CHQWECKBlADÖpGED.6R0nüSSA6 vöÖRMDlZUID-HOainZCClJ^^ EHATIDEn N.V. DitgeTersmaatschappü „EILANHEN-NIEDWS" Buitenland Sticlitelüke Overdenking 15e Jaargang ZATERDAG 6 JUNI 1942 No. 1349 Uit het Kijkvenster WAARIN S'EDERT 1 N O V EM B ER 1 9 3€ OPGENOMEN HET BLAD .O N Z E E I L AND E N" - 1 8E JAARGANG 'sHeeren vrije genadedaad. K1783 Alwimementaprös 93 cent per 3 maanden bfl vooruitlsetaiing, Verschijnt 2 maal per week. Afzon^eriyke niumtiers 6 cent Buitenland 8 ^Men per ]aar. Gevestigd te MidddQuaailf i Vtbu H«cd4kstr. 122 G Giro 167930 i Fottbcts 1 i TtL 17. BQkiuatooi voor Zeeland: Bt. Sftwrtensdpic Marbt, Xeiet 69. Gewone regelprijs 7 et. per m.m. Contracten belangrijke reductie. Prijsverhooging toegestaan door het Dept. van Handel, Nijverheid en Scheepv. onder No. 16236 N.P. d.d. 24 Maart 1942. VoTantwoorrteliilr BnofdrfidSwitBiir: Th. Ho ^Vaial (Efez-e 2 11-13.) (VERVOLG EN SLOT) Zij ffljn zonder Christus, hebben geen ken. nis aan den Middelaar des Verbonds en gesn deel aan Gods beloften. Daarom spreekt Paulus vanuit de gevangenis allen toe, die uit de klauw des verdervers gered zijn. Wat een weldaad lezer, waarvan de genen kunnen gewagen, die eertijds voor eigen rekening reisden naar de eeuwigheid, blind, doof, en stom voor alle Goddelijke zaken, weldaden en leidingen. Zonder hope in dit leven is een vreese- lijke toestand voor elke ziel, die straks God moet ontmoeten. De goden der heide nen zwijgen tot degenen die ze aanbidden, maar de Heere blijft niet zwijgen op het geroep der eUendigen. Daarom beschrijft Paulus niet alleen de ellendige toestand, alwaar zij voorheen in verkeerden, doch gaat nu ontvouwen, welk een gelukkige ver andering heeft plaats gehad. Zij waren eer tijds ver van den levenden God, vreemde- lingen van het geestelijk leven, zonder hoop op ,de toekomst, naaar nu, door den leven den Christus zijt gij, o bevoorrechten nabij gebracht. Door Goddelijke bearbeiding, geestelijke geboorte en bekeering, zijt gij op. genomen i^ de levende gemeente Gods. Nu zijt gij die eertijds verre waart nabij geko men en nu moge het meermalen stormen, een zeer nabij leven zult ge ervaren en ge tuigen wat de Heere gedaan heeft. Wat een weldaad voor elke ,Ziel die dit ervaart, voor heen vijanden, nu lief hebbers der waarheid. Zij liggen onder de gouden beloften, die eenmaal vervuld worden nml.: een zalige afreize naar 't lustoord. Nabij gebracht door^ 't bloed van Chris tus, het onbeatraffelijke onbevlekte Lam. Van God gekenden om Christus wille. Neen, dan Zijn ze niet meer als van verre staan de, maar aifgehakt van eigen tronk, over gebracht en ingeënt in de wijnstok Christi. Nabij gebracht wil zeggen, daar is een band gelegd,'daar is iets geschied nl.: zij zijn als vijanden met God verzoend. Welk een weldaad die onvergetelijk blijft voor een ieder die 't doorleeft heeft. Het albetalend offer des kruises is alleen de oorzaak der vereenigjng met dat vol- zalige Wezen God de Vader, opdat zij die eertijds heidenen waren, kinderen Gods zou den genoemd worden. O die weldaad tie- spreekt de Apostel tot allen die daar deel aan hebben, die weten wat de Heere ge daan heeft. Neen, het zijn geen grooten der aarde, want steeds gedenken zij, waar zij voorheen vertoefden en waaruit zij leefden. Nabij ge bracht door het dierbaar bloed des Lams, opdat verzoening mét een heilig God en gevallen zondaar zou geschieden. Onverge telijk is al het werk des-Geestes Gods, want immers Gods heilige wet is overtreden zij worden .aan alles schuldig, leefden naar 't goeddunken huns harten en nu kunnen zij spreken dat de Christus Gods hun heeft doordragen, opdat eenmaal de uitverkore nen zouden smaken gemeenschap met God, het geen is het ware, eeuwige leven. iZoo kunnen nu de vernieuwden verder reizen in deze woestijn des levens, doch niet zonder hope, want de Heere hun God is hun geworden een eeuwige