aiRWEEK&lADopGED.GR0nG&IA6vöÖRolZUID-HOaEnZCEUWJC^ EHAHDEn DE POLITIEK VAN DE Ü.S.A. V. Victorie N.V. DitgeYersmaatschapiü „EILANDEN-NIEUWS" Rechtzaken 14e Jaargang WOENSDAG 13! AUGUSTUS 1941 No. 1267 Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Duitschland strijdt voor Europa WAARIN SEDERT 1 N O V EM B ER 19 35 OPGENOMEN |HET BLAD .ONZEEILANDEN" - 18^ JAARGANG ÜITGAV^VAN il-IHEUWS Abonnementsprijs 93 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling-. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 ceat Buitenland 8 gulden per Jaar. GevesUgd te MiddeUüaols Frins Headrikstr. lp C Giro 167930 i Fostbox 8 Tel. 17. Bykuitooi voor Zeeland: St. MJ^artensd^k Markt, Telef. 69. Advertentle-prïjs 20 cent per regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur TH. DE WAAL, MIDDELHABNIS C 122. In het geweldige militaire en diplomatie ke toumooi, dat nu reeds bijna 2 jaar aan de gang is en waarin de machtigste rijken der wereld vechten om hun levsn, zijn thans meer dan ooit de partijen scherp af- geteekend. Eenerzijds zijn het Duitschland Italië en Japan, die voor hun bestaan een doelbewuste expansie-politiek voeren, an derzijds Engeland, Rusland en de Veree- nigde Staten, die zich daartegen stellen. Hebben we onlangs geschreven over de oorlog tegsn het bolsjewisme, thans willen we de positie van Amerika eens nader on der het oog zi«n. In de grond van de zaak is deze positie wel een zeer eigenaardige. Er bestaat tus- schen de Vereenigde Staten en de mogend heden der spil geen oorlogstoestand, de di plomatieke betrekkingen zijn niet afgebro- ksn en er vinden geen directe oorlogs-han- delingen plaats. Niettemin is de praotijk zóó, dat er door de regeering van president Roosevelt een zeer anti-Duitsche, anti-Ita- liaansche en anti-Japansche politiek wordt gevoerd, welke tot uiting komt in tal van maatregelen. De geheele Amerikaansche industrie werkt behalve voor eigen defensie ook voor Engeland en zijn geallieerden; het zijn Amerikaansche vliegtuigen en Amerikaansche bommen, waarmede de Duitsche steden worden bestookt; de huur- en leenwet komt Engeland tegemoet in zijn ifinanciëele moeilijkheden; schepen van de spil werden in beslag genomen' en varen voor Engeland; de consulaten dezer mo gendheden werden gesloten(; steun werd beloofd aan elk land, dat zich verzet tegen de spil, laatstelijk aan Rusland; Ameri kaansche oorlogsschepen patrouilleeren op het Westelijk deel van de Atlantische Oce aan; Groenland en IJsland werden bezet om de scheepsroute te kunnen beheerschen; de Ja;pansche handel werd onmogelijk ge maakt en de olieleveranties stopgezet; en zoo is er meer. Eigenlijk is Amerika dus in oorlog met de spilmogendheden; het eenige, wat ontbreekt, zijn .directe vijande lijkheden op militair en maritiem gebied. Dat de Vereen. Staten van den beginne afaan zoo scherp positie hebben gekozen ten gunste van Engeland en zoo vijandig staan tegenover Duitschland en zijn bondge- nooban, heeft velerlei oorzaak. De 140 mil- lioen zielen tellende bevolking, die uit een mengelmoes van allerlei Europeesche volken bestaat met 10 millioen negers en 4 5 mlllioen Joden, heeft ook wel eenige milli- 03nen Duitschers en Italianen, maar is in overgroote meerderheid, zoowel in de taal als in cultureel opzicht, geheeel Angel saksisch georiënteerd en derhalve met sterke banden aan Engeland verbonden. Vervolgens loopen de belangen van het Britsche Rijk en die van de Vereen. Staten tegenover de aspiraties van de spilmogend heden tamelijk parallel, daar beide bij een nieuwe wereld-orde