CHDWEEKBIADÖpGED.GDOnDSIAG^ÖRDÊZUID-HOa'ÊriZEElJWiC^ CIIAfIDEn N J. DitgeversmaatschapDiJ „EILANDEN-NIEDWS" De Pachtprijzen Rechtzaken Officieefe berichtciL 13e Jaargang WOENSDAG 14 MEI 1941 No. 1242 Oorlog in het land van het Paradijs. Q? VU/n^wzdtieó WAARIN S EDERT 1 N O V EMBER 19 35 OPGENOMEN HET BLAD .ONZE EILANDEN" - 18E JAARGANG ÜI|GAVE VAN Hoofdpijn-Kiespijn Rheumatische pijnen niEuws Abeimementsprya 80 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling. Vefschönt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nmmnera 5 cent Buitenland 8 gulden per Jaar. Gevestigd te MiddelhaiaJs Prins Hencliikstr. 122 G Giro 167930 m Fostbox S TeL 17. B^kaatoor voor Zeeland: St. Maartensdgk Markt, Telef. 59. Advertentie-prijs 20 cent per regel. Reclames 40 cent Hoofdredacteur TH. DE WAAL MTDDEUÏARNIS C 122. Gelijk het jaar 1940 een gestadige uitbrei ding aanschouwde van het oorlogstoneel, geeft ook 1941 een voortdurende vergroo ting te zien van het terrein, waarop de krijg zich afspeelt en van het aantal volken, dat er in betrokken wordt Zoo is nu pas ook in Irak de strijd begonnen, waarbij voor Engeland een deel van zijn maohtsjjositie in het Nabije Oosten op het spel staat. Irak is het land om de riviersn de Eufraat en de Tigris met de hoofdstad Bagdad. Het grenst In het Westen aan Syrië dat Fransch mandaat is, in het Noorden aan, Turkije, In het Oosten aan Perzlë, dat tegenwoordig Iran heet en in het Zuiden aan Arable. Het is een uitgestrekt land, dat ongeveer 9 maal zoo groot is als Nederland, doch zeer dun bevolkt, doordat het voor een aan merkelijk deel woestijn en bergland is. Er wonen slechts naar schatting drie müUoen menschen, bgna alle van de Mohammedaan- sche godsdienst. De bevolking is, zooals in alle Oostersche landen, weinig ontwikkeld, en het staats- en maatschappelijk leven in vele streken zeer primitief. Het land dankt zijn beteekenis aan het feit, dat er in het Noorden petroleum in de grond gevonden is, die sedert een 20 jaar door Engelsche maat schappijen, die er concessies verkregen, wordt geëxploiteerd. Deze petroleumvelden bevinden zich bij Mosoel, dat tegenover de ruïnes van, het oude Ninevé aan de Tigris ligt en bij Kirkuk, dat meer naar de Per. zische gmns gelegen is. Van deze olievel den uit loopen geweldige pijpleidingen in twee takken naar een punt vlak bij de Sy rische grens op Iraksch grondgebied, waar ze wederom in tweeën gesplitst worden en de ééne tak naar Tripoli gaat aan de Mid- dellandsche zee in Syrië en de andere naar de Engelsche vlootbasis in Palestina Haïfa, dat aan de voet van de berg Karmel ligt. De „pipelines" zijn voor Engeland van groot strategisch belang, daar op deze wij ze de olievoorziening van de Middell'andsche- Zeevloot gemakkelijk kan plaats hebben en bovendien de benoodigde benzine voor de vliegtuigen kan worden verkregen. De be langrijkheid dezer olievelden ligt niet zoo zeer in de groote productie, als wel in de plaats, waar ze liggen, die gunstig is voor de aanvoer. Wat de productie betreft, staat Irak in de rij van. petroleumlanden eerst nummer 13 met ongeveer 1%% der wereld productie. Weliswaar is Engeland niet hee- lemaal afhankelijk van deze petroleurh, want het kan ook nog beschikken over de voorraden der Vereenigde Staten (61% der wereldproductie, van Venezuela (9%), van Perzië (3,2%), van Ned. Indië (2,6%), van Mexico (2,5%) en kleinere gebiedsn. Maar bij deze landen komt uiteraard het vervoersprobleem een groote rol spelen. Het dichtst bij is voor de strijd