"AKKEKTJIS De Savoysche eeg leiiws Boekbespreking Gratis Advies Officieele Landboiiwmededeelingen voor de Provlnci© Zuid-Holland. KUNSTMEST. Kunstmestverbruikers en kunstmeshan- delaren, het is absoluut noodzakelijk, dat U het ondersaande leest en het artikel uit knipt ter nadere raadpleging. In de eerste plaats laten wij hieronder een korte uiteenzetting volgen inzake de Regeling betreffende flle kunstniest- verstreWdng ivoor den dietailliandel ten behoeve van kleine tuinen. Nu de volkgtuinders, aangesloten bij een volkstuinvereeniging, in het bezit zijn ge steld van kunstmestbonnen, blijft er nog een gróote categorie van tuinbezitters over, die tot op heden nog geen kunstmest ver kregen. Thans is hiervoor de navolgende! rege ling getroffen: ledere bezitter van een tuin van ten hoog ste 1000 M2, waarop gedurende het jaar 1942 groenten en/ of aardappelen geteeld zullen worden en die niet aangesloten is bij een erke£de volkstuinvereeniging, kan bin nenkort bij 2ijn handelaar of coöperatieve aankoopvereeniging een beperkte hoeveel heid kunstmest aanschaffen. Teneinde deze kunstmest te kunnen be trekken, dient betrokkene bij zijn leveran cier een formulier te onderscheiden, waar bij hij verklaart: a. Een tuin te bezitten van hoogstens 1000 M2 grootte; b. ~op dezen tuin gedurende 1942 groen ten en/ of aardappelen te zullen telen. c. niet aangesloten te zijn bg &zn er kende volkstuinvereeniging. d. Nog niet in het bezit te zijn van kunst meststoffen voor het oogstjaar 1942. -Na onderteekening van deze verklaring zal de betreffende leverancier dan hoog stens éénmaal 20 kg stikstofhoudende, 5 kg fosforzuurhoudende en 20 kg kalihou- dende kunstmeststoffen, kunnen verkoopen. In verband met deze bepaling ,z;al het duidelijk zijn, dat genoemde hoeveelheden niet geheel aangeschaft kunnen worden in den vorm van de een of andere nog voor radige samengestelde of^ gemengde mest stof. Van dezie laatste kan ten hoogste 5 kg gekocht worden, terwijl xryin buitendien dan nog ten hoogste 15 kg enkelvoudige stikstof meststof b.v. kalkammonsalpeter of zv/avelzure ammoniak en ten hoogste 15 kg enkelvoudige kalimeststof, b.v. Patent- of zwavelzure kali kan aanschaffen. Tenslotte merken wij op, dat de genoem-. de hoeveelheid kunstmest zonder bon door den tuinbezitter van den leverancier kan worden betrokken. Men gelieve echter bij het onderteeker.cn der verklaring terdege rekening te houden met het feit, dat con trole op de naleving der gestelde voorwaar den zal plaats vinden. Kunstmest voor gesoheiu"d grasland. Ook over dit gedeelte der extra toevsaj- j zingen behoeftniemand zich bezorgd te maken. De afdeeling Kunstmest ontvangt ijauwkeurige opgaven van een ieder, die grasland gescheurd heeft of nog moet scheuren. Deze krijgen een circulaire toe gezonden met het verzoek. Inlichtingen te verstrekken over het bouwplan voor 1942 op het gescheurde weiland. Zoodra deze bouwplannen ontvangen zijn, volgen de toewijzingen automatisch. Kortewenken, v^elke U niet moet vergeten. Uw stikstofbon No. 4 vervalt op 15 Fe bruari a.s. U kunt deze zegels dus niet later dan uiterlijk 8 Februari bij Uw han delaar of coöperatie inleveren. Bonnen, wel ke U laat verloopen, vv^orden niet vervan gen «n ook niet meer geldig verklaard. XJi dient er rekening mede te houden, dat Uw kalibon No. 5 ongeldig verklaard kan wor den. Br is weinig Patentkali beschikbaar. Wacht daar dus niet op met het koopen van Uw kali, maar koop .de wèl beschik bare ruw-e kalizouten, anders zoudt U wel eens achter het netkunnen visschen. Het wachten met den aankoop van kali- zouten, in de hoopi later in het seizosn toch nog wel Patentkali te kunnen koopen, zal tot teleurstelling leiden. Ka'kstikstof is een