ChDWEEKBIADÖpGED.GR0riSfilA6 vöÖRDËZUID-HOUInZCClJWiaiE EltATIDEn N.V. UitgeTersmaatschappö „EILANDEN-NIEUWS" De Rijkscommissaris spreekt. De oorlog tegen het Bolsjewisme. Verschillende berichten 13e Jaargang WOENSDAG 2 JULI 1941 No. 1255 Boekbespreking WAARIN SEDERT 1 N O V EM B ER 19 35 OPGENOMEN HET B LAD,ONZE E ILAND EN" -- 18B JAARGANG UITGAVE VAN AFBEELDINGEN VAN LEVENDE LEDEN VAN HET HUIS VAN ORANJE. VERHOOGING KAPPERSTARIEVEN BEBOET. VERGADERINGEN VAN MINDER DAN 20 PERSONEN. Verbod dat niet meer dan 2 personen bij elkaar mogen staan, ingetrokken. Naar de Burgemeester van Middel harnis ons meedeelde, is het j.l. Zater dag gepubliceerde verbod van de Duitsche Weermacht, dat zich meer dan 2 personen op openbare wegen, straten en pleinen mogen ophouden, ingetrokken. Dit verbod, dat van kracht was voor alle gemeenten op het eiland Goeree-Overflakkee, komt dus te ver vallen. niEuws Geves%d te Mi<Idel}iaim<is m Prins HendiÜBstr. 122 C Giro 167930 Fositbox 8 Tel. 17, Bpantoor voor Zeeland: St. MaartensdWi Markt, Telef. 59. Abonnementsprgs 90 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling. Verschgnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar. Advertentie-prijs 20 cent per regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur TH. DE WAAL MIDDELHARNIS C 122. Zondag 22 Juni is een nieuwe pliase inge zet van de oorlog, die nu reeds bijna twee jaren woedt. Al heeft het bericht van de inzet der krijgsverrichtingen van Duitsch- land tegen de Sovjet-Unie velen verrast, toch was het voor vele anderen al germme tijd duidelijk geworden, dat het tusschen deze twee landen tot een gewelddadige uit barsting moest komen, ondanks het niet- aanvaJspact, dat in Augustus .1939„tussch3n hen gesloten was. De ideologische en be langentegenstellingen tusschen deze beide grootmachten konden om redenen van tac tiek wel gedurende eenige tijd op non-acti- viteit worden gesteld, maar ieder kon ver- moedisn, dat vroeg of laat de latente vij andschap zich in een vreeselijke oorlog zou moeten ontlasten. Toen het Duitsch-Russisch verdrag geslo ten werd, is dit door millioenen niet begre pen, misschien in die landen zelve ,niet. Im mers, nationaal-Socialisme en bolsjewisme werden steeds beschouwd als eikaars meest volstrekte antipoden, zoodat de landisn en regimes, in welke deze wereldbeschouwin gen belichaamd waren, ook automatisch el kanders natuurlijke vijanden moesten zijn. Daarbij kwam dan .nog de groote tegen stelling der belangen tusschen beide landen welke steeds bestaan heeft, onafhankelijk van de aard der regimes. Rusland's politiek was steeds gebaseerd op een versterking zijner posities aan de Westgrenzen en in de richting van de Balkan, hetgeon vanzelf sprekend een bedreiging vormde voor Duitschland. Stelt men dan de vraag, waarom niet tegenstaande deze verhoudingen toch een verdrag gesloten werd, dan is het antwoord daarop, dat beide partijen daarmede een tactische bedoeling hadden. Voor Duitsch land was het van zeer groot belang, in het Oosten geen sterke vijand te hebben, omdat dit land bij osn strijd op twee fronten, zoo- als in de wereldoorlog, zijn krachten te veel zou moeten verdeelen. En voor Rusland, dat vermoedelijk steeds wel ietwat bevreesd is geweest voor een oorlog met het militair zoo sterke Duitschland, was het gemakke lijker door middel van een schijn vriendschap te pogen dit land in een positie te brengen, dat het lijdelijk de penetratie naar het Wes ten van de Sovjets zou aanzien. Wat steeds vermoed werd, is nu zékerheid geworden, dat n.l. deze