CnQWEEK»ADÖpGED.GROI1GfilA6^önKZUID-l10UBiZCEUW3C^ EüAMDCn N.V. UitgeTersmaatscbapptJ „EILANDEN-NIEUWS" Offieieek berichten. Rechtzaken Gemeeateraad OUDDORP DE FRANSCHE TRAGEDIE. 13e Jaargang WOENSDAè 18 JUNI 1941 No. 1251 Versefailleiide berichteD WAARIN SEDERT 1 N O V EM B ER 19 35 OPQENOMEN HET BLAD .ONZEEILAI^DEN" 18BJAARGANG ÜITOAVl VAN Gevesi^il te Mjdcblbaiiaas R Prins HenidijtiiStr, 122 G Gito 1679» i F<a»Ëoz 8 Td. 17. BPffimtoiHr Toor Zeeland: St. MjaaxtensdiSk Maxkt, Xelef. 69. Abonnementsprijs 90 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar. Advertentie-prijs 20 cent per regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur TH. DE WAAL MIDDE3UHARNIS C 122. Frankrijk heeft in de geschiedenis van Europa altijd een zeer voorname rol ge speeld en heeft zoowel ten opzichte van het buitenland als van zijn eigen innerlijk leven een bijkans romantische historie gehad. We behoeven slechts te herinneren aan figuren als Jeanne d' Are, Hendrik IV, de Zonneko ning Lodewijk XIV, Marie Antoinette en Napoleon, en aan gebeurtenissen als de Pa- rijsche Bloedbruiloft, de Fransche Revolu tie, de catastrophe van 1871 en de Wereld oorlog, om de waarheid hiervan in het licht te stellen. Maar ofschoon het in zijn historie donkere bladzijden heeft gekend, onweer sprekelijk is het, dat hetgeen thans met Frankrijk gebeurt, dat alles verre in de schaduw stelt en met recht een ontzaglijke tragedie kan, worden genoemd. Gelijk in het hart van ieder overwonnen volk speelt zich ook in dat der Franschen nu reeds een jaar lang een vreeselijk ziels conflict af. De geestelijke spanningen, door de verplettensnde nederlaag van Juni 1940 in het leven geroepen, werden in dit volk des te grooter, omdat de catastrophe zoo plotseling en bliksemsnel kwam, omdat het Fransche volk er in 't geheel niet op re kende en omdat het van groote mogendheid eensklaps werd neergeslagen tot een mach teloosheid en afhankelijkheid, die inderdaad weergaloos zijn in, de geschiedenis der gToo- te volken. Het is geen wonder, dat dit volk, dat van natuur zoo optimistisch is, in een toestand geraakte van verbijstering en ver dooving en zich lange tijd geen rekenschap kon geven van wat er was gebeurd. Het was volkomen uit zijn evenwicht geslagen. Zooals steeds na dergelijke gebeurtenis sen kwam al spoedig de schuldvraag aan de orde. Wij wagen het niet, hierover ons een volledig oordeel aan te matigen, omdat lang niet alle factoren, die tot de ineenstorting hebben geleid, ons bekend zijn. Latere ge schiedschrijvers zullen pas in staat zijn, deze zaak van alle zijden te belichten. Men 'moet immers bij de beoordeeling beschikken over de docum>3nten, die het verloop van zaken op diplomatiek gebied aangeven, vooral die, welke de voorgeschiedenis van de oorlog belichten; over juiste gegevens betreffende de sterkte en organisatie, be nevens de geest van het Fransche leger; over het verloop der krijgsverrichtingen en de aanvalskracht der Duitsche wapens en niet het minst ook over een nauwkeurige kennis van het Fransche leven vóór de oor log. Deze en wellicht nog vele andere facto ren zijn de componenten geweest, waaruit de nationale ramp resulteerde. Dit is zeker, dat wellicht nimmer een oorlog zoo lichtvaardig is ingezet als deze. Thans, na bijna twee jaren oorlog, is Enge land nog niet klaar! Hieruit blijkt wel, welk een onbegrijpelijk-lichtzinnige politiek in dit land, dat de aanvoerder was in de