Crimfi^KBlADop(iED.6nonD3y^G wÖRÖlZUID-H0U1nZEEUW3^^ EHAHDtn J N.V. nttgeTersmaütsGbappü „EILANDEN-NIEUWS" Japa» in oorlog met Vereen. Staten, Engeland en Nederlandsch-Indië Tusschea twee Oorlogen 14e Jaargang WOENSDAG 10 DECEMBER 1941 No. 1301 Het aanvragen van een loonbelastingboekje De oorlogshandelingen zijn begonnen. WAARI N SEDERT 1 N O V EMBER1935 OPGENOMEN HET BLAD .ONZEEiLANDEN" - ISe JAARG AN Q DUG AVE VAN MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ EUROPA. 1783 niEuws Gevestigd te Middelbaimls i Frins Hendriloti. 122 G Gito 167930 i Postbos; 8 Td. 17< BpBntoor vota Zeeland: St. Maartensdl^ Markt, Telef. BS. Abonnementsprqs 93 cent per 3 maanden bö vooruitbetaling. Verscbtjnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Af zonderlöke nummers 5 cen^ Buitenland 8 gulden per Jaar. Advertentle-prös 20 cent per regel. Reclames 40 oent Hoofdredacteur: TH. DE WAAL MIDDEDLHARNIS C 122. 1918—1939. VI DE AFBRAAK VAN VERSAILLES Na, alles, wat wij in. de voorgaande arti kelen hebben gezegd over de bepalingen van het Tractaat van Versailles en de Duitsche internationale en binnenland- sche politiek,van economie en' financiën, behoeft het niemand te verwonderen, dat het Duitsche volk de naam Versailles niet kan hgoren uitspreken zonder met verbit tering in het hart te denken, aan de ge weldigste nationale vernedering, die het in zijn geschiedennis heeft moeten onder gaan. Evenmin is het te verwonderen, dat dit krachtige', talrijke en energieke volk be. zield werd door slechts één gedachte, n.l. hoe het dit slavenjuk zich van de schou ders zou werpen. De Duitsche geschiede nis na 1919, dus gedurende de twee de cenniën die wij bespireksn, is dan ook voor het grootste deel een permanente strijd tot- afbraak van het voor Duitschland zoo fata le bouwwerk van Versailles. In de 14 jaren van de republiek van Weimar, hebben de Duitsche regeeringen gepoogd, dit langs vredelievende weg te verwezenlijken, zonder tegenover de macht der overwinnaars de Duitsche militaire macht te stellen. Aanvankelijk gelukte dit niet. Zoolang Clémencau en Poincaré leef- dsn, was van eenige consideratie geen spra ke. Doch toen in Frankrijk Briand en in Engeland Mac Donald aan het bewind kwamen, scheen er een-mildere stemming de overhand te krijgen en toen onder de leiding van.Stresemann Duitschland in 1926 tot ^e Volkenbond was toegetreden, werd inderdaad een streven merkbaar om dit land wat meer armslag te geven. Vóór de machtsovername door Hitler in 1933 was het Rijnland ontruimd. Dit behoefde pas in 1935, doch geschiedde in 1930. Verder waren omstreeks dat jaar, voorzoover al thans ons bekend is, de herstelbetalingen en leveranties stopgezet. Er was dus op deze wijze wel iets bereikt. Maar het bleek, dat de vroegere Geallieerden nimmer iets zouden toegeven op het punt van de mili taire zaken en-^ niets zouden willen laten vallen met betrekking tot de nieuwe sta ten, Duitschlands gri3nzen| en koloniën. Bovendien had de binnenlajidsche politiek langzamerhand mede onder den druk van Versailles een ander aspect gekregen. Mil- hoenen Duitschers moesten niets hebben van de sla,ppe democratische diplomatie, die door aan te pappen met Frankrijk poogde van onder den druk van Versailles te komisn. Het is psychologisch zeer wel te verklaren, dat er een sterke reactie ont stond, welke opgevangen werd door de na tionaal-socialistische beweging, wier