Ct1QWEEKB!ADÖpGED.GD0nD5IAG voÖRoÊZUID-HOLLInZECUWSCHE EIIAflDm N.V. UitgeVersmaatschapDlJ „EILANDEN-NIEUWS" Over Petroleum en Benzine De Savoysche egdochter Verschillende berichten Brifsche en So jet troepen rukken Iran binnen. 14e Jaargang WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1941 1271 Duits:h and strijdt voor Europa WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER1935 OPGENOMEN HET BLAD ,0 N Z E E l L A N D E N" - 1 8E JAARGANG UITGAVE VAN MEDEDEELING AAN IRANS GEZANT TE MOSKOU. Abonnementsprijs 93 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling:. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlflke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar. Gevestigd te Middelhamis Prins Hendiikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 TeL 17. K 1783 Bykantoor voor Zeeland: St. Maartensdgk Markt, Telef. 59. Advertentle-prtjs 20 cent per regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur TH. DE WAAL. MTDDELHARNIS C 122. In de tegisnwoordige oorlog speelt het grondstoffenvraagstuk een veel grootere rol dan gedurende de wereldkrijg. Dit wordt vanzelfsprekend veroorzaakt door het 'feit, dat thans in veel grootere mate dan toen de motoriseering der legers is doorgevoerd en het aantal vliegtuigen is toegenomen. Daardoor ia de behoefte aan ijzer, staal, koper, aluminium en andere metalen, benevens petroleum en benzine enorm toegenomisn. Vooral in oorlogstijd wordt het echter openbaar, dat de mine rale rijkdommen zeer ongelijk over de we reld zijn verdeeld, hetgeen voor sommige landen bijzondere moeilijkheden met zich brengt. We willen in dit artikel eens nagaan, hoe het in dit opzicht staat met de petro leum en de daaruit gefabriceerde benzine. De voornaamste petroleum-produceerende landen zijn (met de percentages van de to tale wereldproductie:) Vereenigde Staten 60 Rusland 10 Venezuela 9 Roemenië 4 Iran (Perzië) 3 Ned. Indië 2.6 Mexico 2.5 Irak 1.5 Columbia 1.1 Peru 1 De geheele wereldproductie is thans on geveer 300 millioen ton perjaar, terwijl de wereldvoorraad der bekende bronnen wordt' geschat op 3600 millioen ton. Dit zou kunnen leiden tot de conclusie, dat dan over 12 jaar de petroleum op zou zijn. Dit is echter niet zoo. In de 4 jaren vóór deze oorlog werd meer petroleum ontdekt ,dan geproduceerd, terwijl de techniek de pe- troleumverwerking steeds meer effectief zal maken. Uit het staatje blijkt, dat Amerika alleen drie kwart der wereldproductie heeft. Irak en Iran staan onder Engelsche invloed, ter wijl ook Ned. Indië en Rusland tot de ge- alliëerdisn behooren. Japan bezit geen pe troleum en moet alles uit Ned. Indië en Amerika betrekken. Duitschland en Italië hebben zelf ook geen petroleum van betee- kenis. Voor deze landen is momenteel de petroleum van Roemenië ter beschikking. Met name voor Duitschland was het pe- troleumvraagstuk een levenskwestie. Niet alleen wist het reeds voor de oorlog be- gon^ dat het zou worden afgesneden Vaji Amerika, waaruit het veel betrok, door de Engelsche blokkade, maar ook uit &2n oog punt van deviezenbesparing moest het stre ven naar autarkie, dat is zelfvoorziening. De moderne oorlog verslindt immers ben zine in ontzaglijke hoeveelheden. Slechts een deel der petroleum kan natuurlijk in benzine worden omgezet. Het benzinege- halte van de ruwe olie loopt erg uiteen. Dit hangt af van de plaats van herkomst. Men kan als gemiddeld percentage, verkre gen door rechtstreeksohe destlüatie en door het z.g. kraken van de zwaardere olie componenten, gevoeglijk 50 nemen, zoodat de helft der olieproducten kan dienen voor de benzine-voorziening. Roemenië b.v.