Nieuws uit Zeeland De Savoysche Pleegdochter III Voor onze Jongens eo Mei<(J6S L mmmm m STEMPELS? NAAMPLATEN7 ALBERT HEiIeRMANS NV. Jéi-iiizaièinstraat 12 - Rotterdam, (o.) TELEFOON 4.8.5.4.1. Boeken en Tijdschriften Land- en Tuinbouw MIDDELHARNIS Bestrijöüng- ivan den Coloïatlo-kever. Bespuiting van aardapiielvelilen. De Burgemeester van M i d d e 1 h a r- n i s maakt bekend, dat de tweede en der de periode voor de bespuiting van alle aard appelvelden in deze gemeente, ter bestrij ding van den oolora,dokever_ is vastgesteld als volgt: Tweede periode van 6 tot en niet 15 Juli 1942. Derde periode van 32 Juli tot en met 1 Augustus 1942. ,De bespuitingen moeten, geschieden met water, waaraan op 100 liter 400 gram cal- cium-arsenaat is toegevoegd en in een hoe veelheid van gemiddeld 750 liter per hec tare per bespuiting. De bespuitingen zoodanig uit te voeren, dat alle bladeren van de aardappelplanten met de vloeistof bevcrchtigd worden en op zoodanig uur en bij zoodanige v/eersge- steldheid, dat de bladeren op denzelfden dag nog kunnen opdrogen. Indien de gebruiker van een perceel na latig blijft de voorgeschreven maatregelen ten uitvoer te leggen, worden deze op kos ten van den gebruiker van het perceel uit gevoerd. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN .HOLANDER,- Zondag zal in ide Chr. Geref. Kerk het H.A. worden gehouden. In verband hierme. de zal de kerkeraad Vrijdagavond in ver gadering bijeen komen. Dhr. A. van den Tol is naar het zieken huis te Dirksland gebracht om alUaar-een operatie te ondergaan. Zondag zal in ,de Ned. Herv. Kerlt in beide diensten collecte worden gehouden ten bate der kerk. Vrijdagavond zal de Mannenveieeniging Calvijn in vergadering bijeen ko,:rien. Ds. Blok zal een inleiding houden over Art. 16 der Ned. Geloofsbelijdenis. Verbeteriiiig. In het plaatselijk nieuws onder Middelharnis van Zaterdag kwam voor, dat Ds. L. Blok, ,Nc-d. Herv. Pred. alhier, een beroep had ontvangen naar Hilversum. Dit is onjuist. ZEerw. kwam voor op een drietal. In de rubriek „Kerknieuws" stond het juist vermeld, maar in het aparte berichtje abuGief. SOMMEÏ.SDIJK De .dienst van Donderdag 2 Juli a.s. waarin Mej. S. Krtil van Grosthuizen voor de Ver. Vrij^. Herv. hoopte voor te gaan, kan niet gehouden worden wegens aifwij- zende beschikking vergunning. Burg. Stand. GeboKn: Leendert Maar ten, zoon van J. Wittekoek en G. de Gast; Jan zoon van G. G. Vis en *S. den Engels man; Pieter Anthonij, zoon van C. J. van den Bergeen Cornelia Soeteman; Jannetje dochter van Stef anus Hartensveld en Leen- tje V. d. Weide. O.ndertrouwd: F. Noordijk 28 jaar en J. Zoon, 21 jaar. Overleden: D. A. Buth, 82 jaar, echtgen. van J. C. Buth; Johs. Gerardus Noordijk, 68 jaar, echtgen. van P. de Jong. HERKINGEN - Onze vroegere dorpsgenoot de heer K. Karels Jz., thans te Rotterdam, slaagde de zer dagen voor het Middenstandsdiploma. De Wed. P. C. C. had het ongeluk achter haar woning zoodanig te vallen, dat dok- tershulp moest worden' ingeroepen welke ,de wond heeft gehecht. Eeji Rotterdamsch ventje dat alhier ge logeerd is, kwam van een paard van den heer A. J. den Boer te vallen en brak alijn pols. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, OUDBOKP Zondagmorgen j.l. bracht een zeug van K. Tanis 13 biggen ter wereld w&arvan er 11 in leven waren, 's-Avonds overleed deze zeug en kwam Maandagmiddag terecht in de slachtplaats van M. Goedegebuur. Al daar werd het vleesch uitgepond tegen in levering van bonnen. In de afgeloopen week werden door de Gekro alhier opgehaald 2 geiten. Ouders die hun Idnderen wenschen te laten doopen in de Ned. Herv. Kerk, kun nen hiervan aangifte dcon a.s. Vrijdag avond in de kerkekamer.* STAD AAN 'T HARINGVLIET De monteur A. J. v. R. kreeg tijdens zijn' werk bloedvergiftiging in zijivhand, zoodat hij zijn werk moest staken. De uit Amsterdam hier vertoevende kin deren, welke bij Geref. gezinnen verzorgt zij.n, zullen a.s. Vrijdag 3 Juli weder naar hun ouders vertrekken naar een verblijf hier van 6 weken. DEN BOMMEL Heden 30 Juni werd voor^de zuigelingen alliier een consultatiebureau geopend. Dr. Oosthoek zal hiervoor tijd en moeite gratis geven. Door dhr. Abr. J. werd in een aardap pelveld een coloradokever gevonden. Het insect had vele eitjes bij zich liggen. OOLTGENSPLAAT De Burgemeester maakt bekend, dat de bespuiting van de aardappelen met calsium arsenaat tegen den coloradokever voor de tweede en derde periode is vastgesteld van Maandag 6 tot en met Woensdag 15 Juli a.s. en van, Woensdag 28 Juli 1942 tot en met Zaterdag 1 Augustus a.s. - De jTiaandeiijksohe collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden heeft de som van f 80.12 opgebracht. Bij de landbouwer A. J. van Vugt en A. J. G. van Rossum is op hun aardappelvel den een coloradokever gevonden. -Tot onderwijzeres aan de CD. School al hier is benoemd mej. Holleman van Oude Tonge. Tegen een inwoner der gemeente Den Bommel is door de gemeente politie proces verbaal opgemaakt wegens verduistering van een gouden ring. GESLAAGDEN TOELATINGSEXAMEN R.H.B.S. Voor het op 18 en 25 Juni gehouden toe- I latingsexamen R.H.B.S. Middelharnis, slaag den: Bastl Bralier, Dirkslandj;, Jacomina Buth Nieuwe Tonge; Helena Campfens, Middel harnis; Juultje Campfens, Middelharnis; Teun Hameeteman, Nieuwe Tonge; Anton Jacobs, Middelharnis; Mathijs Jansen, Stel- lendanr; Priesje Kerling, Middelharnis; Jo- pie Kerling, Middelharnis; Dirkje Knape, Sommelsdijk; Lina Komtebedde, Ouddorp; Wim Lokker, Den Bommel; Peter Mans, Middelharnis; Hendrik van Putt.en, Melis sant; Kees Roon, Dirksland,; Kees Van Schelven, Middelharnis; Lena Schipper, Middelharnis; Maart Smit, Middelharnis; Jules van der Valk, Middelharniq;, Maarten Verduin, Middelharnis; Witte de Vos, Ooltgensplaat; Joke van der Waal, Mid delharnis; Gabr. V/arnaer,' Dirksland; Ca- rolien van Zetten, Middelharnis. Afgewezen 4 candidaten. tot f 10of 5 dagen hechtenis. Wegens mishandeling van A. A. B. werd de 39-jarige C. N. P. veroordeeld tot f 15. boete of 10 dagen hechtenis. ST. LAURENS Te Den Haag slaagde voor de'hoofd akte Pröbelonderwijs Mej. C. J. Entink, alhier. YERSEKE- Op de voordracht voor onderwijzer aan school 2 alhier komen voor de volgende heeren: J. B. L. Zonruiter tijdel. onder wijzer te Yerseke, A. de Nooyen, tijdel. hoofd te Kats en J. H. Hage tijdel. on derwijzer te Voorburg. MIDDELBURG In de vacature van Ds. A. Verhagen, bij de Geref. Gem. alhier, is beroep uitge bracht op Ds. G. H. Kersten van Rotter dam. KORTGENE Terwijl dr. Gelderman zijn auto even op den dijk te Geusdijk.had geplaatst is déze door onbekende oorzaak aan 't rijden ge gaan en in een ter plaatse diepe sloot te recht gekomen. De auto die eenigszins be schadigd was, is met behulp van een hijsch stelling op den kant gebracht. VLISSINGEN De verschillende gemeentebureaux, die