CriQWEEKBLi^opGED.GDOnDSIAG voodkZUI^ EHAnDEM N.V. UitgeversmaatSGhapDÜ „EILANDEN-NIEUWS" Bulgarije toegetreden tot pact-van-drie. Duitsche troepeo iu Bulgarije. VerschilleDde berichten GemeeDteraad Middelhareis 13e Jaargang WOENSDAG 5 MAART 1941 No. 1223 i^ Kou - Griep - Pijn LooDbelastJBg Omzetbelasting eflz. WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD .ONZEEILANDEN" - 18E JAARGANG UITGAVE VAN 1 W. A. DB BAKKER voor Handel, Bedriff en Particulier Gevestigd te Middelhaiais Prins Hendrikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 Tel. 17. Abonnementsprijs 90 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling. Versclüjnt iederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar. B^kantoor voor Zeeland: St. Maartensdijk Markt, Telef. 59. Advertentie-prijs-.20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst- aanvragen en aanbiedingen van 16 regels 80 et.; Boekaan- kondiging 10 cent per regel Contracten belangrijk lager. DE BIJBEL-KENNIS ONDER DE JEUGD OP HET EILAND THOLEN. DS Batelaan, welke Zondag 2 Februari in de Ned Herv. Kerk te Tholen zijn ambt aanvaardde, heeft in zijn intree-predikatle gezegd, zich bijzonder voor de jeugd te zul len interesseeren. ZEerw. riep daartoe de medewerking in van de ouders. Een toehoorder een man van ervaring onder de jeugd deelde ons naar aanlei ding daarvan mee, dat dit hem bijzonder verheugde. Met de bijbelkennis onder de jeugd van 12—18 jaar op het eiland Tholen aldus onze zegsman is het heel droe vig gesteld. Een Roomsch Kath. Inspecteur stelde enkele jaren geleden op de Gemeen telijke U.L.O. te Tholen, waar jongens en meisjes van alle plaatsen uit het eiland saamkomen, een onderzoek in, of zij ook eenige Schriftkennis hadden. Het resultaat Was bedroevend. De vragen waren duide lijk en eenvoudig en de beoordeeling mild. Van de 20 kinderen van 15, 16, 17 en 18 jaar waren er slechts 4 die geregeld ant woord gaven. Uit de meesten was geen ant woord te krijgen, ja, een vraag als: „Wat wordt met Kerstmis herdacht?" bleef bij enkele onbeantwoord. Nu is de Gem. U.L.O. te Tholen een z.g.n. neutrale school, de vragen waren dus ongewoon, maar toch teekent het de jeugd, dat zij zoo weinig van den Bijbel afweten. Een orthodox vader meende, dat zulke vragen op school niet thuis hoorden. Hij zond er zijn kind heen om te leeren. Als deze vader echter afgeloopen zomer aan 't examen-tafeltje voor Nederlandsch in 't centrum van ons land had kunnen luiste ren, dan had hij daar een examinator (een sociaal-democraat) wanneer het gelezen ge deelte daartoe aanleiding gaf, vragen over hoofdpersonen uit den bijbel hooren stellen. De jongens en meisjes van 't eiland Tholen zouden bij dien examinator in 't algemeen het antwoord schuldig gebleven zijn. 't Is toch bevreemdend, dat het orthodox be kend" staand" eiland, met de bijbelkennis zoo'n poover figuur slaat. Tot zoover onze zegsman. In gesprekken met onze redactie bevriendde predikanten deden wij dezelfde ervaring op. Op de ca techisaties blijkt vaak, dat op de eenvou digste vragen geen antwoord kan worden gegeven. Er moet inderdaad door sommige predikanten onder de jeugd pionniers werk worden verricht. Het is hard, maar waar, dat de ouders daarvan mede de oorzaak zijn. Laten de dingen, die ons eeuvrig heil betreffen, ons dan werkelijk zoo koud? Het gaat nu niet eens over de kennis van de Bijbel alleen (hoewel zonder kennis nie mand zaUg worden zal." Mijn volk gaat verloren, omdat het geen kennis heeift") maar dé,arom, dat dit Woord van jongs-af- aan een grondslag vormt door heel ons le ven. Hoe voeden wij ons kind op Welke school bezoeken zij Welke boeken en welke krant komt op tafel? Is de leer- en leesstof alte- maal van het Woord van God doorzuurt? Dat is toch noodig. Nu moet een Roomsch-Kath. Inspecteur en zou een Soc. Democraat over orthodoxe kinderen verbaasd staan, dat ze zoo weinig van Gods Woord weten. Daar zit toch een les in. Wij generaliseeren niet en spreken de goeden niet te na, maar meenden dit toch onder de aandacht te moeten brengen. Dat de hand aan den ploeg worde geslagen en althans zeker do medewerking die' de predikanten vragen, zooals in deze intree- predikatie, door de Ouders worde verleend. GLANSSTIJFSEL NEET IN SlSTRIBUTIE. Een misverstand. 