(boekhouding! i i BRUINËSSEN „BOLA"-UIEN JACOB JONG Buitenland LLEEN DEZE WEEK HAARDKACHEL Officieeie berichteo. BOLA-UIENZAAD Ingezonden stukken HORLOGERIE ,HELVETIA" HAARDEN algemeen geroemd W. A. DE BAKKER Hebben wij U aan te bieden een prachtige voor f 42.50 Bree (3 - Tel 70964 Gr. Hilledijk 151 Tel. 70669 ROTTERDAM Eigen Smederij en Reparatie inrichting. Alle onderdeelen voor Haarden, Kachels en fornuizen verkrijgbaar. Centrale veilingMiddelharnis te gaan. Niet met avonturiersneigingen, maar tezamen in de kracht van God. Lees maar weer het huwelijksformulier. Ontbreken de middelen geheel,, dan is er tenslotte maar één weg: wachten. Vastberaden wachten, tegelijk naar een oplossing uitziend.' Jacob heeft het ook moeten leeren: hij diende Rachel zeven ja ren en die waren in zijn oogen als eenige dagen, omdat hij haar liefhad. Tenslotte: wie maakt de geschiedenis? Is het niet de Heere? Loopt er, onzes inziens wat in die ge schiedenis fout, bij wien moeten wij het zoeken? Geef zelf het antwoord. Wij doen dat op alle gebied: de geschie denis vooruitloopen. Weet ge hoe dat komt? Omdat we het rechte vertrouwen missen, waarvan Zondag 9 spreekt: ,,dat ik niet en twijfele, Hij sal mij met allen nootdruft des lijfs en der siele versorgen en ook al het kwaad dat Hij mij in dezen jammerdal toeschikt, mij ten besten kee- ren, want hij zulks doen kan als een al machtig God en een Getrouwe Vader." De haper ligt maar altijd bij ons zelf. WAARNEMER. BODEMBEZIT EN BODEMGEBRUEK. „De Rotterdammer" driestart: Het heden in werking tredend besluit van de secretarissen-generaal omtrent de ver vreemding van landbouwgronden heeft met één slag een einde gemaakt aan de vele ge vallen van speculatie in cultuurgronden. Op zichzelf genomen mag' het niet af- keurenswaard genoemd worden, dat grond als beleggingsobject gekozen wordt voor die gevallen, waarbij groepen belangheb benden zekerheid wenschen omtrent hun geld we denken hier met name aan ver zekeringsmaatschappijen, spaarbanken en dergelijke publiekrechtelijke lichamen, als ook bijvoorbeeld weeshuizen en andere phi- lantropische instellingen. Ook zal land als erfgoed verkregen niet altijd in boerenbezit kunnen blijven, wat onzes inziens ook geen bezwaar geeft. De ongelimiteerde verkoop van landerijen en tuinderijen heeft echter menigmaal tot excessen geleid, tot groote schade van den land- en tuinbouw. Excessen, welke ook tsans dreigden te ontstaan. En waardoor de prijzen van den cultuurgrond kwainen ver boven het peil van de gebruikswaarde er van. Nu de nieuwe pachtwet en het pachtop- drijvingsbesluit in werking zijn getreden kreeg men door de abnormaal hooge land- prijzen een geforceerde renteverlaging aan dezen kant en een gebrek aan kapitaal in de andere takken van ons bedrijfsleven. Wat tot een wanverhouding moest leiden. In dit licht bezien is het besluit niet an ders dan een krachtig pogen om het econo mische leven in de juiste banen te houden. In tijden, als we thans beleven, driegt van alle kanten gevaar, dat het met een of meer van de onderdeden van het be drijfsleven mis gaat. Om dit zoo mogelijk te voorkomen kan genoemd besluit zeer ze ker dienen. In elk geval is het thans uit met het voor den land- en tuinbouw in het alge meen schadelijke speculeeren Ih cultuur grond. VERVREEMDING VAN LAND izonder toestemiming van piaclitbureau Verboden. Verkoopprijzen van 1939 gelden als basis. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van landbouw en vissoherij, van financiën en van justitie, houdende regelen met betrekking tot het vervreemden van landbouwgronden. Daarin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. Dit besluit verstaat onder: 1) „land": land, waarop eenige vorm van bodemcultuur als bedrijf wordt uitge oefend, met de daarbij behoorende gebou were'^ 2) „landgebruiker"dengene, die recht streeks en zonder tusschenpersoon de lei ding van het bedrijf heeft. Artikel 2. (1) Het is verboden land on der bezwarenden titel of om niet over te dragen zonder vooraf een schriftelijke ver klaring van een overeenkomstig' artikel 59 van de Pachtwet erkend pachtbureau te hebben verkregen, waaruit blijkt, dat te gen de tegen prestatie, indien deze bedon gen is, de voorwaarden en den vei'krijger geen bezwaar bestaat en dat de algemeene of bijzondere landbouwbedrijfsbelangen niet worden geschaad. (2) Deze verklaring wordt niet afge geven tenzij gebleken is: 1) dat de tegen prestatie niet hooger is dan in het jaar 1939 voor soortgelijke goederen in dezelf de streek had kunnen zijn bedonken; 2) dat de toekomstige verkrijger landgebrui ker is. (3) Het verbod, bedoeld in het eerste lid, geldt niet voor executorialen ver koop en anderen verkoop in het openbaar, indien het pachtbureau vóór den verkoop heeft verklaard, dat tegen de veilingsvoor- waarden geen bezwaar bestaat en dat de algemeene of bijzondere landbouwbedrijfs- belangen niet worden geschaad. POOTGOED AANKOOP VOOK EXPORT. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid Holland wijst er op, dat met het oog op den aankoop van pootgoed voor export voor de bekend gemaakte prijzen, de door de telers nd 26 October gesloten verkoop overeenkomsten door hen kunnen worden geannuleerd, indien de bedongen prijs daar toe aanleiding geeft. Zij kunnen dan op nieuw aanbieden tegen de officieeie prij zen. (Jong's Org. Wettig gedeponeerd.) ^fe geven grootste opbrengst, ^fe zijn buitengewoon houdbaar ^k zijn bolrond van vorm zijn zuiver geel van kleur ^h en worden door landbouwers BESTEL NU aan onze vertegenwoordigers of recht streeks aan ons. Zaadteelt sinds 1899 NOORDSCHARWOUDE Telefoon Broek op Langend^jk 71. MAXIMUMPRIJZEN BINNENLAND VOOR GROENTEN EN FRUIT. De Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van 2 December voor groenten en fruit bestemd voor het binnenland maximumprij zen ter veiling zijn vastgesteld. Tevens zijn percentages vastgesteld, welke maximaal door den groot- en kleinhandel mogen wor den berekend. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar een in de bladen opgenomen of ficieele publicatie. MAXIMUMPRIJZEN BINNENLAND VOOR GROENTEN EN FRUIT. De Secretaris-Generaal waarnemend Hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt in verband met de per 2 December vastgestelde maximumprijzen voor groenten en fruit het volgende bekend De groothandelaar mag bij levering aan den kleinhandelaar zijn kostprijs, bestaan de uit den veilingprijs plus werkelijke ver- pakkings- en vrachtkosten, met ten hoog ste 12% verhoogen. Als deze verhooging minder dan fl per 100 kg. of f 0.50 per 100 stuks zou bedragen, mag f 1.per 100 kg. of f 0.50 per 100 stuks worden be rekend. De kleinhandelaar mag zijn kostprijs met ten hoogste 30% verhoogen. Zijn kost prijs wordt bij inkoop ter veiling gevormd door den veillngsprijs plus de werkelijke verpakkings- en vrachtkosten en bij in koop van een groothandelaar door den prijs welke hij aan den groothandelaar heeft moeten betalen. Als deze verhooging min der dan f 2.