Qeiüilde Geschenken üoor groot en klein GEBRS. DE WAAL Zandpad Middelharnis Verslagen „Parker" Vulpennen 25 jaar garantie, nog enkele stuks voorradig f 11.75 en hooger. „Pelikan" Ie klas vulpen met doorzichtig inktreser- voir, in geschenk etui f 12.75 „Osmia" de beste vulpen in de lagere prijsklasse, 3 jaar garantie f 4.75 Automatisch Vidpotlood in kleuren en ver chroomde uitvoering f 2.75 en hooger. Vierkleoren Potlood rood, groen, blauw, zwart, verchroomde uitvoering f 3.65, f 4.90, f 5.90, f 6.50 Chauffeur Maas in 't vuur een prachtboek over de gevechten van ons Peel-leger f 2.90 „Grootdruk" Zakbijbels bijzonder heldere druk, met en zonder duim- greep f ^.75, f 4.80, f 6.50 Doos Damespost fijne ruitjes persing, mooi gevoerde envelop, crème met goud f 2.25 Lederen Foto-album donkerblauw met grijs, iets moois f 3.25 Kunst Schilderstukjes prachtstukjes van de hei en HoUandsch Landschap f4.50, f 7.50, f 13.— en hooger. Boekomslag Bruin leder met opge legd figuur f 1.10 „Micro" Taschbijbel complete bijbel en toch klein, mooie leersoor ten met en zonder in dex f 4.40, f 5.50, f 7.50 Vloeidrukker klein model voor da mes, aardige kleuren combinaties 70 et. Houtbrand Paneeltjes aparte vormen, artis tieke uitvoering, bloe men en landschappen 80 et. „Marklin" Een solide metaal-Bouwdoos. Zeilboot, Boormachine, Draaibank, Windmolen en nog tal van andere modellen kunnen de jongens hiermede ma ken, f 1.60, f 2.50, f 4.— en hooger. De mooie bouwplaten van de Luchthaven èn de Queen Elizabeth weer voorradig 50 et. Spelen met Woordjes Bij plaatjes van Daan Hoeksema. Per mapje 25 et. Daan Hoeksema's knipplaten zijn voor kinderen bijzonder aan trekkelijk. Per map van 4 platen 35 et. Mijn eerste Krabbels Gemakkelijke teeken- voorbeelden van Daan Hoeksema, met ruitjes papier. Per mapje 25 et. Taf elmatjes maken mooi doosje voor meisjes Poesie-album, mooie stofbekleeding met opgelegd motief Ansicht-albmn mooie album voor 200 kaarten 60 et. 78 et. f 1.20 Zak-fotoalbumpje voor 20 kleine kiekjes 19 et. Meisjesvulpen Leuk klein model met gouden pen in rood, blauw, groen, grijs, bruin f 2.75 Kinderpost bijzonder aardig mapje postpapier met uitge- schulpte rand, 3 kleu ren in een mapje 55 et. „Dineke Durfal" en andere prachtige meisjesboeken 90 et. In de vacature L. van Vessem als Notabele bij de Ned. Herv. Kerk alhier is bij de herstemimng' met 50 van de 63 gel dig uitgebrachte stemmen gekozen den heer Ij. van Westen. POOBTVLIET Bij de in de Geref. Kerk alhier .g'ehouden stemming ter benoeming van Ouderling en Diaken werd in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer .Tac. Overbeeke, als Ouderling gekozen den lieer H. van IJsseldijk, en in ontstane Di aken-vacature, door het bedanken van den heer W. Kurvink, de heer B. A. Reeders, terwijl als zoodanig werd herkozen den heer C. Mullie. I -- De ten bate van het Ned. Bijbelgenoot- j Kchap in de Ned. Herv. Kerk alhier gehou- den collecte heeft bedragen de som van f 28.terwijl als nagift voor de gehouden Oogstcollecte nog is ontvangen een bedrag van If 20.t «T. ANNAJLANO Dezer dagen vierde Ds. J. H. Padden- burgh N^d. Herv. Predikant te Elspeet zijn 35-jarig jubileum, als zoodanig. Zijn eerste gemeente was Reeuwijk (bij Gouda) en van 1908 tot 1911 diende hij de Herv. Gemeente te dezer plaatse. f Uienveiling. 