Plaatselijk Nieuws Nieuwjaarswenschen Predikbeurten Flakkee Ziekenhuis Bethesda Wat er op de bön te krijgen is. Land- en Tuinbouw i^" Wegeas invallende Kerstda gen zal ons a.8. Vrgdagnnmmer niet verschenen. Ons e.v. nununer komt D.V. op Oude jaarsdag uit. Copy en advertenties voor dit AunuUter zien \m tijdig tege- - -^'^Eed. èn Administratie. GOEDEREEDE Centrale veiling MidUelhanne Agenten en particulieren gelieven ons omgaand hun Nieuwjaarswen schen te doen toekomen. Daar de Courant tijdig ter perse moet, gelie ve men ter voorkoming van teleur stelling, niet tot het laatste ©ogen blik te wachten. DE EEDACTIE. DEN DOOD ONTSNAPT. MIDDELHARNIS Wiirtèrhulp Nederlancl. De Burgemeester van MiddeÜiarnis verzoekt de Ingezetenen beleefd hun mede werking te' verieenën voor het welslagen der collecte ten bate van Winterhulp Ne derland op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 De cember 1940. Een plaatselijke gemeenschap Is gevormd om raad eii bestand te verleenen bij het beoordeelen van de ingekomen verzoeken om hulpverleening. Formulieren voor aanvragen om hulpver- leening aanbehoeftige gezinnen zijn ver krijgbaar op de vergaderzaal naast het ge meentehuis en worden aldaar ingevuld in gewacht uiterlijk tot half vier namiddags Maiiidag 30 December 1940. De heer H Krijger heeft voor zijn be noeming als ouderling in de Ned. Herv. Kerk. bedankt. t>e heer I. Rooij heeft be dankt als diaken. De maandelijksche collecte welke ge. houden Is in de Ned. Herv. Kerk heeft op gebracht f 52.47. Op Donderdag 2e Kerstdag zal de Ned,Herv. Zondagsschool Thimotheus met bestjiur en kinderen kerstfeest vieren in de kerk. De collecte welke gehouden is in de collectebussen ten bate der centrale ver warming in de .^Ned. Herv. Kerk bracht op f 40.78. Gedurende 2 weken zal de Ned. Herv Zendingskrans Monica niet vergaderen. - -7- In de Geref. Kerk zal Zondag in bei de diensten collecte worden gehouden voor de eeredienst. Donderdag 2e Kerstdag zal in de Cair; Geref. Kerk na den dienst stemming plaats hebben voor 2 ouderlingen en een di aken. Zondag zal In de Chr. Geref. Kerk in beide diensten collecte worden gehouden voor den eeredienst. UITBREIDING. Het bestuur van de Ambachtsschool te Mïddelharnlsf -lö voornemens aan de Avondschool voor Vaklieden twee nieuwe leraren te benoemen. Het bestuur kan hier toe overgaan in verband met de toeneming van het aantal leerlingen en ook door de reörganisaüé van 'de Avondschool,' welke met ingang van 1 Januari 1941 voltrokken wordt. Deze reorganisatie kan verstrekkende en bela;ngrijke fésultEtteii afwerpen. Het Is nu mogelijk dat aankomende en ook oudere vaklieden zich theoretisch zoowel als prac- tisoh \^rder kunnen bekwamen. Deze gun stige vooruitzichten gelden In de eerste plaats voor hen die een diploma van een Ambachtsschool bezitten. Daarna kunnen zij die een getuigschrift van een Avond, school hebben er van profiteren. En ten slotte- al de anderen, mits zij in het vak werkzaam zijn en niet meer de gelegenheid hebben een diploma van een Nijverheids- school te verkrijgen. VS^mneer mfep zich bedenkt wat met de ze verandering te bereiken is, dan komt men tot de conclusie, dat de bewoners van Goeree-Ovéiiflakkëe aain ambachtsonder- wrjs niet te kort behoeven te komen. Hun kinderen kunnen na het verlaten der ta- gere school het onderwgs op de Ambachts school aanvangen en dit op de Avondschool voor Vaklieden voortzetten tot het tijd stip, waarop men volwaardig vakman ge noemd woi:dt. SOMMELSDIJK Winterhulp Nederland. De Burgemeester van Sommelsdijk verzoekt de Ingezetenen beleefd hun mede werking te verleenen