgangers; B. Id'e „Ostlbau"-arbeiders, die met wachtgeld in Nederland vertoeven; C. de met verlof zijnde jong-ens en meis jes van den Germa-anschen Land^ dienst en verder de verlofgangers-, die tij-- dens de Kerstperiode in Nederland vertoeven. Tenslotte ontvangen Nederlandsche mijnwerkers, dlie in iDuitschland werken doch dagelijks naar Nederland terug- keeren, voor aoover zij in het bezit zijn van een Duitsche bijslagkaart voor zwa- ren arbeid, een dubbel rantsoen olie. De -wijze, waarop de distributie -van de toegewezen 'artikelen zal plaats vinden, zal dezer dagen nog nader .worden be- 'kend gemaakt. -------O P. L. SLIS t In het HavenJaie-kenhuis alhier is op 31 Decem'ber overleden, 69 jaar oud, de heer P. L. Slis, directeur van de Spaar bank. Voordat hij in dienst trad van deze instelling, was de heer Slis lid van de directie van de n.v. Betz Jay. Van 1920 tot 1930 is hij commissaris geweest van de Spaarbank, op 1 Juli van laatst genoemd Jaar werd hij lid van de direc tie. De heer Slis vervulde nog verschil lende commissariaten, o.a. in de n.v. Ringers' cacao en chocol-adefabriekenl, in de Doggermaat'schappij, in IJsvries te IJmuiden en de Zeeu-wsc'he Stoombootmt 'De beg-rafenis heeft plaats gehad op 4 Januari te kwart voor drie op de alge- meene begraafplaats CrooswQk. (NRC) MIDDELHAKNIIS. Zondag zal in de Ned. Herv, Kerk bediening rijn van het Heilig Avondmaal. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk collecte worden gehouden ten bate der Kerk. 'Gevondeni voorwerpen: een dames- handschoen, een kinderhandschoen', 2 kinder-portemionnaies, te bevragen se cretarie Middel'harni-s. Jubileum. 'O-p Zaterdag 15 Januari hoopt den heer B. van Zijll alhier den dag te herdenken, dat -hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland. Het zal den juibilaris van de zij'de van zij-n superieuren en -van zijn vele kennissen in Flakkee niet aan belangstelling ontbreken. Burg. 'Stand over December 1943. Geboren: Jan, z. v. Klaas Vroegindeweij en M. Moerkerk; Leent je Antje Maria, d. V. H. Bechtum en D. Overweel; Jo hanna, d. V. P. van Kumpt en A. Trom mel; Annetje, d. v. J. v. d. Valk erj C. A. Minnaa-rd; Marietje Neeltje, d. v. S. P. V. d. Mast en ;L. 'Lodder; Maria Eliza beth Arentje d. v. Klaas Zaaijer en A. Kleyn; Johannes z. v. S. de Vos en G. Wiegel; Hadewina Elizabeth d. v. M. Smit en H. v. d.Sluijs. Gehuwd: L. Peeman 22 jaar, vracht rijder alhier en Sijke Konings 23 jaar te MiddelharnisO. van Nieuwaal 27 j'aar landarbeider te Den Bommel en Adr. Cl. V. Zetten 23 jaar, dienstbode te K'dam. Overleden: Pietertje van Stigt 77 jaar echtg. van H. v. d. Wende; J. J. van 'Straten 59 jaar, ongeh.; Jacob Wouter Weidgraaf, 3 weken z. v. A. Weldgraaf en 'G. Klaassens; Johanna Zoon 84 jaar wed. van J. v. d. Baan; René Annette, 2 weken, d. v. J. v. d. Meij en A. A. Bot- terlberg; Adriaantje Maria Kwak 82 j. wed. van G. Joppe 'wonende te Dirksland alhier overleden; Biisa Vanoverberghe, 73 jaar wed. van M. Coppena; Jacob Deendert van Wezel, 9 maanden z. van J. van Wezel en J. P. Auperlé. SOMMELSDIJK. Konijnententoonstel ling. In Hotel Spee zal Vrijdag 7 en Za terdag 8 Januari een tentoonstelling gehouden worden, georganiseerd door de konijnenfokvereeniging „Nut en Sport". MELIS1S1A.NT. 