CriDWCEKBIADÖpGED.GD0nD5IA6^ÖRÖIZyD-H0ainZEEliW3^^ EIIAnDEn Duifsche troepen trekken Joego--Slavië en Griekenland binnen* N.V. UitgeTersmaatschappii „EILANDEN-NIEUWS" Over Schoolverzuim Officieele bericktei. 13e Jaargang WOENSDAG 9 APRIL 1941 No. 1233 ■|a Rheumatische pijnen LooDbelastisg Omzetbelasting enz. w. A. DE Bakker Distributie-nieuws. WAARIN S E DERT 1 N O V EM B ER 19 3 5 OPGENOMEN H ET BLAD ONZE EILANDEN" - 18E JAAR<3ANG UITGAVE VAN zemelen voor insecten|estri.jding. voor Handel, Bedrijf en Particulier J^ niEuws Abonnementsprijs 90 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling'. Verschijnt lederen. Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 oe-nt Buitenland 8 gulden per jaar. Gevestij«[ te Middelhamis Prkw Headriltstr. 122 G Giro 167930 Postbox 8 Tel. 17. Bijkantoor voor Zeeland: St. Maiartensdqk Markt, Telef. 59. Advertentie-prgs- 20 cent per regel. Reclames 4Ö et.; Dienst- aanvragen en aanbiedingen van 16 regels 80 et.; Boekaan- kondiging 10 cent per regel Contraeten belangrijk lager. Onlangs kwam in de Gemeenteraad van Middelharnis naar aanleiding van het in- gelcomen verslag der Commissie tot We ring van Schoolverzuim, waarin o.a.vermeld stond, dat sommige ouders de commissie ge. heel negeeren en zelfs gosn gehoor geven aan haar oproep, even terloops de kwestie ter- sprake, welke taak deze commissie heeft en hoe zij deze kan volbreng.sn. Het komt ons nuttig voor, hier eens na te gaan hoe het met het schoolverzuim staat en welke maatregelen dienen getroffen te worden om het schoolbezoek zoo intensief mogelijk te maken. Zooals men weet. schrijft sedert 1901 de Leerplichtwet voor, dat elk ouder gehouden is zijn kindenen gedurende de leerplichtige leeftijd een inrichting van Lager Onderwijs te doen bezoeken. Deze verplichting gaat in, als het kind 7 jaar wordt en eindigt, als het 7 achtereenvolgende klassen der school doorloopen heeft, met dien verstan de, dat het in de 7e klas 13 jaar geworden moet zijn. Zij eindigt in ieder geval bij het bereiken van het 14e levensjaar. Deze verphchting geldt niet voor ouders, die Ie. een vaste woonplaats missen, (vele schippers b.v.) 2e. hun kinderen naar een school voor Buitengewoon L.O. zenden. 3e. hun kinderen een andere school doen bezoeken (Nijv. of Handelsonder- wijs) waar minstens 16 uur per week dagles wordt gegeven. 4e. tegan het onderwijs op alle-scholen binnen 4 kilometer overwegend be zwaar hebben. 5e. geen plaatsing kunnen krijgen op ^en school-binnen 4 kilometer. 6e. een wettelijk voorschrift het bezoe ken van een school verbiedt (b.v. bij besmettelijke ziekte) 7e. een geneeskundige verklaring bezit ten, dat het kind ongeschikt is om esn lagere school te bezoeken. Het aantal kinderen, dat in 1939 in het geheel geen onderwijs ontving (ook geen huisonderwijs) was slechts zeer klein. Het absolute schoolverzuim, zooals men dit noemt, bedroeg slechts 289 kinderen van het totaal leerplichtigen in ons land van on geveer 1.145.000. Het is dus miniem. Ver moedelijk zijn dit bijna allen kinderen van schippers en woonwagenbewoners, ofschoon ook voor deze regelen zijn vastgesteld. Er waren in dat jaar 1939 (de Statistiek van 1940 is nog niet bekend) ruim 10.000 kinderen, die vrijstelling hadden wegens het genieten van Buitengewoon Onderwijs (dooven, blinden etc), ruim 19000 wegens het bezoeken van Nijverheids- of Handels scholen, 38 wier ouders tegen alle scholen in de omtrek bezwaar hadden, 8 die geen plaatsing konden krijgen, 209 wien een wettelijk voorschrift het schoolbezoek ver bood en ruim 1000, die ongeschikt waren verklaard door een geneesheer. Bij de kwestie, waarover we echter meer in het bijzonder willen handelen, gaat het over het relatief schoolverzuim. Dit is het verzuim der schoolgaande kinderen, hetzij geoorloofd om allerlei redenen, hetzij onge oorloofd. De vraag is nu, welke redenen de. Leerplichtwet als geldig aanmerkt. Dit zijn: a. tijdelijke sluiting van de school of schorsing van het onderwijs, b.v. door ziek te van het