in het stadhuis waren ondergebracht, zij.n thans naar verschillende gebouwen- in het Bellamypark verplaatst. Het Bureau ,v. d. Burg. Stand en gemeentewerken vond plaats in het Oude Mannen- en Vrouwen huis, dat van Algem. Zaken in het Mu seum, de anderen zijn in een school onder gebracht. BRUINISSE 'Per 1 Juli a.s. herdenkt de heer P. A.v. Duin, controleur bij de Visscherijen alhier, den dag, waarop sij bij de Visscherijpolitie in dienst trad. In de plaats van den heer A. v. d. Ber ge Mz., die eervol ontslag is verleend in zijn functie ais brandmeester, is benoemd, de heer A. M. Jumelet Wz. 'Door het overlijden van den heer Joz. Visser, is een vacature ontstaan in het Burgerlijk Armbestuur, waartoe door den Burgemeester is benoemd de 'heer N. J. Reinhoudt alhier. STAVENISSE De 30-jarige I. O. en de 26-jarige M. J. M. werden door den Politierechter te Mid delburg, beiden veroordeeld tot een boete van f 15r of 10 dagen hechtenis, wegens diefstal van een knotwilg. Daarenboven werd genoemde M. J. M. nog veroordeel 'i, wegens diefstal van een hoeveelheid hoat, j VOOR M MEI IWO: ÖPPEDT 142 MÉÉMM ik niet boos om. Zo'n keertje kan dat best, enje moet eerst gelegenheid hebben. Leendert W. v. A., Nieuwe Tonge. Op zo'n leeftijd worden zulke broertjes gevaarlijk. Ja, de moeders hebben meer te doen dan voor 't eten zorgen en kleren verstellen! Dirk F., Ouddorp. Heb je nog lang te bed moeten liggen? Is 't nu helemaal beter? Ma van K., Ouddorp. Nu lopen de konijn tjes door 't hok, denk ik. Hebben jullie nog „draad" om te breien? K)a«is O., Den BomMel. Kan het R. meis je al Flakkees praten? Of jullie misschien Rotterdams? Zijn ze 't nu allemaal al ge wend? Mina L., Oud Vosesmeer. Ik zou best een reisje met je bioer willen makan, maar dan moesi het niet te hard waaie.i. Wanneer ik kom Kan ik moeilijk zeggen. Leendert M., Sönilmelsdijk. Dat vind ik ook; 't is goed dat je van alle.s kent. En 'l is nuttige arbeid. Bij ons zijn tot nu toe geen pleegkinderen. Janny en Wiily Z., Vlaardiiigen. Wanneer zie 'k jullie weer eens? Al hebben jullie al de oplossingen niet, daarom mogen jullie toch wel schrijven hoor. Allemaal. De oplossingen van de Juni- raadsels zal ik afwachten. Denk allen om leeftijd en volledig adres. De hartelijke groeten van OOM KO. BESTE JONGENS EN MEISJES! Thans is ons laatste raadsel aan de beurt. Het is het 4e JUNIRAADSEL.' 1. één der zeven gemeenten in KI. Azië. 2. betekenis van Numeri (meervoud van getal.) 3. koning van Israël. 4. zoon van Saul. 5. dochter van David (zuster van Absa lom.) 6. kamerling van koning Ahasveros. 7. vrijstad. 8. stadhouder in, de tijd van Jeremia (Jer. .40.) 9. plaats waar Baësa koning werd (1 Kon. 15.) 10. oudste zoon van Jakob. 11. betekent: rust, pauze (in de psalmen- ,12. dienstmaagd van Lea. 13. legerplaats (Num. 33.) 14. vrouw van Aaron (Exodus 6.) 15. burg in het landschap Elam (Dan. 8.) Dit is een zgn. verschuifraaiiisel: van elk dezer woorden moeten we een letter ne men (dus niet de eerste letter!) en dan moeten v/e van boven naar onder krijgen een plicht die iedereen moet nakomen te genover God. (1 Thess. 5.) Dit raadsel werd ingezonden door Marie Krijgsman, Middelliarnis. Nu volgen de overgebleven brieven: Betje van L., Nieuwe Tongé; Te oud ben jé nog nielj;, ook niet de oudste. Ik zal met je wens rekening houden. Misschien duurt 't niet zo lang meer Marie S., Middelharnis. 