CHDWEEKBi/^opGED.GROnDSIAG wÖRDËZUID-HOIlBiZEEUWJCHE EIIATIDEn COMMUNISME OF NAT. SOCIALISME. N.T. Ditgeversmaatschappü „EILiNDEN-NIEDWS" Problemen van de Pacific. De Nederlandsche Dnie heeft partij gekozeo. 14e jaargang WOENSDAG 16 JULI 1941 No. 1259 Engeland en het lot der kleine landen Gratis Advies WAARIN SEDERT 1 N O V EM B ER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD ONZE E IL AND EN" >- 1 8E JAARGANG ÜITOAVE VAN niEuws Geves%d te MldddhairnSs i Frina Hendriicstr. 122 C m Güq 167930 a FostIx>x 8 Td. 17. BykaatooT voor Zeeland: St. Maartena^k Markt, Telef. 69. Aboimementsprtis 90 ceut per 3 maanden bij vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlgke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per Jaar. Advertentie-prijs 20 cent per regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur TH. DE WAAL. MIDDELHARNIS C 122. 1. Bij de geweldige vraagstukken, oorlog en revolutie betreffende, waarmede in Europa geworsteld wordt, komen voor verschillen de landen ook de problemen van de Pacific. Rondom de Stille of groote Oceaan sta pelen zich namelijk de problemen op, die alle hun middelpunt vinden in de positie en de politiek van Japan. Het is dit mach. tige Aziatische Rijk, dat niet alleen de voornaamste rol wenscht te spelen in Azië, maar de alleenheerschappij opeisoht in het gebied, dat het als zijn levensruimte be schouwt, met uitsluiting van alle andere niet-Aziatische mogendheden. Op het oogenblik is de Pacific een veld van de allergrootste spanningen. Het schijnt dat ook daar een geweldig conflict in voor bereiding is, waarvan het tijdstip van uit breken voor een groot deel zal bepaald worden door de loop der gebeurtenissen in Europa. We willen in enkele artikelen eens nagaan, hoe de machtsverhoudingen In dit deel der wereld zijn, |daar dit ook van groot belang is voor de loop der zaken in Europa. De landen, die rechtstreeks aan de groote Oceaan liggen, zijn Japan, China, de Veree- nigde Statsn, Chili en andere' kleine Zuid- Amerikaansche Staten. Inidirect door mid del van hun koloniën of dominions zijn bij de Stille Zuidzee echter' ook Rusland, Eur geland, Frankrijk en Nederland geïnteres seerd. De landen van Zuid Amerika spelen echter geen enkele rol, zoodat deze gevoeg lijk kunnen worden uitgeschakeld. Het land, waaromheen zich alle pi'oble- iflen groepeeren'^lsJapaji.-Tjr'f 'eimndennjk aan de Oostkant van Azië bestaat uit 600 groote en kleine eilanden, die tezannsn 11 maal ,zoo groot zijn als Nederland en 65 millioen inwoners tellen. Met de koloniën mee (Korea, Formosa, Zuid-Saohalin en de Carolinen, doch ongerekend Mantsjoekwo), is het 20 maal ons land en haalt het ;de 90 millioen inwoners. Het is dus zeer dicht bevolkt: 169 per KM2. Daar evenwel een zeer groot deel onbewoonbaar is door de vele bergen, waaronder wel 200 vulkanen, wo.nen er eigenlijk 970 menschen op een KM2. Het geboortecijfer is daarbij hoog, zoodat Japan voor een urgent probleem zit, dat der overbevolking. Dit vraagstuk kan worden opgelost door emigratie en kolo nisatie. Voor het eerste zijn de Japanneezen echter niet zeer geschikt. De meeste emi granten keeren later weer terug. Bovendien worden de Japanneezen in de Vereen. Sta ten, de Engelsche en Nederlandsche kolo niën geweerd. Blijkbaar vreest men, dat een vreedzame penetratie van Japanneezen tot moeilijkheden aanleiding zal geven. Op de Hawaï-eilanden b.v., die aan de V.S. toe- behooren, wonen 300.000 menschen, waar van 125.000 Japanneezen en slechts 35.000 Amerikanisn. Vanzelfsprekend is dit voor de laatsten zeer bedenkelijk, zoodat de immi gratie is stopgezet. Japan koos dus de andere weg om zijn surplus aan bevolking weg te werken: