ChQWEEKBIADÖpGED.GQ0nDSIA6 ^ÖR^ZUID-HOLlöiZEEUWSOHE EHAMDEn V Victorie N.ï. HitgeTersmaatsehappij „EIUNDEN-NIEOWS" Versdillen de bericbten Rechtzaken 14e Jaargang WOENSDAG 15 OCTOBER 1941 No. 1285 „Beschouwingen over de Nederlandsche Geschiedenis" Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Boekbespreking WAARI N S E D ER Tl NOV EM B ER 19 35 O P G E NO MEN HET B LA D .O N Z E E IL A FJ C5 E N" - 1 SE J A A R G A N G UHGAVE VAN Geves^d ie Mfddel%n|s Prins Heocltïkstr. 122 Q i Giro 167930 i Postboy 8 n TeL 17, BOkaatoor voor ZMtead: St. Itbvartaisdyk Blaibt, XeleitL 69. Advertentle-prtis 20 cent per regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur: NEDERLAND IN DE TOEKOMST. OMRUILING BOTERKAARTEN TEGEN VETKAABTEN DOOR ZELFKARNERS. NEDERLANDSCHE TABAKSOOGST Adverteerders op Fl^kkee! K1783 lATID Aboni^mentsprijs 93 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling. Verscb^nt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. AfZondermke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar. TH. DE WAAL MIDDELHARNIS C 122. door S. VAN STEENOORD Wij ontvingen van het Rijkscommissari- aat een boekje van 38 blz. onder boven staande titel, met verzoek dit in ons blad te willen bespreken. De inhoud is inder daad een beschouwing vanuit nationaal- socialistisch standpunt over onZe vader- landsche geschiedenis, niet van een Neder lander, maar uit het Duitsch yertaald. Nat.-socialistische historiebeschouwing is gebaseerd op het volk als gemeenschap, zij is volksch, door het ras bepaald. Daar om verwerpt zij alle intemationallsmen; het volk is primair, derhalve geen Godsrijk op aarde, zooals Augustinus in „De Stad Gods" beschreef, ook geen wereldrepubliek der vrijmetselarij en evenmin een commu nistische radsnrepubleik, die de wereld om. spant. De eerste Nederlandsche geschiede- nis is een onderdeel van die der Germaan- sche stammen in het tegenwoordige Duitsch land. De Romeinen noemden Nederland Germania inferior ön beschouwden het-dus als een deel van, Groot-Germania. Gewezen wordt op de kolonisatie der Vlamingen en Nederlanders in Brandenburg, op de eco nomische bandeit^van de HoUandsche han delssteden met de Duitsche Hanze en de betrekkingen met het Duitsche Rijk. Dat deze verbroken werden, geschiedde door de politiek der Habsburgers en was niet het werk der Nederlanden zelf. In 1555 komen de Nederlanden door de aftreding van Ka- rel V onder Spanje en blijven niet bij het Duitsche Rijk. De bevolking gaat zich ech ter verzetten en daarbij wordt het van be- teekenis geacht, dat hier het Calvinisme de leiding kreeg met zijn groote politieke stootkracht en fanatiseering der massa,r „In het leger 'van Willem van Oranje en op de schepen zijner Geuzen vindt men dien ontembaren Germaanschen en Noorde lijken Vryheidswil, die tachtig jaar strijd voert met, de sterkste 5jogendheid der we reld." Prins Willem wilde de Germaan- sche aard der Nederlanders tegenover de Spaansche heerschappij in bescherming ne. men. Hij werd daarmede één der groote Germaansche leidersfiguren, een vrijheids- held van vorstelijken huize. In de Gouden eeuw is Nederland dan vele tientallen jarsn lang de eerste eco nomische martitieme> mogendheid van de wereld. Dat het tenslotte deze plaats aan Engeland moest afstaan, kwam door Zijn kleine bevolking waarvan eigenlijk nog alleen Holland en Zeeland de buitenland- sche en koloniale politiek