prachtige kunstmest op Uw gescheurde weiland. Het doodt on gedierte. Voorzichtigheid bij het uitstrooien is echter geboósn. Probeer voor de weinige ifosforzuurbon- nen, die U ontvangen heb bij Uw handelaar of coöperatie wat samengestelde of gemeng de meststoffen te koopen, want enkelvou dige fosfaatmeststoffen, zooals Thom-as- slakkenmeel of Superfosfaat zijn er bijna niet meer. Wacht daar dus niet m^ee, doeh neem wat ge krijgen kunt. Een extra stikstof toewijzing voor Uw koolzaad kunt. U pas dan verwachten, wan neer het gewas volgens het oordeel van den productiecommissaris veilig disn win ter doorgekomen is en niet eerder. BELANGRIJKE ÖATA. Van 1^24 Februari 1943 moeten de volks tsündiers, die bij een plaatseHjke vereeniging van volkstuinders zijn aangesloten, en an dere min of meer tot een groep aaneenge sloten volkstuinders, zooals personeel van eenzelfde fabriek of houders van een com plex tuinen, zich door middel van het ver- eenigingsbestuur of bij ontstentenis hier van door middel van eeji algem-een gemach tigde, tot "den Plaatse'ijken Bureauhouder wenden ter verkrijging van pootaardappe- len. Aangeraden wordt zich zooveel moge lijk aaneen tesluiten. Dit bevordert de vlot te voorziening van pootgoed en is dus in het belang der volkstulnders. Volkstuinders, die niet tot bovenvermel de groepbehooren en andere kleine telers, geen lid van de L.C.O. zijnde, dienen zich teneinde in het bezit gesteld te worden van poters, te wenden tot den Plaatselijken Bu reauhouder van-23 Eebr. tot 1 Mrt. 1942. Uiterlijk 14 Februari 1943 kunnsn ossen en stieren, niet voorzien van een identiteits- bewiijs geleverd W'9.raen in mindering van den aanslag. Worden deze dieren nS. 14 Februari ge leverd, volgen strafmaatregelen en heeft geen afschrijving van den leveringsplicht plaats. Mien heeft nu nog 1 week tijd bedoelde ossen en stieren te leveren. Tot 15 Februari 1942 kunnen de varlkens in liuissiachting wonilen geslacht. (Deze da. turn is als gevolg van de slechte weersge- steldlieid vastgesteld, in plaats van den len Februari, welke eerst als uiterste da tum voor huisslachting gold.) Op 15 Februari 1942 vervallen de stite- stofbonnen, voorzien van opdruk No. 4. Prent vermelde data in het geheugen, zorgt er voor op tijd te zijn. I. De Voedselcommissaris voor Zuid-Holland. ^TEKBETBEÏNG. In de vorige mededeelingen, onder het ^hoofd „Belangrijke Data" vermeldt in de zesde alinea, alwaar sprake is van het le veren van varkens aan de Centrale, is een fout geslopen. Er staat „Varkens boven de 50 kg.„ wel ke zinsnede als volgt dient te luiden: „Voor 1 Febr. 1942 dienen alle varkens boven 40 kg aan de Centrale geleverd te worden, be houdens die, waarvoor een fokzeugenver- gunning werd afgegeven. Dus niet boven 50 kg, maar boven 40 kg. Dit zou verwar ring kunnen stichten. MUTATIES HANÖELSREGISTER. WÏJZIGING IN ZAKEN: Joh. de Jong, Schoenhandel en reparatie, Voorstraat 169, Dirksland. Zaak overge daan aan den heer M. Zoon. Waarom zoudtGenog hoofd pijn hebben, als Ge in een kwartier er van af i<unt zijnl Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk-^ kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard I Laat U niets anders aanpra- te/i en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. ST. PHnjïPSLAND 3 Februari herdacht dé muziekvereeni. ging „Concordia" en de zangvereeniging Nieuw Leven" samen in intiemen kring respectievelijk het 40-jarig en 10-jarig be staan. De Voorz. van eerstgenoemde vereeniging heette allen welkom en in het bijzonder Burgemeester Kleppe als mede een,aifge- vaar.digde van de zangvereeniging ,,Zang Veredelt" te Anna-ja-cobapolder. Spr. fe liciteerde Nieuw Laven met het tweede lus. trum 'en wenscht groei en bloei toe. Hij