C»1IU/EEKU/X>ÖpGED.GQ0nQ&IA6 wÖRKlIJID-HOairiZEEl^^ EHAHDEM Duitschland in oorlog met Rusland. N.ï. Ditgeversmaatscliappü „EILANDEN-NIEUWS" Meer orde en tucht. 13e Jaargang WOENSDAG 25 JUNI 1941 No. 1253 Paardenfokkerij. Geen mobiele pachten meei> WAARIN SEDERT 1 NOV EMBER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD .O NZ E E IL AND EN" - 1 8E J A A R G A N G UITGAVE VAN niEuws Gevest^ii ie Middüiim^ Prins Heodrifestr. 122 G i Gko 167930 Pösftbbx 8 Tel. 17, Bykantooi voor Zeeland: St. Maartensdöb markt, Xelef. 69. Abonnementsprijs 90 cent per 3 maanden bg vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlflke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per Jaar. Advertentie-prijs 20 cent per regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur TH. DE WAAL MIDDELHARNIS C 122. Dezer dagen kon men in de bladen het verslag leasn van de rechtszitting, waarbij een vader van eèn scholier de beklaagde en een onderwijzer getuige was. Het zoontje wilde den onderwijzer niet gehoorzamen, liep naar huis en kwam eenige tijd later met papa terug, die in, de volle klas den onderwijzer te lijf ging. Doordat het hoofd der school tusschenbeide kwam, eindigde echter de schermutseling al spoedig. De straf, die deze vader opliep, was niet malsch. De procureur-generaal eischte in hooger beroep vijf maanden tegen hem, een hoogere straf, dan de rechtbank had opge legd. Wij hebban dit met voldoening gelezen Want het werd zoo langzamerhand hard noodig, dat er ook op dit terrein eens flin ker opgetreden werd. Hoe toch waren de toestanden geworden onder de invloed van de valsch-humanisti- sche en revolutionair-democratische theo rieën? Op het gebied van de opvoeding was men sedert jaren een geheel verkeerde richting ingeslagen. Doordat in staat en maatschappij alle gezag werd ondermijnd, geschiedde dit vanzelfsprekend ook in huis en school. Men kan vele ouders met een stalen gezicht hooren beweren, dat ze zoo wat niets meer over hun kroost te zeggen hebben en ze vertellen er dan leukweg bij, dat dit feitelijk voor een groot deel hun eigen schuld is! Dit getuigt wel van eenige zelfkennis, maar ook van weinig zefrespect. Want al is het waar, dat het voor de goed willende ouders niet gemakkelijk is, hun kinderen op te voeden in onderdanigheid en gehoorzaamheid, doordat deze van, kame raden teveel verkeerde dingen zien en over nemen, toch is het een dure plicht van alle ouders, in hun gezin orde en tucht te hand haven, opdat zoo de godsdienstige en zede lijke opvoeding tot haar recht kan komen. Men beseft niet, dat een slappe gezinsop voeding ontzaglijke consequenties heeft voor de moreele kracht van een volk. In dien kinderen in het gezin niet leeren, wat gehoorzamen is, zullen ze het op school ook moeilijk kunnen en later in de maat schappij lastige, individualistische, ja revo lutionaire exemplarwn worden. En dit is nu juist het euvel van de jongste tijdsperiode, dat het gezag niet voldoende gehandhaafd werd, doordat een valsche vrljheidsgedachte meer en meer post vatte in vele kringen. Het was de vrijheidsidee van de Fransche revolutiemannen, die nog steeds doorwerkte die practisch alle gezag ontkende en wier uiterste co.nsequenti6 eigenlijk is de anar chie. Zij deed haar verderfelijke invloed gevoelen in de gezinnen, in dg scholen, op de werkplaatsen en fabrieken, in het leger en niet het minst ook op staatkundig ge bied. Het zijn met name de liberale, soci alistische en communistische beginselen ge weest, die