in Egypte en Abesslnië de petroleum uit Perzië, dat 2 maal zoo veel produceert als Irak en welks velden ook door Engel sche Maatschappijen worden geëxploiteerd. Deze olie moet echter met tankbooten door de Indische Oceaan en de Roode Zee om Arable hosn worden vervoerd, zoodat het voor de Brig«Ischen een gevoelige klap zou ziSn, wanneer d» olietoevoer naar HaMa kwiam stop te liggen. De stemming in Irak is intusschen over het algemeen zeer anti-Engelsch, hetgeen verband houdt met de geschiedenis van het land en met de binnenlandsche verhou dingen. Tot in de wereldoorlog vormde Irak een deel van het groote Turksche rijk, doch daarna werd het evenals Palestina een Britsch mandaatgebied, daar Turkije aan de zijde van Duitschland gestreden had. Enge land had voornamelijk Ket oog geslagen op de petroleumvelden, doch Turkije gaf zijn aanspraken op Mosoel niet op, terwijl ook zelfs de Vereenigde Staten toen niet van zins waren het recht der Engelschen op de petroleumbronnen van Mosoel te erkennen. De bevolkhig was ook allesbehalve met de Engelsche voogdij ingenomen. Eerst in 1926 erkende Turkije de afstand van Mosoel, doch in het volgend jaar werd Irak door En geland tot osn zelfstandige staat geprocla meerd en het mandaat zou opgeheven wor den. In 1932 werd Irak toegelaten als lid van de Volkenbond, Bij verdrag werden ver schillende afspraken gemaakt tusschen En geland en Irak betreiffende de petroleum on ook omtrent militaire kwesties, waarover thans verschil van meening is ontstaan. Erg duidelijk is de toestand niet. Het is niet precies bekend, of het initiatief voor de thans ontstane strfld is uitgegaan van de Iraksche autoriteiten om van onder de En- gelsche invloed te komen, dan wel of de kwestie door Engeland is geprovoceerd om de petroleumvelden meer onder directe con. trole van de miUtalre macht te krijgen. Zoo is dus thans de strijd ontbrand in het land, waar eenmaal het Paradijs heeft gelegen en dat in de verre oudheid zulk &sn belangrijke rol heeft vervuld. Tusschen de rivieren de Eufraath en de Tigris heeft het land Eden gelegen, waar het Paradijs moet zijn geweest en onze eerste voorou ders in ware gerechtigheid en heiligheid, in rust en vrede met God >3n met elkander heb ben geleefd. In het Noorden van dat land moet Noach hebben gewoond, die met de Ark bleef vastzitten op de bergen van Ar menië. Na de Zondvloed begon van die streek uit wederom de menschheid de aarde te bevolkan en aan de oevers van de Euif- raath was het, dat de toren van Babel werd opgericht. In Chaldea, waar o.a. de bekende stad Ur lag, eveneens bij de Eufraath, was het vaderland van Abraham. Naar Paddan- Aram, daar dichtbij, vluchtte Jacob en vertoefde er 20 jaar bij zijn oom Laban. In de eeuwen daarna ontstonden' in Mesopo- tamië, zooals het land tusschen de twee ri vieren heette, de groote wereldrijken van Assyrië en Babylonië, die ook uit de ge schiedenis van Israël zoo bekend zijn. De hoofdstad van het eerste was Ninevé en van het tweede Babyion, dat naar het Zui den aan de Eufraath gelegen heeft, de wereldsteden der oudheid, waar Assurbani- pal en Nebucadnezar de scepter hebben ge zwaaid en vanwaaruit zij hun veroverings tochten aanvingen tot in Palestina en Egyp te. Het thans onbeteekenende Irak is dus wel een plek van wereldhistorische betee kenis, die al heel wat culturen heeft zien opkomen en ondergaan en waar in de loop der geschiedenis ontzaglijk veel is gebeurd. Er is wel een zeer schrijnende tegenstel ling tusschen de Paradijstoestand, welke