- le verde in vredestijd ongeveer 8 millioen ton petroleum, waaruit dus 4 millioen ton ben zine komt. De hoeveelheden, die noodigzijn voor de vliegtuigen, tanks, vrachtauto's motorfietsen etc. zijn bij een intensieve oor logvoering zoo geweldig groot, dat er ech ter ook met millioenen tonnen verbruik ge rekend moet worden. Een eenvoudige schatting kan dit aan- toonen.. Nemen we aan, dat thans aan het front in Sovjet-Rusland dagelijks aan elke zijde 4000 vliegtuigen aan ,de strijd deel nemen, die 5 uur per dag in de lucht zijn en per uur gemiddeld 400 L. benzine ver bruiken. Dit wordt dan voor elk der par tijen 8000 ton per dag. Voor de tanks, pantserwagens etc. kan men 10.000 ton re kenen en voor auto's 16.000 ton, totaal per dag 34.000 ton benzine. De oorlog in het Oosten is nu 9 weken aan de gang, zoodat er in totaal door elke partij ruim 3 millioen ton benzine is verbruikt. Deze zeer ruwe schatting lijkt ons aan de lage kant, gezien de enorme afstanden in de Sovjet-Unie. Rusland beschikt over een' jaarlijksche productie van 30 millioen ton ruwe petro leum. Duitschland daarentegen zou aange wezen zijn op de opbrengst van Roemenië indien het niet reeds jarenlang een andere" methode van benzine^productie in het leven had geroepen. We bedoelen de vervaardi ging van zoogenaamde sjmthetische ben zine. In het Duitsche streven naar autarkie speelt deze productie een zeer groote rol^ veel grooter dan men denkt. Het is uit de synthetische benzine^ die aan Duitschland de mogelijkheid verschaft over te gaan tot zoo groote offensieven als in Rusland. De opbrengst van Roemenië, die uiteraard ook gedeeltelijk voor Italië is bestemd en boven dien door de krijgsverrichtingen wellicht niet zoo groot is als in vredestijd, is onvoldoen de voor de Duitsche weermacht, hetgeen duidelijk blijkt uit bovengenoemde cijifers. Reeds jaren vóór de oorlog is men daarom overgegaan tot het produceeren van benzi ne op een andere manier, die Duitschland van het buitenland onafhankelijk moest maken: het is de bereiding van benzine uit steenkool. Duitschland beschikt n.l. over enorme voorraden steenkool en bruinkool. Van bei de produceerde het in 1938 elk ongeveer 190 millioen ton. Een groot deel hiervan nu wordt omgezet in benzine volgens een procédé, uitgevonden door den Duitschen ■chemicus prof. Bergius en naar hem toer- 'giniseeren genoemd. Reeds itx 1913 ontdek te hij dit procédé, doch pas in 1927 ver scheen de eerste volgens deze methode be reide benzine op de markt. Het gaat in hoofdzaak op de volgende wijze. De steen- of bruinkool (anthraciet is niet bruikbaar) wordt fijngemalen en daarna vermengd met een zware olie. Daarna wordt ze in een oven geperst, waar een temperatuur heerscht van 50Ö gr. C en waarin zich waterstofgas bevindt met een druk van 200 atmosfeer. Er hebben dan chemische veranderingen plaats, in hoofd zaak iiyidreeren (zoo genoemd naar hydro genium, de chemische naam voor water- stoif,) daar de kool nu veel waterstof op neemt en overgaat in koolwaterstoffen, die nauw verwant zijn aan aardolie. Door va riatie van druk en temperatuur kan men het proces richbsn op die'producten, die men speciaal wil bereiden, "b.v. op