1150 balen gewone Rijnsb. f 4.j;, 140 balen grove idem f 3.55; 60 ba len drielingen id. if 3.54; 20 balen picklers idem f 4.120 balen stek idem f 1.41 1.49. Totaal verkocht 1490 balen. Alles per 100 kg. Op de beide weegbruggen alhier wer den in het afgeloopen seizoen gewogen in totaal 10.743.802 kg. suikerbieten, bestemd voor de navolgende fabrieken: Roosendaal 3.305.939. K.G. Puttershoek 3.132.242 K.G. Centr. Suiker Mij1.631.351 K.G. Dinteloord2.674.270 K,G. Totaal alzoo 10.743.802 K.G. STAVENISSB Openbare verkooping:. Door den waarnemend Notaris Hoo- genraad te St. Maartensdijk (kantoor Nota ris J Meulenberg) werd in openbare veiling ten verzoeke van de familie L. van Haatten alhier verkocht: 1. het hoefje aan den „Buurtscheweg" met schuur, boomgaard, bouwland en zij kantweg, groot 1.21,08 H,A. (3 gemeten en 26 roeden). Voor de som van f 4500. werd kooper de heer L. J. van Oeveren. 2. een perceel weiland nabij den Zeedijk, groot 74.68 are (1 gemet en 270 roeden.) Kooper werd de heer Jan Hage voor f 920.-. 3. een perceel bouwland nabij den ,,Oos- telijken Zandweg" groot 18.10 are (138 roe den). Voor de som van f1020 werd kooper de heer B. M. Suurland. In combinatie 5 gemeten en 134 roeden bouw. en weiland met de gebouwen werd voor f 7040.- kooper de heer Wl van Haaf- ten Lz. alhier. De polderlasten bedragen resp. f 43.22.; f 26.81 en f 6.50. Toebeding voor ploegen van koop 1 f 30- en van koop 3 f 5.50-, voor aftuining koop 2 f 25.-. Combinatie der 3 kospen samen 2.13.81 H.A. (5 gemeten en 135 roeden) Voor rekening van koopers komen de grondlasten van 1 Januari 1941 en de pol derlasten van 1 November 1940. Vrij van pach^;, aanvaarding gebouwen 16 December 1940 het land bij betaling der koopsom,^, vóór of op 27 December a.s. In het tijdvak van 22 t.m. 28 Novem ber werd van hier verzonden 3464 H.L. aardappelen voor Holland; 311 H.L. kriel en 10.758 kg. rapen voor Oudewater; 49. 888 kg. mangelpeen v, HoUand^;^ 1904 kg. kriel, 1249 kg. rapen en 50 ton erwten voor Rotterdam en 90 ton tarw^e voor Leiden. Inzake naleving der verordening van zich niet op te houden in portieken der wo ningen, het staan tegen ramen en gevels enz. wordt, in verband met de vele gepleeg de baldadigheden op de Voorstraat alhier door de politie nauwlettend toegezien. Men moet werkelijk niet alleen deze baldadighe den beschouwen als onverantwoordelijkheid der ouders, die, om er van af te zijn in, den huiselijken kring, hun kinderen naar straat sturen, maar ook, en vooral, de rijpere jeugd maakt zich daaraan schuldig, zeer tot overlast en benadeeling der neringdoen_ de bewoners der Voorstraat. Er is reeds te gen enkele personen procesverbaal opge maakt. De officieele opening van het derde leerjaar van den Algemeenen Landbouwcur- sus had dezer dagen te dezer plaatse in één der lokalen van de O.L.S. plaats, door den heer J. C. Droogendijk, Voorzitter van de commissie van toezicht. Voor het beschik baar stellen van een verlicht, verwarmd en verduisterd schoollokaal werd het college van B. en W. door hem dank gezegd. Ver volgens wees hij op de wel zeer belangrijke vakken, die onderwezen zullen worden, o.a. Landbouwkundig rekenen, LandbouWkunde, meetkunde, landbouwkundig boekhouden, Wetskennis, plantenteelt, 'fruitteelt, vee teelt, pluimveeteelt en natuur- en scheikun de, door de onderwijzers de heeren J. Oude- sluijs en S. Stoel. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is een toezegging van beroep uitgebracht op Ds. Zonnenberg te Molenaarsgraaf. Sï. MAARTENSDIJK Uitslag: HaverproefveHö'. Onder serienummer Z 480 werd door den Voorlichtingsdienst een haverproefveld aangelegd. Vergeleken werden een aantal rassen. De grondsoort was middelinatig zware klei; de voorvrucht tarwe. Als bemesting werd gebruikt 225 kg. Su per (17%), 225 kg. kalizout (40%) en 250 kg. Kalkannmonsalpeter per H.A. Het proef veld werd in drievoud aangelegd, elk van 1 are. Gezaaid werd op 10 April op een rijen afstand van 25 cM., Sv Ster x Adelaar en Dippe's vroege witte tegen 110 kg. en de overige rassen tegen 100 kg. per H.A. De ontwikkeling liet weinig te wenschen over. De lengte van het stroo varieerde van 120 tot 140 cM. Sterke legering trad alleen in de 3e partij op en wel bij Mansh. 