CHQWEEKBLi^ÖpGED.GROni)^ilAGvöÖRolZUID-HOIlBiZEE^^ EIIAHDEn Victorie N.V. UitgeTersmaatschappiJ „EILANDEN-NIËUWS" Problemen van de Pacific. i Verschillende berichteo De slag bij Smolensk nadert zijn succesvol einde. 14e Jaargang WOENSDAG 30 JULI 1941 No. 1263 Duitschland wint voor Europa op alle fronten. WAARIN SEDERT 1 N O V EMBER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD .ONZÊEILANDEN" - 18E JAARGANG UITGAVE VAN in. Abonnementsprijs 93 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling-, Verschönt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonder4Jk© nummers 5 eent Buitenland 8 gulden per jaar. Gevestigd te MMdeUikmls Prins Hendrflestr. 122 C Giro 167930 i Tostbox 8 ToL 17, Bykantoor voor Zeeland: St. JVIaartensdiljk Markt, T(Blef. 69. Advertentie-prijs 20 cent psr regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur TH. DE WAAL MIDDELHARNIfl C 122. De verhoudingen in de Stille Oceaan, die zich steeds meer toespitsen en elk oogen- blilt kunnisn leiden tot een geweldig con flict, zijn tamelijk gecompliceerd. Immers behalve de Chineesche kwestie en de posi tie der Vereenigde Staten in Oost-Azië zijn er nog de belangen van Engeland, Rus land, Frankrijk en Ned.-Indië. Wat Enge land betreft, dit is ongetwijfeld de meest geïnteresseerde van allen bij de toekom stige gebeurtenissen. Het heeft namelijk in de Zuid-Paciific enorme belangen te ver dedigen en bovendisn wordt de positie van Achter- en Voor-Indië bij een verder voort- dringen van Japan zeer precair. Australië en Nieuw^Zeeland, -Nieuw-Guinea, Britsch- Borneo, Malakka en Hongkong, het één meer, het ander minder, komen dan in het nauw. Het is dus geen wonder, dat Enge land in het Verre Oosten een groote mili taire en maritieme macht heeft geconcen treerd, waarvan het middelpunt is de stad Singapore. Deze haven en vestingstad beheerscht voor een zeer groot deel de scheiding tus- schen de Indische en Groote Oceaan en is als vliegtuig- en marinebasis geschikt om vandaar uit in de Zuid-Chineesche Zee te opereeren. Sinds twee jaar geleden de ver dedigingswerken van Singapore zijn vol tooid, is het als het ware één groot sper- fort. Het een pistool op de borst van Ja pan te noemen, is wat te sterk uitgedrukt, geziisn de afstand, maar in ieder geval moet het dienen om de gevaren af te wen den, die Groot-Brittanië bedreigen in Chi na, Hongkong, Borneo met zijn petroleum, Nieuw-Gulnea met zijn goudmijnen en de waardevolle dominions Australië en Nieuw. Zeeland. Er is bij Singapore een groot deel van Engelands slagvloot samengetrokken in de machtige oorlogshawsn, waar ook dokken ter beschikking zijn voor herstel der sche pen. Eén ervan is in staat schepen van 55.000 ton op te nemen. Verder zijn er wer ven, olie. en munitiedepots, magazijnen en vliegvelden, kazernes voor artillerie, pion- niers en infanterie. Toen in 1819 Raffles Singapore voor Engeland vermeesterde, was het een zeerooversnest, thans is het het sterkste bolwerk ter zee van het Brit- sche Rijk. Toch is het niet het eenige in het verre Oosbsn. Hongkong (voor de kust van Chi na) en Port-Darwin (op de Noordkust van Australië) vormen met Singapore een drie hoek, die de Zuid-Chineesche Zee moet ver sperren. Het eerste, eigenlijk Victoria gcr heeten, is een eiland van 18 km. lengte en 5 km. breedte en is de laatste tijd koorts achtig versterkt. Drie nieuwe iforten zijn gebouwd, vliegvelden aangelegd, hangars uitgehakt in de rotssn, onderaardsche ben- zine-reservoirs gemaakt, luchtdoelgeschut opgesteld etc. Het andere steunpunt, Port- Darwin, ten Zuiden van Nieuw-Guinea, is de Voornaamste fortificatie van Australië. Het vormt het centrum van de Australi sche kustverdediging in het Noorden en Oosten. Spoorlijnen en militaire wegen zijn vanuit het binnenland erheen aangelegd en de havisn is sterk verdedigd. Zoo is Port- Darwin de Zuidpunt van het strategische systeem der Engelschen in dit deel der we reld. Momenteel is het vraagstuk ook zeer ur gent, welke positie Rusland inneemt in het Verre Oosten. De