CriDWEEKBlADÖpGED.GROni]&IAGvöÖRDlZUID-HOIliriZCEUW^ N.T. Ditgeversmaatscliappij JILANDEN-NIËUWS" Verschillende Iberichten 14e Jaargang WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1941 No. 1275 Eén en ander uit de Japansche geschiedenis. Duitschland strijdt voor Europa K1783 WAARIN SEDERT 1 NOV EMBER 19 35 OPGENOMEN MET, BLAD .ONZE E IL AND EN" - 18E JAARGANG UITGAVE VAN 1 Advertentie-prys 20 cent per regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur: TH. DE WAAL „VOLKSGERICHT" TE STAPHORST. Gevestigil te MiddeUianib i Prins Hendrilcstr. 122 C Giro 167930 i Fostbojc 8 Tel. 17. Abonnementsprijs 93 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling'. Verschtiï>* iederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per Jaar. B^kantooir Toor Zeelwad: St. Maartensd)jk Maxbt, Telet 69. MIDDEÜiHARNIS C 122. Gelijk Duitschland in Europa, zoo vormt Japan in Azië het centrale punt, waarom heen alle belangstelling zich concentreert vanwege de groote machtspositie, welke deze landen hebben veroverd. Tot goed be grip van de huidige verhoudingen en moge lijkheden is het noodzakelijk, niet alleen op de hoogte te zijn met de ligging, de mili taire'sterkte, de rijkdom aan grondstoffen en de organisatie der staatseconomie, maar een juiste blik op de huidige gebeurtenis sen is slechts mogelijk, indien men tevens op de hoogte is van de historie der betrok ken landen. Hebben we onlangs de alge- meene politieke, economische en strategi sche positie van Japan bezien in verband met de problemen van de Pacific, thans willan wij een en ander naar voren bren gen uit zijn geschiedenis, met name die van de jongste tijd. Volgens de Japansche legende regeerde in 660 V. C.'als eerste keizer des lands een afstammeling van de Zongodin. Dit was verleden jaar juist 2600 jaar geleden, waar. om men toen glansrijke feesten heeft ge vierd ter herdenking van het 2600-jarig bestaan van het Keizerrijk. Ook de tegen woordige keizer stamt van dien eersten keizer af, zoodat hij eveneens van godde lijke oorsprong wordt geacht en hem god delijke eer te beurt valt. De godsdianst der Japanners is gedeeltelijk het Shintoïsme, een soort veelgodendom, dat door enge-, veer een derde van het volk wordt beleden en gedeeltelijk het Böuddhisme, dat de meeste aanhangers heeft. Niettemin is het eerste de godsdienst van de staat. Het aantal Christenen is klein; vroeger werden ze hevig vervolgd, doch thans is er gods dienstvrijheid. Vele eeuwen lang heeft Japan evenals China zichzelf volkomen van de buitenwe reld afgesloban gehouden. Omstreeks 1540 waren het de Portugeezen, die het eerst met Japan in aanraking kwamen, later ge volgd door de Hollanders, die steeds het best met de Japanners hebben kunnen om gaan. In 1600 ongeveer begonnen ze handel te drijven, doch na 1640, toen alle buitenlan ders verdreven werden, mochten ze nog al leen op het eilandje Decima een kantoor houden en dat slechts op voorwaarde, dat ze elk jaar den keizer een geschenk kwa men brengen. Op deze wijze waren zij ge durende twee eeuwen de eenige Europe- ais3n, die contact hadden met Japan. Om streeks 1840 probeerden ISfederland (Ko ning Willem II), Rusland en de Vereen. Staten vergeefs de Japansche havens open te krijgen voor de handel. Het gelukte ech ter in 1854 en toen werden en met genoem de landen plus Engeland handelsverdragen geslobsn. Toch was 10 jaar later weer een vlootexpeditie noodig der Westersche lan den om de verkregen resultaten te kunnen behouden. Als gevolg van het Europeesche optreden voltrokken zich in Japan zelf groote bin- nenlandsche veranderingen op staatkundig gebied. Tot