L. KRUSCHEN Buitenland Plaatselijk Nieuws 1 0 1 BINNENLAND Gratis Advies ■|a Kou - Griep - Pijn F R A N ^- K L L l 1 1 1 KERKBOEKEN Centrale veiling/Midtlelharni'^ Die sloopende Rheumatiek ten in zijn prediking een beurt krijgen. Calvijn traclit zelf hun percentage te bere kenen. In zijn Institutie oordeelt hij er nog gunstig over en stelt ze op 80 procent, maar in zijn prediking komt hij wel zoo-, ver, dat hij maar 10 procent in de gemeen te vrij acht van ongeloof. Er moeten uit spraken van hem zijn, dat nauwelijks één op de honderd als waar geloovige kan worden aangemerkt. Met dit alles heeft Calvijn ongetwijfeld nooit bedoeld het vrije uitzicht op de zalig heid maar eenigszins te belemmeren. Hij signaleert de dingen met de gezindheid van een herder, die niet wil, dat één van de kudde verloren gaat. Hij predikt daarbij de overgroote vertroosting die de zuivere leer den oprecht geloovige geeft. Met pro fetische stelligheid spreekt hij uit, dat de vrucht der prediking niet zal uitblijven voor leder die gelooft. Ziedaar een en ander over Calvijn als prediker. Er zou veel meer over hem te zeggen zijn maar dat laat dit bestek niet toe. Wij kunnen, al leefde hij in den tijd der Reformatie nog wel bij hem in de leer gaan. Hij spreekt nog tot ons, vele eeuwen nadat hij gestorven is. En dat met alle scherpte die hem eigen was, maar ook met alle liefde in het uitdragen van den Chris tus der Schriften, tot be-oogirig der eere Gods. Wij dragen nog: zijn naam: Calvinisten. De groote vraag voor ons is of wij in den waren zin des woords Calvinist zijn. Hij bouwde op het vaste 'fundament Jezus Christus en dat der Apostelen en Profe ten. Met den naam: ,,Wij" - Calvinisten of: „Stoere Calvinisten" zijn we niet klaar. Zijn separeerende prediking spore ons aan tot nauw zelf-onderzoek of ook wij ons fundament niet leggen op hout, hooi of stoppelen. We zouden daardoor bij het door hem berekende percentage hypocrieten be- hooren. En onder het vonnis van Calvijn vallen méér nog, onder het vonnis van God die alle hypocrisie oordeelen zal. WAARNEMER. Noot van de Redactie*) Vorige aanhalin gen, over Calvijn komen voor in ons num mer van 23 Nov. j.l. Hier wordt bedoeld de serie preeken van Johannes Calvijn ,,Het gepredikte Woord" uitgave T. Wever N.V. - Frane- ker. In een recensie wordt daarop terugge komen. 1 Fijne Staalwaren Elec. Slijperij voorh. Moriaanstraat 1 1 onder het Viaduct, Sinds 1885 Thans: TBENDSTRAAT 49 bti de Westkruiskade ROTTERDAM MIJN ONTPLOFT OP HET EILAND ROZENBURG. Een doode; een awaar gewonde. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. Ten ge volge van het ontploffen van een aange spoelde mijn is op het eiland Rozenburg de 35-jarige M. Sala, plaatsvervangend hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, gedood, terwijl de gemeenteveldwachter, te vens hoofd van den Luchtbeschermings dienst, de heer'J. Hardenbol, zwaar werd gewond. Op het gemeentehuis van Rozenburg was het bericht ontvangen, dat bij den Krabbendijk een mijn was aangespoeld, die gevaarlijk was voor het verkeer. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, de ge meenteveldwachter, toog met den heer Sa- la op onderzoek uit. Het schijnt, dat men, om het gevaar te verminderen, de mijn heeft willen verplaatsen, in elk geval, toen de beide mannen rond het projectiel ston den ontplofte dit. De gevolgen waren ont zettend. De heer Sala bleek op slag te .zijn gedood, terwijl de veldwachter een eind weggeslingerd werd en zwaar gewond bleef liggen. Een stuk van zijn kaak was wegge slagen, terwijl ook een voet zwaar ver minkt werd. Iemand, die op eenigen afstand naar het werk had staan kijken, werd door een scherf licht gewond. Het lijk van dhr. Sala werd naar de woning overgebracht en de gewonde veldwachter werd vervoerd naar het ziekenhuis te Vlaardingen. Daar is zijn verminkte voet geamputeerd. De toestand van den veldwachter is vrij gunstig. DOODELIJKE VAL VAN EEN HOOISCHELF, Boer omgekomen. GEMERT, 10 Dec. Toen de landbou. wer W. Rooyakker alhier werkzaamheden verrichtte op een hooischelf, had hg het ongeluk uit te glijden, waardoor hij naar beneden stortte. De ongelukkige werd met zwaar inwendig letsel opgenomen en de boerderij binnengedragen, waar een dokter eerste hulp verleende. Dit mocht echter niet meer baten; want kort daarna is het slacht offer gestorven. Rooyakker, die 34 j. oud was, was gehuwd en vader van een gezin. VEEARTSENIJI^ÜNDIGE DIENST EN VOLKSGEZONDHEID. De St; Crt. van gisteravond bevat een met ingang van 1 Januari a.s. in werking tredene^, besluit ;Van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scher^j en van den waamemenden secreta- Voelt U lich zehuwaehtig en qejaagd, overspannen, uzelf tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n"AKKERTJE"engevoelteen v/eldadige rust over U komenl AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzondere samenstefling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuv^stelsel en Ge voelt U als na'n verkwikkende slaap. "AKKERTJES'^ bevatten géén verdoovende bestanddeelen en ze zijn r»iet schadeiijk. mm tsgen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuka - 2 stuivers. ris-generaal van het departement van so ciale zaken betreffende het vaststellen van de districten (ambtsgebieden) van de in- specteurs-districtshoofden van den vee- artsenijkundigen dienst, tevens inspecteurs van de volksgezondheid, belast met het toezicht op de handhaving van de bepalin gen van de vleeschkeuringswet. Staatsblad no. 524: Het district Zeeland-westelijk Noordbra- bant omvat: de provincie Zeeland, bene vens het eiland Goeree en Overlflaikkee en het gedeelte van de provincie Noord Bra bant, ten oosten begrensd door en met in begrip van de gemeenten Hooge- en Lage Zwaluwe, Terheijden, Teteringen, Ginneken ca. en Chaam. HET RECHTSFRONT DER N.S.B. Naar de persdienst van de N.S.B, meldt is de hoofdcommissaris der politie te 's- Gravenhage mr. P. M. C. J. Hamer, toege treden tot het rechtsfront van de N.S.B. KOOPT NOG GEEN BLAUWE LAMPJES! 's-Gravenhage, 10 Dec. Om lederen twijfel weg te nemen, maakt de Höhere S.S. und Polizei-führer bij het Rijkscom. missariaat voor de bezette Nederlandsche gebieden het volgende officieel bekend: In verband met den verduisteringsmaat regel betreffende de invoering van blauw Hcht zullen in de eerstvolgende dagen aan de firma's, welke gloeilampen vervaardi gen, door de Rijksinspectie voor de Lucht- bescherming de voorgeschreven kleur en lichtsterkte voor de blauwe lampjes mede. gedeeld worden. Het is verboden naar eigen goeddunken voor verduisteringssdoel einden blauwe gloeilampjes te vervaardi gen en in den handel te brengen. Met de vervaardiging van de voorgeschreven blau we lampjes zal in de eerstvolgende dagen een begin worden gemaakt. De bevolking wordt verzocht met den aankoop van blauwe lampjes nog eenige diagen te wachten tot de voorgeschreven lampjes In den handel komen, daar bü het gebruik van niet voorgeschreven lampjes met inbeslagneming en bestraffing moet worden gerekend. WINTERHULPCOLLECTE IN ZEELAND MIDDELBURG, 10 Dec. De