Zakken Schaatsen Een Huisorgel Gemeenteraad Simon Gieke Makelaar Jac, Knoop Boekbespreking L^nd en Tuinbouw Grafts Advies is Uw adres: De ketter van Scherpenisse <,Wordt vervolgd.) heldsgevoel verbergen achter lefdoelcjes pommade-koppen en plus fours. Dat Is het groot-stedelijke-kapitaUstische element dat in vele boerenzoons zit, dat moet er uit! De strijd voor het recht van den arbeid en het „onrecht tegen den arbeid" heeft spr. nu 10 jaar gevoerd in Landbouw en Maatschappij. Daaruit is gevormd het Ar- beldersfront. Vaak en fel is er onder de pa rallel loopende partijen N.S.B., Zwart Front enz. gestreden, maar daar is nu een eenheid verkregen. Er komt een langzaam ontwa ken. Spr. geeft dan een schema hoe het in Ita lië en in Duitschland is gegaan. En het zal zich ook in Nederland voltrekken. Twee polen zijn het: de jonge macht van de arbeid de eene pool, het kapt. stelsel met de Joden aan het hoofd de andere pool. Die polen zijn elkaar genadei-d. De vlam men slaan er uit. Nog trachtte men te sus sen, met geld, met de pers, het baatte niet. 't Is de revolutie van 2 werelden. De strijd tegen de draak, die nu in Europa ligt neer geveld. Nu wil het Nederl. volk dien draak weer terug, en de arbeid weer geknecht. Al heeft echter de vluchtende regeering al het geld meegenomen, we hebben hoofd en handen behouden. De injecties, die het Ne- derlandsche volk van de pers heeft gekre gen, gaat er straks wel uit als ze zien de waarachtige zegen van den arbeid. Voor de boeren moet er komen één agra risch front. Het oude komt niet meer terug pak op de schop en bouw op! Bouw op een Staat waar gerechtigheid woont en weer levens en arbeids-verugde heerscht Het oude, degelijke boerenland moet terug komen omdat de boeren de dragers zijn van een volk, van een cultuur. Door éénheid zullen we slagen! Spreker geeft aan het slot een uiteenzet ting hoe het Agrarisch Front zich baan breekt. Bedoeling is dat er komen dorps leiders, streekleiders, techn. en cult, lei ders, commissies van Bijstand en Commis sies van advies. De heer Roskam staat aar, het Hoofd, de heer Ruiter leidt het techni sche deel en de heer Weijer is voor de cul tuur. De eerste daad dié het Agrarisch Front tot stand heeft gebracht is, dat het boeren land blijft in boerenhand. Land mag nu niet anders verkocht worden dan aan gebrui kers. Spr. wekt op tot het Agrarisch Front toe te treden. Aan het slot was er gelegenheid tot vra gen stellen. Was het te Sommelsdijk een klein gehoor te Dirksland was er een flin ke opkomst. GEBRUIKTE en GEMERKTE 2de soort la- platas gerepareerde zakken, waarin 35 kilo aardappelen gedaan kan worden, te KOOP gevraagd, aanbiedingen franco Amsterdam. Kleinere en grootere partijen. Offerten wor den ingewacht bij Admiraal de Ruiterweg 196, Telefoon 81431 AMSTERDAM. MUTATIES HANDELSREGISTER NIEUW INGESCHREVEN ZAKEN: Breesnee's Selectiebedrijf, handel en tee- len van Landbouwproducten, Korteweegje 31a Nieuwe Tonge. Vennooten: A. en J. A. Breesnee. VOOR STALEN EN VERCHROOMDE H. O. CONTANT TELEF. 