's-GRAVENHAGE, 1 Maart. De sec retaris-generaal van het departement van Landbouw en Vlsscherij maakt het volgen de bekend: Bij de laatste bonaanwijzing voor grut terswaren werd medegedeeld, dat de met „lO" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" o.a. recht geeft op het koopen van rijststijfsel, glansstijfsel en kookstijf- sel. Deze mededeeling heeft tot misver stand aanleiding gegeven. Het lag nl. in de bedoeUng, dat uitsluitend de eetbare stijf selsoorten (zg. rijstzet- meel), welke niet als zoodanig, doch in pudding- en puddingsauspoeders verwerkt in den handel zijn, op den voor maizena aangewezen bon kunnen worden gekocht. Stijfsel valt derhalve, voor aoover deze niet in pudding of puddinigsauspoeders is verwerkt, buiten de distributie en kan *is zonder afgifte van een bon worden ge kocht. Sofia geeft toestenuniinig. Intocht Zondag begonnen. BERLIJN, 2 Maart. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht deelt mede: Ter bescherming tegen de bekend gewor den Britsche maatregelen in Zuidoost-Eur opa zijn, na toestemming te hebben verkre gen van de koninklijke Bulgaarsche regee ring, sedert den tweeden Maart afdeelin- gen van de Duitsche weermacht bezig Bul garije-binnen te trekken. De aankomende troepen worden door het Bulgaarsche volk hartelijk begroet. De Führer te Weenen. Plechtige onderteekening in Jtasteel Belvédère. Ook Bulgarije is, evenals Hongarije, Roe menië en Slowakije, toegetreden tot het pact V£in drie tusschen Duitschland Italië en Japan. Zaterdagmiddag om halftwee Is het desbetreffende protocol in kasteel Bel védère te Weenen onderteekend door den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Osjima, ,en den Bulgaarschen minister-pre sident, prof. Filoff. De Führer bevond dich voor deze gele genheid eveneens te Weenen. Hij nam deel aan een dejeuner, dat een uur na de on derteekening in kasteel pelvédère werd ge houden. „Gelgk aan een militaire overwinning" Berlijn over Bul|garije's toetreding. Dioitsche perssteniimen. BERLIJN, 1 Maart. (United Press). Het toetreden van Bulgarije tot het drie- mogendheden,pact wordt in politieke krin gen te Berlijn beschouwd als een gebeurte nis, die „met een militaire overwinning is gelijk te stellen," vooral met het oog op de uitwerking er van, die nu nog niet kan worden overzien. In dezelfde kirngen ves tigt men de. aandacht op de uitlating van minister von Ribbentrop, dat biimenkort nog andere volken tot het pact zullen toe treden. De beweging voor een betere nieuwe or dening van Europa, met uitsluiting van den invloed van vreemde machten, gaat zege vierend voorwaarts, aldus de Deutsche Diplomatische Korrespondenz" in haar commentaar Nu Engeland in de andere deelen van Europa door de Duitsche wapens het veld heeft moeten riümen, heeft wel niet in de laatste plaats het inzicht in de werkelijke gevaren ook de landen van het Zuidoosten van Europa er toe gebracht, hun ondub belzinnige instemming te betuigen met het streven van de groote naties, die de bevor dering van bloei en welvaart van het con tinent, ter wille van dit continent zelf, op hun vaan geschreven hebben. Er is geen Balkan-land, dat niet heeft ingezien, dat het door volkomen vreemde krachten slechts goed genoeg werd geacht om voor haar doeleinden in eenigerlei vorm op te komen. De poging van Engeland en vroe ger van Frankrijk, om den Balkan tot het oorlogstoneel tegen de As-mogendheden te maken, is, met