i,EILANDEN-NIEUWS" Dc pro op cf c $ont YerschiHende berichten Geeft aaa de Winterbulp. DISTRIBBTIE-NIEUWS BlAD - ZATERDAG 28 FEBRDARI 1942 Wa. 1322 Voor OBze Imfitm en Meisjes Rondom de Landbouwschool. BOER SAAL OVER DB .TAAK DER DORPSBOERENRADEN. IK RUlK KOFFIE iK PROEF KOFFie DAT KAt^ W/\NT 'T IS De Gruyter's Ko^fiesurr.ogaat DAAR ZIT EClHTE KüFFIE IN Weekblid op aèri Grondslag voor de Zuid-HoU. en Zeeuwsche Eilanden Chr Uiteavf van d' NV Ellanden-nlpuws' MIddelba'Ol». Tel 17 Giro )R79m PostbusS Bg het inwisselen van hun stikstofbon nen kunnen onze landbouwers een keuze doen uit 3 stikstofmeststoffen, te wetsn zwavelzure ammoniak, kalksdlpeter en kalkammonsalpeter. Deze meststoffen worden evenwel aifgele- verd in verhouding van 1:1:4, zoodat het vooral kalkammonsalpeter is, dat thans naar voren wordt geschoven. Mede naar aanleiding van een vraag, lijkt het mij niet ondienstig, op deze meststof eens het licht, te laten valten. Ze bestaat uit ammo- niuninitraat, waaraan koolzure kalk is toe gevoegd. Zuivere ammoniumnitraat bevat 35% N stikstof en is bovendien'zeer hy- groscopisch, terwijl ze ook kan ontploffen. Om de hyguscapaêiteit te verminderen en het stikstof gehalte te verladen, heeft men mergel toegevoegd, kalkammonsalpe ter bevat 20.5% stikstof, de helft als am moniak, de helft als nitraat en bovendien ongeveer 35i% koolzure kalk In fijn ver deelde toestand. De aanwezigheid van beide stikstofvor- men heeft verschillende voordeelen. De snel le werking van salpeter en de lang aanhou. dende werking van ammoniumverbindingen vindt men in deze meststotf vereenigd. Waar men vreest, dat salpeterstikstof te gauw zal zijn uitgewerkt, of dat ammoniak stikstof te lang zal doorwerken, zooals op op vlas, houdt kalkammonsalpeter het ge- weiischte midden. In regenrijke jaren werkt ammoniak be ter, in drqge jaren heeft men liever sal peter, tn deze meststof vindt' men beide. Ballaststoffen komen er niet in yoor. Deze meststof, v/ordt, in korrelvorm geleverd, ze is uitstekend strooibaar en kan zeer goed bewaard worden. Het gevaar, dat er am moniak zal verviuchtigen, is practisch niet van beteekenis. Kalkammonsalpeter heeift dus vele goe de eigenschappen en is voor alle gewassen geschikt. Het Hoofd der Landbouwschool, G. DEN SERZAMEN. Sommelsdiik, 25 Febr. 1942. AANMELDINGSPLICHT VOOR WERK- LOOZEN. Ook studeerendcn boven 24 jaar val len hieronder. Het Verordeningenblad bevat een besluit 'van de secretarissen-generaal van sociale zaken en van justitie, betreffende de aan- meldin'gspiicht van werkloozen. Ingevolge dit besluit moeten mannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsche nationaliteit of zonder nationaliteit in den leeftijd van ten minste achttien en ten hoogste veertig jaar, die hun woonplaats of gewoon verblijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig In staat zijn uit eigen middelen in hun levensonderhoud te voorzien, zich bij het bevoegde gewes telijk arbeidsbureau ter inschrijving als werRzoekende aanmelden. Niet tot aanmelding verpliclit is hij, die: 1) in een dienstbetrekking staat, tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft; 2) zich reeds voor het in kracht treden voor dit besluit bij het voor zijn (hp^ar) woonplaats of gewone verblijfplaats bevoeg de arbeidsbureau als werkzoekende heeift aangemeld; 3) wegens wetenschappelijke óf vakstu die niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien, tenzij hij (zij) den leeftijd v ''4 jaar heeft bereikt; 4) wegens geestelijke of lichamelijke gebreken niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien. De aanmelding moet geschieden: 1) indien hij, die tot aanmelding gehou den is, op den dag van het in werking tre den van dit bes'uit niet in dienstbetrekking