CriDWEEKEMADopGED.GR0t1BSIA6^ÖRHZUID-H0aEnZCEUWJCHE EHAHDEn YANDEEENHEIDDER GEREFORMEERDEN. V Victorie N.T. DitgsTersmaatscMppiJ „EILANDËN-NIEUWS" Verséillende ktiélm 14e Jaargang DINSDAG 30 SEPTEMBER 1941 No. 1281 Duitschland wint voor Europa op alle fronten. WAARIN SEDERT 1 NOV EMBER 19 35 OPGENOMEN HET SLAD .O N Z E E I L A ND E N" -- 18E JAARQANG UITGAVE VAN Geves^d te MlddeUuusOs Fiitu Hendtijkstr, 122 O 6u;$> 167930 i Fostboz 8 Tel. 17, ByiiwDtoor TOOI Zeeland: St. Maartensdyb Slarbt, Telet 69. DE N.S.N.A.P. LEGT HAAR WERK TOT NADER ORDER NEER. MEDBDEELING AAN ONZE ABONNE's EN ADVERTEERDERS Met ingang van 1 October a.s. zul len in ons land een groot aantal dag en nieuwsbladen niet meer verschij nen. Ook ons Blad heeft van het Rijks bureau voor de Grafische Industrie een schrijven ontvangen. Momenteel zijn wij over het voort bestaan van ons Blad nog in onder handeling. Zou deze poging onverhoopt falen- dan zal dit het laatste nummer zijn, dat uitkomt. Wordt ons verzoek in gewilligd dan gaat alles gewoon door. Wij meenen goed te doen onze abon- né's en adverteerders bij voorbaat in te lichten, opdat'bij eventueel niet meer verschijnen, men de oorzaak daarvan weet. De Directie. DE VOEDINGSWAARDE EN HET GEBRUIK VAN TAPTEMELK. K1783 Abonnementsprijs 93 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling. Verachflttt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlüke ijummers 5 cent Buitenland 8 gulden per Jaar. Advertenüe-prijs 20 cent per regel.Reclames 40 cent Hoofdredacteur TH. DE WAAL, MIDDELHAROTS C 122. Het is zoo langzamerhand een phrase 'ge- wcff.den en niettemin een groote waarheid gebleven, dat het tijdsgewricht, dat wij thans doormaken, geweldig en verschrikke lijk is van schokkende gebeurtenissen. Hoe deze oorlog ook moge afloopen, dit is ze ker, dat er op alle gebied enorme veran deringen zullsn ontstaan, die niets meer of minder dan een revolutie beteekenen. We leven in een ontzaglijke staatkundige, eco nomische, sociale, finanoiëele, mdreele en geestelijke crisis, waaruit een nieuwe tijd geboren staat te worden. In deze crisis periode en in de tijd, ,die erop volgen zal, heeft ook het Christendom» zijn stem te doen hoopsn en hebben de Christenen hun roeping te vervullen. De noodzakelijkheid daarvan zal wellicht meer klemmen dan ooit te vo(ren, omdat er een volslagen anar chie en chaos heerscht en steeds meer heer. schen zal op geestelijk terrein. Het Woord van God, de leer van Chris tus staan boven de eeuwen. Welke evolu ties en revoluties de wereld in de loop der historie, ook aanschouwde, de eisohen Gods, maar ook Zijn EvangeUe, blevian gelijk! Daarom heeft de stem van Chirlstus door de mond Zijner dienstknechten de eeuwen door nimmer gezwegen. Het Christendom heeft een woord voor alle tijden, niet het minst voor tijden van benauwdheid. En zij, die zich met de naam van Christus noe men, dienen in een tijd, als wij beleven, toonbeelósn te zijn van standvastigheid, be ginselvastheid, vertrouwen én geloof, op dat de wereld zal zien, dat het Christen dom geen theorie, maar levende realiteit Is in de harten der kinderen Gods. Wij moeten echter erkennen en belijden, dat tegenover deze vechbsnde, hatende, ver- bitteirde, verwarde wereld de Christelijke Kerk als geheel een droevig aspect biedt. De zondemacht werkt ook in haar zóó, dat zij wel zeer verre afblijft van het ideaal, dat de Schrift ons van den waren Christen en van de ware Kerk teekent. En dit valt ons op in allerlei openbaringen van het le ven