TABAK eKfl» MKOfrm Bij Hoest Rechtzaken Jac. V. d. Berg Czn. Gratis Advies 5000 75 cents 6£LDIg£ BONNEN YOOH YOËOINGSMIDDËIËN i in de Proeftuin Mijnhardt's Poeders Kerknieuws onder de wol, eens flink tegen pifi^en, hoofdpijn, "nare dapen" Geldige bonnen voor diverse artikelen. berekening dat vanaf Januari en Feliruaii^ heel wat contracten waren afgesloten vooT dezen export. In beide genoemde maanden zal er van dezen export nog niets komen. Overwegend hierbij de haast onmogelijke vervoersgelegenheid. Echter ook de vraag van veehouderszijde, is in Duitschland zeer stil, zoodat.de behoefte niet sterk is. Ons land zal dan ook niet geheel worden leeg gehaald zooals vorig jaar wel veel door ophitsers beweerd werd.^ Integendeel, mo menteel zoudeii we er zeer bij gebaat zlijn. als er wat vee werd afgenomen. We ver wachten mede, door de hier juist genoem de invloeden, dat het verloop ia^de komen de weken er niet beter op zal worden. Momenteel blijft het aa-nbod nog kort door het belemmerende winterweer, maar ook hiervan zullen we verlost worden, hetgeen dan een toenemend aanbod zal brengen. Of echter de vraag daartegen opgewassen zal zijn, betwijfelen we sterk, te meer daar !deze beïnvloed aal worden door een nij pend gebrek aan. hooi. (L.S.P.D.) DE TABAKSTEELT. In tal van plaatsen in Gelderland en Brabant, o.a. in Den Bosch, het land van Maas en Waal, de Langstraat en Oost- Brabant hebben vele particulieren zich aangemeld om tabak te gaan telen voor ei^en gebruik. In het afgeloopen seizoen zonden meer dan 400 rookers hun eigen kweek ter fermenteering pp naar Druten. Thans valt echter uit de vele brieven, die hierover de kenners van de teelt be reiken, op te maken, dat het er dit jaar tienduizlenden zullen zijn, die hun eigen tabak gaan telen. Dit is geen wonder, want wie een tuin heeft, kan heel ge makkelijk een een hoekje voor tabak reser veeren. Met wat zaad tusschen de vingers zaait men zoo'n hoekje en als wij dan weten, dat een gram zaad niet minder dan 15.000 korrels bevat en dat van een are 25 kg tabak plegen te komen, ligt het zelfs voor ,de hand, dat in dezen tijd de rookers probeeren om. zelf hun behoeften te dekken. Aboané's van „Eilanden-Nleuws" hebben het recht vragen te stellen inzake: Be drijfsorganisatie, Belastingzaken enz., wel^ ke uitsluitend schriftelijk gericht moeten worden aan W. A. DS BAKKER, Adminis tratie en Makelaarskantoor te Ouddorp (retourport bijvoegen). Deze Inlichtingsdlenst is voor onze abon- né's geheel kosteloos. KANTONGERECHT SOMMBLSDIJK Zitting van Vrijdaig 13 Febiiiiairi 1942. J. K., koopman, Stad aan 't Haringvliet (aangehouden .Baak) niet verschenen, heeft in een mand teveel kippen vervoerd, zoo dat deze bekneld zaten. Verbalisant verklaart dat'de dieren hee- lemaal klem zaten in de mand. Get. W. V. B. ambt. Voedselvoorz., zegt .dat ook hij gezien heeft, dat er teveel ki,p- pen in de mand zaten. Het O.M. vordert f 25.