kunstmatige i3n onnatuurlijke „vriendschap" in openbare vijandschap zou omslaan. Uit de mededeeUngen over de ontwikkeling der betrekkingen tusschen beide landen, die van Duitsche zijde werden verstrekt, blijkt overduidelijk, hoe haiKlig de Sovjets de situatie hebben geëxploiteerd. Zij wisten zich meester te maken van een onevenredig groot aandeel bij de verdeeling van Polen(; van enkele belangrijke gedeeltsn van Fin land na een oorlog van drie maanden, wel ke voor hen niet zeer roemrijk was; van de Oostzeestaatjes Estland, Letland en Li- thauen, die zoogenaamd op eigen verzoek werden Ingelijfd, doch in werkelijkheid met wapengeweld werden geannexeerd, gebolsje wiseerd en derhalve ook geruïneerd; van deelen van Roemenië, Bessarabië en Noord- Bukowina; en daarbij eischte Molotov bij zijn bezoek aan Berlijn bovendien geheel Finland en de beheersching van de Turk- sche zeestraten Bosporus en Dardanellen De Sovjets poogden derhalve van de oorlog tusschen Duitschland en Engeland-Prank- rijk gebruik te maken om eigen positie in het Westen te consolideeren en gunstige stellingen te betrekken voor de groote aan val van het bolsjewisme op een zieltogend Europa. Dit staat immers wel vast, dat de bolsje wistische machthebbers niet hebben afge- zion van hun wereldrevolutie en de bolsjewi- seering van alle cultuurlanden. Dit eerste punt op het programma van Lenin en Sta lin moge eenige tijd verdoezeld zijn, het lijdt geen twijfel, dat Moskou in het huidige conflict een prachtige gelegenheid meende te kunnen zien om in een chaotisch Europa zijn slag te slaan, het bolsjewisme te doen Zegevieren en een Sovjet-Europa te stichten met Moskou als hoofdstad. Wat zulk een bolsjewistische cultuur" aan de wereld en ook aan ons land brengen zou, is bekend uit de verschrikkelijke toestanden, die in de Sovjet-Unie heerschen. Daar terroriseert een betrekkelijk kleine groep communisten een volk van 170 millioen zielen, dat in we zen zeer religieus en ondanks zijn vele anal- phabeten toch intellectueel in as^nleg is, om het te makan tot een gemeenschap van god- loozen en slaven. Sedert 1917, dus reeds bijna een kjvart eeuw, drukt deze vreese- lijk terreur op het arme volk en lang is de lijst dergenen, die de dood vonden in de Si berische verbanningsoorden, in de gevange nissen der Gepeoe of in de ijsgebieden der Witte Zee. Tienduizenden priesters on pre dikanten, ingenieurs, professoren, onderwij zers en andere intellectueelen, leden van de oud-Russische adel, officieren van het Cza- ristische leger, maar ook boeren en arbei ders, zij allen vielen als slachtoffers esner satanische tyrannic. De verhalen, die Rus sische vluchtelingen in hun boeken beschre ven hebben, doen ons de haren te berge rijzen. Is het niet gebeurd, dat de bolsje wisten zich niet ontzagen, twee schep'sn vol met oontra-revolutionaire officieren in de Finsche golf tot zinken te brengen en dat toen enkele lijken aanspoelden, waarbij bleek, dat de ongelukkigen met prikkel draad aan elkander» gebonden waren? De dictatuur va/ji het proletariaat werd in werkelijkheid een bloedterreur van een klei ne groep over het proletariaat. En het Russische volk werd gebruikt als object om de communistische economische experimen ten op toe te passen met als gevolg ver schrikkelijke hongersnooden, waardoor ge- heele dorpen uitstierven. Daarbij werd de Sovjet-Unie de eerste staat in de wereldhistorie, die welbewust en systematisch de strijd aanbond tegen de godsdienst in al zijn openbaringsn. Sovjet- Rusland is een land, welks regeering of- iflcieel