der Kerk: haar ingezonken geestelijk leven, haar geringe reformatorische kracht, haar onmacht om een bloedbad als thans op de Wereld wordt gezien, te verhinderen en niet het minst ook haar ontzaglijke ver deeldheid en versplintering met daarmee gepaard gaande strijd van Christenen on derling. Over dit laatste punt wilden we het eens meer in het bijzonder hebben. En dan niet over de Christelijke Kerken in het alge meen, want dan aouden we de ontwikke lingsgang moeten volgen vanaf de Aposto lische Kerk over de Roomsch-Katholieke naar de Kerken deir Reformatie. Dan zou den we over Lutherschen en Calvinisten, Anglicanen en Doopsgezinden moeten han delen en alle problemen, de eenheid van deze stroomingen betreffende, moeten be spreken. We bepalen ons tot de Gerefor meerden in ons eigen land en hebben dan nog stof te over om hierover één en ander te zeggen. Wanneer w^e spreken van de eenheid al ler Gereformeerden, dan bedoelen we daar mee de eenheid van al die Kerkgroepen, groote en kleine, die uit hoofde van hun belijdenis zich aansluitsn bij de reformato rische Schriftopvattingen van Calvrjn. Deze eenheid is er geweest. In de tijd der Calvi nistische Reformatie omstreeks 1560 werd hier de Hervormde of Gereformeerde Kerk geplant, die lin de tijd der Dordtsche Sy node op het toppunt van haar geestelijke bloei .stond. Daarin was al wat Gerefor meerd voelde en dacht, vereenigd. De verdeeldheid is begonnen na de in voering van de Synodale Organisatie. Het is een historisch ifeit, dat de stichting van nieuwe Gereformeerde Kerkformaties pas na 1816 valt. Hieruit is te concludeeren, dat die Syn. Organisatie, toen zij ging func- tlonneeren, aanleiding werd tot conflicten, die de menschisn van dezelfde blijdenis uit een deed gaan. Zij is voor een giroot deel de schuld van de verbrokkeling onder de Gereformeerden. Zij verhinderde de leer- tucht, zij liet allerleii onschriftuurlijke lee ringen toe, zij verkrachtte de ambten, zij regeerde als een tyran over de kerk aan de hand der reglementen en zij doet dit alles nog. Dit in de grond der zaak liberale be stuur, door dwang opgelegd en met dwang gehandhaaifd, stelde aich vooral in de eer ste tijd, zeer vijandig tegenover de Gerefor meerde belijders, ©p aanstoken der Synode werdan de afgescheidenen wreed vervolgd en omdat al" wat in kerkelijke hoogheid gezeten was, godsdienstig tamelijk onver- sahillig of lauw was, werden degenen, die voor de ^ivere Reformatorische leer op kwamen, als onruststokers beschouwd. .Toch gaat het niet aan, de Hervormde Kerk als genootschap voor deze versplin tering ten volle aansprakelijk te stellen. Het is een feit, dat voornamelijk door het optreden der Syn. Organisatie de Gerefor meerden in Nederland thans in 4 groepen uiteenliggen en dat er nu Gereformeerden zijn in de Hervormde Kerk, in de Geref.' Kajrken, in de Chr. Geref. Kerk en in de Geref. Gemeenten. Maar men moet niet vergeten, dat de toestanden jn de oude Her vormde Kerk reeds 150 jaar voor 1816 verre van zuiver waren. Toen reeds welrd de Kerk verbasterd en al heette zij ook in de 18e eeuw nog Gereformeerd, het echte leven naar d«n Woorde Gods werd nog slechts spaarzamelijk gevonden. MJsn leen de meer het oor aan Fransohe ongeloofs theorieën dan aan de Schrift en daaruit is het te verklaren, dat omstreeks 1800 de Kerk In haar godsdienstig leven schier ge heel was versteend. Zoo viel het Koning Willem I zeer gemakkelijk, haalr een on- schriftuurlijke, met haar wezen gansch in strijd zijnde orgsmisatie op te