personeel of van vele kinderen, bij inkwartiering of na een brand in het schoolgebouw. b. bij een wettelijk verbod van schoolbe zoek, b.v. bij besmettelijke ziekten, hetzij van één, hetzij van vele leerlingen. c. tijdelijke wegzending van de school als tuchtmaatregel. d. landbouwverlof. e. ongesteldheid van het kind, vervul llng van godsdienstpllchten of andere ern stige omstandigheden, zooals sterfgeval in de familie. Wat het landbouwverlof betreft, dit wordt gegeven aan kinderen boven 11 jaar, voor ten hoogste twee weken voor werk- zaamhedsn in landbouw, tuinbouw of vee houderij. Dit mag niet in loondienst ge schieden en niet voor andere doeleinden aau> waarvoor hét gevraagd is. io^^ ^^^^'^is'^iek van het.schoolverzuim over oi Seeft aan, dat er in dat jaar in totaal 24.239.490 schooltijden geoorloofd verzuim was, d.i. gemiddeld bgna 1 schooltijd (mor. gen of middag) in de 2 weken, terwijl het aantal ongeoorloofde verzuimen 352.970 be. droeg, d.i. slechts 7 op de 10.000. Eigen, aardig is het daarbij op te merken, dat de getallen voor de verschillende soorten on derwas uiteenloopen. Het R.K. onderwijs heeft de minste, de Joodsohe scholen de meeste verzuimen. Van de 3 voornaamste takken staat het Chr. Onderwijs bovenaan met de meeste. Men kan hieruit concludee- ren öf, dat op deze scholen het verzuim het grootste is, öf dat de hoofden ervan de verzuimen het nauwkeurigst opgeven en zo tot het grootste aantal komen. Volgens het Centraal Bureau voor de statistiek bestaat er reden tot twijfel aan de betrouwbaarheid der gegevens, zooals de inspecteurs in hun verslagen ook opmerken. Dit kan niet anders dan zóó bedoeld zijn, dat de hoofden meermalen ongeoorloofde verzuimen als geoorloofd zouden aanmer ken. In 1939 werden er bijna 3000 processen- verbaal opgemaakt wegens ongeoorloofd schoolverzuim. Daarvan werden in 397 ge vallen vervolging voorkomen door schik king, in 232 gevallen werd de zaak gesepo neerd (afgezien van vervolging) en in 2364 gevallen kwam de zaak voor. Br werd in 2161 gevallen tot een geld boete veroordeeld, variëerende van 0.50 tot 15.in 14 gevallen tot hechtenis van 1 tot 8 dagen, 150 maal werd geen straf opgelegd, hoewel schuldig verklaard en in 39 gevallen volgde vrijspraak. Over het algemeen kan worden vastge steld, dat er bijna geen enkele wet in Ne derland zoo soepel wordt toegepast als de Leerplichtwet. Bijna alle instanties, die hierop invloed uitoefenen, werken hieraan mee. Hoofden van scholen, commissies tot wering van schoolverzuim en kajitonrech- ters pogan steeds weer opnieuw door mo- reele middelen het schoolverzuim tegen te gaan. Toch schijnt het ons toe, dat dit geen bevredigende resultaten geeft. Ouders houden hun kinderen meermalen thuis als dit niet direct noodzakelijk is, dikwijls ook zonder vooraf verlof te vragen. Zoo zijn er bijna op iedere school vaste klanten, waar mee het hoofd in dit opzicht voor moeilijk heden komt te staan. Hij moet de wet hand haven en uitvoertan en tevens, zooveel mo gelijk rekening houden met de belangen der ouders. Dit stelt hem wel eens voor een collisie van plichten. Persoonlijk bezoek kan hier veel goeds uitwerken, doch niet altijd. Er blijven gevallen, die hij aan den inspecteur moet opgeven, die dan de Com missie ervan in kennis stelt. Deze roept de vaders op om naar de reden van het ver zuim te informeenan. In menig geval kan het dan nog als geldig worden aange merkt. Verschijnen echter de opgeroepenen niet en toonen ze zich onverschillig, dan is er voor de commissie slechts é.4n weg, n.l. dit aan den inspecteur te melden en het verzuim voor ongeoorloofd te verklaren. De inspecteur stuurt dan den verantwoordelij ken persoon een waarschuwing en indien het binnen 6 maanden herhaald wordt, maakt hij proces-verbaal op. De zaak komt dan voor den kantonrechter. In Middelharnis laten de opgeroepenen zich blijkbaar aan de oommissie weinig ge legen liggen. Dit is niet overal zoo. Het beste is dan, den inspecteur te adviseeren, bij herhaling direct te vervolgen. De ouders moeten'begrijpen, dat het in het belang is van het onderwijs en van hun kinderen, dat ze geregeld de lessen volgen. Over dubieu ze gevallen valt te praten, maar de „recidi visten" moesten strenger aangepakt wor den, ook door den Kantonrechter. Gebeurt dit niet, dan is de Leerplichtwet een was sen neus 3n zijn de Commissies tot een aan fluiting geworden. Door hun, pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijn- hardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et. Doos 45 et. Cachets, genaamd „M^jnhardtjes" Doos 10 en 50 et. MAXIMUMPRIJZEN VOOR GARNALEN EN MOSSELEN. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend: Met ingang van Maandag 7 April 1941 zijn maximumprijzen vastgesteld voor gar nalen, mosselen en mosselzaad, waardoor zoowel producenten, pellerijen, groot- als kleinhandelaren aan bepaalde prijshoogten zön gebonden. Wat garnalen betreft, mag den consu ment voor gepelde garnalen ten hoogste If 0.26 en voor ongepelde garnalen niet meer dan f 0.08 per ons in rekening worden ge bracht. De prijzen van mosselen mogen voor den consumtsnt niet hooger zijn dan f 0.10 per kg. voor ongeknipte en f 0.15 per kg. voor geknipte mosselen. Voor de overige prijzen wordt verwezen naar de in de dagbladen opgenomen afzonderlijke publicatie. Aangezien het van groot belang Is, dat de consument te allen tijde bekend is met de hoogte van de prijzen, zijn de handela ren, die direct aan het publiek verkooperi en afleveren, verplicht op voor de koopers duidelijk zichtbare plaatsen prijslijsten te bevestigen. Deze prijslijsten ^zullen van flinke afme tingen moeten zijn en bij winkeliers zijn aangebracht in den winkel en de etalages; bij de venters, die ;bij het verhandelen van voertuigen gebruik maken, zullen de prijs lijsten op in het oog vallende wijze daarop moeten worden bevjestigd. KRACHTVOEDEB VOOR RUNDVEE. Het Rijksbureau yoor de Voedselvoorzie ning vestigt er de Aandacht dèr veehouders op, dat gedurende de zomermaanden geen krachtvoeder voor Bundvee zal worden toe- gewesan. Na 27 Ajxril 1941 zullen, behalve L^ zeer uitzonderlijke gevallen, geen toewij zingen voor rundveevoeder meer worden verstrekt. Tevens zal na 27 April op voor dien datum afgege^èen bestelbonnen geen rundveevoeder meer afgeleverd mogen wor den, j Veehouders, die huh wintertoewijzing voor rundveevoeder nog iüet geheel hebben ver bruikt, moeten derjialve het restant van hun toewijzing zool snel mogelijk bij den plaatselijken bureaunouder a,anvragen, ter wijl zij de toegewezen hoeveelheid rundvee voeder voor 27 April in ontvangst moeten hebben genomen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt het volgende be kend. Aan landbouwers, tuinbouwers en veehou ders zullen thans zemelen beschikbaar worden gesteld, ten einde vermengd met Parijsch groen of een andere gifstof voor de bestrijding van emelten te worden aan gewend. Zij, die voor dit doel de beschikking over zemelen wenschen te hebben, dienen zich tot den plaatselijken bureauhouder te wen den ter verkrijging van bijzondere bestel bonnen. Tegen deze bestelbonnen kunnen zij uitsluitend bij mengvoeder-fabrikanten' de hun toegewezen hoeveelheid zemelen ver krijgen. De mengvoederfabrikanten, die zich wen schen te voorzien van zemelen, kunnen zich hiertoe bij de provinciale voedselcommissa. rissen van oranje bestelbonnen voorzien. HiermeiJfe kunnen zij uitsluitend bij de meel fabriek N.V. Meelfabrieken der Nederland- sche Bakkerijen, Brielschelaan 45, Rotter dam, zemelen verkrijgen. AFLEVERING VAN EIEREN DOOR PLUIMVEEHOUDERS Het Rijksburea4i voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. Reeds eerder is bekend gemaakt, dat krachtens de getroffen regeling de pluim veehouders verplicht zijn alle voor ver koop bestemde eieren af te leveren aan door de Nederlandsche Centrale voor Eie ren en Pluimvee te Beekbergen erkende verzamelaars. Verder is gepubliceerd, dat onder de hui dige omstandigheden in het- algemeen al leen dan voeder beschikbaar kan worden gesteld, wanneer de pluimveehouder mins tens een bepaald aantal eieren per kip of eend, waarvoor krachtvoeder is verstrekt, aan deze verzamelaars heeft aifgeleverd en dat het verboden is eieiwn te verkoopen of zonder bon te koopen. Te beginnen met de periode, welke aan vangt op 28 April a.s. kunnen alleen die pluimveehouders voor een voedertoewijzing in aanmerking komen, die aan de volgende voorwaarden hebben voldaan. 