278 MIDDELHARNIS Voor wederverkoopers nog een partijtje voordeelig te koop. te koop gevraagd. Brieven onder No. 10 aan het Bur. v. d. bl. SOMMELSDIJK Spoedeischende openbare vergadering op Vi^jdag nam. 4 [uur. Voorzitter Burg. L. J. den Hollander. Afwezig de heeren Blok, Grootenboer én Ie Comte. Opening met gebed. Notulen worden aan gehouden. De VOÖRZ. deelt mede dat deze spoed eischende vergadering is belegd, naar aan leiding van invoering verplichte invoering van het gymnastiek-ondervrtjs per 1 Jan. a.s. Hierover is een schrijven ingekomen van het Bestuur van dè Bijz. Scholen hou dende verzoek tot aanschaffing der diverse benoodigdheden. Tevens werd in dit schrij ven verzocht een bedrag van !f 145.te voteeren voor aanschaf van een schoolbord en toebehooren. Op dit laatste stellen B. en W. voor .zonder meer gunstig te beschik ken, waartoe z.h.s. wordt besloten. De VOORZ. deelt vervolgens mede dat B_ en W. bespreking hebben gevoerd met de schoolhoofden opdat de aanschaffing der benoodigdheden voor het gymnastiek on- dervrijs gezamenlijk kan geschieden, tus- schen de beide scholen. Er is reeds een be grooting gemaakt, waarbij het de vraag is, of meerdere artikelen nog wel te krijgen zijn. Het zal noodig zijn de speelplaats aan de Bijz. school over een oppervlakte van 200 M2 met tegels te beleggen. Het mini mum bedrag van de begrooting is 1000 gulden. Daarvoor moeten ook aangeschaft worden een evenwichtsboom, ballen, touwen wandrekken enz. De heer MUS vraagt of het niet mogelijk is te laten afkijken, hoe al die dingen er uit zien en die dan in de gemeente te laten maken. Dat is veel voordeeliger en veel goedkooper. De heer v. ES vraagt, of het onderwijs niet in Middelharnis gegeven kan worden. De heer KNAPB zegt dat aan iedere klas per week 3% uur les gegeven moet worden. Dat zou voor al 4ie klassen der beide ge meenten veel te veel uren vergen. De heer DIJKERS zet uiteen dat een en ander berust op de L.O. Wet 1920. B. en W. zouden het op prijs stellen als het Onderwijs voor de kinderen uit deze gemeente ook hier gegeven kon worden. De heeren Schilperoort en Boerboom doen het best te overleggen over wat noodig is. De heer v. ES merkt op dat de kinderen uit M'harnis toch ook naar het U.L.O. lo kaal gaan. De VOORZ. wijst er op dat in iedere ge meente een gelegenheid moet zijn. De heer DIJKERS zegt, dat wat van Es wil slechts uitstel van executie zou zijn. De heer MUS zegt dat het in de bedoe ling ligt, dat de gemeente de leermiddelen beschikbaar stelt. De Bijz. School mag de ze dan gebruiken in ruil voor afstaan van schoolruimte. De heer v. ES vril dat de gemeente het eigendom aan zich houdt. De VOORZ. wijst er op, dat er een aan vrage is van de Bijz. School gebaseerd op de Wet. Als dit verzoek niet wordt toe gestaan, dan moet de gemeente toch aan- schajffen voor de Openb. School. De heer v. ZIELST vraagt of het nu wel noodig is 300 gld. voor tegels uit te geven. De heer MUS zegt, dat dit wel voorloo- pig geregeld kan worden De heer DIJKERS zet uiteen dat men lo kalen van de O.L.S. had kunnen gebruiken als de oorlog niet was ingetreden. Toch willen B. en W. de idee die daarin zit aan houden. De SECRETARIS mengt zich in de dis cussie en zegt dat men erg moet hebben in de finantieele regeling, die moet duide lijk zijn. De heer DIJKERS stelt voor dat de raad zal besluiten tot invoering van gymnastiek onderwijs, dan volgt de rest vanzelf. De VOORZ.: En wie betaald het? De heer v. ES denkt dat de gemeente dit zal doen. De VOORZ. zegt dat het dan moeilijk verrekend kan worden met het schoolbe stuur. Na nog eenige discussie stelt de heer Dij kers voor aan het schoolbestuur te berich ten, dat de gemeente de geheele zaak in handen neemt. Aldus wordt