leggsn. Dat daartegen geen noemenswaard protest werd gehoord, is de groote schuld der Kerk geweest. Het is onze gemeenschappelijke kerkelijke erfschuld, dat ons aller vadenen hebben geduld, dat de kerk in een dwang buis werd gestoken, dat haar goddelijke rechten werden vertrapt en dat haar een organisatie gegeven werd, die haar voor taan verhinderen zou, zich naar de volle eisch des Woords als Kerk te openbaren. Verder moet worden geconstateerd, dat behalve door de Syn. Organisatie de Gere formeerde vdrsplintering mede in de hand is gewerkt door de hervormin,gsmeth6d3ri, die men heeft toegepast. Deze zijn immer achteraf gebleken niet in staat te zijn ge weest, het probleem van de eenheid aller Gereformeerden op te lossen. Integendeel, zij hebben het moeilijker ginaakt dan het was. De historie heeft overtuigend bewe zen, dat, al is het soms onvermijdelijk, de weg der conflicten niet nader tot, maar verder van het'doel afvoert, om de eenvou dige reden, dat er nimmer een communis opinio in dezen zal gevonden worden. De geschiedenis van de kerkelijke con flicten der 19e eeuw heeft dit klaar aange toond. Bij de Afscheiding van 1834 was het optreden van de Vadeirs der Separatie per soonlijk, bij de Doleantie van 1886 meer massaal. Bij de eersten was het meer de daad van het individueele geloofsleven, ter- wdjl de Doleantie een geoi^ganiseerde her- vormöigspoging was van Dr. Kuyper. De Aifscheiding hebben we te zien als de cons- ciëntie-kreet van het'ontwakend Gerefor meerde leven, in de Doleantie echteir esn strategisch kunstig in elkaar gezette aan val op de Synodale machtspositie. Vanuit het gezichtspunt van de eenheid der Ge reformeerden .moeten echter beide als mis lukt worden beschouwd. Eenèrzijds bleef de Synodale macht onverzwakt bestaan, an derzijds werd de eenheid der belijdeirs meer en meer verbroken, daar een deel der Gere formeerden men denke aan Green van Prinsterer in de Hervormde Kerk ach terbleef, geen vrijmoedigheid hebbende haar te verlaten. Daarbij valt dan nog te constateeren, dat ook onder degenen, die los van de Her vormde Kerk kwamen te staan, geen over eenstemming was te bereiken. Dit bleek wel in 1892, toen een deel de'j^ Chr. Afge scheidenen weigerde te fusioneeren met de kerken der Doleantie en een aparte kerk- formatie bleeif vormen onder de haam Chr. Geref. Kerk. Dit bleek ook uit het afzon derlijk optreden der Ledeboeriaansche ge meenten, ,die in 1907 de Geref. Gemeenten vormden en die niet wilden weten van een kerkelijk samenleven met andere Gerefor meerde groepen. Zoo kwam èn door de des tructieve werking der Syn. Organisatie èn door de meenlngsverschillen tusschen de Gereformeerden ondetling de Gerefomaeer- de Gezindheid als een. gebroken vaas dn stukken te liggen. (Slot volgt.) 20 COMMUNISTEN DOODGESCHOTEN. BednriUvers van terroristische daden in Noord,-Frainkrijk. Het D.N.B. meldt uit Brussel: De militaire bevelhebber In België en Noord-Frankrijk maakt bekend, dat in den nacht van 22 op 23 September communis ten in Noord-Frankrijk ontplofbare stoffsn uit een opsla.gplaats ontvreemd hebben. In den nacht van 24 op 25 en in den loop van 25 September werden daarop in de buurt van de plek waar de diefstal was' uitge voerd, aanslagen gepleegd op Fransche treinen en op transporttreinen van de weer macht. Dientengevolge zijn twintig bekende communisten doodgeschoten. Haar houding tegenover d© N.S.B. Het hoofdkwartier van de N.S.N.A.P. te Utrecht maakt het volgende bekend: Naar aanleiding van publicaties van