uitzondering van het geval- Griekenland, vergeefsch geweest. Bulgarije, Duitschlands deelgenoot in lange moeilijke jaren, weet, dat de mo gendheden van het drie-landenpact an dere opvattingen hebben van orde, ge rechtigheid en rechtvaardigheid. Het heeft daarvoor reeds voldoende bewijzen. Door zijn toetreding tot het driemogendheden- pact, - waardoor het zich aansluit bij de machtige zaak van het continent, is defi nitief de druk van het land weggenomen, die niet slechts in den vorm van bepaalde bijzondere pacten tot het laatste oogenblik op dit land gelegen heeft. Ook Bulgarije behoort van nu af aan tot de gelijkgerech tigde naties van een nieuw Europa, dat al leen zijn eigen belangen en nooit weer de belangen van de vreemde machten zal die nen. („N. V. d. D.") VERBODEN VO' OB JODEN. Cafe's en badüirichtöigen te Zandvoort.. ZANDVOORT, 27 Pebr. 1941. De burgemeester van Zandvoort en de commissaris van politie dezer gemeente maken hier bekend: Ie. De toegang tot Cafe's en restaurants is aan alle Joden verboden. Genoemde in richtingen zijn dezer dagen reeds door van de straatzijde af zichtbare biljetten, verbo den voor Joden, voorzien. 2e. Als café, waarin Joden wel toegang hebben, is aangewezen het café van G. de Leeuw, StationsstraatÖ,' alhier. 3e. De toegang tot het strand en de bad inrichtingen wordt aan alle Joden verbo den. Desbetreffende kennisgevingen zullen over eenlgen tijd op de strandafgangen worden aangebracht. N.S.B. CONTRA RIJWIELBELASTING. In een te Heerlen gehouden vergadering heeft de leider dezer beweging, ir. Mussert, aangekondigd, dat de N.S.B, thans alle po gingen in het werk stelt om de rijwielbe lasting afgeschaft te krijgen, opdat we van den volksgenoot—metden-hondenpenning in het stadsbeeld worden verlost," aldus het Nat. Dagblad. GERUCHTEN OVER HOOGERE RIJ WIELBELASTING TEGENGESPROKEN. Sinds eenlgen tijdloopen hardnekkige geruchten, dat er een hoogere rijwielbelas ting zou worden geheven. Het Volksblad wenilde zich hierover tot den directeur-generaal van het departe ment van Financiën, peze verklaarde dat de geruchten eiken gs^nd missen. Door hun kou, koorts en pijnuitdrij- vende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cent. Doos 45 cent. Cachets, ge naamd „Mijnliardtjes" Doos 10 en 50 et. KUNSTMESTDISTRIBUTIE. Tweede toewSjzing Stikstofmeststoffen Seizoen 1940/1941. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd deelt mede, dat de pro ductie en de daarvoor van stikstofmeststof- ifen het thans mogelijk maken voor bepaal de gewassen (aardappelen, suikerbieten, koolzaad, groententeelt en intensieve fruit teelt) een tweede toewijzing van stikstof meststoffen te doen uitreiken. De Provinciale Voedselcommissairssen hebben inmiddels de richtlijnen ontvangen voor het verstrekken van deze tweede toe- wdjaing, zoodat de land- en. tuinbouwers hierover binnenkort nadere mededeelingen zullen ontvangen. Als richtlijnen voor deze tweede toewij zing werden de hieronder vermelde ver hoogingen van de tot nu toe geldende nor men aangegeven: Aardappelen op klei-, zand- en veengrond resp. 20 - 40 - 60 kg. zuivere stikstof per ha.; Suikerbieten en -zaad 20 - 40 kg. zuivere stikstof per ha.; Koolzaad 20 kg. zuivere stikstof per ha. Grasland voor kunstmatig drogen 20 kg. zuivere stikstof per ha. Groententeelt en Intensieve fruitteelt 20 -■ 30 kg. zuivere stikstof per ha. De Provinciale Voedselcommissarissen kunnen voor bepaalde bedrijven van deze richtlijnen aifwijken. In het algemeen zal bij de toewijzing rekening worden gehou den met de op gemengde bedrijven veelal beschikbare stalmest. Maatregelen zijn getroffen, opdat de aan voer naar de bouwland-streken voorgaat, zoodat verwacht mag'worden, dat de stik- stofmeststotfen voor de bemesting van graangewassen en hakvruchten tijdig zul len zijn aangevoerd. Voor een uit het