veeren zullen moeten laten. Voorts is ook de antipathie in het democratische land van Roosevelt tegen de autoritaire regeervorm en haar maat regelen een belangrijke factor geweest bij het bepalen van de houding. En tenslotte, om maar niet meer te noemisn, zijn het niet In de laatste plaats economische mo tieven geweest, die hierin een rol hebben gespeeld. Het op liberaal-kapitalistische- goudbasis rustende economische leven der Vereenigde Staten vormt een principiëele tegenstelling met het nieuwe economische systeem van Duitschland. Zoo zijn de Ver. Staten om allerlei oorzaak de bondgenoot van Engeland gewordian. Men kan er zich over verwonderen, dat tot op heden Amerika nog niet belligerent geworden is. Dit kan zeker wel hieraan worden toegeschreven, dat eenerzgds de openbare meenlng in de Vereen Staten nog niet rijp is voor een formeele oorlogs verklaring en anderzijds Duitschland niet scherp gereageerd heeft op de ondubbelzin nig vijandige maatregelen der Amerikaan sche regeering. Aan de eene kant hebben de Amerikanen er belang bij, rekening hou. dende met de stemming in eigen land en met het nog niet op peil zijn van zijn be wapening, zoo lang mogelijk buiten de oor log te blijven en aan de andere zijde heeft Duitschland er zijn gewichtige redenen voor, om thans de door Amerika gewor pen handschoen nog niet op te rapen. Het lijkt ons het meest waarschijnlijk, dat Roo sevelt niet ongaarne zou zien, dat één of &der incident Duitschland zou noodzaken, de vijandelijkheden tegen Amerika te ope nen, daar langs deze weg het probleerh der openbare meening geen rol speelt en het Congfes niet zijn goedkeuring aan een oorlogsverklaring behoeft te hechten. Het is intusschen wel zeker, dat Enge land zonder Amerikaansche hulp reeds aan het eind van zijn krachten zou zijn ge weest. De ravitailleering, de ienzine-aan- voer, de vervanging van scheepsruimte, de vliegtuigproductie zouden, indien het op zichzelf was aangewezen, niet voldoende zijn geweest om de oorlog voort te zetten. Duitschland kon door Engeland geblok keerd worden, doch de duikbootactie en de vliegtuigen met lange actie-radius zijn voor Engeland evenzeer een blokkade, die het in zijn hartader bedreigt. Men spreekt daarom zeer terecht van een slag om de Atlantische Oceaan. Zal Engeland zijn ver bindingswegen met Amerika en Canada •kunnen handhaven of zal het effect van de Duitsche actie zoodanig worden, dat Enge land wordt geïsoleerd Dit is de beteeke- nis, van wat zich hier afspeelt. Als men ziet, dat ondanks de Engelsche convoyee- ring en het Amerikaansche patrouilleeren Groot Brittannië in de maand Juli 400.000 ton scheeepsruimte verloor, dan blijkt daar uit, dat de toestand voor dit land op de Atlantic weinig rooskleurig is. Deze situatie en de ontwikkeling van de toestand in Oost-Azië hebben er toe geleid, dat de Vereen. Staten zijn afgeweken van de door president Monroe geproclameerde leer," dat Amerika geen inmenging duldt van anderen in Amerikaansche aajigelegen- heden en dat het zich niet bemoeit met de zaken van andere continenten. Het laatste wordt niet meer gehandhaafd. Als gevolg van de steunverleening aan Engeland heb ben de Vereen. Statsn niet alleen steunpun ten verworven op New-Poundland, Trinidad en in West-Indië, maar Groenland en IJs land, die met Denemarken verbonden wa ren. Werden bezet en er is ook sprake van ©3n Amerikaansche bezetting der Azoren, een eilandengroep ten Westen van Noord- Atfrika, die aan Portugal toebehoort en van Dakar, een Fransch territoir op de kust van West-Afrika. En in Azië maakt