benzine of smeerolie als hoofdproduct. Eén der bij producten is het bekende bjitagas! Natuurlijk werkt men 'in Duitschland" hoofdzakelijk op benzine. Óm 1 ton ben zine te maken, is 1% ton steenkool noodig. Rekent men de verwarmingsenergie mee, dan is dit 3 ton. Het is' dus een nogal duur proces. Er is echter pog een andere methode uitgevonden, het li^ischer-Tropsch- proces, dat minder omslachtig is. Zoo be schikt Duitschland over twee sjmthetische procédé's, waardoor groote hoeveelheden benzine worden gefabriceerd ,met name in de bekende Leuna-fabrieken van de I. G. Farbenindustrie. In 1938 b.edroeg de pro ductie van synthetische benzine reeds 1.3 millioen ton terwijl ze voor 1940 werd ge schat op 2.6 millioen ton. Wat de vredes- behoeften betreft, was Duitschland zeker reeds voor 60% door synthetische benzine gedekt. Zooals men ziet, heeft het petroleum- vraagstuk door de uitvinding van dit pro cédé, de groote vlucht der.'Duitsche tech niek en de organisatie der industrie vo.pr dit land een geheel ander aspect gekregen. In hoeverre de petroleum-voorziening in vloed zal uitoefenen op de uitslag van de ze oorlog, zal de tijd moeten leeren. VOLKSTUINDERS GRIJPEN ZELF IN. NAARDEN, 23 Augustus. ;^- De diefstal, len in de volkstuinen nemen den laatsten tijd zoo toe, dat de huurders f een bewakings dienst hebben opgericht, om hun oogst te gen onrechtmatige oogsters te beschermen. Het is de politie niet doenlffl^ om de afge legen .gronden voortdurend" oiSler bewaking te houden. (N.v.d.D.) BENZÏNE-DIEFSTAL TE SOEST. De hamdel ging over iverschillende schijven. Twee personeii verhooritl. AMERSFOORT, 24 Aug. Uit een op. slagplaats in de gemeente Soest is een groote hoeveelheid benzine gestolen. De handel is over verschillende schijven ge gaan en ten slotte kocht de firma B. alhier 20.000 liter. Hiervan zijn echter slechts 2 vaten afgeleverd. De rest zal vermoedelijk ■wel niet volgen, want er is door de politie een onderzoek ingesteld. Een der firman ten B. en ook de voerman, die de benzine vervoerde, zijn reeds verhoord. (N.v.d.D.) AARDAPPELENBON. 's-GRAVENHAGE, 23 Aug. De sec retaris-generaal -van het^departement van Landbouw en Visscherij maakt onder ver wijzing naar hetgeen ter zake reeds is me degedeeld^ bekend, da.t gedurende het tijd vak van MaandSg 25 Augustus t.ra. Za- terda,g 30 Augustus a.s. de met ,^33 reser ve" gemerkte bon van de bonkaart „diver sen" recht geeft op het koöpen van 3 kg. aardappelen. VERGOEDING VOOR HET SCHRAPPEN VAN AARDAPPELEN. De Gemachtigde voor de prijzen maakt bekend, dat in de officieele Publicatie be treffende groenten en fruit, welke op 19 AugTistus in de avondbladen is verschenen, melding is gemaakt van de vergoeding, wel ke door detaillisten aan het publiek in re kening mocht worden gebracht voor het schrappen van aardappelen. Hieraan is evenwel ten onrechte de me- dedeeling toegevoegd, dat de aardappelen eerst na het schrappen mochten worden ge wogen. Hef spreekt vanzelf, dat dit niet juist is. De detaillisten, die bij vrijze van dienstverleening aan de klanten bereid zijn de aardappelen te schrappen, mogsn ze we- voordat zij ze deze bewerking hebben doen ondergaan. VAN UITPUTTING GESTORVEN. De mèlkvervoerder J. Stroband te Slo ten in Friesland, die dagelijks van de boe ren de melk naar de Zuivelfabriek in de plaats zijner inwoning brengt, keerde j.l. Woensdagavond niet bij de fabriek terug. Het