Plaatselijk Nieows Nieuws uit Zeelaud I111^ /!annen - en &%k Vrouwen MÏDDELHARNIS Donderdagavond van 7 tot 9 uur is eE gelegenheid in de Chr. Geref. Kerk tot het 'betalen van plaat&3ngeld. Uitgaande van de Chr. Geref.Kerken kunnen ook kinderen geplaatst verorden voor i of 6'weken. Ieder die daarvoor in aanmerking wil komen om 1 oif 2 kinderen in hun. gezin op te nemen kunnen zich dan vervoegen bij Ds. Visser, Pastorie Hoflaan. De collecte welke gehoudön is in de Ned Herv. Kerk ten bate der kerk heeft opge bracht f 90.64. De vrouw van den heer P. Wielhouwer is naar het. ziekenhuis in Leiden gebracht om aldaar ter observatie te worden opge nomen.' Ook een zoontje van den heer Keu,. velaar is in Dirksland naar het ziekenhuis .gebracht voor observatie. HERKINGEN Van den landbouwer C. J. Geluk is al hier een ■e2njarig-rund uit nood geslacht, en onder een bepaald gedeelte der inwoners verkocht. A.s. Zondag D.V. hoopt voor de Geref. Gemeente alhier op te treden de heer Hijk- sen, theol. student te,Rotterdam en wel des voorm. 11 uur, 's middags 3,30 uur en sav. 7 uur torentijd. Van den heer KI. de J. stierf een beste melkgeit, wat voor hem een ernstige scha- deposlt is. Burg. Stand. Gehuwd: Adrjanus v. d. Velde 22 jaar j.m. en Cornelia Oorbeek 24 jaar j.d. Onze dorpsgenoot den heer Jao. van Ostende, welke voor enkele weken bij zijn zoon te Oolt,gensplaat vertoefde, is aldaar j.l. Zondag na een korstondige ziekte in den ouderdom van 69 jaar overleden. De heer Jac. v. d. V. kwam zoodanig te vallen dat hij zijn arm kneusde en ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. STELLENDAM Van den landbouwer W. v. E. stieitf vo rige week een zijner werkpaarden, voor deze tijd een heele schadepost. Het cadaver is naar de Giekro vervoerd. De vorige week gevangen zalm. door A. V, d. V. heeft de enorme som gebracht van f 561.—. Vanwege de sterke wind raakten Maan dag een paar visschersvaartuigen onklaar en werd assistentie ingeroepen van de red dingsboot, onmiddellijk voer deze uit en werd één vaartuig binnengebracht door een boot van de weermaoht en één door de reddlingsboot. De garnalenvaTigst bedroeg vorige week per vaartuig van 400 tot 500 kg. CrOEDEREEDE B. en W, dezer gemeente maken bekenS dat er gelegenheid bestaat voor kindervsn op de Ó.L. School die Tobr of op'1 April 1942 den leeftijd' Van z'és jaar heb'ben be reikt. Aangifte hiervan* kan geschieden bij het hoofd der school dhr. L. van Bremen die hiervan zitting zal liouden op het ge meentehuis op Vrijdag 17 April dës nam. van 7 tot 8 uur. Ter inzage liggen de vastgestelde lijst van stemgerechtigde ingelanden van de polders Oud en Nieuw Westerloo en 62n Nieuwen Oostdijk gedurende 14 dagen, van af 14 April tot en het 28 April ten kantore van den Secr. dhr. D.-Bruggeman. Ter inzage liggen van stemgerechtigde ingelanden van den Grooten Zuiderpolder gedurende 14 dagen te rekenen vanaf 14 April tot en met 28 Aprjl ten kantore van voornoemden secretaris en ook de rekening en begrootii^g over 1941-1942. Van den Grootsn Zuiderpolder gedurende 14 dagen vanaf 14 April tot en met 28 April bij genoemden secretaris. Het bestuur der polders Oud en Nieuw Westerloo en den Nieuwen Oostdijk zullen bij inschrijving trachten te verkoopen de grond van de bietsnkade onder de gemeen te Goedereede. Inschrijvingsbirjetten moe ten worden ingeleverd voor oif oji 22 April a.s. bij den Voorzitter dhr. P. Voogd alwaar ook nadere inlichtingen te bekomen zijn. OUDDORP In 'de afgeloopen week werden alhier door de Gekro weggehaald de cadavers van, 4 kalven, 2 geiten en 2 paarden. Dhr. Joh. Hoek van Goedereede;^; amb tenaar van de distributiekring Ouddorp is benoemd tot ambtenaar ter gemeente secre tarie te Goedereede. Zondagavond werd wederom een aantal personen bekeurd terzake het loopen op de rijbaan, terwijl een voetpad aanwezig is. Men zij gewaarschuwd! 