448/25, en Dippe's vr. Witte; de overige rassen bleven op alle veldjes overeind. Plantenziekten: Adelaar, Binder en Ster X Adelaar hadden nogal van thrips te lij den, bovendien kwam in het laatst genoem de ras bijzonder veel roest voor; bij de an dere rassen was die aantasting van geen taeteekenis. Rijpen: eerst Binder en Dippe's Vroege Witte, vervolgens Mansh. 448/25, Witte Oridon en Ster x Adelaar, terwijl Adelaar de rij sloot. De eerste drie rassen hadden door den sterken wind wat aan korrelver- lies te lijden. Korrelkwaliteit: Binder was wel blank, doch wat klein Adelaar en Dippe's Vroege Witte gaven de grootste korrels, doch deze waren minder blank dan van Binder. De Mansh. 448/25 en de Witte Orion hadden iets kleiner korrels, terwijl de Ster x Ade. laar in kwaliteit tegen alle rassen te kort kwam. De gemiddelde opbrengsten in kg. per are bedroegen: Ras Korrels Stroo Adelaar 47.7 53.4 Binder 44.9 41.0 Sv Ster x Adelaar 47.9 43.5 Mansh. Witte Orion 48.5 42.4 Mansh. 448/25 49.6 45.5 Dippe's Vroege Witte 48.9 47.1 De hoogste gemiddelde korrelopbrengst gaf dus Mansh. 448/25, doch Dippe's Vroe ge Witte bleef daar slechts weinig bene den. TJitdunningsproeif met uien Ten einde te kunnen na gaan of een min der dichte stand in een perceel uien een betere opbrengst zou geven werd door den Rijkslandbouvsrvoorlichtingsdienst een proef genomen en wel in drievoud op een per ceel met een vrij dichten stand. De rijen afstand bedroeg 20 cM., terwijl in de rijen gedund werd op 5 tot 7 cM. afstand. Dit had plaats op 22 Juni. De planten waren toen feitelijk iets te groot, bovendien was de grond vrij hard, zoodat het werk niet bijzonder vlot verliep en vrij wat tijd ver- eischte. De kosten kwamen daarbij op f 0.50 per are. Gemiddeld stonden er op de gedunde veldjes 16 a 17 en op de ongedunde 23 a 24 uien. De opbrengsten in kg. waren als volgt: Perc. 35 mm 25 mm Totaal Gem Object (1 635.5 635.5) Gedund (2 537.5 537.5) 607.7 (3 650.- 650.- Ongedund (1 655.2 23.- 678.5) (2 601.- 44.- 645.- 665.5 (3 635.5 37.5 673.- Uit deze cijfers blijkt, dat het dunnen op dit perceel geen voordeel opgeleverd heeft. J.l. Woensdagmorgen is onder deze gemeente een treurig ongeval gebeurd, dat den 24-jarigen D. Klaasse, zoon van den heer M. Klaasse het leven heeft gekost. Genoemde D. Klaasse kwam met een wagen bieten aangereden en bij de afrit van de 2e dijk (Middellandsche dijk) is ver moedelijk de wagen tegen het paard aan gekomen. Het beest werd hierdoor schichtig, ging aan het springen en sloeg daarna op hol. Het gelukte den bestuurder nog het paard bij den kop te grijpen, waardoor hij echter een eind werd meegeslingerd en daarna ongelukkigerwijze kwam te vallen, zoodat een der wielen van den wagen hem over hals en hoofd ging, -waardoor hij op slag dood geweest moet zijn. Het ongeval heeft in het dorp groote con sternatie verwekt en het meeleven van de ingezetenen met de ouders, die hun zoon op zulk een treurige wijze moesten missen, is dan ook zeer groot. Openbare verkooping. Door waarnemend Notaris Hoogen- raad alhier (kantoor Notaris Meulenberg) werd ten verzoeke van de erven wed. C. M. Kloet in openbare veiling verkocht: 1. een perceel bouwland en zijkantweg gelegen in den polder ,,Oudeland" alhier groot ongeveer 81 are (2 gemeten en 19 roeden.) Voor f 1930.per gemet werd koo per de heer Mart. Zeedijk alhier. 2. Het woonhuis aan de haven A 155 alhier, waarvan voor de som van f 2190.