CnmA^KblADopGED.GR0nDSlA6^;opHZye-H EIIAnDEn N.V. UitgeTersmaatscbappü „EIIANDEN-NIËUWS" Een onvergetelijk uur Buitenland STICHTELIJKE OVERDENKING 14e Jaargang ZATERE)AC1 29 NOyEMBER 1941 No. 1298 Uit het Kijkvenster WAARIN SEDERT1NOVEMBER19S5 OPGENOMEN HET BLAD .ONZEEILANDEN" - 18^ JAARGANG UITGAVE VAN ffl Waarnemer. In „EILANDEN-NIEUWS" wordt even druk geadverteerd als voorheen in de „Adverten tiebode". Het is ook het meëst-gelezen Blad met een nog steeds stij gend aantal abonné's. K1783 Gevestigd te MlddeUtaxirït Frtns Hendilkstr. 122 C Giro 167930 Fostbox 8 TeL 17, Abonnementsprijs 93 cent per 3 maanden bü vooniitbetaling. Verschijnt lederen Woenidag en Zaterdag 2 maal per week. Afzondermke Bummers 5 cent Buitenland 8 gulden per Jaar. ^Pcontoor voor Zeeland: Si. Uaartensdtik Markt, "Selet. 69. Ai^ertentle-prijs 20 cent per regel. Reclames 40 cent HoofdredacteuK TH. DE WAAIi MIDDELHARNIS C 122. DIT NUMMER BESTAAT TJIT 2 BLADEN En het was omtrent de tiend© ure. (Ev. Joh. 1 40b) In Matth. 4 lezen wij, dat de Heere Jezus wandelende aan de zee van Tiberias twee broeders zag Simon Petrus en Andjjfeas, liet net in de zee werpende, want zij wai»jn visschers. En Hij zeide tot hen: „Volgt Mij na." Zij'dap terstond de netten verlatende, zijn Hem nagevolgd., Vandaar voortgaande zag Hij twee ande re broeders Jacobus en Johannes, de zonen van Zebedeüs, hun netten vermakende. Ook zij worden geroepen, verlaten eveneens het schip en hijn vader en volgen den Heere Jezus na. De roeping van deze eerste discipelen, zooals Matth. die beschrijft, is als uit marmer gehouwen. De eisch komt: ,,Volg Mij na" en zij laten alles achter en volgen Hem, Die roept. En dat beteekent wat! Daar is wat aan voorafgegaan. Lucas 5 deelt ons mee, wat daaraan Is voorafgegaan. Petrus, Jacobus en Johannes hebben op _het meer Gemiésareth öen ganschen nacht 'gevischt. Doch al hun arbeid Is vergeefs. Zij vingen niets. Als de morgenstond aan licht, spoeleii zij de netten. De Heere Jezus nadert den oever, gaat in het scheepje van Simon en een weinig van het land afgestoken leert Hij de scha ren uit het schip. Dite jongeren' luisteren naar Hem op, op Wiens lippen genade is uitgestort. Na die prediking klinkt tot Si mon: „Steekt af. naar de diepte en werp uw netten uit om te vangen." Meester! wij hebben den geheelen nacht over gearbeid en niet gevangen, zoo ant woordt Simon maar als door een onweder- standelijke kracht gedreven voegt hij er aan toe: „Doch öp Uw woord zal ik het net uitwerpen." Op 's Heeren woord gaat het net nog eenmaal overboord en dan o wonder- voUe verrassing de menigte visch is zoo groot, dat het net scheurt. Niet alleen het net maar ook Petrus' ziel scheurt met een scheur van waarachtige zielsverbrijzeling. De zegen is zoo groot, dat niet alleen het scheepje van Simon begint'te zinken, hij zelf zinkt er onder weg. Mét den uitroep: „Heere ga uit van mij, want ik ben een zondig mensch" valt hij op de knieën neer. Na dat onderwijs en het wpnder van de vlschvangst sturen zij de schepen aan land, verlaten alles en volgen Hem, Die roept. Ook daaraan is wat voorafgegaan. De eerste ontmoeting beschrijft de Evan gelist Johaniüs in teere, lieflijke trekken. Johannes de Dooper is opgetredsn bij de Jordaan. Ontzaggelijk is zijn prediking. Hij rukt af het kleed der eigengerechtigheid, legt de diepte van des menschen ellende bloot, wijst op de bijl, die aireede Ugt aan de wortel der boomen, waarschuwt alle boom, die geen goede vrucht voortbrengt, wordt uitgehouwen en in het vuur gewor pen. Die strenge prediking bedoelt de paden des Heeien recht te maken voor Hem, op Wiens lippen genade is uitgestort. Hoe wordt het hart van de jongeren ge- schudt. Zij dalen aif in de Jordaan, belijdende hun zonden en klimnüien uit het water op met een ware behoefte naar Hem, Die doopt met den Heiligen Geest en met vuur. Christus komt te Bethabara en wandelt aan .