strijd tegen Duitschland, ^tot het laatste oogenblik toe is gevoerd. De'macht van Duitschland is schrikkelijk onderschat, terwijl men meen de met de methoden uit de wereldoorlog dit land weer klein te zullen krijgen, niet be grijpende, dat de Duitschers juist uit de ne derlaag van 1918 hun lessen zouden hebben getrokken. Engeland had geen expeditie leger van beteekenis, geen luchtvloot, die gewicht in de schaal kon leggen en meen de, dat Frankrijk met zijn' Maginotlinie de Duitsche legers welzoolang kon tegen houden, tot de Engelsche bewapening op peil was. Maar ook Frankrijk zelf was, dit is ach teraf duidelijk gebleken, niet in staat deze oorlog te beginnen. Men zegt daar nu wel, dat het door Engeland in de steek is gela ten, maar dit is wel een zeer sim,plistische manier om de schuld op een ander te schui ven. Want men wist toch in Frankrijk in September 1939, dat Engeland alleen op zee sterk was en te land en in de lucht weinig kon presteeren, zoodat Frankrijk op zichzelf aangewezen was. Bovendien heeft de kracht der Duitsche legers de En- gelschen genoodzaakt' de Fransche bodem te verlatsn. De Fransche regeering en le gerleiding wisten, dat zij de landoorlog voor hun rekening moesten nemen en hierin heb ben zij gefaald. De democratische methoden zijn zonder twijifel voor een niet gering deel de por. Zaak van de Fransche tragedie. Het was er voor de oorlog een staatkundige, economi sche, sociale, financieële en moreele chaos. En als deze ineenstorting iets bewezen heeft, dan is het wel de integrale onbe kwaamheid der revolutionaire democratie om een volk tot welvaart, orde en moreele kracht te voeren. Deze democratie is on machtig, destructief en ontbindend. Zij voer de Frankrijk naar de ondergang. En al kan men nu terecht zeggen, dat zij door de Duitsche wapenen vernietigd is en niet op natuurlijke wijze is ondergegaan, ieder onbevooroordeeld toeschouwer kon zien aan komen, dat dit proces van het democratisch faillissement eenmaal zou eindigen in een politieke en moreele anarchie. AUesn is in 1940 op abnormale wijze plots beëindigd, wat anders langs normale weg wellicht nog enkele jaren had standgehouden, doch even goed bij gebrek aan innerlijke kracht was ineengestort. Het jaar 1940 heeft de wereld te aanschouwen gegeven het jammerlijk fj. asco van de beginselen der Fransche Revo lutie en in dat opzicht heeft deze oorlog in ieder geval winst geboekt. Met dit doel vertoont Frankrijk thans het beeld van een verslagen en versplinterd volk, dat geestelijk, moreel, politiek en in ternationaal zich in een geweldige criris- toestand bevindt. Uit de verleden week door Admiraal Darlan gehouden redevoering kan men opmaken, dat een groot deel van het Fransche volk het niet eens is met de po litiek van de regeering-Pétain en deze ook niet begrijpt. De admiraal wees er echter op, dat deze politiek gebaseerd is op twee grondstellingen; ten eerste: Frankrijk is in de macht van Duitschland en moet met de ze realiteit rekening houdenji, en ten twee de: Duitschland zal de eindoverwinning be halen. Zonder dit laatste is inderdaad de houding van de Fransche regeèring onbe grijpelijk, doch houdt men dit in het oog, dan worden al haar besluiten en daden dui delijk, ook ten aanzien van wat zich thans in Syrië afspeelt. Ook die episode in deze volkerenkrijg is wonderlijk. Wfie zou twee jaar geleden hebben kunnen denken, dat Franschen en Engelschen thans formeel oorlog met