leider Adoïf Hitler, als eerste punt op zijn werk- program had staan de vernietiging van Versailles. Doch. dit was niet het eenige. Onj 'dit te bereiken was noodig, dat Duitsoli land militair weer sterk werd, teneinde zoo noodig, zijn recht met de wapens te kunnen afdwingen. Daarbij moest het land ook worden opgericht uit zijn economische sociale en financiëele ellende. Een grootsch opgezette internationale en nation3,le poli tiek van nieuwe structuur, waarbij alle krachten van het Duitsche volk werden ge mobiliseerd, zou slechts in staat zijn, dit gigantische werk te volbrengen. Êt moest rekening worden gehouden met een over:- raacht van vijanden, niet te vergeten ook met de Sovjet-Unie, die als bolsjewistisch wereldcentrum de doodsvijand was en bleef, van het nat.-socialistische Duitschland. Evenzeer met de zekerheid, dat de Duit* sohe economie in staat moest zijn, eigen volk ook bij èen geblokkeerd Europa in stand te houden en met het feit, dat finan ciëele transacties op goudbasis onmogelijk waren voor het van grond beroofde land. Toen in 1933 Hitler het bewind aanvaard de, kon het Derde Rijk ervan overtpgd zijn, dat het voor zijn bestaan en voor zijn herleving èen zware strijd zou hebben te voeren, die slechtïï onder doelbewuste, éénhoofdige leiding tot een goed einde zou zijn te brengen. Direct na de „Machtsübernahme" bleek, dat de Duitsche politiek een ondere rich ting was Ingeslagen. Omdat Frankrijk niet van zins was aan het Duitsche Rijk de ver langde gelijkberechtiging te verleenen en ook niet geneigd bleek krachtens art. 8 van het Volkenbondspact over te gaan tot een beperking van de bewapening, verliet Duitschland in Octoberl933 de Volkenbond, het instituut, dat met zeer ideale bedoe lingen door Wilson was gesticht, doch in handen van de Fransche en Engelsche staatslieden een "instrument van onder drukking was gebleken. In Januari 1935 had de volksstemming plaats in het Saargebied, welke volgens de bepalingen van Versailles 15 jaar né, 1 Jan. 1920 moest worden gehouden. De uitslag kon niet twijfelachtig zijn: het bijna geheel Duitsche gebied kwam weer aan het moederland terug. Twee maanden later ging de Duitsche regeering over tot het invoeren van de al- gemeene dienstplicht. Daarmee werd art. 173 van het Tractaat .aan de kant gezet, dat de dienstplicht verbood en slechts een leger van 100.000 man toestond. De land macht kon door dit besluit op peil ge bracht worden, dat noodig was,, om Duitsch land de plaats in Europa te geven, welke het voor zich opeischte. Dat bij deze or ganisatie der weermacht de luchtmacht niet vergeten werd, heeft deze oorlog wel zeer overtuigend bewezen. In Juni van hetzelfde jaar werd het En- gelschDuitsch vlootaccoord gesloten, waarbij aan het Duitsche Rijk werd toege kend een vloot ter sterkte van 35% der Britsche vloot. Ook dit v/as een afbraak van Versailles, daar art. 181 van het Trac taat aan Duitschland slechts een zeer klei ne, vloot zonder duikbooten toestond met een totaal-bemanning van maximum 15.000 koppen. Zoo was ook de „Kriegsmarine" uit de boeien van Versailles bevrijd.