het atheïsme heeft geproclameerd, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor het staatsbestuur. Het woord van den geestelij ken vader van het socialisme en commu nisme Karl Marx: Godsdienst-is opium voor het volk", dat thans prijkt op de muur van het voormalige Czarenpaleis, nu residentie van Stalin, het Kremlin te Moskou, is het uitgangspunt van alle bolsjewistische staat kunde. De Bond van Godloozen voert sys tematisch deze actie tegen godsdienst <3n kerk onder de sanctie van de Staat. Wat onder deze omstandigheden van de moraliteit terecht komt, laat zich verstaan. De opvoeding is aan de oudeVs ontnornen en is staatszaak geworden. Deze bekom mert er zich echter ook niet veel orii en is ook niet in staat de tallooze vagebondee- rende benden in gestichten op te nemen. Het moreele peil van het gebolsjewiseerde deel des volks is ontzettend laag. Het Chris telijk huwelijk is afgeschaft. In 1930 had den in Moskou 175.000 gevallen van abor tus plaats! Welk een vreeselijke degenera tie van een volk, dat door atheïstische lei ders welbewust wordt afgevoerd van de grondslagen van moraal en religie. Het Christendom dreigt er ten onder te gaan en de geest van den Antichrist heerscht er in Staat en maatschappij. Een overwinning van dit stelsel zou niets minder beteekenen dan de ondergang van kerk en godsdienst, beschaving en moraal. Zij houdt in een toekomst van bloed en tra nen, geweld en onderdrukking, honger en ellende. Het kan dan ook niet twijfelachtig zijn, in welke richting onze wenschen gaan in de strijd tegen het bolsjewisme. Wij ho pen van ganscher harte, dat deze oorlog de totale vernietiging mag brengen van het bolsjewistisch regime. PRIJSOPDRIJVING JONGE KONIJNEN. K. te Apeldoorn verkocht in Mei jonge konijnen voor f 1.50 per stuk. Op 9 Mei 1940 was de normale prijs voor jonge konijnen echter slechts f 0.75. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Arnhem veroordeelde daarom K. wegens overtreding van artikel S der Prijzenbeschikking 19^0 I tot f 20. boete. PRIJSOPDRIJVING VAN TEXTIEL GOEDEREN. Een boete van f 3750. Een detailhandel in textielgoederen te Wassenaar bleek in Februari jl. voor arti kelen, welke nog tot den „ouden voorraad" behoorden, belangrijk hoogere prijzen te vragen, dan waarvoor zij vóór 10 Mei 1940 werden verkocht. Zoo vroeg men voor in terlocks f 2.35, terwijl de oude prijs f 1.35 was; baddoeken, welke voorheen f 0.60 kostten, werdsn verkocht voor f 0.90. De ifirmanten beriepen zich, toen zij door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching ter verantwoording werden geroepen, op de vervaingingswaarde. Bij de gestegen in koopsprijzen meenden zij de oude goedkoope artikelen zooveel in prijs te mogen verhoo. gen, dat voor hen bij vervanging van het verkochte door nieuwen aankoop geen ver hezen zouden ontstaan. Dit verweer werd, 2;ooals steeds, ook in dit geval verworpen en de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's Gravenhage veroordeelde de firma we gens overtreding van de Prijzenbeschikking 1940 I tot een geldboete van f 3750. hierbij rekening houdend met de onrecht matig verkregen' winst e]^.de draagkracht van het bedrijif. 's Gravenhage, 28 Juni. Het Rijkscom- missariaat maakt bekend: Wilhelmina van Oranje Nassau, die naar het vijandelijke buitenland gevlucht is, heeft zich thans aan de zijde der Sovjets ge plaatst. De Rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden heeft daarom gelast, dat afbeeldingen van eiken aard van de levende leden van het Huis van Oranje- Nassau uit alle overheidsgebouwen en ge bouwen van openbaren dienst, uit alle open bare en bijzondere scholen, openbare inrich tingen en bedrijven en over het algemeen uit alle gebouwen, welke voor openbare doeleinden gebruikt worden, verwijderd moeten worden. SPION TER DOOD VEROORDEELD. 