— per 100 kg. of f 1.— per 100 stuks zou bedragen, mag f 2.per 100 kg. of f 1.per 100 stuks berekend worden. Voor de hier bedoelde veiling-prijzen mo ge worden verwezen naar de Nederland- sche Staatscourant van 2 December 1940. PAARDENVORDERING. In opdracht van den Heer Voedselcom missaris voor Zuid Holland deel ik aan Heeren Paardenhouders mede, dat in de maand Januari 1941 een paardenvordering zal plaats vinden ten behoeve van de Duit- sche Weermacht. Teneinde te kunnen bepalen, welke paar den op de officieeie monstering dienen te worden voorgeleid, zullen vóórmonsterin- gen worden gehouden, op welke monste-, ringen alle paarden boven 3 jaar (ook drachtige) behalve hengsten dienen te ver schijnen. De dag, plaats en uur, van de voormon- stering waarop de paardenhouders met hun paarden moeten verschijnen, zal hun per soonlijk worden aangezegd. Eventueel niet georganiseerde paarden houders dienen zich ook te melden. De PI. Bureauhouder, H, VAN HEEST. (Buiten verantwoording van Redactie en Uitgevers.) Mijnheer de Redacteur! In Uw blad van Dinsdag 4 Deo. j.l. kwam een Ingezonden stuk voor van den heer Krijgsman, die hetgeen wij schreven in Uw blad van 27 Nov. trachtte krachteloos te maken. De heer K. zegt dat ons stuk aan de Gem. raad door hem bij d e ingekomen stukken is nagezien. Maar mijnh.: een stukje lezen is nog geen zaak onderzoe ken, dat eist heel wat meer! K. schrijft verder dat in ons schrijven vastgesteld wordt als zou Ir. Sn. niets voor de gemeente doen, U .krijgt f 100. beloning als U ïian kan tonen dat wij zo iets schreven! Nu over dat speculatief kopen! Mijnheer K., U moet onderzoeken, en niet maar raak praten en raak schrijven, want U bent weer geheel onjuist. U hebt blijkbaar niet het minste begrip hoe of het uitbrei dingsplan is! OnderzoekMijnlieer! Want die schuur aan de overzijde, waarop Uw the- oriën gegrond zijn, mag niet herbouwd Vv^orden! Accoord Mijnheer! Maar U weet niet, want U hebt dit alweer niet onderzocht, dat die schuur wel afge broken mag worden, en lees en herlees, dan mogen er huizen gebouwd worden. Goed gekeurd door Ged. Staten! Als de tijd normaal geweest was, en er waren materialen genoeg, mijnheer K., dan had nu op de rooilijn van de schuur, vlak langs de trambaan, want de trambaan vervalt en daar komt een pracht hoofd weg, al een huis onder de kap gestaan! Als U dit wilt onderzoeken dan mag U de tekening met begroting zien, en ook dat daar werkelijk gebouwd mag worden. Kom vraagt het eens even aan Ir. Sn.: Mijnheer Esselink U hebt gelijk hoor K. snapt er geen bal van! Verder - U zegt U moet bij B. en W. wezen met Uw klachten Mijnheer K., wij hebben, en onthoud dat nu, ons in Jan. '38 tot B.en W. gewend heus, onder zoek dat en U zal zien dat dat de waarheid is! En dan begrijpt U toch wel, dat als wij iets hadden tegen den heer Snelleman, dat wij dan waailijk niet met zoiets zouden komen, dan zijn er nog wel andere zaken! U vindt het een kleinigheid als dure grond renteloos ligt wij niet en ook de ge meente niet want die tracht zolang' mogelijk gekochte gronden te