buitenland aan te voe ren hoeveelheid stikstofhoudende meststof fen, welker invoer de bovenvermelde twee de toewijzing mede mogelijk maakte, moes ten aanmerkelijk hoogere prijzen, dp,n de voor het Nederlandsche product geldende, betaald worden. Teneinde echter de hoe veelheden van buitenlandschen oorsprong tegen dezelfde prijzen' als het Nederland sche product te kunnen doen verhandelen, zal over deze tweede toewijzing een bij zondere heffing door de verbruikers be taald moeten worden bij het in ontvangst nemen der tweede toewijzing met bijbe- hoorende kunstmestbonnen, welke bijzon dere heffing ten goede komt aan het Land bouwcrisis Fonds, waaruit de hoogere kos ten van het buitenlandsch product bestre den .zijn. Aangezien voor de uitreiking van deze tweede toewijzing ook over een ge lijke hoeveelheid stikstofmeststoffen van Nederlandschen oorsprong beschikt kon worden, is het mogelijk geweest de boven bedoelde heffing voor het Landbouwcrisis Fonds te beperken tot een bedrag van f 0.10 per kg. zuivere stikstof. DISTRIBUTIE VAN BIJWIELBANDEN. In welke gevallen banden verkregen kiinnen worden De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat met ingang van Zaterdag 1 Maart een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van rijwielbanden. Aangezien de voor de vervaardiging van rijwielbanden beschikbare hoeveelheid rub ber betrekkelijk gering is, .zijn de voor waarden, waaraan men moet voldoen om voor een bon in aanmerking te komen streng gesteld. Deze voorwaarden zijn voor particulieren en bedrijven verschillend. In verband hier mede zijn voor deze groepen twee soorten aanvraagformulieren ontworpen, welke bij de distributiediensten verkrijgbaar zijn ge steld. Als algemeene voorwaarde om voor een bon voor een rijwielband in aanmerking te komen, geldt, dat de oude band, welke moet worden vervangen, zoodanig is ver- selten, dat hij geheel onbruikbaar is ge worden en niet meer bruikbaar te maken is. Aan particulieren kan slechts in "de na- navolgende gevallen een bon worden ver strekt: a. Indien het rijwiel dagelijks wordt ge bruikt om zich tusschen de woning en het werk-of de school te verplaatsen. De af stand tusschen de woning en het werk of de school moet langs den koristen weg meer bedragen dan vijf kilometer. Voor kinderen van tien jaar of jonger wordt de ze afstand tot drie kilometer teruggebracht Indien men voor vervoer naar het werk of de school gebruikt maakt van tram, trein oif bus, dient de per rijwiel af te leg gen afstand van de woning tot de dichts- bijzijnde tram, trein of bushalte eveneens ten minste vijf kilometer te bedragen. b. Indien de verbruiker het rijwiel da gelijks voor de uitoefening van zijn ambt, beroep of bedrijf gebruikt, en indien hij daarmede in doorsnede ten minste vijftien kilometer per dag aflegt. e. Invaliden en 2rwakken dienen een doktersverklaring over te leggen, dat zij het rijwiel of invalidenwagentje noodig hebben om zich langs den openbaren weg te verplaatsen. De geldigheidsduur van de bon is beperkt tot twee weken na den datum van afgiifte. Na afloop van dezen termijn is de bon voor den verbruiker waardeloos geworden en mag hij er geen rijwielband meer mede koopen. NA DE GEBEURTENISSEN VAN 35 EN 26 FEBRUARI Boeten voor Amsterdam, HUversum en Zsüamdaim De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid en politie S.S. Brigade- •führer Rauter heeft aan de burgemeesters van Amsterdam, Hilversum en Zaandam mededeeling gedaan, dat op grond van par. 1 Van de verordening van den Rijkscom- missarls voor het bezette Nederlandsche gebied no. 7/41 van 11 Januari 1941 in overeenstemming met den bevelhebber der Duitsceh Weermacth in Nederland aan de genoemde gemeenten wegens de gebeur tenissen, op 25 en 26 Februari 1'941 boeten zijn opgelegd van respectievelijk 15 milli- oen, 2% mlUioen en 500.000 gulden. De