woning. Deze weldaad wordt jn dit tekstwoord gevonden. Eerst als heidenen geleefd, zon der kennis Gods en van zichzelf, doch door gene, geworden kinderen des AUerhoogsten; besneden van hart met het Goddelijke snoei mes en door wederbarende genade gewor den erfgenamen des eeuwigen levens. Dat maakt nu Paulus roem uit en hij is verblijd zelfs in verdrukking, de .zliel des Apostels is met Uefde Gods vervuld en weet wat allen wacht die de verschijning Jezus hebben lief gehad. Gods volk reist niet meer voor eigen rekening, maar nabij gebracht en gedekt door den Middelaar Gods en der menschen, zal straks hier hun reis ten einde spoeden om eeuwig te genieten iii 's Vaders huis. Zalig de ziel die daar deel aan heeft, eer tijds als blinde heidenen, wel gedoopt, doch geen geloof, zonder hoop op de toekomst, doch omdat de Heere hun getrokken heeft met koorden van eeuwige liefde, kunnen zij M spreban, niet meer vreemdelingen maar als huisgenooten Gods. Zie dat volk is nu die kerk hier op aarde, gedenkende dat Wonder Gods om straks als de eeuwigheid saakt, een geopende poort te Vinden, om in het Jeruzalem Gods als wetüge erfge namen te beërven hetgeian de erflater be loofd heeft. Zie dan wordt nimmermeer de ziel ver ontrust, doch eeuwig zal Sulamith uit won. deren w£tt dien dierbare schuldovernemen- den Borg voor en in hun gewrocht heeft. MMAelhamik L. V. i Critiek op Waarnemer Ean besla gen venster? De bazuin a.a!n den mond! Eten goed Christen een goed burger Het gewaad, de praat en die daad. De Kijkvensterman is teg-ïnwoordig aan veel critiek onderhevig. Er wordt, naar ik van de redactie hoor, nog al eens ten schimpscheut op hem gegeven. Zyn venster is maar leeiijk beslagen, segt men dan. Soms wordt hem een brief bezorgd, waar in hij cons goed de les wor 't gelezen. Nu, daar moet een krantenman tegen kunnen. Dat is nü zoo, maar dat was voor 19 Mei 1940 (toen we liet vrije woord nog hadden, te vrij eigenlijk) ook al zoo. Een persman kan zich nu eenmaal niet aan de mas.sa gelegen laten liggen. Als wij (de redactie in zijn geheel dan) moesten sohrijven wat het publiek wil, ho maar, dan zou het er vreemd uit zien. Het is inderdaad zoo als eens een der voormannen van het Pers- gilde heeft gezegd, dat een goed jounialist de massa altijd een paar stappen vooruit is. Dat was vroeger zoo en dat is nog zoo. Waarnemer beweegt zich in zijn stukken veel op kerkelijk en godsdienstig terrein. Hij is een kerkelijk man en de oude Waar heid toegedaan. Hij praat niet graag over zichzelf in de krant, maar dat mag hij toch van zichzelf wel zeggen. Op politiek terrein beweegt hij zich niet, dat knobbelen anderen wel 'Uit. Niet, dat het hem ,niet interesseert en ook niet, dat hij ,op sommige dingen niet zal a,ttendeeren. Zoo hebben wij b.v. meer dere malen aangemaand tot rust en kalmte en aan de hand van Gods Woord tot on derworpenheid aan den bezetter aange spoord. Het ligt ook op zijn weg, om ten dezisn het goede voor zijn lezerskring te zoeken. lEr mag dan rondom ons heen veel nieuws zijn gekomen in dezen nieuwen tijd. Waar nemer mag over kerk en godsdienst nog vrij-ult schrijven. Daar wordt heni niets in de weg gelegd, hij mag, wanneer het pas geeft, de mond nog aan de baztuin zetten, afmanen van de zonde, wijzen op den eeni- gen weg ter behoudenis, die daar is in den Heere Jezus Christus, de Zaligmaker van verlorenen en zondaren. De dominee's in de onderscheiden kerken In ons land, mogen evengoed nog vrijelijk het evangelie predi ken. Het zou te bezien staan, of dit onder een Sovjet-regiem wel het geval zou zijn. Ongetwijfeld .njiet. Predikanten worden in onze kerken niet één stroobreed in den weg gelegd, tenzij dan, dat zij hun preek camou- fleeren met anti-Duitiche beweringen. Maar U zult met mij eens zijn, (behalve het ge vaar dat er voor hen zelf in schuilt) dat van ziulk een evangelie-verkondiging