'k Ben blij dat je het boek mooi vindt. Er zijn meerderen die graag een boek hebben. Jan S., Middelharnis. Op 't ogenblik heb ben we er ééntje meer. Dus jouw boek was ook nriooi? Dat doet me genoegen. Pie V. d. S., Middelliamisi. Zijn adres is •Kraaienisse, Melissant. Ja, ons hoekje staat niet zo geregeld: dan in 't Zaterdagnum- nier en dan weer 's Wloensdags. Altijd maar goed de krant nagaan. Leni v. d. S., Middelharnis. Nee, daar ben DEFINITIEVE WINKELSLUITING EN ZWARE BOETE. Wegens sluikhandel to .textiel. De Prijsbeheersching heeft de 3 winkels van A. W. A. Verwo'ert, manufacturier en meubelhandelaar in de Slijkstraat te Weesp, voorgoed gesloten. De bedrijfsmid delen zijn stilgelegd en het is Verwoert tevens voorgoed verboden op eenigerlei wtj- -ze als verkooper van textielproduct3n op te treden,' Daarenboven werd hem een boe te van If 500.opgelegd en komt een be drag van f 3025.te zijnen laatste we- gens kosten van het tuchtstrafproces. Deze ongetwijfeld zware straffen zijn Verwoert opgelegd, omdat hij bij herhaling zeer ernstig de prijs- en distributievoor schriften heeft overtreden. In December, Januari en Maart j.l. kocht hij bij verschil lende personen groote hoeveelheden dames- en heerenstoffen in tegen fantastische prij zen, b.v. SOOrn voor f 35.per m. en-an dere stoffen voor f 25.^ en f 17.50 per m. Tegen nog hoogere prijzen werden zij later weer door hem van de hand gedaan. Reeds eerder had Verwoert overalls vér- kocht é,.f 12.75, wat f 3.boven den win- kelprijs was. Deze overalls had hij zelf in Amsterdamsohe detailzaken ingekocht te gen den gewonen verkoopprijs en met winst weer verkocht. Hierdoor maakte hij zich ook al schuldig aan prijsopdrijving en maat schappelijk niet-verantwoorde inschakeling in het goederenverkeer. Tenslotte was bij een winkelcontrole te Weesp nog gebleken, dat alle voorradige goederen niet de ver- eischte prijsaanduiding droegen. Dit alles bijeen genomen leidde tot vorengenoemde veroordeehng, waarbij publicatie werd ge last. De clandestiene handel in stoffen is aan het licht gekomen, doordat e.3n handelaar in fournituren te Haarlem, A. v. B. een aanzienlijke partij stoffen, waarvan Ver. woert medeelgenaar was, voor f 29.en f 34.per m. trachtte te vèrkoopen. Hier bij is echter van B. kruik, die ook reeds lang te water was, gebroken en hij moet hiervan de gevolgen dragen in den voi-m van een boete van f 4500.alsmede ver beurdverklaring der in beslag genomen stoffen. NEDERLANDSen FABRIKAAT. In de Juni aflevering treffen wij aller eerst een beschouwing aan „De vestigings plaatsen der Industrie" door Dr. A. Olden- dorff, in welke uiteenzetting een wel zeer op den vporgrond tredend vraagstuk wordt beschreven. In de daarop volgende rubriek „Uit de Nederlandsche Kunstnijverheid", worden ditmaal zeer fraaie weefsels naar voren ge bracht, waarbij verschillende mooie afbeel dingen zijn gevoegd. J. J. Moerman behandelt in de rubriek „Nederland's Groote Mannen", ditmaal den grondlegger van de Philips industrie te Eindhoven, nl. Dr. Gerard Philips. Daarna volgt een prijsvraag over enkele wetenswaardigheden^van Nederland, voor de oplossing waarvan tal van .fraaie boek werken als prijzen worden uitgeloofd. A. C. Mantels behandelt „Merkwaardige tegenstellingen in het groote V.N.F, gezin" in humoristische toekenningen en bijschrif ten, waarna een afbeelding is opgenomen van het door %e Vereeniging uit te geven industrieel gezelschapsspel ,,Het