voor het welslagen der collecte ten ba,te ,van Wlnterhylp Ne derland op 'V'rijdag 27 en Zaterdag 28 De cember 1940. Een plaatsel. werkgemeenschap is gevormd om raad en bijstand te verleenen bij het beoordeelenvan de ingekomen verzoeken om hulpverleening. Formulieren voor aanvragen om hulpver- leening aan behoeftige gezinnen zijn ver- krggbaar ter gemeente-secretarie en wor den aldaar Ingevuld Ingewacht vóór Maan dag 30 December a.s. des namiddags 5 uur. DIRKSLAND W«est op Uw hoede Er is eecn vaag en onbestemd gevoel van onrust en onveiligheid over de bewo ners van ons vreedzame, stille dorp geko men. Waren het eerst nog geruchten, dat er In MlddelhaiïJiis.^n op andere plaatsen van ons eiland konijnen gestolen werden, thans Zïjn er ook op ons dorp enkele van deze dieren spoorloos verdwenen. Toen dhr. V. Maandag 16 Dec. j.l. 's- avonds eens büzijn broeikassen ging kij ken,; hoorde hg eenlg gerucht. Htj maakte licht en zag twee peüsonen, waarvan een hem bekend voor kwam, die zich op ver dachte wijze .bij zijn brandstof bewaarplaats ophielden. Daar dhr, V. slechts alleen was, ging£h^;.niet verder op de „zaak In, maar gaf het aan. Een Ingesteld onderzoek kon wegens' gebrek aan bewijs, niet tot opma ken van procesverbaal leiden. Bij dhr. K. zijn in de nacht van Zondag 15 op Maandag 16 Dec. j.l. 5 konijnen ge stolen. Doordat de dief eenig gerucht maak te, werd dhr. K. wakker. Hij ging naar buiten, waarop de dader ijlings de vlucht nam, zoodat,.hij, h|t zesde konijn moest la ten zitten. C'J. Dhr. K. die gedacht had met de Kerstda gen en Nieuwjaar een lekker zelfgefokt konijnenboutje te hebben, ziet zich liierln teleurgesteld. 1 ,.- Evenzoo verging het enkele andere inwo ners van ons dorp en van andere dorpen hier op het eiland,. Wanneer de dader (s) worden gearresteerd is het te hopen dat zij voor hun daad (en) een flinke straf zullen ontvangen. Het voorbeeld van een Vrijwillige Brandweer zooals in Sommelsdijk schijnt ook hier navolging te vinden. Er worden n.i;' leden opgeroepen voor een vrijwilUge brandweer. Aanmelding kan geschieden bg dhr. V. Eek, Voorstraat. Dat onze gemeente een goede brandweer noodlg heeft is wel gebleken en daarom is het een ieders plicht, wie daartoe in staat is, vooral jonge menschen, zich onverwijld op te geven. Donderdag'2e Kerstdag hoopt de Zondagsschool alhier haar jaarlijksche Kerstfeestviering, te houden in het koor der Ned. Herv. Kerk. Aanvang 4 uur (to rentijd.) Voor ouderling in de Geref. Gem. in de vadature van wijlen dhr. D. v. d. Wekke zijn thans op tweetal gesteld de heeren: T. Droger en J. Mijnders. Stemming hiervoor zal gehouden worden Donderdag 2e Kerst dag na de godsdienstoeifening. HERKINGEN Engelsche bommen. Zaterdagavond werden de bewoners alhier opgeschrikt door vliegtuigen, welke hun bommenlast uitwierpen, even buiten de kom van het dorp, en wel achter de hof- p stede „Krammerzioht" bij C. J. Geluk, bij wien vrijwel alle ruiten van zijn woning werden vernield, alsmede de knechtwonin- gen alwaar de scherven door de muur in de bedstee terecht kwamen. Persoonlijke on gelukken vielen niet voor. Ook op het dorp werden de scherven aan getroffen. Er is geen enkel militair doel in die omgeving. Door de Chr. Zangvereeniging alhier is aan B. en W. een verzoek gericht, hun repetities te mogen houden des Zondags avonds in het gemeente lokaal. A.s. Woensdag Ie Kerstdag hoopt des nam. voor de Ned." Herv. Kerk alhier op te treden Ds. van Galen van den Bom mel. De Kerstfeestviering der Zondags school zal 2e Kerstdag des middags in de kerk gehouden worden. Bij de Geref. Gemeente zal Ie Kerst