CI1DWEEK&y^ÖpliED.GQ0nDSlAG vöÖQDEZUID-HOIiÊnZECUWSCHE EHAHDEn N.V. üitgeversmaatscliapüü „EILANDEN-N!EÜWS" Het Koninkrijk Gods zoeken. Buitenland 14e Jaargang ZATERDAG 8 NOVEMBER 1941 No 1292 STICHTELIJKE OVERDENKING Uit het Kijkvenèter Verschellende bfrichten 18e JAARGANG WAARIN SEDERT1 N O V EM B ER 19 35 O P G E NO IW! E N HET BLAD .O N Z E E I L A M O E N* UnCAVK VAN MET DUITSCHLAND TEGEN HET BOLSJEWISME K1783 Gevestigd te Middelhamis Prüss Hendrikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 Td. 17. Abonnementspr^ 93 cent per 3 maanden Wj vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per vireek. Afzonderlflke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per Jaar. BgJiaiitoor voor Zeeland: SIt. Maartr^nndQIi Markt, Telef. 59 Advertentie-prijs 20 cent per tpe-pI Rpflames 40 cent Hoofdredacteur; TH. DE WAAL MIDDCLHARNTS C 122. DIT NtJMMER BESTAAT UIT 3 BLADEN 1. Maar zoekt eerst het komimkrijlc Gods en zjjne gerechtigheid en alle A-eoA dingen zullen toegeworpen wordten. (Matth. 6 33.) Deze woorden sprak Christus tot Zijne discipelen. Hij waarschuwde hen voor de praktijk der Farizeën, die met hun wetti- schen godsdienst reclame maakten. Hun zoogenaamd goeddoen moest in de synago ge luid uitgebazuind worden. Hun bidden moest door iedereen gezien worden, daarom dedsn zij het op de hoeken der straten. Christus leerde Zijnen discipelen het tegen, overgestelde. Hij leerde hun het „Onze Vader," het volmaakte gebed, dat zoo' icinderlijk eenvoudig is van vorm., en zoo liort doch zoo rijk zakelijk van inhoud. Hij zette hun uiteen welke houding zij moesten aannemen teger«ver de menschen, wanneer aardsche zorgen hen drukten, en wel eene zoodanige dat het door de mensclien niet kon opgemerkt worden. Hij verklaarde huiï tevens de schoonheid der leliën, de onbe zorgdheid der vogels en zegt daaxbij dat zij, als Zijne discipelen, toch veel meer waarde hadden in de oogen des Heeren. Natuurlijk niet om henzelve; want dan waren zij slechts arm, missende menschen, die slechts uit genade gezaligd konden worden. Hij noemt hen klein^eloovigen, in tegenstelling met de Farizeën die ongeloó- vigen waren. W)xnt al wat uitsluitend leeft uit een wettisch beginsel, heeft Christus niet noodi'g, zoekt niet. de eere Gods, maar zijn eigen eer, vrtl niet buigen maar pronken. Dergelijke verhevensn kent de Heejre van verre. Maar de discipelen leefden in de gemeenschap met Christus, onder Diens profetischen, arbeid. Zij gingen dagelijks met Hem om, zij genoten dagelijks Zijne nabijheid. Zij waren steeds getuige van Zijne wonderdoende macht. Zij dronken gedurig de watensn des levens, die uit zynen mond vloeiden, door middel van liet dierbare hemelsch onderwijs in. Zij waren naar Jezus' woord bruiloftskinderen, die niet konden vasten zoolang .de Bruide gom bij hen was. Zij leefden nu reeds in de vervulling van den hierboven geschreven tekst. Immers moesten zij getuigen dat hun niets ontbroken had tijdens hun volgen van Hem. Waarom dan toch bezorgd voor de toekomst? Zou de Heere het ook niet ver- ,der met hen wel maken? Neen, omtrent het aardsche hadden zij geen bekommernis te maken, maar omtrent het hemelsche hadden zij nog wat te doen Hier wordt dus een volk verklaard, dat uit de duisternis tot Gods wonderbaar licht is gebracht. Een volk, dat vele gunstbewijzen van den Heere heeft gekregen. Een volk, dat het dus in het heden zeer goed heeft in de dagelijksche nabijheid ,des Heeren. Een volk, dat geen vreemdeling is van dierbaar hemelsch onderricht, dat het naar ziel en lichaam in'één woord gezegd, goed gaat. Tegenover bestrijding, beschuldigingen, ver daohtmakingen nam Christus het steeds voor Zijne discipelen op. Zelfs dan, wanneer de schampere woorden der Farizeën niet ten volle tot de discipelen doordrongen on dervonden zij het: „Eer zij roepen, zal Ik antwoorden." Voorvii-aar, volk des Heeren', een kostelijk leven, als het zoo gaat. Men zou zoo zeggen dat er geen enkele reden bestaat om be