CHDWEEKBIADÖpGED.OD0nD51AG vöÖRMZUID-HOUIriZEClJW^^ EHAnOEII N.¥. DitgeTsrsmaatschappii „EILANDEN-NIEDWS" De vijf oorlogsleiders. OÜIISCBLAND STRIJDT 14e Jaargang WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1941 No. 1279 WAARIN SEDERT 1 NOV EMBER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD .ONZEEILANDEN" - 18E JAARGANG UHGAVE VAN Gevestigd te MiddeUuxnis i Ptbu Hendiilatr. 122 C R Giro 167930 i Fositbox 8 Td. 17. WÊmmmmmÊÊmÊÊaÊammmmÊmmim BOTER- EN VETBONNEN 19 DAGEN GELDIG. K1783 Abonnementsprijs 93 cent per 3 maanden bg vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week, Alzonderlölce nummers 5 centBuitenland 8 gulden per Jaar, E^bamtoor voor Zeeland: St. HaxurtensdOk Slarirt, Telef. 69. Advertentle-prijs 20 cent per regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur: TH. DE WAAL MIDDELJIAKNIS C 122. ■w;ij geloovisn en belijden, dat het God is, cUe door Zijn Voorzienigheid het gansche wereldgebeuren bestuurt en de historie als met Zijn eigen vinger schrijft. De wereld geschiedenis is daarom de uitvoering van Gods raadsplan met de menschheid, die door allerlei kleine en groote gebeurtenis sen, door kalme evolutie en bloedige revo luties heen geleid wordt naar het einde. Zoo is God ze'if de groote Wereld'eider, wiens regeering we niet doorgronden en wiens plan we niet doorzien, maar nochtans weten we, dat al wat Hij dqet^ wijs is en goed. De Heere voert echter zijn regiment uit door middel van menschen, die Hij gebruikt als instrumenten om Zijn godsplan te vol voeren. Middelijkerwijze zijn het dus de machtige leiders van de volken dezer aarde, die de geschiedenis maken. In de huidige worsteling der volkeren, waarin straks de gansche wereld betrokk2n schijnt te zullen worden, zijn het vijf mannen, die als de lei ders optreden, niet alleen als vertegenwoor digers van hun volk, maar ook als de re presentanten van scherp tegenover elkan der staande wereldbeschouwingen. Het zijn Hitler, Mussolini, Churchill, Roosevelt en Stalin. Het is niet onze bedoeling, deze machti gen der aarde in hun ideologische verschillen en strevingen tegenover elkaar te ste'len. We willen in dit artikel ten gerieve onzer lezers van elk hunner een zeer korte le vensschets geven om een indruk te krijgen van hun persoon en werk. AdoU Hitler, ide Führer van het Groot- Duitsohe Rijk, is geboren in 1889 te Brau- nau in Oostenrijk en is dus thans 52 jaar. Zijn vader was douanebeambte. Op 19-ja- rige leeftijd gaat hij naar Weencn om bouw. kundige te worden doch wordt tenslotte kunstschilder en aquarellist. In Weenen komt hij in aanraking met het Marxisme, het Jodendom en het parlementarisme en daar werden toen reeds de kiemen gelegd voor .zijn latere staatsbeschouwing. Als in Augustus 1914 ide wereldoorlog uitbreekt, woont hij al 2 jaar in München en biedt zich ,dan bij den Koning van Beieren aan als vrijwilliger. Hij wordt in een infanterie- regiment opgenomen en'^maakt de geheele oorlog aan het Westelijk front mee. Aan 48 veldslagen nam hij deel. Wegens 'zijn da,P'. perheid werd hij meerma'.en onderscheiden. In. October 1916 werd hij door een granaat splinter gewond en was een half jaar bui ten dienst. Juist in de laatste oorlogsmaand (Oct. 1918) kreeg hij een zware gasvergif tiging. Gedurende ,de revolutie lag hij in het hospitaal en besloot na zijn genezing in de politiek te gaan, teneinde vooral het soci alisme en communisme te bestrijden. In 1921 sloot hij zich aan bij de Nat. Soc. Duitsche Arbeiders Partij en werd spoe dig de leider ervan. Twee jaar later on dernam hij met Ludendorflf een poging tot machtsovername te München, hetgeen ech ter mislukte. Hij wer.d gearresteerd en tot 5 jaar vestingstraf veroordeeld, waarvan hij echter slechts één jaai' gezeten heeft. On geveer in die tijd schreef hij zijn beroemde Werk „Mein Kanipf", waarin de grondbe ginselen der nat.