'Ik breng U in herinnering, dat de ren- tekaarten van de arbeiders, die hier wo nen en werken',, ter vernieuwing moeten worden ingeleverd biji den 'Raad van Ar beid te Dordrecht vóór 9 Jan. 1944. STELLEND'AM. Zaterdagavond kun nen ouders, welke Zondag in de Ned. Herv Kerk hun kinderen wenschen te laten doap'en, hiervan aangifte doen. Vrijdag had het 5-jarig zoontje van M.' V. het ongeluk van de zoldertrap te vallen, waarbij hij zijn been brak. GOEDEREEDE. De oudejaarscollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft de mooie som van 160.77 opgebracht waarvoor de Kerkvoo'gdij hartelijk dank zegt aan de milde gevers (geefsters). Gevonden voorwerpen: Bij den Op perwachtmeester Post-Commandant dhr. J. van Houwelingen zijn inlichtingen te bekomen over een kinde-rpsalmboekje en een lederen motorhandschoen. OUDDOKP. Herv. (Geref.) Zendings kring „Goeree en Overflakkee". -D.V. zal a.s. Donderdag 13 Januari nam. 3 uur t.t. in de Ned. Herv. Kerk te Ouddorp (Z.H.) een Zendlngs'mid'dag voor de Geref. Zendingsbond worden ge houden. Sprekers met hun onderwerpen zijn: Ds. J. Hovius van Ouddorp „Zen dingsbevel"; 'Ds. C. V. d. Wal van Dirks land „Zendingsmiddel"; Ds. L. Blok van Middelharnis ,,Zendingsdoel"; Ds. J. Ewoldt van Goedereede „Z-endingsliefde" Moge er een trouwe opkomst van ons eiland zijn. De reisgelegenheid is niet ongunstig. Aankomst tram Ouddorp pl-m. 3 uur. Vertrek Ouddorp plm. 6 u'ur en 7 uur. OUDE TONGE. In de N-ed. Herv Kerk werden 2 gifteni van 10.— gecollec teerd voor de Diaconie, alsmede 2.50 voor de Zondagsschool. Vergadering Mannenvereeniging „Guao de Bres"' op D.V. Woensdag 12 Januari 1944 te 7.45 uur. Agenda: Art. 13 Ned. Gel. Bel. door W. Wittekoek. OOLTGENSPLAAT Kerstwijdlngsavond in „Elthato". 'D'onderdag 23 Dec. hield personeel en leerlingen van de Chr. iSohool -een zeer g-es-1-aagde Kerstwijdingsavond in ,,E1- thato". Geruimen tijd voor den aanvang- was „Elthato" -al geheel gevul-d met belang stel-lenden, -ouders en leerlingen. Velen moesten -zich met een staanplaats te-vre- den stellen. De voorz. van het 'School bestuur Dhr. P. V. d. Heuvel opende dit samenzijn door te laten zingen- van de Lofzang van Zacharias vers 1, las ver volgens Lucas 2 121 en ging voor in gebed. S-pr. sprak hierna een woord van welkom tot de aanwezigen. Het stemde bestuur en personeel tot blijd's'Chap, d'at de toeloop zoover boven de verwachting was. Hij hoopt ook, d'at d'eze avond ons oprecht voor mag bereiden- op het nade rende Kerstfeest, in dat, wat ons door de 'kindereni ten gehoore zal worden ge bracht. De onderwijzer Dhr. A. J. v. Ooste-rom hield een leerzame Kerstred'e over Lucas 2. Hierna was het woord aan de leerlin gen en allereerst aan Aly v. 'Oostende, Wil-ly H'o'kke en Aat Bom die ons een gedicht ten gehoore brachten. D'6 leer- -lingen -zongen -vervolgens gezamenlij-k: „E'r is naar 't woord der vromen", -onder leiding van den onderwijizer Dhr. M. v. d. Zwaai en met piano-begeleiding van Mej. Janny v. dl. Heuvel. Krijn de Vos, Aly Westdijk, Mientje van Kem'pen, Nelly v. Dam, Riekje Hotting, Corry v. d. Griend en Wim de Vos verrasten ons wederom met een gedicht wat werd gevolgd door 10.000belooning. De hö'here S.S.- und PoMzeifüii,; maakt bekend: In de avonduren van 3 Januari is te -Leiden op den directeur van i, Arbeidsbureau aldaar, Gerardus Wiii^ Diederix, een moordaanslag gepleegd Diederix werd op den openbaren j' zwaar gewond door een van achterst,; hem gelost pistoolschot. Ongetwiifeld hier sprake van een' misdrijf uit poiji; ke motieven. Als strafmaatregel is in Leiden 1 tijd-stip, waarna men zich niet ineei-, de epen iucht mag bevinden, tot naj' order vervroegd tot 21 uur en het - tingsuur -voor openbare lokalen tot uur. Bovendien zijn een vijftigtal in,' ners der gemeente Leiden gearrestesi, van wie op grond van hun politieke «i zindheid moet wordeni aangenomen, zij den laffen moordaanslag goedlieute B'ij deze arrestaties boden drie persi tegenstand', resp. trachten te vluchtr •vaarbij zij werden neergeschoten. Als daders van den moordaanslag,, L>iederix komen vermoedelijk twee 1 scnen in aanmerking, die in het duist niet meer konden worden herkend. De bevolking wordt hierbij uitga» digd', aan de o-ps-poring deel te neuj Voor aanwijzingerj, die leide?