Rad van Avontuur." H. M. Lugard geeft vervolgens op de van hem bekende vlotte wijze een uiteenzetting „Kris Kras," waarin naar voren wordt ge bracht wat ca. de Vereeniging in de maand Mei tot stand heeft gebracht, waarna Drs. B. M. Sweers de aandacht vestigt op de nieuwe uitgaven van de Vereeniging, nl. de Industriekaart van Nederland. Drs. H. A. Masbsnbroek geeft ten. slotte een bijdrage getiteld: „Iets over de ge boorte van industrieele bedrijven.' „BEYER'S MODE FÜB ALLE" Juni 1942. Wat is meer gewenscht, dan met deze prachtige zomerdagen luchtig, vlot, prac- tisch en naar de laatste mode gekleed te gaan. Natuurlijk is de stoffenschaarschte een pijnlijke situatie voor die dames, die graag steeds iets nieuws willen. Maar met weinig moeite en een beetje practische kijk op de zaken zullen toch nog vele japonnetjes of mantels grondig ver anderd en gemoderniseerd kunnen worden. Gelukkig is daar weer het Juni-nummer van Beyer's Mode für Alle" met zijn frls- sche, charmante toiletjes, die ieders oog bekooren. De beide uitgebreide i-aderbladen bevatten alle patronen, zoodat deze model len heel gemakkelijk zelf gemaakt kunnen worden, vooral wanneer het kinderkleeding betreft. Aan deze laatste wordt in dit num- med veel aandacht besteed. Hiernaast tref fen we voor dames en bakvisschen schatti ge zomer- strand en zonnejurkjes aan. Twee pagina's met 50 modellen geven zoo veel keus, dat heusch iedereen een voor zichzelf geschikte japofi of mantel moet kunnen vinden. Nog steeds valt ons bij de middagjurken de strakke taille en wijde rok op, die .aan het uiterlijk zooveel jeugdigs verleenen. Aardig zijn de vele tips om van zoo wei nig mogelijk materiaal toch nog leuke voor werpen te maken, zooals: schoenen, tas- schen, ceintuurs, badpakken, kraagjes, vest jes, babykleertjes enz. enz. Voor iedereen is in dit practische, in fraaie kleuren uitgevoerde; blad iets te vin den, zoodat het succes bij voorbaat reeds verzekerd Is. „Beyer's Mode für Alle" verschijnt thans 6 maal per jaar. Abonnementsprijs be draagt f 3.90 per jaar. Het blad is overal ■in de boekhandel verkrijgbaar. Inlichtingen verstrekt gaarne de hoofdvertegenwoordi ging: N.V. WERELDMODE, Pr. Hendrink- kade, 173, Amsterdara/C. LET OP DEN COLORADOKEVER. De aandacht van alle aardappelverbou wers wordt er op gevestigd, dat het nood zakelijk is, dat zij in hun aardappelgewas zeer nauwkeurig toezien op de aanwezig heid van den Coloradokever. Eenigen t-ijd geleden is een groot aantal van deze kevers uit de zee aangespoeld op het strand van het eiland Walcheren. Dit is toen zeer naijwkeurig afgezocht, maar vermoedelijk *had een aantal kevers zich reeds over het land verspreid. Het is ver moedelijk hieraan toe te schrijven, dan thans op verschillende plaatsen in Zeeland, de Zuid-Hollandsche eilanden en West Noord-Brabant vrijwel steeds een enkele kever gevonden wordt in een aardappelveld. Het is van het grootste belang, dat deze kevers worden opgespoord en onschadelijk gemaakt en daarom moeten alle aardappel verbouwers^ niet alleen in de genoemde, maar ook in andere deelen van ons land, in hun gewas zoeken naar de ovale, 1 cm groote kever met gele dekschillen, waarop tien overlangsche zwarte strepen voorko men en elke vondst moet onmiddellijk ten gemeentehuize worden opgegeven. Elk ge val wordt dan door den Plantenziektenkun- digen Dienst nader onderzocht en alle maat regelen voor een volkomen uitroeiing