-socialistische binnen- en buitenlandsche politiek zijn uiteengezet. Met geweldige energie, groot organisato. risch talent, bijzondere redenaarsgaven en fijne' psychologische Intuïtie begaafd, bracht hij de N.S.D.A.P. tot groote machtsont- plooiïng'; de druk van Versailles, het com^ munistisch gevaar, de werkloosheid .en rneer andere factoren werkten mee tot de opgang zijner partij. Op 30 Januari 1933 droeg de Rijkspresident Hindenburg hem de waardigheid van Rijkskanselier op, waarna nieuwe verkiezingen hem een overweldigen, de meerderheid gaven. In 1934 kreeg hij na de dood van Hindenburg de volledige staats leiding in handen met de titel van Führer leider.) Het communisme werd verplet terd, het marxisme onschadelijk gemaakt^ de Joden uit het publieke leven verdreven, de werkloosheid opgehesen, ,de rtjkseenheid tot stand gebracht, de weermacht georga niseerd. Industrie en landbouw geïntensi veerd en een buitenlandsche politiek ge voerd, die gericht was op de bevrijding uit de slavernij van Versailles. Zoo is Hitler de stichter geworden van het Groot-Duitsche Rtjk, dat thans vecht voor de verwzenlij- king zijner doelstellingen. Beiüto Mussolini, de leider der Italiaan- sche regeering, werd in 1883 te Predappio geboren en is dus nu 58 jaar oud. Hij was Van eenvoudige afkomst. Zijn vader was socialist, zijn moeder streng Katholiek. En kele maanden is hij onderwijzer geweest, doch dit beviel hem niet en hij vertrok naar Zwitserland, waar hij in groote armoede leefde, als metselaar de kost verdiende, .doch tevens studeerde aan 'de universiteit te Lausanne. Daar hij vurig socialist was, werd hij wegens zijn pro,paganda uitge wezen. Hij ging weer naar Italië en werd daar redacteur van enkele bladen. Toen hij in 1911 ageerde tegen de oorlog met Tur kije in Tripolis kwam hij eenige maanden in de gevangenis. Onder invloed van .de ge schriften van Nietsche en Sorel wendde hij zich van het marxisme af. Gedurende de Wereldoorlog brak hij daar voorgoed mee, werd soldaat, doch door ernstige verwon dingen moest hij ontslag nemen uit de dienst. Na de oorlog stak in Italië het com munisme de kop op, vooral in Milaan en an. dere steden. Mussolini richtte toen zijn strijdkorpsen op, de fascio di combat- timento. Ondanks felle bestrijding, ook van de regeering, wist hij zijn aanhang uit te breiden. Op 30 October 1922 vond zijn op- marsch naar Rome plaats, waarop Koning Victor Emmanuel hem het minister-presi dentschap aanbood. Mussolini werd nu de Duce (leider) der regeering. Zijn binnen- landsohe politiek was gericht op een sterk centraal gezag, vernietiging ,der marxisti sche invloeden en verhooging der welvaart. Wjat zijn buitenlandsche politiek betreft, wilde hij aanvankelijk Oostenrijk behouden als bufferstaat tegenover Duitschland en streefde hij naar de hegemonie van Italië over de Middellandsche Zee. Ten einde van Italië een groot imperium te maken, begon hij de veroverlriif van Abessynië. Ondanks de sancties van de Volkenbond geschiedde dit in een half jaar (1936.) Door deze ge beurtenis geraakten Italië en Duitschland op goeden voet en werden langzamerhand bondgenooten, die zich samen noemden de spil. Zoo heeft Mussolini het lot van zijn land aan dat van Duitschland verbonden en strijden beide volken in wapenbroederscha,p tegen de gemeenschappelijke vijanden. Mus. solini is alzoo de scheppeir van het fascisme en van het Italiaansche imperium. Winston ChurcliUI^ de Bngelsche minis ter president en practisch de leider van het groote Britsche wereldrijk, is geboren in 1874 en derhalve 67 jaar oud. Als Jongeman nam hij dienst in het Bngelsche leger, vocht in Indië en Egypte en kwam bij het uitbre ken van de Boerenoorlog als vrijwilliger bij de cavalerie. Door de Boeren werd hij ge vangen genomen, doch hij wist uit Pretoria te ontvluchten en ging weer naar Engeland. Reeds op 26-jarige leeftijd werd hij lid van het Parlement. Van huis uit conservatief, ging hij echter in 1904 over naar de libe ralen en bekleedde daarna hooge posten aan de ministeries van koloniën en handel. In 1911 werd hij eerste Lord .der admirali teit en derhalve leider der mairine. Hij ont wierp toen een nieuw vlootprogramma. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak, was hij vóór oorlog tegen Duitschland. Daar de zeestrijd niet naar wensch verliep, moest hij het volgend jaar aftreden. Gedurende ei3n jaar vocht hij mee in Frankrijk, maar in 1917 werd hij minister voor de munitie- zaken. In ,die functie heeft hij hard gewerkt om de troepen aan het Westelijk front van het noodige te voorzien. Na de vrede van Versailles was. Churchill hevig anti-bolsje wistisch en verschillende pogingen van le gers, die in Rusland toen nog tegen het bewind van Lenin optraden, werden op zijn aandringen door Engeland gesteund. Intus- schen was hij nog minister van Koloniën geweest, doch in 1922 trad hij tezamen met Lloyd George af. Langzamerhand was Chur chili van liberaal conservatief gewor.dsn, of. schoon hij steeds een onafhankelijke hou ding aannam. Tegenover de verzoenende en toegeeflijke politiek van Chamberlain was hij steeds in de oppositie en hij was dus de aangewezen man voor de Engelschen om na het aftreden van Chamberlain de lei ding te nemen van de oorlog tegen Duitsch land. :F1-ainldin Deteio Roosevftlt is de 31ste president der Veroenigde Staten van Noord Amerika. Hij werd in 1882 geboren te Hyde Park en is dus 59 jaar. Aanvankelijk was hij advocaat, doch ging al spoedig in de politiek en werd in 1910 gekozen tot lid van de Senaat van de Staat New-York. Daar hij behoorde tot de democratische par tij werd hij in 1913 ,door den eveneens de- mocratischen president Wilson (bekend uit de Wereldoorlog) benoemd tot onderstaats secretaris van Marine, in welke functie hij gelegenheid had, de vlootproblemen van nabij te leeren kennen. In. 1920 was hij caji- didaat voor het vice-presidentschap, doch de democraten leden toen een verpletteren de nederlaag. Het volgend jaar kreeg hij een verlamming, vooral in de beernen en moest hij zich eenige tijd uit het openbare leven terugtrekken. Hoewel de verlamming lajigzamerhand bijkwam, kan Roosevelt toch niet zonder steun loopen. Het verhin derde niet, dat hij in 1928 benoemd werd tot gouverneur van de Staat New-York en dat hij in 1932 gekozen werd tot het hoogste staatsambt, dat van President. Nadat zijn ambtsiperiode was afgelobpen (,deze duurt 4 jaar in de V.S.). werd hij in 1936 herko- asn en zooals men weet in 1940 wederom, zoodat hij de eerste Amerikaansche presi dent is, die 3 ambtsperioden maakt. Ge makkelijk is zijn regeering niet geweest. De economische crisis, In 1029 uitgebroken, woedde ifel, de werkloosheid steeg tot on gekende hoogte en de financiën geraakten in de war. In 1933 werd de gouden stan daard opgeheven en een samenstel van eco nomische, finantieele en sociale maatrege len kwam tot stan.d, tezamen genoemd de New Deal. Over het resultaat daarvan loo pen de meeningen zeer uiteen. Wat de bui tenlandsche politiek aangaat, men weet, dat Roosevelt zeer anti^-Duitsch en fel anti- nat.