besloten. del meer weerstand bieden, moet een 6 emulsie als algemeen noodzakelijk geacht worden. Daarbij moet dan de bespuiting zelf met zeer veel zorg worden uitgevoerd, zoodat alle takken en takjes flink met de vloeistof bevochtigd worden. Bij perziken in kassen, waarbij het uit sluitend om de bestrijding van bladlulzen gaat, kan met een 5 emulsie van vruch't"" -» boomcarbolineum volstaan worden. Het is gewenscht de bespuitingen met carbolineum zoo vroeg mogelijk te dóen aanvangen, maar deze uitsluitend bij gun stig, dus droog en niet te winderig weer uit te voeren. Bij vroege bespuiting houde men echter rekening met de mogelijkheid, dat wintervlinders nog te voorschijn kun nen komen, die hun eieren dan na de be spuiting zouden leggen. Dit moet voorko men worden door dan alsnog lijmbanden om de stammen te leggen. Voor nadere inlichtingen over de besfnii- tingen, kan men zich wenden tot den Plan- tenziektenkundigen Dienst en tot de op vre schillende plaatsen werkzaam gestelde ambtenaren van dezen Dienst, zoomede tot de heeren Rijkstuinbouwconsulenten. ME0EDEELING VAN DEN RIJKSTUIN- BOUWCONSULENT IR. D. KERS Hzn. TE BARENDRECHT. TWEEDE DEEL. De verdrtfvJng van de Spanjaarden van ooze eilanden. Door MBVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden 115. Och zijn vrienden hebben zulk een die pe deernis met hem. Inzonderheid Simon. Hoe gaarne zou hij hem helpen, hem troosten. Maar neen, daar toe is ook hij niet in staat. Dat begrijpt hij wel en daarom was het op zijn voor stel, dat men Filip alleen zou laten. In de hoop, dat de vele doorgebrachte nachten zonder slaap, nu hem de verkvnk- king des slaaps zouden brengen-. Pllip moet, al komt dan ook niet de slaap toch eenige tijd alleen gelaten wor den. En zoo zijn de mannen naar boven gegaan en heeft de vrouw van Schojman met haar kinderen in het ruim van het vaartuigje beschutting gezocht tegen de koude van den vroegen morgen. Zoo zit Filip alleen in het vooronder. Om zich tot slapen te gaan begeven, daaraan denkt hij niet. tóet de armen on der het hoofd beleefd hij nogmaals wat dezen nacht is voorgevallen. De dood van zijn moeder en de vervloeking van zijn va der. Met strakke oogen tuurt hij voor zich uit. Als een beeld der wanhoop zit hij daar. Geen luid schreeuwen of kermen wordt gehoord, geen stroom van tranen brengt aan het angstig geprande hart eenige ver lichting. Slechts een zware zucht of een krampachtige snik schokt zijn lichaam. De smart is te groot, 't is voor hem niet te verwerken. Hij kan niet denken. Twee dingen ziet hij steeds voor zich zijn stervende moeder en zijn dreigende vader. Verder kan hij niet denken. Radelooze smart is over hem gekomen. Zal hij in die smart omkomen? Zal zijn ziel bezwijken in dezen put van namelooze smart Zal het in elkaar krimpend hart onder gaan in de donkerte van doffe moedeloos heid en wanhoop? 't Heeft er allen schijn van. Maar neen, de baren van smart en verdrukking ze overspoelen Filips ziel, maar ze zijn niet in staat het leven door God in hem ge werkt te verstikken. Aan dien God zijns levens mag hij zich in de somberste van alle uren, die over hem kwain vastklemmen. In stille verzuchtingen klimt zijn ziel op tot God. Daar vindt hij de kracht, die hem staande houdt. Daar vindt hij steun en sterkte. Aan Hem mag hü zich verbinden Volgt aanbieding begr. 1941. De raming is als volgrt: Ontvangsten f 127946.98 Uitgaven f 131446.98 Tekort f 3500.