CHlMEKHADÖpGEaGROnOSlAG vöÖQKZUID-HOIiêiZEC^ EÜAMDEn i NJ. ÜitgeTersmaatscliapiJ „EILANDEN-NIEUWS" De rol der S.D.A.P. in het staatkundig proces Verschillende berichten 13e Jaargang WOENSDAG 26 MAART 1941 No. 1229 Looobelastiog OmzetbelastiDg enz. WAARIN SEDERT 1 NOV EMBER 19 35 OPQENOMENSHET BLAD .ONZEEILANDEN" - 18E JAARGANQ UITGAVE VAN l^oJinMe ook hier een Marxistisëfi'?evoWtié bewer ken, die evenals over onze Oostergrenzen een sociaUstisohe republiek moest bnsngen. En in 1933 bij de ergerlijkegebeurtenissen met.de „Zeven Provinciën" in Ned. Oost- Indië, bleek wederom, dat de natuur ster ker was dan de leer en dat het revolu tionair senüment het in kracht won van het democratisch program. De uitlatingen van de heeren Cramer, Vliegen en anderen weasn er op, dat er nog altijd in de S.D. A.P. een dubbele mentaliteit gevonden werd. Eenerzijds beroemde men zich op zijn democraüsche gezindheid, doch anderzijds kwam telkens weer daarmede in flagrante tegenspraak een gezindheid openbaar, die terugging op het oorspronkelijk Marxisme. Zoo was het socialisme van de S.D.A.P. tweeslachtig: revisionistisch en revolutie, nair tegelijk. Verkeersongeval te Hilversum. HILVERSUM, 23 Maart. - Op de helling van het kruispunt Johan Ge- raedtswegSnelliuelaan aldus het N. V. d. D., ontmoeten elkaar vanochtend een bakfiets en een met een paard be spannen boerenwagen. De laatste week uit, doch het paard trok den wagan de helling afeen voetganger, de .50- jarige C. ten V., die op den berm weg liep, kreeg een slag met het achterwiel en viel op den grond. Een dokter stelde vast, dat hij een rib gekneusd had en liet hem met een ambulance naar zijn woning vervoeren. Aardbeien van 61 cent p. stuk Op de Groenten- en Vruchtenveiling „Utrecht en Omstreken" zijn Donder dag j.l. de eerste aardbeien aangevoerd meldt het N.v.d.D. Dat deze aardbeien van bijzondere kwaliteit waren, blijkt wel uit de hier voor bestede prijzen. Voor de prima werd f 0.61 p. stuk besteed, voor de extra f 0.52 en voor de eerste soort, f 0.46 per stuk, terwijl voor de overige soorten prijzen van f 0.13 tot f 0.38 per stuk werden be steed. Kleeren voor arbeiders in buitenland. 's-GRAVENHAGE, 22 Maart - In onderling overleg hebben het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en het Rijksarbeidsbureau een re geling getroffen, zoodat thans nieuwe kleeren kunnen worden verzonden naar in Duitschland, België en Frankrijk werkzaam zijnde Nederlandsche arbei ders. Men dient daarvoor bij het orgaan der openbare arbeidsbemiddeling in zijn woonplaats een verzoek in te dienen, ter verkrijging van een uitvoermach- tiging. Het orgaan int f 0.50 van den aan vrager en stelt zich rechtstreeks in verbinding met het Crisis Uitvoerbureau Na ontvangst van de machtiging zendt het orgaan deze aan den aanvrager toe. Daarna kan men overgaan tot verzending van de kleeren. Naar Duitschland moet de verzending per pakketpost geschieden, naar België of Frankrijk zal van de Ned. Spoor wegen gebruik gemaakt moeten worden. De afzenders moeten er vooral aan denken de machtiging tot uitvoer mét de goederen mee te zenden. Bij het orgaan der openbare arbeids bemiddeling kan men alle verder ge- wcnschte inlichtingen verkrijgen. INLANDSCHE TABAK. Plantvergunningen. AMSTERDAM, 22 Maart. - Naar het N.v.d.D. verneemt, zal een dezer dagen in de Staatscourant een regeling voor de verstrekking van plantvergun ningen voor tabak voor Nederlandsche verbouwers van tabak worden gepu bliceerd. Hierbij zullen in de eerste plaats worden behartigd de belangen van hen, die deze cultuur reeds uit oefenden. Een snoek voor de kust. NOORDWIJK, 22 Maart. - Bij het garnalenvisschen voor de kust zag een visscher iets drijven aldus het N. v.d.D., dat bij nader onderzoek een snoek bleek te zijn. Het kostte niet veel moeite om de zen visch uit zijn ongewone element te halen, aangezien hij reeds half be wusteloos was door het verorberen van een voor een snoek vreemd maal, n.l. een