in 1868 het groote keerpunt in de Japansche geschiedenis leefde de Keizer of Mikado teruggetrokken In de hei lige stad Kioto en was zeW - slechts een schijnkeizer, daar de shogun een mach tige eerste minister van hooge adel practisch regeerde. In genoemd jaar maak te de 15-jarige keizer Mutsuhito zich met behulp van ontevreden edelen van de wer kelijke macht meester en vestigde zijn zetel te Tokio. Nu brak een nieuwe periode aan voor het Japansche volk. Het land werd ge. modemiseerd en geëuropeaniseerd." Er kwamen universiteiten, spoorwegen, post en telegraaf; leger en vloot werden vol gens Europeesch model ingericht; de Gre- goriaansche tijdrekening, een nieuw munt- systeem, welks eenheid de yen is, werd in gevoerd, leerplicht voor de jeugd kwam tot stand en in 1889 zelfs een grondwet, waar bij Japan tot een constitutioneele monar chie werd met een parlement van twee Ka mers. Dit verjongde en versterkte Japan, het „Land der Rijzende Zon," geraakte toen al spoedig gewikkeld in een conflict met China, het „Hemelsche Rijk." Vijftig jaar geleden reeds kwam in Japan de idee op om vanuit de eilanden geheel Chtaa en Oost-Azlë te bezetten. De huidige Japan sche politiek is dus geenszins iets nieuws, maar reeds een halve eeuw oud. In 1894 begon het ,de oorlog tegen China. De Chi- neesche legers streden op ouderwetsche manier en leden vernietigende nederlagen. Reeds in het volgend jaar moest China vre de sluiten en verloor hèt Formosa, dat thans een vooruitgeschoven post van Japan is naar het Zuiden. De groote mogendhe den wilden echter geen oppermachtig Ja pan dulden en verhinderden verdere expan sie. Rusland drong vooruit naar de Japan sche Zee on maakte zich meester van Port Arthur en Korea, na 1900 oefende dit land zelfs ook een protectoraat uit over Mant- sjoerije. Japan had de oorlog gewonnen en de vrede verloren! Van toen af werd Rusland de voornaam ste tegenstander. Daar in het begin dezer eeuw de verhouding van Rusland tot Enge land minder gunstig was, kon Japan een verbond sluiten met Groot-Erittanië (1902) waardoor het de vrije hand kreeg tegen over Rusland. In 1904 brak de Russisch- Japansche oorlog uit, die anderhalf jaar duurde. Het geschiedde zonder oorlogsver klaring, daar de Jaipansche admiraal Togo onverhoeds de Russische vloot in Port-Ar- thuf aanviel en versloeg. Er werd in deze oorlog verwoed gevochten, doch ,de Russen verloren telkens. Een Russische vloot werd uit de Oostzee naar Japan gezonden. Bijna was Rusland daardoor in oorlog gekomen met Engeland, omdat deze vloot bij Dog- gersbank in de Noordzee Engelsche vis- schersschepen beschoot. Na een halif jaar kwam eindelijk deze vloot in de Japansche wateren, doch na een paar weken werd ze reeds totaal vernietigd. Hiermede was het pleit beslecht. Rusland was groote zee- mogendheid-af en Japan was de heerschen- de macht in het Oosten geworden. Door be middeling van de Vereen. Staten kwam te Portsmouth (Amerika) de vrede tot stand. Japan kreeg Korea en Zuid-Sachalin en Rusland moest Mantsjoerije ontruimen. Hiermee was wederom een flinke schrede gezet op de weg naar de hegemonie over Oost-Azië Maar de regeering ging voort. Omstreeks 1910 poogde Japan 2elfs grond gebied in Mexico aan te koopen, doch dit werd door de V.S. verhinderd, die met lee- de oogen de groeiende macht van dit lanS aanzagen en niet konden dulden, dat het zich nestelde op het Westelijk halfrond. De wereldoorlog heeft aan Japan ook geen windeieren gelegd. Het was nog steeds bevriend met Engeland en koos ook uit eigen belang reeds in Augustus 1914 direct partij tegen Duitschland. Het ver overde de Duitsche