verpachten. En mijnheer K.: U moet zakelijk blijven, U moet met geen verdachtmakingen ko men, nog omtrent ons, nog tegen Uw frac tiegenoot den heer E., want dan gaat U een hetze kweken immers U haalt er bij vorige gemeente-opzichters en verschil lende ambachtslieden en bouwerst dat heeft niets met deze zaak te maken. U moet objectief beoordelen, ook de houding van den heer E., die heeft juist gesproken, en dat hoort, niet alleen voor vriend, ook voor de vijand! Dat de Voorz. een onjuiste voorstelling gegeven heeft, lag, zie ons vorig schrijven, aan een onjuist rapport en wij twijfelen niet of de mening van den Voorz. is in de zen algeheel gewijzigd. Mijnheer, schrijf gerust naar Ged. Sta ten, maar ga eerst de verschillende teke ningen van het Uitbreidingsplan bezien, ook de situatie van de schuur, want nog maals: lezen van een enjkel stukje is geen onderzoeken! En Ged. Staten die onder zoeken, houdt daar rekening mede! Mijnheer de Redacteur nogmaals dank voor Uw plaatsruimte. MIDDELHARNIS. 4 Dec. 1940. A. MANS. D. MANS. ADMINISTRATIëN BELASTINGZAKEN ACCOUNTANCY. voor Handel, Bedrijf en Particulier OÜDDOBP (Ook voor de Zeeuwsche EUanden) ■'*tf« "i^-* ''<lt^« -»*».-« - In de afgeloopen week is er in Grieken land ernstig gevochten; tusschen Thailand en Indo-China werd de strijd van dag tot dag ernstiger; de luchtaanvallen op Enge land zijn in hevigheid toegenomen en de aanvallen op Britsehe schepen hebben schier lederen dag met succes plaats ge had en toch zeilden wij in den aanhef hebben willen schrijven, dat de afgeloopen week zich niet gekenmerkt heeft door bijzondere gebeurtenissen. Zoo zijn wij het tot zinken brengen van schepen, waarbij niet alleen het kostbare casso en de lading, maar ook de menschen- levens te betreuren zijn alsmede het lezen van de bombardementen alweer gewoon. Het is vreeselijk zich dit te realiseeren, en toch is het helaas zoo. Er moet weer heel iets aparts plaats hebben, wil het onze bijzon dere aandacht trekken Wat betreft Griekenland melden de Ita- liaansche legerberichten, dat de Grieken hardnekkig aanvallen, doch niet vermogen de Italianen uit hun stellingen te verdrij ven. Aan beide zijden moeten ernstige ver liezen geleden worden. Lezen wij de berichten goed, dan bie den de Italianen thans weerstand, doch winnen geen terrein. De beide legers schij nen momenteel zoowat even sterk te zijn. In •fV'. Roemenië is de toestand nog niet geheel rustig. Het aantal personen dat de legionnairs hebben gedood zonder toestemming der regeering, bedraagt bijna twee honderd. Het zijn meest allemaal personen welke onder de vorige regeering een actieve functie be kleedden. Tusschen Duitschland en Roemenië is een economisch tien jaren plan opgemaakt. De getroffen overeenkomsten zijn te Ber lijn geteekend. Er zal tusschen beide lan den een nauwe samenwerking bestaan, tot beider welzijn. Dinsdagavond zijn in het huis van afge vaardigden van Ilonigarye de debatten over de buitenlandsche poli tiek gesloten met een rede v9.n den minis ter president Teleki. Breedvoerig is stilgestaan hoe Hongarije BEIJERLANDSCHELAAN 33 ROTTERDAM Ruim 15 0 jaar familie-vaktraditie Groote keuze in Uurwerken en Bijoutcriëh 1ste klas rep. inrichting met solide garantie. De winkel Is geopend van 8 tot 8 uur. 's Zaterdags tot 10 uur. '!j.iil.^-^V maar ook kunt U nog keusmakèii uit onze groote collectie %-/ï'::^^ ""P?'