Sovjet-Unie beheerscht, zoo men weet, geheel Noord-Azië of Sibe- gë. Bij de Beringhstraat grenst het aan Al. pöi^a, het zeer versterkte Amerlkaansche '^gebied ten N.W. van Canada. Ten Noorden van Japan bezit het het Schiereiland Kams- jatka en de helft van het eiland Sachalin. Vlak tegenover Japan ligt de sterke Russi sche havenstad Wladlwöstok. De afstanden zijn daar echter zoo groot, dat deze stad toch nog hemelsbreed 1000 km. van Tokio verwijderd ligt. Intusschen zijn de Sovjets reeds jaren bezig, Wladiwostok uit te bou wen tot een zwaar bewapende vesting en machtige duikbootbasis, van waaruit het de Japansche scheepvaart op de Japansche Zee in sterke mate zou kunnen belemme ren. Achter Wladiwistok in de Kust- en Amoerprovincies en verder in Mongolië schijnen groote Sovjet-l«gers te zijn sam3n- getrokken met groote aantallen vliegtui gen. Al deze oorlogstoebereidselen der Sov jets zijn uiteraard uitsluitend gericht tegen Japan, dat een historische vijand van Rus land is. De belang en tegenstelling tusschen deze 2 staten dateert reeds van vóór 1900. Rusland heeft in de loop der laatste 40 jaar al menige veer moeten laten. Het ver loor na de Japansch-Russische oorlog in 1905 Zuid-Saohalin en moest daarna ook een steeds vermeerderende invloed, later annexatie van Korea en Mantsjoekwo dul den. Deze terugdringing van de Russische machtspositie heeft uiteraard een scherpe verhouding in de hand gewerkt, die door het Russisch-Japansch non-agressie-ver- drag van 1941 niet in wezen is veranderd, doch slechts is gecamoufleerd. De rol van Frankrijk is in het Verre Oosten altijd bescheiden geweest en Is thans vanzelfsprekend geheel van onder geschikte beteekenis. Het heeft daar de kolonie Pransch-Indo-China ten Oosten van Thailand gelegan in Achter-Indië. Dit ge bied heeft voor de belligerenten van beide zijden beteekenis,- daar een bezetting door Japan Malakka bedreigt en een bezetting door Engeland de positie van dit land aan de Zuid-Chineesche Zee aanmerkelijk zou versterken. Dat deze kolonie bij een even tueel conflict al spoedig het kind van de rekening zal worden, lijkt wel waarschijn lijk. Over de positie van Ned. Oost-Indië kun nen we kort zijn. Engeland en Amerilca hebban er belang bij, dat dit groote, rijke' en strategisch zoo gunstig gelegen eilan denrijk niet in Japansche handen of in vloed komt. Gaarne zouden ze natuurlijk zien, dat Ned. Indië de olie- en rubberleve ranties aan Japan geheel stop zette, daar dit op de Japansche oorlogvoering een zeer groote nadeelige Invloed zou kunnen uit oefenen. Wordt Indië zelf in het conflict betrokken, dan behoort een Japansche aan. val op Borneo zeker tot de waarschijnlijk- he62n. Het is niet gemakkelijk zich een denk beeld te vormen van de preciese machts verhoudingen in het Verre Oosten en der halve ook niet van het verloop van een eventueele oorlog aldaar. Indien er een conflict uitbreekt, staat Japan alleen te genover Engeland, Amerika, China, Rus land, Australië en eventueel Ned. Indië. Dit lijkt een geweldige overmacht, doch men moet daarbij verschillende dingsn niet uit het oog verliezen. Allereerst dat Rusland, al heeft het in Oost-Siberië groote legers staan, door zijn strijd in het Westen, die kennelijk te zijnen nadeele verloopt, deer lijk gehandicapt is en dus slechts betrek kelijk geringe kracht zal kunnen ontwik kelen. Alleen .zijn duikbootvloot zal van uit Wladiwostok normaal kunnen operee ren. Vervolgens houde men in het oog, dat Amerika slechts de helft, .zij het dan de grootste, van zijn vloot zal kunnen inzet ten, daar de andere helft op de Atlantische Oceaan dienst moet doen. En Engeland kan maar een derde deel van zijn vloot in de strijd werpen, daar de andere deelen moeten gebruikt worden in de Middelland- sche Zee en op de Atlantische Oceaan. Wel heeft dit land nog de steun van de Austra lische zeemacht en eventueel die van Ned.