dag tweemaal dienst worden gehouden en 2e Kerstdag des morgens. STELLENDAM 2e Kerstdag nam. 2 uur zal met de kinderen van de Zondagsschool Kerstfeest worden gehouden waarbij ouders en belang stellenden worden uitgenoodigd hierbij te genwoordig te zijn. A.s. Zondag zal in de Herv. Kerk collecte worden gehouden voor de verwar ming in de kerk. Maandagmiddag werd alhier al druk schaatsen gereden, wat wel vlug is, daar het ijs toch nog niet vertrouwd was. Thans ligt de visscherij weer geheel stil, daar er de laatste dagen'weinig werd gevangen en gezien de hooge prijzen van olie en de lage prijzen der garnalen schiet er voor de visschers niets over. De heer L. van der Wtende heeft zijn herbenoeming als diaken in de Ned. Herv. Kerk aangenomen. Alhier zijn voor de Coop. Suikerfa brieken Dinteloord en Puttershoek ruim 5 millioen bieten aangevoerd aan de beide losplaatsen. Oudejaarsavond zal de kerkdienst ge houden worden des nam. 4 uur. Mogen wij er op rekenen dat de werkgevers hun per soneel in de gelegenheid zullen stellen om dien middag naar de kerk te gaan. OUDDORP kneusde en geneeskundige hulp noodzake lijk was. Burg. Stand. Overleden: Krijna van Oostenbrugge 73 jaar, echtgenoote van Paulus Vreeswijk. OUDE XONGE -r- Het Bestuur der Coop. Boerenleen bank te Oude Tonge maakt bekend, dat de controle der voorschotboekjes zal plaats vinden op Vrijdag 27 Dec. des nam. van 4—6 en van 79 uur (torentijd). Gelegen heid tot betaling van rente en aflossing. Nader wordt bekend gemaakt wanneer Spaarboekjes en Rek. Courantboekjes ge controleerd worden. OOLTGENSPLAAT Enkele weken geleden werd er door enjcele landbouwers bij de politie aangifte gedaan van diefstal van petroleum. Door de politie werd een onderzoek ingesteld wat evenwel zonder resultaat bleef. Thans is het de politie gelukt daders en helers op te sporen. Donderdagnacht zijn er 4 personen uit hun bed gelicht als verdacht van deze diefstal. In de loop van den dag zijn nog enkele personen aan een verhoor onderwor pen. Tegen 8 personen is nu procesverbaal opgemaakt wegens diefstal en heling. 3 er van zijn reeds Maandagmorgen op trans port gesteld naar Rotterdam om voor de officier van Justitie te worden geleid. Het onderzoek duurt nog steeds voort. -^ Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen dhr. K. Korteweg en tot di aken dhr. J. W. van der Linde. Donderdag 2e Kerstdag namiddags 3 uur (torentijd) zal er met de kinderen van de Zondagsschool Kerstfeest worden ge vierd in de Ned. Herv. Kerk. Tot ouderling in de Geref. Kerk Is gekozen dhr. C. J. Oostdijk en tot diaken dhr. C. L. Korteweg. Thans wordt nogmaals de gelegenheid gegeven zich bij Ds. Hiensoli aan te mel den om de Belijdeniscatechisatie te doen. 2e Kerstdag des morgens zal In de Langstraat in de kerk het Kerstfeest wor den gevierd-met de kinderen der Zondags school. Engelsche bommen. Zaterdagavond werd de lucht door 3 lichtfakkels verlicht om ongeveer 8 uur. Even daarna een paar knallen. Zondagmor gen vroeg ontdekte men dat in het bouw land van E. Witte aan den Preekhilschedijk 3 bommen waren terecht gekomen. Er wa ren 3 groote trechters In den grond zicht baar. Tengevolge van de luchtstoot werden ver uit de omgeving eenige ruiten vernield, terwijl de dichtbijzijnde woningen geen scha de opliepen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Gevonden een lederen heeren hand schoen. Inlichtingen bij den veldwachter Kelfkens. Zaterdagmiddag reed een bestuurder van een transportr\jwiel in een met ijs be dekte sloot aan de Bokweg. Door voorbij gangers werd het voertuig op den weg ge trokken, terwijl de bestuurder