ko lonisatie. Dit had bovendien nog een ander voordeel, n.l. :de mogelijkheid om aan grond stoffen te komen voor de snel uitbreidende Industrie en de schepping van afzetgebied voor de producten. Japan is arm aan delf stoffen. Het heeft wel een tamelijke hoe veelheid stesnkolen, doch lang niet genoeg. De voorraad ijzererts Is gering. Petroleum heeft het heel weinig. Het lag dus voor de hand, dat Japan expansie ging zoeken op het vasteland. Daartoe richtte het in 1982 het oog op Mantsjoerije, dat veroverd werd. Amerika had toen tegen Japan willen optreden, doch Engeland wilde niet. Mant sjoekwo werd een Japansche vazal-staat, doch de ertsen, die er in den grond zitten, kunnen nog niet noemenswaardig worden geëxploiteerd, daar Japan gebrek heeft aan kapitaal. In 1933 ruktsn de Japansche troe. pen de Chineesche provincie Jehol ten N. van, Peking binnen. De Volkenbond eisohte toen, dat Japan zijn troepen zou terugtrek, ken, doch inplaats daarvan zei het zijn lid maatschap van de Volkenbond op. En in Juli 1937 begon het de groote aanval op China. Juist een jaar tevoren was de..Spaan- sche burgeroorlog uitgebroken, die meer malen aanleiding scheen te zullen worden tot een algemeene Europeesche oorlog, ,zoo. dat het tijdstip zeer gunstig gekozen was, daar Engeland en Frankrijk de handen vol hadden met de Europeesche zaken. Noord- China werd bezet en niet alleen de oude hoofdstad Peking, maar ook Sjanghai en Nanking werden door de Japansche legers in bezij genomsn, de geheele kuststreek ge blokkeerd en de regeering van Tgang-kai- sjek moest haar zetel ver in het binnenland, te Tsjoeng-king opslaan. Van hieruit wordt de oorlog, die nu deze maand precies 4 jaar aan de gang is, met afwisselend succes voortgezet. Door deze expansiepolitiek wordt het ge heele nationale, economische en financieele leven in Japan beheerscht. Vanzelfsprekend veroorzaakt de permanente oorlogstoestand binnenlandsche ontevredenheid en ingrij pende vrtjzigingisn in de economische, soci ale structuur. De industrie moest geheel op de oorlog worden ingesteld. De vredes- industrie, die door haar zeer lage export prijzen tot een hooge vlucht gekomen was, werd omgeschakeld voor oorlogsdoeleinden, wat echter tot gevolg had, dat geen buiten, landsche deviezen meer binpjenkwamen, die Japan zoo noodig heeft om zijn grondstof fen te koopen voor de oorlog. Daarbij komt, nog, dat de buitenlandsche markten, met name Amerika, Engeland en Ned. Indië ge heel of gedeeltelijk voor Japansche produc ten gesloten worden en bovendien de leve ring van grondstoffen door die landen zoo veel mogelijk wordt beperkt. Daar Japan voor staal op de Vereen. Staten en voor petroleum op Ned. Indië is aangewezen, vormt dit probleem één der moeilijkste voor de Japansche regeering. Wat het petroleumvraagstuk betreft, dit is voor Japan een levenskwestie. Het is n.l. voor bijna 100% «voor zijn olievoorziening op Ned. Indië aangewezen. De oliebronnen van Balikpapan en Palembang leveren meer dan 5 milUoen ton jaarlijks voor de algemeene uitvoer van Indië. Bij intensief verbruik in een oorlog, waarin de lucht macht, de zeestrijdkrachbsn en het land leger groote hoeveelheden olie noodig heb ben, moet de aanvoer daarvan verzekerd zijn, daar anders de oorlogvoering onmoge lijk wordt. Als men weet, dat een bommen, werper, die per dag 5 uur in de lucht is, ongeveer 2300 1. benzine verbruikt, kan men nagaan, welke enorme hoeveelheden er npQ4i£Jzan, En raejLb.egrijpt nu pok, .waar om Japan zooveel waarde hechtte aan de nu mislukte onderhandelingen met Ned. Indië, waarbij de petroleum de eerste rol speelde. De positie van Japan is dus momenteel zeer moeilijk, hetgeen ook uitkomt in de