- In het volgend jaar 1936 werden door Duitschland de bepalingen opgezegd aan gaande de scheepvaart op de Rijn en de commissie, die hierop sedert 1920 toezicht hield, en waarin ook twee Nederlanders .Zitting hadden, o.pgeheven. In Maart van datzelfde jaar ging de Duitsche regeering over tot de militaire bezetting van de linker-Rijnoevey, hetgeen feitelijk in strijd was met art. 42, dat ver bood in dit gebied troepen te legeren of ver sterkingen aan te leggen. Daarna volgde in Maart 1938 de annexa tie van Oostenrijk, hetgeen eveneens een inbreuk was op het Tractaat,- dat in art. 80 van Duitschland had geëischt, dat het de onafhankelijkheid van dfze staat zou erkennen en zijn grenzen als onveranderlijk zou beschouwen. Het Nat.-Socialistische Duitschland was echter vari meening, dat dit land, hetv/elk in taal en cultuur Duitsch is, bij het Groot-Duitsche Rijk moest wor den ingelijfd. Daarop volgde in October 1938 de aan hechting van het Sudeten-Duitsche gebied, nadat in September daaraan voorafgaan de het beroemde accoord van Münchsn tot stand was gekomen op de conferentie van Hitler, Mussolini, Chamberlain en Da- ladier. Hiermede werd een streep gehaald door art. 81 van het verdrag, waarbij Duitschland de grenzen van Tsjecho-Slowa. kije had moeten erkennen. Ofschoon Tsjecho-Slowakije door deze am. putatie, waarbij het ook zijn verdedigins- linies verloor, voor Duitschland als militai re macht gevaarloos was geworden, werd het nochthans noodzakelijk gea,cht, deze staat, welke een schepping der Fransch- Brltsche omsingelingspolitiek was, geheel onschadelijk te maken, temeer waar Praag een centrum bleef van anti-Duitsche, voor al communistische propaganda en de mo gelijkheid rdet was uitgesloten, dat dit land door de Sovjet-Unie zou worden gebruikt- als springplank tegen Duitschland. Daar om werd in Maart 1939 overgegaan, tot be zetting van geheel Tsjecho-Slowakfe. Het Tsjechenland werd tot een protectoraat ge maakt, terwijl de Slowaken zelfbestuur kre. gen. Zoo was ook dit deel van Versailles vernietigd. Het laatste onrecht uitgenomen dan .de kolonial» kwestie - was naar de opvat-' tingen van het Duitsche volk de regeling van de Poolsche Zaken. De Volkenbonds stad Danzig en de Poolsche corridor, belde in groote meerderheid Duitsch, waren aan Duitschland ontnomen. Door de corridor was OostMPruisen van de rest van het land gescheiden. Ook dit moest tenslotte gecorrigeerd worden, hetgeen geschiedde in September 1939. Het bleek echter niet mogelijk dit zonder oorlog te bewerkstel ligen. Door de garanties aan Polen van Engeland en Frankrijk aangezet, wilde dit land niet toegeven en zoo brak op Vrijdag 1 September 1939 de Duitsch-Poolsche oor. log uit, twee dagen later gevolgd door de Britsch-Fransche oorlogsverklaring aan Duitschland. En daarmee was tenslotte Versailles de oorzaak geworden van de tweede Europeesche oorlog, die waarschijn, lijk een tweede wereldoorlog wordsn zal.- Iritusschen. blijkt uit deze korte séhets, -dat Duitsojiland er in de loop der jaren, met name gedurende de 8-<jange periode van het nat.-socialistisch bewind, volledig in geslaagd is, zich aan de druk en de ver minking van Versailles- te ontworstelen. Het intermezzo tusschen de twee oorlogen kenmerkt zich dus/ behalve door een aantal andere verschijnselen, door de van stap tot stap voortgaande annuleering van Versail les. (Wordt vervolgd.) HET VERTREK ^VAN BURGEMEESTER GELEEDST VAN OUDDORP 15 December a^. Zooals wij in ons vorig nummer gemeld hebben, is de burgemeester van Ouddorp, de heer W. Geleedst, met Ingang van 15 December a.s. in gelijke betrekking be- nomd voor de gemeenten MEERKERK, LEERBROEK en NIBUWLAND. De heer Geleedst was sinds 15 