met een nat pak en den schrik vrij kwam. De dlstributiedlenst te Ouddorp maakt bekend: Zij, die extra levensmidde lenkaarten voor zwaren arbeid, of zeer zwa ren arbeid (vliegveld cichoreifabrieken e.d.) en thans dezen arbeid niet meer verrichten, moeten de extra kaarten op het Distribu tiekantoor inleveren. Zij, die hieraan niet voldoen stellen zich bloot aan een straif rech terlijke vervolging. NIEUWE TONGE De collecte voor het Kerstfeest heeft opgebracht de som; van f 119.38. De heer H. K. kwam vorige week zoo erg te vallen, dat h\j een pa|E rifeji.en jyid aas Het Bestuur van het maakt bekend dat de verpleegprijs voor de 3e klasse patiënten, welke thans f 3.40 bedraagt, voor 1941 als volgt is vastgesteld: f 3.00 voor 3e klasse patiënten ver pleegd voor eigen rekening. f 2.90 voor 3e klasse patiënten, ver pleegd voor rekening van een S.B.Z. Vereenlglng. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 39 DECEMBER, Ie KERSTDAG EN 2e KERSTDAG. MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk. Ie Kerstdag 10 en 3.30 uur Ds. Blok. 2e Kerstdag 10 uur ds. Blok. Zondag 29 Dec. 10 en 3.30 uur Ds. Blok. Chr. Geref. Kerk. Ie Kerstdag 10 en 2.30 uur Ds. Visser. 2e Kerstdag 10 uur Ds. Visser. Zondag 29 Dec. 10 en 2.30 uur Ds. Visser. Geref. Kerk. Ie Kerstdag 10 en 3 uur Ds. Zeilstra. Zondag 29 Dec. 10 en 3 uur Ds. Zeilstra. Geref. Gemeente. Ie Kerstdag 10 en 3 uur lezen. Zondag 29 Dec. 10 en 3 uur lezen. DIRKSLAND Ned. Herv. Kerk. Ie Kerstdag 10.30 en 4 uur Ds..v. d. Wal. 2e Kerstdag 10.30 uur Ds. van Asch van Sommelsdijk. Geref. Gemeente. Ie Kerstdag 10.30 en 4 uur lezen. 2e Kerstdag 10.30 uur lezen. STELLENDAM Ned. Herv. Kerk. Ie Kerstdag 9.30 uur Ds. Hovius en 2 uur Dhr. Bouman. Zondag 29 Dec. 9.30 en 2 uur dhr. Bouman. GOEDEREEDE Ned. Herv. Kerk. Ie Kerstdag 10.30 en nam. 3 uur Ds. Ha ring. 2e Kerstdag 10.30 uur Ds. Haring.' Zondag 29 Dec. 10.30 uur Ds. Haring. NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk, Ie Kerstdag voorm. Ds. v, d. Kooij en nam. 4 uur torentijd Ds. VoUebregt van Oude Tonge. 2e Kerstdag voorm. Ds. v. d. Kooij. 's Middags Kerstfeest in de kerk. Kinderen worden verwacht 2.15 uur en de ouders 2.30 uur, alles torentijd. Zondag 29 Dec. voorm. en nam. Ds. v. d. Kooij. (In beide diensten maandelijksche collecte.) OOLTGENSPLAAT Ned. Herv. Kerk. Ie Kerstdag 10.30 en 3 uur (torentijd) Ds. Hiensch. Geref. Kerk. Ie Kerstdag 10.30 en 3 uur (torentijd) Ds. van der Linde BROOD. Bon 20 (broodbonboekje). Geldig van 16 Dec. tot en met 29 December, 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen gebak. Bloem Bons 2 (bloemkaart). Geldig van 2 tot en met 29 December: 60 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood of half rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem, (tarwebloem, tarwemeel, roggebloem l'oggemeel, zelfrijzend bakmeel of boekweit meel.) Boter en Vet. Bon no. 22 boterkaart tot en met 29 December en bon 22 Vetkaart tot en met 20 December pond boter of margarine. KAAS. Bons 49, 50, 62 en 63 (algemeen distri butieboekje.) Geldig van 2 tot en met 29 December: 100 gram kaas. Bon 35 ook smeerkaas, 125 gram. Eieren, Bon 21 (algemeen distributiebon- boekje.) Geldig tot 29 December: één el. Vleesch. Bon 12 vleesch (Vleeschkaart) geldig t. en m. 29 December, 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bon 12 worst, vleeschwaren, (Vleesch kaart.) Geldig tot 29 December, een rant soen vleeschwaren. Suiker. Bon 86 van 21 December tot en met 17 Januari 1 kg. suiker. Thee of Koffie. Geldig t.m.31 Jan bon 18 (algemeen) 75 gram thee of pond koffie PeulvTiUohten. Geldig