er eertijds heerschte en de oorlog, die er thans woedt. Zij toont ons de ontzaglijk diepe afgrond, waarin het menschdom door de ongehoorzaamheid van Adam en Eva ge stort is en het demonstreert klaarder dan iets anders de vreeselijke gevolgen van de zondeval. Wlaar eertijds het hoogste geluk en de meest volmaakte vrede woonden, daar buldert nu het kanon en vloeit het menschenbloed, daar worden droefheid en rouw vermenigvuldigd en heerschen haat en vijandschap. Dit droevig tooneel spreekt' ons van de grootheid onzer zonden en doet ons inkeeren tot onszelf, want moedwillig en vrijwillig hebben wtj ons al deze ellende op den hals gehaald. Herstel van deze ge brokenheid der menschenwereld is alleen mogelijk door het volbrachte werk van Christus,- die door Zijne gehoorzaamheid voor al de Zijnen in begfinsel de Paradijs toestand heeft hersteld en ze eenmaal in de volle genieting daarvan eeuwiglijk zal doen wonen. In De Rotterdammer schreef Mr. W. Rip, secretaris van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, het volgende artikel: „De maatregelen ter beteugeling van te hoo ge pachtprijZ3n hebben 2ach de laatste ja ren in snel tempo opgevolgd. Op 1 November 1938 is de Pachtwet in werking getreden. Deze wet vereischt toet sing van de gesloten pachtovereenkomsten door pachtbureau of pachtkamer. De ver plichtingen welke de pachter daarbij op zich neemt mogen niet buitensporig zfln en de pachtprijs moet zoodanig zijn vastge steld, dat de pachter bij bijzondere .be kwaamheid en ijver een redelijk bestaan heeft. Voldoet de overeenkomst niet aan deze eischen, dan onthoudt het pachtbu reau daaraan zijn goedkeuring of wordt^et contract door de pachtkamer vernietigd. Het bleek echter moeilijk om in de prak tijk inhoud te gewsn aan de begrippen „buitensporige verplichtingen" en redelijk bestaan." De beslissingen van pachtbu- reaux en pachtkamers liepen soms, voor overigens gelijke objecten, vrij ver uit een. Op 17 Augustus 1940 verscheen echter in het Verordeningenblad een Besluit van de Secretarisajn-Generaal van de Departe menten van Landbouw en Vlsscherij en van Justitie, ter voorkoming van pachtprijsop- drijving. Sterker dan de Pachtwet grijpt deze ver. ordening in de contractenvrijheid van par tijen in. De voornaamste bepaling van het besluit is, dat de pachtprijzen niet mogen stijgen boven het niveau van 1 September 1939. Was het bij hanteering van de Pacht wet mogelijk om, onafhankelijk van den pachtprijs, welke voorheen gold, den over- 02n gekomen prijs op zich zelf te toetsen aan de twee bovengenoemde criteria, thans is de pachtprijs van 1 Sept. 1S31 vrijwel de eenlge toetssteen. De drang tot pachtprijsverhooging is dus door het besluit in zeer sterke mate ge remd. Het was te voorzien dat, tengevolge van de gewijzigde omstandigheden, aan dien drang door middel van de Pachtwet niet voldoende weerstand zou kunnen worden geboden. De verpachter moet dus, indien hij een nieuwe overeenkomst sluit, precies nagaan of het geheel der verplichtingen voor den pachter, vergeleken bij 1 September 1939, niet wordt verzw,aard. Immers, de pachter is niet gehouden den in strijd met deze bepaling, overeengeko men pachtprijs te betalen, terwijl hij dan ook overigens tot geen enkele vergoeding gehoudisn is. Dit geldt echter niet, indien in een bij zonder geval de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vls scherij, in overeenstemming met het bevoeg de pachtbureau, oan verklaring heeft afge geven, dat bij hem tegen de verhooging