kolonie Kiaretsjan en maakte van de Europeesche krijg gebruik om zijn invloed in China uit te breiden. Bij de vrede in 1919 verkreeg het behalve de veroverde kolonie de eilandengroepen Ma- rianen en Carolinen als mandaatlanden van den Volkenbond. Tijdens de Russische revolutie op het eind van de Wereldoorlog bezette Japan ook WSadiwostok, en rukte Siberië binnen. Door het optreden der V.S. moesten de troepen echter het Russisch gebied ontrui men. Er .dreigde in 1921 werkelijk reeds een Amerikaansch-Japansche oorlog. Het ge vaar werd echter bezvs^oren en in 1922 werd te Washington de bekende Vlootcomferen- tie gehouden. Daar werd het z.g. Negen- mogendhedenverdrag gesloten, waarvan ook Nederland onderteekenaar was. De ver houding van de vlootsterkten van Amerika, Engeland en Japan werd vastgesteld op 5 5 :3. Het verbond van Engeland met Japan werd beëindigd en de integriteit van het Chineesche gebied werd door allen ge waarborgd. In 1931, toen Engeland en de Vereen. Staten midden in een geweldige economi sche crisis zaten, nam Japan de gelegen heid te baat zijn macht uit te breiden oyer Mantsjoerije. De Japansche troepen trok ken er binnen sn geheel het land werd. be zet. In 1932 liet Japan Mantsjoerije uitroe pen tot de onafhankelijke'' republiek Mantsjoekwo onder keizer Poe-Yi, die in 1911 als kind korte tijd keizer van China geweest was, doch tóen door een revolutie was verdreven. De opmarsch werd In Noord-China (provincie Jehol) voortgezet en toen ,de Volkenbond beëindiging hiervan eischte, trad Japan uit de Bond (1933.). Het maakte Mantsjoekwo tot een va.zal- staat, doen met de onderwerping van dit land, dat grooter is dan Duitschland, En geland en Frankrijk samen, is de expantie- poUtiek niet geëindigd. In Europa werd na 1933 de toestand steeds ernstiger. Na het optreden van Hit ler in Duitschland werd alle aandacht op dit land geconoentreerd en toen in Juli 1936 de Spaansche burgeroorlog uitbrak, die meermalen tot een algemeene Europeesche oorlog dreigde over te gaan, was de kans gunstig. In Juli 1937 begon Japan een nieuwe oorlog tegen China, thans op groote schaal, met inzet van zijn geheele militaire en maritieme macht. Noord-China werd be. zet en ondanks taai verzet van de troepen van den Chineeschen generaal Tsjang-Kai- Sjek werd niet alleen de oude hoofdstad Peking, maar ook Sjanghai .en Nanking in. genomen. Deze dacht er echter niet over de strij.d op te ge van; hij trok zich uit Nan king terug naar Tsjoeng-King, dat verder- o,p in het binnenland ligt en zet van daar uit de stHjd voort. Japan ging echter ook Verder gebruik te maken van de troebelen in Europa. Toen in September 1938 de Tsjechische kwestie Europa in spanning bracjit, begon het de veldtocht in Zuid-China en bezette Kanton. Toen een half jaar later de Duitschers Bo- hemen binnenrukten en hier de spanning toenam, werd'het eiland Hainan, nog meer naar het Zuiden bezet. China kon nu van ,de zeezijde geheel" worden geblokkeerd. Toen verleden jaar in Juni Frankrijk capi tuleerde èn voor Engeland de toestand kri tiek werd, stemde dit toe in een sluiting voor 3 maanden van de Birma-weg. Om streeks die tijd sloot Japan ter versterking zijner positie het Driemogendheden-pact met Duitschland en Italië. De laatste stra tegische zet is de bezetting van steunpun ten in Fransch-Indo-China enkele maanden geleden. Thans staat de .politie^ van Japan ge heel in het teeken van de verdediging tegen _de wurgende omsingelingapolitiek der A-B. C-D landen. Dit is echter' nog geen histo rie, zoodat we hier ons artikel beëindigen. GAS- EN ELECTRICITEÏTS- RANTSOENEÏiRING, In de maand Avigustus