zorgd te .zijn over d« toekomst. En dat is ook zoo. Maar anderzijds schuilt hier een bedekt gemis. Want Christus wijst hen op iiZoeken." Als zij nu met Jakob konden Zeggen: „Ik heb alles," behoefden zij tot het zoeken niet aangespoord te worden. Maar nu wel. Wat Jakob te Pniël ontvan gen had, n.l. verzoend te worden rnet den Drieënigen Verbonds God in het 'Aange zicht van den Christus, zij het dan ook op Oud-Testamentische wijze, werd door .de discipelen tijdens Jezus' omwahdelen op aajrde gemist. Wel waren de discipelen in <ye dagen bruiloftskinderen, die een zeer aangenaam leven hadden nu de Bruidegom "^og bij hen was. Maar de Bruidegom zou straks voor een tijd van hen weggenomen gorden, dan zouden zij vasten en treuren die dagen. Het kwam zoo nu een dan eens duidelijk naar vonsn, dat zij den Vader ■^og niet kenden. En zoolang dit duurde, hadden zij alle reden om te zoeken. Chris tus Wees hun eensdeels op den rijkdom dien zij genoten, anderdeels op hetgeen zij nog misten. Daarom dat liefderijk vermaan om te zoeken hetgeen boven alles noodig was, n.l. het koninkrijk Gods en diens gerechtigheid. Zij hebben het door genade ontvangen met cle uitstorting des Heiligen Geestes op den Pinksterdag. Toen zijn zij ten volle inge leid in het Borgwerk van Christus, dat dit niet alleen een liefdedaad van Hem was, maar tevens van den Vader. Kostelijke voorismakcn genoten ,zij reeds tijdens het veertigtal dagen van Christus' verblijf op aarde na Diens opstanding uit de dooden. Toen begrepen zij er heel wat meer van, dat het lijden en sterven van Christus voor hen noodzakelijk was, dan toen. dit nog gebeuren moest. Ja, wat meer is, zij be-^ grepen er voor dien tijd hoegenaamd niets van. Zij blekan er telkens afkeerig van te zijn, zoo vaak Jezus irf Zijne gesprekken er op v/ees.- Harde lessen waren dus noo dig om er door genade achter te komen. R. G. (V/ordt vervolgd.) m Dè leaer en de krant De ta-ant en de.iklant Geiestelijlk vermaak Een ladvertentje die „winst" briaeht. Het plaatselijk Blad staat tegenwoordig in -het teeken der belangstelling. Niet al leen om de vele nieuwtjes en om de Bur- gerlijlce Stand op de dorpen van onze eiland den natuurlijk ook daarom maar voor al om de plaatselijke Overheids- en distri butie-bepalingen. En aig medewerker aan ,,Eilanden-nieuws" mag .ik .zonder overdrij- vihg zeggen, dat óns Blad .daarin aardig „bij" is. Niet zoodra komt er van Overheids wege wat los, of het wordt aan de krant doorgegeven. Tot soms vlak voor het af drukken toe met expresse tarieven of tele grammen. Zoodoende heeft moeder de vrouw, wanneer zij haar boodschappen- briefje moet klaa.r maken „Eilanden- nieuws" maar te grijpen, om te weten, welke bonnen zij noodig heeft. En de land- bouwers kunnen zich in ons blad oriëntee- ren over de nieuwste verordeningen, die voor de akkerbouw zijn losgekomen. Al zijn die mededeelingen dikwijls minder prettig, toch is daardoor een band tusschen lezer en blad ontstaan. Het is zelfs nood zakelijk da't men de krant beter en serieu zer leest dan ooit, want wanneer men ver schillende bepalingen niet weet, kan men zich daardoor soms groote schade berok kenen. Geen wonder dat onze krant van week tot week in oplaag stijgt. Men kan er, om zoo te .zeggen, niet buiten, er zijn méér aandachtige lezers dan voorheen. De winkelier, de zakenman, mag daar ook wel eens -erg in hebben. Laat hij niet. vergetian, dat het plaatselijk blad de krant is van zijn klant. Ik wil daar meteen eens een woordje over schrijven. Zeker, de winkelier zal zeggen: reclame in dezen tijd is geld verspillen. Ik behoef niet: te adverteeren. En eensdeels is dit waar. Of men adverteert of niet, men zal er op 't oogenblik niet veel meesr of min der om verdienen. Maar... zakendoen is met een variant op een bekend spreek woord: vooruitzien. Br komen tijden en weer tijden. Daarom heeft reclame ook nu nog waarde. Zou het niet verkeerd zijn, over Uw klant aldus te oordeelen: „Die komt toch wel bij me, nu