CrimVEEKBIADopGED.GD0t1DSIAG vöÖRKZUID-HOUInZCCl^^ EHAMDEn V. Victorie N.V. DitgeTersmaatschappü „EILANDEN-NIEUWS" Nieuwe regeling van het Gemeenteliestunr. De nieuwe Onderwijsmaatregelen. DuitsGhlandstrijdtvoor Europa. 14e Jaargang WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1941 No. 1269 BINNENLAND Duitschland strijdt voor Europa Duitsctiland wint voor Europa op alle fronten. WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD .O N Z E I L A N D E N" --18E JAARGANG UITGAVÈ VAN niEuws Gevestigd te mSMbasx^ Prins HeadriJstr. 122 C i Gito 167930 i Fostbox 8 o. TeL 17. K 1783 Bykantoor voor Zeeland: St. MaartenadSk Blarkt, Xelef. 69. Abonnementsprijs 93 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling. Verschflnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. AfeonderlUke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per Jaar. Advertentie-prijs 20 cent per regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur TH. DB WAAL AODDELHARNIS C 122. Zooals men zich zal herinneren, werden verleden jaar al spoedig na de bezetting de Staten-Generaal (Eerste en Tweede Ka mer) op nonactlviteit. gezet an werd der halve het bezette gebied voortaan op auto ritaire wijze geregeerd vanuit de Departe menten, die in vele opzichten daartoe aan wijzingen ontvangen van de Duitsche auto riteiten. Ofschoon velen toen reeds ver wacht hebben, dat het provinciaal en ge meentelijk bestuur eveneens van zijn demo cratische basis zou word>3n afgenomen en op autoritaire leest geschoeid, heeft het nog ruim een jaar geduurd, alvorens daar toe is overgegaan. Nu zal met ingang van 1 Sepetnaber a.s. een nieuwe organisatie in werking treden welke is tot stand gekomen in overleg tusschen de Duitsohe en Neder- landsche instanties. De invoering van dit autoritair systeem wordt allereerst hiermee gemotiveerd, dat de oude politieke partijen afgedaan hebben en uit eigen beweging hun werkzaamheden hadden gestaakt, zoodat het ook geen zin meer had, hun vertegenwoordigers in de openbare lichamen aan de macht te laten. Voorts werd opgemerkt, dat na 22 Jui (de dag, waarop de oorlog tegen Rusland be gon) alleen die partijen kunnen worden ge tolereerd, die instemmen met de strijd te gen het bolsjewisme, omdat dit momenteel het osnige criterium is voor de poUtieke meeningsvorming. Het Nederlandsche volk moet in deze strijd partij kiezen. Tot dus ver heeft alleen de N. S. B. getoond, het Duitsche standpunt in dezen te aanvaarden Ook de Nederlandsche Unie, die overigens geen vertegenwoordigers heeft in open bare lichamen, daar ze pas verleden jaar werd gesticht, kiest blijkens uitlatingen van het Driemanschap gosn partij. Om de ze reden werden eenige weken geleden de oude politieke partijen ontbonden en aan de Ned. Unie werd iedere politieke activi teit onmogelijk gemaakt. Met het oog op de handhaving van de openbare orde en veiligheid in de bezette Nederlandsche gebieden werd het noodza kelijk geacht, ook op provinciaal en ge meentelijk gebied een autoritaire regeer- vorm te scheppen, die gebaseerd is op de nationaal-socialistische staatsleer. Aan het hoofd van provincie en gemeente staat niet meer een op democratische wijze van on derop gekozen parlementaire vergadering, maar één man, de commissaris of burge meester. Alle macht, die voorheen in han den was van de gemeenteraad en het Col lege van E. en W., is thans in den bur gemeester geconcentreerd, terwijl de be voegdheden van de Provinciale Staten en de Gedeputeerden zijn overgegaan naar den Commissaris. Zij dragen dan ook voortaan alleen alle verantwoordelijkheid. Dit betee- kent echter niet, dat zij los van de bevol king, zonder contact moeten regeeren. Zij krijgen raadslieden te hunner adviseering en wethouders (in de provincie bestuurs raden), die helpen regeensn als hun verte genwoordigers. De voornaamste bepalingen van de nieu we verordening houden het volgende in: De werkzaamheden van de gemeentera den en de provinciale staten blijven rustisn^- deze colleges komen dus 1 Sept. op non- aciviteit; verkiezingen hebben niet meer plaats; ook de