staat, binnen veertien dagen na dit tijd- stip,; - 2) in andere gevallen binnen 48 uur na dat de dienstbetrekking een einde heeft ge nomen, tenzij ,de aanvaarding van een nieu we dienstbetrekking onmiddellijk daarop volgt. Als bevirtjs van de inschrgving geldt de door het gewestelijk arbeidsbureau afgege ven Inschrijvingskaart. Hij, die een voorgeschreven aangifte niet -tïfjdig, onvolledig, onjuist of in het geheel 'ïsiet doet, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste drie maanden of met een geldboete van ten hoogste drie duizend gul den. De strafbaar gestelde handelingen zijn overtredingen. Voor vervolging wegens overtreding»3n zijn oeconomische rechters in eerste instan tie bij uitsluiting bevoegd. Dit besluit treedt in werking op 1 Maart 1©42. Door deze beschikking wordt het verbo den: a. op eenigerlei wijze geheel of gedeel telijk over het vermogen van een bedrijfs organisatie te beschikken: b. rechtshandelingen te verrichten, waardoor op eenigerlei wijze een verplich ting tot het 7geheel of gedeeltelijk beschlk- ksn over Ijêx vermogen van een bedrijfsor ganisatie ontstaat, behalve voor zoover zulks voor de voortzetting van de loopende werkzaamheden dier organisatie noodig is. De or.ganisatie-commissie is bevoegd van de gegeven verboden, al dan niet voorwaar, delijk, geheele of gedeeltelijke ontheffling verleenen. Deze beschikking is Maandag j.l. in wer king getreden. GEEN BONNEN VOOR RIJVPIEL- BANDEN IN FEBRUARI. Alle aanvragen geajmuleewl. De secretaris-generaal van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat de distributiediensten gedurende de m.aand Fe bruari ,geen bonnen voor rijwielbanden af geven. Alle aanvragen, welke voor de maand Februari zijn ingediend, zijn verval len verklaard, zoodat betrokkenen in Maart wederom bij de- distributiediensten een nieuw aanvraagformulier moeten indienen. HET BESCHIKKINGSVERBOD ïnzafce vermogens van bedrijfsorganisaties In de Ned. Staatscourant van 23 dezer i» opgenomen de beschikking van de or ganisatie-commissie, houdende verbod om over het vermogen van bedrijfsorganisaties te beschikken. (L.S.P.D.) Boer Saai, de boerenleider der provincie Noord-Holland van den Ne- derlandschen Landstand heeft Zaterdag een~ rede voor de radio, gehouden, waarin hij naast de algemeene Irtstorische. lijnen der wording van den Landstand in het bijzon der nog eens de taak uiteenzette, welke op de dorpsboerenleiders en de dorpsboeri3nra- deh rust. Uit dit betoog, dat voor het g©_ heele platteland van het grootste gewicht geacht kan worden, brengen wij het vol gende naar voren: Om een inzicht te geven over de taak van de" Dorpsboerenraad, is het noodzak'é- lijk te weten, dat de plaats die de Dorps- boer3nleider en raadsman inneemt een ge heel andere is dan een voorzitter en be stuurslid van een vroegere landbouworga nisatie aldus ving Boer Saai aan. De taak van de Dorpsboerenraden dient er op gericht te zijn, hun dorpsbewoners de noodzakelijldieid van kolonisatie bij te brengen, ze voor oogen houdende, dat, wan neer ze 2 maai 24 uur reizen x^^ moeders pappot durven gaan hun levensmogelijkheid verzekerd is en dat ze zoodoende medehel pen aan de Voedselvoorziening van ons Volk. Zij, die hier straks de vertegenwoordi gers zullen zijn van hun boerenvolk moe ten goed begrijpen, dat hun taak is het d'ienen van het volk in zijn geheel en de boer.3nbevolking in het bijzonder, Straks zullen in ieder dorp de boerenraden toe zicht hebben te houden op den goeden gang van zakenJn hun dorp en verantwoordelijk zijn voor de juiste uitvoering van ,de maat regelen die noodig zijn voor een goede productie en distributie. De Dorpsboer3n- raden hebben ervoor te zorgen, dat aan smokkelen en frauduleus slachten een gron. dig