scharretje, dat blijkbaar te groot yoor^zijn keelgat was. De snoek was 1.15 meter lang en woog 30 pond. Schipper door giek getroffen. HINDELOOPEN, 23 Maart - De visscher B. Penning is door den vrij krachtigen wind door de giek van zijn vaartuig over boord geslagen. Hoewel Penning direct na het ongeval aan boord werd geheschen, bleken de Ie' vensgeesten reeds geweken te zijn. Waarschijnlijk is de slag met de giek doodelijk geweest. De overledene laat een vrouw met vier nog jeugdige kin deren na. (N.v.d.D.) LAND' EN TUINBOUW. ZIEKTEBESTRIJDING IN DE UIEN. DE KROEFZIEKTE IN DE UIEN. W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier Abonaementsprtls 90 cent per 3 maanden bg vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzwiderlijke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar. GcYesüjil te MlAïelhaniis Prins Hendrikstr. 122 C i Giro 167930 Postbox 8 Tel. 17. Bijkantoor voor Zeeland: St. l^Iaartensdijfc Markt, Telef. 69. Advertentie-prijs- 20 cent per regel. Reclames 4i0 et.; Dienst- aanvragen en aanbiedingen van 16 regels 80 et.; Boekaan- kondlging 10 cent per regel Contracten belangrijk lager. ■■■■IHHIiHHiHH^HBHBMHHHHHSB^PaHHai Het deraillement van het parlementaire stelsel is, behalve door de ongelukkige poli tiek der Roomsch-Katholieke Staatspartij, ook voor een niet gering deel veroorzaakt door het optreden van deS.D.A.P., zoowel onder het volk als in de volksvertegenwoor diging. Het is noodzakelijk dit te consta- teeren om tot een diagnose te komen van de politieke ziekten, waaraan het democra tisch stelsel meer ön meer ging lijden. Was het bij de R.K.S.P. haar dienen van een zijdig kerkelijke belangen en het volslagen gemis van een specifiek-Roomsch politiek systeem van beginselen, bij de S.D.A.P. is de grondoorzaak van haar falen te zoeken in de verkeerdheid harer beginselen en in het dubbelslachtig karakter van haar poli tiek, die democratisch wilde zfh en het in werkelijkheid op kritieke momenten juist niet was. De geschiedenis van het Marxistisch so cialisme kan nu wel geschreven worden, daar dit, naar het ons wil voorkomen, zijn tijd heeft gehad en ook zelfs in het geval dat de politieke ontwikkeling in de toe komst in volledige vrijheid kan geschieden, geen kans meer zal krijgen, zich een ster ke posiée te verschaffen. Het fiasco van deze politiek is zóó evident, dat men zich I niet kan voorstellen, hoe het mogelijk zou zijn, dat nog breede scharen daarvan heil zouden verwachten. En haar grootste mis lukking is hierin gelegen, dat zij, die zich steeds als de beste vertegenwoordvgster van de democratie aandiende en zelfs in haar naam deed uitkomen, dat zij op de democratie was gebaseerd, het meest heeft meegeholpen deze om hals te brengen. Sedert in 1888 de eerste socialist, Domela Nieuwenhuis, zijnintrede deed in het parle ment, heeft het socialisme van Marx een merkwaardige evolutie doorgemaakt. Was Domela nog anarchistisch georiënteerd en was het beginstadium van de S.D.A.P., die in 1897 voor het eerst met 2 Kamerleden zitting nam in het parlement, sterk revo lutionair getint, later ging de partij meer in revisionistische richting, zoodat zy voor vele radicaal-Marxistische elementen ver burgerlijkte en de Communistische Partij werd opgericht, die de zuivere beginselen van Marx moest vertegenwoordigisn. Toch heeft het parlementaire optreden der S.D. A.P. steeds bewezen, dat haar aanhangers nimmer geheel en al afstand hadden ge daan van hun revolutionair sentiment, al zijn ze zich In de loop der jaren ook kalmer gaan gedragen. De jaren 1903, 1918 en 1933 geven daarvan een overtuigend bewijs. In 1903, het beruchte jaar der spoorwegsta king, toen de S.D.A.P. nog in haar radi cale periode was, bleek overduidelijk, dat zij tot de bereiking van haar doeleinden zich niet uitsluitend van de democratische methode wilde bedienen, maar zoo noodig öötoSoor geWtefiJ^eging, dwang en terreur ..'tijl tfete aoèfopoi?gde te geraken. In 1918 ''«^ahèSP^ëTCnaao.