-. kooper werd de heer M. L. Koopman alhier. Tot tijdelijk Onderwijzeres aan de O, L.S. alhier werd in verband met de onge steldheid van mej. Limborgh, benoemd mej. A. J. van der Stel. ÜIT DE PKOVINCIE ZEELAND. Benoemingen ter Provinciale Griffie. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben met ingang van 1 Januari 1941 be noemd tot commies ter Prov. Griffie den tegenwoordigen adjunct-commies, den heer J. Goedbloed; den tegenwoordigen klerk, den heer C. D. Waardenburg, tot adjunct commies en tot klerk den tegenwoordigen schrijver, den heer J. de Reij. BLLEMEET. De heer M. Lokker alhier slaagde de zer dagen voor het diploma Handelskennis bij het daartoe gehouden examen te Rot terdam. KRUININGEN Voor het diploma Algemeene Han delskennis slaagde bij het dezer dagen daartoe te Middelburg gehouden examen onze dorpsgenoot de heer M. Bouwman. ZONNEMAIBE Alhier is aan de O.L.S. de heer H. A, Bakker te Oosterland toegelaten als kwee- j' keling met akte. OOSTERLAND Met ingang van 1 December a.s. is de Commies der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te 's Hertogenbosch, de heer F. Dooge, benoemd tot hoofdcommies dier belastingen aldaar. YEBSEKE Men is, met den aanleg der waterlei ding en verharding der toegangswegen op het terrein der ,,Burenpolder" het z.g.n. oude voetbalterrein, waar reeds een 3-tal mosselkokerijen verrezen, druk bezig. Het uit de schooi komende dochter tje van den heer H. de Wee liep tegen een fietser op met het ongelukkig gevolg dat het, na bij dr. Polderman te zijn gebracht, daarbij een gebroken beentje scheen beko men te hebben. Zij werd door voormelde geneesheer per auto naar de ouderlijke wo ning overgebracht, vanwaar zij later werd vervoerd naar het ziekenhuis te Goes. Tot ouderling en diaken bij de Geref. Kerk alhier werden resp. gekozen de hee ren: J. Jonkheer en C. van Velzen. DREISOHOB De bietencampagne 1940 is, wat den aanvoer betreft, voor deze gemeente geëin digd. Het kwantum bedraagt 10.200.000, wat hooger is dan vorig jaar, hoewel het gewicht per gemet over het algemeen niet is meegevallen. GOES Met het Burgerlijk Armbestuur zijn, naar wij vernemen, B. en W. over den aan koop van 3 H.A. grond aansluitende op Bouwplan 2 in onderhandeling.W\anneer bei de partijen tot een vergelijk zullen komen, dat spoedig is te wachten, zullen wel bin nenkort de woningbouwplannen verwezen lijkt worden. Door niet op de voorgeschreven wijze zijn rijwiel verhchting te hebben afge. schermd liep J. T. W. uit 's-Heer Arends kerke een bekeuring op. Voor een wit aoh- terspatseherm aan hun fiets werden verba- liseerd J. J. J. alhier en M. D. K. te 's Heer Arendskerke, terwijl voor het berijden van een onverlicht rijwiel procesverbaal werd opgemaakt tegen J. M. alhier en mej. A. de M. uit Kloetinge. Uit het dezer dagen versohenen rap port van het Staatsboschbeheer, betreffen de het rooien van de in het voorstel van B. en W. bedoelde Iepen, waar tegenover den Raad eenigszins sceptisch was gestemd, bleek dit een zelfde zienswijze daaromtrent te hebben. Aangezien alle veranderingen in dergelijke beplantingen de goedkeuring moeten hebben van die instelling, .zullen de meeste van de nog groote boomen in on ze stad verdwijnen. zegt dat alles in de beste orde is bevon, den. Dan volgt verkiezing voor 4 bestuursle den, herkozen worden: L. Raap; K. Troost; en C. D. Birkhoff, terwijl in de vacature J. Tiggelman wordt gekozen A. de Vos Jbz. Het bestuursvoorstel tot contributiever- hooging wordt na ampele bespreking ver worpen met 30 stemmen tegen 24 voor en 4 blanco. De uitkeering onteigende varkens wordt onveranderd vastgesteld. Inlage nieuwe leden idem op 1 2.50. Bij de rondvraag vraagt de heer A. de Vos Jbz. over de nota verteering van de verslaggevers, o^f