eind wordt gemaakt. Want alles, wat hierdoor aan de bevolking wordt onttrok ken, is misdaad. De Dorpsboerenleider zal zeer veel met den Burgemeester moetsn samenwerken. Het is echter gewenscht, dat tegenover ,de dorpsbewoners de Burgemees. ter als autoriteit wordt hoog gehouden, ook wanneer de Burgemeester een andere meè- 'ning is toegedaan dan de Dorpsboerenlei der. Wanneer een Burgemeester niet met ons samenwerkt, zooals wij dat wel zouden w.3nsohen, is het de plicht den Provinciaal Boerenleider, Jiiervan in kennis te stellen, zonder zelf hiertegen op te treden. De Dorpsboerenleiders zullen met hun raad een nauwe samenwerking moeten hebben en zorgen, dat de harmonie tusschen allen er een is van kameraadschap en samenwer king. Zij allen moeten hiervoor een harde leerschool door en steeds zullen zij als Dorpsleider hun prestige moeten bewaren. Steeds trouw, openhartig en eerljjk tegen over hun dorpsbewoners en weten, dat de taak in de dorpen is het oude dorpsleven, de dorpsgemeenschappen in het leven té roepen. Veel misverstand en verkeerd in zicht zal. overwonnen moeten worden en bedenk, dat niet allen tegelijk begrijpen, waar het om gaat. Wij moeten allen dié nu nog vijandig tegenover ons staan, niet zien als onze vijanden, want er zijn, er ve len, die lijdisn aan een ziekte, die wij En- gelsch zouden kunnen noemen. Gij, kunt voor genezing zorg dragsn door hen ervan te overtuigen, dat het noodig is dat hun gezicht 180 graden moet wenden, dus van West naar Oost! Zoo dierksn de Dorpsboe renraden hun taak te zien, wetende, dat het groote werk nu pas gaat beginnen. Wanneer wij echter aanpakken en werkesn zooals ik heb geschetst, ben ik ervan over. tiiigd, dat wij zullen slagen. Veel zal er worden gevraagd en teleur stellingen zullen wij nog beleven, maar be denk dat het werk dat wij thans gaan be ginnen een taak iSi die schoon kan zijn. BESTE JONGENS ÈN MEISJES! We zullen maar dadelijk het laatste Fe- bruari-raadsel plaatsen. Het is RiaOidsel 4. Het geheel bestaat uit 55 letters en is een tekst uit een Psalm tussen 100 en 125. 52_4—1944 is een Bijbelboek (O.T.) 215472746 was koning Van Juda. 12—7—9—9—50—8—1438 was een rivier jn Eden. 327222230 was een vrouw van La- mech 3137674255 zijn bloemen ge noemd in 't Hooglied. 32364015^3 is de kleur van de rouw. 472252545 regende uit den hemel in de woestijn. 1240-S-203538 was een plaag in Bgyp te. 4724435121047 was koning van Israël (2 Kon. 15). 13311 is e'en zichtbaar teken bij een Sacrament 48171329720 is de tegenstelling van lui. 41534 was o3n zoon van Jacob. 2016392829 was eert zoon van Gi- beon(l Kron. 8). 2615182321 is iets waar ieder naar verlangt. 49^28253 Was een zoon van Salma (1 K-.on. 2.) 51543 is een ander v/oord voo.' Tieu G°bodon. Dit raadsel werd ingezonden dooi- I^een- flert Melissaint, Sommelsdijk. Nu zal ik proberen de overige brieyen te beantwoorden. Nellie van D. Middelhrtriiis. Sinds jij schreef is er nog niet veel dooiweer ge weest, hè? Het is wel een langdurige win ter! Je hebt niet te weinig geschreven, hoor. Marie en Jans ide W., Bruinisse. De brief is 3 Febr. geschreven, volop in de sneeuw en ijstijd. Nu ik antwoord, bijna Maart, is 't nog precies zo. Als 't zo lang gaat duren, gaat de pret voor de kinderen er wel waj aif.. Johanna F. R., Melissant Nu is Hester zeker weg. Volgende week moet ze naar school. Ze beginnen daar vroeg, hè? Zie je wel, dat het goed is om altijd maar in te zenden wat je hebt? Ksiiatje N., St. Philijisland. Ik woon in dezejfde provincie als jij, maar Zeeland is nogal uitgestrekt, hè? Is 't niet mogelijk dat Truida het kinderhoekje uit jullie krant mag inzien? Pieter F., Nieuwerkerk. Jouw brief ken ik dadelijk uit de andere door hét mooie adres, dat altijd eender