is over ons ge heele land een intensieve controle gehou- dsn ten aanzieii van de naleving der rant- soeneeringsbepalingen voor gasen electri- citelt. H-et blijkt, dat het publiek langzamer hand de ernst van den tpestand gaat be seffen en een groot deel der bevolking blijft dan ook binnen de door^^. j;antsoeneering gestelde grenzen. Dit is ook wel bijzbnder gewenscht; want de straf volgt hier onvermijdelijk op de overschrij.ding. Voor een te hoog electriciteitsverbruik zijn in de afgeloopen weken niet minder dan 7244 boetes opgelegd. In 485 gevallen moesten de bedrijven tot afsluitin.g over gaan. Voorts staan nog 433 andere geval len op de lijst om te worden aifgesloten, ten zij de overtreders hun stroomverbruik nnet zeer bijzondere motieven kunnen rechtvaar digen. Ten aanzien van het gasverbruik is de toestand niet veel anders. Nauwkeurige ge gevens en cijfers over Augustus zijn thans nog niet beschikbaar, doch wel staat vast, dat het aantal overschrijdingen van het gasrantsoen nog- grooter is dan van het elec triciteitsrantsoen. De boetes en afsnijdingen zullen ook hier zeer velen treffen. SCHOENEN ZONDER BON, MAAR TE DTJüR. Een schoenwinkelier te Ede, B. t. H. ver kocht van Juni 1940 tot Mei 1941 regel matig schoenen zonder bon en tegen te hooge prijzen. Hij was daartoe in staat, omdat hij indertijd bij het opgeven van zijn voorraad aan het Rijksbureau voor Huiden en Leder de in zijn zaak aanwezige verou derde modellen niet had opgegeven, die nu tegen hooge prijzen de deur uitgingen. Bo vendien kocht hij ook regelmatig schoe nen zonder daarbij de vereischte bonnen af te geven. Al deze koopen en verkoopen hield hij angstvallig buiten zijn boekhou ding, zoodat het niet m.ogelijk was de door hem tsn onrechte verkregen winst nauw keurig vast te stellen. Daar er echter meer dere honderden paren tegen aanmerkelijk verhoogde 'prijzen waren verhandeld, is de ze vrinst uiteraard aanzienlijk geweest. De Inspecteur voor de Prijsbeheerschlng te Arnhem, die hiermede rekening hield, veroordeelde ten H. wegens overtreding van de Prijzenbeschikking 1940 No. 1 tot f 1750.— boete. STAPHORST, 4 Sept. In Staphorst bestaat nog de gewoonte van het volksge- richt. Bij voorkomende gelegenheden wordt dat toegepast. Ditmaal werd recht gespro ken over een jongeman, die dezer dagen in het huwelijk zou treden, hoewel hij ver plichtingen had ten opzichte van een ande re Staphorster schoone en deze gewichtige stap met haar eerder gerechtvaardigd zou zijn. De „openbare" meening dacht er even zoo over en dus trad het „Volksgericht" in werking. De jongeman werd opgewacht toen hij op het punt stond zich bij het meisje te voegen op wie hij in laatste instantie'zijn zinnen had gezet. Sterke armen, grepen hem aan, zetten hem op een wagen en toen ging het naar de woning van het meisje, dat door den jonkman snoodelijk in den steek was gelatian. De optocht werd bege leid door ketelmuziek en wel tweehonderd belangstellenden liepen mee in den stoet. Bij het huis van het meisje werd hij „afge laden" en netjes naast zijn eerste liefde ge. zet. Jegens haar moest hij toen, in het bijzijn der getuigen verklaren, dat hij haar als wettige echtgenoote zou aannemen, een belofte, die ,de jongeling, na lang wikken en wegen, ten slotte heeft afgelegd. Ter be. zegeling er van legde hij zijn hand in de hare. Een luid hoera steeg op toen de verzamelde Staphorsters zijn besluit verna. men. De plechtigheid werd besloten met een ,,lang zullen ze leven." Hierop namsn de „rechters" en het publiek aifscheid van het paar, om het de gelegenheid te geven de nieuwe -situatie onder oogen te