colleges van B. en W. en de Gedeputeerde Staten oefenen, hun func ties niet meer uit. De taak van de Raad en B. en W» wordt door den burgemeester overgenomen. Hij benoemt echter voor de tijd van 6 jaar twee wethouders. Deze worden dus nu van bovenaf aangewezen en worden beschouwd als ambtenaren. Eén of meer hunner zijn bezoldigd en moeten hun ambt uitoefenen als hoofdberoep. Daarbij benoemt de bur gemeester uit de ingezetenen eenige raads lieden, (adviseurs) voor de tijd van 4 jaar. In gemeenten met 11 raadsleden komen 5 raadslieden, In gemeenten met 7 raadsleden 3 raadslieden. De wethouders mogen gesn raadsman zijn. De groepen van personen, die vroeger volgens de Gemeentewet geen raadslid mochten zijn, (onderwijzers b.v.) kunnen nu ook niet tot raadsman benoemd Worden. Deze raadslieden hebben tot taak den burgemeester bij het besturen der ge meente van advies te dienen en voorstellen te doen en bij de inwoners begrip bij te brengen omtrent de maatregelen va^n den burgemeester. Een bezoldiging ontvangen zij niet. Deze raadslieden vergaderen met den burgemeester in alle gevallen, waarin ook de oude gemeenteraden vergaderd zouden hebben. Deze vergaderingen kunnen open baar zijn. Gestemd wordt er niet en ook geien besluiten genomen. Er wordt alleen geadviseerd. Behalve aan deze raadslieden kan de burgemeester ook bij andere inge zetenen raad inwinnen. De burgemeester, die in dit stelsel met een zeer groote macht wordt bekleed, staat onder toezicht van den Commissaris der provincie. Het bestuur der provincie is op soort gelijke wijze ingericht. De Commissaris wordt hier alleenheersoher. Alle bevoegd heden'van Prov. en Gedep. Staten gaan op hem over. Hij wordt in het dagelijksch be stuur bijgestaan door 2 tot 6 bestuursraden die ambtenaar en bezoldigd zijn. Bovendien benoemt hij nog een aantal raadslieden. In de provincie Zuid Holland bedraagt dit 27. (het derde deel van de 82 vroegere le den der Prov. Staten). Over de Commissa rissen wordt het toezicht uitgeoefend door den Secretaris-generaal van Binnenland- sche Zaken. Dit autoritair systeem, dat met de de mocratie radicaal gebroken heeft, kan van uit het standpunt der bezettende macht doelmatig worden geacht. Of 'het in de toe komst na de vrede kan dienen als defini tieve staatsvorm, daarover zal het Neder landsche volk gelegenheid krijgen zich uit te spreken. De democratische orde hebben we in de practijk gekend; met deze autoritaire staatsvorm, die we landelijk reeds een jaar kennen, zullen we nu ook op provinciaal en gemeentelijk gebied kennis maken. Gelijk op alle terreinen van staatsbe stuur doet zich in deze tijd van bezetting en vernieuwing ook op het gebied van het onderwijs het verschijnsel voor, dat nieuwe maatregelen getroffen worden, die eener- zijds het gevolg zijn van het feit, dat ons land bezet gebied is, doch anderzijds een uitvloeisel van de drang tot vernieuwing op nationaal-socialistische basis. Zoo zijn de maatregelen inzake de verboden leerboe. ken en de verklaring van niet-Jood zijn voor alle onderwijzend personeel meer spe ciaal een resultaat van het optreden der bezettings-autoriteiten, tervsngl de invoering «sn straffe doorvoering der lichamelijke oefening een gevolg is van de opvoedkun dige ideeën der aanhangers van de nieuwe orde. Verleden week heeft nu Prof. van Dam, de secr. generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher. ming een radio-rede gehouden waarin nieu we maatregelen werden toegelicht en aan gekondigd. Hij begon met te zeggen, dat hij de taak heeft ervoor te zorgen, Idlat de Neierlaindsche jeugd onderwijs ontvangt, dat gaiat in ide richting van de denkbeelden en idealen van de nieuwe wereld-opbiouw. Hiermede is uitgesproken, dat evenals in Duitschland de school mede in dienst moet staan van de ideologische eenmaking van het volk. Vervolgens wees- hij er op, dat in deze tijd de regeering de bevoegdheid moet heb ben, in verband met de handhaving van orde en rust op de scholen te lompen in grepen bij de benoeming of het ontslag van leerkrachten ook bi} het büzpnidier onderwas. Daarom is onlangs een verordening van kracht geworden, waarbij bepaald is, dat benoemingen en ontslagen de goedkeuring behoeven van de onderwijsautoriteiten. De ze maatregel is reeds eenige maanden in werking en geeft volgens den secr.