als voortgesproten uit de ideeën van Voltaire en Rousseau, geweldige geeste lijke ruïnes hebben veroorzaakt. Zij hebben destructief en ondermijnend op de volks geest gewerkt en verhinderden een krachti ge gezagshandhaving door de regeering, waardoor tal van .noodzakelijke maatrege len achterwege bleven of slechts ten halve werden uitgevoerd. Zoo hebban wij jaren lang geleefd in een crisis van het gezag, die de yalsche democratie had uitgelokt en waaraan zij tenslotte is ondergegaan. Daarbij kwamen dan nog de humanisti sche theorieën met hun mogelijkheid van veredeling van het menschelijk geslacht. De mensch was van nature niet radicaal ver keerd, maar goed. Doet hij iets, dat tegen de natuurlijke zedewet ingaat, (een godde lijke erkende men niet meer) dan is dit geen zonde, maar onvolkomenheid. Deze leer vond haar bekroning in de theorie van (ten Italiakn Lombroso, die beweerde, dat misdadigheid een erfelijke ziekte is, eigen lek een soort krankzinjiigheid, zoodat de misdadiger niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor zijn daden. Ook in ons land heeft deze leer, die op de evolutie theorie, is gebaseerd, dikwijls de rechter lijke uitspraken beïnvloed en herhaaldelijk is het voorgekomen, dat vonnissen werden geveld, die zóó in tegenspraak waren met het meest elementaire rechtsgevoel, dat het volk er zich aan ergerde. Ook in dit op zicht werd het gezag door het recht slecht ondersteund. Het behoeft niet te verwondensn, dat er door dit alles een toestand geschapen werd, die onhoudbaar was. Een symptoon daarvan is het geval, dat we in den aanvang van ons artikel vermeldden. Indien vaders gaan meehelpen om hun kinderen te stijven Ini het verzet tegen hun onderwijzers, dan is dat toch wel een zeer bedenkelijke menta. liteit. Wanneer onderwijzers op deze wijze worden belenamerd in de rechmatige uit oefening van hun functie, is het noodig, hierin op krasse wijze in te grijpen en ver. dient het optreden van den procureur-gene raal alle lof. Aan dergelijke incidenten moet op radicale manier een eind worden gemaakt. Gelukkig komen dergelijke feiten slechts sporadisch voor, maar onverstandig opko men van ouders voor hun kinderen, die op school onhandelbaar zijn door de laat-maar- waaien-opvoeding thuis is niet zoo zeld zaam, al hangt het veel van de aard der schoolbevolking, de godsdienstige richting der ouders en andere factoren af, of de school steun of tegenwerking ondervindt uit de gezinnen. In steden als Amsterdam met een sterk-revolutionaire bevolking komt dit meer voor dan in dorpen met een godsdienstige inslag, waar de Schriftuurlij. ke beginselen zij het ook met veel ge brek nog veelszins de leidraad vormen bij de huiselijke opvoeding. Er zijn scholen, waar opspelende ouders een zeldzaamheid zijn of waar dergelijke visites nimmer voor komen. Dit pleit dani voor een juiste opvat ting der ouderplichten. Immers, de vaders en moeders zijn geroe,pen in het belang hun ner kinderen en ook van henzelf het geza^ hoog te houden en de kinderen steeds in te prenten, dat ze aan hun meerderen onvoor waardelijke gehoorzaamheid verschuldigd zijn. Mocht het eens voorkomen, dat zij de handelwijze van een onderwijzer niet begrij pen, dan doen zij goed, daarover zelif bij den betrokkene inlichtingen in te winnen. Het afgaan op de verklaringen van de kinderen zelf is zeer af te keuren, daar deze steeds de neiging hebben, alle schuld van zich af te schuiven en door hun sterk ontwikkelde fantasie bijna altijd de