^lDe leiders, althans een De democratie van de S.D.A.P. droeg een zonderling karakter. Deze partij was demo cratisch, inzooverre zij haar beginselen en practök baseerde op de wil van het volk en streefde naar een directe volksregee- ring, steunende op de leer der volkssouve- reiniteit. Bij haar optreden in Raden, Sta ten en Kamers kwam dit duidelijk naar vo ren. Haar kiezersvrees, haar demagogisch optreden, haar spreken voor de tribune, en kel en alleen om zich van de gunst der kie zers te Verzekeren, vormden echter tevens de ziekelijke gevolgen van een democratie, die op een valsche basis rust. Het misken nen van de noodzakeiykheid van een sterk overheidsgezag, dat zich desnoods ook te genover het volk moet kunnen doen-gel den; de ontkenning van het goddelijk ka rakter van het gezag en daarmee ook Van de gebondenheid ervan aan de goddelijke ze denwet; de overschatting van' de waarde van de stem des volks in zaken van staat kunde en regeerbeleid hebben geleid tot het voeren van een dergelijke valsche democra tische politiek. Daarbij kwam nog, dat de S.D.A.P eenzijdige klassenbelangen diende en niet die van het volk als geheel. Zij deed alsof het geheele volk uit enkel arbeiders bestond en slechts hun belangen moesten worden gediend, terwijl .ze uit het oog ver loor, dat de vüteenloopende belangen der di verse volksgroepen en klassen door de Over heid moeten worden gecoördineerd tot één geheel en in harmonie moeten worden be hartigd. Op deze wijze werd het „proletari aat" als de kern van het' volk beschouwd, ja vereenzelvigde men de massa dezer ar beiders met de totaliteit van het Neder- landsche volk. De consequentie hiervan heeft het socialisme wel overgelaten aan het bolsjewisme met zijn dictatuur van het proletariaat, doch in beginsel stoelt het op dezelfde wortel. Wij weten, dat het ontwikkelingsproces der sociaal-democratie zoodanig is geweesj, dat vóór en na door dè leiders zeer belang rijke leerstukken van het Marxisme over boord werden geworpen, zooals het histo- risch-materalisme, de Verelendungstheorie de meerwaarde-theorie en andere. Zelfs het klassenstrijd-dogma, hoewel principieel ge handhaafd, werd in de practijk niet steeds consequent vastgehouden. De groote fout was en bleef echter, dat de democratie, waarvan dit socialisme uitging, op een val sche basis rustte, n.l. die der volkssouve- reiniteit. In dit systeem zijn de volksverte genwoordigers de mandarissen van het volk i3n is de regeering de zetbaas erv^n. Het volk is hier souverein. Waartoe dit stelsel leidt in zijn uiterste consequenties, heeft Frankrijk ons doen zien. Dit ultra-democra tische land, dat de leer van de souvereini- teit des volks in de meest revolutionaire zin toepaste, vooral ónder den socialist Ceon Blum, ging op deze vsdjze echter zijn poli tieke, financieele en sociale ondergang met snelle schreden tegemoet. En al is de S.D. A.P. hier niet zoover gegaan, doordat zij nimmer tot die machtsipolitiek is gekomen als in Frankrijk, toch lagen de kiemen van dit systeem ook in haar politiek. Haar de. mocratie was slechts een middel om tot haar sociaal-politieke doeleinden te gera ken, maar zij was in wezen geen beginsel. Zoodra het erom ging ook op andere wijze bet doel te bereiken, werden de democrati sche methoden overboord geworpen. Dan ging men over op de revolutionaire taktiek van geweld en terreur, van de greep naar de macht door. een minderheid, hetgeen alles in flagrante strijd is met de beginse len der democratie, welke alleen een gees telijke strijd kennen. Zoo is de sociaal-democratie ook ten on zent, zij is in veel mindere mate dan in het buitenland, mede schuldig aan de de cadentie van het parlementaire stelsel en heeft zij geholpen haar eigen graf te gra ven. De versterking van het gezagselement in de staat werd noodzakelijk, doordat voor al de marxistische groepen het gezag tot een aanfluiting maakten. Een coördinatie van de belangen der sociale bevolkingsklas sen werd noodig als reactie op de klassen strijdtheorie en practijk van het marxisme. Wij behoeven daarom over de verdwijning van de sociaal-democratie niet te treuren. Haar staatkundig en sociaal stelsel berust te op valsche .gronden én was in strijd met de beginselen van het christendom. REEDS 4 MnxiOEN UITGEKEERD. Winterhulp in Nederland. 