-— boete of'10 d.h. Uitspraak f 10.of 10 dagen. W. V. .d. W-> aannemer te' Stad aan 't Haringvliet (aangeh. zaak) niet verschenen had geen arbeidsregister op zijn werk. Deze zaak wordt voor onbepaalde tijd aangehouden, om nader vast te stellen, welke gemeentegrond dit is. H. d. V., (aangehouden zaak) niet ver- schensn, heeft te Stellendam melk afge leverd, waar teveel water in was. Zijn zoon R. d. V., moet een verklaring ajfleggen. Hij zegt, dat ,de melk 's avonds naar de tram gebracht wordt, waarna hij de volgende m.orgen met de tram. meegaat, om op de verschillende plaatsen deze melk af te le- venen. Verder weet hij er niets van af. Get. H. P. te Stellendam verklaart, nooit klachten ontvangen te hebben over teveel water in de melk. Het O.M. acht het twijfelachtig of boven genoemd - feit wel bewezen is en vordert vrijspraak. De Kantonrechter acht het feit niet bewezen en spreekt verdachte vrij. D. V. d. B. te Stellendam (aangeh. zaak) heeft in zijn pakhuis gewichten gehad, die niet voorzien v/aren van het vereischte ijk- merk. Verdachte zegt dat bij aflevering het graan pas gewogen wordt aan de haven door den controleur der P.I.C.A. en dus niet in zijn schooningsinrichting. Volgisns getuige A. v. S., opzichter der P.I.C.A. is de heer v. d. B. verplicht het graan in zijn pakhuis te wegen. Verd. zegt geen loon te ontvangen .voor de schooning van het gïaan. Het O.M. is van meening; dat" verdachte toch verplicht is het graan te wegen. Verd. antwoordt, dat dit volgens de be- waringsoondities niet verpUcht is. Dan wordt deze zaak ter nader onderzoek nogmaals aangehouden. M.H., landarbeider te M., heeft spruiten geplukt op 't land bij een ander. Verd. geeft het feit toe en zegt dat hij dit deed, omdat hij geen geld had om groente te koopen. Get. J.v. W., landarbeider te M. staat te recht voor hetzelfde feit. Ook deze verdachte geeft toe, hieraan schuldig te zijn en zegt, dat hij .ztao weinig verdiende en geen groente kon koopen. Beiden zijn bij den eigenaar, dhr. M., hun verontschuldiging wezen aanbieden, maar deze was niet voor rede vatbaar. Verd. H. is reeds eerder met de politie in aanraking geweest. Het O.M. eischt te gen V. Wi f 3.of 3 dagen en tegenHi. f 5.of 5 dagen. v. W. wordt veroordeeld tot f 2.— boete 0f 2 d. h. en H. tot f 4.— boete of 4 d. h. Indien gijzelf Uw tabak plant, behoeft gij U op dit gebied niets te ontzeggen. Niets is eenvoudiger dan deze teelt, daar onze tabakken in alle grondsoorten gedijen en onze brochure „De oultuur van Ta bak," U alle noodige in lichtingen geeft om met sue. ces de geurigste tabak zelf te bereiden. Mislukken is vol komen uitgesloten. Voor pijp: Braziliaansclie, Ha vana, Maryland, Deli; voor cigaretten: Virginia, Ca mel, Egyptische; voor pruim: Kentucky. In soorten naar keus per pak van. zaden slechts (vrachtvrij thuisbezorgd en be taling aan den postboden.) Buiten dit bieden wij U onze nieuwe uitgave „DE CUL TUUR VAN TABAK", waarin uitvoerig het kweeken, plukken snijden en sausen van tabak, ledere bestelling van 75 cent bevat dus 5000 zaden van één soort en één brochure. Voor elk pakket zaden dat bij be steld wordt is de prijs 25 ets. Verzoeke geen geld ivoomit te zenden en naam van .dit blad te vermelden. KI. Heiligland 61 HAAKLEM M. d. B., landarbeider te Stad aan 't Haringvliet heeft op het Zandpad te Mid- delharnis met een rijwiel gereden, terwijl dit voor het verkeer gesloten was. Verd. heeft geen erg in de geplaatste borden ge had, daar deze geplaatst zijn terwijl hij in .de Arbeidsdienst was. Het O.M. eischt f 2.— boete of 2 d. h. Uitspraak f 1.