Simon Gieke Plaatselijk Nieuws Het verkeer op de Zuid- Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden. De electrificeeriog van Oost Flakkee De ketter van Schefpenisse Centrale velIinjrMiddelharni» Een rapport van de gewestelijke verkeers- commissies en de Kamers van Koophandel De corresp. van de Nieuwe Rett. Crt. schrijft aan zijn blad: Kort voor den lOen Mei heeft te 's-Gra- venhage, ten kantore der A.N.V.P., een vergadering plaats gevonden van: 1. de gewestelijke verkeerscommissie van Goeree en Overflakkee, Hoeksche Waard, Schou wen en Duiveland, en Voorne, en, 2, de Kamers van Koophandel van Dordrecht, Rotterdam, Vlaardingen en Middelburg, met het doel, te geraken tot de vorming van een gemeenschappelijk inzicht omtrent de brandende verkeersproblemen dezer streek, teneinde, mocht men daarin slagen, dit oordeel ter kennis van 's Lands Over heid te brengen. Deze eenheid van inzicht is tot stand ge komen en, aangepast aan den sindsdien zoo fundamenteel gewijzigden toestand, kortgeleden neergelegd in een adres aan den secretaris-generaal .waarnemend hoofd van het departement van waterstaat. Het bevat, naar het nadrukkelijk opmerkt, d e gelijkluidende wenschen der betrokken gewesten; elk onderdeel kan daarnaast en daarenbo ven zijn specifieke belangen bepleiten. Er is, aldus het adres, door het uitstel van commissie op commissie een achter stand van jaren gevormd,; de toestand is gaandeweg onhoudbaar geworden. Ook on der de gewijzigde omstandigheden dient de Overheid, naar gelang der voorhanden fei telijke mogendheden, tot verbetering over te gaan. Een vaste brug is het opticum eener oever verbinding, maar een voorloopig onbereik baar ideaal; de grondige verbetering van de thans nog gebrekkige oeververbindin gen dient te worden gezocht in veerdien sten, welke naar capaciteit, snelheid, fre quentie en tarieven in staat zullen zijn, de betrokken eilanden in goede en recht- streeksche aansluiting te brengen met 's lands overige wegennet. De op deze veerdiensten aansluitende hoofd- en bijwegen dienen zoo effectief en zoo spoedig mogelijk te worden aangepast aan de hoogere eischen, welke het eerlang tot grootere ontplooiing komende verkeer in veel gevallen daaraan zal gaan stellen. En: ten laste van het verkeersfonds, zoo dat de streekbewoners geen bijzondere ver zwaring van lasten krijgen. De verbetering van de verbindingen zijn tweeledig: eenerzijds van de betrokken eilanden naar en van de hoofdplaatsen, waarop het oeconomische en cultureele le ven der bevolking zich richt (Rotterdam, Dordrecht, Vlaardingen, Maassluis, plaat sen op den Brabantschen vasten wal en op Zuidbeveland en Walcheren;) anders- zijds diene zij tot verlevendiging van het onderlinge verkeer tusschen de bevolkings centra van elke streek of eiland. Verbetering in de vervoersgelegenheid en het reizen mag niet worden tegen gegaan terwille van de vermeende belan gen van plaatselijke neringdoenden, zoo oordeelen allen, behalve de K. v. K. te Mid delburg. Te begrijpen valt, dat een in vervoersop- zicht reeds zoozeer misdeelde bevolking zich toegankelijk toont voor de vrees, dat de allerwegen met ongeduld verbeide ver beteringen ook wel, in sommige opzichten, zij het ook tijdelijk, achteruitgang zouden kunnen medebrengen. De neiging om, uit dezen hoofde, de aanwezige transportmid delen, hoe gebrekking ook, voorloopig dank baar aan te houden, wordt incidenteel ver sterkt door de inmiddels ingetreden nood zaak om het gemotoriseerde gedeelte van het vervoer tijdelijk in te perken, Ter over brugging van dezen gedwongen achteruit gang bepleit het adres een overgangstoe stand, tijdens welken de bestaande midde len tot verzending van de goederen de R.T.M.) zouden worden gehandhaafd tot tijd en wijle een nieuwe en vernsoedelijk effectieve wijze van vervoer ter beschik king zal zijn. Door welke gegadigden behoort deze zaak te worden vervuld? Het adres acht TWEEDE DEEL. De verdrQvlng van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud da,gboek. Auteursrechten voorbehouden. 