eerste straatcollecte voor Winterhulp Nederland heeft in Zeeland in totaal f 18.241.45 opge bracht. Dit komt neer op een gemiddelde van 7.162 cent per inwoner. Van de 106 Zeeuwsche gemeenten heeft Waarde het hoogste gemiddelde, namelijk 17% cent. Voor de grootste gemeenten, namelijk Vlissingen, Middelburg, Terneuzen, Goes en Zierikzee zijn de gemiddelden resp. 8.2, 10.9, 7.4, 11.6 en 9.6 cent per inwoner. PROF. DR. K. SCHILDER. Naar wij vernemen heeft prof. dr. K. Schilder, de bekende dogmaticus van de Theol. Hoogeschool te Kampen, heden zijn colleges weer hervat. UIT NOK VAN KERK NEERGESTORT. Timmerman op slag dood. MIDDELBURG, 10 Dec. Bij werk zaamheden aan de Koorkerk is hedenrnid- dag een noodlottig ongeluk gebeurd, dat aan den 24-jarigen ongehuwden timmer man P. K., wonende te Goes, het leven kostte. Al geruimen tijd is men doende op de nog overeindstaande muren van de uit gebrande kerk een houten nooddak te con- strueeren, zulks ter bescherming van het geen van de kerk is gespaard gebleven. K. was hedenmiddag in de nok van dit dak werkzaam, toen hij plotseling neerstortte. Hij kwam op den steenen vloer terecht en overleed ter plaatse. DORP ZONDER MELKBOER. Thans een „oitticieele?" WARDEN, 10 Dec. In deze gemeente moet een nieuwe functie Ingesteld worden Sinds jaar en dag kent het dorp, dat hoofdzakelijk van de veehouderij leeft, geen melkboer. ledere dorpeling haalt zijn melk rechtstreeks bij den boer. Nu mag dat niet meer en de Warder burgers mop peren, want de aanstelling van een mielk- boei- brengt verhoog^g van den melkprijs mee. Daarom wordt er bij de autoriteiten op aangedrongen om ontheffing van de ver plichting van een melkboer in het dorp te krijgen. Uw oude vertrouwde adres was eerst Hang b/d Zeevischmarkt, en nu GÓUDSCHE SINGEL D 1. ROTTERDAM D. B O L L E VAN ONZE ADVERTEERDERS.-- Zooals onze lezers en inzonderheid onze lezeressen in ons vorig nummer zullen gezien hebben, heeft de firma H. H. de Klerk en Zn. N.V. te Rotterdam haar nieuwe gebouw aan de Walenburgerweg en Schepenstraat in het hartje van Winkel stad Blijdorp" geopend. Men moet het werkelijk gezien hebben, om te kunnen gelooven hoe- zulk een groote zaak na het bombardement weer zoo spoe dig volledig is ingericht en meer nog, over de voorraad en de uitgebreide sorteering die er te zien is. Wij raden onze lezeressen wanneer zij de stad Rotterdam bezoeken, zéker ook in de zaak van de fa. H. H. de Klerk en Zoon een kijkje te nemen. De keuze en de voorraad goederen zal er ge weldig Hieevallen. Abonné's van „Eilanden-Nieüws" hebben het recht vragen te stellen inzake: Be drijfsorganisatie, Belastingzaken enz., wel ke uitsluitend schriftelijk gericht moeten worden aan W. A. DE BAKKER, Adminis tratie en Makelaarskantoor te Ouddorp (retourport bijvoegen). Deze inlichtingsdienst is voor onze abon né's geheel kosteloos. Veiling ivan Düisdiag 10 December 1940. UIEN: Gewone uien f 4.17; Driellngen f 4.17; aan voer 23.500 kg. Boerenkool f 3.90—4.50; Peen f 3.------3.80; Witlof f 25.—»; Sav. kool f 3.50; Campag- ners f 8.------15.Armgaard f 8.------15. Cox Oranje Pippin f 19.9030.30; Comtes- se de Paris if 19.