voerden. De op merking wordt daarbij gemaakt, dat in dien de Nederlander het Duitsche Rijk toen achter zich gehad hadden, de wereld thans niet Erigelsch, maar Duitsch-Germaansch zou geweest zijn. Tengevolge Van de poli tiek van den KoningnStadhoudeï W|illem III geraken de Nederlanders steeds meer in de ban van de Engelsche macht en wor den de 'sloep achter het Engelsche fregat. Gedurende de Gouden Eeuw kwamen ten gevolge van de verdraagzaamheid hier ook de Joden. Tot een overheerschende positie zijn ze hier echter nimmer gekomen, omdat de Nederlander als handelsman en ifinan, cier minstens even knap is als ©sn Jood. Het Calvinisme, dat de voornaamste dra ger was van de vrijheidsgedachte tegen Spanje, wordt echter zoo sterk door het Oude Testament beheerscht, dat men van een geestelijke verjoodsching kan spreken, waardoor het niet toegankelijk is voor an- ti.Joodsche gevoelens. Anderzijds speelde de Nederlandsche vrijmetselarij een groote rol in de geestelijke band met Engeland. Napoleon maakt Nederland voor de twee de maal tot een uitvalsgebied tegen Enge land, hetgeen mislukt. De koloniën geeft Engeland terug en vaa die tijd dateei-t de Engelschgezüide politiek der Nederland sche Regeering, daar het behoud ^der ko loniën afhankelijk is van de vriendschap van Engeland. Bij de verdwijning der Duit sche macht na de Wereldoorlog werd dit nog veel erger en verdween' schier alle sympathie voor Duitschland. Vervolgens wordt 4an de opkomst ge schetst van de nat.-socialistische beweging in Nederland onder Mussert en Van Geel kerken en de bestrijding daarvan door de Regeering. Neutraal was Nederland niet. >,Er is nauwelijks een land te noemen, waar de eigen N.S.B, zoo onder druk werd ge steld en van waaruit zooveel vlasten over het Derde Rijk werd verspreid als van uit dit land.' De Engelsche gezindheid der lei dende personen maakte tenslotte ingrjijpen der Duitsche weermacht noodig. De N.S.B. Is de eenige beweging, die dit alles met Ware blik heeft gezien. Door de Duitsche overwinning kwam hier het nat.-socialis- me aan de macht. Er moet hier voor alle tijden een Duitschgezinde regeeering zijn, die innerlijk op de bodem staat van het nat socialisme. Aan Nederland kan slechts een toekomst worden gewaarborgd, als het in enge verbondenheid Jeeft met het bloedver wante Duitsche volk. Alles, ras, geschiede nis en wereldbeschouwing, wijst op de nood zakelijkheid van een samengaan met Duitschland. Zoo worden de Nederlanden een deel .van het nieuwe Europa, dat ge grond ■is op het nat. socialisme en waar van de BHihrer de grootste Germaansche Führer van alle tijden is: Adolf Hitler Ziehier in hoofdzaak de inhoud van deze brochure. Zé is belangrijk ter kennisname vanwege de belangrijke- beschouwingen over verleden, heden en toekomst. Daarom hebban we de inhoud ervan doorgegeven aan onze lezers ter nadere oriënteering op dit gebied. IR. F. E. MULLER BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. De heer W. B. Engelbrecht conmnissaris der provinciie Utreoht. - 's-GRAVENHAGE, 10 Oct. Het Rijks, commissariaat maakt bekeiid: De RIjkscomniissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 alinea 8 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzonde re bestuursrechtelijke maatregelen) den burgemeester der gemeente Rotterdam, mr. P. J. Oud, op diens verzoek eervol ontslag verleend en op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van