gebeurde wel vaker, dat hij wegens het ontstuimige weer op de Sloter. en Brand- meer niet overstak, den nacht bij een boer doorbracht, zoodat men zich niet ongerust maakte. Den volgenden morgen ontdekte een schipper op de Brandemeer de gezon ken melkschuit. S. hing, gedeeltelijk in het water-, in totaal uitgeputten toestand aan den mast. Onmiddellijk werd hij overge bracht naar de zuivelfabriek, waar de dok ter uit Wijckel probeerde hem te helpen. Dit is echter niet gelukt De mèlkvervoer der is aan de gevolgen van de uitputting overleden. DE VERHOUDING INDIE-JAPAN. De uitgewezen journalisten. TOKIO, 23 Aug. (Dom*!). Het-blad. „Nitsji Nitsji Sjimbcen" brengt op zijn voorpagina het bericht, dat zijn correspon denten te Batavia, Isjibasji en Tobisjima op 5 Augustus last gekregen hebben Ne- derlandsch-Indië te verlaten, blijkbaar om dat de autoriteiten van Ned.-Indië be zwaar maakten tegen de door dit dagblad-, concern gevoerde politiek. Sinds den blokkeeringsmaatregel, zoo schrijft het blad, is Ned.-Indië volkomen toegetreden tot het Engelsch-Amerikaan- sche kamp van anti-Japansche omsinge ling Voorts drukt het blad een arjtikel af van deze correspondenten, waarin zij ver halen van de hevige beperkingen, waaraan zij onderhevig waren. Zij werden gefouil leerd, verhoord en als spionnen behandeld. Het artikel vermeldt voorts, d?i,t onlangs in Nederlandsch-Indië biljetten zijn aange plakt met een anti-Japansohen inhoud en dat de anti-Japansche stemming is toege nomen door propaganda, die van officieele zijde is geïnspireerd, vooral sinds de Ja- pansche troepen Indo-China zijn binnenge trokken. Van de 7000 Japanners in Ned,-Indië hebben ongeveer 1500, voornamelijk vrou wen en kinderen, het land reeds verlaten wegens ,,de steeds slechter wordende han- delsbetrekkin,gen tusschen Japan en Ne derlandsch-Indië en wegens den stelselma- tigen anti-Japanschen druk." Grenizen de laatste 24 uur belamgröjfe versterkt. STOCKHOLM, 25 Aug. (D.N.B.) Naar Reuter in een extra-bericht meldt, is in Simla officieel medegedeeld, dat de regee ringen van Engeland en de Sovjet-Unie vandaag een gemeenschappelijke miUtaire actie zijn begonnen tegen Iran. Uit Moskou meldt Reuter, dat de Sovjet, commissaris van Buitenlandsche Zaken, Mo lotof, den ambassadeur van Iran heeft me degedeeld, dat Sovjet-troepen Iran zijn bin- riongerukt. Te Londen is bekend geworden, aldus een ander extra-bericht van Reuter, dat ook de Britsche troepen vanochtend de Iransche grens hebben overschreden. De gezant van Iran te Ankara, Bagher Kazomi, zoo meldt S.P.T. uit de Turksche hoofdstad, heeft Zaterdag nog een bespre king gevoerd met den Tur^schen minister van Buitenlandsche zaken, Saradzjogloe. Volgens regeeringskringen was het onder werp der besprekingen de toespitsing van den toestand in Iran als gevolg van de nieu we Britsche Sovjet-Russische eischen. De voorbereidingen voor de verdediging van Iran zijn de afgeloopen dagen voortge zet. Radio Teheran maakte Zaterdag be kend, dat de Iransche gpsnzen de laatste 24 uur belangrijk zijn versterkt en dat bepaal de grenszones voor reizigers verboden wa ren. De versterkte activiteit aan het Noord- afrikaansche 'front schijnt naar militaire waarnemers te Londen meenen, er op te wijzen, dat de As-mogendheden de Sovjet- Engelsohe maatregelen tegen Iran niet rus tig zullen ontvangen, zoo meldt United Press. In ingelichte kringen wijst men er op, dat de klimatologische omstandigheden een hervatting van de gevechtshandelingen in Noord-Afrika weer zeer spoedig mogelijk zullen maken en dat het Libysche front mogelijk een belangrijke rol bij de flankac ties zal spelen. DUITSCH WEERMAOHTSBERICHT. 