tot en met 12 Jan. bon 103 V. h. algemeen distributiebonboekje voor kg. peulvruchten, GBUTTERSWAREN. R^st Bon 43 (algemeen distributiebon boekje). Geldig van 30 November tot en met 27 December: 2% -ons rijst of rijste- meel of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel.) Van 2 Nov. t.m. 27 Dec. bon 88 (algemeen) uitsluitend gort, gortmout of grutten (.Va pond.) Van 2 Nov. t.m. 27 Dec. bon 83 (algemeen) havermout, havervlokken, haverbloem aard- appelmeelvlokken, gort, gortmout of grut ten pond.) Van 2 Nov. t.m. 27 Dec. bon 93 (algemeen) sago, aardappelmeel, maizena, puddlngpoe- aer, puddingsauspoeder of griesmeel (1 ons) Twee bonnen 93 voor 225 gram verpaKte maizena. Van 2 Nov. t.m. 27 Dec. bon 98 (algemeen) 1 ons maccaronl of vermicelli of spaghetti. Zeep. Van 7 Dec. t.m. 31 Dec. bon 17 (algemeen) 150 gram toiletzeep, (nieuwe samenstelling) óf 120 gr. huishoudzeep, óf 200 gr. zachte zeep óf 250 gr. zeeppoeder óf 125 gr. zeepvlokken Of 250 gr. zelfwer- kende waschmiddelen óf 200 gr. vloeibare zeep. Wasscherijen krijgen één bon per 8 kg. droog waschgoed. De bonnen voor een extra-rantsoen toilet, zeep geven van 31 Aug. 1940 tot en met 24 Januari 1941 recht op toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht. (Dit geldt dus niet voor alle extra-zeeprant- soenen, gelijk sommigen abusievelijk begrij- pen.) liUldspreikerauto bracht uitkomst. Een dramatisch voorval heeft zich te Bologna voorgedaan. Bij vergissing had een apotheker een vrouw, die voor haar kind van acht jaar een middel tegen lintwurm vroeg, een sterk vergift verkocht. Nauwe lijks was ze vertrokken of de man be merkte zijn vergissing. Daar innemen van het preparaat den dood van het kind ten gevolge moest hebben, vroeg hij het radio station een waarschuwing te verspreiden, maar wegens het late uur was dat onmo gelijk. In zijn angst wendde hij zich toeö tot den hoofdcommissaris van politie. Deze kwam op de reddende gedachte den luid sprekerauto ter beschikking te stellen, die terstond naar de wijk van den apotheker reed en met luider stem ertegen waarschuw de het kind de verkochte poeder niet in te geven. Inderdaad hoorden de ouders de be kendmaking, voordat het middel was toege past. Veiling van Vrijdag 20 Decemi»er 1940. Spruiten f 15.------29.10; Boerenkool f 5.—i; Knollen f 3.—; Witlof f 17.80—23.10; Sav. kool f S.lOjf. Comtesse de Paris f 12.50 29.90; St. Remi if 18.Goudreinetten f 22.Armgaard f 15.alles per 100 kg. Veiling vam Zaterdag 21 December 1940. UIEN. Gewone f 4.19—4.21; Picklers f 2.73; Uien 2e soort f,1.61—2.46i;, Stek f 1.19, al les, pè.r lÓOkg^^^anvoer 47.200 kg. Van 31 Augustus tot en met 31 Deo. kan op bon 116, welke tegelijk met de textiel- kaart is uitgereikt, 50 gram scheerzeep of een tubï scheercreme worden gekocht. Levertraan; mag slechts worden afge leverd op recept van een arts of tegen overgave van een, door een in Nederland gevestigden arts, afgegeven bon. Een groo tere hoeveelheid dan 200 cc per hoofd en per week is niet toegestaan. Per bon mag de arts niet meer uitschreven dan noodig is voor 2 weken; voor meer personen uit één gezin kan met één bon worden vol staan. Voor het verstrekken van levertraan moeten goede medische gronden bestaan. Petroleum. Van 4 Nov. t.m. 29 Dec. ze gelperiode 7. Van 11 Nov. t.m. 15 Dec. op bon-periode B, 2 Uter petroleum voor ver lichting. Brandstoffen, bon 08 t.m. 10 voor haar den en kachels en bon 15 t.m. 24 voor cen trale verwarming tot en met 31 Januari a.s. een eenheid vaste brandstof. FRUITTEELT. Bemesting <van den boomg'aa.rd. Bij de bemesting in de fruitteelt, moet men met