zien. (A.N.P.) WAARSCHUWING. EETBARE PADDENSTOELEN. Nu het seizoen nadert, waarin in bosschen en weilanden weder paddenstoelen gaan verschijnen, is het waarschijnlijk, ,dat velen zich gedrongen zullen voelen de eetbare soorten daarvan te gaan verzamelen ten einde de gedistribueerde levensmiddelen aan te vullen. Daarbij bestaat onmisken baar het gevaar, dat leeken op paddenstoel gebied giftige soorten zoo niet verzamelen, dan toch enkele exemplaren daarvan me- deplukken, in welk' geval groote kans op ernstige ongesteldheden en zelfs op sterf gevallen zal ontstaan. De Nederlandsche Mycologische Vereeni- ging, die in ons land al vele jaren ijvert voor bestudeering der paddenstoelen, acht zich verplicht het hare er toe bij te dragen om dit gevaar te beperken. Zij heeft daar toe een zeer geslaagd vlugschrift uitge geven, met teekeningen in 4-kleurendruk uitgevoerd van enkele der eetbare padden stoelen. Een ieder, die eens paddenstoelen wil gaan plukken om die te eten, wordt zoo lang hij nog niet deskundig op dit gebied is, met den meesten nadruk aangeraden dit vlugschrift voor een dubbeltje te bestellen en geen andere paddenstoelen voor de con sumptie te bestemmen dan de in het vlug schrift Eifgebeelde. Indien slechts de geringste twijfel be staat of men wel met een dezer soorten te doen heeft, sluite men zulke exemplaren onverbiddelijk uit, hoe mooi zij er ook mo gen uitzien en hoe gaaf zij ook mogen zijn. De zwammen, gekenmerkt door een hoed op een steel, die men paddenstoelen noemt, hebben onder aan den hoed óf plaatjes om d-an steel als de spaken van een wiel om de as, óf wel het vleesch van den hoed is aan de onderzijde voorzien van tallooze kleine gaatjes (bij enkele soorten van af hangende stekels.) Door in geen geval pad denstoelen te eten wier plaatjes zuiver wit of wier gaatjes rood zijn, vrijwaart men zich voor het gebruik van de meest gevaar, lijke giftige soorten. Daardoor worden wel eenige goed eetbare soorten van de con sumptie uitgesloten, maar dit bezwaar legt tegenover het groote gevaar geen ge- ■wicht in de schaal. (De vele korstvormige, bekervormige en nog andere zwammen die niet den typi- schsn paddenstoelvorm hebben, blijven hier buiten beschouwing.) Men vertrouwe vooral niet op zoogenaam de kenmerken van eetbaarheid, als het blank blijven van een medegekookt zilveren .voorwerp, het aangegeten zijn door die ren, het niet verkleuren na doorbreken en dergelijke meer, die alle volmaakt waarde loos zijn. Daarom nog eens: Zoolang men geen ken ner is, ete men geen andere paddenstoelen dan zulke, waarvan men volkomen zeker is, dat zij in alle opzichten overeenstemmen- met de in het vlugschrift afgebeelde! Verder moeten ook alle slap geworden of weeke exemplaren, zoomede die, welke zijn aangetast door insecten, wier larven er gangen in maken, niet mede genomen of, indien dit toch geschied mocht zijn, bij het schoonmaken verwijderd worden. Men be hoeft echter niet bevreesd te zijn, dat het gevaarlijk is een giftige of bedorven pad denstoel beet te pakken, noch ook dat goe de exemplanen oneetbaar worden^ wanneer zij daarmee in aanraking komen. Padden stoelen, eenmaal goed gekookt op den dag van het plukken, kunnen op een koele plaats bewaard blijven tot den volgenden dag, doch niet laaigeir. Wjie van paddenstoelen meer vnl te we ten komen, wende zich daarvoor tot dê Sec retaresse van de Nederlandsche Mycologi sche Vereeniging, Mejutffrouw J. P. S. Smit De Lairessestr. 