's-GRAVENHAGE, 8 Maart In een conferentie van Winterhulp Nederland" zijn enkele sprekende cijfers medegedeeld over de resultaten van de tot heden gehou den collecten en de uitkeeringen, die inmid dels zijn gedaan. In totaal is .thans rond f 4 millioen over geheel Nederland uitge keerd. In Zuid Holland is in vijf collecten on geveer f 450.000 bijeengebracht. Met de uitkeering3n over de huidige week mede, is in totaal in Zuid-Holland een bedrag van f 892.000 aan behoeftigen uitgekeerd. Dat hier haast het dubbele is uitgekeerd van wat in deze provincie werd gecollecteerd, was mogelijk, omdat behalve deze collecten nog circa 2 millioen aan giften uit geheel Nederland is ingekomen. ■Wlinterhulp keerde tot heden steun uit aan 237.518 personen, tesamen vormend 41.718 gezinnen. Aan circa éénzesde deel van de ingekomen aanvragen kon slechts op bescheidisn wjjze gevolg worden gegeven met een gemiddelde v|n f 4.per persoon per maand. Van de 8.833.977 in-^oners van Nederland zijn 1.370.000 behoeftigen, vormende 300.000 gezinnen. Wat de g|oote steden betreft, heeft het onderzoek uitgewezen, dater in Amsterdam 50.000, in Rotterdam 45.000 en in den Haag 30.000 'behoeftige gezinnen zijn, die voor steun van Winterhulp in aan merking komen. Amsterdam heeft tot he den reeds 35.000 gevaren voor Winterhulp- steun behandeld. 1 REGELING WEIDEVEE 't Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt het volgende be kend: Tot 15 Maart werd de gelegenheid open gesteld voor weiders om met de Ned. Vee- houderijcentrale weidecontracten af te slui ten, waarbij de weiders zich verplichtten, de helft van hetgecontracteerde vee vóór 1 Juli en de ander helft vóór 1 Augustus te leveren. Thans is besloten, ook na 15 Maart tot uiterlijk 15 April een aantal- welders in de gelegenheid te stellen contracten mét deze Centrale aif te sluiten. Het aldus gecon tracteerde yee moet geleverd worden, de helft vóór 1 Augustus en de helft vóór 1 September. Dit geldt mede voor hen, die een contract hebben aangevraagd, doch tot op heden nog niet hebben afgesloten. MAXIMUMPRIJZEN GROENE ZAAI-ERWTEN. Het Rijksbureau vooi? de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd, maakt bekend, dat met Ingang van 19 Maart 1941 de volgende maximum,prijzen zijn vastgesteld voor den verkoop, onderscheidenlijk den koop van door den N. A. K. goedgekeurde, voor zaai. doeleinden bestemde, groene erwten aan, onderscheidenlijk door,, telers: f 22.per 100 KG.^ voor gróëïie ;^ai-érwtenVan dTén eersten'nabouw en f 21.per 100 KG. voor groene zaai-erwten voor den tweedsn en ouderen nabouw, met dien verstande, dat deze prijzen zijn berekend inclusief f 1. per 100 kg. provisie voor tusschenperso- nen en detailisten en dat deze prgzen gel den boordvrij of vrij op wagon of wagen. VOt)R: Zooals bekend is de kroefziekte der uien het gevolg van een aantasting door het stengelaaltje. Dit microscopisch kleine diertje kruipt in grooten getale in het jon. ge uienplantje, dat er op zijn beurt al naar het tijdstip der aantasting op reageert, ver. schillende, karakteristieke ziekteverschijn. selen te vertoonen. Had de aantasting reeds plaats, toen de uien nog in „boogjes" stonden, dus in esn zéér jeugdig ontwikkelingsstadium der plant, dan ziet men de voor de ziekte hoogst t,peerende onregelmatige verdikkin. gen aan de kiemplantjes optreden. Later herkent iedere uienteler de zoo gevreesde uienziekte aan het optreden der „oude man netjes,," stijve, sterk verdikte, korte,, broze en meer blauwachtig getinte planten. Kroefzieke volwassen ujsn tenslotte, heb. ben zacht en waterachtig vleesch, versprei, den