den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, in ,de pers, in hoofdzaak inhoudende: dat de N.S.N.A.P.'de N.S.B, zou onder- mijneiJl;, dat daardoor de venvijdering grootér zou worden tusschen het Rijksduitsche volk en het Nationaal-socialisme etónerzijds en het Nederlandsche volk anderzijds; bepaal Ik (alle kringleiders en ander hooger kader van de N.S.N.A.P. gehoord enmet volle instemmin,g van deze kame raden)'; 1. De N.S.N.A.P. wü het volstrekte te gendeel der boven omschreven beweringen bewijzen, doofr de N.S.B, de volle kans te geven ongehinderd de toenadering en ver zoening tot stand te brengen tusschen het Rijksduitsche an het Nederlandsche volk; 2. De N.S.N.A.P. legt daarom haar werk totaal neer tot nader order; 3. allen kaders en allen leden wordt be volen deze besluiten volledig uit te voeren en zich van iedere actie te onthoudep, die daarmede in strijd is. Gedaan te Utrecht, 27 Sept. 1941. Dr. P. H. van Rappard. ATJTOBUS GEKANTELD.^ Een zvmar en ia«ht licht gewonden. Zaterda,g is een autobus van ,di3n Mar- nedienst, bestuurd dooi'''Éten chauffeur P. T. uit Onderdendam, welke met veertig ar beiders op weg was naar de slikken in Groningen even bulten Groningen bij Noorderhoogebrug van den weg afgekan- teld. Bij den oprit naar de brug over het kanaal bemerkte de chauffeur plotseling een links van den weg rijdenden wielrijder die zonder licht fietste. Hij'wilde den man, die tot nu toe onbekend is gebleven, ont- vrijken, doch geraakte, bij deze manoeuvre te^ veel opzij, waardoor de bus van den otnhoogloopenden weg kantelde en in een droge sloot terecht kwam. Van de inzittende arbeiders moest de 29- jarige gehuwde E. M. wonende te Gronin- gsn, per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. De man had vele snijwonden en een rugkneuzing: bekomen. Twee andere arbeiders werden per auto naar hun woning vervoerd, terwijl nog zes andere lichtgewonden na verbon den te zijn, op eigen gelegenheid konden terugkeeren. De overige inzittsnden bleven ongedeerd. De zware gehavende bus is in den loop van den morgen weggesleept. VOOR 5000 GULDEN AAN SIERADEN GESTOLEN. Tijdens een kortstondige afwezigheid van de bewoners, de familie D., hebben inbre- ke(rs zich door verbreking van 'n ruit toe gang verschaff t tot 'n villa, gelegen aan den Amersfoortschen straatweg te Soesterberg De onverlaten hebben het geheele huis doorzocht en alle kasten opengebroken, waarbij zij f 225 aan contanten, een hoe veelheid sieraden ter waarde van f 5000, benevens alle distributiebescheiden buit maakten. Daarenboven werd een aantal kleedingstukken meegenomen. Merkwaar dig is, dat een in het huis aanwezige hond ©3n bouvier, blijkbaar geen alarm g-emaakt heeft. De politie heeft een uitgebreid on derzoek Ingesteld. LUCIFERS TE DUUR VERKOCHT. De winkelier C. v. A. te Sommelsdijk ver kocht Molen Lucifers voor 14 cent per pakje, terwijl hij hiervoor op 9 Mei 1940 slechts 9 osnt placht te rekenen. Een speciale ontheffing machtigde hem om 11 cent in rekening te brengen, doch .daar,hij nog 3 cent hierboven uitging, kwam hij in conflict met de prijsvoorschtrif- ten en veroordeelde de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage hem tot een boete van 15 gulden. RIJKS LANDBOUWWINTERSCHOOL TE DORDRECHT.