mededeelingen der leiders, die voortdurend van een ernstige situatie spreken. De ex port beteekent weinig meer, het levenspeil der bevolking is .zeer laag en daalt nog steeds, de grondstoffenvoorziening hapert bedenkelijk, de ifinancieele toestand is kri tiek. Meer dan de helft der totale begroo ting gaat reeds jarenlang weg aan oorlogs uitgaven en de ééne milliardenleening volgt de andere op. De militaire en maritieme middelen zijn onder de invloed van de ex pansie-politiek zoodanig opgevoerd, dat het geheele volksleven er zeer onder lijdt. In verband met de ligging van Japan, dat ge heel in het rond'omgeven is door geweldige vijandelijke machten als Rusland, China, Engeland en Amerika en mede met het oog op de gestelde doeleinden, n.l. de Groot-Azi. atische levensruimte te zuiveren van blan ken en deze voor Japan te exploiteeren, was deze ten top gevoerde bewapening ze ker noodig. Leger en vloot moeten in staat zijn, de gestelde taken te volbrengen. Daar deze enorm zwaar zijn, omdat Japan staat tegenover groote landen met onuitputtelijke voorraden grondstoffen, groote vloten, machtige steunpunten en het bovendien in China te strijden heeft tegen een milUoe- nenleger, over een ontzaglijk gebied ver deeld, moet Japan er alles op zetten om leger en vloot zoo sterk mogelijk te maken. Wordt vervolgd. PRIJSREGELING VOOR FRUIT. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat er een regeling in voorbereiding is betreffende maximum-veilingprijzen voor ifruit. Bij de vaststelling daarvan zal geen rekening kunnen worden gehouden met te hooge pachtprijzen voor fruit op het hout, welke vóór de vaststelling van de regeling mochten zijn overeengekonasn. BIJ DEN VERKOOP VAN BEENDEREN. PRIJSOVERTREDING DOOR SLAGERS In den laatsten tijd is het meermalen voor gekomen, dat slagers aan het publiek rxui- der. en varkensbeenderen verkoopen tegen prijzen, welke abnormaal hoog moetsn wor. den geacht. De gemachtigde voor de Prijzen vestigt er de aandacht op, dat ook voor den ver. koop van beenderen de bepaling geldt, dat niet mag worden verkocht voor prijzen, welke die van 9 Mei te boven gaan. Overtreders van die voorschriften zullen zich voor de Inspecteurs voor de Prijsbe- heersching te verantwoorden hebben. Over bovenstaand onderwerp hield Don derdagavond de Heer Handriks uit de Bom melerwaard een rede in de zaal van Hotel Spee te Sommelsdijk. De opgekomenen waren, voor zoover we konden nagaan, allen leden der N. S. B. van de zijde van het publiek was er niet de minste belangstelling. De spreker, een vlotte redenaar,, begon na vooraf ingeleid te zijn door den heer K. A. van Beek te Melissant te zeggen, dat groote gebeurtenissen hun schaduwen vooruit werpen. Ook nu is dat gebeurd. De revolutie wordt voorbereid door de massa, de massa aanvaardt het pas wanneer het er is. Msn ziet tegen de dingen aan, nooit er over heen. Daarom wordt de massa zoo spoedig misleid, zooals ze misleid is en nog wordt door Engeland. Men heeft nu nóg 40 graden koorts aan dé Engelsche ziekteDe sympathie van den Nederlandschen arbeider staat aan de zijde van Engeland, van Ame rika, van de democratiën, die hand in hand gaan met de wereldpest, het bolsjewisme. Het heeft ons volk iets te zeggen, dat een vereenigd Europa thans aan de zijde van Duitschland staat tégen het godönt- eerende communisme. Velen zijn er, die er stil van worden, dat had men niet gedacht. Het Nat. Soc. was het, die in, Duitschland een dam opwierp tegen den vloed van het bolsjewisme en met Duitschland zal ver eenigd Europa het thans vernietigen. Altijd heeft men de zijde van.de N.S.B, en van Duitschland het onrecht genoemd; Engeland had de zijde van het recht. Dat moet