gaf verve'gens een overzicht uit de geschiedenis van Concordia en releveerde laarbij de van 1936 tot 1939 op concoursen behaalde successen n.l. dat van de derde afdeeling en was geklomxaen tot in de eer ste afd. onder leiding van den tegenwoor- digen directeur den heer L. C. Clarisse. Tevens bracht hij v/arme hulde aan het werkend lid den heer J. M. Kaashoek die van de oprichting tot heden trouw de gróo te trom bedient. Burgemeester Kleppe het woord verkrij gende feliciteert beide vereenigingen en laat daarbij uitkomen dat hij bij verschillen de gelegenheden de medewerking van beide zeer gewaardeerd heeft. Onder aanbieding van een verguld zilveren medaille voor iede re vereeniging, spreekt hij de hoop uit dat groei en bloei hun deel moge zijn. Tevens wenscht hij de twee' aanv/ezige mede op- richiiers en werkende leden n.l. de Voorz. van Eendegom en Kaashoek, dat zij nog vele jaren hun krachten aan hun korps mogen geven. Hartelijke woorden richtte hij tot den Directeur voor zijn kundige leiding. Namens begunstigers, sprak de heer J. A. Stols eveneens woorden van dank voor het in den loop der jaren gepresteerde on der opwekking om beide gezelschappen in ruime mate financieel te steunen. Vanwege de donateurs was voor iedere vereeniging voor een prachtige bloemen mand gezorgd. Nadat de beide Voorzitters voor de ge sproken worden en de blijken van waardee ring hadden bedankt werd een gezellige avond met driemaal hoera voor beide ver eenigingen, gesloten. BRUINISSE Bij de op 9 en 10 December 1941 ge houden examens voor het vanwege de As sociatie voor examens Praktijkdip'oma Boekhouden slaagden o.a. de heeren Joh. van dei- Velde te Brouwershaven en M. Timmerman te Zierikzee, beiden leerlingen van mej. A. C. de Koning. Overleden: Pieterhella Bouterse 81 jaar, Burg. Stand over de maand Januari '42 wed. van P. Okkerse; Jacomina Luik, 91 jaar, wed. van Jacob van den Berge, JMa- chiel Jumelet 68 jaar, wedn. van Jacomina de Ronde, Lodewijk van den Berge, 70 jaar, echtg. van Lena van Popering. De heer A. Aarnoudse( die gekozen Is als diaken der Oud-Geref. Kerk, heeft deze benoeming aangenomëil. THOLEN Bij de Vrije Gereif. Gemeente alhier zijn bij de gehouden verkiezing tot Kerke raadsleden gekozen resp. als ouderling en diaken, de heeren: W. Bout en A. Kot; J. van Bendem (vacature P. K. Baay) en Jac. Baay Pz. Dezer dagen slaagde bij het te 's-Gra- venhage gehouden examen ter verkrijging van het einddiploma Kraamverpleging mej Janny M. Krijger Bd. alhier. STAVENISSE Over de maand Januari 1942 werd aan havengeld ontvangen f 127.90. Alhier werden 110 huisslachtingsver- gunningen uitgereikt over Januari 1942. HÜI.ST Te dezer plaatse is tot directeur der Rotterdamsche Bankvereenlging benoemd de heer J. Loof te Terneuzen. YEKSEKE Ten nadeele van de firnfa Z. alhier is uit zijn loods ontvreemd een partij steen kolen, tpuvrwerk en smeeroHe. De landbouwer T". alhier, die zich in zijn zeer oude en niet meer betrouwbare schuur bevond, toen deze vermoedelijk door overbelasting als een ruine plotseling in stortte, kon zich gelukkig nog bijtijds in veiligheid stellen. Burg. Stand. Gehuwd: B. M. de Klerk 21 jaar (van Kapelle) en P. L. Duinkerke 22 jaar; J. C. Jonker 36 jaar (van Brou wershaven), en K. J. M. van Es 23 jaar. WESTKAPELLE Tot Burgemeester onzer gemeente is 'benoemd de heer Martinus Tuiten te Arn hem. ARNEMUIDBN Op de voordracht voor onderwijzer aan de O.L. School te Schiedam staat, van de 168 candidaten, als no. 1 de heer L. Kiel onder wijzer alhier, voorheen te Hoek. VEERE Door ongesteldheid heeft Zr. Krijger alhier haar werk neergelegd; in de daar door ontstane vacature is vooi'zien .door de benoeming van Zr. H. J. Tilgenkamp te Delft als wijkzuster