-^ De vaststelling van de begrooting zal nog even duren ingevolge de aangekondigde nieuwe belastingen, waarbij ook de cijfers zich zullen wijzigen. OUDE TONGE Openbare raadsvergadering op Maandag 23 Dec. 1940 des avonds 5 «nr. Afwezig de heer Kaufmann. De Voorz. Burgem. Rijnders opent; no tulen worden aangehouden. Volgt procesverbaal kasopname. Onder de ingekomen stukken zijn voorts eenige goedgekeurde raadsbesluiten en wij zigingen begrootingen. 3. Aanbieding begrooting dienstjaar '41. De VOORZ. zegt dat deze verlaat is door de bijzondere omstandigheden. Het spijt B. en W. dat de begrooting 1941 niet sluitend kan worden aangeboden. Vorig jaar was de Rijksbijdrage f 7000.nu is er een tekort van f 7000.wat niet aan B. en Wf. te wijten is, maar door mindere uitkee ring wet finantieele verhoudingen, mindere ontvangst keurloonen enz. De VOORZ. wijst voor het nazien der begrooting aan de heeren v. Schouwen, v. d. Boogaart en Gebraad. De tijd dat de begrooting in de raad wordt behandelt wordt bepaald op 8 Jan. nam. half drie. Verder wordt aangeboden de begrooting Burgerl. Armbestuur. Een subsidie is uitge trokken van f 3400. Ook de begrooting Weeshuis en Vleesch- keuringsdienst wordt aangeboden welke al le ook 8 Jan. zullen worden behandelt. De heer GEBRAAD stelt het zeer op prijs dat uitvoerige gegevens zijn verstrekt bij de begrootingen wat de behandeling zal vergemakkelijken. Voorstel B. en W. tot inhouden couponbe lasting, (een heffing van de rente). De ver ordening daartoe wordt vastgesteld. Voorstel B. en W. subsidie te verstrekken aan de E.V.O. (middenstandscursus en aanvullend onderwijs) gegeven door de heer Baardse, Hoofd der O.L. School. Voor 1940 wil B. en W. f 25.- uittrekken voor het e.v. tekort. Voorstel tot Verificatie en finantieele ad viezen voor de légeskas, distributie-kas, weeggelden enz. Een opgave is gevraagd wat de kosten zijn van de controle voor de kassen die eigenlijk buiten de gemeente-kas enz. staan. Hiervoor is opgegeven: voor Léges kas f 20.a voor Distributie-dienst f 25. voor Havenmeester en weeggelden f 15. Hiermee zijn alle kassen onder de contro le. Wordt goedgevonden. Mededeeling Gascentrale dat per 31 Dec. afloopt de zittingsperiode leden v. d. Raad, die in het algemeen Bestuur zitten. Zittende leden zijn de heeren C. L. de Wit en A. Beijer, (plaatsvervanger G. C. V. Schouwen, welke voor 5 jaren worden herbenoemd. Aan het slot van deze korte vergadering wenschte spr. den leden en hun gezinnen een gezegend Kerstfeest en een ge.ukkige overgang van het oude in het nieuwe jaar. Sluiting. Het Gepredikte Woord; Preeken 'van Jo hannes OalySjn, vertaald door Ds. J. Douma en Ds. W. H. v. d. Vegt. Uitgave fa. T. Wever N.V. - Franekerj Deel I bevat Advents- en Kerststoffen, met een inleidend woord van Ds. W. H. v. d. Vegt. Dit inleidend woord geeft een breedvoerige beschouwing op Calvijn als prediker, met niet minder dan 30 blz. aan- teekeningen verwijzend naar verschillende werken en uitspraken van Calvijn. Dit be wijst, dat de vertalers groote Calvijnken- ners zijn. De eerste preeken zijn vergelijkingen tusschen de geschiedbeschrijving van Matth en Lucas over het geslachts-register van onzen Heere Jezus Christus. Dé verdere preeken behandelen het Kerstevangelie uit Lucas 2. Wie dit eerste deel als „proef" koopt schaft zich ongetwijfeld