— of 1 dag h. V/. A., niet verschenen, heeft gereden op rijwiel zonder brandend achterlicht. Bisch en uitspraak if, 2.of 2 d. h. M. K., niet verschenen, zelfde feit, zelfde straf. J. V. d. B., landarbeider te O., heeft ge reden met paard en wagen zonder verlich ting. Als gemachtigde verschijnt J. H. de L., werkgever" van J. v. d. B. Hij geeft een uitvoerig relaas van de omstandig heden, waaronder dit gebeurde. Lantaarns voor de verlichting heeft hij wel, maar pe troleum en kaarsen .ziijn niet meer te krij gen,' ook op de bonnen bijna niet. Volgens de politie moet hij dan maar later wegrijden. Doordat er ook reeds min der paarden zijn, zouden de boeren dan hun werk op 't land niet klaar kunnen krijgen. Hij hoopt op uiterste clementie. De kantonrechter vindt het toch onver antwoordelijk in 't donker te rijden. Het O.M. eischt dan f 7.50 en f 5.boete. do L. vindt, dat hier niet de uiterste cle mentie is betracht. De kantonrechter ver oordeelt hem, rekening houdend mef de omstandigheden, tot 2 maal f 2,boete of 2 maal 2 d. h. G. J. L., zelfde feit. Deze zaak wordt aangehouden tot de volgende zitting, ten einde nog enkele getuigenj;e hooren. J. J. C. te G. heeft tiTM. in kennelij ken staat van dronkenschap op de open-: bare weg verkeerd. Eisch en uitspraak f 5.— boete of 5 d. h. M.S., landarbeider te Middelharnis, niet verschenen, heeft op het verboden gedeelte van de Westdijk gereden, Eisch f 3.boete of 2 d. h. Uitspraak f 3.of. 3 d.h. W. P. Z., controleur te O,, niet versch., heeft op rijwiel zonder licht gereden. Bisch en uitspraak f 2 boete, of 2 d. h. A. D. ,riiet versch., heeft de leerplichtwet overtreden. Eisch en uitspr. f 3.boete of 3 d. h. A. V. A. te S.,^niet versch., heeft .zonder licht gereden .Eisch f 5.boete of 5 d. .h, uitspraak f 4.boete of 4 d, h, J. F. te O. heeft sterke drank voorradig gehad,waarvoor geen vergunning aanwezig was. Verd. geeft dit feit toe, maar meende dat het, volgens de drankwet.geoorloofd was Verbalisant heeft echter gezegd de drank in beslag te nemen, omdat dit de voorraad- kelder van zijn café was. Dit is niet .zoo, want aangezien de grossiers het strand niet kunnen bereiken, breagen zij dan hun drank daar, vanv/aar het verder naar het café wordt gebracht. Vervolgens staat verdachte nogmaals ter recht voor hetzelfde feit, terwijl hij nu de drank ten verkoop vooirad.'.g had. Verd. zegt dat dit niet zoo .is, maar dat het was voor eigen gebruik en voor het personeel. Dan wordt deze zaak voor nader onderzoek aangehouden tot de volgende zitting. Voor eerstgenoemd feit eischt het O.M. f 20.boete of 10 d. h., met verbeurdver klaring der ,in beslaggenomen dranken. Verd. is ook door de omstandigheden zeer gedupeerd en vindt het een .zWare straf. De kantonrechter veroordeelt hem tot f 10.boete of 10 d. h. met verbeurdver klaring der inbeslaggenomen dranken. J. V. O. te S., niet versch. heeft zijn wo ning niet voldoende verduisterd. Bisch f 6. ^boete of 3 ,d. h.; uitspraak: f 6.