-socialistisch is, hetgeen zijn houding verklaart in deze oorloof, waarin hij Enge land uit alle macht steunt en straks wel licht ook daadwerkelijk eraan zal .deelne men. Tegenover Hitler en Mussolini ver tegenwoordigen Roosevelt en Churchill het democratisch element. Stalin, de Sovjet-dictator heet eigenlijk Jozef Visarionowitsch. De naam Stalin, die staal beteekent, heeft bij, naar men zegt, van Lenin gekregen. Vanwege zijn hard heid van karakter en zijn stalen zenuwen. Hij werd in 1879 in een dorpje bij Tiflis in Zuid-Oost-Rusland, geboren en is dus 62 jaar. De opgaven omtrent het vak van zijn vader kloppen niet. Volgens de één was de. .ze boer, volgens een ander schoenlapper. Op elfjarige leeftij.d ging Jozef naar een seminarium, waar hij van priesters onder wijs ontving. Als proletariërskind werd hij daat achtergesteld bij de andere leerlingen, die meest van adel waren en dit schijnt bij hem reeds vroeg 'socialistische ideeën gekweekt te hebben. Na het verlaten der school kreeg hij marxistische vrienden en begon zijn revolutionnaire loopbaan. Als gevolg daarvan maakte iltj ruimschoots ken nis met gevangenissen en verbanningsoor den. Voor de eerste maal werd hij in 1902 gearresteerd en naar Siberië gestuurd. Dit geschiedde later nog 4 keer, doch steeds wist hij te ontsnappen. Toch bracht hij de tijd van 1913 tot 1917 in Siberië door en pas bij de revolutie van dat jaar herkreeg hij zijn vrijheid. Om,aan geld te komen voor zijn revolutionaire plannen, deed hy meer malen' aanslagen op banken en openbare kassen. Bij .de vestiging va:h het bolsjewis tisch bewind werd hij onder Lenin één van de leiders en organiseerde hij het verzet tegen de legers van Deniken en Wrangel, die poogden het bolsjewisme te' verslaan, hetgeen mislukte. Toen in 1924 Lenin stierf, werd Stalin zijn opvolger. Hoewel hij eigen lijk slechts secretaris was der communisti sche pafTtij, was hij van toen af in werke lijkheid de dictator over de Uni,e der Soci alistische Sovjet-republieken. Trotzki met wien hij niet kon opschieten, werd wegge werkt en verder iedereen, die zijn politiek niet wilde. Zoo werd hij de onbeperkte heer. scher over volk en partij en hij is het, die de richtlijnen vaststelt voor de buiten landsche politiek, gelijk in 1939 bij het ver- dra,g met Duitschland en gelijk thans in de strijd tegen dat land. Dit is dan in het kort de biografie deir 5 mannen, die thans ,de leiding hebben in de volkerenworsteling. In ademlooze span ning ziet de wereld dit schouwspel aan, verlangend naar het oogenbUk, dat het ka non zal zwijgen en allen weer uitsluitend kunnen arbeiden aan werken des vredes. „BOEREN Ï5N BURGERS." De Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting „Goeree en Overflakkee" en de Vereeniging van oud-Leerlingen der L.L.S. hebben Woensdagmiddag in hotel Spee te S o m- m e 1 s d ij k een gecombineerde vergade ring gehouden. Aangezien de spreker voor dezen middag te elfder ure verhindet.d bleek te zijn, had het bestuur dr. S. S. Sme ding te Goedereede bereid gevonden een re. de te houden over: öe .onderlinge iveirhou- dinig ivam boeren en burgers in Nederland. Na een begri,psomschrijving van wat er, in algemeenen zin, onder ,,burger," in tegen stelling tot „boenen en buitenlui" verstaan moet worden, schetste spr. uitvoerig hoe de burger over den boer denkt, en, omgekeerd hoe de boer deels op den burger neerziet, anderdeels een heimelijke vereering voor .den stadsmeneer koestert. Het aantal scheldwoorden van den bur ger tegen den boer Is zeker tien maal groo. ter dan omgekeerd. Somwijlen waardeert de burger den boer vluchtig, als voedselproducent; een enkele maal ook ontvlamt de burger in sentimen- teele waardeering voor den „braven zwoe genden boer." Het een noch het ander is geschikt tot een betere verstandhouding te voeren. Dit kan, aldus spr. slechts door het wekken van het juiste begrip der taak, en, vooral, van de wezenlijke'cultureele waar de, van den boerenstand voor het Neder- landsche volk in zijn geheel. Daarbij moet de boer het in de aarde, de aard-gebonden- heid, zoeken, strevende naar innerlijke zelf. ontplooiing, niet naar 't na-apen van den stadsmeneer. Wel mag de boer echter