- Op grond van het op 24 September ge houden examen zijn tot de eerste klasse toegelaten: A. A. M. Fluit, Oude Ton,ge; J. A. Mijs, Den Bommel; J. H. van Strien, Nieuwe Tonge. EEN HEL VAN VUUR EN STaAl. Bij Petersburg, bij Moskou, tusschian Dnjepper en Don, bij Odessa, daar bulde ren de kanonnen daar ratelen de machine geweren, ,daar denderen de gevechtswagens den vijand tegemoet, daar is de hel los gebroken, een hel van vuur en staal. Sinds 22 Juni van dit jaar, dus ruim 3 maand)3n reeds volgen de geyechtshande-, llngen elkaar in een razend tempo op. Ves ting na vesting is het doel van harden strijd, bunkerstelling na bunkerstelling wordt doorbroken, steden en dorpen wor- ,den bezet. Steeds verder gaat de opmarsch. En eerst als het doel is bereikt, zullen de kanonnen en machinegewensn zwijgen. Eerst dan zullen de tanks ophouden met langs de wegen en door de velden te den deren. Eerst dan .zlal er weer rust heerschen waar nu de grond dreunt van het geweld der wapenen. Maar zoolang het doel niet is bereikt, zoo lang zal de strijd voortduren, hard en on- verbiddellijk. Zoolang zal de dood rondwa ren, zoolang zal een hel van vuur en staal duizenden vernietigen en vreeselijke won den slaan. De oorlog is wreed. Wij weten het uit de berichten in de bladen, de verslagendoor de radio, de fotopagina's en de film. Maar hoe wreed de oorlog In werkelijkheid is, hoe ontzettend de feiten zijn, dat beseiffen duizenden van ons zelfs niet bij benadering. Wat de oorzaken zijn, .die dit alles ten gevolge hebben^ men kan hierover van mee ning verschibsn, maar dit neemt niet weg dat de feiten er zijn en dat het onzen ,duren plicht is, hiermede rekening te houden en alles in het werk te stellen om te helpen waar dit mogelijk is. Ja, er moet geholpen worden, zoowel vriend als vijand, zoowel soldaat als bur ger. Daarom trokken de ambulances naar het front, daarom wapperen op alle fron ten de witte vlaggen met het bekende roo- de kruis. Knappe chirurgen, bijgestaan door uiterst deskundig personeel, werken dag en nacht Leed wordt verzacht, geslagen wonden ge heeld, levens worden gered. Het Is een werk dat waard is dat er- veel voor wordt ge offerd, niet eenmaal, maar doorloopend, want dit werk vershndt geld en het moet voortgang vinden. Alle beschaafde volken spannen zich in om te bereiken, dat de hulp die daar aan het Oostifront geboden wordt, de beste is die maar denkbaar kan zijn. Alle beschaafde volken, dus ook het Ne derlandsche volk. Dit heeft bovendien nog een traditie op te houdsn^ want van ons wordt verwacht, dat wij alles wat wij op dit gebied reeds presteerden, zullen slaan. Daarom wordt er hard gewerkt aan de Ne derlandsche ambulance voor het Oostfront. Daarom leest U telkens weer de oproepen om op de girorekening van deze ambulance iets meer te storten dan V eigenlijk missen kunt. Daarom herhalen wij ook nu we^ het verzoek: gedenkt girorekening 87600 t.n. van de Nederlandsche Ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Daar in het Oosten gaan mlUioianen men. schen .door een hel van vuur en staal. Daar in het Oosten zal ook de Nederlandsche Am bulance werken en wat zij daar prestee- ren zal, dat zal afhangen van de offervaar digheid van de Nederlanders, dus ook van U. Daarom Nederlanders doet Uw plicht! Velenonderschatten de voedingswaarde van taptemelk. Het is echter nog een waar devol voedingsmiddel, hetgeen door een vergelijking met de samenstelling van vol le melk aangetoond kan wordisn. De volle melk, een van de volledigste voedingsmiddelen, die wü bezitten, bevat bijna alle voedingsstoffen, .die het lichaam noodig heeft, n.l. eiwitten, vet, koolhydra ten, vitaminen en zouten.