geen bezwaar bestaat. In bijzondere gevallen kan dus van den algemeenen regel worden aifgeweken. Verpachters die meenen dat zij op grond van een bijzondere omstandigheid een hoo- geren pachtprijs kunnen bedingen, moeten zich dus tot het, voor de provincie, erken de pachbtureau wenden. Dit bureau geeft, indien het daartoe termen aanwezig acht, het verzoek door aan den secretaris-gene raal. Het is natuurlijk toe te juichen dat deze uitzondering gemaakt is. Niet is in te zien waarom een verpachter, die om één of an dere red.3n op 1 September 1939 een zeer lagen pachtprijs ontving, gestraft zou moe ten worden met het verbod daar ooit bo venuit te kunne.n Jtenen. Ook indien het land door betere ontwate ring, of vernieuwing der gebouwen of ver andering van bestemming (scheuren van grasland) sinds 1 September 1939 een hoo gere pachtwaarde heeft gekregen, is het alleszins redelijk dat de pachtprijs naar bo. ven wordt herzfen. Nu met deze Verordening eenlge maan den is gewerkt kan veilig worden vastge steld dat tweeërlei doel is bereikt. In de eerste plaats zijn ongemotiveerde pachtprijsverhoogingen onmogelijk ge maakt. Aan de bewerkers van den bodem kan nu, bij eenlge verbetering in den be- drijfstoestand een meer evenredig deel van de opbrengst ten goede komen. Dit zal on getwijfeld de inbsnsiviteit der Bodempro ductie bevorderen, hetgeisn een algemeen belang is. Voorts wordt van de bevoegdheid om in bijzondere gevallen een verhooging van de pachtprijs- toe te staan, door den Secreta ris-Generaal een verstandig gebruik ge maakt. De pachtbureaux verrichten hierbij zeer belangrijk werk. Deze instituten, welke onder toezicht van de Overheid, uit het ge organiseerde bedrijfsleven zelve zijn voort gekomen, bewijzen meer en meer dat het deskundigen-element van groote practische beteekenis is.' Vervanging van motorbrandstoffen door electricitelt of Urfitgas als drijfknacht iüi laind>- en tuinbouwbedrijf. De toenemende schaarschte aan motor brandstoffen (benzine, petroleum, gasoUe) maakt het noodzakelijk, dat alle mogelijk heden onder het oog worden gezien om voor de voedselvoorziening noodzakelijke werk zaamheden, waaronder in de eerste plaats het dorschen op de landbouwbedrijven, met andere drijfkracht te doen plaats hebben. Hierbij is in de eerste -plaats gedacht aan landbouwbedrijven, welke reeds electrische krachtaansluitingen hebben, of waar kracht leidingen zich in de onmiddellijke nabijheid bevinden, A)odat aansluiting met het ver bruik van zeer weinig materiaal kan plaats vinden. Verder bestaat voor bedrijven, die aange sloten zijn op het lichtgasnet of gemakke lijk aansluiting op dit net kunnen verkrij gen, de mogelijkheid om benzine- of petro- leummotoren, die de dorschmachine drijven, te laten ombouwen op lichtgas. Voor diesel motoren is ombouw onder bijzondere om standigheden mogelijk, doch hierbij zal elk geval op zichzelf moeten worden bezien. Eigenaars of beheerders van landbouwbe. drijven, die meenen voor beide pf een der beide bovengenoemde gevallen in aanmer king te komen, gelieven zicli onverwijld schriiftelijk te wenden tot het Bureau Grond stoffen van het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening te 's-Gravenhage, Lange Voorhout 10, onder duidelijke vermelding van bijzonderheden, zooals motormerk en ca paciteit, jjiiste adres van het bedrijf en het aantal uren, dat de motor voor dorschen in een seizoen moet draaien. PRIJSAANDUIDINGSBESLÜIT AFGEKONDIGD. In de Staatscourant van hedenavond is het