*2h oever van de Jordaan, zonder ge daante of heerlijkheid. Johannes de Doo per wijst op Hem: „Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt." Dat woord valt in het hart van Johannes en Andreas, gelijk het zaad in den weltoebereiden ak ker. Zij volgen van verre, schuchter en in heilige verlegenheid. De Heere Jezus, Die in alles de Eerste is, keert zich om en vraagt: „Wat zoekt gij" Niet: Wien zoekt gij? Dat bleek uit hun volgen. Het was Hen om den Heere JeZus te doen. Wat zoekt gö? Wat meent gij bij M^j te vindisn? Och, wat zullen zij antwoorden! Daar lag nog zooveel voor hun ziel in het duister.- In heilige verlegenheid doen zij een weder vraag:- „Rabbi, waar woont Gij?" Dan klinkt het: „Komt en ziet!" Zij komen, blijven dien dag bij Heni en ontvangen goddelijk onderwijs. Is het wonder, dat Johannes, hoe hoog op jaren ook geklommen, die ure nooit kon vergeten. Hij schrijft: „En het was om trent de tiende ure." Merkt op als toetssteen, hoe de Heere werkt. Eerst zijn door de ontdekkende predi king van den Dooper als een middel in des Heeren hand zonder voor God geworden. Een waarachtige behoefte is in hun harf gewerkt naar ,den komenden Verlosser. Dan worden zij gewezen op het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt. De Heere Jeaus zoekt hen,op, trekt hen met koorden van eeuwige liefde. Zij vol gen, eerst van verre, dan naderbij gebracht. Christus onderwijst hen, betoont in de vischvangst de wonderen van Zijn vrije goedheid, brengt hen aan Zijn voeten. Dan op Zijn roepstem: Volgt Mij na" verlaten zij alles, het schip, de netten en hun vader en volgen Hem. (Wordt vervolgd.)' E. Ds. Ls. De teaper weer in eere Nieuwe tyden De arbeid geëerd Jam met de toga. De bladen, genoopt door gebrek aan pa pier, verschijnen niet meer in dien omvang van weleer. Men kon er vroeger een paar uurtjes mede doorbrengen. Nu is men eer der aan 't eind. Namen de mannen vroeger weinig notitie van de advertenties, thans' gaan zij die ook\al stuk voor stuk na, om dat zij nu eenmaal eischen, dat de krant hen 63n langen tijd bezig houdt. De waarde van .advertenties schijnt mij dus toe geste gen te zijn, omdat zij veel nieer dan vroeger gelezen worden. En 't is terecht ,zoo men zegt: als gij niet adverteert, hoe weet ik dan, wat gij te verkoopen hebt? En zoo viel mijn oog dan op een adver tentie, waarin voor f 12.50 aangeboden werd!3n heerlijke capuchons, in gewoon Ne- derlandsch genoemd: kapers. Een kaper is een wollen of bonteii muts voor vrouwen en meisjes, die het geheele hoofd omsluit en waaraan een breede, op de schouders liggende kraag bevestigd is. Men zit er dus warm ingepakt, 't Is een zeer een voudige, ouderwetsche dracht. Onze jonge deerns moesten jansnlang niets van zoo'n ouderwetsch ding hebben, maar nu de ko ningin Mode er weer mee voor den dag komt, nu volgen ,de dames met de slaaf sch- heid, die zij immer jegens Mode hebben be toond. Ouderwetsch en eenvoudig, twee begrip pen, die mijns inziens bij elkander behooren. Wat de oudjes maakten, mocht nagezien woröisn. Maar zoo degelijk