's Gravenhage, 28 Juni. Een vroegere Nederlandsche officier, die heimelijk naar Nederland teruggekeerd was, hier onder een valschen naam verbleef, miUtaire in lichtingen verzamelde en ze naar het vij andelijke buitenland doorgaf, werd door een Duitsche militaire rechtbank wegens spi- onnage ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kpgel voltrokken. KLOMPEN, ERWTENSOEP EN AARDAPPELEN. Te Dordrecht verkocht de winkelier v. H. klompen zonder met de voor dit artikel vast gestelde maximumprijzen rekening te hou den. Voor een paar vrousi^tenklompen, welke volgens de Prijzenbeschikking Klompen niet meer dan f 1-15 mogen kosten, vroeg hij f 1.25, Voor deze ongeoorloofde prijsverhoo- ging' werd hij door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching beboet met f 150. De winkelier O. te Vlfiardingen verkocht in Maart j.l. potten erwtensoep voor f 2. per stuk, waarvan de prijs bij hem oorspron keiijk f 1.80 was geweest en de normale ver koopprijs, welke door andere winkeliers be rekend wordt, niet meer dan if 1.60 per pot bedroeg. Wegens overtreding van de Prijzenbe schikking 1940 I werd hem door den In specteur voor de Prijsbeheersching aen boe te van f 250.opgelegd. Eind April verkocht de landbouwer V. te Westdorpe (Z. VI.) 450 kg. aardappelen aan den landarbeider M. te Overslag tegen een prijs van f 12.^- per 100 kg. De in het Prij- zenbesluit Aardappelen vastgestelde prijs voor de verhandelde aardappelen bedroeg echter slechts f 4.70 per 100 kg., zoodat de prijs in dit geval belangrijk was opgedrveen. Ook deze overtreding van de prijsvoor- schriften werd door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage berecht; hij legde zoowel den kooper als den ver- kooper een boete van f 200.op. Een zestal kappers te Monster (Z.H.) had in onderling overleg besloten de prijzen voor haarkni,ppen, scheren en permanenten te verhoogen. Zij meenden daarmee in één keer de gestegen bedrijfskosten, omzetbe lasting en het duurder levensonderhoud te kunnen goedmaken, doch kwamen in con flict met de Prijzenbeschikking 1940 I, daar zij niet de vereischte officieele goedkeuring bezaten om hun tarieven met meer dan de omzetbelasting te verhoogen boven die, berekend op 9 Mei 1940. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage ver oordeelde hen dan ook tot boeten, variee- rend van f 50.tot 'f 100.—. UITRUSTING STOOMVISSCHERS- VAARTUIGEN. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat van Overheidswege credieten kunnen worden verleend voor het uitrusten van stoomvisschersvaartuigen. Indien de eige naar zelf niet over voldoende middelen be schikt. In verband met de gasoliepositie zullen uitsluitend ten behoeve van stoomvisschers vaartuigen credieten worden verleend. Het zal dientengevolge mogelijk zijn een aantal stoomschepen voor de visscherij ge reed te maken, hetgeen de vischvoorziening zeer ten goede zal konssn. Aanvragen voor het verkrijgen van een crediet moeten schriftelijk worden ingediend bij de Nederlandsche Visscherijcentrale, Ju liana van Stolbergplein 34 te den Haag. ONVOORDEELIGE KOFFIEHANDEL TE MIDDELHARNIS. Een kruidenier te Middelharnis verkocht 50 kg. koffie f 11.per kg. Deze vóór hem zoo voordeelige transactie liep echter niet goed af en de verkooper werd