we de distribu tie hebben is hij toch op mij aangewezen!" Dat zou geen verstandige redenatie zijn. Uw klanten stellen het op prijs af en toe eens iets van U in de krant te lezen. Daarom moet U hen dit ook niet onthou den. Vroeger was men misschien een trouw adverteerder en wellicht is men het nog. Blijft het .dan. Krimp desnoods iets in, maar zorg regelmatig voor den dag te komen met het nieuws uit Uw zaak. Ik zag advertenties in Dagbladen van groote zaken, die niets hadden te advertee ren, maar hun klanten voorlichting gaven hoe zij hun costuums moesten behandelen om er langer meete doen. Anderen over het juiste gebruik van schoenen enz.> Was U nog geen adverteerder, wordt het dan en blijft ook ,al kunt U het finanti- eel niet te groot doen met belangrijke nieuwtjes Uw klanten en nieuwe 'afnemers hun nieuwshonger bevredigen. Nu de winter komt, vrordt.het weer bij uitstek lees-tijd. Ik bei^oel nu n^et zoozeer de kranten, maar het lezen van goede boe ken. Het bezit van, vel e goede boeken is een genot. Er zijn eenvoudige lieöen, die kostelijke schatten aan boeken in huis hebben. En die er inderdaad in lezen ook! Dat komt wel uit, a^s U met ze praat. ïs ,de verborgenheid des geloofs hun ontslotMi, ze-weten uit die oude, soms vergeelde bla den, telkens nieuwe stof ,pp te duiken, 't Geeft niet, al hebben .zie het al een keer gelezen, een volgende keer vinden" ze weer wat nieuws. Ze ontdekken in zoo'n boek wat en bij zichzelf wat. Dat geeft hun inderdaad groot geestelijk vermaak, ze korten de avonden op een nuttige wijze. Daar denk ik aan dien man, .die vroeger zijn ^avonden in de kroeg doorbracht, maar nu dikwijls een leeslust heeft, die niet te verzadigen is. Dat was wonderlijk gegaan. De krant moet er ook nog bij te ,pas komen, want dat was de toeleidende oorzaak, dat er zulk een wonderlijke wending ih .zijn leven kwam. Hij was viscliventer van beroep en op zekeren dag bracht hij een zootje visch bij een vrouw binnen, bij wie een opengevou- wen krant op tafel lag. Terwijl hij even v<^,acht op het geld, leest hjj een adverten tie, waarin met vet gedrukte letters: „Een huichelaar te Sion ontmaskerd." Dat woord laat hem niet los. Den ganschon dag komt het hem in de gedacijten. Daar moet hij toch meer van weten: hij gaat bij die vrouw die krant halen. Hij leest dat het een titel is van een -bundel preeken geschre. ven door Ds. H. en al had hij nog nooit een preek gelezen, hij besteld het boek. Middelen en v/egen gaaiï samen. Bij het lezen van die preeken, wordt hij aan zich zelf ontdekt, dat hij die huichelaar is en krachtdadig tot God bekeetd. Die simpele krant moest daartoe nu mpdewerken. Het was een advertentie die hem. groote winst bracht. Zoo zien we, dat bij; den Heere dui zenderlei wegen open staai^, om de Zijnen tot Hem te trekken. Laat ons met allen ijvei doen in het maatschappelijke wat ons is op de hand gezet.. Maar laat ons ook den tijd ^litkoopen om bezig te zijn in de dingen die ons eeuwig zieleheil aangaan. Opdat, als Hij komt, wij wakende bevonden worden. WAARNEMER. Wat is een mensch toch een moeilijk te doorgronden schepsel. Wij moeten zuinig zijn met alles, ook met ons stooksel, dat is waar, doch hoe zuinig ook, er zijn gedeel ten van den dag, dat wij het toch nog warm kunnen stoken. Tijdens zulk een uur, dat het' buiten sneeuwde en wij ona bij de kachel konden warmen, .dachten wij aan den strijd in de Sovjet-Uniê. De prestaties van het Diütsche leger zijn groot, niemand kan dit ontkennen. Doch zie, vrij zijn die groote overwinningen en het bezetten van landen al zloo gewend, dat, wanneer er weken voorbijgaan waarin er niets buitengewoons plaats heeft, het net is of er geen oorlog is, of althans er bijna niet gestreden wordt. Wij raken overal aJan gewend. Het schiereiland de Krim is in ruim een week tijds bijna geheel be zet. Doch tellen wij dit wel? De landengte van Perekop was zeer goed te verdedigen en er is hardnekkig gevochten, doch de Bolsjewisten hebben hun stellingen