CI1DWEEKBIADSpGED.GR0nDSUV6 v^STëlZUID-HGairiZECU^^ ElUÜIDtn N.r. DitgeTersmaatseMppü „ËILANDEN-NIEUWS" Een onvergetelijk uur B»itêtiiand 14e Jaargang ZATERDAG 6 DECEMBER 1941 No. 1300 STICHTELIJKE OVERDENKING Uit het Kijkvenster K1783 WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD ,0 N Z E E I L A N D E N" -18E JAARGANG UIXCAVE VAN Gevestigd te Mfide]]i«mls i Frln» Headiik^ m Q a Giio 167930 tmhcx 8 Tel. 17. B^iantooi voor Zeeland: Bt B^wtensclQK Olarkt, Telef. 60. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ EUROPA. De krant waarin het meeste wordt geadverteerd is „EILANDEN-NI E U WS" Dit blad wordt ook het meeste gelezen. Geef tijdig Uw adver- tentiën op, om van een goede plaats verzekerd te zijn. niEuus Abonnementsprijs 93 cent per 3 maanden bij vooruitbetaimg. Verscmnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzondermke nummers 5 centBuitenland 8 gulden per Jaar. Adyertentte-prös 20 cent per regeL Reolanjes 40 cent Hoofdredacteur: TH. DE WAAL MIDDEIjHABN13 C 122. DIT NTJMMEB BESTAAT UIT 3 BLADEN En het was omtrent de tiende ure. (Ev. Joh. 1 40b) Vervolg en Slot Onvergetelijke tiende ure! Het Is de ure van de eerste liefde. Alleen zij, die een begin kennen uit God, in wier hart een wonde geslagen is, die God alleen kan heelen, die een zielsbe trekking kregen o,p het Lam, zoodat zij moeten viitroepen: „Uw komst is het, die mijn heil volmaakt" en aan wie het Gode behaagd heeft Zijn Zoon te openbaren, ver staan, waarom die tiende ure voor Johan nes onvergetelijk was. Het is de uren van redding uit het aller grootst gevaar. De wet vervloekt ons, de zonde veroor deelt ons, de driemaal Heilige, met Wien wij te doen krijgen, is geen ledig aanschou wer van het kwaad. De vorst der duister nis speelt met ons en zal ons- eeuwig kwel len. De dood wacht ons. De ure van vergel. ding slaat weldra, waarin verbolgenheid en toorn gebracht wordt over alle ziel, die het kwade werkt. Aan die straf zal geen einde zijn. Wel mogen wij dit gevaar het aller grootste noemen om voor eeuwig verloren te gaan; Johannes in Jezus'^armen gevoerd deelt in de zaligheid door Christus verworven en is gered van den eeuwigen dood. Zoomin een schipbreukeling de ure ver geten kan, wa,arin hij van een gewissen dood gered werd zoomin, ja veel minder kan de ;aiel de ure vergeten, waarin hij door Christus werd gered van het eeuwig verderf.. Die ure is onvergetelijk ook omdat het grootste~^ goed ontvangen wordt. Die Mij vindt, vindt het leven en trekt een welge vallen van den Heere. Die ziel vindt in Hem alles, want Christus is alles en in allen. Welk een heilgeheim, dat er verge ving altoos is bij Hem geweest en in Hem te vinden gerechtigheid en het recht op het eeuwig Ivosn. Hoe ,^al hij, die uit de bitterste armoede wordt verheven tot de grootste rijkdom, ooit vergeten, wanneer dit is geschied. Hoe veel te minder zal hij, die Christus' eigen dom geworden is, kunnen vergeten, wan neer dit heeft plaats gehad. De snoeren zijn mij in liefelijke plaatsen gevallen, een schoone erfenis is mij geworden. Die ure is ook onvergetelijk, omdat van af die ure een geheel nieuw leven begon, Zoo iemand in Christus is, die is een nieuw schepsel. Het oude is voorbijgegaan, ziet het is alles nieuw geworden. Hij leert den Heere achteraan te kleven. Hij begeert al ler zonde vijand voor den Heere te leven. De Uefde van Christus dringt hem. Hoevelen denken aan middelen om door de tijdelijke moeilijkheden te komen en vragen niet, waar zal ik blijven, wanneer het tijdelijke met het eeuwige zal verwis seld zijn? Hoevelen grijpen het een of ander aan, hebben wat, waarop zij hopen. Wij hebben Christus noodig, niet een Christelijke ver siering naar den levenden Christus, Die Zich in Zijn ambten openbaart in het hart. Ziet toch, dat gij buiten Christus alles mist. Bedenk toch: Buiten Christus is geen leven maar een eeuwig zielsverderf. Hoelang zijt gij gespaard, al ligt de bijl aan de wortel van de booni. Hoe menig maal is het aanbod van genade u gebracht. Hoe vaak zijt gij gewezen op het gevaar en op Christus, als het Lam Gods, dat de zon de der wereld wegneemt. Haast u om uws levens wil! Hoe 2aiUen wij ontvlieden, in dien wij op zoo groot een zaligheid geen acht geven? Ziet uw levensuren minderen snel. Wel dra, wie .weet hoe spoedig, slaat de ure des doods.