-gene- raal geen aanleiding tot ernstige moeilijk heden. Er wordt alleen onderzocht bij een benoeming, of de betrokkene een loyale houding aanneemt tegenover de bezetting. Voorts wees prof. van Dam erop, dat een grooot deel der Nederlandsche jeugd nog altijd opstandig is. Hy erkende, dat de on derwijzers hun best doen de jeugd rustig te houden en incidenten te vermijden. Toch oordeelden de autoriteiten het noodig hun bevoegdheden uit te breiden en b^ onwil van een schoolbestuur om zelf op te treden, van overheidswege ook bij het bijzonder on derwijs onderwijzers te schorsen of te ont slaan, leerlingen weg te sturen, de school te sluiten of het bestjuur uit zyn functie te ontzetten. Deze maatregel kan gevoeglijk beschouwd worden als voortvloeiende uit de volkenrechtelijke bevoegdheden van de bezettende macht. Ook deed de Secr.-jgeneraal mededeelin- gen over veranderingen in het onderwijs als zoodanig. Hij stelde evenwel voorop, Itbat het geenszins in de bedoeling li;gt, het principleele baralkter van het bijzonder on derwijs aan te tasten. Voor deze verklaring zal men in de kringen van dit onderwijs ten hoogste dankbaar zijn, want er was ernstige ongerustheid, 'dat de principleele vrijheid in het gedrang zou komen. De wij zigingen zijn meer van, technischen aard. Ze betreffen een tweetal dingen: de invoe ring van een 8e leerja^ en het verplichte onderwijs in de DultscSe taal in de 7e en 8e klas. f Wat de invoering vaij een 8e leerjaar be treft, daartoe zal de leerplicht met één jaar moeten worden vetflengd en zullen vele kinderen bijna tot hun 15e jaar moeten schoolgaan. Toen in 1928 het verplichte 7e leerjaar werd ingevoerd, was er vooral ten plattelande een zeer sterke oppositie daar tegen. Ook thans bestajat die nog in hooge mate, .zoodat het 8e leerjaar wel met zeer gemengde gevoelens zaf worden ontvangen. Men houde evenwel In het oog, dat leerlin gen, die naar de Ambachtsschool, de ULO, de Landbouwschool of?-de Huishoudschool willen, niet zoolang o^ de Lagere School behoeven te blijven. Intijisschen is de invoe ring van een 8e leerjal^r geschied op het voorbeeld van de Duitsphe volksschool, die ook 8 leerjaren telt. In verband met het aantal uren, dat thans moet worden uitge trokken voor'gymnastic^ en Dultsch, straks wellicht ook voor Nederlandsch, is een ver lenging van de leertijd|- teneinde het leer plan voldoende af te wérken, eigenlijk wel noodig. Het was ook wel te voorzien, dat op de Lagere School het Duij^h in de gegeven omstandigheden als verplicht leervak zou worden ingevoerd. Het 'Wordt noodzakelijk geacht, dat alle Nederlanders behoorlijk met Duitschers kunne», spreken. Daartoe zal in de 7e en 8e klas gedurende 3 uren per week onderwijs gedeven worden in de Duitsche taal. Dit is dwaigend voorgeschre. ven ook voor het bijzolder onderwijs. De Secr.-generaal was optimistisch gestemd aangaande de voorzienig met leerkrachten die dit onderwijs kunneto geven. Er wordt vanwege het Departenfént een leerboek voorbereid, dat methodisph geschikt is voor het leeren van een vreeade taal door jeug dige leerlingen. Om dit boekje voor alle scholen in Nederland geschikt te houden, zal het zich van elke politieke uitjng en partijkiezing onthouden. Het is verder de bedoeling, dat er ook in de andere vakken een reorganisatie zal plaats vinden. Het onderwijs moet minder intellectualistisch worden en meer gericht op de practijk van het leven. Zoo zal het komende jaar heel wat veranderingen brengen op onderwijsgebied en zal ook de school .zich moeten aanpassen aan de gewij. zigde ornstandigheden. NEDERLANDSCHE VOLKSDIEINST. De Nederlandsche Volksdienst heeft zich tot taak gesteld het Nederland sche Volk op sociaal gebied op groot, sohe wijze te verzorgen. Hierbij zal niet de nadruk worden gelegd op de materieele verzorging, doch meer op onderlinge hulp en steun die on ze landgenooten