moeten prijsgeven. Een schiereiland, ongeveer ter grootte van Nederland is bijna geheel in Duitsche handen. De plaatsen Simferopol en Feodosia zijn gevallen en het eiland daardoor in twee helften verdeeld. Niet alleen het belang, dat zulk een groot stuk grondgebied aan het reeds bezette gebied weer is toegevoegd, maar veelmeer het strategisch belang* speelt hier een rol. De Russische vloot weet m de Zwarte Zee schier niet meer waarheen, terwijl als de plaats Kersch komt te vallen de Zee van Asof aifgeslo- ten wordt. De Duitsche legers naderen, al meer en meer het Kaukasus-gebergte. Het schijnt, dat in het Zuiden der Sov- jet-Unie het verband bij .de Bolsjewisten totaal verbroken is en zij geen weerstand meer bieden van beteekenis. Het laatste Wehrmachtbericht geeft aan, dat de Itali- aansche troepen strijden ten Noorden van Sta^ngrad. Na den val van Kiew schijnt er geen stuiten meer aan, want wanneer men op de kaart een lijn trekt Kiew-Charkow-Sta- lingrad, dan ziet men dat dit een afstand is van 90 KM. Vanaf de grens v/aar op 22 Juni j.l. is afgemarcheerd, bedraagt de af stand 1500 KM. In totaal is al 1% milli- een vierkante K.M. van Rusland bezet om vattende eenderde .deel van de bevolking. De -soldaten vechten en trekken verder, ondanks regen en sneeuw. Wat een ontbe ringen zoowel- voor het winnende alsook het verliezende leger. Doch ook niet te vergeten de burgerbevolking welke genoopt werd te evacueeren. Vrouwen, kinderen en grijsaards, weïke geen onderdak meer heb ben en nu daarhenen zwerven, niet weten de waarheen en waar onderdak en voor ziening van het levensonderhoud te beko men. En dat in het vooruitzicht van de barre nadensnde winter. Wanneer wij ons 's avonds ter ruste begeven, kunnen wij ons de ellende en de ontberingen aan en achter .de fronten niet indenken. Volgens de laatste mededeelingen zouden er van de Chineesche Communistische troe pen reeds 40.000 man op weg zijn naar .de Sovjet-Unie om hulp te biedien. Er is gevraagd voor 100.000 man en het eerstecontingent zou zich al op weg bevinden. Ook Wordt er geklaagd over de hulp van Amerika,:, d.w.z. de Ver- Staten leveren niet en massa wat de Bol sjewisten noodighebben. Ze hebton groot gebrek aan vechtwageas om de Duitsche gemotoriseerde troepen te kunnen weer staan. Het materiaal dat komt is niet van beteekenis om eenige actie op touw te zetten. Zoo zien wij zich een strijd ontwikkelen, waarvan wij ons geen- denkbeeld kunnen vormen. De spanning tusschen -Amerika en Japan maakt we.der een crisis door. Het schijnt dat Japan nu ter bijlegging van het Chineesche geschil van Amerika defi nitief stopzetting verlangt van de hulp aan Tsang-Kai-Sjek. De Vereen. \Staten blijven van, hun kant Vasthouden aan de indertijd gesloten verdragen, o.a. het Negen mogendheden-verdrag. Am.erika zou dus de nieuwe ordening van Japan in het Verre Oosten niet erkennen. Inzake de grondstoffenleveringen, schijnt er ook geen overeenstemming te bereiken te zijn. Japan .ziet zich ingesloten door een ring en .zal die moeten verbreken. Afgaan de op de berichten, schijnt het dat indien Japan niet bevredigd wordt door Amerika, een oorlog niet te vermijden is. Met het oog op de ernstige situatie is ambassadeur Saboero Koeroesoe eveneens om ambassadeur Nomoera bij de bespre- per vliegtuig naar Amerika vertrokken, kingen te assisteeren. Presidisnt 'Roosevelt heeft met de lei ders van het Congres een bespreking ge houden, en .daarin aangedrongen op spoe dige wijziging der neutraliteitswet. Volgens de president was dit dringend noodzakelijk. Tevens vraagt hij een bedrag van 450 millioen dollar voor de vloot; n.l. 350 millioen voor vlieg tuigen en het restant voor medicamenten. In het begin van deze week ging het ge rucht, dat de sterk verdedigde vlootbasis Singapore door Engeland aan Amerika zou zijn afge staan. Amerika zou daarvan de verdedi ging op zich nemen. Definitieve berichten daaromtrent zijn niet binnengekomen. De Duitsche Rijksregeering