- Indië. Hiertegenover staat, dat Japan zijn geheele vloot kan inzetten, al moet ook een deel daarvan worden gereserveerd voor de blokkade van China. Hoe sterk al deze vloten zijn, is ten eenenmale onbekend. We beschikken wel over cijfers, maar deze loopen nogal uiteen en ze zijn eigenlijk alle verouderd, daar de aanbouw gedurende de laatste twee jaren, die uiteraard overal in versneld tempo geschiedde, aan onze aan dacht ontgaat. Zoo wordt wel opgegeven, dat Engelands geheele vloot bestaat uit: 20 slagschepen, 80 kruisers, 200 torpedoja gers en 80 onderzeeërs, die van de Vereen. Staten uit 17 slagschepen, 40 kruisers, 250 torpedojagers en 120 ondei'.zeeërs, die van Rusland (waarvan slechts een deel in de Aziatische watensn is of kan komen)3 slagschepen, 8 kruisers, 30 torpedojagers en 170 onderzeeërs; die van Australië 6 kruisers, 12 torpedojagers en 10 onder zeeërs; welke vloot Ned.-Indië tot zijn be schikking heeft, is ons geheel onbekend;; het zijn vermoedelijk een paar kruisers en een 10-tal onderzeeërs. Tegenover al deze vloten en gedeelten ervan staat dan die van Japan met 12 slag- schep.2n, 40 kruisers, 120 torpedojagers en 70 onderzeeërs. Houdt men rekening met het feit, dat zijn tegenstanders slechts par tieel hun vloot in de Pacific kunnen inzet ten, dan blijft nochtans Japan in de min derheid. Overigens zijn er nog vele andere, waarbij onberekenbare factoren, die bij de oorlogvoering een rol spelen, zooals de ver houding der luchtmachten, het verloop der krijgsverrichtingi3n in Rusland, de tegen stand, die China kan blijven bieden en der gelijke meer. Hoe deze oorlog om de Azia tische en Pacific-hegemonie strategisch ge voerd .zal worden, is eveneens moeilijk te profeteeren; Te land zullen waarschijn lijk Wladiwostok en Indo-China nieuw oor logstooneel wordisn, terwijl Japansche aan vallen op de Philippijnen, Goeam en Bor neo vermoedelijk niet zullen uitblijven. In tusschen is het niet onze bedoeling, daar over met het verstand van een leek be spiegelingen te houden, doch slechts om een indruk te geven van de verhoudingen en mogelijkheden, die bij een uitbreiding van de oorlog tot de Pacific in aanmerking kunnen komen. Wkt de toestand op het oogenblik be treft, kan gezegd worden, dat de spannin gen in het Verre Oosten op onrustbarende wijze toenemen. De politiek van het derde kabinet-Konoje is gericht op krachtige ac tie inzake de gestelde doeleinden op de grondslag van het Driemogendheden-paot, hetgeen van Angelsaksische zijde sterke reactie uitlokt. De ernst van de situatie blijkt uit de mobilisaties in Japan, de Ame- rikaansche maatregelen in de Stille Oce aan, de sluiting van h^t Panama-Kanaal voor Japansche schepen, het leggen van mijnsn bij de Philippijnen en door de Rus sen langs de Siberische kust, de terug keer der Japanners en der Japansche sche pen naar het Vaderland en tenslotte als meest Ingrijpende maatregel het bevriezen der Japansche saldi in Engeland en de Vereen. Staten. Dit laatste beteeksnt niets meer of minder dan een volledig econo misch embargo en een onmogelijkmaken van de Japansche handel, derhalve een af snijding van dit land van de verschillende grondstoffen, die het met name voor de oorlogvoering noodig hééft. In Japan ge voelt men, dat al deze maatregelen erop gericht zijn, het land t4 verstikken. Al zijn tegenstanders tezamen', pogen een ring er omheen te vormen, teneinde een krachtige Japansche actie onmogelijk te maken en het te dwingen tot hei zich terugtrekken op zijn eigen eilanden. IMet dit al is de po sitie van Japan, gelijM door verschillende van ,zijn woordvoerders} ook is gezegd, ern stig en zal het doortaitend moeten optre den, om zich uit de worgende greep zijner tegenstanders los te mtksn. Naar het zich thans laat aanzi<3n, kaj. het uitbreken van het conflict niet lan-^jmeer op zich laten wachten l Naschrift. Nadat bovfeistaand artikel ge schreven was, kwam het bericht van de bezetting door Japan van verschillende punten in Indo-China, als gevolg van een accoord, door dat land gesloten met ,de regeering van Vichy. Welke reacties dit van Engelsch-Amerikaansche zijde zal uit lokken, dient afgewacht. DE NEDEBLANDSCHE UNIE. 