elkaar willen ver- leenen. De N V D ihoopt door een groot aantal medewerkers, die alom in den lande, in iedere stadswijk, In elk huizenblok, in ieder dorp en gehucht werkzaam zullen .zijn, dit breede be middelende contact tusschisn alle Ne derlanders te kunnen leggen. Tien duizenden kunnen hierbij worden in geschakeld, ledere man en iedere vrouw, die in een sociale taak, groot of klein, een opgave ziet, melde zich als vrijwilliger (ster) aan bij onder staande adressen, waar alle inliohtin. gen zijn te verkrijgen. De uitvoering van het sociale werk van den N V D brengt natuurlijk kos ten met zich mede. Daar de bijstand zal bestaan uit een directe, verant woordelijke hulp van een medeland genoot en niet van egn ambtelijk bu reau, dienen de uitgaven bestreden te worden uit volbevniste offers van hen, wisn het lot van ons volk ter harte gaat. Daartoe is door den NVD een lidmaatschap ingesteld, waaraan een vaste maandelijksohe bijdrage is verbonden. .Meldt U aan als lid van den NVD en helpt mede het welzijn van ons volk te verzorgen. Inlichtingen en aanmelding bij het bureau van den NVD voor Zuid Holland bij Drs. W. F. van Leeuwen, Javastr. 27 a, den Haaig en voor Zeeland ^j Mr. W. K. H. Dieleman Jr., Singelstraat 15 te Middelburg. BEKENDMAKING. Herhaaldelijk heb Ik de Nederland sche bevolking er voor gewaar schuwd, op eenigerlei wijze de vijan den ivan Duitschland te begunstigen. Desondanks is er weer een ernstig geval van begunstiging van den vij and voorgekomen. Op 7 Augrustus j.l. moest op J^ederlandsch gebied een Britsch gevechtsvliegtiuiig een nood landing maken. De ongedeerd geble ven bemanning, bestaande uit 6 per-i sonen, kreeg 'bij haar poging om te vluchten steun van Nederlanders, die geld gaven, levensmi'ddelen en bUr- gerkleeding. Nog dienzel^d'en dag werden de Engelschen gevangen ge nomen. De personen, die hulp hadden verleend 'bSJ de poglnig om te vluch ten, zijn terstond ivoor een Duitschen krygsraad gebracht. O&zie veroor deelde vijf hunner ter dood en drie anderen tot langdurige, deels levens lange gevangenisstraf. w.g. FR. CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. Den Haag, 14 Augustus 1941. DE DISTRIBUTIE VAN AARDAPPELEN Een bon voor IJ/^ kg aangeweaen.. Vnjdag weer een toon vooir eenzelfde raintsoen. Gedurende .de week van Zondag 17 tot en met Zaterdag 23 Augustus a.s. geeft de met „31 reserve" gemerkte bon van de bonkaart diversen recht op het koopen van ^Vz kg. aardappelen. Met ingang van Vrijdag 22 Augustus a.s. zal wederom een nader aan te wijzisn bon voor het koopen van 1% kg. aardappelen worden geldig verklaard. Deze bon zal derhalve in de Donderdag avond bladen worden gepubliceerd. Aangezien door tijdelijke moeilijkheden hij de aardappelvoorziening het rantsoen van 3 kg. per week niet geheel beschik baar kan worden gesteld, zal binnen den kortst mogelijken tijd dit tekort door een toeslag boven het rantsoen van 3 kg wor den aangevuld. Teneinde er voor te zorgen, dat zonder eenige uitzondering op de met 29 reserve gemerkte bonnen het rantsoen daa^dwerke- lyk verkrijgbaar is geweest, is voorts be paald, dat op deze bonnen ook In de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. het rantsoen van 3 kg. nog kan worden afge leverd. In verband met,bovenstaand bericht mo ge worden herinnerd aan de mededeelingen betreffisnde de aardappelenvoorziening, wel ke in het einde der vorige week zijn gepu bliceerd. Toen is gewezen op de moeilijk heden, waarmede men bij de aardappel voorziening had te kampen tengevolge van de slechte weersomstandigheden. De aan voer ï^an aardappelen was zoo, dat het rant soen van 3 kg, niet volledig beschikbaar kon worden gesteld. Daarom moest voor de afgeloopen week worden volstaan met 1% kg. aardappelen, onder de mededeeling, dat nog in den loop van deze week een aanvullende bon van 1% kg- bekend zou worden gemaakt, indien de weersomstan digheden gunstiger werden. Dit is helaas niet het geval geweest. Het weer is uiter mate ongunstig gebleven en daarom Is de mogelijkheid om de aanvullende hoeveel heid van 1% kg. reeds thans