nieuwe prijsaanduidingsbesluit gepubli. ceerd. Zooals reeds werd medegedeeld, is hier., in de bepaling opgenomen, dat bepaalde groepen van artikelen in etalages en uit winkelvoorraad geprijsd zullen moeten zijn. Deze bepaling geldt voorloopig alleen voor voedings en genotmiddelen, textielwaren en lederwaren. De Gemachtigde voor de Prij zen zal de prijsaanduidingsplicht ook tot andere groepen kunnen uitbreiden. Het besluit treedt 14 dag>3n na de afkon diging in werking, dat is dus op 24 Mei a.s. Art. 8 van de Prijsopdrijvings- en Hamster- wet 1939 waarin reeds in het algemeen het prijzen van artikelen was voorgeschreven, treedt op dien dag buiten werking. Helpen veilig en vlug. Doos WenSOct. PRIJZEN VAN TE LEVEREN VEE. De vorige week hield de heer Voedsel- commissaris te Rotterdam een vergadering met de erkende veehandelaren. De heer H. Grootenboer bepleitte de belangen voor het eiland Flakkee door op te merken, dat of schoon de landbouwers over weinig of geen krachtvoer beschikten zij toch kans hadden gezien vee af te leveren, dat tot de beste van de wereld gerekend mocht worden. On danks deze prestatie is de prijs 10 A 12 cent per kg. minder als in 1939. Dat dit geen aanmoediging voor de boeren genoemd kan worden om ook in de toekomst mede te werken aan de vleeschvoorziening werd met klem naar voren gebracht. Verder be sprak de heer Grootenboer uitvoerig de veeverzekering en wist met voorbeelden aan te toonen, dat hierdoor de kosten van het slachtvee hooger opgevoerd werden als z.i. noodig was. De minimum premie van if 3.00 per stuk met de uitzonderlijke klasse voor W. f 4.- en roode kruis f 7.- per stuk beteekent bij een wekelijksche slachting van 14 16 duizend stuks een halve ton premie per week. Nadat spreker door de honderden veehandelaren een daverend applaus in ont vangst had genomen, werd door den heer Voedselcommissaris op bevredigende wijze geantwoord en een nauwkeurig onderzoek toegezegd. AANSLAG VAN VEE. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd deelt het volgende mede. Om de vleeschvoorziening zeker te stel len, en met het oog op de voeder-positie, werd er reeds in vroegere persberichten op gewezen, dat een zekere vermindering van den rundveestapel noodzakelijk is. De voederpositie voor den veestapel in den vorigen winter heeft duidelijk getoond, dat de voorgenomen beperking beslist nood zakelijk is, wil men dat voldoende produc tievoeder voor de melkkoeien en dus voor het zeker stellsn van de melk- en vetver- zorging overblijft. Het is bovendien noodza- keiijk den aanslag zoo te doen plaats vin den, dat het vormen van een reserve voor den winter 1941/42 mogelijk is. De leveringsperiode van vee van 25-11- 1940 tot 28-2-1941 en van 1-3-1941 tot 1-7- 1941 werd thans verlengd tot 1-12-1941. Bij het vaststellen van de totale levering en bil de voor elk bedrijf apart vast te stellen verplichting tot levering, wordt rekening gehouden met de leveringen die tot nu toe plaats vonden. Het normale percentage slachtrunderen bedraagt globaal 20% der dieren die méér dan 1 jaar oud zijn. Bovendien heeft de aanslag ten doel eene vermindering van den stapel van meer dan 1 jaar oud met ca. 20%, wat hetzelfde aantal slachtdieren op levert als het normale percentage. Het aantal stuks vee boven 1 jaar dat elk bedrijf moet leveren en dat op elk be drijf op 1 December 1941 hoogstens aanwe zig mag zijn, zal aan de belanghebbenden zoo spoedig mogelijk worden bekend ge maakt. Voor een gedeelte van den aanslag zullen voor latere levering, contracten wordisn afgesloten. Overal op de wereld waa^ aan geleden werd, heeft Kruschen zijn wel dadige werking bewezen. Neem toch óók l''>^^ -^L ^^V^ I -1 WêM I^_^^ digcia^otheke G:J^ Logge- Bil apoth. en drog. 1.47, 0.76, 0.41. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK Zitting van Vrijdag 9 Mei j,l. J. F., landbouwer te Nieuwe Tonge heeft op. zijn land een vuur ontstoken wat niet tijdig was uitgebrand, voor eventueel lucht- gevaar. Verdachte voert aan dat hij dit geheel zonder nadenken heeft gedaan en niet met opzet. Het O.M. eischt f 30.of 30 dagen. Verdachte vindt de boete zeer hoog, en wordt veroordeeld tot f 15.boete of 15 dagen- W. d. W., Chauffeur te Oude Tonge heeft met zijn auto gereden, waarin hij brood ver voerde. De vergunning was niet geldig voor het vervoer van dergelijke dingen. Tegen verdachte wordt f 30.of 20 da gen geëischt. Verdachte wordt veroordeeld tot f 15. of 15 dagen hechtenis. D. d. K., landarbeider te Sommelsdijk, heeft witlof geteeld zonder vergunning. Verdachte voert aan dat hij niet wist dat dit- verboden was. Het O.M. eischt f 15.— of 15 dagen. Ver dachte wordt veroordeeld tot if 10.of 10 dagen. S. H., landbouwer te Sommelsdijk, heeft een zelfde overtreding begaan. Het O.M. eischt f 15.— ofl5 dagen. Uitspraak f 10.of 10 dagen. M. d. B., veehandelaar te Herkingen, staat terecht dat hij zonder geldige rfl- vergunning met zijn motor heeft gereden. Verdachte meende dat zijn. vergunning wel geldig was, daar hiJ verschillende koe ren door de Duitsche politie en verkeerspo litie is aangehouden zonder aanmerkingen. Het O.M. vindt het een misselijk optre. den, waardoor doktoren enz., die hun ben zine broodhard noodig hebben hieraan te kort komen en eischt f 100.of 30 dagen. Verdachte voert aan dat het heelemaal niet zoo'n misselijk optreden is als het O.M. wel meent, daar dit in 't belang der voedselvoorziening is. Dit blijkt ook thans weer, daar veehandelaars nu ook weer met een taxi mogen rijden. Verdachte meent hier uit dat de over treding niet zoo erg is als het O.M. wel meent. Verdachte wordt veroordeeld tot f 50. af 50 dagen. H. d. R., autoverhuurder te Dirksland, heeft 2 varkens vervoerd, die ongeveer 80 K.G. per stuk wogen. Getuige H. L., controleur der Landbouw crisis heeft de varkens niet zien vervoeren, maar vond 's-morgens de vervoerde varkens in de schuur bij K. te Sommelsdijk. Het O.M. meent het feit als bewezen te kunnen aannemen en eischt f 7.50 of 5 da gen. Verdachte wordt overeenkomstig veroor deeld. Joh. G., landarbeider te Dirksland, heeft voorhanden en in voorraad gehad 2 varkens welke per stuk meer wogen als 80 kg. Getuige H. L. heeft het zelfde geconsta. teerd als bij het vorige geval, hetwelk daar mee in verband staat. Verdachte voert aan dat hij 2 varkens mocht houden en er 3 in voorraad had. Toen had verdachte bericht ontvangen dat hij er maar één mocht houden. Daö,rdoor heb ik de varkans vervoerd om te verkoo- pen. Het O.M. meent dat dit 2 strafbare fei ten zijn en eischt i£ 25.of 10 dagen en f 10.— of 4 dagen. Verdachte wordt veroordeeld tot f 10. of 10 dagen en f 7.50 of 7 dagen. Het in beslag genomen varken moet aan de centrale wordsn geleverd, en verdachte moet maar afwachten wat daar mee ge beurt. K. H. L., landarbeider te Dirksland heeft eveneens die zelfde va,rkens van de eene naar de andere plaats vervoerd. Het O.M. eischt f 7.50 af, 7 dagen. Verdachte wordt veroordeeld tot f 7.50 of 7 dagen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1