dezelfde verordening ir. F. E. Muller, tot dusver commissaris In de provincie Utrecht, als zoodanig eervol ont slag verleend en tegelijkertijd benoemd tot burgemeester van Rotterdam. Ten slotte heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied krachtens art. 1 alinea 7 van zijn veror dening no. 108/40 den gezant ter beschik king W. B. Engelbrecht te 's-Gra- \n3nhage( tot commissaris in de provincie Utrecht benoemd. SCHIP GEZONKEN OP IJSELMEEB. Bemajoning gered. LEMMER, 10 Oct. Het zeilschip „Am. bulant," groot 150 ton, schipper v. d. Lin de uit Makkum, dat met een lading papier op het IJselmeer onderweg was van Lem mer naar Amsterdam, is op ongevcier 8 kilometer van Lemmer, vermoedelijk ten gev.olge van den zwaren golfslag, gezon ken. De reddingsboot „Hilda" voer uit ter assistentie. De schipper en zijn personeel, bes'taande uit zijn zoon en een knecht, zijn gered en te Lemmer aan wal gebracht. Het tiationale Dagblad publiceert een verklaring met betrekking tot de vraag, hoe de status van Nederland in het toekom stige Europa zal zijn. In verband met de ongerustheid, welke dienaangaande in som mige kringen heferscht, schrijft het blad: „Thans zijn wij gemachtigd tot het pu- bllceeren van de volgende, uiterst belang rijke verklaring. Zij luidt: Vast staat, dat zij, die spreken over of streven naar aan sluiting van Nederland bij Duitschland of over annexatie van Nederland door Duitsch land handelen in strijd met den uitgespro ken wil van den Führer." TER DOOD VEROORDEELD. De Höhere SS-und Polizetführer maakt bekend: De Nederlandsche onderdaan A. T. Ad- dicks uit Amsterdam is door een krijgs raad der SS en politie wegens het plegen van een daad van geweld jegens een lid van de Duitsche politie en wegens het ver boden bezit van wapens ter dood veroor deeld. Het vonnis is voltrokken. DE TEXTIELKAART GELDIG TOT 1 MEI 1942. De loopende textielkaart zal geldig bllj- •Vi3n tot 1 Mei 1942, ook de puntenwaardee- ring van deze kaart zal ongewijzigd blij ven. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat, zooals reeds eerder werd be kend gemaakt, met ingang van 1 Novem ber a.s.. voor het aanschaffen van bepaalde groote stukken bovendien een speciale ver gunning noodig is. BRITSCHE VERLIEZEN AAN VLIEGEND PERSONEEL. In 13 weiken 1997 man verloren. BERLIJN, 10 Oct. Van Duitsche zijde zijn de feitelijk aantoonbare verliezen der Britten aan vliegend personeel in den tijd van 1 Juli tot 30 September geteld. De in Duitsche doorgangskampen voor gevangen Britten vormen een lijst van 717 personen. Het aantal vastgestelde dooden bedraagt 1280. Daarmede heeft het Britsche lucht- wapen in twaalf weken 1997 man verloren aan gevangenen en gesneuvelden. Daar komt-nog een groot aantal Engelschen bij die in het Kanaal zijn neergestort en om het leven' gekomen zijn, zonder dat hun namen of het nauwkeurige aantal van Duitsche zijde kon worden vastgesteld. POGING TOT AFPERSING. KLUNDERT, 10 Oct. Deze week ont ving een inwoner dezer gemeente per post een anoniemen dreigbrief. Daarin stond vermeld^ dat hij op een vastgestelde plaa;ts en tijd f 100 aan bankbiljetten moest neer leggen. De man stelde den burgemeester op de hoogte. Door den bedreigde werd een enveloppe met papier, op de plaats, door den dader aangewezen gedeponeerd. Om streeks de tijd in den brief vermeld, vei-- schosn iemand, die het jcouvert meenam. Na