Ame rika zich gereed vanaf Hawaï, Goeam en de Phllippijnen in nauw bondgenootschap met Engeland de Japansche expansie in de weg te treden. Zooals het zich thans laat aanzien, lijkt het waarschijnlijk, dat zich eerder in het verre Oosten dan in het Wesbsn conflicten zullen voordoen, waar door Amerika rechtstreeks in de oorlog betrokken wordt. Reeds nu is het geheele Amerikaansche bedrijfsleven op de oorlog ingesteld en wordt het economisch leven steeds meer van bovenaf geleid. Vandaar de beschul diging, door vele Amerikanen tot presi dent Roosevelt gericht, dat deze zoo lang zamerhand een politieke en economische dictator is geworden en de democratie ver moordt. Inderdaad is hier reden voor. Er blijkt uit, dat een land, dat in oorlog of oorlogstoestand verkeert, de democratische methoden niet kan gebruiken, omdat deze niet doelmatig en snel genoeg werken. Daarom hebben thans de autoritair gere geerde landen op de democratische een voordeel, daar zij veel efficiënter en vlug ger alle krachten des volks kunnen coördi- neeren ten bate der oorlogvoering. In hoeverre de Vereenigde Staten in vloed zullen uitoefenen o,p het verloop en de uitslag van de oorlog, laat zich niet voorspellen. Deze oorlog heeft reeds zoo veel verrassingen gebracht, dat niemand het kan wagen met zekerheid te profitee- ren, welke rol voor een bepaald land in de krachtmeting der volkeren zal zijn weg gelegd. BEKENDMAKING AAN DB SCHIPPERS BETREFFENDE DE REGELING VOOR DE BIETEN- EN PULPCAMPAGNE 1941 1942. Voor de aanstaande bieten- en pulpcam- pagne in de districten BREDA, DOR DRECHT, TERNEUZEN en HAARLEM is de volgende regeling getroffen: De schippers, die wenschen deel te ne men aan het campagnevervoer van een der suikerfabrieken, die in de districten der bovengenoemde Bevrachtingscommissaria ten zijn gelegen, kunn»3n vanaf 1 Augustus j.l. aanvragen indienen te Dordrecht, Bre da, Temeuzen of Haairlem, op een daartoe bestemd aanvraagformulier, dat bij alle be vrachtingscommissariaten verkrflgbaar is. Dit iformulier dient binnen drie Idagen vol ledig inigevuld bij den Bevrachtingscommis saris te wordsn ingezonden, in wiens dis trict de fabriek ligt, waarvoor de aanvraag geschiedt. De aanvraag kan slechts voor een be paalde fabriek gelden. De Bevrachtings commissaris geeft geen goedkeuring aan hen, die voor meer dan één fabriek aan vragen indienen. Zoo kan te Dordrecht al leen aangevraagd worden voor één der fa brieken te Oud Beflerlaüid of Puttershoek; te Breda voor één der fabrieken te Roosen daal, Zevenbergen, Din^loord, Steenbergen of Breda; te Temeuzen^voor één der beide fabrieken te Sas vain ^ent; te Haarlem voor de fabriek te HalMFeg. De bevrachtingsvoorwaarden zijn gevoegd bij het aanvraagformulfèr en kunnen door de schippers behouden tworden. De vrach- tenlijst zal op het karfoor der betrokken Bevrachtingscommissarre ter inzage liggen. De Bevrachtingscom:óiissarissen zullen beoordeeten, of de sc«pen en schippers voldoen aan de eischei| die in het alge meen voor campagnevA;voer gesteld kun nen worden. f Ook de schippers, di| in het bezit zijn van een igoedkeurimg op grond van vaste relatie, een verklairtoig !W)ot eigen vervoer of een ontheffing voor 'beurtvjaart, zonder aan de beurtvaart deel te nemen, kunnen goedkeuring voor campagnevervoer ont vangen. De schippers, die hu4 aanvraag hebben ingediend, worden geacht kennis te hebben genomen ivan idle bevradhtlngsvoorwaarden die igehisclit zijn aian hfet aainivj-aagfonnu- lier en hiermede accoord' te gaan. De aanvraagformulieren moeten opuiter lijk 30 Augiuistus 3i.s., des namiddags om 13 uur, zijn ingediend. Uiterlijk op 20 September zal worden bekend gemaakt, aam welke schippers goedkeuring voor cajmpajgmevaart is ver leend. 