-*;'^;, waarin wij alle bekende merken voorradig' hebben en thans nog, voor lage- prijxen. Wederom groote sorteering: EMAILLE KEUKENS GAS- en SUDDERCOMFOREN LUXE- en HUISH. ART. IJZERWABEN GEREEDSCHAPPEN enz. enz. zich aanpaste bij de politiek der asmogend- heden. Als gevolg van den oorlog moet Honga. rije zich beperkingen getroosten. „Wanneer onze bondgenooten oor- „log voeren zeide Teleki, kunnen ,,wij geen goed leventje lijden. „Wanneer het zijn moet, willen wij ,,aan de zijde onzer bondgenooten ,,ooit hongeren en kou lijden." Naar Roemenië werd dringend de vinger opgeheven, dat het nu moest afzien, nog eenige aanspraken te maken op de nieuw vastgestelde grenzen. Ook de minister van buitenlandsche za ken van Bulgarije heeft zich in het parlement laten hooren. Minister Popof wees, hoe het land meer en meer in belangstelling toenam getuige het bezoek van koning Boris aan den Pührer. Ook werd door hem gewezen op de goe de verstandhouding met Joego-Slavië, Rus land, ja zelfs met Turkije. Bulgarije zal alles doen, om buiten den oorlog te blijven, en de lichte ontspanning gaf daartoe eenige hoop. Het was de spil mogendheden zeer dank baar voor teruggave van de Dobroedsja. Blijkt het op den Balkan hoe Rusland de politiek van Duitschland en Italië steunt, in China schijnt de verhouding an dersom te zijn. Er zijn en blijven altijd van die politieke handelingen welke moeilijk te doorgron den .zijn. Joego-Slavië, Bulgarije, Turkije zijn met Rusland bevriend en de invloed daarvan laat zich gevoelen. In het eene land wel iets meer dan het andere. Zij wenschen echter alle drie buiten den oorlog te blij ven en oriënteeren zich meer en meer naar Duitsche en Italiaansche zijde, althans zij staan er niet scherp vijandig tegenover. Doch nu komt de tegenstelling. Tusschen Japan en het overwonnen China is overeen stemming bereikt. ■Wiang-Tsjing-Wei, het hoofd der nieuwe regeering waarmede Japan nu onderhan delt, was voorheen de rechterhand van Tsiang-Kal-Sjek. Er is nu een Nanking regeering welke onder Japan staat en een Tsjoeriking regeering waar Tsiang-Kai-Sjek .zijn resi dentie heeft. Amerika nu gaat Tsjoengking helpen. Het krijgt 200 vliegtuigen doch deze gaan eerst van Noord Amerika naar Canada. Amerika levert ze dus eigenlijk niet, maar Engeland. Wel verleent Amerika een cre- dlet van 100 millioen dollar. Vijftig millioen voor oorlogsmateriaal en vijftig millioen om de Chineesche munt te steunen. Amerika ziet in China dus nog geen verloren zaakje. De nie^iwe regeering van Nanking heeft van Japan gedaan gekregen dat wanneer de volledige vrede zou zijn gesloten, Japan zijn troepen geheel terug wil trekken, ja zelfs is er een finantieele schaderegeling getroffen die voor China erg mee. valt. China is en blijft echter onder Japansche controle. Hoever Japan ook gaat, de Tsjoengkingregeering wil hier niet van we ten en vocht door, nu gesteund door Enge land en Amerika. De Amerikaansche bladen schrijven ech ter dat deze opentlijke hulpverleening' van Amerika, sterk de levering en hulp van Rusland aan Tsjoengking aanmoedigt. Op den Balkan is Rusland dus bevriendt met de asmogendheden en al is het niet direct, dan toch indirect tegen Engeland, en in China, samenwerking met Engeland. Al is het doorvechten van Tsiang-Kai- Sjek ook een Amerikaansch belang omdat daardoor de handen van Japan gebonden blijven, veel meer is echter Engeland hier- naede gebaat. 