een korte achtervolging werd hij aan gehouden. Bij verhoor bleek, dat hij nog een medeplichtige had, die denzelfden dag werd gearresteerd. Beiden hebben een be kentenis afgelegd. In tegenstelling tot de- destijds gedane mededeeling, dat zelfkarners uitsluitend voor boterkamen in aanmerking kwamen, wordt thans bekend gemaakt dat deze ver bruikers alsnog in de gelegenheid zullen worden gesteld de hun uitgereikte boter- kaarten tegen vetkaarten om te ruilen, voor zoover zij in verband met hun inko men op vetkaaïten aarispraak kunnen ma ken. Men meldt uit Amerongen: De tabaksplukkers hebban hun arbeid be. eindigd. Er Is dit seizoen driemaal geoogst en de laatste bladeren zijn dezer dagen in de droogplaatsen opgeslagen. Dit is het zgn. „bedgoed", dat tot pruim, tabak verwerkt zal worden. De eindresultaten van den oogst zijn, hoe wel het weer niet meegevallen is, bevredi gend. Het blad is goed van kleur en aro magehalte. Ongetwijfeld zal er groote vraag zijn naar deze tabak, en het zal dan ook niet lang meer dunsn of de echt-Hollandsche sigaar zal in de étalages der sigarenwinkels prij ken. Van deskundige Zijde vernamen wij, dat de sigaar'van eigen bodem niet zal behoe ven onder te doen voor haar overzeesche zuster. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Ziitttng van 10 October 1941. Uit Ooltgensplaat moesten 15 landbou wers terecht staan, die in strijd met de ge. meenteverordening hun mesthoop niet tij dig hebben weggeruimd. De landbouwer D. V. K. te Ooltgensplaat was door het meererideel zijner collega's gemachtigd. Als verweer voert deze gemachtigde, dat niemand last heeft ondervonden van het niet-wegfruimen. De in de verordening ge noemde datum is voor de landbouwers niet te handhaven, daar de vruchten nog op het land staan op die datum en er dan geen mest op gereden kan worden. Op het oogen- blik zijn alle mesthoopen weggeruimd. De landbouwers zijn niet onwillig, maar on machtig om aan de voorschriften te vol doen. Het O.M. staat niet onsympathiek tegen, over de landbouwers. Echter zijn de bepa lingen er om gehandhaafd te worden. Hij geeft de raad, dat de' landbouwers trach ten bij de bevoegde autoriteit gedaan te krijgen, dat de verordening wordt gewij zigd. Gevraagd wordt schuldigverklaring zonder toepassing van straf. De Kanton rechter sluit zich bij de gedachtisngang en de eisch van het O.M. aan. M. V. B. te Stellendam heeft niet voldaan aan een bevel van de politie óm niet weer op Zijn fiets te rijden. Het bewijs wordt ech ter niet geleverd geacht en verdachte op dit gedeelte van de ten laste legging vrijge sproken. In dezelfde dagvaarding wordt hij evenwel beschuldigd zonder licht te hebben gereden, waarvoor hij Wordt veroordeeld tot f 6.of 6 dagen en f 5.of 5 'dgn. (voor. en achterlicht.) L. V. K. te Ooltgensplaat wordt veroor deeld tot f3.of 3 dagen voor het gras- snijden op andermans land. A. V. Z., bloemist te Middelharnis ver kreeg van den burgemeester van Ouddorp vergunning om langs de openbare weg ge rooide boomstammen te laten liggen gedu rende ongeveer veertien dagen. Hij liet d^ stammen echter geruime tijd langer liggen en moet daarom., thans terecht staan. Ver dachte beroept zich op de verkregen ver gunning. Als dit hem niet baat beroept hij zich op omstandigheden waardoor hij in de onmogelijkheid zou hebben verkeerd de stammen weg te halen. De hierbedoelde om standigheden waren echter aan