's Gravenhage, Aug. i941. ONTOELAATBAAR HOOGE PRIJS VOOR KOFFIE STï'RBOGAAT. i I Door de Gebr. B. te Zaandam is sedert 1 September 1940 koffi^-surrogaat bereid en, verpakt in kleine zkkjes met een in houd van 30 gram, in dw. handel gebracht. Dit surrogaat moest ddor de winkeliers, die een normale winstmarge genoten, voor 25 cent per zakje aan al verbruikers ver kocht worden. De grossiers maakten op dit artikel een relatief aanmerkelijk grootere winst, de fabrikanten echter verdienden niet minder dan 200% van den kostprijs. De Accountantsafdeeling van de Inspec tie voor de Prijsbeheersching te Amster dam, die deze aangelegenheid nader on derzocht, berekende dat de verkoopprijs in den detailhandel hoogstens op 15 oant per zakje had gesteld mogen worden. Bij dezen prijs zouden zoowel de grossiers en detail listen alsook de fabrikanten een redelijke winst verkregen hebben. Door een zooveel hoogeren detailprijs vast te stellen werd de grens van het redelijke en toelaatbare ver re overschreden en maakte men zich aan prijsopdrijving schuldig. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam stelde op grond van deze overwegingen vast, dat de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet, gezien in verband met het Prijsbeheerschingsbesluit, was overtreden en veroordeelde de Gebrs. B. beide tot f 500.boete. KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Zitting van 8 Augustus 1941. Terecht staat L. Gebr. te Oude Tonge in 03n aangehouden jachtzaak. Verdachte ver klaart, dat hij de hond, die achter een haas aanzat, heeft teruggeroepen. De hond heeft hij echter niet opgehaald. Er waren eigen lijk 3 hondei\; welke hond de haas gepakt heeft kon hij niet uitmaken. J. de L., 25 j. chauffeur te Oude Tonge getuige décharge verklaart, dat een gele hond bij de fietsen aan de Blokscheweg lag. Plots kwam er een haas, de hond sprong op en ging er achter aan, met nog 2 honden. De verd. L. Gebr. ifloot om de hond terug te roepen, die daar echter niet naar luisterde. Wtelke Kond de haas gepakt heeft, weet hij niet. De hond is nu eigen dom van Van Vught. Het O.M. concludeert, dat de hond zoo wel had moeten worden opgehaald als te ruggeroepen- De hond is wel teruggeroe pen; verder is afgewacht wat de hond doen zou, n.l. de haas vangen. Het O.M. eischt f 40.— boete subs. 20 d.h. Get. 'van Dis verklaart niet gehoord te hebben dat verdachte de hond terugriep of floot. Ook heeft hij niet gezien dat de hond werd opgehaald. Uitspraak over 14 dagen. In dezelfde zaak komt voor verd. J. Gebr. te Oude Tonge, die bij zijn vorige verklaring blijft, dat hij de hond heeft te ruggeroepen. Get. V. D. en J. de L. leggen dezelfde verklaringen af Deze verdachte wordt vrijgesproken bij gebrek aan bev/ijs. In een baldadigheidszaak stp.an een groep je jongens terecht uit Dirksland, die Zon dagavond 11 Mei betonnen palen op een afscheiding van het land van J. Spek aan de Haveloozeweg hebben uitgetrokken en een bruggetje, dat ovei' de weg naar het Kerkepad voei't, in de sloot hebben ge worpen. Eerst komt voor verd. C. v. 