wei nig zegen zal uitgaan. Het venster mag dan volgens sommigen beslagen zijn, er is ook veel vvaardeering. De administratie van de krant schreef mij, dat het aantal lezers gestaag toeneemt. Dit bewijst, dat niet alles negatief is; men is blij, dat men onze krant ,de trouwe huis vriend „Eilanden-Hieuws", voor deze eilan;. den mag behoudisn. Neemt men van ons Gods Woord en Zijn dienst weg, dan neemt men van ons alles, weg. Ons land is Calvinistisch' van inslag. Het is niet een stuk cultuur, een stuk be schaving van ons volk alleen, maar geluk kig een levensbehoefte voor velen. En U moet maar eens opletten, dat zij, die het dichtst bij dat Woord leven, de kalmste menschen en de beste burgers zijn. Dat soort menschen, dat ik hier bedoel, leven niet, zooals velen in dezen tijd: elk zjorgt voor zich en God voor ons allen. Neen, zijn zij op hun plaats, leveiï zij een .gunnend leven onder elkaar, zoowel maat schappelijk als geestelijk. Vooral in der tijden nood komt dat wel eens openbaar. Van het .weinige dat ze hebben weten zij mede te deelen of, elkander op andere wijze te helpen. Zij beuren elkaar op, dat het hier toch maar een verdrukking is van tien dagen. Ziet, hoe groote blijdschap hian, ,na dezen wacht Het gaat bij hen alles om ,de eere Grods. Zij weten, dat ook in het oordeel dat de wereld treft, God aan Zijn eer komt. Die eer ligt hen na. Eigen-eer-zoekers moeten er bij hen aan. Met den geesel der .Zachtmoedigheid drijven zij ze uit. Zoo was er 'laatst op ei3n gezelschap een vrouw, naar de laatste smaak gekleed, die zich uitgaf voor een bekommerde ziel. Maar ze kon weinig van bekommering ver. tellen. Tot een oudje vroeg: „Wat is bekom mering? Ben je bekommerd, dan ben je wat kwijt. Dan ben je God kwijt. Dat wij zen bij U de kleeren niet uit." Het gewaad, de praat (en de daad! Die vrouw is nooit meer op het gezel schap geweest. WAARNEMER. Nadat de slag bij .Charkow is geeindi,gd, zijn er van het Oostfront wei nig belangrijke berichten binnen gekomen. De gevechtshandelingen hebben zich bij na uitsluitend bepaald tot plaatselijke ac ties. W^t betreft de strijd 'in Noord-Afrika hierover kan momenteel nog geen defi-^itief eindresultaat wórden voorspeld. De strijd in dit woestijn gebied is zeer moeilijk en de ervaring heeft geleerd dat de kansen heel spoedig kunnen keeren. Het schijnt dat beide partijen elkander nog steeds in bedwang houden. Het eigenaardige van den strijd hier op dit terrein is, 4at hij bijna uitsluitend gestreden wordt met tanks, pantserauto's, vliegtuigen en licht verplaats baar geschut. Het is hier materiaal tegen over materiaal. Êen bijzondere handig uit gevoerde manoeuvre, een gunstige gesteld heid van het terrein, een nieuv>re aanvoer van materiaal of Iets dergelijks, zou de eene partij een voordeel kunnen brengen boven de andere partij. Heeft dit niet plaats dan zbu hij hier weder onbeslist eindigen. Het is derhalve een uitzien naar. de berich ten hoe het Verloop is. Wel blijkt dat de Duitschers zich' meer vast bijten dan de Italianen, want al is hun positie- on,gunsti- ger ,dan van de Engelschen, tot hiertoe krijgt de vijand generdal Rommel niet v/eg. Ja, deze durft steeds het initiatief te nemen In China trekken de Japanneezen vooruit. De oor zaak hiervan is, dat J'^v'i'.i,. f»-!n ,zeer goed georganiseerd en gemechaniseerd leger heeft. De Chineezen daarentegen zijn zeer slecht gemechaniseerd. De hulp die zij gekregen hebben wordt wel in het veld gebracht, maar bij de overwinningen welke Japan, be. paald, verliezen de Chineezen weer veel te veel. Tsiang-Kai-Sjek heeft een ernstige radio rede gehouden tot het Amerikaansche volk. waarin hij verzekerde, dat indien China slechts tien procent kreeg van de Ameri- kaansdhe productie, China voor honderd procent successen zou behalen. China was .niet bij machte geweest eigen Industrie op te bouwen en derhalve