elkaar voeren? Het is een ge volg van het feit, dat maarschalk Pétain en-zijn regeering niet gedaan hebben als de regeeringen van Noorwegen, Nederland, België, Griekenland en Joego-Slavië, die de oorlog aan de zijde van Engeland voortzet ten, maar er de voorkeur aan gaven- de zaak als geëindigt te beschouwen, hetgeen vanzelfsprekend allerlei consequenties met zich meebrengt. Terwijl Engeland meent Syrië te moeten bezetten ten einde zijn po sitie in Voor-Azië en Noord-Afrika veilig te stellen, verzet Frankrijk zich daartegen, omdat het zijn koloniaal rijk ook onder de ze bijzondere omstandigheden in eigen hand wil houden. Intusschen bevindt het zich in een buitengewoon pijnlijke en moeilijke si tuatie, ingeklemd als het zit tusschen zijn overwinnaars eenerzijds en Engeland en Amerika anderzijas. De positie van den ouden maarschalk Pétain is dan ook zeer moeilijk. AMBTELIJKE BEKENDMAKING. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied Nr. 20-1941 wordt bepaald: 1. Aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den Rijkscommissaris Nr, 189-1940 wordt verboden: a. Het publieke baden in zee-, strand-, zwembaden en overdekte badinrichtingen. b. Het betreden van publieke plantsoe nen en lokalen, evenals het huren van ka mers in publieke logeergelegenheden (ho tels, pensions, logementen) jn zee- en strandbadplaatsen en andere dergelijke plaatsen. c. Het bezoek aan paardenrennen als toeschouwer. Handelingen in strijd met dez»3n maatre gel zijn overtredingen en worden met hech tenis van- maximaal zes maanden en boe te tot 1000 gulden of met een van beide ge straft, voor zoover ,nlet volgens andere be palingen een hoogere straf is bepaald. HOOGER RANTSOEN AARDAPPELEN. TWEE KILO PER BON. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingan|g van Maandag 23 Juni a.s., het aarda;ppelrantsoen zal worden verhoogd met een half K.G. derhalve van 1% tot 2 K.G. per week. In verband met dezen maatregel zullen de detaillisten in de gelegenheid worden ge steld op de aan hen uit te reiken toewijzin- gtsn 2 K.G. in plaats van, zooals voorheen, 1% K.G. per op de toewijzing vermeld rant soen te betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat de plaatselijke verkoopkantoren van de V.B. N.A. op toewijzingen, welke zijn geldig ver klaard tot 23 Juni ais. of een lateren datum 2 K.G. per op de toewijzing vermeld rant soen aan de detaillisten zullen aifleveren. Voor toewijzingen, *elke zijn geldig ver klaard tot 22 Juni 'a.s. of een vroegeren datum, blijft de af te levensn hoeveelheid gesteld op 1% K.G. per rantsoen. MISBRUIK VAN BANDEBOLLES. Prijsopdrijving van sigaren. Een groote sigarenfabriek- in het zuiden van het land maakte zich in het begin, van dit jaar schuldig aan ernstige prijsopdrij ving. Dit geschiedde ook weer op de reeds uit andere veroordeelingen wegens prijsde- licten bekend geworden wijze, n.l. door het duurder banderolleeren. Sigaren van 8, 10 en 12 cent worden dan voorzfen van een banderol voor 15. 20 en 25 cent en de rooker is de dupe. Fabrikanten en grossiers, welke zich hieraan schuldig maken, hebben in dergelijke gevallen zeer aanzienlijke extra-winsten. Hierbij greep de opsporingsambtenaar der prijscontrole echter in en de Brabantsche sigarenfabriek werd door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Hertogen- bosch tot een boete van f 6000.een gros- sierafnemer der ifabriek tot f 1000.boete veroordeeld. AL TE DURE AARDAPPELEN. Een tweetal groentsnhandelaren te Bloe- mendaal hielden zich in het geheel niet aan de maximum-prijsregeling voor aardappelen en verkochten deze in de weken, vooraf gaande aan de aardappeldistributie, voor f 0.20 en meer per kg.