van de plaatselijke af deeling van het „Groene Kruis". HUISHOUBING VAN NU, maandblad onder redactie van de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinslei ding, Januari 1942, 80 ets. per jaar. H. van der Marck's uitg. Mij. N.V. Roermond. Het in een nieuw kleedje gestoken Janu- ari-nummer van HUISHOUDING VAN NU mag er zijn! Nieuw is niet alleen het uiter lijk, maar e-ke bladzijde van dit praktische huisvrouwenblad geeft nieuwe frissche, aan trekkelijke idee's omtrent voeding, kleeding, huisvesting, huisraad, onderhoud enz. enz. De van oud nieuw-af deeling geeift on gekende nieuvidgheden, door geen huls vrouw te versmaden. Ook de rubriek Han denarbeid, zoowel voor jongens als meis jes, is rijkelijk van modellen voorzien om praktische, nuttige gebruik.svoorwerpen zelf te m.aken gedurende de lange 'winter avonden. De geringe abonnementsprijs maakt het mogelijk, dat iedere huisvrouw haar voordeel ermede kan doen. Abonné's van „Eilanden-Nleuws" hebben het recht vragen te stellen Inzake: Be drijfsorganisatie, Belastingzaken enz., wel ke uitsluitend schriftelijk gericht moeten worden aan W. A, DB BAKKER, Adminis tratie en Makelaarsk?intoor te Ouddorp (retourport bövoegen). Deze Inlichtingsdlenst ia voor onze abon né's geheel kosteloos. DE LANDSTAND. Verplichte aansluiting van Ver eenigingen enz. De commissaris voor de niet-commeroi- eele vereenigingen en stichtingen maakt bekend dat, krachtens een door hem op grond van de verordening no. 41/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied van de niet-commerci- eele vereenigingen en stichtingen van 28 Februari 1941 genomen besluit en gelet op de artikelen 2 en 3 van de verordening no. 196/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffen. de de oprichting van den Nederlandschen Landstand van 22 October 1941: alle ver eenigingen, lichamen instellingen en stich tingen in Nederland, ojiafhankelijk van hun rechtsvorm en rechtspersoonlijkheid, voor zoover zij werkzaam zijn ter behartiging van de belangen van de lande'ijke bevol king met inbegrip van de binnen- en kust visscherijbevolking) en ter bewa.king van de eer van de standgenooten, en voorzoover zij geen openbaar lichaam zijn, geacht wor. den van 1 Januari 1942 te zijn aangesloten bij den Nederlandschen Landstand. Teneinde de tenuitvoerlegging van deze aansluiting te bewerkstelligen zijn deze vereenigingen. lichamen, inste'.lingen en stichtingen verplicht zich onverwijld uiter lijk 25 Februari 1942 schriftelijk te rich ten: a) tot den Nederlandschen Landstand Zeestraat 69, Den Haag, indien deze vereeni gingen enz. reeds waren ingeschreven bij het commissariaat voor de niet-commerci- eele vereenigingen en stichtingen onder op gave van het betreffende registratienum mer; b) tot den commissaris voor de niet- commercieele vereenigingen en stichtingen Waalsdorperweg 72, Den Haag, indien de ze vereenigingen enz. nog niet zijn inge schreven bij het commissariaat voor de niet commercieele vereenigingen en stichtingen. WORDT AUSTRALIË AAN ZIJN LOT OVERGELATEN? ROME, 5 Febr; De „Messaggero" be. richt op gron.d van een mededeeling uit Macao, dat het Britsche opperbevel in het Verre Oosten besloten heeft Australië aan ziijn lot over te l9,ten. In een der laatste bij eenkomsten van den generalen staf zou generaal Wavell, als opperbevelhebber der Engelsche strijdkrachten in Oost-Azië, daar toe besloten hebben. Tijdens deze bijeen komst moet hy verklaard hebben, dat geen man en geen vliegtuig uit Britsch-Indië, Burma of Singapore zouden worden wegge haald om de Australische kusten te verde digen. BRITSCHE RIJK DE KOSTEN VAN DEN OORLOG. Sir Kingsley Wood, de Engelsche minis ter van financiën, heeft vo:gens de Times verklaard, dat