waren zij niet, de ouden, of zij lieten ten laatste de kaper óók al voor wat .ze was. Daar lag de ge breide, bruine muts (met nopjes) in moe- ,ders kast; ze kwam alleen .des winters te voorschijn als een der kinderen met kou en koorts bevangen was en eens lekker warm ingestopt moest worden, ja, we lagen soms met kaper-en-al in bed! Dat was nog in disn goeden ouden tijd. Waar we zoo gaarne op terugzien, omdat we niet nauwkeurig hebben onthouden de bezwaren, welke ook dien tijd gedrukt heb. ben. -Men houdt de ontwikkeling der tijden niet tegen. Ook thans voltrekken zich de veranderingen op sociaal gebied zoo snel, dat wij 't bijna niet verwerken kunnen. Msn ging weleer met de hollandsche dege lijkheid niet over één nacht ijs, maar, al had het, om bij de beeldspraak te blijven, een maand gevroren, dan duurde de tocht over het ijs toch nog heel Ising. De omme keer op maatschappelijk gebied is dan ook thans geweldig grootj; heel Europa verkeert als in den smeltkroes. Een worsteling, als nu ontketend is, trekt diepe sporen in het leven der volkeren die er direct bij betrok ken zijn, ja, men kan zeggen, dat heel de wereld er den invloed van ondergaat. Aan al deze dingen kön men natuurlijk in den tijd dat er kapers gedragen werden, niet denken. De wereldpolitiek Werd veel min der door het volk medegeleefd. Zij bleef de zaak der hoogere standen. Eerst lang zamerhand kwam ook het wérkende volk op hooger peil en werd zich zijn beteeke- nis bewust. Toch vond het in een dwaselijk aangepratén klassestrijd de hoogere stan den tegenover zich. Een strijd op leven en dood met het kapitaal is voortdurend ge propageerd, totdat wij thans gezet worden voor de beleving der volkseenheid, waarin kapitaal en arbeid elkander de hand zul len moeten reiken en de arbeid, totnogtoe maar al te zeer als, 'middel om geld te verdienen beschouwd, nu om zijn hooge noodzakelijkheid en verheven doel, een eereplaats in ons maatschappelijk leven zal verkrijgen. Voor sommigen is deze les niet overbodig. Met een hoog loon alleen is de arbeid niet voldoende geëerd. De ar beid moet om haar eigen beteekenis op prijs geschat worden en de arbeider moet meer als mensch, a!s mede-arbeider in ge heel het voortbrengingsprces gezien wor den. Zooals het Woord Gods ons disn arbei der dan ook altijd geteekend heeft. Onze ontzaglijke tijden grijpen ons aan, gunnen ons geen rust, maar nopen ons tel kenmale tot nieuwe ervaringen, tot denken over nieuv/e dingen, over nieuwe verhoudln. gen. Wij moeten in het leven mede, we kunnen niet stilstaan. Probeeren we dat, dan "sleept de vloed der nieuwe tijden ons toch mee, onzes ondanks, 't Is ook niet de roeping des Christens, om buiten zijn tijd te staan. Hoe onnatuurlijk, ja, hoe onmoge-' lijk zou dat wezen! Wel is het onze plicht, om ons aan 's Heeren ordonnantiën te hou den, gedachtig aan het „Vreest God, eert den'Koning." Daarnaar moeten wij staan, om met een onergerlijk geweten tewarï- de«3n. Ja, 't leven was toch vóór 'n 50 jaJren veel minder ingev^keld. W|e leefden toen nóg niet in „de eOTw van het kind", zoo dat er met het jonge goed minder omslag gemaakt werd dan thans. Men leefde een voudiger, vond gemakkelijker werk, daar om, het moet gezegd, de jeugd van nu heeft een zwaarderen strijd om het bestaan dan voorheen. De voorbereiding tot het pracüsche leven stelt nu beslist hooger eischen dan toen. In. .