't H., arb. te Dirksland, welke zegt, dat hij het niet gedaan heeft, maar wel zijn maats. Get. L. Sch., arb., 21 j., verklaart on der eede, dat van 't H. net niet gedaan heeft. Hij krijgt een geduchte uitbrander van den ambt. v.h. O. M., dat hij staat te liegen en wordt gedreigd wegens meineed te zullen worden opgeborgen. Hij keert dan ook op zijn schreden weer en verklaart nu dat van 't H. wèl de palen heeft uit getrokken. Get. Mej. J. O. verklaart hetzelfde. De geheele groep jongens deed mee,, bhalve L. Sch. en P. W. Het O.M. noemt verd. een lafaard, niet alleen om zoo'n daad te plegen, maar ook om nog te staan liegen. Hij eischt f 15. of 15 d. h. voor het uittrekken van de pa len en vrijspraak voor het feit van het bruggetje. Bovendien dringt hij er op aan, dat V. d. Spek schadeloos wordt gesteld. Uitspraak conform de eisch. Verd. W. S. te Dirksland, zelfde feit, erkent dat hij de palen baldadig heeft uit getrokken en ook het bruggetje in de sloot heeft gesmeten. Het O. M .is milder omdat verd. bekent en eischt voor beide feiten ieder f 10. boete of 5 dagen. Uitspraak tweemaal f 8 subs. 2x8 dagen. A. G., verdacht van hetzelfde feit is halsstarrig in zijn bekentenis, maar de ge tuigen Sch. en Mej. O. verklaren het van hem gezien te hebben, waarom eisch en veroordeeling is f 15.subs. 15 dagen. F. V. A., zelfde feit, bekent wel aan de palen te hebben gerukt, maar niet aan het bruggetje te zijn geweestj_J),ugerklaringen van de getuigen zijn echter geheel anders zoodat het O. M. 2 geldboeten eischt, ieder van f 15.subs. 15 dagen. Uitspraak Ie feit f 10.— of 10 dg. (omdat hij heeft be kend) en 2e feit f 15.subs. 15 dg. C. K., niet aanwezig, wegens stroopen van een haas. Get. Slinger, 18 j., verklaart gezien te hebben, dat C. K. de haas ver voerde op den openbaren weg. Eisch f 20. subs. 10 dg. Uitspraak f 15.subs. 15 dg. De zaak van van O. te Oudolorp (aan rijding) moet worden aangehouden. Acte wordt verleend aan de getuige die niet is versohenen. L. B., bij verstek; geen achterlicht op de fiets. Eisch f 5.— subs 3 dg. Uitspraak f 3.boete subs. 3 dg. M. N., landb. te Nieuwe Tonge, wegens dat een bij hem loopende hond een haas ving, die verd. naar zijn schuurtje op het land heeft vervoerd. Het wordt een duur haasje. Het O.M. vraagt f 15.boete of 15 dg. Veroordeeling idem. A. V., Dirksland, niet aanwezig, overtre ding arbeidswet. Eisch f 15.of 6 dg. Uitspraak f 10.of 10 dgn. D. V. D., niet verschenen, geen achter en voorlicht; eisch f 7.50 en f 5.^; uitspraak 2 X f 4.— of 2 X 4 dgn. h. W. A. Dr., dienstbode, wonende te den Bommel, geen identiteitsbewijs, if 2.50 of 2 dagen. A. de Br., bij verstek, wegens het niet rechts van de weg houden, f 3.subs. 3 d. J. W. de G., zelfde feit, zelfde straf. J. A. de J., timmermansknecht te N.- Tonge, wegens geen richting aangeven; eisch en uitspraak f 2.subs. 2 d. h. C. J. de Br., niet aanwezig, geen achter en voorlicht op fiets, uitspraak 2 x if 4.— of 2 X 4 dagen. C. A. B., bij verstek, niet rechts gehou den, f 3.of 3 d. F. W. T. en C. V. d. L. idem., idem. D. Sch., leerl. smid te Melissant, wegens rijden zonder bel op fiets f 2. subs 2 d. L. R., bij verstek, zaak niet bewezen, vrijspraak. L. B., landbouwer te Ooltgensplaat, we gens het niet tijdig opruimen van zijn mest hoop binnen de bebouwde kom der ge meente, wat bij politieverordening verbo den is. Deze verd. verklaart, dat hij zijn mestput niet kan leegrijden, alvorens zijn buurman dat doet, daar die hem doorpad moet verleenen. Bovendien is het de ge woonte, dat de mest eerst Aug. pas naar het land gaat, als het land van vruchten vrij is wat ook in net belang is van de voedselvoorziening, daar anders vele vruch. ten worden kapotgereden. Dit verklaren ook eenige andere landbouwers, die mede zijn gedagvaard voor dit feit. De kantoiirechter voelt die be2ïwaren, maar zegt dat de verordening moet worden