114. Thans zien Ze tot hun schrik, dat Arkelsz de hand naar hem uitsteekt en op harden schellen toon zijn zoon toeroept: „Verwoester van mijn leven. Aan een zoon, die ketter is vergeef ik niet. Ketters zijn verdoemd. Ketters moeten naar 't schavot. Dat zal jouw ook niet ontgaan." Arkelsz. Is weer naar de tafel gekomen. Filip verblijft nog bij de legerstede van zijn moeder, maar komt nu ook naar de tafel en wil zich tegenover zijn vader op een stoel plaatsen. Maar deze maakt een afwerend gebaar en keert Filip den rug toe terwijl hij hem toebijt Ketter." Smartvol schudt Filip met het hoofd en de beide mannen hopren hem zeggen: „Va der, om het behoud pan uw ziel en zalig heid, sta af van die hardheid." Wat Filip verder zegt kiumen ze niet dit een vraag van ondergeschikte betee- kenis; mits het worde opgedragen aan den daartoe meest geschikten en meest vertrou wenwekkenden ondernemer. Het adres is niet voor een volstrekte monopoliseering van het geheele personen- en goederenvervoer; ten aanzien van dit laatste, zoo te land als te water, hecht men groote waarde aan de ontwikkeling van het particulier initiatief, hetwelk zich snel en plooibaar pleegt aan te passen aan de meest veelsoortige behoeften van leder soort bedrijfsleven. Een monopolistische of andere gesloten figuur van bedrijfsuitoefening ontmoet t.a.v het personenvervoer minder bezwaren. Verder oppert het adres de mogelijk heid en wenschelijkheid der instelling van een raad van advies, te vormen uit verte genwoordigers der belanghebbende gewes ten, en'bekleed met zooveel gezag als noo- dig Is om invloed te kunnen doen gelden op dienstregelingen, tarieven, enz. Het adres is onderteekend door de voor zitters en secretarissen aller genoemde co- mite's en Kamers van Koophandel, behou dens het voorbehoud der Middelburgsche K. V. K. bovengenoemd. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Dordrecht en Omstreken heeft aan de Gascentrale Oost-Flakkee het vol gende schrijven verzonden: Aan de Gas-Centrale Oost-Flakkee p/a den Edelachtb. Heer C. Slobbe OOLTGENSPLAAT Met belangstelling namen wij kennis van een artikel van Dr. S. S. Smeding, mede werker van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, over het toenemend verlangen naar electrificatie op Oost-Flakkee. Het stemde ons>tot waardeering, dat Uwe Cen trale, van wie bij zeer oppervlakkige be schouwing nu niet in de eerste plaats me dewerking in deze zou worden verwacht, aan het verdwijnen van de witte vlek op de kaart der electrificatie van ons vader land, haar medewerking wil verleenen. In dit verband willen wij nog Uwe aan dacht vestigen op een economisch belang, dat met deze electrificatie ten nauwste verband houdt, doch waarop tot dusver nog niet voldoende de aandacht is gevestigd. Een dezer dagen hadden wij een onderhoud met den heer Meyer Drees, Districtshoofd in het Telefoondistrict Rotterdam, over de uitbreiding van de automatiseering van de verschillende telefoonnetten in het district Rotterdam, waartoe ook Goeree en Over flakkee behoort. Hoewel de vooruitzichten voor een snel uitgroeiende automatiseering hoopvol zijn, vormt voor het eiland Flakkee het gemis aan een electrisoh kabelnet een onoverko- menlijk beletsel. Over de voordeelen van den automatisohen telefoondienst behoeven wij hier niet uit te weiden, wij stippen in dit verband slechts aan het doorloopend telefonisch contact met de buitenwereld. Het is echter duidelijk, dat hier een handicap, te meer voor het economisch zoo belangrijke eiland Flakkee zou ontstaan, die, gevoegd bij alle andere, haar ontwik keling verder zou schaden. Het nadeel zal zich eerst ten volle openbaren op het mo ment, dat overal elders de automatisee ring der telefoonnetten haar beslag zal hebben gekregen. Het is thans hoog tijd, dat alle extra beletselen voor de economische ontplooiing van alle beschikbare krachten zoo spoedig mogelijk worden opgeruimd, wil Flakkee ook verder haar belangrijke functie kim- nen blijven vervullen. Wij meenden goed te doen door de electrificatie van Flakkee ook eens uit dezen gezichtshoek te belich ten. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Dordrecht en Omstreken, w.g. C. J. van Helden Voorzitter. G. J. V. Oostveen Secretaris. Veiling van Vrijdag 13 December 1940 Witlof f 16.60—25.60; Knollen f 2.90; Sprui ten f 12.60—24.70; Boerenkool f 2.------2.60 Comtesse de Paris f 16.------22.90; Cox Orange Pippin f 20.10—30.Gieser Wil deman If 27.60; St. Remi f 17.90—18.10; Louwtjes f 22.—; Kleiperen f 27.20, alles per 100 kg. Bloemkool f 8.50 per 100 stuks. Veiling van Zaterdiag 14 December 1940. UIEN: Gewone f 4.16; Driellngen f 4.16; Uien 2e soort f 1.84—2.57; Stek f 1.10, al les per 100 kg. Aanvoer 87.280 kg. MIDDELHABNIS Mevrouw J. had het ongeluk in de kelder te vallen en zich zoo te bezeeren dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Belanghebbenden die op de belijdenis Catechisatie v/enschen te gaan van de Chr. Geref. Kerk kunnen zich Vrijdagavond aan melden aan de Pastorie van Ds. Visser, Hoflaan. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is benoemd dhr. H. Krijger, welke benoe ming hij in beraad heeft genomen. Door het bestuur der Ned. Herv. Zondagsschool Timotheus zal bij de leden een bijdrage gevraagd worden tot viering van het Kerstfeest met de kinderen. De volgende tweetallen zijn opge maakt in de Chr. Geref. Kerk tot ouder lingen, de heeren J. de Bakker en D. Vroeg indeweij, A. Driesse en M. van der Wende, En voor diaken de heeren J. Knape en M. den Boer. In de Ned. Herv. Kerk zijn 2 bank biljetten van f 25.gecollecteerd, 1 voor de kerk en 1 voor de diaconie. De Ned. Herv. Meisjesvereeniging Thabita zal binnenkort haar kleeding uit- deelen. Belanghebbenden kunnen zich bij het bestuur opgeven. POSTNIEUWS MIDDELHARNIS. 1. Op 26 December a.s. zal de brieven en pakketpostbestelling plaats vinden om 9 uur. De post aankomende om 11 uur 23, te Middelharnis, zal dus dien dag niet meer worden besteld en ook niet worden afg-egeven. 2. Op 31 December a.s. zullen op de postinrichtingen belastingbetalingen slechts tot 15 uur worden aangenomen. 3. Verzocht wordt de Nieuwjaarscor respondentie vroegtijdig ter post te bezor gen. SOMMELSDIJK Legitimatiebewijzen. Belanghebbenden worden nogmaals gewaarschuwd, dat ze hun legitimatiebewij zen te allen tijde bfl zich moeten hebben en direct kunnen vertoonen aan de daartoe bevoegde ambtenaren of leden van de Duitsche weermacht. Reeds is tegen enkele personen proces verbaal opgemaakt. Men zij dus gewaar schuwd. Bij den gemeente-veldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent gevonden sleutels en een klnderwant. DIBKSLAND Vrijdag j.l. vond alhier het jaarlijk- sche straatschuren plaats. Door het vriezende weer werd de straat voor de smederij van dhr. de L. z66 glad, dat een span paarden van de Wed. G. V. D. uitgleed en langs de hellende straat naar de haven toegleed. Doordat en kele der omstanders de handen uit de mou wen staken, werd erger voorkomen en wer den de dieren weer spoedig op de been ge holpen, zonder dat zij eenig letsel bekomen hadden. HEBKINGEN De landbouwknecht J. L. had het ongeluk, met het afrijden van de afrit naar H. Dorst, wegens de gladheid zoodanig tus schen wagen en paard te geraken, dat hij inwendige kneuzingen opliep, en zijn werk nen kijken zien ze hoe de beide priesters zich op Filip werpen om zich van hem meester te maken. Het te zien en naar binnen te snellen is voor Simon hetzelfde. Alle voorzorg en voorzichtigheid wordt op zij gezet. Zijn vriend behoeft zijn hulp. En die hulp zal hij- hebben. Hij bezint zich geen oogenbllk, maar stormt het ge welf binnen en eer de priesters zich re kenschap kunnen geven van waar die on verwachte aanval komt zijn ze door den vluggen en sterken jager van Filip afge rukt en op den keldervloer gesmeten. Ar kelsz. heeft hem herkend. Met verwilderde oogen en opspringend om zich