-31.St. Remi f 16 —18.10, alles per 100 kg. Veiling va» Donderdag 13 December 1940. UIEN: Gewone uien f 4.17; Driellngen f 4.17; Pic- klers f 3.11; Stek f 1.12, alles per 100 kg. Aanvoer 133.000 kg. Door hun kou, koorts en pijnuitdrij- vende werl^ng helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et. Doos 45 et. Cachets, ge naamd „Mijiihardtjes" Doos 10 en 50 et. De wijziging in de bevelvoering van het Itallaansche leger en de yloot heeft bijzon der de aandacht getrokken. Maarschalk j Badoglio bekend uit den oorlog met Abessynië Is afgetreden als chef van den generalen staf en Admiraal Dominic.o Cavagnari is afge treden als chef van den ItaUaanschen Ma rinestaf. Hieraan is een paar weken gele den vooraiE gegaan de wijziging van het opperbevel in Albanië. Een en ander wijst er op, dat de gang van zaken niet geheel bevredigt, en de personen die nu vertrokken zijn of hun plaats hebben willen inruimen voor jonge re krachten of besluiten hebben moeten uitvoeren^ welke niet geheel met het door hun ingenomen standpunt overeenkwamen en zij daardoor om geen hinderpalen in den weg te leggen, liever heen gingen. Als oorzaak wordt gezocht de oorlog in Albanië, aangezien de Grieken volgens de Itallaansche legerberichten 175 tot en met 185 K.M. op Albaneesch grondgebied strijden. Vanaf de zee tot aan Joego-Slavië zijn de Italianen terug geworpen, en al is de strook grond niet groot, en al bestaat er nog geen enkel gevaar, toch het feit vrijst uit, dat de Grieken momenteel daar de sterkere ziJn. De wijzigingen in de legerleiding schijneii reeds merkbaar te zijn, want de Progradec waar de Grieken voor een belangrijk berg achtig terrein staan, waardoor zij bij ver overing, de Italianen ook op Zuidelyker fronten zouden dwingen terug te moeten trekken, is hun opmarsch tot staan ge bracht. De Grieken hebben de versterkin gen welke zij noodig hadden niet op tijd gekregen. De Italianen krijgen nieuwe versterkin gen, waardoor ,zij niet alleen in staat zijn, opnieuw aan te vallen, maar ook hun li nies zoodanig te versterken, dat zij de Grieksche aanvallen kunnen afslaan.' Met 'belangstelling -wbvAt het verdere verloop afgewacht. De weersgesteldheid is niet zeer gunstig en het terrein buitenge woon moeilijk. In het weermachtsberlcht No. 187. wordt melding'igemaakt, dat'In Afrifta, geparit- serde Engelsche divisies rondom de plaats Sidi el Barranl een hevige aanval hebben gedaan. De Ital. Generaal Maletti is hierbij aan het hoofd van zijn bataljon Libyers gesneuveld. Het tweede feit wat zeer de aandacht trok van schier de geheele wereld, was de rede welke de - Führer gehouden heeft voor de arbeiders van de Berlijnsche wapenfabriek. De Führer heeft een uiteenzetting gege ven hoe de grondverdeeling was tusschen Enffelscheii - Pranschen - Italianen en Duitschers. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting van de twee doelstellingen. Da kapitalistische democratie zegt: ,,Het volk is er voor het bedrijfsleven ,,en het bedrijfsleven is er voor het kapitaal." Het nat. socialisme keert dit om: „Het kapitaal Js er voor het bedrijfs- leven, en het bedrijfsleven is er voor ,,het volk." Niet het kapitaal of het geld behoort op den voorgrond te staan, maar het volk. Ook gaf de Führer een resumé van zijn pogingen om den oorlog te vermijden. Zelfs heeft hij voorgesteld het geheele luchtwa- pen uit den oorlog weg te nemen Toen dit niet ging, was zijn voorstel het wapen der bommenwerpers te beperken, doch ook dit is afgewezen. Nu heeft de vijand de oorlog welke hij gewild heeft, en hij zal worden uitgevoch ten ook. Het woord capitulatie 'bestaat yoor Duitschland niet. Van één ding moet de wereld kennis nemen, een nederlaag in Duitschland zal er noch militair, noch economisch komen. Wanneer het oogenblik van den be^is- senden strijd zal komen, wordt door den Führer bepaald, waarbij hij zeer voorzich tig te werk gaat, teneinde het verlies aan menschenlevens zoo gering