wor den ter plaatse genomen. Laat elke aardappelverbouwer er zich wel bewust van zijn, dat wij alles moeten doen om den Coloradokever elke gelegen heid om in ons land vasten voet te krijgen, te ontnemen. Dit is alleen mogelijk door een voortdurende strijd tegen het insect te voeren, want elk jaar dringt het uit het Zuiden ons land binnen. Als wij dan ech ter op onze hoede zijn en onze aardappel velden en veldjes (ook de kleine perceel tjes van particulieren, waarin de kever ook Een verhaal lüt de dagen yiaii Calvijn's strfld te Oenève aoor DEBORAH AL4!OCK '62. Maar daar was Norbert eindelijk! Het werd tijd! De groote klok van St. Pieter sloeg reeds vijf! O... het was zeker slecht, zeer slecht met den jongen afgeloopen! Zijn gelaat was bleek en nat van tranen); zijn lippen beefden; nauwelijks kon hij zich be dwingen om niet in schrei.en uit te barsten. Verschrikt haastte zijn vader zich hem tegemoet. Reeds al kind had Norbert al tijd zijn tranen terug kunnen houden; geen berisping of kastijding had hem ooit doen weenen. ,,0 vader! Vader!" riep hij hartstociite- lijk. „Wat is er, mijn jongen!" Een akelige gedachte schoot hem door 't hoofd. ,Je moet toch niet Geneve verlaten?" Het verblijf in Geneve was nagenoeg on mogelijk voor hen, die met Calvijn niet overeenstemden. „Ik? O neen! Met mij is er niets! Het is het is Louis De Marsac!" „Louis?" ,,Hij en Peloquin! Ze zijn In, Lyon in de gevangenis om te sterven!" De Caulaincourt was diep bewogen. Be ter nog dan Norbert wist hij wat dat nieuws beteekende. Hij nam plaats op een der steenen banken in den hof. en bedek te het gelaat met de handen. Gedurende ge- ruimen tijd kon hij niet spreken. Eindelijk verbrak Norbert de stilte en verhaalde zijn vader alles mat hij \yist. „Het' ging zoo!" zei hij. „Ik stond te wachten in die kleine kamer vol boeken van den vloer,tot den zolder, ik had niet ge dacht dat er zooveel boeken in de >vereld waren, en natuurlijk alle verschillend, want waarom zouden er twee hetzelfde in één huis zijn? Op de tafel waren papieren, een inktpot, pennen, eigenlijk nog al wanorde lijk door elkaar. Naast den mooien gebeeld- houwden stoel van meester Calvijn stonden een paar krukken: en ik ging zitten en be proefde te bedenken wat hij wel tegen mij zeggen zou en wat ik wilde antwoorden. Maar het duurde zoo lang en ik begon mij erg te vervelen. Eindelijk knikkeholde ik en zou vast in slaap zijn .geraakt, als ik niet bedacht had dat hij onverwacht kon komen en mij zoo niet vinden moclit; dat zou erg onmannelijk staan en hem nog maar kwader hiaken. Ik stond 'dus op en ging naar het venster, dat op een mooien tiiin vol bloemen uitzag. Dat deed me goed en herinnerde mij aan Frankrijk, ofschoon ik wel eens zou willen weten of meester Calvijn veel om zulke dingen geeift." ,,bat doet hij; en zelfs meer dan de meeste menschen. Ma,ar ga voort.' „Ik stond daar nog toen hij binnenkwam, denkelijk verborgen achter de overgordij nen voor het venster. Ik keek rond maar hij .zag mij niet, en daarna ging hij met den rug naar mij toe staan en begon iets onder de papieren op tafel te zoeken. Ik bleef stilstaan, want ik wist niet wat ik doen moest en was bang hem te storen." „Je hadt moeten wachten tot hij even op hield of het hoofd ophief, ^n dan beschei den moeten hoestsn om zijn aandacht te trekken." „Maar hij hield niet op met zoeken, va der, 'en hij keek niet op. Eindelijk vond hij naar