148.300 ton scheepsniiimte vernietigd, GreEit Yiarmouth aangevallen. Hoofdkwartier van den Führer, 25 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De operaties in het Oosten maken overal goede vorderingen. Zooals reeds in een extra bericht is me degedeeld, hebben duikbooten en in over- zeesche wateren opereerendé oorlogssche pen 25 vijandelijke koopvaardijschepen met Een verhaal uit de dagen van Calvtjn's strijd te tlenève door DEBORAH ALtlOOK 23. De De Maisonneuves eigenlijk Bau- dichon de Maisolmeuve waren de rijk ste familie te Geneve en ijverige Potes- tanten. „Mijn vader zal niet gaan," zei Ga- brielle. „Dat is waar. Mijnheer De Maisonneuve kon hem er niet toe overhalen, hoe hij ook zijn best er toe deed. Maar mevrouw zei •Jat jij komen moest en dat ze van geen verontschuldiging weten wil. En dus moet ik ongelukkig ook wel, al heb ik er nog zoo'n hekel aan, want je kunt niet alleen gaan. Kind, ik zou je waarlijk niet vrijwil lig laten gaan om je hoofd vol ijdele denk beelden te krijgan, en deze afvalligen heb ben nog genoeg wereldschgezindheid over gehouden om graag een aardig gezichtje aan hun tafel te zien. Wjat zul je dragen?" „Wat anders dan mijn Zondagsche jurk en mijn zilveren ceintuur," zei Gabrielle met oogen, die van blijdschap glinsterden. ,)Zoo'." zei Claudine slechts half tevre den, „'t Is toch schande, zulke malle wet ten, die een dochter van een gezeten bur ger niet toestaan zelfs op feestdagen zich wat beter te kleeden! Maar, indien ieder doen kon, wat" hij wou Ik zal er dan- wel goed genoeg uitzien in mijn grijze kleed en mousselinen halsdoek. Mevrouw zal ons laten halen en brengen onder veilig geleide." „Gelukkig hebt u mij daarbij niet noo dig," zei Margaretha. ,,Br dient tenminste een thuis te zijn om voor mijnheer te zor gen. Maar ik wil wel bekennen: ofschoon ik over 't algemeen heel weinig op heb met al die feesten en pretpartijen, dat ik het kind zoo eens in haar leven wel eens zoo'n ultgangetje gun." Een „pretpartijtje" en „uitgangetje" ais nu bij de Maisonneuves te genieten viel, .zou een meisje van de twintigste eeuw al bitter slecht geleken hebben! Het feest maal was zorgvuldig beperkt tot het bij de wet voorgeschreven aantal gerechten en werd opgediend op oan lange smalle tafel van in-was-gezet hout. De mannen, allen met gedekten hoofde, zaten aan de eene zij, de vrouwen op een rij aan de an dere. Er was dus geen groote verscheiden heid van spijzen maar wat er was, was overvloedig en zeer goed. Ook de wijn was zeer goed en werd mild, maar niet overda dig geschonken. Eerst kwam op tafel het aloude Geneefsche gerecht, bekend als pot au feü, een pot van groote afmeting bevat tende haas, kapoen, wildbraad en ander vleesch in hun eigen sap gereed gemaakt met wijn inplaats van waiter. Daarop volg- j de gebraden kalfsbout, die opgevolgd werd door stapels gebak, waarvoor Geneve nog beroemd was, ofschoon onder de nieuwe regeering het gebruik merkbaar afgeno men was. Er waren weinige jonge men- schen tegenwoordig, maar de laatste scho tel viel bij dezen meest in den smaak. „Ik wou dat Norbert hier was," zei een bekende stem. Gabrielle