-De plaatselijke politie echter, spoedig gewaarschuwd, greep in en de prijsovertreders zagen zich nu door den Inspecteur V9©f de'P»ij,5beheersching te Am sterdam, veroordeeld tot boeten van f 50.- en f 100.-. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK L. d. V. (njet verschenen), heeft zonder voor. en achterlicht gereden en had tevens geen identiteitsbewijs bij zich. Het O.M. eischt voor het eerste geval 2 X f 7.50 of 2 X 3 dagen en voor het tweede f 5. Verdachte wordt veroordeeld tot 2 x (f4. of 2 X 4 dagen en f 2.50 of 1 dag voor identiteitsbewijs. C. P., Oude Tonge had geen identiteits bewijs bij zich (aangehouden zaak). Verdachte heeft twee getuigen meege bracht, welke verklaren dat bij later on derzoek bleek dat hij het wel bij zich had. Het O.M. vraagt wegens gebrek aan be wijs vrijspraak. Verdachte wordt vrijgesproken. A. M. V. L., (niet verschenen), heeft te Stellendam op de openbare weg een W. C. emmer leeggekapt. Na getuigenverhoor wordt tegen verdach te f 15.of 6 dagen geëischt. Verdachte wordt overeenkomstig veroor deeld. P. G., varkenshandelaar te Dirksland, had een varken voorhanden, het welk verboden is, zonder vergunning. Op het varken is een korten tijd beslag gelegd, daarna is het vrijgegeven en aan de Centrale geleverd. Het O.M. eischt f 60.of 20 dagsn hechtenis. Verdachte tracht zich no^ met een en ander te verdedigen. Uitspraak volgende zitting. G. G., ChaufiEeur te D'land heeft een var ken vervoerd, zonder bewijzen. Het O.M. eischt f 20.— of 10 dagen. Verdachte wordt veroordeeld tot f 10. of 10 dagen hechtenis. J. S., landbouwer te Herkingen heeft aan Duitsch verkeer geen voorrang verleend, terwijl 'hij reeds verzocht was te stoppen. Het O.M. eischt f 10.— of 4 dagen. Uitspraak f 15.of 15 dagen. J. V. W. opkooper te Mlddelharnis, heeft in strijd met de voorschriften lood gekocht. Verdachte voert aan dat hij hier reeds boete voor betaald heeft en dat een tweede onmogelijk is. De zaak wordt aangehouden tot een vol gende zitting. J. K., koopman te Sommelsdijk heeft een zelfde overtreding begaan. Wordt onbepaald aangehoifden. H. Z. K., (niet verschenen), heeft te Stel lendam zonder vergunning een stierkalf ge. slacht. Getuige Mevr. H. v. d. S. verklaart bij verdachte vleesch daarvan gekocht te heb ban. Getuige voert aan dat zij dit uit mede lijden bij verdachte had gedaan. Vervolgens meende getuige er goed aan te doen te zeg. gen dat verdachte altijd er op uit is iets te verdienen voor zijn gezin, hoewel dit is af te keuren. Het O.m; eischt f 50.of 20 dagen. Ver dachte wordt veroordeeld tot f 20.of 20 dagen. J. de J., Stellendam heeft te Sommels dijk op een motorfiets gereden, terwijl hij zoodanig onder den invloed van alcohol was, dat hij niet in staat geacht mocht wor den een motorrijtuig te besturen. De verdachte kan zich niet herinneren dat hij die dag alcohol gebruikt heeft, (de vorige da_g wel.) Get. P. E. te Mlddelharnis heeft gezien dat verdachte slingerend over de weg reed. Tot nader getuigenverhoor wordt de zaak een maand aangehouden. C. V. d. M., Nieuwe Tonge, heeft gereden zonder licht en gaf bovendien aan de politie een valsche naam op. Voor het eerste feit wordt verdachte ver