's-GRAVENHAGE, 26 Juli. De com missaris-generaal voor het veiligheidswe- zian en höhere S.S. und Polizetführer maakt bekend: Op grond van paragraaf 1 van de Ver ordening van den Rijkscommissaris 20/41 verbied ik met ingang van heden: 1. Het ophangen, aanplakken en het op iedere andere wijze in het openbaar vertoonen van plakkaten en geschriften van de Nederlandsche Unie. 2. Het dragen van insignes .van de Ne derlandsche Unie. MAXIMUM-PRIJZEN VOOR CITROENEN Naar de Gemachtigde voor de Prijzen mededeelt, zijn er met ingang van vandaag maximun^prijzen vastgesteld voor citroe nen. De consument weet nu waar hij aan toe is, zoodra er weer citroenen verkrijg baar zullen zijn. Er aal niet meer dan 5 cent per stuk voor mogen worden ge vraagd. In het vorige seizoen berekende men voor groote en kleine citroenen ver schillende prijzen. Dit zal, nu er één maxi- mum-prijs, onaifhankelijk van de grootte, is vastgesteld, niet meer mogen voorko men. PRIJSOPDRIJVING VAN GASOLIE BEBOET. Een grossier in fruit en conserven te Utrecht, v. d. B., kwam voor zijn bedrijf motorbrandstof tekort. Hij stuurde daarom zijn vader naar Amsterdam teneinde te trachten in den illegalen handel gasolie te koopen. B. Sr. vond Inderdaad een verte genwoordiger, M., bereid hem 4000 liter te levensn vool- een bedrag van f 2100.M. beschikte evenwel niet zelf over de olie, maar kocht deze van een koopman S., eveneens te Amsterdam. Ook deze echter moest de 20 vaten olie eerst weer van een anderen, onbekend gebleven handelaar koo pen. Nadat de olie in het pakhuis van den grossier te Utrecht was opgeslagan, werd zij door de politie in beslag genomen. Daar de_ bij deze transactie betrokkenen zich allen hadden schuldig gemaakt aan overtreding van de Prijzenbeschikking 1940 No. 1 moesten zij zich voor den Inspecteur voor de Prijzenbeheersching te Amsterdam verantwoorden. V. d. B. zag zijn zoo duur betaalde olie verbeurd verklaard, daarenboven werd hem f 250.boete opgelegd. M., de ver- teganwoordiger, die evenals S f 150.aan dezen handel verdiend had, werd tot f 300- S. tot f 400.boete veroordeeld. PRIJSOPDRIJVING VAN LUXE GOEDEREN. F 55.000boete. Een N.V. te 's-Gravenhage, welke in normale tijden comestibles, conserven en zuidvruchten importeert, was er, toen na 10 Mei 1940 vrijwel niets meer kon wor den ingevoerd, toe overgegaan het groot ste deel van haar voorraden tegen ver hoogden prijs uit te verkoopen. Voor zoover na 10 Mei nog wel goederen werden ingekocht, waren bovendien in den verkoopprijs niet alleen de meerdere kos ten van aankoop, maar ook het oude winst percentage ingecalculeerd. In dit geval had men echter volgens de dwingende voor schriften slechts de oude, in geld uitge drukte winstmarge op dan verhoogden in koopsprijs mogen leggen. Ook had men nog ongeoorloofd hooge prijen weten te berekenen door een bepaald artikel niet aan vaste afnemers, detaillis ten, te leveren, maar het direct als „groot winkelier" aan consumenten te verkoo pen. Waarbij dan uiteraard detailprijzen in rekening werden gebracht. De directeur der N.V. V.D., die de the orie der vervangingswaarde huldigde, was daardoor tot een prijspolitiek gekomen, welke in alle opzichban indruischt tegen de beginselen der Prijzenbeschikking 1940 No. 1. Te harer verontschuldiging voerde de N. V. aan, dat de prijsverhooging slechts luxe goederen betrof en niet distributiegoederen of eerste levensbehoeften. Dit verweer werd echter door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching verworpen. Volgens de zen hadden nog afgez;ien van de wette lijke bepalingen de overtredingen der prijsvoorschriften de N.V. in een voordee- liger positie gebracht dan haar concurren ten, die de voorschriften wel naleefden. Dit is een bevoorrechting, die sociaal niet kan worden goedgekeurd. De N.V., die de Prijzenbeschikking 1940 No. 1 had overtreden, werd deswege door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Den Haag veroordeeld tot een boete van f 55.000.—. HET LEGIOEN. 