— boete of 6 d. h. Nu de dooi is ingetreden en de zon iede re dag in kracht toeneemt, ontwaken ook weer de gevoelens voor het bouwen van den akker. Ten einde zooveel mogelijk, de verschil lende ziekten in de boomgaard te voor komen, dient men thans een aanvang te maken met de bespuiting van de boomen. De gebruikelijke vruchtboom carbolineuin is tengevolge van de tijdsomstandigheden helaas niet meer verkrijgbaar. Misschien zijn sommigen hierdoor geneigd de bespuithig na te laten, doch dit is niet aanbevelingswaardig en ook niet noodig. Er is thans een ander sproeimiddel in den handel gebracht, n.l. „Bgitol". De hiermede genomen proeven geveneen gunstig resultaat. De oplossing is 1%. Meermalen wordt ons de vraag gesteld of de teelt van appelen en peren op ons eiland mogelijk is. Zeer zeker is de fruitteelt op Flakkee met zijn vruchtbaren bodem mogelijk. Voor het welslagen van deze cultuur dient men in de eerste plaats voor een goede ontvjatering van de grond te .aorgen. Land met een slechte ontwatering belem mert de boomengroei en bevordert allerlei ziekten. Bij een slecht ontwaterde bodem treedt vooral kanker sterk op. Een tweede factor is de onderstam en de soort van de boomen. Wil men verzekerd zijn van goede vrucht boomen en de juiste soort, dan koope men uitsluitend boomen van die bedrijven, die onder toezicht staan van de N.A.K. en door deze zijn goedgekeurd. De door de N.A.K. goedgekeurde boomen zijn alle voorzien van een N.A.K. kaartje, waarop de soort is vermeld. Deze boomen zijn vanzelfsprekend van goede kwaliteit en de juiste soort. Met het marktgoed komt men meestal bedrogen uit. De derde factor is het .zorgen voor een gbede windkeering. Hiervoor bezige men de ezels in combinatie met de populier. Op het gebied van de fruitteelt zijn de laatste jaren groofe veranderingen ge- gemaakt. Als men een oude met een nieu we boomgaard vergelijkt, valt dit direct op. In een oude, boomgaard is bijna iedere boom van een andere soort, terwijl in een nieuv/e boomgaard 'heele rijen van een en dezelfde soort zijn uitgeplant. De nieuwe boomgaarden zijn geheel qp het veilingwezen ingesteld. Uit de aard der zaak koopt een koopman liever een be hoorlijke partij van éénzelfde soort van één kweeker, dan van 20. Dit komt meest al in de prijs tot uitdi-ukking. Ook heeft men weten te bereiken, dat de boomen vroeger vruchtdragend zijn. Voorheen werd een behoorlijke opbrengst eerst na tien jaar of langer verkregen, terwijl men tegenwoordig reeds twee jaar na planting een behoorlijk aantal vruchten plukt. Het spreekwoord, „als de boom is" groot, is de planter dood," gaat nu niet meer op. Dit hebten wi;f-te danken aan hen, die- er .zich op hebben toegelegd om te zoeken naar die soorten van onderstammen, die spoedig een vruchtdragende boom geven. Vooral Hatton met zijn medewerkers hebben >zlich te dien aanzien zeer verdien stelijk gemaakt. Ook in het laboratorium voor tuinbouw- plantenteelt wordt heel goed werk verricht. Tenslotte vestigen wij nog de aandacht op het snoeien der boomen. Het juiste snoeien speelt niet alleen een belangrijke rol bij de vorming van de boom, maar bevordert ook het vruch'tdragen in belangrijke mate. Men wage zich niet aan het snoeien, als men niet behoorlijk vakkundig onderlegd is. Hiervoor verwijzen wij naar de 2-jarige tuinbouwcursussen" die vanwege de Proef tuin worden gegeven en door het Rijk ge subsidieerd. De volgende cursus vangt deze herfst weer aan. DB CHEF. Griep, Influenza, gevatte Koude, Rheuma- tische pijnen, Hoofdpijn en Kiespijn, zullen U spoedig helpen. Doos 45 et. Bij Uw Drog. de rantsoenen het beste als volgt samen stellen: 's morgens: gekookte aardappelschil len of krielaardappelen met iets zout er dooi};, 's mid.dags: grccnvoer (boeren- of groene kool); 's a V o n d s: wortelen of knolraap en een flinke handvol goed hooi. Goed hooi is een eerste vereischte voor een goede spijsvertering en moet daarom ook in 'den zomer worden gevoerd. Boom takjes, vooral van vruchtboomen, om op te knagen, hebben een gunstige invloed op den gezondheidstoestand van het dier. Vuile hokken verhoogen de kans op ziek ten, zorgt dat het hok elke week wordt schoongemaakt, zorg voor goede hokken op een ,drooge en niet vochtige plaats en zet ieder konijn in een apart hok. Zijn voeding en huisvesting in orde, dan is het gevaar voor het intreden van .ziekte tot een mini mum gedaald. De afdeeling konijnen van den rijks voorlichtingsdienst voor de pluimveeteelt te Beekbergen, geeft nadere voorlichting op het gebied van .de konijnenfokkerij aan belanghebbenden. BON 196 ALGEMEEN KAN WORDEN VESNÏETIGD. De secretaris-generaal van landbouw en thans visscherij maa.kt bekend, dat Bon 196 van de thans in gebruik zijnde bonkaart algemeen niet voor het koopen van distri butiegoederen zal worden aangewezen en derhalve kan worden vernietigd. PBEDÏKBEUKTEN DOOR Ds. G. H. KEKSTEN VAN ROTTERDAM. Geref. Gemeenten: Woensdag-avonitl 18 Pebr. te Dirksland om 5 uur torentijd. Domaerdag 19 Februari Biddag te Mid delharnis, v.m. 10 uur, n.m. 2 uur en dos avonds 5.15 uur. Vrijdaig 20 Februari Biddag te Ouddórp, v.m. 10.30, n.m. 2.30 en 'sav. 6 uur t.t. In de laatste .dienst zal voorbereiding ge houden worden voor het H. Avondmaal. Zaterdag 21 Februari te Herkingen, des namiddags 4 uur torentijd. Zondaig 22 Februari te Ouddorp„des v.m., n.m. en 'savonds. Des v.nf. zal het H. A. worden gehouden 's avonds Nabetrachting DE VOEDINO VAN KONIJNEN. Zooals wij reeds eerder hebben opge merkt, is het tamme konijn zeer gevoelig voor een eenzijdige voeding met sommige soorten voedsel en in het bijzonder voor plotselinge eenzijdige voedselveranderingen. Nat gras en waterrijk greenvoer bijvoor beeld leiden gemakkelijk tot spijsvertee- ringsstoornissen, die vaak den dood teni ge volge hebben.' Een vergelijking met wilde konijnen gaat hier niet op, gezien het Verschil in menu en in levenswijze. Bij onjuiste of onvoldoende voeding ver zwakt het tamme konijn en treden ziekten op. Het begint vaak met een op zich zelf vrij onschuldige spijsvertèringsstoornis. Hierdoor verzwakt echter de darmwand en de zoo gevreesde darmzliekte coccidiosis krijgt een kans. Bij een plotselingen overgang van droog voer op groenvoer raakt dikvvijls de spijs vertering in de war. Het is daarom ge- wenscht, dat men in bet voorjaar de .dieren langzaam aan het nieuwe .voer gaat wen nen. Naast flinke hoeveelheden goed hooi, geve men dan kleine porties gras. In de overgangsperiode kan men houtskoolpoeder (carbo adsorbens) door de gekookte aard appelschillen mengen ter voorkoniing van door bacteriën veroorzaakte spijsverterings stoornissen. In de winterperiode kan men 'De beste behandeling ist transpireeren en drie maal 1 daags'n-'AKKERTJE-'nemen. 