door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's Gravenhage ter verantwoording geroepen wegens overtreding van de Prijzenbeschik king 1940 I. De Inspecteur veroordeelde den kruidenier tot een geldboete van f 1500.en tot bekendmaking van het von nis. In Rotterdam werd 7% pond koffie ver handeld tegen een prijs van f 10.per kg. De bij dezen handel betrokkenen kwamen dus eveneens in conflict met de Prijzenbe schikking 1940 I. De verkooper zag zich met f 150.beboet, met als bijkomende straf de publicatie van het vonnis; bij den kooper werd de koffie in beslag genomen en verbeurdverklaard, bovendien werd hem een boete van f 100.opgelegd en tenslotte zag zich de tusschen kooper en verkoo per opgetreden tusschenpersoon door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's Gravenhage veroordeeld tot eisn flinke boete. VESTIGING IN DE VERBODEN LANDSDEELEN MOGELIJK. In verband met het verbod tot het betre den door niet-ingezetenen van de zgn. ver boden landsdeelen is de vraag gerezen of definitieve vestigingen in bedoelde gebieden eveneens niet zijn toegelaten. Naar aanleiding hiervan wordt medege deeld, dat tegen definitieve vestigingen in het „verboden gebied" in beginsel geen be zwaar bestaat. Voor elk geval moet echter door tusschenkomst van het gemeentebe stuur een voldoend gemotiveerd verzoek tot den bevoegden gevolmachtigde van den rijkscommissaris (Polizeioffizier) worden gericht, die na een onderzoek de toestem ming tot het betreden van het betreffende gebied en de vestigingsvergunning verleent EEN OPMERKELIJK INITIATIEF. 's Gravenhage 28 Juni. In het Neder- landsch Dagblad neemt Arnold Meyer een opmerkehjk initiatief. Hij vraagt: „Zou thans na deze rede van den Rijks commissaris niet het oogenblik zijn aange broken, dat de Nederlandsche Unie, N. S. B. en Nationaal Pront een gezamenlijk ini tiatief nemen tot het oprichten van een afzonderlijk Nederlandsch legioen om naast de Duitschers, de Italianen, de Finnen, Roemenen, Spanjaarden, Hongaren en Slo- waken mede te helpen Europa te bescher men tegen het Russische bolsjewisme?" Moeten aanigeigeven worden indien zij van een staatkundige vereeniging uitgaan. Naar aanleiding van de afgekondigde ver scherping der bepaling op het vergader- recht diene nog het volgende ter verhel dering: Tot dusverre waren alle vergaderingen, waaraan niet meer dan 20 personen deel namen, vrij. De thans aangebrachte redao- tiewijziging heft deze vrijheid op voor deze kleine vergaderingen, indien deze uitgaan van staatkundige vereenigingen of van plaatselijke afdeelingen daarvan, benevens voor dergelijke bijeenkomsten, waarop staatkundgie onderwerpen besproken wor den. In al deze gevallen moet dus uiterlijk zeven dagen voordat de bijeenkomst ge houden wordt, daarvan een mededeeling worden gezonden aan den bevoegden pro cureur generaal, fungeerend directeur van politie, en moeten de deelnemers schrifte lijk worden uitgnoodigd. Alle overige kleine vergaderingen blijven vrij. Geïllustreerd Maiandblad „Hamer", Uit geverij Hamer den Haag. Een moöi geïllustreerd maandblad is de „Hamer". Het 'Juni-nummer is geheel ge wijd aan de volksdrachten van ons land en speciaal aan de hoofdbedekkingen. Ook Duitsche folkloristische drachten komen er in voor. De Zeeuwsche kap uit Zuid-Beveland en Walcheren is ook verte genwoordigd. Alleen misten we er in de lange Thoolsche en Schouwen-Duiveland- sche muts en de Flakkeesche keuvel. Naar de visie van het volksohe bewust zijn worden er beschouwingen in gegeven over de verschillende drachten en een mo gelijke opleving