zaken overdrijven. Wordt er in alle kalmte over gesproken, dan worden misverstanden steeds in goede har monie opgelost. Maar op de voorgrond moet staan, dat het gezag van den onderwijzer niet ondermijnd mag worden, want het prestige der leerkrachten is een heel teer punt. Vooral bjj hen,.jjie' hét.iaétide Orde niet gemakkelijk hebben, is het noodig, dat zij door de ouders worden gesteund in- plaats van tegsngewerkt. Er zal inderdaad op dit gebied noodwen dig één en ander moeten veranderen. Orde en tucht waren verslapt. De kinderen had den teveel pretenties gekregen. Het gezag deed zich niet voldoende gelden. De vrijheid leidde veelszins tot bandeloosheid. Vele ouders kendsn hun plicht niet meer. En daardoor werd een toestand geschapen, die voor de geestelijke gezondheid van ons volk verderfelijk was. Ouders en onderwij zers zullen de tucht strenger moeten gaan handhaven om op die wijze een jeugd op te kweeken, die gehoorzamen kan, die verant woordelijkheidsbesef kent, die zijn plaats weet in de samenleving en met recht de hoop der toekomst kan genoemd worden. En dit alles zal het best bereikt worden indien Gods Woord als richtsnoer geno men wordt. Dit leert immers, dat het ge zag uit God is, dat de ouders verantwoor delijk zijn voor het geestelijk en lichamelijk welzijn hunner kinderen en dat zij ze op te voeden hebben in de vreeze en vermaning des Heeren. Ook voor deze tijd en voor de toekomst is alleen het Woord des Heeren een lamp voor onze voet en een licht op o.nis pad, niet het minst ook in het werk der opvoeding. Het Hoofdbestuur van „de Vereeniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaard- fokkerü in Nederland" (V.D.N.) heeft in princi,pe het voorstel van haren Hoofdin specteur, Dr. C. Brands te Bilthoven, aan vaard om. op korten termijn over te gaan tot sluiting van het Hulpstamboek. Dit zeer belangrijk besluit kan van ver strekkende beteekenis zijn voor de verdere ontwikkeling van de Nederlandsche Warm. bloedpaardenfokkerij. Tot heden was het mogelijk, dat ook paar den van onbekende of van onvoldoende be kende afstamming in het stamboek werden ingeschreven, mits zij overigens voldeden aan de gestelde Keuringseischen. Deze die ren werden dan in een afzonderlek stam boek geregistreerd, dat hulpstamboek werd geheeten. Elke stamboekhouding moet aldus begin nen om op (ten duur een zuivere registratie naar afstamming te verkrijgen. Na jaren lange stamboekfokkerij moeten de hulp- stamboekpaarden eerst in de minderheid geraken en daarna langzamerhand verdwij- Aen. Daarvoor is echter noodig, dat laUe (fok kers zich vereenigen en .zich onder stam- boekvlag scharen. Maar zooiets kugnen wij in Nederland niet. Hier heeft door alle tjj- cfen heen een kern van fokkers bestaan, die de mooie, doch niet gemakkelijke taak i op zich heeft genomen om het beste te pro- duceeren wat mogelijk was. Zelfs in de moei lijkste omsta,r5digheden hebban zij ,,braef stant" gehouden, waardoor' den goeden naam van het Nederlandsche' paard is ge handhaafd gebleven. Van de vele afzijdige fokkers liebben meer deren van de resultaten hunner stamboek collega's geprofiteerd, anderen hebben door hun stelsellooze kruisingen dè massafokke rij totaal bedorven. Op heden hebben de tijds- crisisomstan digheden plotseling een geweldige belang stelling voor het stamboekweken doen ont waken. Van alle zijden komen eiger^ars van paar den aandraven om hun dienanjvoor inschrij- ying aan te bieden. Het Stamboek heeft de ze gelegenheid dankbaar