Februari 1938 Burgemeester van Ouddorp en zijn vertrek wordt allerwege betreurd. Met een enkel woord hebben wij verleden week daar van reeds geschreven,dat er tusschen hem en. de gemeentenaren in zeer korten tijd een band was gegroeid, zijn geheele op treden, zijn onpartijdigheid, zijn raad en zijn steun die hij ieder zoo-\'eel mogelijk gaf heeft daartoe veel medegewerkt. W|ij herinneren ons, toen de burgeme"es- ter in 1938 zijn intreden te Ouddorp. deed, hij in zijn installatierede zeide,dat men hem had gezegd, dat Ouddorp een moei lijke" gemeente was. Er was tevoren ook heel wat afgespeeld in de raadszittingen. De zittingen, die -wij echter met burge meester Geleedst hebben meegemaakt, ge tuigden van een goed beleid en geschiedden in de volmaaktste orde. Van moeilijkhe den" was geen sprake en er heerschte steeds de beste verstandhouding. Ook het ambtenarencorps zag liever dat hun Bui"gemeester bleef; hij staat bekend als een humaan chef en tevens als een harde werker. Als oud-Secretaris had hij het vak ,,door" en wist hij'aan te pakken. Hoe jammer men nu overigens dit vrij willige heengaan in de gemeente Ouddorp nioge vinden, moet men daarbij wel be denken, dat Burgemeester Geleedst, die iipg in de volle werkkracht van zijn leven is, hier een flinke promotie maakt, door Burge meester te worden van drie gemeenten, iiij komt daar in de vacature van -wijlen G. Slob, die op 1 Oct. j.l. den 65-jarigen leeftijd had bereikt en inet pensioen ging. Helaas echter overleed hij de tweede dag van zijn pensioeneering. De gemeenten Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland tellen samen 3250 zielen met epn oppervlakte van 3656 H.A. land. De veehouderij is er het hoofdbestaan. Bur gemeester Geleedst zal er 15 December a.s. zijn ambt aanvaarden. Voorts zal Burgemeester Geleedst hier de functie neerleggen van Commissaris der Electr. Mij E.M.G.O.; lid van Toezicht van de Landbouwschool te Sommelsdijk; vice Voorz. van de Afd. „Groene Kruis"; ad viseerend lid van het Bestuur der Vereen, voor vreemdelingenverkeer. Vooral ook voor de Landbouwschool zal het gemis worden gevoeld, daar het Hoofd der School ons verklaarde, dat de heer Ge leedst op iedere vergadering tegenwoordig was en er zijn beste krachten aan gaf. Door de tijdsomstandigheden zal geen officieel afscheid plaats hebben; wij wen- schisn Burgemeester Geleedst, ook als Re dactie in zijn verdere loopbaan alle goeds toe en feliciteeren de plaatsen Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland, dat zij zulk een iflink man als hoofd en eerste burger hun ner gemeente krijgen. LOONBELASTING VOOR LOSSE ARBEIDERS. Viajn 1 Jaraiaai' af laiger tarïjef. In de Staatscourant van 27November 1941, no. 232, is een beschikking opgeno men" van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën, betreffende loonbelasting, welke van groot belang is Voor Ibsse arbeiders en hun werkgevers. Deze losse arbeiders valten ji.l, vanaif, 1 Januari in een goedkooper tarief, welke ongeveer lager is dan het huidige. Op deze wijze is tegemoet gekomen aan de onbillijkheid, dat losse arbeiders, die meest al perioden van werkloosheid hebben, waar mede rekening gehouden wordt bij het be palen van hun loon, over eenzelfde jaarin komen meer loonbelasting betalen dan vas te arbeiders. Van de gelegenheid is tevens gebruik ge maakt, om de administratieve controle meer doeltreffend te maken. Voor