dit wel verantwoord is tegenover het nut van verslag in de bla den. De Voorzitter beantwoordt dit naar ge-, noegen. De heer K. Hokke vraagt of er geen mo gelijkheid is reductie te krijgen op de prijs van het inenten der varkens, gezien dit met een flink aantal gelijk gebeurt. Het bestuur zegt dit reeds te hebben onder zocht, maar niet zijn kunnen slagen. De heer C. M. Breur wenscht om de kas te steunen, zijn donateurscontributie met 50% te verhoogen, hetgeen door het 'be stuur in dank wordt aanvaard. Niets meer te behandelen .zijnde sluit de Voorzitter met dank voor de goede orde, de vergadering. OOLTGENSPLAAT Verslag van de ledenvergadering vain de Vankenslioudeiis Vereen. „De Voor zorg" op Donderdag 28 Nov 1940 in Hotel Hobbel. De Voorzitter P. Hokke opent de ver gadering en heet de aanwezigen hartelijk welkom. Het verheugt hem dat de opkomst goed is. Hierna leest de secr. M. v. d. Vliet de notulen der vorige vergadering, welke on veranderd worden vastgesteld. Daarna volgt het jaarverslag waaruit blijkt dat er momenteel 102 leden zijn en 5 donateurs, terwijl zijn toegetreden 5 nieu we leden. Er werden dit jaar 18 varkens onteigend. Dan volgt verslag der Penningm. B. Noordijk, aangevende een nadeelig slot van f 84.86, zoodat het bezit der Vereen, is verminderd tot f 902.82. Namens de commissie tot nazien der re kening brengt K. Hokke verslag uit en OTJDE TONGE Nadat in de gemeenteraadsvergade ring van Vrijdagmiddag kennis was geno- naen van een aantal goedkeuringen van Ged Staten op genomen raadsbesluiten, kwam een voorstel van B. en W. in behandeling om aan het katholiek schoolbestuur een cre- diet te verleenen van f 490.voor het verharden van een speelterrein. De aanvrage tot dit crediet is door het schoolbestuur gedaan overeenkomstig art. 72 der lager onderwijswet. Het crediet is gebaseerd op een verharding van het ter rein met tegels. Nagegaan zal evenwel nog worden of een teerverharding goedkooper is en aan de eischen kan voldoen. Ook de vraag of er teer te krijgen is wordt onder zocht. Het voorstel wordt conform aange nomen. De verordening op de heffing en invorde ring van de hondenbelasting wordt over eenkomstig de wenschen van het Provinci aal bestuur gewijzigd. De wijziging bevat o.m. de opname van een artikel waarbij hon den welke voor landbouw, nijverheid en handel nuttig zijn (trekhonden niet inbe grepen) aan een belasting van f 4.in- plaats van f 5.per jaar zijn onderwor pen. Op voorstel van B. en W. wordt de bouwverordening aangevuld met een bepa ling, waarin voorzien wordt in besparing, resp, vervanging van moeilijk of niet te krijgen bouwmaterialen. Tot verbouwing van'de j.l. aangekochte ambtswoning, vragen B. en W. een aan vullend crediet van f 1000.teneinde de reparaties, welke voor bewoonbaar maken der woning noodzakelijk zijn, te kunnen uit voeren. In dit crediet is niet begrepen de 'res tauratie van de gevel in zijn oud HoUand- sche vorm. Blijkens rapport van de bouw kundige de heer de Ruijter, vordert dit een bedrag van f 200.meer. Meerdere raadsleden zijn van «oordeel, dat de restauratie, niet alleen het aanzien, maar ook de waarde van het huis zeer zal verhoogen. Op voorstel van v. d. Bo gaard wordt dan ook besloten het crediet te stellen op f 1200.waardoor restau ratie mogelijk wordt. Alleen de heer van Schouwen wenscht geacht te worden tegen te zijn. In verband met het genomen raadsbe sluit wordt de begrooting 1040 gewijzigd, terwijl de huur der woning van f 350,^- wordt verhoogd tot f 420.per jaar. RONDJES EN VIERKANTJES plakken. Een werkje waar de kinderen dol op zijn. Mapje met voorbeelden en plakfiguurtjes 35 et.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 4