een onaangenaam scherpen geur en gaan spoedig in rotting over. De parasiet is buitengewoon taai en blijft in den grond zelfs onder voor haar ongun. stige omstandigheden betrekkelijk lang le vensvatbaar. Hiermede kan evenwel niet worden verklaard, dat kroefziek uienland, zelfs nadat daarop 1520 jaren of volgens den teler nooit uisn werden verbouwd, (nog) ziek blijkt te zijn. Door waarnemin gen onzerzijds en naar aanleiding daarvan uitgevoerd laboratoriumonderzoek is dit vraagstuk opgehelderd. Bij nauwgezet .on derzoek van de onkruiden op eenige sterk kroefzieke perceelen, bleek ons, dat ook verschillende onkruiden dikwijls in hevige mate „verkroefden." Zéér duidelijk waren de ziektesym,ptomen bij igulcheUieü, vaak roode muur" genaamd, een laaggroeiend zich sterk vertakkend onkruid met steen- roode bloempjes; minder duidelijk bij ge wone muur. OUDDOKP Administratlën Accountancy. Belastingzaken. Ook schriftelijk worden alle zaken- (ook V. d. Zeeuwsehe Eüanden), zoo wel belastingen als andere op vlotte wijze behandeld. Ir Otto toonde bij de laboratoriumproe ven aan, dat het aaltje uit den ui, afgezien van beide vermelde onkruiden, er nog een groote verscheidenheid ziek kan maken,, terwijl omgekeerd bleek, dat de ziektever- wekkande diertjes uit aangetaste onkrui den, waaronder zich de reeds eerder ge noemde bevonden, op hun beurt uien we derom konden doen lijden. Nu wij weten, dat het uienaaltje zich door onkruiden in stand kan houden, kun nen wij ook begrijpen, hoe op een bepaald perceel na vele jaren geen uien te hebben verbouwd, de ziekte niet is verdwenen Daar de ziektesymtomén bij de „roode muur" zéér karakteristiek zijn, heeft kennis van het bovenstaande ook practi. sohe waarde. Geheel overeenkomstig den ui, vertoont het onkruid een sterk gedron gen beeld^;, de stengeltaasis is hier en daar opgezwollen, terwijl tengevolge der aan tasting, de plantjes vaak een groot aan tal" broze zijscheuten hebben gemaakt, waar door zijn „bossig in het hart" zijn, zooals door den heer Bijleveld, die onze veldwaar neming bij dit onkruid, zooals achteraf bleek, reeds in 1902 deed, terecht wordt op gemerkt. De uienteler beoordeelde hem onbeikend land op z^n geschiktheid voor de uiencul- tuur onder meer naar het uiterlijk van de „roode muur"; is dit „hossiig," dan doet hijj goed' met ophet betreffende perceel geen uien te giaan telen. Hygiënische maatregelen ter beper king der kroefziekte. Hoewel tegen de kroefziekte vooralsnog igeen direct bestrijdingsmiddel bekend is, kunnen door het feit evenwel, dat op ge zond land, de ziekte steeds pleksgewijs haar Intrede doet, waarvan zij zich langamer- hand over het geheele perceel uitbreidt, maatregelen van hygiënischen aard worden getroffen, tsnelnde haar zoo goed mogelijk te stuiten oif beter nog, te voorkomen. 1. Brengt nooit uienresten van welker herkomst zij ook mogen zijn, als meststof op het uienland. 2. Verzamelt bij den uienoogst alle af val. Daarmede wordt tevens de mogelijk heid tot verbreiding van andere uienziek- ten beperkt. Begraaft deze uienresten diep op een plaats, waar nooit uien zullen wor den verbouwd. 3. {Mochten zich kroefplekken voordoen, verzamelt dan van deze plekken tijdens het groeiseazoen vroegt^dig al het zieke mate riaal en in een boog er omhei3n ook het min of meer gezonde. Deze plantenresten immers bevatten tal- looze aaltjes en vormen "een besmettings bron voor het overigens nog gezonde land bij uitnemendheid. Men dient alles in het werk te stellen om te vermijden, dat dit materiaal over het land wordt verspreid. 4. Begraaitt de kroefzieke uienresten diep op een plaats, waar om bepaalde rede nen nooit uien zullen worden verbouwd. Niet in de slooten werpen; dan komen ze gemakkelijk elders weer op het land. 5. Geeft het onkruid geen kans zich te ontwikkelen, opdat hierin de ziekteverwek kende diertjes zich noch in stand kunn)3n houden, noch vermeerderen. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1