bertut om alleen de goede te aanvaarden. Nu |het zoover is kan het met een gerust hart de deur sluiten om over te gaan tot selectie in het eigen geregistreerde materiaal, tot j stam vorming dus. Uit (foktechnisch oogpunt 'is deze daad van"groot gewicht en de „ware" fokkers kunnen niet anders dan juichen. Het groote vraagpunt blijft ,nu nog wat gedaan moet worden met de tallooze paar- d.2n, die buiten stamboekverband zijn geble ven. Mogen deze nog naar .eigen verkie zen voor de fokkerij worden gebezigd of heeft de droeve ervaring geleerd, dat hier aan ook strenge en beperkenlde bepalingen» moeten worden gesteld? Hierzal dan, naar we ho,pen, de Overheid ingrijpen. Mr. Rip schrijft in^ d| jifel „Rotterdam- Men-".spreekt_vaR". vaoV^el&jat verander lijke pacht wanneer de pachtprijs bestaat .uit een bedrag aan geld, dat afhankelijk wordt gesteld van den gemiddelden verkoop prijs van met name in, de overeenkomst genoemde voortbrengselen. Zoo zijn er pachtovereenkomsten waarin de hoogte van den pachtprgs afhangt van den melk- of kaasprijs. Veel opgang heeft het mobiele pachtstel- sel in ons land niet gemaakt. Slechts in en kele streken van ons land (o.a. o,p het Kampereiland) komt het in beteekende ma te voor. Op zichzelf ligt er de sympathieke ge dachte in om de hoogte van den pachtprijs te doen wisselen met de hoogte van de productenprijzen. Toch kleven aan het stelsel bezwaren. Het best slaagt het stel sel bij bedrijven, welke voor hun rende ment van slechts enkele producten afhan kelijk zijn. Wordt dit aantal grooter dan is de keus reeds moeilijk. Ook komt het aan op de juiste verhou ding tusschen pachtprijs en indexcijfer. Bovendien kan het stelsel, bij stijging van den prijs der producten, zonder dat de rentabiliteit va.n, het bedrijf in dezelfde mate toeneemt, tot onbillijkheden leiden. Toch werd in art. 3 van de Pachtwet het stelsel van mobiele pacht met name genoemd. Daar echter op de Pachtwet het Pacht- prijsopdrijvingsbesluit is gevolgd, dat den prijs voor nieuw aif te' sluiten overeenkom sten afstemde op den pachtprijs van het jaar 1939, ontsnapte de jaarlijksche prijs bepaling voor de mobiele pacht aan, de remmende werking van dit besluit. Pachtovereenkomsttsn gesloten vóór 17 Augustus 1940 (de datum waarop het pachtprijsopdrijvingsbesluit in werking trad) inhoudende een mobielen pachtprijs konden dus voor 1941 leiden tot de vast stelling van een. veel hoogeren pachtprijs dan in 1939 gold. Bij pachtovereenkomsten met mobielen pachtprijs gesloten né, dien datum kon het Pachtbureau de clausule voorschrijven: mits de pachtprijs niet hooger gesteld wordt dan in 1939 gold. Met deze laatste toevoeging was natuurlijk het mobiele ka rakter van den pachtprijs in zijn wezen aangetast. Teneinde blijkbaar elke onzekerheid uit te sluiten is een beschikking verschenen van de Secretarisseri-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij en van het Departement van Justitie be treffende de wijze van verpachting en de lastan van den pachter. In een overeenkomst kan als .pachtprijs slechts bedongen worden een uitsluitend ,naa,r tëdsruimte bepaald bedrag in Neder- landsch geld, en niet meer een prgs afhan kelijk van den prijs van producten of van andere factoren. De mobiele pacht is hiermede dus ver boden. Ons inziens valt ook de deelpacht onder dit verbod. Alleen in bijzondere gevallen kan het Pachtbureau uitzonderingen toestaan. Indien in overeenkomsten, welke reeds gesloten zijn, de mobiele pachtprijs voor