er op staat. Ik denk dat je op de duur ook wel zo mooi zal schrijven als je vader. Vooral als Cor- rie ook geen duvrtjes meer geeft. Maatje de W., Kortgene. Toen je oudste zus jarig was, was het diedag juist een belangrijke dag voor je -grootouders, niet waar? Was het er druk? Van je tante F. uit M. hebben we pas een brief gehad. Daar uit weten we het. Ook wat de kleine Adri betreft. Corrie B., Nieuwerkerk. Waar worden die platte stenen gev/armd? Ik herinner me nog goed, dat wij vroeger thuis ook zulke dingen hadden om je voeten op te warmen. Jan R., Nieawerkerk. Voor jou is de kou ook niet zo best, hè? Ik denk, dat we allemaal naar een warm zonnetje verlan gen. Op elke strenge winter is ook weer een zomer gevolgd, dus zullen we maar moed houden. Leendert M., Soirnnelsaójk. Hier sta je deze week voor de tweede keer in de krant. Is alles nog slecht te bekomen Ik denk van wel, nu het vervoer nog steeds be lemmerd v/ordt. Gezusters W., St. Philpsland. Ik be- -doelde Truida met dat nichtje. Wat heb jij veel geschreven, Jaantje! Ineens maar voor je .zus ook. Die was er beter aan toe. Die kan volgende keer nu wel veel vertellen. Als 't weer zomer is hoop ik jullie op te zoeken. Jo Q., Tholen. 't Was een lange brief Jo. Mjjn oudste zoon heeft ook Friese schaatsen en hij beweert dat je daar ook al mee ,,over" kunt rij.den. Maar dat be lief ik nog niet te geloven. Jan Q., Tïiolen. S.indsdien heb je nog wel eens sneuew moeten ruimen, denk ik. Op het ijs is niks meer te verdienen voor je; Mooi ijs is er niet lang geweest. Iman de W., Kortgene. Is de krant he- •lemaal over Vere moeten komen? Gaat dat nóg steeds zo? Ben je al over de Zand- kreek geweest over het ijs. Of gaat het nu niet meer? Mina L., Oud Vossenaeer. Je jongste broer mag niet meer ondeugend zijn, want anders zal Oom Ko eens komen. Je oudste broer heeift nu een lange .vacantie. Van vansn is toch nog geen sprake, hè? THaa, B., Kotterdiam. Ik heb nog nooit in R. gewoond. Ds. M. stond vroeger als predikant in een plaats, waar ik toen ook woonde. Is je dienst uit bij B? Waar ben je- nu Een raadsel mag je weer inzenden. Ploni B., Rottei-dam. Is je been goed beter? Wat aardig: Maaike geboren op jouw verjaardag! Groeit ze goed? Die ver eniging telt op 't ogenblik 45 leden. Eten mooi grijepje, hè? - Rooisje. Nu stond je adres er keurig en volledig, maarnu had ik niets te stu ren. Dat komt weer wel eens, zullen we hopen. AUeraaal. Het Pebruariwerk mag inge zonden worden. Volledig adres en leeftijd niet vergeten. De hartelijke groeten van OOM KO. UITBEnaNG BONKAARTEN 48 PERI ODE 1942. De uitreiking van de bonkaarten voor de 4e periode 1942 zal plaats hebben te: 'RnDDELHABNIS, in het voormalig Gast huis Ring A 74: Houders van vetkaarten: Houders van vetkaarten moeten hun bon kaarten afhalen voor wijk A, B en C op Woensdag 4 Maart 1942, des v.m. van 9 11.30 uur en des n.m. van 25 uur; D, E en F op Donderdag 5 Maart 1942, uitslui tend des v.m. van 9^11.30 uur. Houders van Bolerkaartejj: Alle houders van boterkaarten moeten hun bonkaarten afhalen op Donderdag 5 Maart 1942, uitsluitend des n.m. van' 25 uur. SOMMELSDIJK, in het uitreikingslokaal: Houders van veikaartenr" Houders van vetkaarten moeten hun bon kaarteii afhalen voor wijk A en B nr. 1 t.m. 300 op Maandag .9 Maart i942 des v.m. van 912 en des. n.m. van 25 uur, voor wijk B 301 t.m. 433 en C nr. 1 t.m. 117 op Dinsdag 10 Maart 1942 uitsluitend des vm. van 912 uur. Houders van Boterkaarten: Alle houders van boterkaarten moeten hun bonkaarten afhalen op Dinséa-g 10 Maart 1942, uitsluitend des n.m. van 25 uur. HERKINGEN, in de school: Houdters van vetikaarten: Alle houders van vetkaarten nioeten hun bonkaarten afhalen op Dinsdag 10 Maart 1942, uitsluitend des