oordeeld tot if 4.of 4 dagen en voor het tweede tot f 15.of 15 dagen. M. K. te Herkingen heeft de ramen van zijn woning niet voldoende verduisterd. Twee getuigen, leden der luchtbescherming worden gehoord en bevestigen de overtre ding. Het O.M. eischt f 30.of 20 dagen hechtenis. De verdachte, die tijdens de behandeling verschijnt weet niet of er licht bij hem is gezien. Wordt veroordeeld tot f 15.of 15 da gen. G. de G., veroordeeld tot f 2.50 of 2 dagen, J. de J. veroordeeld tot if 4.of 4 dagen en f 2.of 2 dagen. J. H. B. te Nieuwe Tonge- staat terecht .wegens overtreding der leerplichtwet. Ver dachte voert aan, dat zijn kind wegens ge zondheid thuis moest blijven bij slecht weer. Deze zaak wordt aangehouden tot nader onderzoek. Mej. A. R. (niet verschenen), heeft zon der vergunning gevent. Wordt aangehouden tot een volgende zit ting. M. S. heeft met een rijwiel gereden waar geen bel op zat. Het O.M. eischt f 1.50 of 1 dag. Verdachte wordt veroordeeld tot f 2.50 of 2 dagen. P. V. S., Oude Tonge heeft de arbeidswet overtreden. Het O.M. eischt 3x1 dag hechtenis en kan in dit geval geen geldboete meer eischen. Verdachte wordt veroordeeld tot 3 x f 15- of 3 X 15 dagen hechtenis. J. J., koopman te Mlddelharnis heeft zon der vergunning gevent. Het O.M. eischt f 15.of 15 dagen. Verdachte wordt veroordeeld tot f 5. of 5 dagen. M. Z., heeft met een fiets gereden zon der bel. Het O.M. eischt f 1.50 of 1 dag. Uitspraak f 2.50 of 2 dagen hechtenis. H. V. S., had ^een identiteitsbewijs bij <zich. Eisch en uitspraak f 2.50 of 2 dagen. M. B., G. V., A. M., J. G., C. M. v. d. L., K. G. G., P. K., K. B.', J. S., T. K., P. v. M., J. K., J. T., en J. W., allen die geen identi teitsbewijs bij zich hadden f 2.50 of 2 dagen. S. V. d. S., heeft op verboden grond ge reden. Eisch- en uitspraak f 3.of 2 dagen. A. J. heeft te Stellendam na besloten tijd een café bezocht. Het O.M. eischt f 1.50 of 1 dag. Verdachte wordt overeenkomstig veroor deeld. G. C. J., zelfde feit en straf. Baadsverigaidering op Vrijdag 18 Jqni des voormlddags 10 jiur. Tien duizend gulden uitgetrokken voor brandweermjddelen. De VOORZ. Burgemeester Geleedst opent met gebed. Daarna is aan de orde beëediging van het nieuwe raadslid de heer van den Bok, Deze legt in handen van den Voorzitter de beide eedeü af. Öe VOORZ. wenScht het nieuwe raadslid geluk en zegt dat hij nu onder aanroeping van Gods Naam zijn taak aanvaardt, zulks op de nie'uwe redactie van den eed, waarbij is gezworen het geldende recht in het be zette Nederlandsche gebied te zullen toe passen. Het is een zware taak die U op U hebt genomen aldus spr., anderzijds weer gemakkelijk omdat U Ouddorp door en door kent. De verhoudingen in den Raad zijn uitstekend, spr. hoopt, dat hij die goe de verstandhouding zal helpen bevorderen en hij een sieraad der gemeenteraad zal blijken te zijn. De heer v. d. BOK spreekt den wensch uit hem als jongste raadslid in zijn gebre ken te dragen en met raad en daad bij te staan. Van zijn kant zal hij alles doen, de goede verhouding te helpen bewaren. Dan lezing der notulen welke worden vastgesteld. Ingekomen Stukken: Terugontvangen oanige goedgekeurde raadsbesluiten, o.m. de begrooting 1941. Ingekomen begrooting 1941-'42 der Em- go. Wordt goedgevonden. Verzoek van dhr. J. Meijer Jz. om rij wielvergoeding voor zijn schoolgaand kind. Wordt 1/2 et. per K.M. verleend. Idem van dhr. Steven Visser voor een zelfde geval. Wordt