boeten moeten binnen een week na ontvangst van deze mededeeling op het conto van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Praesldial- abtellung, Oberkassc) bij de Rotterdam- sche bank, Den Haag, Kneuterdijk 8, zijn gestort. Deze aanzegging wordt overeenkomstig de voorschriften van het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering gedaan. Zoo doende geldt zij als bij voorraad uitvoer bare acte. De desbetreffende gemeenten zijn ver plicht, het gevorderde bedrag binnen zes weken na ontvangst dezer mededeeling van die inwoners dezer gemeenten, die volgens den laatsten aanslag vooreen VOC»K: OUDDOBF Administratie Accountancy. Belasting^zaken. Ook schriftelijk worden alle zaken (ook V. d. Zeeuwsche Eilanden), zoo wel belastingen als andere op vlotte wijze behandeld. inkomen van meer dan 10.000 zijn aange slagen, in den vorm van een naar een gelijk percentage berekenden bijslag op de inkomstenbelasting in te vorderen. Duitsche onderdanen zijn van dezen om slag uitgezonderd. De voorschriften van de Nederlandsche wet van 22 Mei 1845 op de invordering van 's rijks directe belastingen moeten naar analogie worden toegepast. Bij overschrijding van de termijnen kunnen verdere vergeldingsmaatregelen worden getroffen. AMSTERDAM VOLKOMEN RUSTIG. Van bevoegde zijde wordt gemeld: De toestand te Amsterdam kon Vrijdagmor gen overal weder geheel normaal wor den genoemd. Reeds in den loop van Donderdag had het Amsterdamsche stads beeld zijn gewone aanzien herkregen, na dat ook in die openbare en particuliere bedrijven, waar Woensdag het werk was stilgelegd, het personeel weder voltal lig aanwezig was. NoemenswEiardige inci denten zijn niet meer voorgekomen. Ten gevolge van politioneel optreden op verschillende plaatsen, dat in de vooraf gaande dagen in de stad Amsterdam en omgeving noodig was geworden, zijn aan de zijde van ordeverstorende elementen ne gen dooden, 24 zwaargewonden en 21 licht gewonden te vermelden. Ook verschillende poUtiebeambten hebben verwondingen op- geloopen. 200 GOUDEN TIENTJES GESTOLEN De 33-jarlge huishoudster J. F. de V. had Uit de slaapkamer van den heer, bij wien zij te Delft diende, een kistje met 200 gouden tientjes gestolen. Na een radlo- omroeptocht van den commissaris van po litie te Delft is de dievegge te Rotterdam aangehouden. Het goud is teruggevonden. Openbare raadsvergadering ivan den gemeenteraad op Vrijdag 28 Febr. 1941 des nam. 3.30 uuri De Voorz. Burgemeester L. J. den Hol lander opent met gebed; de notulen wor den vastgesteld. Inigekomen Stuldien: Verzoek van de Vereen. Lighallen te Middelharnis om eenige subsidie van de gemeente voor fin. steun. B. en W. hebben daarvoor geen bedrag voor uitgetrokken. De heer KRIJGSMAN bepleit de nood zaak, dat steun verleend wordt. Hij wil f 50.subsidie verleenen. De heer KOESE ziet het nut er niet van in. Het Groene Kruis doet veel meer nut, omreden die overal tentjes zet, In de win ter zijn de Lighallen gesloten, dan is het, het meeste noodig. De VOORZ.: BedoeUng is, om menschen die in een milieu zijn, waar gebrek aan zon en licht is, in de hallen op te nemen. De lighallen doen nuttig werk, dat is on tegenzeggelijk. De heer KOOTE: Het complex grond is 200 M. groot. Dat wordt ook gratis ver strekt. Erfpacht behoetft niet betaald. De VOORZ.: Daaraan betaald S'dijk ook mee. De heer v. d. SLIK zegt dat er een aan merkelijk tekort is op de exploitatie-reke ning. Met f 50.wordt het niet wegge nomen. Spr. wil f 100.subsidie geven. De heer KRIJGSMAN stelt voor f 50.— opdat de burgerij particulier ook iets zul len doen. Wordt m.a.s. goedgevonden. Jaarverslag Commissie tot Wering van Schoolverzuim. De heer v. d. WAAL doet enkele vragen welke door dhr. Koppelaar worden beant woord. Naar aanleiding daarvan deelt dhr.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1941 | | pagina 1