^ Ontzaggelijk als die laatste ure voert naar het eeuvrig verderf. Moet een mensch dan een ure in zijn leven weten aan te wijzen?^zoo vraagt gij misschien. Het is de vraag oif het goede zaad van Gods Woord onder de bedauwing van den Heiligen Geest nederwaarts wortelen heeft geschoten om opwaarts vruchten te dragen. Dan kent gij ook onvergetelijke uren. De Heere geeft eerst het bittere en daar. na het zoete. Eerst wet, dan EvangeUe. Eerst de aardbeving, de wind en het vuur en dan het suizen van eén zachte stilte. Zijn wij, gelijk de discipelen, er alles bij ingeschoten? Wat Koekt gij Is het u dyidelijk gewor den, dat gij nooit anders hebt gedaan dan uzelf zoeken? Hebt gij een wonderdo3nd God leeren kennen, zoodat gij moet betuigen: „Dit is van den Heere geschied en het is wonder lijk in mijn oogen." Het is alles wonder baarlijk, wat de Heere doet. Dan kent gij dat nedervallen met Petrus op de kieën, en als VBUcht van Zijn roepen het volgen door het bezaaide en onbezaaide en in dat volgen het steunen op Hem en leven in diepe afhankelijkheid uit Hem, Die zegt: Mijne genade is u genoeg, want Mijn kracht wordt in uwe zwakheid vol bracht." Dat volgen is Christus in Zijn ambtelijke bediening in alles noodig te hebben, als Leeraar, want hij weet den weg niet, als Hoogepriester, want hij staat gelijk Jozua met vuile kleederen voor God en als Koning want het is niet mogelijk, dat hij zichzelf regeert. Zalige ure, die de Heere u, volk van God schonk. Mocht gij,veel gedenken, waÈTr de Heere u heeft opgezocht. Blijft het vaji die ge nade alleen verwachten.- Gij hebt te doen met een getrouw God in Christus, Die u lief heeft met een eeuwige liefde van vóór de grondlegging der wereld. In Christus bezit gij een algenoegzaam Borg. Mocht gij veel Zijn zalige nabijheid smaken. Meent niet, dat Johannes in die tiende ure alles geleerd heeft. Hoeveel moest hij nog leer>3n. Hij moet wassen en' ik minder worden. Weldra slaat de laatste ure. Dan wordt het geloof verwisseld in aanschou wen. Gij" zult Hem. zien, gelijk Hij is. Ten volle wordt dan bevestigd,: Komt en ziet! Komt in en beërft het koninkrijk, dat u bereid is van vóór de grondlegging .^er we reld. Komt en ziet, aanbidt en zingt eeuwig van Gods goedertierenheên. E. Ds. Ls. til TJlt oude notulen De predikamt- veekooper Schrale tractemen- ten in de 16e ©euw De room. sche zuurdeesem. In den eersten tijd na de Hervorming was het niet zoo gemakkelijk overal goede predikanten te krijgen. Daar haperde nogal eens wat aan. Vandaar, dat er op de ker kelijke vergaderingen en classicale bestu ren dikwijls veel klachten binnen kwamen. Zoo was er 1593 een predikant te Spij- kenisse, Egidius Notheus, die er de liefheb berij op nk hield om' tevens veekooper te zijn. Of genoemde predikant het deed om er wat bij te verdienen, dan wel oif het zijn „hobby" was, heb ik niet kunnen uitmaken. In ieder geval, er kwam bij het classi- 'oaal bestuur van Rotterdam tegen Egidius Notheus van Spijkenisse een klacht in, waarbij men hem beschuldigde van „zee- kere mishandelinghe van coopmanschap." Men riep Ds. Notheus in een vergadering van het classikaal bestuur ter verantwoor ding, maar de man verscheen niet.. Tosn eenige leden van het classicaal bestuur een onderzoek instelden, bleek, dat de do mino door den schout van Spijkenisse in het „ghijsselhuys" gezet was en daar reeds enkele weken vertoefde,' zoodat hij ook niet preeken kon. Het bleek, dat wegens een „differentie" met den baljuw deze in sluiting was- geschied. Het rapport van het onderzoek, dat door de heei»3n