den ambte naar van het O.M. volkomen bekend en bleken ook pas later te zijn ontstaan. Ook dit baat hem dus'niet en wordt hij veroor deeld tot f 3.of 3 da,gen. Dezelfde verdachte moet nogmaals te recht staan omdat hij te den Bommel boom stanmnen heeft laten liggen in strijd met de voorschriften inzake bestrijding iepen- ziekte. Hier toont verdachte een ontheffing welke hij ten aanzien van de voorschriften heeft verkregen. Deze ontheffing dateert echter een paar maanden later als de dag vaarding en ook hier komt de verdachte er niet uit, en krijgt f 2.boete af 2 da gen hechtenis. L. N., bakkersknecht te Sommelsdijk bleek een liefhebber van de wielersport. Om zich te oefenen in deze sport gebruikte, hij blijkbaar de openbare straat, althans de „jongens" vertellen het zoo, aldus de me- dedeelingen van de getuigen v. d. N. te Sommelsdijk, die als getuige werd gehoord In de zaak tegen öen bakkersknecht, die op zijn fiets op de hoek van de molenlaan te Sommelsdijk een aanrijding veroorzaak te door heel snel en op de voor hem ver keerde kant van de weg reed. Dat de ver dachte heel snel en links van de weg reed stond in elk geval volgens de genoemde ge. tuige vast. De wielrenner in spee heeft nog niet be paald prettige' ervaringen met zijn sport opgedaan. Door zijn zeer snelle rijden 'heeft hij ©3n man aangereden, diè tengevolge daarvan f 25.schade heeft geleden. Deze 'schade heeft verdachte innliddels met de aangeredene verrekend. Het O.M. hield daarmee rekening, hoewel de handeling van de verdachte zeer afkeuringswaardig werd genoemd, en vorderde f 10.boete of 4 dagen hechtenis. De Kantonrechter, eveneens van oordeel dat het ontoelaatbaar is, dat de openbare weg als oefenterrein voor wielrenners zou worden gebruikt, deed er een klein schepje op en veroordeelde verdachte tot f 15.of 15 dagan., P. T. Bakker te Stellendam moet terecht staan omdat hij ervan verdacht wordt de ramen van zijn bakkerij in de- nacht niet te hebben verduisterd. De bakker Is niet verschenen. Tegen de politie heeft hij ver klaard, dat het licht gekomen moet zijn van een hoopje houtskool hetgeen in brand geraakt was. De getuige J. T., lid van de luchtbe- schermingsdienst te Stellendam, verklaart de uitstraling van het licht te hebben waar genomen in een zoodanige vorm, dat de tegenoverliggende gevel geheel niet helder wit licht beschenen werd. Op zijn beroep kwam de bakker evenwel niet te voorschijn en de luchtbeschermer kon niet waarnemen Vanwaar het licht precies kwam, daar he lende gebouwen de verdere toegang tot des bakkers terrein belette. Eten andere moge lijkheid als de uitstraling vanuit de ramen van de bakkerij acht hij niet mogelijk, ter wijl het schijnsel van houtskool uitgesloten moet worden geacht, gezien de heldere kleur van het licht. Tot nader onderzoek wordt de zaak een maand aangehouden. P. de B. zonder vaste woonplaats wordt beschuldigd van stroopérij en wordt daar voor veroordeeld tot f 2.of 2 dagen. Jac. Th. H. Koopman te Oude Tonge heeft verzuimd binnen 5 dagen van zijn verhuizing aangifte te doen bij de gemeen te. Verdachte beroept zich op onwetend heid. Hij wordt veroordeeld tot f 2.of 2 dagen. F. v. w. W., Koopman te Sommelsdök, heeft te Dirksland gevent zonder vergun ning. Verdachte ontkent aanvankelijk, dat hij heeft gevent. Hij heeft zijn vaste klan ten bezocht en op bestelling waren afge leverd. Een van die klanten heeft echter