v.m. van '1012 uur (wett. tijd). Houders van Boterkaarten: Alle hoiides van boterkaarten moeten hun bonkaarten afhalen op Woensdag 4 Maart .1942 des n.m. van 121 uur (wett. tijd). MELISSANT, in de school: Houders van veüksMirtezi: Alle houders van vetkaarten moeten hun bonkaarten afhalen op 12 Maart 1942 des v.m. van 912 en des n.m. van 2—3- uur. Hoiiders van Boterüiaarton: Alle houders van boterkaarten moeten hun bonkaarten afhalen op Donderdag 12 Maart 1942,, uitsluitend des n.m. van S^- 5 uur. piRKSL.AND, in het distributiekantoor, Voorstraat A 177. Kpüdeïs va.ïi vetkaarten: Houders van vetkaarten moeten hun bon kaarten afhalen op Maandag 9 Maart 1942 des v.m. van j912 uur en des n.m. van 2 5'uur voor de huisnummers 1 en hooger van wijk A. Op Dinsdag10 Maart 1942 des v.m. van S^12 uur voor hen, wier huisnr. begint met de letter B en voor de inwoners van Kralingen. Houders van Boterkaarten. Alle houders van boterkaarten moeten hun bonkaarten afhalen op Dinsdag 10 Mrt 1942, uitsluitend des n.m." van 25 uui'. Ter verkrijging van de fconkaart moet de distribut-iestamkaart en het bijbehoorende inlegvel worden meegebracht. De' distri butiestamkaarten moeten per gezin in leeftijdsvolg'orde worden aangeboden. Personen, met uitzondering van beroeps aardappeltelers, die in aanmerking v/en- schen te komen voor aardappelkaarten, I moeten &zn formulier afhalen ter verkrij ging van deze kaarten. Deze formulieren kunnen worden afgehaald op liet distribu tiekantoor en op de Agentschappen, en wel te: Middelharnis op Vrijdag 27 Febr en op Maandag 2 Maart 1942 des v.m. van 9. 11 uur. Sommelsdijk op Vrijdag 27 Febr. en op Maandag 2 Maart 1942 des v.m. van 9 11 uur. Dlrksland op Maandag 2 Maart 1942 des v.m. van 911 uur. Melissant op Maandag 2 Maart 1942 des v.m. van 911 uur. Herkihgen: tijdens de uitreiking. Genoemde formulieren moeten bij het af halen '^der kaarten worden medegebracht. De bonkaarten worden slechts uitgereikt aan personen, die opgenomen zijn in hef bevolkingsregister van die gemeenten, die behooren tot de Distributiekring Middel harnis. Aan personen beneden 18 jaar worden geen distributiebescheiden meegegeven.D'e zelfverzorgers behoeven zich niet aan bo vengenoemde data en uren 'te houden, daar.-' zij een persoonlijke oproeping zullen ont vangen. UITREIKING BONKAAl^TEN 4a PERS-' ODE „AABDAPPELKAAKTEN". In aansluiting op de publicatie, betref fende de uitreiking van de nieuwe distri- butiebonk3.arten voor levensmiddelen maakt de Distributiekring Middelharnis het vol gende bekend ten aanzien van de aardappel kaarten. Bij deze uitreiking zuilen in kring Mid delharnis uitsluitend die gezinrn3n voor aardappelkaarten in aamnerking komen, die op den dag der uitreiking over minder dan 25 kg aardappelen per gezinslid be schikken. Inwonend personeel wordt in dit ver band als gezinslid beschouwd. De gezins hoofden en de alleenwonenden, die over minder dan de genoemde hoeveelheid bs- schikkan, kunnen gedurende de data en uren in genoemde pubacatie vermeld, een iformulier afhalen bij den plaatselijken dis- tributiedienst. Op dit formulier dient een onderteekende verklaring, betreffende den voorraad aard appelen, te wor,di3n gesteld. Bij de uitrei king der nieuwe bonkaarten zullen uitslui tend zij, die zulk een formulier overleggen in het bezit van aardappelbonnen voor het tijdvak van 22 Maart t.m. 18 April 1942 Worden gesteld. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat tegen hen, die bedoelde ver klaring onvolledig of ih strijd met de v/aar. held afleggen, op grond van het Econo misch Sanctiebe^uit 1942 een strafrech terlijke vervolging kan worden ingesteld. Distributiekring Mididelharnis,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1942 | | pagina 5