van het classicaal bestuur om trent het optreden van den predikant van Spijkenisse is uitgebracht, is opgenomen in de kerkelijke acta van 13 October 1592. Het luidt als volgt: „dewijle Egidius Notheus, dienaar in „Spijkenisse eenighe jaeren ooophandel „ghedreven heeft naer syn eygen beken- „tenisse ende tot sulcken eynde hem in „de herberghe by ander gheselschap heeft „laten vinden, alwair hy oock op een „scekere tyt eenighe koeijen heeft ver- ,,cbcht,' opsteeckende ende doenderopstee. ,,cken telckens een daelder tot den prijs „den meestbiedende, op sulcke wyse als ,,dè accyasn verpacht worden, ende by ,,de waerdinne van Pernis hem heeift lae- „ton verluyden, dat hem het hooft wee ,,dede, als hy niet en mochte markten,* „daarmede syn groote lust, die hy daer- ,,inne hadde, te kennen ghevende, soo „verclaeren de broeders, dat Egidius „voorseyd hem in die/voorverhaelde din- „ghen grotelix verloopen heeft, doende ,,dat een predicant niet en betaemde en ,,de groote argernisse ghevende, wagr- „deur hy naer-'t gemesn gherucht niet „weerdich gheacht en wert den naeme „van een predicant te draegen, ghelyk „tselve mede tot oneere ende blammatie „van den dienst int' ghemeen is streok- „kende." Het classikaal bestuur delibereerde lang over deze zaak en algemeen was men van oordeel, dat de man bezw^rlijk kon wor den gehandhaafd. Man besloot dat hij ,,van. synen dienst ghesuspendeert sal blyven, totdat hy hiervan syn scliuld bekent ende de argernisse ghebetert sal hebben." Ds. Notheus werd van dit besluit in ken nis gesteld en hij haastte zich in een uit voerig schrijven schuld te bekennen, waar bij hij verzocht weer in zijn dienst te wor den hersteld. Men willigde dit verzoek in op voor waarde, dat aan de gemeente Spijkenisse zijn scnuldbekentenis „tot weohneminghe van de argernisse dezer door een ander, die daer zoude gaen predicken, van den pre- dickstoel sal worden voorghelesen." Ds. Notheus bewilligde daarin en hij mocht weer zijn ambt waarnemen. Het duurde echter niet lang of ,de koop mansgeest werd den man weer te machtig. De notulen van het classikaal bestuur ver melden althans weer talrijke klachten. Ds. Notheus kreeg een wenk om zijn ontslag aan te vragen „en sich elders te laeten ghe. bruyken ter plaetse daer hy beroepen mochte werden". Ds. Notheus bewilligde en slaagde er in, in Lopik een standpl?,ats te krijgen, waar bij de broeders te Spijkenisse hem een attestatie meegaven,-'die eindigde met de bede „den medebroeder in liefde op te nee- men ende in den dienst des Heeren te wil len ghebruyken." Nu was het vroeger wel zoo, dat de trac- tementen van de heeren predikanten niet aan de hooge kant waren en in pastoriën met groote gezinnen armoede werd gele den. Ernstige verwijten werden aan de overheid gericht die de tractementen zoo laag hield, dat er wel naar een nevenver- diisnste moest worden omgezien. Zoo kwam in 1593 op de Synodale vergadering te Brielle ter behandeling of een predikant brandewijn mocht maken en verkoopen. Er was-n.l. een predikant op een van onze Zuid HoUandsohe Eilanden, die een com plete distilleerderij had ingericht en zelfs de omgeving afreisde om zijn spiritualiën te verkoopen. De Synode oordeelde dit „niet stichtelick te zijn, dewijle benefifens de dis tractie van_ zijn am,pt sulcke neéringe in haer selven vijl is, voor eenen dienaar des Woorts." De schrale predikantstractamenten in dien tijd, noopte de predikantsvrouwen somtijds om er een winkel of nering op na te hou den, om voldo3nde in het onderhoud van het gezin te kunnen voorzien. Een dorpsdomi nee beklaagde zich, dat er in zijn gemeen te zooveel gierige boeren waren, die hun predikant ,,met onbewoghen herte" hon ger lieten lijden en zelf „den buyk vol en rond aaten". Het ls een klacht, die in vroeger tijd niet tot de uitzonderingen behoorde. Een bekend predikant omstreeks Ï600 klaagde „Mijn dienst is wel geëerd, mijn stand is veel verheven" 'k Heb invloed