voor de politie anders verklaard. Uit het verder verhooi; komt dan ook vast te staan dat de bestellingen slechts in het brein van verdachte hebben 4>estaan. Hij moest iets medebrengen voor zijn klant om het te la ten zien. De op zicht meegebrachte koop waar werd derhalve pas gekocht nadat ze door de klant bekeken was. Van bestellin gen wordt geen sprake geacht. Hij wordt veroordeeld tot f 3.of 3 dagen. C. V. G. voor overtreding ijkwet f 3.of 3 dagen. W. A., gereden zonder licht f 4.of 4 dagen. M. K., geen achterlicht f 4.of 4 dagen. A. J. P. en C. V. B. geen achterlicht ,elk f 3.— of 3 dagen. J. W. had geen bel aan Zijn fiets, het kost hem f 1.50 of 1 dag. K. G. en J. v. D. hadden geen identi teitsbewijs, waarvoor zij elk f 2.50 of 2 dagen moeten betalen. C. A. B. heeft zijn lantaarn niet voldoen de verduisterd, wat heni op f 4.of 4 dagen komt te staan. H. J. V. N., landbouwer te Ooltgensplaat heeft niet gezorgd, dat een brandende hoop kaf vroegtijdig was gebluscht. Verdachte zegt, dat hij 's-morgens het vermoeden had dat de hoop kaf geheel zou verbrandsn voor het duister werd. De zeer zwakke wind heeft dat echter tegen gewerkt en 's avonds kon het kaf niet worden gebluscht. Verdachte geeft te kennen, dat hij voor taan kajf niet meer op het land zal ver branden, doch dit van het land wegrijden. Het ©.M. acht de handeling van verdach te zeer ernstig en vordert f 25.boete of 10 dagen. De Kantonrechter veroordeeld verdachte tot f 15.of 15 dagen. Mej. P. S. heeft geen identiteitsbewijs kunnen vertoonen en moet nu f 2.50 beta len of 2" dagen hechtenis ondergaan. „ZAKENMAN EN PRIJSPOLI-nEK." Een hamdig boekje^voor het bedidjMeven. De tweede, geheel herziene druk van het boekje „Zakenman en Prijspolitiek" is thans verschenen. Op duidelijke en over zichtelijke wijze zijn hierin alle gegevens verwerkt, die de zakenman tegenwoordig noodig heeft in verband met de prijsvor ming. Zoowel de fabrikant als de groot handelaar, de Importeur en de detaillist, vinden er die gegevens in, welke zg noodig - hebben bij het bepalen van den juisten prijs. Zoo worden er richtlijnen in gege ven, hoe de omzetbelasting moet worden gecalculeerd, hoe en bij wien prijsverhoo-- gingen moeten worden aangevraagd, welke ,ptrijsverhoogingen zonder meer zijn toege staan, hoe de importeur te handelen heeft ten aanzien van gestegen prijzen van im;- portgoederen enz., enz. Reeds voor de eerste oplage bestond een zoo groote belangstelling, dat deze spoedig was uitgeput. Dit was aanleiding voor den Dienst van den Gemachtigde voor de Prij zen, met d^ze voorlichting voort te gaan. Een algeheele herziening was noodzakelijk in verband met het Inmiddels aifgekomen Prijsvormingsbesluit 1941, dat op 6 Septem ber In werking trad. De belangrijke bepa lingen betreffende maatschappelijk verant woorde prijzen, het bepalen van de ver koopprijzen van nieuwe goederen, koppel- verkoopen, kettinghandel, het adnfüHlstree- ren van prijzen "en de» inlichtingen plicht worden uitvoerig in dezen nieuwen druk besproken. Ook thans wordt deze uitgave wederom gratis voor belanghebbenden ter beschik king gesteld. Als voorheen in de „Advertentiebode"' geeft U thans Uw advertenties op Voor „Eilanden-nieuws.'' U kunt ze be- zorgsn bij de bekende agenten, bij Gebrs. de Waal of rechtstreeks aan ons bureau. Adverteer nu ip. „ErLANDEN-NIEUWS"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1