de andere deeler aan, of toekent op de geheele serie in. De levendighied van den stijl, maakt deze een voudige Evangelie-verkondiging tot iets boeiends. Men leest er actueele dingen In, dat ze zelfs nieuw genoemd kan wor den voor onzen tijd. Het kernachtige, saam- vattende typeert er den groeten Calvijn in, waarbij hij alles doet uitloopen tot ver- heerlflklng Gods en tot eere van Christus. Het zijn preeken, die leerend en stichtend zijn beide. Deel n, Lljdensstoffen. Deze lijdensstof- fen zijn verdeeld in preeken over de pro fetie van Christus betreffende zijn dood en lijden (het slot van Jesaja 52 en over heel Jesaja 53) en preeken over Zijn lijden ont leend aan Matheus 26 en 27. Zijn preeken zijn, maar zeker uitgever Conrad Badius er van schrijft: „Van te vo ren naar behooren overdacht en heelemaal berekend op de bevatting van zijn schapen, altijd voorhoudend de genadeweldaad van den Heere Jezus Christus, om die diep in hun harten vast te zetten." Calvijn was in zijn preeken eenvoudig, zooals hij zelf zegt in een preek over Job 36 1-7: .Wfie het ambt van Leeraren ver vult moet er niet alleen op letten, dat hij een recht gevoelen voordraagt, maar bo venal op deze eenvoudigheid zich toeleg gen, dat hij niets toedoet aan en aifdoet van de zuivere leer Gods." In dit deel komen ook eenige vertalingen voor van gebeden, die Calvijn vóór en na het einde van zijn preek gewoonlijk deed. Het derde deel van de preeken van Jo hannes Calvijn zijn Feeststoffen ter gele genheid van Paschen, van Paschen tot He melvaart, voor Pinksteren en tenslotte een predikatie over de wederkomst van Chris tus over II Thess. 1 8-10. Deel IV houdt preeken over den Deca loog of de Wet der tien geboden. IJierover is in ons nummer van 23 Nov. een en ander gezegd. De eerste preek is over Deut. 5 :13 en voorts over ieder gebod van de Wet een preek. Nog 2 deelen zijn onder handen: deel V, Preeken over de Kerk en deel VI, Preeken over het Verbond, Deze hopen we D.V. la ter onder de aandacht te brengen. De prijs bij Inteekening op de geheele serie is: ingenaaid f 2.25 en gebonden f 2.90 per deel. Afzonderlijk gekocht: ingenaaid f 2.60 en gebonden f 3.35 per deel. Van harte bevelen wg deze preeken bij onze lezers aan. De uitgeefster en de ver talers hebben met deze uitgaven een groote verdienste bewezen aan het Nederlandsche Volk. Ook verkrijgbaar bij Boekhandel Gebrs. de Waal, Middelharnis. DE BESPUITING VAN VRUCHTBOO- MEN MET CARBOLINEUM. Bij de thans heerschende schaarschte aan grondstoffen is het nog meer dan vroeger noodig, ook met bestrijdingsmiddelen tegen plantenziekten zuinig om te gaan. Men moet er zich eohter wel rekenschap van geven, dat het toepassen van deze middelen alleen dan zin heeft, als men op een voldoende resultaat kan rekenen. Daarom moet thans bij het bepalen van het percentage, waarin een bestrijdings middel zal worden aangewend, dit zoo laag worden gesteld, als voor het verkrijgen van zulk een resultaat nog voldoende geacht kan worden, maar moet er daarbij tevens op gewezen worden, dat de toepassing dan met groote zorgvuldigheid moet worden uitgevoerd en dat deze onder zoo gunstig mogelijke omstandigheden moet geschie den. Voor de bespuiting van vruchtboomen en andere houtige gewassen met carbolineum die zoo uitnemende resultaten voor de be strijding van bladlulzen en andere insecten oplevert, wordt door den Plantenziekten- kundigen Dienst thans in verband met het hierbovengenoemde aangeraden een 6 emulsie te gebruiken. Deze is voor het doo- den van de bladluiseieren nog ruim vol doende, maar aangezien er vrijwel - steeds ook andere insectensoorten mede gedood moeten worden, en dit jaar op vele plaat sen blijkbaar veel wintervlinder voorkomt, .waarvan de eieren aan het bestrijdingsmid- Op de vruchtboomen kwamen dit jaar zeer veel bladlulzen voor.