de Britsche oorlogskosten meer dan 12 millioen pond sterling per dag bedragen. Wil men in Engeland een inflatie ontgaan, dan moet het algemeene verbruik van alle goederen beperkt en de spaarzin nog meer dan tot dusver bevorderd worden. DUITSCHLAND DE LOOP VAN DE BEVOLKING Officieele statistieken toonen aan, dat ge middeld per kwartaal in 1941 419.680 kin deren zön geboi-en, d.w.z. 4,8 pet. meer dan in het jaar daarvoot en 6.2 pet. meer dan in 1939 Het sterftecijfer der burgerbevolking in het derde kwartaal 1941 10.4 per 1000, dat is vrijwel evenveel als in het derde kwaï-- taal van 1940. Het aantal gesloten huwe lijken bedroeg in het derde kwartaal van 1941 128.608. (S.P.T.) HET VERKEERDE HART. Bij de keuring op het slachthuis te Apel. doorn van een thuis geslacht varken, ont dekte de keurmeester, dat het aangeboden hart van een kalf afkomstig was. De politie is hierdoor op het spoor gekomen van de frauduleuae slachting van een kalf, welke tegelijk met de geoorloofde slachting van het varken was geschied. Een verhaal uit de dagen van Cal'vijn's strijd te tJenève door DEBORAH ALOOCK 46. „Norbe'rt, je bent een jongen met her sens in je hoofd! Kun je het grootste be wijs van verstand geven, dat is: Kun je z-wijgen?" „Ik denk van ja!" „Luister dan. Het is mijn ernstig verlan gen het is misschien mijn laatste be geerte dat niemand zal te weten komen hoe ik deze wond gekregen heb. Zelfs jij nietEn daarom verzoek ik je, alff iemand er naar vraagt, niets anders te zeggen dan: Hfl viel in handen van dieven.' „Ik begrijpi u, mijnheer! Maar p'raat als 't u belieft niet van „laatste begeerte!" Hier kwam die oude gastvrouw hun ge sprek storen. Zij zette voor Berthelier een platte, niet al te zindelijke houten nap neer, waarin ze een heete portie van haar kook- sel gedaan had, een soort van dikke soep, bestaande uit wortelen, voornamelijk witte penent ze gaf hem een lompen houten le pel en verzocht hem m.et plompe goedhar tigheid te gaan eten. Norbert wenkte ze naar de tafel, waarin een ronde holte ge maakt was, die voor bord diende. Dat gat had ze gevuld met dé soep en, na ook dezen gast van een lepel voorzien te hebben had ze aan alle plichten der gastvrijheid voldaan. Hij was veel te hongering om niet gretig toe te tasten. Toen hij voldcende gegeten had vroeg hij zijn gastvrouw of zij ook iets vooï zijn paard had. Zij stemde gereedelijk toe. Naar haar meening was het voedsel van arme Chris- tenmenschen niet te goed voor paarden van ader ijken, en Norbert werd in staat ge steld zijn paard een goede portie te brengen van warm eten, daar een stalknecht het best mee had kunnen doen. Daarna bond hij zijn paard aan de post van deu'r. Terwijl hij daarmee bezig was, beduidde Berthelier aan oude Babetta dat de jongen vanGeneve zich als meisje verkleed had, maar dat hij hem nu zijn eigen kleeren zou leenen en hem naar huis laten gaan. De jongen zou dan zijn vrienden vertellen waar hij was en die zouden komen om hem te halen. Babetta w^s zeer stompzinnig en erg onwetend, maar toch was er in haar duis tere ziel een klein venster, waardoor een straaltje van licht kon doordringen. Zij was altgd bereid om vriendelijkheid te be wijzen. Zij kon nooit eenigen nood of eenig leed zien, of zij trachtte tenminste het te lenigen. Zij had niet het geringste denkbeeld wie haar gasten waren, en het zou vergeef sche moeite geweest zijn het haar uit te leggen, maar zij had goed begrepen dat ze hongerig waren en daarom moesten ze eter,-: dat ze vermoeid waren, en dus moes ten ze rusten. Norbert in elk geval was geheel uitge put. Hij zei tot Berthelier dat indien hij naar Geneve op' reis ging te middernacht, zoodra de maan op was, hij kans had van vermoeidheid van t paard