op Simon te werpen roept hij met een vreeselijke verwensching: Grijpt dien aartsketter van Scherpenisse." Verder komt hij niet want de krachtige hand van Baayeszoon drukt hem op zijn stoel: „Moordenaar van uw vrouw en zoon verroer u niet. De priesters zijn ondertus- schen opgestaan en willen zich opnieuw op Filip werpen, maar daar toe krijgen ze de kans niet, reeds hebben Filip en Simon zich naar den uitgang gespoed en met dien vervaarlijken kerel die een lange dolk heeft getrokken durven ze den strijd niet aanbinden. Simon heeft Filip meegetrokken de gang in. Daar voegt zich Schotman bij hen. Haastig begeeft Schotman zich in het gewelf naar Baayeszoon: Ook Schotman heeft zijn wapen van onder de- lange vis- zaamheden niet kan verrichten. Hetzelfde gebeurde met H. v. d. V., welke zich even eens onder doktersbehandeling moest stel len. De heer L. S. alhier is naar het zie kenhuis te Dirksland vervoerd, om ter ob servatie te worden opgenomen. MELISSANT 3 woningen staande aan de Bouwdijk toebehoorende aan de nalatenschap van wijlen Wted. J. Struik zijn bij publieke ver- kooping gemijnd door Joh. Tieleman alhier. A. Mans alhier heeft 2 woningen aan de Binnenweg onderhands verkocht aan A. Kruider, Sommelsdijk. Door het springen van een mijn wer den hier enkele ruiten vernield. - Voor de Luchtbescherming zijn in onze gemeente 4 personen voor de nacht dienst aangesteld. De heer Neels alhier is tijdelijk be noemd aan de Herv. School te Stellendam. Een ingezetene moest naar het zie kenhuis te Dirksland ter observatie worden opgenomen. Met ingang van 15 dezer zullen de zittingen voor de distributie niet meer in de school gehouden worden, doch op het gemeentehuis en wel op de volgende dagen en uren: Maandag, Woensdag en Vrijdag van 1012 uur voormiddag. GOEDEREEDE In de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen als no tabelen de heeren L. v. d. Wende en A. de Vries en gekozen Corn. Westdijk en als kerkmeester is herkozen B. Jongste. Allen hebben hun benoeming aangenomen. J.l. Zondag is in de Ned. Herv. Kerk een bankbiljet van if 10.ontvangen ten bate voor de kerk, waarvoor de kerkvoog dij hartelijk dank zegt aan de milde gever of geefster. Het bestuur van de Coop. Cichorei- fabriek z*l trachten aan te besteden het opscheppen van 120.000 gedroogde cicho rei naar de schuur van den landbouwer, T. V. d. Wende. Inschrijvingsbiljetten wor den ingewacht op Woensdag 18 Dec. bij den Voorz. dhr. T. v. d. Wende. Burg. Stand. Ondertrouwd: Daniel de Graaf 22 jaar van Ouddorp en Jannetje Melissant 19 jaar alhier. OUÖDOBP Zaterdagavond 14 December j.l. zijn in deze gemeente ongeregeldheden voorge komen, waartegen de Duitsche weermacht onmiddellijk wenscht op te treden. In op dracht van de Duitsche Weermacht wordt door den Burgemeester het navolgende be kend gemaakt: Zij, die bij het voorbijgaan van een lid van de Duitsche Wfeermacht op den grond spuwen, zullen door die weermacht onmid dellijk worden ingerekend. Zij, die tot het sluitingsuur in een café verblijven, moeten zich onmiddelijk daarna naar hun woning begeven en mogen niet op straten of wegen blijven staan of sa men groepen. Vanaf half tien 's-avonds mag men zich niet met meer dan drie personen gezamen. lijk op de straten of wegen bevinden, ter wijl het eveneens verboden is, zich na dien tijd zonder geldige redenen in de bebouw de kom van het dorp op te houden. Tegen het voortdurend om de Ned. Herv. Kerk rondloopen zal ten strengste worden opge treden. Al deze maatregelen treden vanaf 15 Dec. 1940 in werking. Mochten deze maatrege len niet voldoende resultaat opleveren, dan zal de gansche bevolking worden gestraft met een verbod dat niemand zich na des avonds 10 uur meer buitenshuis mag be vinden. Met ingang van Maandag 16 Dec. is een surveillance dienst ingesteld bij den luchtbeschermingsdienst alhier, bestaande uit de vier navolgende personen: J. v. d. Bok; G. Moerkerke, L. Westdijk en D. v. d. Klooster. OUDE TONGE Op Donderdag 12 