1/ "AKKERTJES"b6vorderenten 1/ zeerste het zweeten, gaan de koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden de infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd /om hun snelle, uitstekende Werking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie! PSALMVEESJES LEEEEN. Op de meeste scholen met den Bijbel leeren de kinderen elke week een psalm versje. Meestal leersn zij dit versje thuis en mogen zij het 's Maandagsmorgens op school opzeggW Dat is een belangrijk deel van het on derwijs. Een groot deel van ons volk heeft .daardocr een schat van liederen, waarin, God de eere ontvangt, in het geheugen. Wanneer op een vergadering of. in het ge- ^in een psalmvers wordt gezongen, kennsn de meesten het lied uit hun hoofd. De psalmen hebben dit voor op de be kende geestelijke liederen, dat zij mjdden in het vole leven staan. Zij spreken van de natuur (Psalm 19, 104) en van het 'men- schenleven onder allerlei omstandigheden. Het is een misverstand, als men meent, dat de psalmen liederen zijn, die alleen m de kerk thuis hooren Het zijn geen kerk liederen" in djsn zin van de koorgezangen der Roomsche kerk, maar levensliede ren van degenen die God vreesden. (De Unie) Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van 15 Febr. t.m. 21 Febr. 1942 09A Br^od 09B Brood 09A Vleesch 09B Vleesch 4 Rants. Va Rants. 1 Ranst. 14 Rants. 25 Jan. t.m. 21 Febr. 1942. 197 Algem. 05 C en 05 D reserve 198 Algem. 199-202 Alg. 06D-07D rst 203 Algem. 209 Algem. 210 Algem. 204-208 Alg, 6A t.m. 9A 1 kg. 50 gram 500 gram 1 Rants. 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram Bi'ood of Gebak. Vleesch of Vl.wareii Suiker Cacao Jam Bloem, Brood of Gebak Rijst Havermout of Peulv. Gort Vermicelli of Maizena Kaas 31/2 Liter Melk 6B t.m. 9B 1% Liter Melk Van 9 Pebr. tot IS Pebr. 1942. 08 Boter 08 Vet 125 gram 125 gram Boter Margarine Beschikbaar per persoon t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar Volwas senen Eenheid In tijdvak van één week IV4 18 2J/2 22 -2Vs 18 Rants. 21/8 Rants. Iri tijdvak van vier weken 1 50 500 4 500 250 250 100 500 28 kg Gram Gram Rants. Gram Gram Gram Gram Gram Liter Liter 1 1 1 50 500 500 500 4 4 4 250 250 250 250 250 ^0 100 100 100 500 500 500 14 7 7 In tijdvak van '9 dagen Bijzondere rantsoenea 28 Dec. t.m. 21 Pebr. 1942 193 Algem. 250 gram Koffie-Surrogaat Van 8 Febr. t.m. 21 Febr. 212 Algem. 250 gram Peulvruchten 08A Aardap. 08B Aardap, 15 Febr. t.m. OflA Aardap. 09B Aardap. 1% Ifg. Aardappelen Aardappelen 28 Febr. 1942. 1% kg Aardappelen kg. Aardappelen 250 250 250 250 31/2 250 250 3/2 5Ji IA 250 250- 31/3 Gram Gram kg kg kg kg. Elk der volgende bonnen 15 ^Petroleum 26 Petroleum 07 K.P. Brandst.l) 05 t/m 07 H.K. Brandstof 13 en 17 H.K. Brandst. 08 H.K. Brandst. 2) 12 t/m 20 CV. Brandst. 23 t/m 28 C.V. Brandst. Ie t/m 8e Per. Brandst. 08 K.F. Brandst.l) 211 Algemeen G Zeep G Toiletzeep L Textiel (Mannen) geeft recht op het koopen van 2 liter petroleum 1 Eenh. Brand, stoffen 2 Eenh. Brand. i 1 Rants. Zeep 75 gram Toilet zeep 80% 50 gram scheerzeep van 28 Dec. ,41 4 Jan. '42 Diverse data 1 Febr. '42 1 Jan. '42 1 Jan. '42 1 Jan. '42 tot en met 31 Mrt '42 31 Mrt '42 30 Apr. '42 28 Febr. '42 28 Febr. "'42 30 Apr. '42 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar Bon 195 Algemeen (Peulvructhen) blijft geldig t.m. 21 Februari 1942. De levensmid.delenbonnien welker geldigheidsduur op Zondag aanvangt, mogen reeds worden gebruikt op Zaterdag .daaraanvoorafgaande, met uitzondering van den bon voor vleesch en vleeschwaren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1942 | | pagina 2