te vallen. Maar, ondersteld dat hij behouden aankwam, waar toe zou dat dienen Hij zou toch te vroeg zijn om iets te kunnen doen. Bovendien had zijn paard een hoefijzer verloren. Dat laatste gaf den doorslag, Berthelier vroeg hem te gaan rusten tot het aanbre ken van den dageraad,dan zou hij hem wekken; daarna kon Norbert zijn paard brengen bij een hoefsmid daar in de buurt en vandaar naar Geneve rijden. „Morgenochtend zal ik u een boodschap voor de syndicl geven," zei hij. „Ge nïoet lien onmiddeLljk gaan bezoeken." Babetta had reeds alles voor den nacht in orde gemaakt en wees Norbert een warm hoekje, waar hij kon gaan liggen. Vóór hij dat deed, vroeg Berthelier: ,,Kan ik nog iets doen om het u gemakkelijk te maken? Bijvoorbeeld uw wond verbinden?" „Onnoodig! Babetta is een goede dokter voor mij! Maar Ja! indien je een kom frisch v/ater uit de beek wilt halen en dat naast me zetten." -Norbert deed zoo en legde zich daarna in zijn hoekje neder, gedekt met Gabrlelles met bont gevoerde rijkleed. Naar 't hem voorkwam was hij pas ingeslapen toen hij hoorde dat Berthelier hem riep. Hij sprong op, wreef zich de oogen, keek om om zich heen en was gereed om te gaan waar zijn noodlot hem aenden zou. Bij eenig nadenken vond hij beter de kleeding die hij droeg te behouden, ofschoon Berthelier hem de zijne wilde leenen. Hij dacht dat zijn vriend in groote moeilijkheid 1 v/ellicht in gevaar, kon komen als hij zijn I kleeding miste, tervrtjl hijzelf zeer vroeg de stad zou binnenkomen, dade'iijk naar huis gaan, en zijn eigen kleeren aantrekken nog vóór iemand hem gezien had behalve de stadswacht. Hij beloofde Berthelier hem zoo spoedig mogelijk hulp te zullen zen den. „Daar is geen haast bij," was het ant woord. ,,Laat hen geen gevaar loopen. Maar kom hier, dan zal ik je mijn bood. schap voor de syndici geven." Er was geen gevaar van luistervinkisn, want de goede Babetta lag, aan het andere einde van de hut, vast in slaap. Wellicht sprak Berthelier zoo fluisterend tot Nor bert om zich niet te veel te vermoeien? Of was hij beschaamd, diep beschaamd over hetgeen hij te zeggen had; beschaamd om zijn eigen naam; dien naam waarop hij tot nog toe zoo trotsch geweest was? Een toe hoorder zou de namen opgevangen hebben van Philibert, Daniël, Comparet, d' Andriol. Verder zou hij iets yerstaan hebben van Bisschopshuis, van bootslieden, van zware tweehands-zwaarden. Eindelijk zei Berthe lier op zorgzamen toon: „Nu, jongen, goed verstaan? En kun je nu alles onthouden?" „Reken op mij, mijnheer!" zei Norbert zeer onder den indruk van het gehoorde. Diezaak is te vreemd en' te vrees'ijk om te vergeten, vooral voor een Pranschen uit. gewekene en den zoon van iemand, die. van de stad het burgerrecht kreeg." „Ik lever Daniël, over aanden beul,, of schoon hij en ik hetzelfde bloed in de ade- mn hebben," zei Berthelier bewogen. „Be grijp je nu, Norbert, waarom ik er niet eens op gesteld ben om naar huis te gaan? Het zal mij geen groote smart doen als ik hier kom te sterven!" „Mijnheer Berthelier, "spreek zoo niet! Denk aan juffrouw Gabrielleü" „Ik denk aan haar! Maar nu al wat er gebeurd is, zal 't beste zijn haar Gabrielle ot Olive de Castelar te noemen. Dat is in elk geval haar ware naam. Maar we moeten nu denken aan Geneve. Je hebt alles goed begrepen? Er is geen minuut te verliezen! Ga rechtstreeks naar de syndici en den Raad, en vertel hun woord voor woord wat ik je gezegd heb." „Vertrouw me, mijnheer. En ziehier drie kronen, uw eigen geld, dat gij in de beurs van juffrouw Gabrielle gedaan hebt. Dat kleinere geld Is genoeg om den hoefsm.id te betalen en onderweg voor mij wat brood te koopen." (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1942 | | pagina 2