verleend van 1 Jan. tot 30 April. Daarna bezoekt zijn jongen de Ambachtsschool, waarvoor geen vergoeding wordt verstrekt. Verzoek van dhr. KI. van Dam Pz. a.d. Koudegrond, om de grond te mogen in, ge bruik nemen waar de loods op staat van dhr. V. As. De VOORZ. deelt mede, dat aan fa. v. As op 22 Jan. 1922 voor 29 jaar grond is ver. leend om een loods te bouwen. De grond heeft de gemeente in erfpacht van het Rijk voor f 75.per jaar. B. en W. stellen voor tegen dezelfde voorwaarden f 75.per jaar het verzoek in te willigen op voor waarde dat telken jare vóór 1 October het bedrag wordt betaald. Wordt niet betaald op tijd, gaat de loods in eigendom van, de gemeente over. Adressant moet schriftelijk verklaren dat hij met de voorwarden accoord gaat. De heer HAMEETEMAN vraagt of de fa. van As afstand wil doen. De VOORZ. zegt van officieel niet, maar hij weet dat de ifa. van As er mee accoord gaat. Wordt goedgevonden. 3. Verleenen van eervol ontslag aan den heer J. C. Mierop als agent Arbeidsbemid deling. Dit is naar aanleiding van de reor. ganisatie op dit gebied. De Arbeidsbemiddeling js onder gebracht bij het ressort Vlaardingen, bijkantoor Mld delharnis. Verleenen duurtebijslag aan gemeenteper. soneel. Voorgesteld wordt 1 Dec. 1940 aan het gehuwde personeel een tijdelijke toe slag te verleenen van 6%, mits de bruto- wedde niet hooger is dan f 1900.en op 1 Jan. 1941 aan hen die kindertoeslag ge nieten, te verhoogen van f 50.op f 75. In andere gemeenten is dit besluit reeds genomen. Wordt goedgevonden. 5. Voorstel wijziging der Algem. Poli- tie-verordening tot opruimen van sneeuw enz. Dit is de bekende verordening betref fende het sneeuwruimen. Wordt goedgevonden. 6. Voorstel tot het verleenen van een crediet tot het maken van brandputten en uitbreiding brandbluschmateriaal. Bij besluit van den Secr. Generaal is onlangs een verordening van het brandweer wezen vastgesteld. De Burgemeester draagt hiervoor de grootste, zij het niet alle ver antwoording. Indien hij de maatregelen niet getrouw uitvoert, wordt hij daarvoor ver antwoordelijk gesteld. Er is een Inspectie ingesteld, welke alle gemeenten van tijd tot tijd bezoeken. Op 15 April heeft de Inspecteur de gemeente Oud dorp bezocht en verleden Maandag de Hoofd-Inspecteur met den Inspecteur. Het systeem van alarmeering is hier niet in or de, de oude wijze van oproep moet vervan. gen worden door een alarmeering in den vorm van wekkers. De slangen-voorraad werd te gering geacht en de watervoorzie ning dient verbetering te hebben. Er is ge adviseerd minstens een 12-tal brandputten aan te brengen. B. en W. hebben daar reeds de plaatsen toe aangewezen. Na 15 Apiil is de Inspecteur weer geweest om te zien hoever het er mee stond. Daarover moet dus nu het besluit vallen. De kosten zijn f 10.000.25 M. slang kost f 100.— voorzoo ver ze nog te krijgen zijn. Het gaat er mee als „op de bon". Een onderlinge hulpverlee ning aan gemeenten bij geweldige branden wordt onder het oog gezien. Er wordt dus een crediet gevraagd van> f 10.000. De heer VOOGD vraagt welke putten dit moeten worden. De VOORZ.: De Inspecteur is vroeger af. ficier bij de genie geweest en ter zake kun dig. Zelf zal hij op den bouw toezicht uitoe. ifenen. Met de putten die wij al hebben, kan hij 2ach wel vereenigen. De heer VOOGD stemt tegen, omdat geen middel is aangegeven voor de voteering der gelden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1