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Wegens dan sterken toeloop van vrijwilligers wer- .den de meeste bureaux van aanmelding voor het Nederlandsche vrijwilligerslegioen voorloopig gesloten. Het Amsterdamsche bureau blijft nog open tot Donderdagavond 31 Juli a.s. Geopend blijft daarna alleen het aan meldingsbureau te Den Haag, Koninginne gracht 22. Aanmeldingen moeten schrif.te- lijk geschieden. KWART TON VAN DE NED. BANK. Voor de aimuliance. 's-GRAVENHAGE, 28 Juli. Voor .de Nederlandsche ambulance, die naar Oost- Europa zal vertrekken, kwam. op het eerste bericht in de blaöan reeds dadelijk f 6000 aan giften binnen, welke bedrag spoedig tot f 10.000 opliep. Heden stelde mr. M. M. van Rost van Tonningen, president van de Nederlandsche Bank, namens deze f 25.000 ter beschik king der ambulance. Dit mooie bedrag is tevens bedoeld als voorbeeld ter navolging voor anderen. Er zijn tonnen gouds tioodig. In kringen, die druk bezig zijn met de voorbereiding der uitzending, rekent men op minsbans even veel medewerking als in de dagen van den eersten Finschen vrijheidsoorlog einde 1939. (A.N.P.) DUITSCHE AANVALLEN OP Z.O.-ENGELAND. BERLIJN, 28 Juli (D.N.B.) In den nacht van Zondag op Maandag heeft bo ven Groot-Brittanië een „aanzienlijke" vij andelijke activiteit in de lucht geheerscht, zoo meldt de Britsche berichtendienst, op grond van een communiqué van het Engel- sche ministerie van Luchtvaart. De lucht aanvallen strekten zich uit over Zuidoost Engeland, met inbegrip van het Londensche gebied, waar „zekere schade" werd aange richt en een aantal slachtoffers is gevallen. DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. Tegenstander in de Oekraïne verder terujggedrongen. Veiigeldingsaanval op Londen. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 28 Juli. Het opperbevel van de me.ex- macht maakt bekend: De slag van Smolensk nadert zijn succes volle einde. Alle pogingen de vernietiging van de ingesloten Sovjetafdeelingen te ver hinderen, werden verijdeld. In de Oekraïne dringen de verbonden troepen, ondanks den zeer moeilijken toe stand der wegen voortdurend achter den wijkenden tegenstander op. Aan het Finsche front wonnen Duitsche en Finsche troepen bij taaien vijandelij- ken tegenstand verder terrein. Als vergelding voor de herhaalde lucht aanvallen van Britsche gevechtsvliegtui gen op woonwijken in Duitsche steden, bom bardeerde het luchtwapen in .den afgeloo- pen nacht de Britsche hoofdstad. Tan Wes ten van de Theemsbocht ontstonden groote branden. Gevechtsvliegtuigen brachten bij de Fa- röer-eilanden een vrij groot vrachtschip tot zinken en beschadigden een koopvaar- dijschip zwaar. Voor de Schotsche Oost kust kreeg eian groot koopvaardijschip een treffer van een luchttorpedo. De vijand vloog overdag noch des- nachts het Rijksgebied binnen. WAARSCHUWING EN BEVEL. yam den N.S.B.-leiider. In het „Nationale Dagblad" wordt onder het opschrift „Waarschuwing en bevel" het volgende medegedeeld: ,,Het is gebleken, dat de uitvoering van de V-actie op enkele plaatsen tot exces sen heeft geleid, die wij als nationaal-soci alisten ten sterkste afkeuren. Zeer vermoe delijk is ,dit het werk van agants-provo- cateurs. Het is aan de N.S.B.-ers ten strengste verboden, op kerken en monumenten, op Protestantsche of Katholieke pastorieën te plakken of te schilderenj, hetzefde geldt voor woonhuizen. In het algemeen is er zorg voor te dragen, dat niets beschadigd wordt. Het natiónaal-socialisme wil op bouw, geen afbraak! De tegenstanders zijn hier en daar aan vallend opgetreden'. Dat deze aanvallen met kracht' worden afgeslagen, is vanzelf sprekend. Daarbij is het voorgekomen, dat een huis werd binnengedrongen. Dit is ban eenenmale ontoelaatbaar. Het huis is de zetel van het gezin en als zoodanig onaan tastbaar. Men stelt zich bij aantasting daar van niet alleen bloot aan gerechtelijke ver volging, maar tevens zal uitwerping uit de N.S.B., als onwaardig, daarvan het gevolg .zijn. MUSSERT. Utrecht, 26 Juli 1941.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1