in de kerck en veel ge- zags daarneven. Maar toch mij pijnt de zorg, gansch karig zijn mijn beten. En ga 'k ter eeuw'gen rust, men zal mij dra vergeten." En neem dan eens wat de gevierde Dordt sch~fe predikant Jacobus Borstius, ,de statjge deftige, welsprekende en Indrukwekkisnde kEinselredenaar" ïn een tijdpreek terneer schreef, „Men leeft weelderlgh en overdadigh „en banquetteert en gastreert en leeft „voor-den buyck en het broose lijf, doch „laet de sielesorgers maar al te veel ge- „breck lijden, soo dat se met allerlei „vreemt werck disn asem in-haar keel „m.oeten houden. Ei3n dorschenden os moet men niet muil banden, zei Salomo. Nu, ik geloof, dat on ze predikanten, vergeleken met dien tijd, geen klagen hebben! Die oude paperassen! Daar kan men heel wat leerzaams uit opidiepen. 'n Vriend van mij te Bruinisse, die veel in de oude acta van het consistorie der Herv. Kerk vanaf 1590 snuffelt, vond daarin, dat de kerken- raad in dien tijd een hooge opvatting had van haar taak, ten opzichte van de vie ring van den dag des Heeren. Aan den Heer van Bruinisse werd een reformatie" gevraagd, tegen het drijven van de mee- stove^-) op Gods dag, afschaffing van het „uitroepen" van allerhande „aencomende waeren" vóór en na de predicatie en onder meer ook ,vernietinge en anhihilatie van de jaerlijksche kerkmissen als een over blijfsel des pausdoms". Of de resolutie ook uitgevoerd werd, was nergens te vinden, maar het is althans prijzenswaard, dat men ten dezen alle .pogingen in het werk stel de. De kermis in genoemd dorp is gebleven, al stierf .zij zoo langzarrierhand haar ei- »gen dobd. Door de oorlogsomstandigheden is ze voorloopig atfgeschaft. Och, naar Rome willen we niet gaarne genoemd worden, maar we zijn nog zoo met den roomschen zuurdesem doortrokken We vieren ook bedekt of meer openlijk ons Sinterklaasfeest. Men proeft het niet aan een sinterklaasje, zegt men dan. Maar intusschen eeren we gewild of ongewild de „verdienstelijkheden" van een heilige en werken de superstitie" in de hand Is het niet zoo We zijn zoo roomsch. Ook op zoo. veel ander gebied! Door der heiligen en ,',onze verdienstelijkheden" zullen we nooit en te nimmer zalig worden. Geheel onheili- gen, onwaardigen in zichzelf zullen, alleen door Christus verdienste heilig verklaard worö3n. Dat maakt alleen bekwaam „om deel te hebben in de erve der heiligen in het licht." (Col. 1 12.) WAAiRNEMER In die oude meestoven-stove, schuur werd mede oftewel cichorei gedroogd. Red.) HET AANVRAGEN VAN LOONBELAS- TINÖBOEKJES. Met ingang van 1 Jan. 1942 moet iedere arbeider, die als regel slechts korten tijd (b.v. hoogstens een maand aaneen) bij denzelföan werkgever werkzaam is, in het bezit zijn van een loonbelastingboekje. Dit boekje kan worden aangevraagd op de vol gende plaatsen en tijdstippen. Voor gehuw den is noodig, dat het trouwboekje wordt meegebracht. Te Middelhamis op Dinsdag 9, Don derdag 11 en Dinsdag 16 December a.s., telkens des namiddags van 57 uur in het bovenzaaltje naast het Gemeentehuis. Op 9 becember voor hen die wonsn in de wijken A, B. en C, op 11 December voor hen die wonen in de wijken D, E en F, en op Dinsdag 16 December voor de bewoners van alle overige wijken. Te Sommelsdijk op Woensdag 10, Vrij dag 12 en Woensdag 17 December a.s., tel kens des n.m. van 57 uur in de Bewaar school aldaar. Op 10 Dec. voor b3n die wonen in de wijken A en C, op 12 Dec. voor hen, die wonen in de wijk B en op 17 Dec. Voor alle overige wijken. Te Oude Tonge op Maandag 8, Dinsdag 9 en Woensdag 10 December a.s., telkens van 38 uur n.m., in de Oude School al daar. Voor hen, die wonen in wijk B te den Bommel op Donderdag 11 December a.s., des n.m. van 38 uur in het café Tram station te Achthuizen. Te Nieuwe Tonge op. Dinsdag 9 enWoens dag 10 December a.s., telkens des n.m, van 48 uur in de'hulpschool aldaar. Te Herkingen op Donderdag 11 December des n.m. van 48 uur ten Gemeentehuize. Te Stad aan 