de werk nemers 2;elf is hierbij van belang, dat ?ij zich voor het jaar 1942 moeten voorzien van een loonbelastingboekje, dat in ieder geval bij uitbetaling yan loon aan den werk gever ter hand moet Worden gesteld. Onder losse arbeiders worden verstaan de werknemers, wier arbeid bij denzelfden werkgever in den regel slechts korten tijd duurt. Bij twijfel, of een werknemer als los moet worden aangemerkt, beslist de inspec teur. De regeling geldt echter niet, indien de werkgever is aangeslotsn bij een werk geversorganisatie of andere instantie, wel ke ingevolge een. door den Ins,pect. goedge keurde bijzondere regeling zorg draagt voor de uitbetaling van het loon en voor de in houding van de verschuldigde loonbelas ting. Ook is zij niet toepasselijk op werk nemers, die uitsluitend huiselijke diensten verrichtenen op werknemers in het amu- sementsbedrijf, voor wie reeds 'een bijzon dere regeling geldt. Met ingang van 1 Januari 1942 moet iedere arbeider, die als regel slechts kor ten tijd (bijv. hoogstens een maand aan een) bij denzelfden werkgever werkzaam is, in het bezit zijn van een loonbelastingboek je. Dit boekje kan worden aangevraagd op de volgende plaatsen en tijdstippen. Voor gehuwden is overlegging van het trou-w^- boekje noodig. Te Dirksland op Donderdag 11, Dinsdag dag 16 en Donderdag 18 December telkens des namiddags van 6 tot 8 uur in het per ceel Dirkslai*d Ring A-73 (torentijd.) Te Melissant op Vrijdag 12 en Vrijdag 19 lö December, telkens des namiddags van 6 tot 8 uur in een lokaal van de- Openbare School, (torentijd.) Te Ooltgensplaat oiMJaaridag 15 en Dins dag 16 December, telkens des namiddags .van 2 tot 5 uur ten Gemeentehuize. (to rentijd.) Te Den Bommel o,p Woensdag 17 De- cember des namiddags van 2 tot 5 uur ten Gemeentehuize. (torentijd.) Te Goedereede op Maandag 15 en Woens dag 17 December, telkens des namiddags van 4 tot 7 uur ten DistribuUekantore. (to. rentijd) Te Stellendam op Vrijdag 12 December des namiddags van 3 tot 7 uur en op Dins dag lö Decem.ber des namiddags van 5 tot 8 uur (torentijd) ban Distrib.utiekanto- re. Te Ouddorp op Maandag 15 December van' v.m. 10 tot n.m. 1 uur en n.m. van 3 tot 5- uur en op Dinsdag 16 December des n.m. van 2 tot 5 uur ten Gemeentehuize. (torentijd.) EEN KERSTGAVE VOOR WERKLOOZEN Oofe voor onfltersteunde üdeiBe boenen en tuinbouwers. De SetretariSi-Generaal van Sociale Za ken heeft goedgekeurd, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen, boven hun gewone steunuitkeering, een kersgave wordt toegekend. Deze kerstgave mag we derom bedragen 25 pet. van het bedrag dat de betrokkenen over de week van 7 tot \n met 13 December a.s. aan uitkeering ont vangen. De berekening zal zoodanig moe ten geschieden, dat 25 pet wordt gegeven van. de werkelijke uitkeering (waarin be grepen eventueele brandstoffenbijslag en duurtetoeslag) welke de~ ondersteunden over vorengenoemde week verkrijgen. De kerst- gave mag ook worden verleend over even tueele niet uit arbeid verkregen inkomsten, die tenvolle op het steunbedrag in minde ring behooren te worden gebracht. Voorts strekt zij zich verder uit tot den extra-brj- slag-welke aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd, alsmede tot degenen, die een verkorten arbeidstijd hebben en daarbij ook aanvulling van hun loon, een steunuitkee ring genieten. Ook in deze beide laatste gevallen wordt de kerstgave