nagekomen of gewijzigd. Na eenig overleg met den ambt. van het O.M. worden al deze zaken, waarbij zijn gedagvaard W. J. B;,; J. V. H.; D. v. K.; W. H.; J. v. K.; A. J. K.; Mach. K. C L.; L. M.; A. N.; J. N.; W. Ri; C. d. V.; B. v. V.; allen land bouwers te Ooltgensplaat, aangehouden tot October. De raad wordt gegeven, dat zij* intusschen hun mest moeten opruimen. C. M. weg3ns geen arbeiders inschrijven in het register, f 4.of 4 dg. P. v. E., geen identiteitsbewijs, f 2.50; geen voor- en achterlicht tweemaal 4 gld. Wegens het niet bij zich hebben van het identiteitsbewijs: J. T.; M. de V.; W. de J. J. R. en KI., allen tot f 2.50 boete subs 2 d. L. M. V. O., geen voor- - en achterlicht, 2 X f 4.— of 4 dg. Mej. P. P., dienstbode te Oude Tonge, geen identiteitsbewijs en ten 2e niet rechts gehouden. Veroordeelt tot een boete van tweemaal f 2. J. M., Commissionnair te Ouddorp, we gens het in zijn winkel in voorraad hebben van 1 kruik jenever. De kruik wordt ter tafel gedeponeerd. Verd. voert aan, dat de knecht van de Wed. Kolff de kruik In den winkel inplaats var^ in zijn slijterij heeft gezet. Zijn vrouw had er niet aan gedacht en de kruik in den winkel opgeborgen. Eenige uren later kwamen de marechaus- see's en naman de kruik in beslag. Het O.M. eischt f 20.boete, subs 20 dgn. met verbeurdverklaring van de flesch. Uitspraak f 7.50 boete, subs 7 dg. en ver beurdverklaring van de jenever. Bij verstek werden verder veroordeeld: A. C. Blokl., geen voorlicht- en achterlicht 2 X f 4.J. B., zelfde feit, zelfde strarf^- Tanis Ouddorp voor zitten in vensterbank f 2.of 2 dgn.; C. K. zonder bel gereden f 2.50 of 2 dgn.; H. v. d. W., zonder voor- en achterlicht 2 x if 4.G. V., idem; J. V. W., idems W. v. d. M., N.-Tonge, bui ten de witte band gestaan tot f 3.of 2d. DTJITSCH WEERMACHTSBEBIOHT SNELLE VORDERINGEN IN DE OEKRAÏNE. Bij achtervolginig van de wijkende Sovjet-troepen. Havens bestookt aan Sdiotsche en Britsche kust. Uit het Hoofdkwartier van den Führer 11 Aug. Het oppercommando der Wjeer- macht deelt mede: In het Zuidelijk deel van de Oekraïne maakt de achtervolging van den wijkenden vijand overal snelle vorderingen. Ook aan de overige deelen van het Oostelijk front verlooperi de operaties volgens de plan nen. Formaties gevechtsvliegtuigen bestook ten in den aifgeloopen nacht fabrieken voor de bewapeningsindustrie te Moskou, vooral in het Noordwesbsn en Oosten van de stad, met vele tonnen brisant- en brandbommen. In den strijd tegen Groot-Brittanië wa ren de nachtelijke aanvallen van het lucht- wapen gericht op haveninstallaties aan de Schotsche en Engelsche Oostkust. In het Kanaalgebied schoten jagers en afweergeschut gisteren tien Britsche vlieg tuigen neer. Een versperringsbreker van de marine schoot vier, een patrouilleboot, twee Britsche vliegtuigen en een mijnenveger een Britsche machine omlaag. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche en Italiaansche bommenwerpers bomtreffers op de havenwerken van Tobroek en brach ten Britsche luchtafweerbatterijen tot zwij gen. Een vrij sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen bombardeerde in den nacht van 10 op 11 Augustus militaire in stallaties aan het Suezkanaal. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen vlo- gian in den afgeloopen nacht van het Noord oosten het Rijksgebied binnen en poogden tot Berlijii door te dringen. Zij werden door het vuur van de luchtaifweerbatterijen te ruggedreven. Twee der aanvallende bom menwerpers werden neergeschoten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1