- Wanneer de volle melk ontroomd wordt, d.w'.z. wanneer men er het vet asui ont trekt, dan krijgt men een product, dat tap temelk heet. De taptemelk bevat dus geen vet en de daarin oplosbare vitaminen A en D meer, doch de overgebleven voedings stoffen, vooral de eiwitten en de zouten, zijn van groote waarde. Een halve liter taptemelk bevat even veel eiwit als 100 gr. vleesch en is veel goedkooper. Vooral nu er'weinig vleesch is kan taptemelk gebruikt worden voor het volledig maken van den maaltijd. Voor de instandhouding van het lichaam zijn kalk en fosforzouten noodig. In het da gelijks gebruikte voedsel komen deze zou ten gewoonlijk niet overvloedig voor. Nu bevatten melk en taptemelk juist kalk en ifosforzoutsn, zoodat voor een voldoende toe. voer hiervan, taptemelk bijna onmisbaar is. Toch mpet men er bij het samenstellen van de maaltijden aan dentosn, dat ,de stof fen, welke meg door het gebruik van volle melk kreeg, nu op de een of andere wijze aangevuld d,ienen te worden. Vet Is in zekeren zin door koolhydraten, b.v. aardappelen, rijst, suiker, jana en stroop te vervangen, maar men moet ook zorgen voor voldoende vitamine A en D. Voor jonge kinderen is dit zeer goed mogelijk, wanneer men maar gebruik maakt van de gelegenheid hun levertraan te geven. Ook vette visch (b.v. paling) is van groote waarde. Uit groene groenten, wortelen, tomaten, zoete pepers en peterselie kan het lichaam zelf vitamine A vomasn. Uit het bovenstaande blijkt wel duidelijk, dat het verkeerd Is de melk, die op melk- kaarten voor kleine kinderen ter beschik king wordt gesteld, in de pap, soep of pud ding te verwerken. Het geheele gezin pro fiteert er dan wel van, maar de kinderen wordt een ,deel van de voedlagsstofifen, die zij juist In de groeijaren noodig hebben onthouden. Geef de kinderen zelf deze melk te drinken of maak er hun pap mee klaar. HET KOKEN VAN TAPTEMELK. Door de noodzakelijke bewerking, die de melk moet ondergaan om taptemelk te krijgen, duurt het tegenwoordig eenigen tijd voordat zij bij den verbruiker is, zoo dat de kans bestaat, dat de melk sneller zuur wordt. Om ,dit te voorkomen moet de melk zoo vlug mogelijk na ontviaingst gekookt, afge koeld en op een koude plaats bewaard worden. Het koken van de taptemelk is niet een voudig. Doordat zij 'geen vet bezit, blijven de eiwit. en. melksuikerdeeltjes aan den bo dem van den pan vastkleven, zoodat de melk gemakkelijker aan kan branden. Een eerste ve'relschte is, dat een schoone en gave pan met een diklfcen bodem ge bruikt wordt. Dan zijn er nog eenige hulp middelen. Men kan b.v. den panbodem in vetten of esnige glazen knikkers (stuiters) meekoken om het kleven van de melkdeel- tjes te voorkomen. Sommige huisvrouwen brengen eerst een bodempje water oif suikerwater aan de kook en voegen dan de melk toe. Al zijn deze middelen niet geheel afdoend, toch is het aan te raden er eens eenige te probee- ren. In Ieder geval is voortdumend roeren tijdens het aan de kook brengen van melk nood^aikèlijk, vooral als het niet de enkele melk betreft, maar dè daarvan gekookte pap van gort, rijst, e.d. Taptemelk kan getrokken met een ci troenschilletje een smakelijken warm.an drank opleveren bij den broodmaaltijd. Ter vervanging van een normale portie vleesch heeft men te rekenen met een halve liter taptemelk per persoon per dag. Deze kan op het, laatst worden toegevoegd aan een dikke soep of gedeeltelijk in een stamppot of aardappelpuree worden verwerkt. Ter- wijl de rest gebruikt kan wordsn voor een nagerecht (rijst-, gort-, of havermoutpap.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1