geheel aangewezen op hulp van buiten. Deze week is er een overeenkomst geslo ten, welke behelst, dat China evenals En geland geholpen zal worden, op grond van de Leen^ en Pachtwet. Oif, echter China vol doende zal krijgen, dient te worden afge wacht, want wanneer 'wij ,de enorme ver liezen aani materiaal In aanmerkiiig nemen welke de Sovjet-Unie lijdt, dan moet dit land ontzettend veel krijgen of ook zelf enorm kunnen produceeren. ïi» H* 't* -Meer dan de gevechtshandelingen op de fronten hebban in ons land deze week de storingsvluchten van Engeland naar Dultsohland de aandacht getrokken. Men weet dat de Amerikaansche staf naar Londen is over gekomen om bespre kingen te houden met de Engelschen. Wat hier verhandeld is, wordt natuurlijk niet verteld, dit moet uit de daden blijki3n. De Engelsche radio maakt 'van deze vluchten zieer veel gewag en zegt dat het aantal vliegtuigen nog meer zal worden opgevoerd Dat is dus een der eerste gevolgen van de besprekingen. Hoe lang die vluchten zullen dui>3n en met welke aantallen, dient te worden afgewacht. Hoe ernstig die bombardementen ook zij,n, en voor ide bevolking een ware ramp, toch wanneer zoo nu en dan een stadje of stad wordt getroffen heeft dit op het Verloop van den oorlog niet zoo'n groote- invloed. Het luchtruim is onmetelijk groot, en wat wij mogelijk aan luchtgevechten nog zullen krijgen te zien, wie zal dit kunnen zeggen. Een oorlog echter winnen, bijna uitsluitend met vliegtuigen, is Iets wat wij ons nog niet kunnen voorstellen. In de redevoeringen van den Führer heb ben wij meermalen kunnen lezen, dat de strijd hard ,^al worden en tot het bittere einde uitgevochten. Dit ,zljn van die voor proefjes, welke voorspellen, dat ons nog heel wat te wachten staat. Wel blijkt dat er niets nieuws is onder de zon Farao had reeds zes honderd ijze ren wagsns, zoo ook verschillende andere vorsten in Kanaan, dus reeds gepantserd. Wat was het doel? Elkander vernieti gen. - Boven dit alles staat echter het groote Godsgerlcht. Als Jesaja vraagt: ,,Hoe lan ge Heere? Het antwoord zegt: „Totdat de steden verwoest worden, zoodat er geen in woner zij." De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft Maandag den nieuwen leider van Winterhulp Nederland," den heer van Vloten, geïnstalleerd en gelijktijdig den gewezen leider, den heer Piek, zijn erkentelijkheid betuigd voor de bewez.3r. dien., sten. V.l..n.r.: commissaris-generaal Schmidt ,de heer Piek: de Rijkscommisasris, dr. Seyss-Inquart; de heer v. Vloten en de heer Muller. Polygoon-Meyer-Pax Hclland-s. Engeland gaat naar Duitschland en Duitschland vergeldt dit en gaat naar Engeland over en weer. Dat men hiermede ook tracht de zenu wen tot het einde in spanning te brengen, bewijst de propaganda. Engeland zegt dat het met duizend vliegt tulgen boven Keulen is geweest. Duitschland geeft- op dat er schade Is aangericht aan woonwijken, kerken, een museum en twee ziekenhuizen. Wat ech ter het aantal vliegtuigen betreft, er wa ren er t.3n hoogste maar honderd geweest. Engeland heeffhet aantal dooden in Keu len gesteld en komt tot het getal 20.000 dooden. Duitschland zegt dat er 200 dooden zijn. Voorbeelden hoe ook door middel van de radio ,de publieke meening wordt bewerkt. Een ander feit ,dat zeer de aandacht trekt Is het bombardement van Dutoh-Hapbomr. Dit plaatsje ligt op het eiland Unalaska. Hoog in het Noorden, waar Siberië en Ame rika elkander 'bijna raken. Amerika heeft groote sommen uitgegeven om dit eiland te versterken. Japan ziet hierin een ernsti ge bedreiging. Amerika 'wil steunpunten hebben om Ja pan geheel In te sluiten en dus van alle zijden te kunnen aanvallen, als het moet. VUegt echter Amerika naar Japan, op welke 'Wijze dan ook, Japan heeft het nu naar Dutch-Habor gedaan, eveneens een ge weldige afstand. pogenschijnlijk een klein plaatsje, maar van groote strategische