1. In het tijdvak 3 Februari tot 31 Mrt. 1941 moeten zij minstens 20 eieren per kip of 40 eiei»3n per eend, waarvoor voeder is verstrekt, aan de bedoelde eierenverzame- laars hebben afgeleverd. De hiervoor van de verzamelaars ontvangen of nog te ont vangen ontvangstbewijzen moeten gelijk tijdig met de eerstvolgende registratiekaart vóór 16 April a.s. bij den plaatselijken bu reauhouder worden ingeleverd. 2. Alle op 31 Maart 1941 nog niet ver vallen bonnen van de serie 75 t.m. 100 van de algemeene distributiekaart voor alle ge- zinsleiJan bij den plaatselijken. distributie- dienst hebben ingeleverd. De hiervoor door den distributledienst afgegeven ontvangst bewijzen moeten uiterlijk vóór 16 April a.s. bij den plaatselijken bureauhouder zijn in- gedisnd of indien tot dusverre voeder werd betrokken op een winkellijst - via den be- treffenden winkelier - bij de Sectie Bijzon dere Diergroepen van het Rijksbureau V. V.O. te Apeldoorn. Voorts is bepaald, dat in de periode van 31 Maart tot 26 Mei 1941 (8 weken) mins tens 32 eieren per kip en 40 eieren per eend waarvoor voeder wordt verstrekt, aan de erkende verzamelaars moeten worden afge leverd, met dien verstande, dat het in deze periode minimum aantal te leveren eieren wordt verminderd met een aantal overeen komende met de in deze periode geldig ver klaarde eierbons van de serie 76 t.m. 100 van de algemeene distributiekaart van alle gezinsleden. VOOR: OtTDDOBP Adminlstratiüi Acconntaacy. Belastingzaken. Ook schriftelijk worden alle zaken (ook v. d. Zeeuwsche Eilanden), zoo wel belastingen als andere op vlotte wijze behandeld. Sinds Zondagmorgen bevindt het Duit. sche rijk zich in oorlog met Joego Slavië en Griekenland. De Führer heeft een oproep aan het Duit. sche volk uitgevaardigd waarin hij er o.m. op wees, dat sinds het Britsche im,perialis. me zich opgemaakt heeft om de wereld te veroveren, het zijn streven was Europa en zijn volkeren in steeds nieuwe oorlogen te wikkelen en ze daarmee te verzwakken. De Joodsche haute finance heeft sinds eeuwen het meeste profijt van deze oorlogen ge- trokken._ 5üi_1914 slaag^eji deze .Jtraohten er InDuitschland te overvallen 'met het doel het Duitsche oeconomische leven te vernie tigen. Nauwelijks was het gelukt het Duitsche volk door de kracht van de Nationaal So cialistische Beweging op te heffen, of ter stond probeerden dezelfde krachten Duitsch land opnieuw te vernietigen. Met Polen werd de strijd met Duitsch- land op touw gezet; deze aanslag is op de kracht der Duitsche weermacht ge strand. Via Noorwegen werd toen getracht een aanval op de Duitsche rechterflank te doen, wat eveneens tot mislukking gebracht is, Churchill besloot toen door het met Enge land verbonden België en Nederland een aanval te doen op het Roergebied, waarbij Frankrijk uitverkoren was de voornaamste last te dragen. Ook dezen aanval werd ver ijdeld en het Wtest Europa van de Engel- schen gezuiverd. Na afwijzing van mijn hernieuwd vredes- voorstel besloot Churchill zich tegen Italië te keeren en de N. Afrikaansche kust in handen te krijgen, welke poging thans reeds als mislukt kan gelden. Vervolgens wees de FUhrer er op dat Engeland steeds getracht heeft de Balkan als strijdtooneel te winnen. Het Duitsche volk kent geenerlei tegenstellingen tot het Grieksche volk, maar nooit zal geduld wor den dat zich op Grieksch grondgebied een mogendheid nestelt, die uit het Z. Oosten esn aanval op de Duitsche levensruimte zou kunnen doen. Den 25sten Maart 1941 trad Zuid-Slavië plechtig tot hetdrie-mogendheden pact toe, waardoor ik en het geheele Duitsche volk zich gelukkig