komt is de verpachter verplicht en de pachter bevoegd de pachtovereenkomst binnen twee maanden, bij het Pachtbureau in te zen4en. De pachtprijs wordt dan door het Pacht bureau opnieuw vastgesteld, overeenkom stig het prijsniveau van het jaar 1939. Verzuimt de verpachter de inzending dan is de pachter niet gehouden den pacht prijs te betalen. Door aan het Pachtbu reau dan weer te verzoeken een lagen pachtprijs vast te stellen kan de verpach ter de ,,zaak" weer op gang brengen en moet de pachter weer onverwijld aan zijn verplichtingen voldoen. In artikel 2 van het besluit wordt .nog een geheel andere aangelegenheid gere geld, n.l. het nietlgverklaren van ieder be ding, ingevolge hetwelk de lasten, die den verpachter door publiekrechterlijke licha men zijn opgelegd, geheel of ten deele ten laste van den pachter komen. Deze bepaling verzet zich dus tegen het beding dat de pachter .naast den pacht prijs ook de lasten voor zijn rekening neemt, of de vermeerdering van lasten, van af een bepaalden datum, boven den pacht prijs zal voldoen. Is een dergelijk beding gemaakt in een overeenkomst, gesloten vóór de inwer kingtreding va.n dit besluit, dan blijft dit van kracht ten beloope van ten hoogste de lasten, die gedurende het jaar 1940 wegens het verpachte ten laste van den pachtprijs zijn gebracht. Op zichzelf behoeft tegen het streven om de pacht te binden aan een niet te verhoogen prijs geen bezwaar gemaakt te worden. Toch kan verzwaring van de lasten voor den verpachter, gepaard gaande met een zeer matig vastgestelden pachtprijs en een betere uitkomst der bedrijven, ten ge volge va,n dit 'besluit tot onbillijkheden leiden. De verpachter blijft in dergelijke ge vallen niets anders over dan te trachten den pachtprijs iets verhoogd te krijgen, hetzij door het sluiten van een gewijzigde pachtovereenkomst, welke, wat de ver hooging betreft, moet worden goedgekeurd door den Secretaris-Generaal of door een, beroep te doen op artikel 32 van de Pachtwet. Ook hiervoor is echter de toestemming Van den Secretaris-Generaal vereischt. Finnen en Boemenen sti-ijden aiaji de zAjAe van Duitschland. Ook Italië iii oorloig met de Sov- jet-Unie. Zondagochtend 22 Juni, bij het aanbreken van den dag is de strijd aan de Duitsch- Russische grens ontbrand. Zondagmorgen half zes, werd door Rijks- minister Goebbels de oproep van den Führer aan het Duitsche volk voor de radio voor gelezen, waarin Hitler zijn beslissing moti veert. Te zamen met de Duitsche troepen heb ben het Finsche en Roemeensche leger den strijd tegen de Sovjet-Unie aangebonden, waardoor er, zooals Hitler in zijn proclama tie heeft verklaard, een front tot stand is gekomen van de Noordelijke IJszee tot de Zwarte Zee. Ook Italië beschouwt zich als in oorlog met Rusland en verder heeft Slo- vakije de betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken en de zijde van Duitschland ge kozen. Het Duitsche weermachtsbericht deelt om trent de gevechtshandelingen nog slechts mede, dat een Russische poging om Oost- Pruisen binnen te vliegen, werd verijdeld. D. N.B. verneemt verder nog, dat het Duitsche luchtwapen bierbij zware slagen heeft toe gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar D.N.B, meldt. Zondag Sebastopol gebombar deerd. Aan het Roemeensch-Russische front zijn de' troepen van generaal Antouescu, naar van Roemeensche zijde wordt bericht, de Proet, welke de grens tusschan Roemenië en de Sovjet-Unie vormt, overgetrokken. Het Finsche communiqué maakt melding