'Uitröiking bonbaarten voor Bijzonderén, Arbeid. 5e Perloifle. De nieuwe bonkaarten voor zware of zeer .zware arbeid zullen worden uitgereikt in Wet Catechisatielokaal op a.s. Zaterdag 18 April 's morgens tussclian 91 uur. Tegelijkertijd zullen Zeepkaarten voor kin deren geboren na 1 Mei 1934 worden uit gereikt. Distributiestamkaart meebrengen. De Distrjbutiedienst Ouddorp Z.H. NIEUWE TOfNGlE Van den landbouwer Anth. van Vugt alhier werden &3n 15 tal kippen ontvreemd. De politie heeft de.zaak in onderzoek. Het aantal diefstalléb neemt in deste gemeente-: fechri}tbarend töë en óok hét gesloten zijïi'-' van kippenhokken vormt voor '^de dieven geen beletsel, ''éyant zij breken hét eenvou dig open. A.S. bondag zal de bevestiging plaats yinden vlA hem die belijdenis van hun ge loof wenéchen "af te leggen.' Burg. Stand. Ondertrouwd: Machiel Vis been en Anna Maria Noteboom, Jacob Arrj Verolme en Margaretha Huijzen. OXJDE TONGE Öe j.l. Zondag in de Ned. Herv, Kerk gehouden collecte heeft opgebracht de som van If 150.27. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv.' Kerk voorbereiding voor het H.A. worden gehouden. De Burgemeester van Oude Tonge maakt bekend, dat voor die personen die geengelegenheid hebben, om op de gewone spreekuren ter gemeentehuize te komen, door hem op Woensdagen, van des sav. 89.30 uur spreekuur zal worden gehouden aan zijn woning Voorstraat no. 5. OOLTGENSPLAAT De leider der distributiekring Ooltgens- plaat maakt bekend, dat de uitreiking van toeslagkaarten voor personen die zwaren arbeid verrichten te Ooltgensplaat zal plaats vinden-óp Wjoensdag 15 April a.s. .van 2.30 tot 5.30 uur w;-t. ten distributie kantoor. De uitreiking van bonnen voor extra zeep voor kinderen zal plaats heb ben op Vv'"oensdag 15 April a.^. van 2.30 tot 5.30 uur w.t. ten distributeikantoor. In deze gemeente hebben verschillende geèiinnen gehoor gegeven aan de oproep van ,de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen te tot het opnemen van een of meer kin doren, uit de stad. Aangezien velen er de voorkeur aan gaven om de ki.nderen de nu reeds .te ontvangen, is aan dit verzoek voldaan en zijn Vrijdag j.l. de eerste groep van plm. 50 kinderen in deze gemeente gearriveerd. De Federatie had als uitzen- (Jsnde gemeente aangewezen Rotterdam- Charlois. Met de tram die plm; 5 uur in Ooltgensplaat arriveerdS kwamen de kinde ren, die onder leiding van Ds. Hiensch en enkele dames en heeren uit deze gemeen te stonden, die hen wansn tegemoet gereisd op het station aan, van waar zij naar het vereenigingsgebouw „Elthato" marcheer den, waar zij werden getracteerd op een kop melk. Daarna was er gelegenheid voor de betrokken personen hun pleegzoontje of dochtertje af te halen. Door de hulppolitie der luchtbescher- mingsdienst is tegen A. H. procesverbaal opgenaaakt wegens het niet goed verduis teren YZij.ner woning. On8e dorpsgenoot dhr. A. J. Rissëeuw Jr. sla-agde te 's.Gravenhage voor hët exa men Peadogiek N.O. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk het H. Avondmaal worden gehouden. Van dhr. C. van der Welle, stierf zijn werkpaard. Aangezien betrokkene hierme de in gemeentedienst werkzaam was met het ophalen van vuil ^nz., is dit een groote stagnatie, daar het niet mqgelijk is een an der paard te bemachtigen en het ophalen van vuil etiz. nu met een handwagen ge schied. ST. MAARTENSDIJK Vele, vooral jongere menschi3n, l^inden weer werk bij de hervatting der slippers- werkzaamheden. Burg. Stand over Maart 1942. Geboren: Jozina Martha d.v. P. M. Pol derman en J. Gunter; Hendrika Gerda d.v. G. Polderman en K. Slager; Jannethe He lena, d.v. J. Lindhout en M. A. v. .d. Rhee; Wilhelmina Maria d.v. H. Stoutjesdijk en A. J. de Korte. Ondertrouwd: C. M. Polderman j.m. 23 jaar en R. M. Poot jd. 21 jaar. Overleden: A. van den Hoek 84 jaar, weduwnaar van J. Koopman; K. Stouten 71 jaar man van C. LindhouJl;, J. J. Steketee, 71 jaar weduwe van J. J..van Houdt. Loop der bevolking. Vertrokken: N. Bazen haar Yerseke; A. Langejan naar Burgh; J.'Zorge naar Hen gelo; C. M. Bazen 3n gezin naar Zevenhui zen; P. Nouwen naar St. Philipsland. SCHERPENISSE De heer J. Hage heeft zij.n benoeming tot ouderling bij ,de Ned. Herv. Kerk al hier aangenomen. Burg. Stand. Overleden: G. Anthonisse 73 jaar, wed. van A. J: Opree; J. N. van Dalsen, 85.^jaar wed. van G. v. d. Graaff. STAVENISSE De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehou den collecte ten bate van het Leerstoel- en Studieifonds van den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk heeft bedragen f 55.27. Ten verzoeke van de erven van wijlen Arend Struijk, werd door den wnd. Notaris A. Hoogenraad te St. Maartensdijk in het die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan .?heumatische pijnen, moeten voorkomen dal ze de dupe worden van hun leeftijd. Met de jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dan gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed en die hoopen zich op. Zulke menschen moeten Kruschen nemen. Met Krugchen krijgen onzuiverheden in het bloed geen vat op het gestel, omdat ze regelmatig langs natuurlijken weg worden afgevoerd. Kruschen wordt over de heele wereld erkend als hei middel tegen rheumatische pijnen en als voorbehoedmiddel tegen ontijdige ouder- domskwaaltjes. Bij Apofliekers en,Drogisten 1.47 - 0.76 .- 0.41, - uitsluitend in do bekende gele verpakking. koffiehuis van P. J. Hendrikse alhier in het openbaar geveild het aan den Kerkweg alhier gelegen woonhviis. Voor f 2300. werd kooper de heer M. Mol alhier. OUD VOSSEMEER - Burg. Stand over Maart 1©42, Geboren: Pieter Marinus, zoon van L. Oostdijk en-"C. de Jonge. POORTVLIET Op Zondag 29 Maart j.l. (de bevestiging en intrede van Ds. Vroegindeweij) werd in de Ned. Herv. Kerk alhier, ten bate der kerk gecollecteerd een ,gift van f 10. TH0LEN De naam ,,Julianastraat" alhier is krachtens beschikking van de betrokksn autoriteiten, veranderdin „Juliana van Stolbergstraat." Zeer goed was de verzending van mos selen in een kwantum van ruim 4300 ton van 100 kg., welke hoofdzakelijk voor inr maak bestemd waren. De kwaliteit van mosselen is gunstiger dan voorheen. On- beteekenend was de oesterver5:ending, ter wijl miniem was de besomming der botvis- schers. Burg. Stand. Ondertrouwd: S. de Kortfc Sz. 30 jaar en M. H. Cense 32 jaar. Overleden: C. J. Praat, 81 jaar we,dn. van L. Lindhoui(;, C; W. Overbeeke, 56 jaar echtgen. van J. C. Verkerke. BHlandsn-nieuws P. 1501 Hoofdredacteur Th. Waal Middelhamis. Voor den ge- heelen inhoud verantwoordelijk. Uitgeverij N.V. Eilandennieuws M'harnis Drukkers: Gebr. de Waal - Middelharnis. K 1783. DISTRIBUTIE VAN KUNSTMESTSTOFFEN. De Voedselcommissaris voor Zuid-Hol-- land maakt het volgende bekend: De Stikstof