'Verlies in de koloniën en ern stige bombardementen in het moederland, zouden het volk totaal moedeloos maken. Al is de wapen en materiaal leverantie door Rusland aan China te verklaren uit het oogpunt Van vroegere wrijvingen tus schen Japan en Rusland, in de nieuwe or de, welke thans wordt opgebouwd, en waarin Rusland ook zijn bepaalde en goed gekeurde plaats inneemt, hoort de hulp verleening aan Engeland niet meer thuis. Daarom is de vraag of Rusland deze hulpverleening blijft voortzetten ja aan moedigen, of haar van lieverlede laat uit sterven. In naam om bepaalde redenen van binnenlandsch beleid aanhouden, doch in de practijk van weinig' of geen beteekenis. De toekomst zal het leeren. Wat betreft Thailand, dat aan Zuid- China en Engelsch-Indië grenst, wordt de toestand steeds dreigender. Onder Engel- sche invloed, verlangt Thailand zijn vroe gere gebied van Frankrijk terug. De troe pen staan aan de grenzen gereed en de Thaiïsche soldaten vallen meermalen aan. Er wordt nog getracht door onderhande lingen tot vergelijk te komen, doch gelukt dit niet, dan zullen ook hier de wapenen beslissen. Het gaat hier om de 'vërbïridïngslijn En gelsch-Indië, Thailand-China tegen Japan. Zoo zachtjesaan snelt het jaar weer ten einde, en is er nog weinig zicht op beëin diging. De Paus heeft een oproep gedaan om gedurende de a.s. Kerstdagen hetzij in overleg of anders geheel vrijwillig de vijan delijkheden te staken, opdat de burgerbe volking ongestoord dit feest mag vieren. Ook gaan er geruchten dat de Paus tij delijk Rome zou verlaten en zich naar Por tugal begeven voor den tijd van den oorlog. Bevestiging van deze berichten is nog niet verkregen. EEN VIJFLING IN IttEXICO. MEXICO. 28 Nov. (D.N.B.) In Mon terrey heeft de vrouw van een landarbei der, naar het blad Ultimas Noticias meldt, een'vijf ling ter wereld gebracht. Veiling van Dinsdag 3 December 1940 Bismarck f 11.14.10;' Cox d^ange Pippin f 33.30; Goudreinette f 10—18.Louw- tjes f 22.40,1 Comtesse de Paris f 26.50— 31.50; Sav. kool f-2.—3.90; Spruiten f 17.20^21.90; Witlof f 17.40—21.40; Boeren kool f 1.90—2.90: alles per 100 kg. UienveUinig. vap Dooideröag S December '40 Gewone uien f 4.17; Drielingen f 2.17; Tweede soort f 2.242.5(^;, Stekulen f 1.48 Alles per 100 kg. Aanvoer 53.000 kg. Veiling van Vrijdag 29 Noveiniber 1940. Savoye kool f 2.102.6q; Spruiten f 12.70 —19.90; Witlof f 16.80—19,90; Boerekool f 2.10—2.70; 'Winter Louwtjes f 16.-21.90; Saint Remy f 16.10—18.10; Kleiperen f 17 24.8g' Bezie van Schonauen f 16.—18.-; Gieser Wildeman f 24.70; Ijsbonten f 13.80 —15.—; Comtesse de Paris f 28.30—30.30 Ermgaard f 14.90—15;-^; Jonathan f 21.50 Goudreinette f 13.50—21.50, alles per 100 K.G. SINAASAPPELEN.,,, ROTTERDAM, 2 Deo.'Konden wij de vorige week de; aankornst van de eerste partij mandarijnen inons land melden, thans is het verheugend te kunnen mede- deelen, dat nog deze Vireek verschillende wagons met sinaasappelen èh mandarijnen uit Italië te Rotterdam verwacht worden. Op aankomst van deze zuidvruchten uit Spanje is voorloopig nog geen kijk, maar in ieder geval kunnen de huisvrouwen te vreden zijn met hetgeen in d,e naaste toe komst regelmatig uit Italië zal worden aan gevoerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2