gevoelden. De regeering werd echter direct daarna door de in Engel- schen loondienst staande elementen van een militaire clique ten val gebracht. Daaren boven voltrokken zich tooneelen, die het Duitsche rijk niet bereid is geduldig te slik ken. Het geweld, dat ,zij heeft geroepen, zal haar thans vernietigen. Het Duitsche volk koestert geen haat tegen het Servische volk, maar zal met die Servische misdadi- gersclique te Belgrado afrekenen, die meent den Balkan opnieuw ter beschikking te kunnen stellen van den Britschen aanval op den vrede in Europa. De Duitsche weermacht zal de wapens in deze gebieden eerst neerleggen als het troepje samenzweerders definitief ten val is gebracht en de laatste Brit ook in deze streken het vasteland heeft verlaten. Mo gen de verWinde volken inzien dat zij dit slechts hebben te danken aan den ergsten „vriend" die het vasteland in driehonderd jaren heeft bezeten en bezit: Engeland. Van de voorzienigheid willen wij thans slechts smeeken, dat zij den weg van onze soldaten behoudt en zegent alsT;ot dusver. Ook aan de soldaten van het Zuid Ooste lijk front heeft de Führer een dagorder uit gevaardigd waarin hij de aanleiding tot den oorlog uiteen zet. „Soldaten van het Z.O. front," aldus de Führer. Uw uur is thans gekomen. Gij zult thans de belangen van het Duitsche Rijk in het Z. Oosten van Europa in uw bescherming nemen. Gij zult &kèx menschelijk zijn, waar de tegenstan der U menschelijk tegemoet treedt. Daar, waar hij de hem eigen wreedheid toont zult gij hen zonder genade neerslaan! Wij zullen op deze plaats met onzen bondgenoot zoolang strijden, tot de laatste Engelsman ook in Griekenland zijn „Duin kerken" gevonden heeft." De eerste krijgsverrichtingen. Duitsche vliegers hebben te Belgrado de vliegvelden en in de stad gelegen kazernes met goed gevolg gebombardeerd. In den loop van den Zondag werden tot driemaal aanvallen met sterke formaties gedaan. Het station stond in vlammen. 33 vliegtuigen werden Zondag neergeschoten en 48 op den grond vernield. In het Stroema-dal in Griekenland zijn de Duitsche troepen op taaien tegenstand ge- stooten. Nadere berichten melden dat zij ondanks kraohtigen tegenstand, verder zijn opgerukt en zijn, voorwaarts trekkend, in den aanval. Aan het Z. Oostelijk front wordt de aan val, onder hardnekkige gevechten voortge zet volgens het vastgestelde program. Te Belgrado is spoedig een totale verbreking van de verbindingen te verwachten. Het distributiekantoor te Middelharnis is op GOEDE VRIJDAG en PAASCH- MAANDAG gesloten. Detaillisten en gros siers, die hun diverse distributiebescheiden op Paaschmaandag zouden moeten inleve ren worden hiertoe in de gelegenheid ge steld op Woensdag 16 April 1941. In ver band hiermede is het distributiekantoor op WOENSDAG 16 April 1941 uitsluitend geopend voor GROSSIERS en DETAILLIS TEN. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Zij, die voor het bereiden van hun maal tijden uitsluitend op het gebruik van vaste brandstoffen zijn aangewezen, worden als nog in de gelegenheid gesteld, voor het ge bruik in de maand April één eenheid brand, stoffen te verkrijgen. Schappers dienen zich tot de Bevrachtingscommissies te wenden. Ter verkrijging van deze éénheid brandstof fen dient een door het Hoofd van het gezin onderteekende verklaring te worden over legd. Deze verklaringen zijn bij de plaat selijke distributledienst verkrijgbaar. SCHOENENDISTRIBUTIE. In verband met de grondstoiffenpositie voor de fabricatie van leder en schoenen voor de burgerbevolking is het noodzakelijk gebleken het aantal schoenenbonnen, dat door de distributiediensten mag worden uit gereikt, tot een minimum te beperken.. Het aantal, dat per maand mag worden uitgereikt is zoo gering, dat in het alge meen gesproken slechts die personen voor een bon in aanmerking komen, die in het geheel geien bruikbaar paar schoenen meer bezitten. Indien ook voor de2e gevallen onvoldoende bonnen ter beschikking zijn,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1