bonnen met ,de opdrukken No. 5 en B.T. zijn vanaf 17 April geldig ver klaard en vervallen op 15 Mei a.s. De fosforzuurbonnen met de, opdrukken 4 en 5, en de Kalibonnen met den opdruk B.T, bullen hun geldigheid behouden tot uiter lijk 15 Mei -a.s. Verbruikers moeten dus de bonnen voor 10 Mei a.s. bij de hande laren o!f coöperaties inleveren. In .verband met het bovenstaande wordt er dringend op gewezen, dat aan ieder, die rneent nog recht te Rebben op een herziening zijner toewijzing, door de Afdeeling Kunstmest, hetzij in verband met een gewijzigd bouw plan, co,ntractza:adteelt, een bijzondere tuin bouwteeltvergunning, het scheuren van grasland, de teelt van koolzaad of blauw- maanZaad enz. daartoe in de gelegenheid gesteld wordt tot uiterKjIk Zaterdag 25 April a(.s. Aanvragen, in welken "~vorm dan ook, die na 25 April a.s. bij .de Afdeeling Kunst mest van het Bureau van disn Provincialen Voedselcommassaris voor .Zuid-Holland in komen, zullen niet meer in behandeling ge nomen worden, doch onherraepelijk terzijde worden gelegd. GEEN MOTORBRANDSTOF VOOR GRAANMAAIERS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in. Oorlogstijd maakt bekend, dat er niet op mag worden gerekend, dat aan de landbouwers voor de kleine motoren, welke gebruikt worden voor het aandrij ven van het loopende werk van een graan- raaaier, in het komende seizoen motor brandstof zal kunnen worden toegewezen. Landbouwers, die dergelijke graanmaaiers hebben, wordt dus dringend aangeraden tij dig maatregelen te nemen om deze straks te kunnen gebruiken zonder giebruik van motorbrandstof. DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VET. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Vjsscherij maakt bekend, dat de plaatselijke distributiedien sten gedurende het tijdvak van 13 tot en met 17 April a.s. aan detaillisten bij inle vering van de met 16, 17 of 19 genummer de bonnen der boter- en vetkaart, margari netoewijzingen .znlfen uitreiken, welke recht geven op het koopen van boter of marga rine. Genoemde bonnen van de boter- en van de vetkaart kunnen tezamen met één ontvangstbewijs MD 201 worden ingeleverd terwijl daarbij ook de met „één rantsoen boter" en „één rantsoen margarine of vet" gemerkte bonni3n kunnen worden gevoegd. Grossiers zullen gedurende bovengenoemd tijdvak, onverschillig of zij toewijzingen voor boter, margarine oif vet ter inwisse ling aanbieden, uitsluitend verzameltoewij- zingen vgor margarine ontvangen, recht gevende op het koopen van boter of mar garine. Zij kunnen dus alle in hun bezit zijnde toewij,zljngi3n in één zakje MD 258 met één ontvangstbewijs MD 257 inleveren. DISTRIBUTIE VAN TABAKSPRODUCTEN. De' Secretaris-Generaal van het Departe ment V8,n Handel, Nijverheid en Sclieefi- vaart maakt bekend, dat tabakshandelaren de van hun afnemers ontvangen bonnen T van de textielkaarten DA of DB dienen te plakken op opplakvellen MD 18. De bo,n- nen T van de kaart DB moeten op afzon derlijke opplakvellen MD 18 worden inge leverd. Op ieder opplakvel moeten hon- deïd bonnen worden geplakt. Een eventueel restant moet op een afzonderlijk opplakvel worden, ingeleverd. Het minimum aantal in te leveren bonnen T van de textielkaart DA (voor mannen en jongens bedraagt.20 stuks. Voor het aantal in te leveren bonnen T van de textielkaart DB (voor vrouwen en meisjes) is geen minimum gesteld. Bij de inlevering moet tevens o3n ontvangst bewijs MD 210 worden ingedient, terwijl de tabaksvergunning moet worden oveïge- legd. Opplakvellen én ontvangstbewijzen .zijn bij de