mogelijk te doen zijn. Aan de •Dultsche arbeiders, boer en vrouw werd dank gebracht, voor al den verrich ten arbeid, waardoor het leger tot zulke prestaties in staat werd gesteld, terwijl na dezen oorlog het groote opbouwwerk zal aanvangen. De v/eg van 15 jaren,om te komen van den naamloozen onbekende tot .leider van de Dultsche natie was moeilijker dan de weg van den leider der Dultsche natie tot den vormgever van den lateren vrede. Deze rede is over alle Dultsche zenders uitgezonden en wordt zoowel in Engeland als Amerika druk besproken. Wel beklaagt zich de Dultsche pers erover, dat de Ame- rikaansche bladen bepaalde gedeelten zeer verminkt hebben! Waar de Führer sprak over een wereldbeschouwing leggen de bla den dit uit, alsof het bedoeld was recht streeks tegen Amerika. Verder hebben er op het politieke en oor logsterrein weinig bijzonderheden plaats gehad. Japan heeft heel duidelijk gesproken, dat indien Amerika aan Duitschland den oor log zou verklaren, Japan zou strijden aan Dultsche zijde. Ook kan Japan niet gedoogen, dat Ame rika verschillende steunpunten van Enge land overneemt, om daardoor Engeland te ontlasten. Wanneer Amerikaansche sche pen de plaats Singapore zouden aandoen, om de Engelsohen te ver vangen, zou Japan dit als een vijandige daad opnemen. Amerika en Engeland hebben nu beiden aan Tsiang Kai Sjeik flnancieele hulp geboden. Het gerucht gaat, dat anders de Chinee- zen genoodzaakt zouden zijn geworden, met Japan vrede te sluiten, wat Engeland wil trachten te voorkomen. De Engelsche hulpkruiser Camarom-Castle is in het Zuiden van den Atlantischen Oce aan in gevecht geweest met een Duitsch schip. De hulpkruiser werd zwaar bescha digd en was genoodzaakt te Montevideo binnen te loopen. Het schip heeft daar 72 uren gelegen, teneinde de aller noodzakelijkste reparaties te verrichten en is toen uitgevaren, om te trachten onder bescherming van Engelsche schepen een Engelsche haven aan te doen, waar het gerepareerd kan worden, als het ten minste onderweg niet opnieuw getrof fen wordt. Graaif Csaky, de minister van buitenland sche zaken in Hongarije heeft dezer dagen 11 en 12 December een bezoek afgelegd aan Belfgrado de hoofdstad van Joego-Slavië. Tusschen de beide genoemde landen zg'n de vriendschapsbetrekkingen gedurende den laatsten tijd zeer toegenomen, en dit wil men nu in een verdrag van ;eeuwigé vriendschap" verzegelen. Tegelijk wordt hieruit geconcludeerd dat ook Joego-Slavië meer en meer de zijde kiest van de as-mogendheden, en dat er van eenige vrees voor samenwerking met de Grieken geen de minste reden'bestaat. komt Voort uit onzuiver bloed. Doe daar om een kuur roet Kpuschen Zout. De aansporende werking op de bloed-zulve- rende organen hergeeft ze hun Jeugdige werking; het bloed ga/at weer krachtig stroomen en de pijniverwekkende onzuiver beden verdwijnen langs natuurlijken weg. Bij apoth. en drog. 1.47, 0.76, 0.41 per flesch incl. O. B. MIDDELHARNIS Woensdagmiddag half vier zal in de Chr. Geref. Kerk Bijbellezing worden ge houden. Ter uitvoeringvan het Afvallenbe- sluit 1940 II, heeft het Gemeentebestuur aan J. Witte, Oostdijk, alhier, vergunning verleend tot het inzamelen van beenderen. Gevonden voorwerpen. Een pen, Po litie post; een portemonnaie, idem; een rij wiel belastingmerk, J. Jordaan Steenenweg een dameshoedje, L. Wielaard Secretaris Nijghstraat; een pantoffel. Sprong Water weg; een blauwe want, v. d. Doel Sommels- dijk Dorpsweg een rijwiel belastingmerk. G. Bom, Waterweg. DE BRANDWEER-MIDDELEN TE MIDDELHARNIS. Deze week is