December j.l. kwam de Ring „Flakkee" van Ned. Herv. J.V. op G.G. in haar 2e ringvergadering van dezen winter bijeen in het vereenigings gebouw aan de Stationsweg. De leiding dezer vergadering was in han den van den Ringvoorzitter, Ds. Volle- bregt van Oude Tonge. Te ruim half acht uur opende de Voorz. deze vergadering door te doen zingen van schersmantel te voorschijn gehaald. Hij heeft zijn plan gemaakt. Slechts een snelle vlucht gan hen redden. De deur van de kelder heeft hij gesloten. Reeds had hij een groote drukte op de straat gehoord. De gesloten deur kan de vervolgers slechts een oogenbllk ophouden. In allerijl verlaat hij nu met Baayeszoon het keldergewelf. Van de straat dringt het geluid om de deur met geweld te openen reeds tot hem door. Voort moeten ze. Door de gangen een andere uitgang zien te bereiken. Schot man heeft de lantaarn van Baayeszoon ge nomen om den weg te zoeken. Er moet een uitgang zijn naar een andere straat. Gelukking vinden ze dien uitgang. De deur is gesloten. Maar een paar krachtige slagen met de bijl verbrijzelt het slot en weldra staan de vier Geuzen in een nieuw straatje. Ze zijn buiten. Nu moeten ze buiten de stad zien te ko men. Ze hebben een kleinen voorsprong op de achtervolgers. Schotman weet den weg. Voorzichtig door de verlaten straten sluipend komen ze in de buurt van de Vischverkoopersto- ren. Door een smal steegje komen ze hier op den muur en zoo boven het afdak waar de visschers en schippers hun materialen opbergen. Van hier kost het niet veel moei te om zich naar beneden te laten zakken op de Scheldekade, die ze haastig overste ken naar het steigertje waar Adriaan met de Lofzang van Zacharias het 4e vers, leest daarna Jes. 9 vs 16 en gaat voor in ge bed. In zijn openingswoord roept spr. allen die van heinde en ver gekomen zijn een hartelijk welkom toe, in het bijzonder Ds. van Galen en Cand. de Lint van den Bom mel. Spr. borduurt vervolgens verder naar aanleiding van het gelezen schriftgedeelte, en verklaart daarna de vergadering als geopend. De Secretaris, daarna het woord verkrij gend, leest de notulen der vorige vergade ring welke onder dankzegging worden goed gekeurd. De afdeeling Oude Tonge leverde daarna bij monde van H. Fase een inleiding naar aanleiding van Daniël 5 met als thema: Gewogen en te licht bevonden". Op deze goed verzorgde inleiding volgde een aange name gedachtenwisseling. Na de pauze werd de vergadering her- opend met het zingen van Ps. 119 vs. 45, waarna de heer van Delft uit Middelharnis sprak over het onderwerp: „De Mormonen" Spr. besprak Ie de Stichter; 2e het boek en Se de tegenwoordige plaats der Mor monen. Ook hierop volgde bespreking. In de rondvraag bleek dat de laatste ring vergadering van dit seizoen gehouden zal worden D.V. 6 Februari a.s. te Middelhar nis. Nadat Ds. van Galen een slotwoord ge sproken had sloot deze de vergadering met het doen zingen van Ps. 89 vs. 17. De ring Flakkee mag op een goed ge slaagde avond terugzien. Marktbericht van Jac. Knoop, Make laar in aardappelen, groenten en fruit Adm. de Buijterweg 196, Telef. 81431 Amsterdani. Heden werden de prijzen van onderstaan de aardappelsoorten vastgesteld voor de week van Maandag 16 tot en met 21 De cember 1940 per 70 kilo. Alle prijzen zijn vastgesteld door de regeering. Friesche Bintjes f 3.22%; Drentsche zand aardappelen f 3.05. Overige soorten geen aanvoer. NIEUWE KOLENBONNEN Vooral voor centrale verwarming. De Secretaris-Generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart deelt mede: Ten gevolge van de betrekkelijk gunsti ge vervoersgelegenheid in de laatste maan den is het mogelijk geweest een grootere hoeveelheid vaste brandstoffen beschikbaar te stellen dan voor direct verbruik nood zakelijk was, zoodat de verbruikers hier door in het algeriieen eenige voorraad heb ben kunnen vormen. Zulks geldt echter niet voor de verbrui kers, die verwarmen door middel van In stallatie voor centrale verwarming. Voor deze verbruikers is in