men nu toch anders zien, nu Duitsch land zich opmaakt om de aartsvijand van het christendom, bescjiaving en cultuur, te jernietigen. Spr... bre^ivt een_.lans voor.het. groote Duitsche Rijk en stelt daartegen over de gruweldaden van Engeland in de loop der historie en noemt met name de meer dan 26000 mannen en vrouwen, die in den oorlog met Transvaal zijn doodgemar teld in de concentratiekampnn. Toen was men pro-Duitsch en anti-Engelsch! Alleen hierom zal Engeland de oorlog verliezen, omdat zich daarover een Godsgericht vol trekt en het bloed dezer zielen om wraak ro^pt. De zon der ifeiten zal de leugens in het verlengende Nederland als sneeuw doen smelten. Dan geeft spr. een beeld van het jood- sche-kapitalistische-bolsjewisme, de terreur, de godsdisnsthaat, waarmee Engeland en America hand in hand gaan, gesanction- neerd door voorheen Koningin Wilhelmina der Oranjes. De N.S.B, staat daar niet pas sief tegenover. Met Adolf Hitler trekken zij op tegen het communisme. Voor het Nederl. volk ligt nu de keuze: communisme of nationaal-socialisme. Neutraliteit is er niet. Nederland was ook niet neutraal. Daar heeft de verlengende pers wel voor gezorgd Spr. zegt, dat niet één blad de dingen in het juiste licht heeft geplaatst, tot de klein ste bladen toe, ook niet die op het eiland ver schijnen. Spr. is hier nooit geweest, dat weet hij wel zeker. Alleen de Vova en Nat. Dagblad zijn niet veranderd. De werkelijkheid is, dat de strijd gaat tusschen twee levens, en wereldbeschouwin- gisn. De N.S.B, heeft dat voorvoeld. Zon der N.S.B, is er geen toekomst voor het Nederlandsche volk. Spr. geeft een beeld dat het aantal niet meespreekt. Het komt op de innerlijke kracht aan. In 1926 waren het in ide Rijksdag 4 nat. soc, die het eerst het woord voerden tegenover 596 ver tegenwoordigers. 'De historie heeft bewe zen, wie het heeft gewonnen. Duitschland zal het ook nu winnen tegen het bolsjewis me, al heeft de Sovjet een grooter aantal soldaten. Wat de invasie naar Engeland betreft, ook dat is voor Duitschland mogelijk. Spr. herinnert aan de Ruijter en de tocht naar Chattam. Het getal is onbelangrijk, de moed, de bezieling, de durf, daar komt het op aan. Het moet uit zijn met het salon- fascisme, in Middelharnis en Sommelsdijk zijn veel meer N.S.B.-leden; ze zijn bang als Engeland het soms nog eens wint! Ze zouden durven komen als niemand ze zag en straks, als het gewonnen is, hebben ze de meeste praats. Mede om die reden is de toelating tot de N.S.B, gesloten. Wie hebben er genoeg. De kern is er. Het dra,- gen van een N.S.B.-insigne staat gelijk met het dragen van een eere-medaille. God heeft voor Europa nog een toekomst weggelegd. Daarom snijdt de groote chi rurg aller tijden, Adolf Hitler, de rotte piek, het bolsjewisme, weg. Daarom zal het Nederlandsche volk de keuze moeten doen, een tusschenweg is er niet. Het com munisme is de logische uitmonding van het kapitalistische-democratische - atheïstische stelsel. Wie kan daar vóór zijn? Het nieuwe zal het oude opruimen. Spr. ziet Europa reeds als vernieuwd in een Noord-Germaansch deel onder Hitler en een Zuid-Latijnsch deel onder Mussolini waarbij Nederland een eigen plaats zal krij. gen, omdat het een eigen historie heeft, een eigen taal- en bloedgemeenschap. Al zal er een geslacht overheen gaan eer Ne derland door en door nationaal-socialistisch is, het zal zoo ver komen. Torenhoog steekt daarom nu de N.S.B, als voorlooper boven de massa uit. Spr. wekt ten slotte op, dat ieder zijn plicht zal doen en zijn geheele persoonlijkheid zal inzetten om tot dit ge- wenschte doel te geraken. Een otvmerkelijk hoofdartikel vap de Times MjCn schrijft ons van bevoegde zijde: De