- In het najaar heeft de eiafzetting ongehinderd voortgang gehad en als men nu een appel- al prulme- boom nader bekijkt, ziet men op de tak- einden, vooral in de nabijheid van knoppen, de zwarte en grijze eieren gemakkelijk zit ten. De peer heeft wat minder van luizen te lijden en men zal dus hier wat langer moeten zoeken, doch men kan er verze kerd van ziJn, dat ook hier luizeneieren aan wezig zijn. De vruchtboomen moeten der halve de winterbespuiting hebben. Bij ap pels en peren wordt zeer Veel 7%% en bij pruimen 6% boomcarbolineum toegepast. Onder de heerschende omstandigheden is het aanmaken van vbc zeer moeilijk en misschien zelfs onmogelijk, omdat er grond stoffen voor noodig zijn die ingevoerd moe ten worden. Met hetgeen er Is, moet zoo voordeelig mogelijk gespoten worden. In de laatste jaren werd vaak meer sproeivloei- stof gebruikt dan noodig was. Men kan zonder bezwaar wat zuiniger zijn, terwijl toch de luisbestrijding afdoende is. Ik vestig de aandacht van de fruittelers op de volgende punten: 1. Er zijn bespuitingsproeven genomen, waarbij verschillende percentages vbc vergeleken werden. 6% had een even goede eidoodende werking als 7%%. 2. Spuit alleen bij droog en stil weer. Begin 's-morgens als de boomen droog zijn en eindig 's middags zóó vroeg dat de boomen nog voor den avond kunnen opdrogen. De ervaring heeft geleerd dat het aantal goede spuitda- gen niet groot is. Het is aan te bevelen om enkele weken vroeger met het spul ten te beginnen. 3. Sommigen houden er van om de stam en dikke takken een flinke beurt te geven. De vloeistof loopt dan bij de stam neer. Ik geloof dat zulks niet noodig is. De eieren zijn immers afge. zet op het jonge hout. Het komt er vooral op aan, -dat dit met de nevelver- stuiver overal goed nat gemaakt wordt. 4. Jonge beplantingen kan men, om vloei stof te sparen, beter met de Callmax of met de vatspuit doen. De kwaliteit van het werk zal eerder beter dan min der zijn. Het kost wat meer tijd dan met de motorsproeier, doch daar moet men in dezen tyd overheen stappen. 5. Een paar jaar geleden nam ik met ver schillende middelen een luisbestrij- dingsproef. 1% Elgetol, 1% Etimolos en 3% Keto voldeden daarbij evengoed als vbc. Abonné's van „Eilanden-NIeuws" hebben het recht vragen te stellen inzake: Be drijfsorganisatie, Belastingzaken enz., wel ke uitsluitend schriftelijk gericht moeten worden aan W. A. DE BAKKER, Adminis tratie en Makelaarskantoor te Ouddorp retourport bijvoegen Deze inlichtingsdienst is voor onze abon né's geheel kosteloos. man en^^ooveel anderen de dingen van dit leven als met voeten treden. God te dienen naar Zijn Woord, de strijd Godes te strij den tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk, dat beginsel gaf hen kracht. En zoo was ook Schotman gemoedigd, in de ook voor hem zware en moeilgke omstandigheden des levens. Zoo kon hij aan zijn vaderstad, aan zijn bezittingen den rug toekeeren