«iJt üpzicht moet er kend, dat onze jonge menschen hun moei lijkheden dieper doorleven. -En zij slaan zich moedig door tien crisisjaren en door ^og ongetelde oorlogsjaren heen. Strijd staalt de- kg,rakters. Met dat al, 'n mensch zou wel eens voor 'n poosje de oude kaper ■willen opzetten en zich wanen in 1890 te leven. Toen we 'met een paar sommetjes voor huiswerk klaar waren en later hoe voornaam klonk het met een enkel thema'tje voor Fransch. De stad had nog- haar gasvlam lantaarns, die des avonds ontstoken werden.door een man, met een kaarsvlammetje in een busje op een stok. En in lange winteravonden vermaakten wij ons vaak met een groote paardenpeen waaruit wij allerlei figuurtjes sneden, tot ■wij om acht uur naar den zolder verhuis den, om spoedig onder de wol te liggen. Kwahi er, des avonds bezoek, dan was het speelgoed al gauw opgeborgen, omdat ■wij liever luisterden naar wat er gesproken wei^, uit nieuwsgierigheid natuurlijk, riiaar ook uit Innerlijk respect voor wat deze menschen, die wij allen voor godvreezende lieden ikenden, zeiden. Lagen we te bed, dan drong een zacht geroezemoes tot ons door, soms afge^wisseld met eenparig ge zang, ach, dat was toch heel gewoon, dat men samen een versje zong. 't, Gesprek liep immers niet over de distributiebonnen, ook niet over de dagelijksche zorgen welke ook die menschen hadden, maar daarover, of zij Gods verborgen omgang beleefden. In de Roomsche kerk spreekt man van: practizeerende katholieken", dat Siijn zij, die hun kerkelijke verplichtingen trouw na komen. Nu, de menschen, hierboven be doeld, waren practizeerende christenen, al zouden zij zichzelf dien naam niet hebben dur-visn geven, 't Ging er hen niet om of de dominé het des Zondags weer zoo echt mooi had gezegd, maaif, of de waarheid ook weerklank in hunne harten had gevonden. Verslagenheid des harten, strijd, bekomme. ring, troost, vreugde, dat waren en zijn voor het volk des Heeren geen begrippen, maar geloofservaringen. En daaruit viel dan nóg al eens de praat. Ook was de praat verbonden met ,de daad, en .droeg men elkanders lasten mede. -Jan de Zeeuw, klein van verstand, gering in stand, klein in geloof, stond er vaak moeilijk voor met „de finnantieelen" zoo hij dat placht te noemen. Eens per week bracht hij de toga van den President van de Rechtbank naar de zitting- en haalde dat gewaad na afloop weer terug. Bij den huiseigenaar had Jan huurschuld, dat wil zeggen, al met al kwam hij nog een daal der te kort. En de huisbaas was ongemak kelijk, hij stond iïj, zijn recht, daar ging niets af. Jan had al vele zuchten naar den hemel geslaakt. Hoe zou dat vandaag gaan Eerst maar gauw met de toga op stap, daarna komt de huisheer. Mevirouw van den rechter overhandigt hem de doos met de toga en" zegt, dat zij zooveel kopergeld in huis heeft en of Jan dat soms ■wil heb ben. Nu, Jan is daar niet aifkeerigvan en Iaat het zich in de handen storten. Nage teld blijkt het hem precies zooveel te zijn als aan de- huishuur ontbreekt. Dus laat de Heere zijn arm volkje toch niet onder gaan maar verheft op Zijn tijd ovef hen het Hcht, Zijns vriendelijken Aangezichts. Ja, zoo hoor ik nog' een van die oudjes in 't laatst haars levens zeggen, „ja, ik had in mijn leven te maken met een God, Die' wonderen deed." O, hoe hoopvol, dat diezelfde God nog leeft en Zich niet on betuigd laat, als wij Hem muar met een waarachtig hart aanroepen. Wij gaan weder "door veel beproevingen, opdat ■wij maar losser zullen worden van al wat in de wereld is en onze harten naar een beter goed dan 'wat van beneden is zouden begeerig