wat meer waar- ,de gaan hechten aan zijn cultureele ontwik, keling, niet, in dien zin, dat hij de stedelijke hoogspanningsleuterpraat over cultuur en wat dies meeu zij, zou moeten na volgen, maar wel zoo, dat hij zich dient te bezin nen op de wezenlijke cultuurwaarden van zijn eigen stand. Met name op bouwkundig gebied valt hier nog wel een en ander te verbeteren. Ook de schoonheid der dingen is deel dör schepping, deel der volledigheid van den mensch. Na bespreking van het merkwaardige boeren-minderwaardigheidscomplex, het. welk o.a. leidde tot het gebruik van het latijnsche woord „agrariër" i.p.v. het goe.d- Hollandsche „boer besloot spr. met te zeg gen, dat slechts de ontplooiing der wezen lijke eigen-waarde van den boer, en de hier uit ontstaande herboren boeren-cultuur, ge richt op het innerlijke, het oer-eigene van ,den boei-enstand zelf, in staat zal zijn den boer het volkomen gevoel van wezenlijke vrijheid te hergeven, hetwelk hem tegen over dien stedelijken burger onaantastbaar an zijn rustige gevoel van herwonnen eigen waarde zal doen zijn. Is het eenmaal zoo ver, aldus spr., ',dan zal de tegenstelling tusschen boer en burger vanzelf uit den Weg geruimd blijken te zijn. Aan de hieropvolgende bespreking na men, behalve den voorzitter, deel ir. W. C. vam der Meer, en ir. C. W. C. vtan Beekom. Na afloop heeft de Voorzitter, de heer Joh. A. vam NieuwenliuSjzen van Oolt)gens- plaat, den spreker, uit vrtens rede bleek welk een warm hart hij den Nederland- schèn boerenstand toedroeg, den dank van bestuur en vergadering overgebracht. AFNAME AARDAPPELEN. Goeree^O verf lalk(k«e. Aan betrokkenen zij medegedeeld, dat door den Voedselcommissaris is voorge schreven, dat de telers niet meer door de kooplieden, maar door ons 'kajitoor voor le vering voor aardappelen zullen worden aan. gewezisn. Waar wij niet vanuit ons kantoor kun nen nagaan, wie gaarne spoedig voor le vering in aanmerking wenscht te komen, verzoeken wij den aardappeltelers daarvan opgave te doen aan ondergeteekende, on der vermelding van: a. Organisatienummer, Naam, Adres, Woonplaats. b. Hoeveelheid en soort. c. Plaats van verlading, wanneer een an dere wordt verlangd dan die van in-, woning. Indien mogelijk zullen wij gaarne met ieders verlangen rekening houden. De Plaatselijke Bureauhouer, H. VAN HEEST. MEER AARDAPPELEN, MINDER BROOD. De aangekondigde vermindering van het broodrantsoen gaat met deze periode In. Op de bonnen 364 brood zullen de gewone vier rantsoenen verkrijgbaar zijn, doch voor de overige bonnetjes 36 brood zal in plaats van één rantsoen deze week een half rantsoen worden verstrekt. Ten gevol,ge hiervan wordt de wekelijk- sche hoeveelheid brood: voor kinderen tot en met 3 jaar 900 gram, voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar 1800 giram, voor kinderen van 14 tot en met 20 jaar 2000 gram en voor volwassenen 1800 gram. Daartegenover staat een verhooging van het aardappelenrantsoen met kg. zoo dat op bon 37 reserve 3% kg. aardappelen gekocht zal kunnen worden. Extras-rantsoenen voor personen vaii 14 tjn. 20 jaar. 's-GRAVENHAGE, 19 Sept. De sec- iretaris-generaal van het departerhent van Landbouw en Visscherij maakt met be trekking tot de distilbutie van brood, aard appelen en boteir het volgende bekend. In de week van 21 tot en met 27 Sep tember a.s. geven ,de met „36-4 rantsoenen" gemerkte bonnen van de broodkaart elk recht op het koopan van 400 gram brood of vier rantsoenen gebak en de met „36 brood" gemerkte bonnen elk op hèt koo- pen van 50 gram brood of een half ransoen gebak. Bij de uitreiking van aardappelkaarten in de komende weken zullen aan personen van 14 tot en met 20 jaar bonnen, rechtgevende op 28 rantsoenen brood, worden verstrekt, welke hoeveelheid dient als extra-rantsoen