Times, het blad van de Engelsche re geering, bespreekt in een hoofdartikel van Zaterdag j.l. de les, die de huidige oorlog heeft geleerd betreffende de reorganisatie van de wereld na het einde van den oorlog. Daarbij gaat de Times natuurlijk uit van de veronderstelling, dat Duitschland den oor log zal verliezen. De Times schrijft: „ledere politieke onafhankelijkheid in de traditioneele beteekenis zal voor de afzon derlijke staten niet meer mogelijk zijn, men moet zelfs toegeven, dat het kortzichtig is aan te nemen, dat Hitler slechts gedreven wordt door een grenzelooze of nationale eerzucht. De toenemende afhankelijkheid der vol ken van elkander vormt een niet te veron achtzamen feit en dit ifeit zal zelfs door dé nederlaag- van-Hitle.!j«f DuitschlandJüet gewijzigd worden; integendeel, men moet constateeren dat de indeeling van Europa in zelfstandige en geïsoleerde eenheden niet meer kan functionneeren. De zelfstan digheid der afzonderlijke staten heeift slechts zoolang effectief kunnen zijn als het hun mogelijk was zich neutraal te hou den. Door den modernen totalen oorlog be staat deze mogelijkheid niet meer. Reeds in den vorigen oorlog heeft men een voorproefje gekregen van een zoodanige uitbreiding van den oorlog. Practisch zijn thans de kleine staten verdwenen. De neu traliteit, zooals die door de kleine neutrale staten in 1914 werd gehandhaafd, kan, al dus de Times, niet langer bestaan; deze sta. ten hebben nog slechts de keuze tusschen verovering en afhankelijkheid, volkomen on. verschillig wat de toekomst zal brengen, vrijheid en orde kunnen slechts naar de mate van de werkelijke macht veilig worden gesteld. Deze les, zoo schrijft de Times, uit den huldigen oorlog, zal eveneens op econo misch gebied geldigheid hebben. Er bestaat ■namelijk gevaar, dat zelfs na de nederlaag van Duitschland, Europa z;al terugvallen in de vroegere anarchie." Uit deze zinnen blijkt duidelijk, dat En geland het voornemen heeft om Europa, in geval van een Engelsche overwinning een van Engeland zoowel economisch als poli tiek afhankelijk koloniaal land te maken, in tegenstelling tot de door den Führer steeds weer naar voren gebrachte nieuwe ordening van Europa, binnen welke alle kleine landen hun onafhankelijkheid zullen behouden en als rechtsgelijke deelgenooten in het nieuwe Europa zullen medewerken aan de ontwikkeling van dit nieuwe Euro pa en van hun eigen landen. Wanneer men in aansluiting hierop ken nis neemt van een via New-York ontvangen bericht van United Press uit Batavia, vol gens hetwelk de verplaatsing van de zetel der Nederlandsche emigranten-regeering van Lionden naar Washington ermede ge motiveerd wordt, dat Washington thans het middelpunt der wereldpolitiek vormt en nog meer zal worden, kan men zich voor stellen dat niet alleen op politiek gebied, maar vooral ook in economisch opzicht Eu ropa letterlijk moet worden gemaakt tot slaaf en loonkoelie van de Angelsaksische landen, nogmaals, volkomen in tegenstel ling met de bedoelingen van Adolf Hitler ten aanzien van de nieuwe orde in Europa. Tenslotte moet dan nog de aandacht ge vestigd worden op de passage in hetzelfde hoofdartikel van de Times, waarin gezegd wordt, dat men in Engeland van meening is dat men in tien grootsten omvang de Sov- jet-Unie en haar belangen wil betrekken bij de reorganisatie van Europa, dan kan men zich wellicht een voorstelling er van maken, wat er van Europa zou worden, wanneer, het gegrepen zou worden in de tang van het zich voor de toekomst suftee- kenende Amerikaansch-Angelsaksische im perium en het Bolsjewisnie. De Times legt er ten aanzien van de Sov. jet-Unie in het bijzonder de nadruk op, dat de fout van 1919, uitsluiting