of bestendiging ervan. DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME OVER DE TOEKOMST VAN EUROPA De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seijsz-Inquart, heeft Vrijdagavond in een groote bijeenkomst op het IJsclubterrein te Amsterdam een rede gehouden over den gigantischsn strijd tegen het Bolsjewisme en de toekomst van het nieuwe Europa. Het is niet mogelijk, om deze lange rede voering geheel weer te geven, daar ze bijna ons heele blad zou beslaan, zoodat we met enkele trekken moeten volstaan. De Rijkscommissaris zette uiteen, hoe over een front van 2000 KM. de Duitsche legers en in hun gelederen de Finnen en Roemenen zijn aangetreden tegen de Sov jet-Unie en het Bolsjewisme. Duitschers eij. Nederlanders worden in dezen strijd met elkander verbonden, om dat het gaat tegen een gezamenlijken vijand, de doodsvijand van de Europeesche cultuur en geesteshouding. Ieder moet het duidelijk zijn, dat Duitschland dezen door Engeland opgedrongen oorlog niet voert uit eigen be- 'lang, maar voor Europa's voortbestaan en gelukkige toekomst tegen de thans aan den dag getreden internationale samenzwe ring van het groot-kapitalisme, het joden dom en het bolsjewisme. Daarna gaf, spr. een beeld over het hoe en waarom van het sluiten van een non- agressiepact met de Sovjet-Unie. Het was geen politiek verbond, naar steeds met na druk is verklaard. De betrekkingen met de Sovjet-Unie'werden er door genormaliseerd zonder dat een bolsjewistische besmetting kon optreden. Het was de vooruitziende blik van den Führer dat hij dit deed, omdat hij de eenige vertegenwoordiger van de Eu ropeesche cultuur en beschaving is. Nooit heeft Duitschland besloten tot een strijdend verbond met de Sovjets, zooals dat nu met Engeland het geval is. Spr. stelt de vraag, of de bereidwilligheid van de Sovjets om dit non-agressie-pact te sluiten een krijgslist was, dan wel uitzicht openisnd op evoluti- onnaire ontwikkeling. Hij komt tot de con. clusie, dat het gesloten is om tijd te winnen teneinde alle nihilistische krachten ter we reld te concentreeren tegen het' volksche ontwaken van Europa en schildert de arg listigheid der joodsche Sovjet-leiders, die Duitschland door een non-agressie-pact in den oorlog en in de nederlaag wilden lokken wat echter falikant is uitgekomen. De Füh rer heeft op het juiste moment weten in te grijpen en thans staat het bolsjewisme te genover de grootste militaire macht, die ooit op deze wereld heeft betsaan. In een andere phase van zijnrede gaf de Rijkscommissaris een beeld van de ver schrikkelijke terreur van het bolsjewisme, en het gehuichel van Winston Churchill, die nu predikt, dat de Russische soldaten den grond zullsn verdedigen, die him va deren sedert eeuwen hebben bewerkt, ter wijl hij zeer goed weet, dat de bolsjewiki de Russische boeren van hun hoeven ver jaagd en naar de Syberische ijswoestenijen worden verbannen. Churchill belooft alle mo gelijke hulp van Engeland aan Rusland, maar het is de stem van den raaf, die denzelfden doodenzang kraait als eens voor de Polen, de Noren, Nederlanders, Belgen, Franschen, Joego-slaven en Grieke-n. De Führer zei, dat 1941 de besUssing zou brengen. Stond Engeland alleen, het zou reeds overwonnen zijn, als zooveel andere staten, die tegenstand boden aan de Duit sche weermacht. De materieele hulp van de Vereen. Staten aan Engeland, werkte de verlenging van den oorlog in de hand. De Vereen. Staten worden als belangheb benden bij den oorlog beschouwd. Zeker is

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1