de nieuwe baby-motor brandspuit, welke volgens het laatstgeno- men besluit van den gemeenteraad zou worden aangeschaft, gearriveerd. Men heeft Dinsdag deze nieuwe aankoop aan de haven geprobeerd, tegelijk met de ge wone motorbrahdspuit. Met vier stralen werd uit de nieuwe baby-spuit water gege ven met een kracht, die de groote motor spuit kon evenaren. Zelfs al werd 2 of 300 meter slang uitgerold was de waterstraal nog even sterk. Het is ongetwijfeld een goede daad geweest van den gemeenteraad om voor goed bluschmateriaal te zorgen, vooral in dezen tijd, nu er onverwachts, op verschillende zijden van ons uitgebreid dorp, brand kan uitbreken. Men heeft nu twee motorbrandspuiten en 4 slangenwa- gens, zoodat eventueel op diverse plaat sen tegelijk uitbrekend vuur kan worden bestreden. Men heeft, zooals bekend, op diverse plaatsen in onze gemeente brandputten, welke van tijd tot tijd worden gepro beerd. Zouden deze e.v. door een of an dere oorzaak geen water kunnen geven, is het mogelijk door tusschenplaatsing van een der motorspuiten vanuit de haven de uiterste uithoek van ons dorp te bereiken. Het is ook een goed idee geweest, om in navolging van de gemeente Sommelsdijk een vrijwillige brandweer in het leven te roepen. Deze vrijwilligers hebben nu inder daad wel materiaal om te trainen. De lei ding van deze Vrijwill, Brandweer verze kerde ons, dat herhaaldelijk oefeningen zullen worden gehouden, om bij het uit breken van brand te toonen, dat het een corps is, dat er zijn mag. SOMMELSDIJK De goedkoope margarine en vet is volgende week verkrijgbaar bij de winke- liersters Gez. van der Haart. Burg. Stand. Geboren: Arendje Adri aantje Maria, dochter van Johannis van Dongen en Jacomina Witvliet. Ondertrouwd: Hermanus Kuiper 34 jaar en Maartje Lientje Cornelia van Beek, 26 jaar, beiden alhier. Overleden: Willem Fun, 84 jaar weduw naar van Lena Boon. DIRKSLAND iMIJNEN. Bij enkele inwoners zijn, deer het ontploffen der vele mijnen eenige ruiten vernield. Bij dhr. H. v. P. aan de Westdijk is door een mijn, die Maandagnacht ontplofte, een ruit vernield, terwijl Dinsdagmiddag een stukje van een mijn, die een heel eind ver der over de Buitendijk ontplofte, bij ge noemde heer tegen het dak vloog, waar door twee pannen vernield werden. Men ziet hieruit dus, tot op welke af stand, mijnen gevaarlijk zijn en het is dus raadzaam een beetje uit de buurt te blij ven, vooral wanneer men reeds gewaar schuwd is, want: Een gewaarschuwd man geldt ivoor twee! In de collecte bus van het ziekenhuis „Bethesda" werd een gift gevonden van 'f 100.één van f 25. en één van f 10.—. Zondag j.l. werd in de bultenhaven dezer gemeente een drijvende mijn ontdekt waardoor de scheepvaart moest worden stil gelegd, onmiddellijk zijn maatregelen genomen om te voorkomen dat de miJn verder in de haven zou doordrijven. Dins dag kon de scheepvaart door de bultenha ven weer plaats vinden. Ook op de gorzen nabij deze gemeente zijn verscheidene mij nen aangespoeld. De in.de Ned. Herv. Kerk gehouden extra collecte ten bate der kerk bedroeg f 33.—. Burg. Stand. Getrouwd: Leendert Bakker j.m. 32 jaar en Maria Lokker j.d, 23 jaar. HERKINGEN Aan de haven zijn dit najaar aan-, gevoerd 4.7 miïlioeh' kg., suikerbieten. Het distributiekantoor is geopend op Maandag, Woensdag en Vrijd&g van 10.30 tot 12.30 uur (torentijd.) Dit zijn besliste uren, waar niet van wordt afgeweken. -^ iMet ingang van j.l. Maandag moe ten eiken dag de werkeloozen zich ter gem. secretarie melden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2