verhouding tot de verbruikersgroep „Haarden en Kachels" tot dusverre een geringere hoeveelheid vaste brandstoffen beschiikbaar gesteld, zoodat voor de verbmiksgi'oep „centnale verwar ming" thans op ruimere schaal vaste brand stoffen kpnnen worden toegewezen da,n ivoorheen het geval was. Daar het overigens noodzakelijk is, de totaal beschikbare hoeveelheid vaste brand stoffen zoo gelijkmatig mogelijk en naar gelang van de behoefte over het geheele stookseizoen te verdeelen, zullen voor de derde periode, welke loopt van Zondag 15 December 1940 tot en met Vrijdag 31 Ja nuari 1941 de met „08," „09" en „10" ge merkte bonnen van de „bonkaart distribu tie vaste brandstoffen-haarden, kachels," alsmede de met „15", ,16"; „17"; „18"; „19"{; „20"; „21"; „22"; „23" en „24 ge merkte bonnen van bonkaart distributie vaste brandstoffen-centrale verwarming" elk recht geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. De geldigheidsduur der met „brandstof fen, een eenheid tweede periode" en de met „cokes, een eenheid, tweede periode gemerkte bonnen wordt verlengd tot en met Dinsdag 31 December a.s. De verbruikers vallende onder groep B, B. en D met een verbruik van 25 of meer een heden per periode, dienen zich vooralsnog niet ter verkrijging van nieuwe toewijzin gen tot de distributiediensten te wenden. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer hiertoe de gelegenheid bestaat. de boot ligt te wachten. 't Is tijd. Van de zijd§ van de Vischver- kooperstoren hooren ze het getier en ge roep van de vervolgrs en de lichten van eenige lantaarns beschijnen de kade. Als de vervolgers bij het steigertje aankomen hooren ze nog wel de riemslagen van Adri aan, die met krachtige hand het' bootje naar het gereed liggende scheepje roeit. Een paar musketschoten worden hun nog nagezonden. Ze deren hun niet. Weldra zijn ze aan bo%d, het visschers- scheepje drijft begunstigt door een Zuid Westenwind vlug stroomafwaarts en komt in den donkeren nacht ongehinderd door de Spaansche wachtscliepen om met het aan breken van het daglicht zich reeds op de Wester Schelde te bevinden buiten het be reik van de Spaansche schepen. 't Is alles zoo vlug gegaan, 't Lijkt wel een droom. Een uiterst hangend room. De mannen uitgezonderd Filip staan bij elkaar op het scheepsdek. Ze hebben Filip alleen gelaten in het vooronder. Ze begrijpen het. Hij heeft behoefte om alleen te zijn. Om tot zichzelf te komen van de vree selijke nacht die hij beleefd heeft. De dood van zijn moeder en de vervloe king door zijn vader. 't Was haast te veel voor een mensch om het te kunnen dragen. (Wordt vervolgd) hooren, want juist in dat oogenbllk komt Schotman voorzichtig aangeslepen en zegt „Voort, dieper de gang in. De papen ko men. We zitten in de val. Ze dalen reeds in de gang af." Er is geen tijd tot beraad. Reeds werpt een lantaarn zijn licht schijnsel in de donkere gang bij de trap. Haastig verbergen de mannen zich die per in de gang en verschuilen zich in een nis vanwaar ze weldra een tweetal pries ters vergezeld van een knaap bij het schijn sel van een lantaarn in het keldergewelf zien verdwijnen. Het doel van de komst van deze pries ters is den mannen duidelijk. Ze zijn ge komen om het sacrament der stervenden, zooals Romes kerk het noemt aan de vrouw van Arkelsz. toe te dienen. Ze komen voor hun doel te laat. Maar hun komst beteekent voor Filip en voor hen zelf het uiterste gevaar. Reeds hooren ze het geluld van stemmen en voor de ver schrikte mannen nog bij het keldergat heb ben kunnen plaats nemen om te zien wat in het keldergeWelf plaats vindt wordt de deur geopend en merken ze dat iemand door de gang zich naar buiten spoedt. He laas het drietal Geuzen is te laat. Zeker is de persoon die naar buiten is gesneld den schout gaan waarschuwen. Maar dan moeten ze nu onverwvjld handelen voor het te laat is. Luide stemmen klinken uit het keldergewelf. Als de Geuzen door het gat naar bin-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2