plaatselijke distributiediensten verkrijgbaar. De tabakshandelaren zullen tevens bij het Centraal Distributiekantoor als detaillist worden ingeschreven. Zij, die het minimum van twintig bonnen T van de textielkaart DA riiet kunnen inleveren, zullen ook niet als handelaar worden ingeschreven. De detaillisten zullen voor elke tien in geleverde bonnen T van de textielkaart DA (voor mannen) voorschottoewijzingen voor 100 rantsoenen tabak ontvangen. Voor elke 10 in,geleverde bonnsn T van de textiel kaart DB (voor vrouwen) zullen zij voor schottoewijzingen voor 20 rantsoenen siga retten ontvangen. Eén rantsoen tabak is 20 sigaretten of 5 sigaren of 10 cigarillor of 25 gram tabak. Een rantsoen sigaretten is 20 sigaretten. Met ingang van 17 Mei 1942 zullen we kelijks twee jonnen van de tabakskaart worden aangewezen, elk voor één rantsoen t'abak en per 4 weken twee bonnen van de sigarettenkaart, elk voor één rantsoen si,garetten. Tot het inleveren van de op plakvellen met de bonnen T .zullen de dis- trjbutiediensten op Maandag 20, Dinsdag 21 en Wloensdag 22 April 1942 gelegenheid geven. Door inzending van hun toewijzing aan de importeurs, fabrikanten of grossiers van wie zij gewoonlijk betrekken, kunnen ,de de taillisten in het bezit komen van een be- ginvoorraad, welke voldcendè is om aan de vraag van hun afnemers né, 17 Mei a.s. te voldoen. Vanzelfsprekend mogen de detaillisten de hun verstrekte voorschotten op bon T slechts na 17 Mei 1942 tegsn inontvangst neming van de geldige bonnen van de ta baks- of sigarettenkaart verkoopen-en af- leveü3n. Voorts is het den detaillisten verboden de bonnen T aan hun leverancier door te zen den. De detaillisten moeten alle .door hen ontvangen bonn.3n T bij den plaatselöken distributiedienst inleveren. De grossiers dienen de van detaillisten ontvangen toewijzingen vanaff 20 Aprjl 1042 bij den. plaatselijken distributiediisnst tegen verzameltóewijzingen in te wisselen. De grossiers zullen hierbij als grossier bij het Centraal Distributiekantoor worden inge- j schreven. Op de aan hen verstrekte verza- meltoewijzin,gen kunnen de grossiers bij de fabrikanten de af te leveren hoeveelheid tabaksproducten betrekken. Voor iedere ingeleverde honderd rantsoenen tabak of si garetten zullen aan de grossiers verzamel tóewijzingen voor 120 rantscenen tabak of sigaretten worden verstrekt. Deze overslag wordt gegeven ten einde de gross.iers in staat te stellen, om gedurende de distribu tie over een voorraad te beschikken, die toereikend is om aan de vraag van de de taillisten te Voldoen. Indien de bij een fabrikant bestelde hoe veelheid hooger is, dan de fabrikanten tot dusverre aan grossiers en detaillisten heb ben afgeleverd, kan gebruik worden ge maakt van de tusschenkomst van de vak groepen. De vakgroepen zulL3n er voor zorg dragen, dat de bestellingen, die bij een fa brikant zijn binnengekomen en die dez'e niet kan uitvoeren, daar hij- anders zijn quotum zou overschrijden, bij a3n anderen fabrikant worden ondergebracht, die mln'- .der bestellingen heeift ontvangen dan zijn quotum bedraagt. Indien :de detaillist zijn toewijzingen reeds aan de fabrikant, impor teur of grossier heeft gezonden, die deze niet of slechts ten deele kan uitvoeren, zul len de fabrikanten deze toewijzin,gen aan de vakgroep toezenden. Het is dus niet uit gesloten, dat hij zijn tabaksproducten van een anderen fabrikant ontva'^^gt, dan bij vvje hij ze oorspronkelijk heeft besteld. Omtrent de .voor handelaren getroffen regeling^ zijn nadere aanwijzingsn vervat in een circulaire van het Rijksbureau -voor Tabak en Tabaksproducten, welke de dis tributiediensten aan de handelaren vanaif Maandag 20 April 1942 zullen uitreiken op vertoon van tabaksvergunning. DISTRIBUTIE VAN VERSNAPERINGEN. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat detaillisten, die in chocolade of suikerwerk handelen, de van hun afnemers ontvangen bonnen P van de textielkaarten DA, DB, DC of, DD en de bonnen AA of HH van de textielkaarten DE of DF dienen te plakken op opplakvellen MD 18. Op ieder opplakvel moeten honderd bonnen worden geplakt, terwijl een eventueel res tant op een afzonderlijk opplakvel moet worden geplakt. De detaillisten dienen de opplakvellen tezamen met een ontvangst bewijs MD 201 op Maandag 20, Dinsdag 21 of Woensda,g 22 April 1942 bij den plaat selijken distributiedienst in te leveren. Voor de ingeleverde bannen van de textielkaart zullen zij per bon voorschottoewijzingen ontvangen voor vijf rantsoenen chocolade oiE. suikerwerk, waarvan ten hoogste voor twee rantsoenen chocolade, zulks naar keuze van den winkelier. Een rantsoen sui kerwerk of chocolade bedraagt 100 gram. De detaillisten dienen de ontvangen toe wijzingen aan hun fabrikant of grossier op te .zenden en kunnen op deze wijze de hoe veelheid suikerwerk of chocolade ontvan gen, die voldoende is om aan de vraag van hun afnemers te voldoen. Zij mogen den hun als voorschot verstrekten voor raad na 17 Mei a.s. uitsluitend tegen gel dige boimen van de versnaperingenkaart afleveren.' Voorts is het hun verboden de bonnen P, AA of HH aan hun leverancier door te zenden. De detaillisten moeten alle door b3n ontvangen bonnen bij den distri butiedienst inleveren. Grossiers kunnen de van hun afnemers ontvangen toewijzingen vanaf 20 April '42 bij ,de distributiediensten tegen verzamel tóewijzingen inwisselen met een ontvangst bewijs MD 201. Voor iedere ingeleverde 100 rantsosnen chocolade o'f suikerwerk zullen aan de grossiers verzameltóewijzingen voor 125 rantsoenen worden uitgereikt. Deze oversla,g wordt gegeven ten einde hen in staat te stellen om gedurende de distribu tie over een voorraad te beschikken óm aan de vraag van de detaillisten te kunnen voldoen. De grossiers dienen de ontvangen ver- zameltoewijzin,gen aan hun leveranciers op te zenaen. BEZUGSCHEINE ARBEITSBEREICH DER N.S.D.A.P. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw'en Visscherij maakt bekend, dat het „Arbeitschbereich der N. S.D.A.P. in den Niederlandi3n, Amt für Volkswohlfahrt" thans ook „Bezugscheine voor voedingsmiddelen uitreikt. Deze „Be zugscheine" vermelden den naam. van den betrokken leverancier en den naam van dengene aan wjen rpoet worden geleverd, alsmede de hoeveelheid en .de soort der af te leveren voedingsmiddelen; zij worden onderteekend door den leider van het „Wirtschaftsamt" en voorzien van een rond stempel met het opschrift „Arbelts bereich der N.S.D.A.P. in den Njederlan- dcn, Amt für Volkswohlfart." 0,p de achterzijde-wordt vermeld, welke hoeveelheden afgelevrd zijn, en wanneer zulks geschied is. Uitsluitend de op de „Bezugschejne" ver melde voedingsmiddelen mogen tegen inle vering en Inontvangatneming daarvan wor den gevorderd of afgeleverd. Leveranciers kunnen de door hen ontvan gen „Bezugscheine" van het „Arbeitsbe- reich der N.S.D.A.P." op dezelfde wijze als ten aanzien van „Wehrmachtsbezugschei- ne" is bepaald bij de desbetreffende Re- geeringscentrale inleveren, die door herbe voorrading zal zorg dragi3n. LEBENSïarffTELKARTE VOOR HET DUITSCHE LEGER. De Secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat naast de Wehrmachtsmarken en Wehrmachtsbezugscheine thans ook „Le bensmlttelkarten der Deutschen Wehr- macht in den Niederlanden" in omloop zijn gebracht, welke een geldigheidsduur heb ten van 1, 3 of 5 .dagen. De kleur dezer kaarten is groen met zwarten opdruk. Alleen personen, die gebïuik mogen ma ken van Wehrmachtsmarken, mogen tegen afgifte van bonnen dezer Lefcens'mittelkar- ten de daarop vermelde artikelen koopen. L"sse bonnen zijn alleen geldig, wanneer tevens de betreffende Lebensmittelkarte Vv^ordt overgelegd, voorzien van een stempel der bevoegde Duitsche instantie. Het weigen3n om dez;e bonnen aan te nemen, wanneer ze In onbeschadigden oif. slechts licht beschadigden toestand worden aangeboden, is strafbaar, evenals dit het geval is ten aanzien van Wehrmachtsmar ken, indien dit weigeren althans zonder ge gronde en dringende reden geschiedt. Detaillisten kunnen de bonnen der be doelde kaarten, geplakt op opplakvellen MD 268, op dezielfde wijze als met betrekking tot Wehrmachtsmarken is bepaald bij de pjaatselijke distributiediensten inleveren. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR TOEWIJZINGEN ZEEP. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat de geldigheids duur der toewijzingen voor zeep, welke een vervaldatum hebben, gelegen in het tijd vak van 15 Maart tot en met 15 Mei a.s.. Is verlengd tot en met 15 Mei a.s. VERBOD VAN NIEUW INZAAIEN MET-^ GRAS VAN BOOMGAARDEN. De ProductieJCommissaris voor den Tuin bouw te 's-Gravenhage, maakt aan de te lers van fruit bekend, dat het verboden is, den ondergrond van boomgaarden met gras nieui^ó- in te zaaien, alsmede dat zij ver plicht zijn dezen grond met land- en/of tulnbouwgewassen te blijven betelen, oif indien 'dit laatste tot heden om welke re den ook niet geschiedde, terwijl, de moge lijkheid wel aanwezig is alsnog voor de teelt van voedingsgewassen zorg te dragen. Ontheffing van het bovengenoemde ver bod, alsmede van de verplichting tet het te len van land en/of tuinbouwproducten kan, indien de teler van oordele is, dat dez(e voorschriften .door cultuurtechnische om standigheden in zijn boomgaard niet uit voerbaar zijn, worden- aangevraagd bij den Rijkstuinboüwconsulent, in .wiens ambtsge bied het fruitteëltbedrijf gelegen is. Voor het telen van warmoezerijgewassen en vroege aardappelen anders dan voor eigen- en/of gesdnsverbruik djsnt een bij zondere tuinbouwteeltvergunning voor 1942 te worden aangevraagd bij de afdeeling tuinbouw van de provinciale Landbouw-Cri als-Organisatje. De op deze vergunning ge teelde producten moeten overeenkomstig de voorschriiften van de Nederlandsche Groen ten- en Fruito3ntrale ter velling worden aangevoerd en aldaar worden verkocht. De geteelde landbouwproducten moeten te zijner tijd worden ingeleverd, overeen komstig de aanwijzingen van de Provinci ale Inkoopcéntrale voor Akkerbouwproduc ten. VERVOER OUDE RUBBER.' In verband met het feit, dat nog herhaal delijk vervoerders weigeren partijen oude rubber, bijvoorbeeld oude rijwiel- of auto banden e.d., ten vervoer aan te nemen, om dat daarbij geen geleidebiljet kan worden overgelegd, vestigt de Directeur van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Af valstoffen er nogmaals de aandacht van belanghebbenden op, dat voor het vervoer van oude rubber geen geleidebiljet meer noodig is, sedert-het in werking treden der Oude Materialen- en Afvalstoffen-beschik king No. 5/41.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1942 | | pagina 3