voor het tijdvak van 21 September tot en met 27 December a.s. In de week van 21 tot en met 27 Sep tember a.s. geven de met „37 reserve" ge merkte bonnen van de bonkaart diversen recht op het koopen van 3% kilogram aard appelen. Na afloop van den geldigheidsduur van de thans geldige bonnen van de boter- en vetkaarten zullen twee bonnien van deze kaarten worden aangewezen, op elk waar van gedurende een tijdvak van 19 dagen 250 gram boter kan worden verkregen. Bovendien zal binnenkort een bon worden uitgereikt, waarop personen van 14 tot en met 20 jaar een half rantsoen boter of vet kunnen verkrijgen, welke hoeveelheid dient als extra-rantsoen voor het ,tij,dvak van 24 September tot en met 28 December a.s. Het liet zich al eenigen tijd aanzien, dat het broodrantsoen niet op dezelfde hoogte als tot nu toe kon worden gehandhaafd, daar de grondstoffen ervoor niet in vol doende mate aanwezig waren en goede ver vangingsmiddelen niet zijn gevonöen. Men heeft zich .dus gedwongen gezien, dit rant soen te verlagen en 'svel van 2000 gram per week per persoon op 1800 gram. Dit heeft men bereikt doar op de vier enkel voudige broodbonnen (die tot heden recht gaven op één rantsoen brood van honderd gram) slechts ©en half rantsoen te ver strekken. Men kan dus vier maal 400 gram en vier maal 50 gram per week verkrij gen, dat is in totaal 1800 gram. Daar tengevolge van ,deze halveering van de waarde van .de enkelvoudige bonnen de huidige E-kaarten voor personen van 14 tot en met 20 jaar slechts recht zullen ge- vien op 200 gram peï week ën hét in de be doeling ligt, den ouden toeslag van 400 gr. per week voor deze groep te handhaven, zullen per week twee rantsoenen extra wor den verstrekt. Gedurende veertien weken zijn dit 28 rantsoenen, waarvoor de bon nen, gelijk boven is medegedeeld bij de uit reiking der aar.dappalkaarten zullen wor den verstrekt. Tegenover de verlaging van het brood rantsoen staat een verhooging van het aa(rda,P'P«lrantsoen, en wel van 3 kilo gram tot 3% kilogram pèr week. De vooruitzlichten ten aanzien van de veevoederpositie maken een voorzichtige hanteering van de vettoewijzingen ge- wenscht. Mlen heeft zich daarom gedwon gen gezien, het vetrantsoen te verlagen en wel door de perioden, waarin de aangewe zen bonnen geldig zijn te verlengen. Wer den voorheen twee bonnen in 17 dagfen of 18 dagen aangewezen, de regeling is thans zoo, dat alle 19 dagen twee bonnen worden 'aangewezen, op elk waarvan men 250 gram boter kan verkrijgen.' Om echter de daling van de beschikba re hoeveelheid in het bij.'ïonder voor jeug dige personen zoo gering mogelijk te ma ken, heeft men besloten in de periode van 24 September tot en met 28 December a.s. een halif rantsoen vet extra toe te wijzen aan personen van 14 tot en met 20 jaar. BUITSCH WEERMAOHTBERICHT. DERTIEN KOOPVAARDIJSCHEPEN OP DEN ATL. OCEAAN TOT ZINKEN GEBRACHT. In de Zwarte zee: een, ikruiser, 2 tor- pedojageops en 10 anldere schepen. Verdiere vemietigfing van Sovjettroepen, ten O. van Kief. Uit het Hoofdkwartier van ,den Führer, 22 Sept. Het oppercommando der Weer- macht maakt bekgnd: In het gebied ten Oosbsn van Kiëf werd de vernietiging van de in verscheidene groe pen verslagen en op een zeer nauw tererin opeengehoopte vijandelijke strijdkrachten voortgezet. Het in het extra-bericht van gisteren bekendgemaakte aantal gevange nen en de oorlogsbuit zijn reeds heden weer aanzienlijk vergroot. Daanenboven werden den tegenstander bij het afslaan van' zijn wanhopige pogingen om door te breken, zware, bloedige verliezen toegebracht. Zooals eveneens in een extra-bericht be kendgemaakt, werd gisteren Arensburg, de hoofdstad van Osel na een vastbexadien ac tie genomen. De zuivering van het eiland

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1