worden. Heerlijke uit komst, als idit de uitkomst is. Zoo wordt dé roede zelfs -gekust en d' onderwerping geeft hei^n rust! In de afgeloopen week is te Berlijn het Anti - Kominternpact op plechtige ■wijze weder voor het tijdvak van vijf jaren verlengd. In het jaar 1936 waren het.de landen Duitschland, Italië én Japan, die dit verdrag met elkander sloten. Het hoofddoel van 'het verdrag is, zich aaneen te sluiten om de pogingen van het communisme, zich over de wereld te ver spreiden, tegen te gaan. In 1936 vormde het communisme-een macht, waarvoor iede. re geordende staat- zeer terecht bevreesd., was. Bijna in ieder land was het commu nisme bezig met haar cellenbouw, om al- zoo de eerste grondslagen te leggen, waar op later het alles verwoestende gebouw zou worden opgetrokken.' Wij hebten het gezien in Spanje, en wat was toen de vrees groot, dat indien de rooden het zouden ■winnen, Wiest-Europa verloren was. Spanje Frankrijk - België werden in één adem genoemd. En wat .zlou het kleine Nedei'land hiertegen hebben kun nen uitrichten? Hoe weerzinwekkend was de houding van den Voltosnbond. Geen hulp aan een deiij partijen in Spanje, was het punt van be spreking, doch men zocht allerlei termen en woorden, om de schuld van de deelne mers der conferentie te verbloemen. Duitschland en Italië als fascistische sta. ten en dus princi,pieele 'tegenstanders van het communisme sloegen de handisn in el kander, terwijl Japan, dat in het Oosten veel van het communisme te duchten had, zich als derde staat daarbij voegde. Hier was een mogendheden bond, welke zich durfde aaneensluiten, niet tegen Rus land als staat, maar wel tegen het stelsel waardoor Rusland werd geregeerd. Bij dezen driebond voegden ,zich later Mandsjoekwo-Spanje en Hongarije. Dit pact wat nu afliep, is deze week op- nieu^w voor vijf jaren verlengd, terwijl zich de volgende staten erbij aansloten. Bulgarije; Denemarken; Finland; Kroatië; Roemenië, Slowakije en De Chineesche nationale regeering. De Chineesche regeering over het gebied dat Japan veroverd heeft.) Ook Frankrijk werd genoemd zoodra de bezette gebieden een eigen regeering hebben, zullen ineer- dere landen toetreden. Bij deze gelegenheid heeft minister Von Ribbentrop een krachtige rede gehouden. Vanzelfsprekend wees hij op.den strijd met het communistische 'Rusland, en hoe duidelijk het nu gebleken was, welk een enorme macht a.an menschen en materiaal het communisme verzameld had, om hun heillooze beginselen met geweld de wereld in te voeren. Gehoopt had het, dat Duitsch land aan de Maginotlinle en in België of Noord-Frankrijk zou zijn vastgeloop3n. Het had dan een verzwakt of uitgeput Duitsch land kunnen aanvallen en trachten tte ver nietigen en alzoo Europa rijp maken voor een communistische revolutie. Hoe. is alles geheel anders verloopen. De minister wees erop, had ,die geweldige macht nu grootendeels vernietigd is, en Europa bevrijd vooj* dat ge-vreesde gevaar. Na de verdwijning van Rusland als groo te mogendheid, is het overwicht van de landan; van het driemogendhedenpact zoo sterk, dat de minister geen andere combi natie kende, die zich daartegen'op den duur zou kunnen verzetten. Noord-Afrika en het Nabije Oosten zullen die invloed na verloop van tijd ondervinden, terwijl Japan in Oost Azië meester is van de verdere caitwikke- ling. Vervol,gens besprak hij de politiek van Roosevelt en het giroote gevaar voor Amerika aan den oorlog deel te nemen. Hij noemde de geruchten over