^ tot 'nouding van de daders, wordt een t loonaig van l'O.OOO.uitgeloofd, i zake dienende mededeelingen worj dODr elke Duitsche of Nederlandsche p litie-i).stantie in ontvangst genomen. Monumentenwet op komst Naar het A.N.P. verneemt, verkej eer, lueuwe monumentenwet in een t vorderd stadium van vooi'bereiding, 1 in\oering van de nieuwe wet, die \k pende wijzigingen meebrengt, kan 1. nen afzienburen tijd verwacht ivoi-fe - Toi opvolger van generaal mery ais, opperbevelhebber van het Britsfhc leger is benoemd generaal! 'Oliver Leetli. Dez-e was tot eind IS commandant van het 30ste cosps het achtste leger. Hij is pas 48 jaai-t-j het zingen van; „Laat ons gaan", voornaamste punt van de agenda v thans aan de orde n.l. de Kerstcacial m-et violen begeleiding van den ondem zer Dhr. J. de Weerd en Dhr. L. Hoï man en met piano door Mej, J. Heuvel. Het ge'heel stond onder leidl van Dhr. v. d. Zwaai. Dit moeilijke st' dat veelstemmig en met s-o'lo ena. wft gezongen, was keurig ingestudeerd. Hi piubhe'k was vol lof over dit werk. Ij pauze die 'hierop volgde werden m cl koffie en koek igetracteerd. Bij dek opening werd gezongen Psalm 2S waarna door de onderwijzeres Mej. lË ien' -een boeiend Kerstverhaal weri ie teld. Door Corry Kortewe-g Pd., Ba Hart en Winy Korteweg Jd. wer eenige Kerstliederen ten gehoore bracht. Met pianobegeleiding -werd na gezongen: ,,Heer Jesu". Vervoljf werden de aanwezigen en inzonderS' d'e kinderen wederom geboeid nietf Kerstverhaal door de onderwijzeres 1: de Vaal. Teun de Vos en 'Leny v. d,fe den volgden haar op met een terwijl Leen Hokke Jesaja 53 l-I gehoore bracht. Na het zin-gen van:..' waarlijk", kwamen voor een gedicht:-': in aanmerking Willy van Oostende.Je' Kempen en Willy v. d. Heuvel. In het s'lotwoord, dat hierna voif sprak de voorz. een woord van daiiki de aanwezigen voor hun belangstele Verder een woord van lof tot ipersoi: en leerlingen, die ons deze avond keer- keer verrasten met zang, muziek, ver" ling, declamatie enz. Hij hoopte etï' dat slechts één gedachte bij ons op f voorgrond mocht staan n.l.„De s'fK te van Christus". Verder wen-sclite' dat de 'broederlijke band, de school i: gaande, steeds hechter en steiiker u"' worden en als belaiders van 's Hei' naam elkanders 'hand te grijpen tot eer. Na 'het zingen van Ps. 133 3 si Ds. Sonnenberg Herv. Pred. dit 1 zijn met dankgebed. De -kinderen brachten het gelei- prachtig naar voren en zeer vlot woord van dank is hier zeker wel op plaats tot personeel en leerlingen, wen-sc'hen nog meer dergelij-ke avo» STAD AAN 'T I1.4BINGVLIET. Ik breng U in 'herinnering, dat tekaarten van de arbeiders, die hiei' nen en werken], ter vernieuwing hu"'' worden ing'ele-verd bij den Raad van beid te Dordrecht vóór 9 Jan. IM*- -------------O------------ S'CHERPENIS'SE. De in de Ned, Bi- Kerk gehouden collecte voor de Zo»' school heeft opgebracht ruim 88.- ST. MAARTENSDIJK. In de K Herv,. Kerk alhier zijn herbenoemd ouderling en diaken de heeren N. keer en 'C. J. Guequierre, welke -hun benoeming hebben aangenom* bevestiging zal plaats hebben Zonti"! Jan. in de middag godsdienistoefeni* POOKTViLIET. Deze week hier een schip suikerbieten verla'" groot 267 ton voor de SuikerfaW' Dinteloord. Naar schatting ligge*^' plm. 250 ton voor verzending te 1 STAVENISSE. Burg. Stand over I943. Geboren: Cornelia d. v. W. G;' Dissel en A. Sterk; -Overleden: W'esdorp 84 jaar, wednr. van I^''' Wesdorp; Maria Johanna van Pu"' jaar, ongehuwd. Ingekomen: J""^ beeke en gezin van Oothen; Vertro» J. Spijker en echtgeni. naar Den H

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1944 | | pagina 2