't Haringvliet op Vrijdag 12 December des n.m. van 48 uur in de Openbare Lagere School. De spanning tusschen Japan en Asneirika neemt toe. Zoowel 'van Japansche als Ame- rikaansche zijde zijn de regeeringen op het ergste voorbereid. In Nederl. Indië is de luchtmacht gemobiliseerd. Japan concen treert sterke vlootstrijdkrachten in de Z. Chineesche Zee, waartegenover ook Enge land ook eveneens zijn vloot versterkt. De Amerikaansche regeering heeft aan Japan opheldering gevraagd over het zen den van troepen naar Indo-China. Aan de beantwoording van die vraag is geen ulti matum nog termijn verbonden. Beide re- geering3n blijven zwijgen, althans de bla den geven geen nadere inlichtingen. Het blijft derhalve afwachten op verdere mededeelingen of feiten, want het is uit de ten dienste staande gegevens heel moei lijk op te maken, hoe de juiste situatie is, en wat vermoedelijk het einde van de besprekingen zal zijn. Zeer waarschijnlijk zal Japan tot de een of andere daad over gaan, waarop Amerika en Engeland rea- geei;en. De A. B. C. D.-mogendheden ma ken het Japan zeer moeilijk, maar beproe ven buiten conflict te blijven. Hbe lang zal deze toestand nog duren? Bijzondere aandacht heeft deze week ge trokken het vergaan van de Australische kruiser Sydney. De Duitschers hebben indertijd een koop- vaardijschip omgebouwd tot hulpkruiser. Deze kruiser „Cormoram" genaamd, heeft soms maanden lange tochten gemaakt, en verschillende zeeën bevaren. Van Engel- sche zij.de wordt, e;:kend, dat de Cormoran negen schepen tot zinken.heeft gebracht, doch van Duitsche zijde beweert men dat het aantal nog grooter is. Het juiste aan tal wordt echter thans' niet opgegeven om de Engelsche admiraliteit geen nadere aan. wijzingen te geven. In November 1914 heeft de „Sydney" de zeer bekende Duitsche kruiser „Emden in den grond geboord. Hierop heeft nu de Cormoran revanche genomen. De kruiser Sydney mat 6830 ton. De bemanning be stond uit 42 officieren en 603 manschap pen. De Cormoran is vanwege de ernstige be- scha-digingen eveneens verloren gegaan Een deel der bemanning heeft de Australi sche kust kunnen bereiken. Voor Autsralië. is dit een gevoelig verlies. A!s tweede verlies wordt gemeld, dat de torpedojager ,,Paramatha" eveneens tot zin ken is gebracht. Dit schip had een beman ning van 141 personen. Thans bestaat de Australische vloot nog uit 5 kruisers, 5 torpedojagers, eenige tor pedobooten en wat speciale vaartuigen. In Noord Afrika verloopt de strijd voor de Ungelschen niet naar wensc. De verwachting ia ge weest, dat na enkele dagen van ifellen strijd de Duitschers het op hadden moeten geven en dat Engeland het verloren gegane ter rein weer opnieuw kon bezetten. Uit de berichten blijkt, dat van beide zijden veel gebruik gemaakt wordt van tanks en an der gepantserd materiaal. Volgens de Duit sche weermacht bericht, zouden de Duit schers 814 gepantserde voertuigen hebben buitgemaakt of vernield en 127 vliegtui- gan hebben neergeschoten. Aanvankelijk leek het een obgenblik als of de Duitschers in een moeilijke positie geraakten, waardoor van Engelsche zijde de verwachting werd uitgesproken, dat de strijd zich gunstig ontvirtkkelde. De Duit schers hebben zich echter niet alleen krach tig verdedigd, maar ook weer hersteld. De vraag blijft nu, wat de Engelschen zullen doen. Nieuwe formaties in den strijd werp3n of voorloopig het offensief weer opgeven? Naar onze meening zou dit laat ste voor Engeland zeer nadeelig zijn. Men kan weleens voor een tijd propaganda ma ken met de leuze: „Alle slaigen verliezen, doch de laatste winnen" maar het groote prestige verlies, moeten wij hier niet uit het oog Verliezen. Al is de strijd ongelijk, hier staan nu de Duit schers en Engeland tegenover elkander, en wanneer de numeriek zwakkere Duitschers toch nog de sterkere blijken te zijn, slaan de Engelschen'een leelijk figuur. W}at riioet

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1