het scheen onder een hoop papieren hetgeen hij zocht. Het was een ongeopende briei." - „O, gisteravond over het hoofd gezien, en vandaag zal iemand er hem aan herinnerd hebben." ,,Dat denk ik ook. Hij sneed hem open met het mes dat aan zijn gordel hing en begon te lezen.En toen, vader, toen..." Norberts stem begon te beven,... „het vreemdste ding, dat ik ooit zag..." „Wat?" ,,Hij zei, als' 't ware half onwillekeurig: ,,De Marsac-Peloquin?"en even later: „Mijn God!" „Maar," zei Norbert, gewoon in Frankrijk Gods naam telkens lichtzirmig te hooren gebruiken, „maar niet zooals an dere menschen dat zeggen. Maar meer als of hij in angst en benauwdheid iemand aan- ■riep die hem hoorde. En zijn gelaat, het was grijs van verdriet en er waren tranen in zijn oogen. Vader, nu weet ik dat mees ter Calvijn gevoel heeft." „Maar ik dacht aan Louis en ik denk dat ik zonder het te ^yeten 03nig geluid ge maakt heb, want hij keek op en zijn oogen doorboorden mij als messen. En toen was het of er een masker over zijn gelaat viel, of .aooals een soldaat zijn helm. sluit voor het gevecht.'Hij keek zooals hij altijd doet in den preekstoel of in school en vroeg mij heel kalm: „Wie ten je, jongen, en hoe kom je hier?" „Mijnheer," antwoordde' ik, ,,ik ben Nor bert De Caulaincourt, en gekomen omdat ik door u ontboden wer.d.' „Ga heen," zei hij, „en kom morgen op hetzelfde uür terug.' Maar zelfs op bevel van meester Calvijn kon ik dat niet doen terwijl de .naam „De Marsac" mij nog in de ooren klonk. Ik ging tot hem en zei: „Mijnheer, ik vraag u vergeving, maar Louis de Marsac was een broeder voor mij. Ik smeek u, vertel mij wat er met hem gebeurd is!" Hij zag mij een oogenblik zwijgend aan en zei toen: „Wftchtü" Ik wachtte terwijl hij den brief las, en durfde na,uwelijks ademhalen, ter wijl ik hem. bleef aanzien. Eindelijk süi hij „Louis De Marsac en Denis Peloquin zijn in de gevangenis te Lyon, om het Woord van God en het getuigenis van Jezus Chris tus. Zij zijn vol geloof en moed, vertrou wende op God. De Marsac heeft geschre ven. Vertel het zijn vrienden." Ik dacht dat hij bedoelde daf ik zou heengaan om het te vertellen, maakte een buiging en ging. Maar hij riep mij terug. „En wat jou aangaat, Norbert De Caulaincourt." „Nu Norbert?" vroeg zijn vader, want Norbert kwam niet verder. „Ik kan zijn woorden niet teruggeven; niet zooals hij .ze zei," stotterde Norbert. „Maar de inhoud was, dat ik o.nvoorzichtig geweest was en zoo al meer, maar ik be loof u dat ik het diep voelde.'" „En wat moet er gedaan worden?' ,;Niets!! En het rantsoen voor de gevan genen zal de stad betalen. Alleen werd niij herinnerd dat wij niet in de wereld gezon den zijn om onszelven te dienen, of zelfs opi onze vrienden te dienen op de manier die ons goeddunkt, maar om den wil van God te doen, gelijk De Marsac. Hij vroeg mij voor Louis te bidden en diens voorbeeld te volgen, opdat als als lijden kwam, of dood o vader, u weet..." „Was dat alles?' „Ja, neen, hij leg-de aijn hand op mijn hoofd, en ik zal nooit meer zeggen dat meester Calvijn niet gevoelig is." De Caulaincourt zuchtte, „Wie denk je dat het moeilijkste aandeel in den veld tocht heeft, de generaal of de gemeensol- daat?" vroeg hij. „Norbert, dat zijn ge wichtige tijdingen, zeer gewichtig." Ee'i poos later: „Zoover ik weet heeft Louis geen familie in de stad." .(^ordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1942 | | pagina 2