verschillende factoren rekening houden o.a. met den aard van den grond en den voedingstoestand van den bodem, maar vooral ook met de zeer groote behoef te der vruchtboomen aan voedsel en met extra eischen, welke het gras of de onder- teelt aan de bemesting stelt. Verder met het feit, dat de grond In den grasboom gaard niet of weinig wordt bewerkt. Wat betreft de bemesting met fosforzuur en kalk is het niet zoo zeker, dat deze meststoffen het eerste jaar tenvolle tot hun recht komen. Immers fosforzuur en kalk zijn twee voedingsstoffen, die soms moeilijk oplosbaar zijn. Wanneer deze nu zonder meer op de grasmat worden ge strooid, dan dringen ze zeer langzaam door In den bodem. Dit nu mag van minder beteekenis zijn op gronden, welke in goeden voedingstoe stand verkeeren of waar ze omgeploegd of omgespit worden, maar op grasboomgaar den, waar men het gehalte aan fosforzuur of het gehalte aan kalk wil opvoeren, moet men er rekening mee houden, dat vooral deze twee stoffen zich zeer langzaam in de zode verplaatsen. Bij kali Is de toestand wat anders. Kali is beweeglijker in den bodem. Daar het absorptievermogen van de humusrijke zode zeer groot is, blijft er op deze wijze in de bovenste laag toch genoeg kah gebonden. Tenslotte de stikstofmeststoffen, deze blijven ook in den bodem goed oplosbaar en kunnen daarom spoedig voor de wortels ter beschikking komen. Van groot belang is echter, dat de bemesting met fosforzuur kali en stikstof vroeg dient te geschieden. Een late toepassing zou te veel aan het gras ten goede komen en niet aan de boo. men. Een algemeene eisch is verder, dat, wil. len de vruchtboomen snel groeien en een groote productie van mooi fruit geven, zij veel meer en met de juiste middelen zullen moeten worden bespoten dan in den regel het geval is. Bovendien zullen de boomen veel opneem baar voedsel overal in den bodem beschik baar moeten vinden. Daarom is een telken jare herhaalde vroege bemesting noodzake- lijk! De stikstof raden wij aan te geven als zwavelzure ammoniak thans in den nawin- ter. Dan voor de fosforzuurbemesting super fosfaat, ook vroeg te geven en de kali in den vorm van patentkali. Deze drie meststoffen hinderen elkaar In geen enkel opzicht, kunnen te voren ge-' mengd of direct na elkaar worden uitge zaaid en vullen elkaar .volkomen aan tot de zoo noodzakelijke volledige bemesting. In plaats van zwavelzure ammoniak, welke op kalkhoudende gronden zeer aan te bevelen Is, kan men op kalkarme gron den kalksalpèter of kalkammonsalpeter ge bruiken. De patentkali kan men ook wel vervan gen door kaUzout 40%. In plaats van super kan men bij een bemesting gedurende den winter, ook slakkenmeel gebruiken, deze liefst geruimen tijd vóór de zwavelzure am moniak en het kalizout uit te strooien. Nu wij In een tijd leven, dat vooral ook het gras ten volle moet worden benut, mag men zeker met stikstof niet te zuinig zijn. Het is wel te begrijpen, dat zoowel het gras als de vruchtboomen veel voedsel ,tot zich nemen. Wil men dus volledig profijt trek ken van vruchten en gras tevens, dan zijn groote hoeveelheden stikstof noodzakelijk. Laten wij nu hier nog eens speciaal de volle aandacht vragen voor de grasboom gaarden, nu de omstandigheden zulks ei schen. Niets maar dan ook niets, mag er dit jaar verloren gaan, zeker niet het eiwit, rijke gras van den grasboomgaard. Hier kan met een beetje overleg nog veel worden bereikt. Onze conclusie Is dan ook: mest volledig, vroeg en flink, deel ook de boomgaard, als er geweid wordt, in meerdere perceèlen in en verweidt op tgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3