van Russische vliegeractie boven Pinsch ge bied. Ook Italië Én oorlog met de Sovjet-Unie. De Italiaansche regeering heeft, bij mon de van graaf Ciano, den Sovjet-Ambassa- deur medegedeeld,dat zij zich van 5.30 uur af in staat van oorlog met de Sovjet-Unie beschouwd. Zweden er buiten? Alle Zweedsche schepen in de Oostzee heb ben bevel gekregen- om direct naar d,e Zweedsche havens terug te keeren. Zweden moet niet van plan zijn zich in den oorlog tegen Rusland te mengen. Succesvol verloop. De eerste berichten betreffende den Duitsch-Russischen oorlog luiden zeer gun. stig. Er wordt opgerukt volgens een vast gesteld plan, In Bessarabië trekken de Russen zich voor de aanrukkende Duitsche en Roemeen, sche troepen, terug op de Dnjestr-linie. Het Duitsche luchtwapen heeft Zondag .ondanks sterke .afweer oorlogshavens en steunpunten der Sovjet-marine gebombar deerd. Vooral een Sovjet-duikboot-basls aan de Zwarte Zee moest het ontgelden. Ge zien de groote uitgestrektheid van de Sovjet-Unie, zal van beiden kanten waar schijnlijk gebruik gemaakt worden van, groote menschen-massa's. Het front, door de lucht gemeten wordt bepaald op 2400 Kilometer, een afstand gelijk aan dien tus schen Bejrl.ijn en Gibraltar. Talrijke troe penmassa's gemotoriseerd en te voet zul len in beweging worden gebracht, zooals nog op geen enkel oorlogsterrein is ge schied. Hoewel het Roode leger de laatste jaren aanzienlijk is verbeterd, heeft de Finsche veldtocht geleerd dat de Russen zich moei lijk bewegen. Uiteraard kan natuurlijk over het ver loop van: de eerste etmalen weinig worden gezegd, maar vast staat, dat de Duitsche weermacht er in is geslaagd de aan de grens opgerukte tegenstander tactisch te verassen. Finlajid protesteert bij Soivjet-Unie. Wegens het werpen ysn bommen. HELSINKI, 23 Juni. (D.N.B,) Het Finsche nieuwsagentschap deelt mede, dat de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken, Prof. Witting, den gezant der Sov jet-Unie, in Finland, Arlof, gisteravond mondeling een protest heeift dosn hooren van de Finsche regeering tegen het wer- P3n van bommen door Sovjet-Russische- vliegtuigen op Finsch gebied. De bekende Zweedsche generaal majoor Linder, die tegelijkertijd den rang van Finsch luitenant-generaal bekleedt, is te Helsinki aangekomen. Hij was de aanvoer der der Zweedsche vrijwilligers die in Fin land hebben gevochten, en heeft ook als officier deelgenomen aan den Flnschen vrijheidsoorlog in 1918, Generaal-majoor Linder heeft vandaag een ontmoeting met maarschalk MIannerhelm gehad. De Finsche regeering heeft volgens S. P. T- disn volgenden oproep bekendge maakt: „Wij zijn in de zone der onmid dellijke gevaren geraakt. Om onze veilig heid te vergrooten, zijn de reserves van ons leger reeds eenlgen tijd geleden onder de wapenen geroepen. Nu is het onze plicht nog voorzichtiger te zijn: het zelf. standige vrije Finland verwacht van lede ren burger, dat hij zijn rust en zelfbe- heersching zal bewaren, met vaste hand zijn werk zal verrichten en e.3n vast ver trouwen in de gelukkige toekomst van ons volk zal bezitten."' WINKELVOORRAAD ÈN INLEVERINGSPLICHT. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, moeten win kelvoorraden van verzilverde artikelen en andere van een legeering van koper, nik kel, lood en tin vervaardigde artikelen, op grond van de inleveringsverordening als geblokkeerd worden beschouwd, zoodat hierin geen handel meer mag worden ge dreven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1