beschikbaar te stellen, niet aanwezig. Hierbij komt nog, dat'ëMi gunstige wending in het weer niet meer onmiddellijk tot het gewenschte re sultaat zal leicJsn. Indien het mooi oogst-, weer wordt, zullen de telers vermoedelijk in de eerste plaats trachten het graan ge borgen te krijgen, waardoor zij uiteraard minder aardappelen zullen kunnen rooien en afleveren. De aardappelpositie zal zich echter gaandeweg verbeteren. In verband met het bovenstaande moest evenwel thans worden volstaan met een bon van 1% kg. aan te wijzen. DE NIEUWE EIBON. Voorloopig nog één ei per 14 dagen. Gedurende de week van 17 tot en met 23 Augustus geeft de met „31 eieren" ge merkte .distributiebon recht op het koopen van één ei. Deze bon behoudt ook gedu rende de week van 24 tot en met SO Aug. a.s. zijn geldigheid. De aandacht wordt er op .gevestigd, dat voor de week vam 24 tot en met 30 Augus tus a.si. geen nieuwe bon ivoor het koopen van eieren aal worden aangewezen. De .directeur generaal van de Voedsel voorziening heeft onlangs reeds gewezen op de slechte veevoederpositie, waardoor het onvermijdelijk Is geworden op. korten ter mijn over te gaan tot Inkrimping van den pluimveestapel. Deze zal tot ongeveer een derde van den huldigen omvang terug moe. ten worden gebracht. Dit beteekent, dat wij over zeer weinig eieren zullen kunnen be schikken, te weinig om de distributie van een ei per week te kunnen volhouden. Het moment, waarop de distributie gestaakt zal moeten worden, komt dan ook in zicht. De eieren, waarover wij nog zullen kun- Tten. beschikken, zijn bestemd voor bijzon dere instellingen en bijzondere omstandig heden. In de eerste plaats zullen natuur lijk de ziekenhuizen en de zieken eieren ontvangen. Nu komt er nog zooals uit boven staand bericht blijkt een ei in de veer tien dagisn. Wellicht komt er daarna nog een keer een ei In de maand. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. VERDERE ACHTERVOLGING VAN VER SLAGEN SOVJETS IN Z.-OEKRAïNE. Ook successen aan andere deelen van het Oostelyk front. Bommen op Huil en Moskou. Hoofdkwartier van den Führer, 18 Aug, (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In de Zuidelijke Oekraïne wordt de ach tervolging van .den verslagen en deels op de vlucht geslagen vijand naar den bene denloop van den Dnjepr voortgezet. Ook aan de overige deelan van het Oostelijk front leverden de operaties belangrijke successen op. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren met goede uitwer king gericht op militaire installaties in Moskou, alsmede op verschillende belang rijke spoorlijnen. In den strijd tegen Engeland hebben in den afgeloopen nacht vrij sterke afdeellngen van de luchtmacht de ravItaiUeeringshavsn Huil met een groot aantal bommen van elk kaliber bestookt. Voltreffers in de opsla- plaatsen aan de Humber en in oorlogseco- nomische installaties der stad veroorzaak ten verscheiden branden. Andere vliegtuigen vernietigden bij de Schotsche Oostkust een vrachtboot van 4000 B.R.T. en beschadig den een ander koopvaardijsohip zwaar. Tijdens nachtelijke aanvallsn op verschil lende Engelsche vliegvelden werden hevige ontploffingen waargenomen. Britsche bommenwerpers wierpen in den nacht van 17 op 18 Augustus op enkele plaatsen van West en NoordSvest Duitsch land een gering aantal brand, en brisant bommen neer. De aanvallen leverden geen enkel militair succes op. Nachtjagers scho ten twee Britsche bommenwerpers neer. LOCH NESS-MONSTER DUIKT VSTEER OP.. Vteemde ervaringen tijdens een roeitochtje Stockholm, 18 Aug. (D.N.B.) Het mon ster van Loch Ness is weer opgedoken, aldus meldt de Londensche correspondent van de Nya Dagllgt AUehanda". Een man en zijn .drie kinderen zouden het op een roeitochtje tijdens het weekeinde hebben, gezien. Het was vijf 6 meter lang en zag er ongeveer uit als een omgekeerde boot, Als een reusachtige zeevogel was het mon ster blijkbaar in een zeer booze stem ming over het meer gestoven. Men zou het tien minuten lang hebben kunnen waar nemen eer het verdween. K. 1783

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1