heeft geant woord op de radio-rede van President Roo sevelt. Zoo men weet heeft de president ver klaard, dat volgens een kaart, welke in zijn bezit was, de 14 Staten van Zuid-Amerika bij verovering door Duitschland, tot vijif .zoueJen worden teruggebracht. Voorts had de president gegevens dat al. Ie godsdiensten zouden worden afgeschaft, gelijk wij reeds vorige week--schreven. Er zou een internationale nationaal- socialistische kerk komen, met door de regeering aangewezen sprekers. De bijbel zou weg- moeten- en in plaats daarvan komen het boek: „Mein Kampf." Het kruis van Chris tus zou worden vervangen .door het Hakenkruis, en inplaats van God, zou de Führer komen. De Öuitsche Rijksregeering heeft hierop geantwoord: 1. dat er geen landkaart bestaat waar op zij een verdeeling van Zuid-Ame rika heeft aangegeven, noch een do cument omtrent afschaffing der godsdiensten. Er is 3us' sprake van vervalsching van den grofsten en meest onbehouden aard. 2. De bewering van verovering van Zuid-Anïerika alsniede ajfsohaffing der godsdiensten is zoo onzinnig dat het voor de Rijksregeering overbo dig is, hierop in te gaan. Nadere berichten hieromtrent zijn uit Amerika niet vernomen, en vermoedelijk zul'en ook geen nadere inlichtingen worden gegeven. V/elke indruk zulke mededeelin gen op het Amerikaansche volk maken, vermogen wij niet te zeggen. De valsche be schuldigingen zijn .zeer ernstig. Naar aanleiding van al de gebeurtpnissen kunnen wij niet genoeg opwekken, toch vooral Gods Woord biddende te onderzoe ken, want ook nu in deze ei'nstige tijd geldt het vooral. Die ooren heeft om te hooren, die hoore. v Het Roemeensche volk zal dezer dagen opnieuw ter stembus worden opgeroepen. Van '9 tot 12 November a.s. zal het volk zich kunnen uitspreken of het de politiek van maarschalk - Antonescu „goedkeurt" of .afkeurt." Aan de bevolking heeft de maarschalk een proclamatie gericht, waarin hij op somt, wat onder zijn regeering is tot stand gebracht en volgens welke beginselen het volk verder zal worden geregeld. Verschil lende pleinen, en boulevards in Boekarest zulfen a.s. Zondag worden herdoopt. Maar schalk Antonescu boulevard - Adolf Hitler plein - Mussolinieplein enz. De verwachting is dat met groote meer derheid het volk zich achter den maar schalk schaart. GEMENGD STOKEN ZAL NOODIG ZIJN. De distributie vam bnainiastoffen. Het rijkskolenbureau schrijft ons: Nu wederom enkele brandstoifbonnen geldig zijn verklaard en de bestellingen Bij den handel' binnenkomen, blijkt, dat bij ve- velen nog steeds de opvatting bestaat, dat de brandstoffenhandelaar aan alle wen- schen, die met betrekking tot soort en af meting worden geste'd, kan voldoen. Dit is geenszins het geval. Evenals verleden jaar zal het ook thans noodig zijn, dat d,e be volking genoegen neemt met de soorten brandstof, .die voorradig zijn. Zoo zal de brandstoffenhandelaar een deel van de be stellingen in anthraciet en eierkolen moe ten wijzigen in cokes, daar ook op zijn be stelling verschuivingen zijn toegepast en hem voor een gedeelte der eerder genoem de soorten cokes is gelevard. In het algemeen zal dus gemengd moe ten worden gestookt, anthraciet of eier kolen met cokes. Het gemengde stoken is in de vakbladen - uitvoerig behandeld, zoo dat de leveranciers hierover zeker voorlich ting kunnen geven. KLANTENBEGELING VOOR BRANDSTOFFEN. -Alleen verstreikfcen waarop zij recht hebben. 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. In aan sluiting op het bericht in zake de invoe ring van een klantenregeling voor de dis tributie van vaste brandstoffen (zie 2e Blad), wordt van bevoegde zijde nog na drukkelijk de aandacht van verbruikers op het volgende gevestigd. In ieder nummer van ojis Blad vindt U de Bonnenl^st. De Huisvrouw grijpt „Eilamden- nieuws" en zij heeft meteen ,©en over zicht vlaai alles wat er op Distributie- gebied te doen is. Eüanden-nieuws is bij ,tot op het laatste ooigenbUk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1