berekend naar het netto-bedrag van de genoten tegemoet, komingen. - Aan personen, die uitkeering uit hifn werkloozenkas ontvangen, kan de kerstga ve worden uitgekeerd, indien en voor zoo veel zij aan kasuitkeering plus eventueelen bijslag minder ontvangen, dan aan steun plus kerstgave zou worden toegekend, in dien zij g03n kasuitkeering ontvingen. Ook aan ondersteunde kleine boeren- en tuinbouwers kan over het tijdvak van 7 tot en met 13 December a.s. een kerstgave worden -verstrekt, op dezelfde -wrlze als dit in het vorig jaar is geschied. Het algemeen Nederlandsch Persbureau meldt uit Stockholm: Japan heeft den Vereenigde Sta-ban én Groot-Britannië den oorlog verklaard. Een uit Tokio hier ontvangen bericht meldt: dat het Keizerlijke hoofdkwartier bekend gemaakt heeft, dat Japan met de Ver eenigde Staten en Groot-Britannië tegen het aanbreken van dèn dag van heden in het - Westen van den Stillen Oceaan in oorlog gekomen is. Volgens een bericht van den Britschen nieuwsidienst uit New York, zou Neder landsch Indië Japan den oorlog hebb3n ver klaard. S.P.T. meldt uit Ottawa, dat Canada Ja pan den oorlog heeft verklaard. In een bericht van den Britschen nieuws dienst wordt beweerd, dat de Japanners Thailand zouden zijn btnnengerukt, zoo meldt het D.N.B, uit Stockholm. Voor bovenstaande berichten waren ont vangen, waren reeds berichtjsn binnenge-; komen over het uitbreken van vijandelijk heden. De secretaris Van Roosevelt heeft verklaard, dat luchtaanvallen zijn gedaan o,p de vloot-basis Pearl Hjurbor en op de marine-installaties op het eiUid Oeahoe dat eveneens tot de Hawaiï-eilanden be hoort. Associated Press meldt uit New York dat ter hoogte van Honoloeloe een zeege vecht is geleverd. Japansche troepen, zoo heeft de Brit sche berichtendianst medegedeeld, hebben een landing ondernomen op de kust van Noord-Malakka. In Sjanghai is een. En gelsche kanonneerboot tot zinken gebracht JAPANSCHo LANDING OP NOORD-MALAKKA. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Naar de Britsche berichtendienst uit Sin. gapore bericht, zouden de Japanners op Noord-Malakka geland zijn. De Engelsche berichtendienst meldt uit Sjajighai dat de Engelsche kannonneerboot Petrei op de Hoeangpoe tot zinken is ge bracht. GEWELDIGE INDRUK TE NEW YORK. Het D.N.B. meldt uit New York: De New Yorksche bevolking heeft Zon dagmiddag door de radio en door extra- edities het uitbreken van de vijandelijkhe den vernomen. Op de Timessquare stroom de snel een steeds grooter wordende men- schenmenigte samen. In de stad heerscht algemeen Zeer groote nervositeit. De reus achtige belangstelling van het publiek kwam niet alleen tot uiting in samenscho lingen voor de dagbladbureaux, maar ook in het feit, dat de bioscopen hun program ma's onderbraken en de radio de laatste berichten over de ontwikkeling gaf. De nervositeit te New York wordt ook bewezen door het feit, dat de leider van den New Yorkschen brandweerdienst de leden heeft opgeroepen, zich gereed te hou den en voorbereidingen heef^ getroffen voor verduistering. Te San 'Francisco is de uitzonderingstoe stand geproclameerd, aldus S.P.T.. Alle maatregelen voor den afweer van mqgelö- ke Japansche aanvallen zijn genomen. De burgemeester verklaarde, dat San Francis co op alles is voorbereid. In een^oproep eischt hij dat alle stakingen onmlddelijk moeten ophouden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1