van de Sovjet unie uit de Europeesche reorganisatie in geen geval zal worden herhaald. Met de verwijzing naar dit voor Europa waarlijk vreeselijke perspectief besluit de Times zijn ophelderend hoofdartikel. Men schrijft ons De heeren Eindhoven, Linthorst Homan en De Quay wie sprak daar ook weer van de drie wijzen van het Westen heb ben in het laatste nummer van de Unie een verklaring afgelegd, die zij noemden: „waar wij staan". De geweldige ontwikkeling der gebeurtenissen tengevolge van den steeds verder om .zich heen grijpenden volkeren- krijg, zoo schrijven zij, stelt ook ons volk niet alleen dag aan dag voor groote en kleine vragen, maar eischt oo,k somtijds Merop een antwoord. Met nadruk schrijft het driemanschap somtijds. Het is namelijk niet de gewoonte van de Unie een scherp omlijnd standpunt in te nemen. Men moet dan ook niet ver wachten, dat de heeren thans, nu in het Oosten van Europa een geweldige strijd ontbrand is, om het zijn of niet-zijn van ons werelddeel, al schrijven zij aan den kop van hun verklaring: „Waar wij staan", in derdaad een positief geluid laten hooren. Neen, hoogstens zou men na lezing van dit artikel kunnen zeggen, waar de Unie „zweeft". Ze hebben er zich dus ook thans, nu er voor ons volk maar één keuze is, op de vlakte gehouden en meenen zich er met een slimmigheidje aif te kunnen maken. Zij zeggen dan:""- ----------- „Maar de omstandigheden, waarin ons Volk zich thans bevindt, maken het ons ten eenenmale onmogelijk stelling te nemen in den strijd tusschen Duitsch land en Rusland. Bsn dergelijke be slissing toch, .zou slechts in volle vrij heid en door eigen Overheid kunnen worden genomen," En verder: „indien wij zooeven op grond van staatkundige overwegingen het woord bezet Nederland onmogelijk achtten, partij te kiezen in den Duitsch- Russischen oorlog, zoo zien wij ons in dit verband genoopt op grond van den eeuwen ouden bloedeigen aanleg dezer Gewesten te verklaren: wij Nederland sche socialisten zijn geen nationaal socialisten." j: j: In zijn laatste rede, welke hij te Amster dam hield, heeft de Rijkscommissaris dui delijk zijn standpunt uiteengezet. „Neder land zal nationaal-socialistisch georgani seerd moeten worden," zoo zeide hij. Slechts dan zal het mogelijk zijn op basis van ge- lijkgerechtigheid in de nieuwe volkensnge- meenschap van Europa te kunnen samen werken. Het driemanschap verklaart, dat zij en hun aanhang geen nationaal-socialisten zijn. Welnu, zij kunen hun conclusies trekken. In deze tijden, nu een geweldige natio naal-socialistische revolutie zich baaur breekt, zoowel over de plutocratische en joodsche machten, als over de bolsjewisti sche, past gaan halfslachtigheid. Men is vóór of tégen. Men is met Duitschland één tégen de Sovjet-Unie, of men is met de kapitalistische wereld en de Sovjet-horden tégen het nationaal-socialisme. De drie wijzen van het Westen hebben „hun standpunt bepaald." Zij hebben dit klaarblijkelijk gekozen op een dusdanige wijze, dat niemand van hun ledsn er aan stoot aan kan nemen". Thans slaan zij zich op de borst en denken de Nederland sche zaak gediend te hebben naar eer en geweten. Doch In werkelijkheid hebben zij slechts bereikt, dat wanneer straks de harde waarheid ook tot hun leden zal door dringen, de ontgoocheling nog grooter zal zijn Abonné's van „Eilanden-Nieuws" hebben het recht vragen te stellen inzake: Be- dröfsorganisatie, Belastingzaken enz., wel ke uitsluitend schriftelijk gericht moeten worden aan W. A. DE BAKKER, Adminis tratie en Makelaarskantoor te Ouddorp (retourport bijvoegen). Deze inllchtlngsdlenst is voor onze abon né's geheel kosteloos.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1