waarde, omdat dit de sleutelpositie Is voor de verdediging van. Alaska. De kortste afstand van Amerika naar Japan. Eenige maanden geleden gaven de bladen het bericht dat Duitschland met (Turkije een handelsverdrag h^eft gesloten. Heel nieuwsgierig was men of Turkije ook Chroom zou leveren, een .zieer belangrijk metaal, voor de oorlogsindustrie. Het ver drag voor Chroom met Engeland loopt tot 8 Januari 1943. Engeland heeft hierin uit drukkelijk bepaald dat Turkije aan geen ander land chroom zou afstaan. Tegenover deze leverantie moest Engeland eveneens oorlogsmateriaal leveren. Duitschland nu, heeft hierop een uitweg gevonden. Het Duitsche verdrag loopt tot 31 Maart 1943, zoodoende blijven er 83 dagen of bijna 3 maanden over voor het uitleveren van Chroon^. Waar Turkije strikt neutraal wil blijven, heeft ook Duitschland zich verbonden In ruil daarvoor eveneens oorlogsmateriaal te zenden. Zoo ziet men, hoe ook Turkije beproeft den gulden middenweg te kiezen en met beide partijen op goeden voet tracht te Wij ven leven. EEINHARD HEYDKICH OVERLEDEN. De plaatsvervangende RIjksprotector in Bohemen en Moravië en chef der Slcher- heitspolizie en van den S.D. en S.S. Ober- gruppenführer en generaal der politie Retor hard Heydrich, op wie zoo men weet een moordaanslag is gepleegd, is Donderdag ochtend aan de gevolgen daarvan overle den. De Deutsche Alg. Ztg. teekent er bij aan, dat de ,dood van dezlen man, die voor de Inwendige veiligheid van het rijk onmete lijke verdiensten heeft gehad, en door den Pührer steeds weer met opdrachten van groote verontwoordelijkheld en moeilijkheid werd belast, is een zwaar verlies. SS VOOR WEERBAAR VOLK Het is Ongetwijfeld menschelijk zorg te dragen voor zieken en gebrekkl- gen. Deze zorg is staatszaak. De opgave der SS is wat sterk Is nog sterker en wat gezond is nog gezon der te maken. Strijdt mede voor een sterk en gezond volk. Treedt in de rijen der Nederlandsche SS GODSDIENSTIGE UITZENDINGEN IN DE WEEK VAN 7 t.m. 13 JUNI. HILVERSUM I: Zondag 7 Juni 9.15—10.15 uur: Studiedienst te Leiden, door Ds. R. J. Aalbregts te Hil versum; Maandag 8 Juni 16.0016.20 uur: Godsdienstige lezing door Ds. C. C. de Kloet uit Purmerendi;, Dinsdag 9 Juni 16.00 16.20 uur: .Ziekentroost" door Ds. A. C. Diederiks te Hilversum; Woensdag 10 Juni 16.0016.20 uur: Bijbellezing door Ds. J. Gronloh te Deventer; Donderdag 11 Juni 16.0016.20 uur: Zondag 16 van den Hel- delbergschen Catechismus ,door Ds. S. P. de Roos te Hellevoetsluisj; Vrijdag 12 Juni 16.0016.20 uur: Bijbellezing door Ds. J. J. Ruys te Alkmaar; Zaterdag 13 Juni 16.00— 16.20 uur: Bijbellezing door Ds. B. Baks te Vlanen. HILVERSUM H: Zondag 7 Jum 16.00—16.20 uur: Godsd. le zing door Ds. P. de Haas te Utrecht, uti den cyclus: „Het woord Gods en de mensoh van heden'f I. Zaad, zaaien en bodem. Van Maandag 8 t.m. Zaterdag 13 Junf: 10.00— 10.15 uur: Morgenwijding; 22.05—22.10 uur Avondvrijding. DE HEER PIEK NEEMT ONTSLAG ALS DIR.HGENERAAL W.H.N. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van par. 5 art. 5 van zijn verorde,ning nr. 186/ 40 betr. het oprichten van een stichting Winterhulp Nederland van 22 Oct. 1940, den heer C. Piek eervol ontslagen uit zijn ambt van landelijk leider van de stichtln,g Winterhulp Nederland, onder dankzegging voor de bewezen flensten De opbouw van dit sociallstitsche hulp- werk was een taak, waaraan de heer C. Piek zich gedurende anderhalf jaar met grooten ijver en Ueifde heeft gegeven. Bin nenkort zal hem een andere taak worden gegeven. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft op grond van hetzelfde besluit tot nieuwen landelijke lei der van W;interhulp Nederland benoemd den burgemeester van de geemente Delft F. W. van Vloten, die tegelijkertijd in zijn ambt van burgemeester bUjft gehandhaafd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1942 | | pagina 1