om een onbekende en gevaarvolle toekomst tegen te gaan. Laat in den avond kwam het scheepje In de ha ven van Vlisslngen aan. Het Zuiden had een trouw en eerlijk burger verloren, het Noorden een dapper en strijdbaar man ge wonnen, die straks mee zou strijden voor de vrijheid om te leven overeenkomstig Gods V\^oord en Getuigenis. zyn levensdoel niet bereikt, luaar God lieeft door hem gearbeid. Na den tocht naar Antwerpen waren Simon en Baayeszoon weer gegaan naar de schansen rond Middelburg. Nog steeds duurde de vreeselyke strijd om het bezit van die stad, waar de dappere Mondrayon het bevel voerde. Ook Schotman had zich bij het tweetal Geuzen gevpegd nadat h^j ztjn gezin te Vlissingen gehuisvest had^: Filip was nog te Vlissingen gebleven,.. bij vernieuwing, Hem mag hij verkiezen in deze uren van smart. In God zich verliezen. Aan Hem zich overgeven met we§ en lot. Een vrede, die alle verstand te boven gaat vervult zijn ziel. Doet hem uit de diepe smart als op- veeren, Vader en moeder, mag hij overge ven aan Hem, Die recht is in al Zijn weg en werk. Lang heeft hij daar gezeten. Met God is hij het eens geworden. Hem heeft hij gekozen. Hem en Zijn zaak te dienen is zijn levenstaak geworden in deze uren. De zon had haar hoogste punt reeds bereikt, toen hij opstond en zich naar bo ven begaf naar de drie mannen, die in hevige onrust over hem verkeerden. Zou hun vriend bezwijken onder den last van smart en ellende? En daar kwam hij op het dek. Ze zien het hem aan, dat hij niet is ondergegaan in de diepte van het leed. Hl is naar hen toegekomen. Heeft hun allen de hand gedrukt en bedankt voor wat ze voor hem deden en toen is het over zijn lippen gekomen tot groote blijdschap van die drie eenvoudige, godvreezende mannen, inzonderheid van Simon. „Wat God doet is welgedaan. Zijn zaak te dienen, zal voor taan, onder beding van Gods genade, het doel van mijn leven zijn." Is het wonder, dat de mannen als een brok in hun keel kregen, dat slechts een stille hartelijke handdruk hun jongen vriend hun deelneming en blijdschap ver tolkte. 't Waren geen mannen van veel woor den, dit drietal Geuzen. Zeker niet In dit oogenbllk, nu ze getuigen waren van wat Gods genade vermag in de diepste en droefste omstandigheden des levens. Hun ziel trilde mee in zijn diepste snaren en aan hun oog onwezelde eer een traan van hooggestemde zieleblijdschap, dan dat hun tong en lippen woorden vond. Och die dagen der Reformatie! Hoe krach tig werkte Gods Geest. Hoe diep, ja onbeschrijfelijk zwaar wa ren vaak de omstandigheden des levens, maar ook hoe krachtig werkte Gods Geest in het bemoedigen en staande houden van Zijn kinderen. Hoe werd Gods volk menigmaal opge wekt tot het doen van dappere daden. Tot het oefenen van geloof in de somberste levensomstandigheden. De vervolging, de marteldood van de liefste betrekkingen, de berooving" hunner goederen deden hun door Gods kracht niet versagen in den kamp voor God en Zijn Woord. Zoo was het met Filip. Zoo was het ook met Schotman. Alles had hij prijsgegeven. De stad zijner woning, zijn huis, zijn be roep en handtering. Niet omdat dit alles hem niet ter harte ging. Integendeel. Met noeste vlgt en spaarzaamheid had hij ver kregen wat hij had. En zou hg dat in on verschilligheid prïjs geven? Neen, maar een hooger beginsel dreef. Dat deed Schot-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2