zag op en ontmoette de lachen de oogen van Louis de Marsac, die tegen over haar zat en haar aandacht vroeg voor een bijzonder lekkere soort van amandel- koek. N9,tuurlijk had zij van 't begin af ge- wéten da't hij tegenwoordig was; maar zij was dubbel blijdat ze met hem spreken kon, want haar tante had, dank haar ge vorderden leeftijd, een plaats aan het hoo- gereind der tafel^ <2n de beide jonge da mes naast haar waren haar vreemd. Zij strekte de hand uit om een koek te ne men. ,,Déze is beter," zei Louis haar een an deren aanbiedende. „Is het goed altijd het beste te nemen?" vroeg zij. „Zeker, indien, niemand anders het noo dig heeft." Even daarna werd het dankgebed uitge sproken door een d»r aanwezige predikan ten en allen stonden Van tafel op en ver spreidden zich in de hal om kleine groepen te vormen voor losse gesprekken. Gabrielle stond eenigszins aarzelend); zij gevoelde zich eenzaam onder zooveel vreem den. Ze was De Caulaincourt dankbaar, die haar kwam gezelschap houden en enkele aanwezigen, die zij niet kende, aanduidde. „Maar," vroeg ze hem, waar is mijn heer De Vezelay?" „Kent ge hem niet? Die groote schoone man in fluweel met bont afgezet." „Ik dacht dat die -Dr. Theodoor Beza*) was!" „En die is heer van Vezelay", zei De Caulaincourt glimlachend. ,,Een geleerd man, dichter, en daarbij osn man van groo ten rijkdom eigenaar van uitgestrekte lan derijen. En hij acht zijn grootste voorrecht al wat hij heeft, goud, geleerdheid, talen ten, aan de voeten van zijn Heere te leg gen en ten onzen nutte te gebruiken." „Ik weet dat hij een groot vriend van meester Calvijn is," zei Gabrielle. ,,Ik dacht dat die hier ook zijn zou." „Hij was uitgenoodigd, maar had het te druk. Doch er zijn hier vier van de hegan predikanten en drie van de vier syndici, zoodat, dunkt me. Kerkten Staat goed ver tegenwoordigd zijn." „Ik heb je gezocht. De Caulaincourt," zei .de gastheer^ die op dat oogenblik bij hen kwam. „Laat mij je aan Dr. Beza ■voorstel len. Hij kent iemand, die kort geleden in de buurt van GourgoUes geweest is,, en kan je een en ander omtrent je familie meedee- len; niet véél, maar tamelijk goed." Dus ging De Caulaincourt verder en Ga brielle was opnieuw alleen. Maar Louis had reeds lang op de gelegenheid gewacht en naderde haar. „Juffrouw," vroeg hij, „wilt ge met m3 het sleutelspel spelen?" Hij geleidde haar naar een kleine tafel, waarop een groote zware sleutel lag, of liever een stuk metaal in den vorm van een sleutel, met merkteekenen en andere figuren er op. Men moest .dezen sleutel zoo ver mogelijk over de tafel stooten zonder hem er af te laten vallen; -r- dat was het eenvoudige, weinig-op-windende tijdverdrijf, waarmee de Geneefsche burgers na theolo gische en politieke redetwisten hun ver moeide hersens tot rust brachten. Zelfs heeft Calvijn somtijds aan deze uitspanning deelgenomen. Twee andere jongelingen kwamen met Gabrielle en Louis spelen en gaven haar gaarne les, want 'tot haar eigen verdriet en vermaak van de overigen gaf zij gewoon lijk den sleutel zoo'n forschen duw, Tdat hij-^ kletterend op den grond terecht kwam. Theodoor Beza (eigenlijk De Béze) heer van Vezelay in Bourgondië, geboren den 24 Juni 1519. In 1559 te Geneve professor; na den dood van Calvijn, zijn boezemvriend, de voornaamste leider van Geneve. Hij overleed 13 October 1605. Wtordt vervolgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1