vredesvoorstellen onwaar, daar Duitschland na de ineenstorting geen voorstellen meer gedaan heeft en ook niet doen zal Ook wees hij op het groote gevaar, waar aan de bezette gebieden zich bloot stellen, als Engelands hoop in vervulling gaat. Breekt er revoluite uit, wat vermogen dan ongewapende burgers uit te richten tegen motoren, tanks en Stulca's? Duitschland is hierover niet ongerust. De toestand in Europa is zoo, dat het zoo- noodig een dertig jarigen oorlog zou kun nen voeren, zonder ernstig in gevaar te komen. Het Engelsche eiland zal door de voornaamste machtsmiddelen van Duitsch land en zijn bbndgenooten worden verwoest en vroeg of laat ten onder gaan. Van het Sovjet-front deze week weder weinig berichten. De strijd rondom Mosikou neemt in hevigheid toe, en de Duitsche weermaoht berichten melden, dat langzaam aan de eene plaats na de andere veroverd wordt. Er zijn punten waar de troepen slechts' 50 K.M. en minder van Moskou verwijderd zijn. Waar de stad zoó nauw wordt ingesloten, kunnen wij ons inden ken hoe verwoed hier gestreden wordt. De bolsjewieken zullen alles op alles zetten de Duisohers te keeren, het kostte wat het kost. Met belangstelling worden de berichten tegemoet gezien omtrent den strijd rondom dezen hoofdstad. In het Zuiden van de Sovjet-Unie is de belangrijke havenplaats Rostof in Duitsche ha.nden ge^vallen. Hierdoor hebben de bols jewieken weder een krachtige positie verlo ren. De Duitschers naderen het voorterrein van de Kaukasus. Hï Naar uit Londen wordt bericht, zijn twee ministers der ge ëmigreerde Nederlandsche regeering op 14 October j.l. op eigen verzoek afgetreden, n.l de Ministervan Koloniën Welter, en de Minister van Handel en Scheepvaart Mr. Steenberghe. In hun plaatsen zijn benoemd resp, de heer Dr. H. J. van Mook len P. A. Kers- tens, beiden uit Nederl. Indië. „Of de afgetreden nainisters zijn heenge- gaan omdat zij zich niet konden vereeni gen met bepaalde besluiten of om plaats te maken voor twee Indische heeren, is hier niet bekend. Dit schijnt echter zeker, dat 'hun aftreden in verband staat met de din gen die thans in Nederl. Indië plaats heb ben. Deze week werd medegedeeld, dat de bauxietmijnen in Suriname, die ruim zes tig procent van .de behoeften der Ameri- kaansche aluminimum industrie dekken, onder bescherming der Vereenigde Staten worden gesteld. De eerste Amerikaansche troepen, zijn reeds te Paramaribo ontscheept. De uitgeweken Nederl. regeering heeft besprekingsn gevoerd met Engeland en Amerika over de positie van Nederl. In dië. Amerika zonder dat het in oorlog is, breidt zijn vlootsteui^punten uit, versterkt de toegangswegen naar het Panamakanaal en tracht verschillende voor Amerika be langrijke gebieden, onder zijn bescherming te krijgen. De bauxietmijnen zijn voor de oorlogs industrie bijna onmisbaar, vandaar dat in het huidige stadium van Tiulpverleening, Amerika deze mijnen niet missen kan. Het eigenaardige is, dat geen Nederland sche maar Amerikaansche troepen ter ver sterking hierheen worden gezonden. Wij weten niet of onze zienswijze juist is, doch meen uit deze bezeting de volgen de conclusie te mogen opm'aken. Nederl. Indië kan zichzaelf niet genoeg zaam verdedigen en is vooral op enkele plaatsen zeer kwetsbaar.- De bauxietmijnen zijn voor Amerika onmisbaar, en daarom wil het niet het risico loopen, dat een an dere mogendheid sterker dan Nederl. In dië hier beslag op zou leggen. Daarom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1