40, AmsterdamZ. Het Vlugis^rtftje. De zeer geslaagde teekeningen, die In vierkleurendruk zijn gereproduceerd, zijn vervaardigd door Mej. Suze de Lint, in wie kunstschilderes en mycologe op gelukkige wijze vereenigd zijn; de tekst is geschreven door den welbekenden mycoloog, schrijver van het „Paddenstoelenboek," Dr. H. A. A. van der Lek, terwijl de „Waarschuwing" van de hand van den Voorzitter der Nederl Myc. Ver. T. A. C. Schoevers is. Bij eiken afgebeelden paddenstoel wordt een korte beschrijving gegeven, waarin wordt mede gedeeld, waarop gelet moet worden en waar èn wanneer de soort te vinden is, waarna enkele eenvoudige bereidingswijzen worden aangegeven. De uitgave is op de van haar bekende keurige en zorgvuldige wijze verzorgd door de firma H. Veenman Zonen te Wage- ningen. Het vlugschrift is voor het luttele bedrag van één dubbeljte in alle boekwinkels en kiosken verkrijgbaar. De prijs is zoo laag gesteld om het in handen van iederen be langstellende in paddestoelen te kunnen brengen; de vereeniging hoopt daarbij op een zeer groot debiet, want alleen daar door zal het mogelijk zijn de kosten voor het grootste deel goed te maken en het doel te benaderen, dat der vereeniging bij de uitgave voor oogen stond. DUITSCH WEERMACHTBERICHT. FINNEN BIJ LADOGAMEER BEREIKEN DE SWIR. Acht Britsche koopvaarders tot zin ken gebracht. Doelen in Engelaaid l)estookt. Britsche vUegers boven Berlijn 17 toestellen neerigesdioten. Hoofdkwartier van den Führer, 8 Sept. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De Finsche troepen, .die ten Oosten van het Ladogameer een aanval doen, .hebben de Swir bereikt. (De Swir is een rivier, die het Zuidelijke deel van het Ladogameer rcvct het Oostelij ker gelegen Onegameer verbindt Red.) In den strijd tegen .Groot-Brittanië heb ben vrij sterke formaties van .de lucht macht in den afgeloopen nacht militaire installaties aan Tyne en Humber, bene vens havens aan de Britsche Oostkust en vliegvelden op het eiland met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt. Uit branden en ontploffingen bleek het succes van deze aanvallen. Motortorpedobooten hebben voor de Brit sche kust een konvooi onder sterk escorte aangevallen en vijf gewapende koopvaar ders van 13.500 ton tot zinken gebracht. Het luchtwapen vernietigde gisteren en in den afgeloopen nacht aan de Britsche Oost. kust en bij de Fai-oer-eilanden drie vracht booten van 12.000 ton dn totaal. In de Kanaalzone heeft het Britsche lucht wapen overdag in luchtgevechten vijif ja gers en drie bommenwerpers verloren. Strijdkrachten ter zee schoten aan de Noor sche en Nederlandsche kust twee Britsche bommenwerpers neer. Britsche vliegtuigen hebbsn zich in den afgeloopen nacht via Noord- en West- Duitschland naar de omgeving van Berlijn begeven. De sterke afweer wa.s oorzaak, dat de aanval op de Duitsche hoofdstad niet tot volledige ontplooiing kon komen. De burgerbevolking leed door brisant, en brandbommen verliezen aan .dooden en ge wonden. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten 14^ marine-artillerie 3 der aanval- isnde bommenwerpers neer. EXTRA BERICHT VAN HET DUITSCHE OPPERBEVEL. DUITSCH-FINSCHE RING RONDOM PETERSBURG GESLOTEN. Sclilüsselburg aan Lailojga-mfier stormenderliand genomen. Uit het Hoofdkawartier van den Führer, 8 Sept. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Snelle divisies van het Duitsche leger op voortreffelijke vrijze gesteund door ge vechteskaders der luchtmacht, hebben over een breed front .de Newa ten Oosten van St. Petersburg bereikt en de stad Schüss'el- burg aan het Ladogameer stormenderhand genomen. Daarmede is de Duitsch-Finsche ring om St, Petersburg gesloten. De stad is thans van alle verbindingen over land afgesne den.'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1